iNederland flucht naar de zon n Italië ldng nden r BKR wil gegevens van gestolen rijbewijzen van RDW Gasunie beticht van machtsmisbruik Marker-vaccin klaar, maar niet verkoopbaar Voorlichting aan de achterdeur Kaspositie Wegener Arcade is erg mager Goede kwartaalcijfers voor DSM DËSTEM ECONOMIE A6 gevloerd Chirac Veel vraag naar meivakanties Nutricia is nu Koninklijk KOP MUNT Reclame-veilig ECONOMIE KORT 30 APRIL 1997 J\ I I I I I WOENSDAG 30 APRIL 1997 in dit land waar corrup. ren. Het is verschrikke- De laatste seconden zijn edig een einde zou komen t systeem van de steekpen- en dat vervulde hem met :hap. Maar in de afgelopen len gaf hij er zich reken- van dat de situatie van en weer was teruggekeerd het onmogelijk bleef om te n zonder smeergeld uit te tesluit komt ook voor ons ;n verrassing, maar hij e geen geheim van zijn te lling," verklaarde Mauri's ige zoon Carlo tegenover pubblica. baar van Mauri is daarmee est extreme uiting van een dat door de meeste Italia- ordt gedeeld. Van de eufo- armee vijf jaar geleden het zoek 'Schone Handen' van »ing, rest nu nog slechts de unbool van de strijd tegen •ruptie, Antonio Di Pietro, kundig uitgerangeerd. Tal smeergeldaffaires slepen oort en dreigen stuk voor te verzanden in eindeloze isen, voorwaardelijke ver- lingen en amnestieën, onbaar corrupte onderne- m politici keren weer terug uwe machtsposities, als ze 1 weg zijn geweest. Magi- n bestrijden elkaar min- zo geestdriftig als de cor- Het parlement is druk be- n de opsporingsbevoegdhe- an de rechterlijke macht te gelen. En de oude berichten corruptie, vooral op de la- ambtelijke niveau's, zijn terug van weggeweest, emiddelde Italiaan weet waar hij zich aan te houden maar voor een man met laïef geloof in een betere mst als Ambrogio Mauri le terugkeer van de klepto- een ondraaglijke gedachte. n-Marie le Pen, de leider van lt of hij de 571-ste kandidaat verkiezingen van 25 mei en 1 nt National is de leider een □rijk geldende districtenstel- .daat van zijn partij, maximaal 15 procent van de lustriële Noord-Frankrijk en van extreem-rechts soms tot chter de kleinere partijen uit. in juni in plaats van tussen parlement, waarschijnlijk Front National het meest on- van Le Pen hoopte nog negen iden verkiezingsbeloften van ïlangs sprak van een 'politie- acheraar'. foto anp u zich vinden in die om- ling? Dat heeft de uitgever be- Voor veel mensen op de 1 ben ik misschien wel con- sieel. Ikzelf zie het niet zo. op de cover van een boek .et het wel goed, denk ik. De er moet het uiteindelijk oen." I uw memoires anders wei n andere uitgeverij willen ngen. Bij Harper. laar die stond niet achter de Die wilde veranderingen- ben ik natuurlijk niet ak- mee gegaan. Maar Blake wel." nend van trots. „Terwijl er niets meer aan de tekst is derd." th, The Great Betrayal. Londen, SBN nummer 1857821769 Tiel (anP' Het Bureau Krediet Re gistratie (BKR) heeft felle kritiek op ije Rijksdienst voor het Wegverkeer IiRDW), omdat deze instantie niet Leewerkt aan het zogenoemde VIS. I 'pit Verificatie Informatie Systeem is een computerbestand waarin het 80L de CRI, ministeries en finan ciële'instellingen 2,7 miljoen serie nummers van ongeldige documenten Ljt 162 landen hebben samenge- I bracht. I uet BKR draagt zorg voor de distributie van de gegevens richting bedrijfsleven. De RDW weigert om kosteloos de serie nummers door te geven van ongeldige of gestolen rijbewijzen, ondanks jarenlang aandringen van het BKR en de Neder landse Vereniging van Banken (NVB), een andere deelnemer in het VIS. Via het VIS kunnen BKR-klanten snel zien of de documenten die ze overlegd krijgen wel geldig zijn. Vorig jaar raad pleegden de deelnemers aan het VIS 837.042 keer. In 911 gevallen was het raak en bleek het document gestolen, vermist of ongeldig. Het CRI bracht via het VIS de ongeldigheid van nog eens 25.000 stukken aan het licht. De RDW is sinds vorig jaar verzelfstan digd en moet voortaan kosten in reke ning brengen als derden de RDW-data- banken met rijbewijs- en kentekengege vens raadplegen. Om het VIS actueel te houden, zou de dienst dagelijks alle rij- bewijsgegevens moeten doorsturen naar het BKR. Omslachtig en duur, meent de RDW. „Wij hebben daarom een handiger en goedkopere oplossing voorgesteld: een koppeling tussen beide systemen, zo dat raadplegers via het VIS indirect bij ons terechtkomen," zegt een woordvoer ster. Ook dit systeem zal niet gratis zijn: „Het geld moet toch ergens vandaan ko men." De banken hebben de zaak inmid dels in Den Haag aangekaart, en sinds juli 1996 buigt zich een werkgroep van de ministeries van Justitie, Verkeer en Binnenlandse Zaken over de kwestie. Die moet uitmaken wat het beste sys teem is en wie het RDW gaat betalen voor diens diensten. Adjunct-directeur J. Schoemaker van de NVB is niet te spreken over de houding van het RDW. „Het VIS is een uitermate efficiënt en goed werkend systeem, dat is tot standgekomen in nauw overleg met de overheid. Wij begrijpen niet dat de RDW op een andere manier wil gaan werken. Het is toch veel handiger als het RDW zich bij het VIS aansluit, in plaats dat de hele wereld bij het RDW te rade moet gaan," zegt Schoemaker. Het BKR roept nu de rijksdienst op om zijn starre houding te laten varen. „Fraudebestrijding is een maatschappe lijk belang dat alleen door een gezamen lijke inspanning effectief gediend kan worden," aldus de stichting. Van onze verslaggever Breda - Nederland vlucht de komende drie weken naar zonni ge vakantieoorden. De afgelopen weken en dagen is de vraag naar korte, maar vooral zonnige meivakanties sterk toegeno men bij de reisbureaus. Dat blijkt uit navraag in de reis branche. Het miezerige weer en de lange meivakantie veroorza ken die uittocht. Ook het Algemeen Nederlands Verbond van Reisondernemingen (ANVR) heeft de gestegen vraag opgemerkt. Aangenomen mag worden dat het aantal Nederlan ders dat nu naar het buitenland gaat de 800.000 van vorig jaar mei flink overtreft. „Wij zijn volledig uitverkocht," zegt woordvoerster P. Egelie van Nederlands grootste reisorgani satie Travel Unie (met onder meer de merken Holland Interna tional en Arke en marktleider met zo'n tweehonderd reisbu reaus). „Mensen die alsnog willen boeken, moeten het vooral heb ben van annuleringen van ande- ren. „Nog net niet helemaal los," meldt directeur D. Kaspers van de coöperatieve vereniging Toer koop. „Maar kiezen kunnen klan ten niet meer. Slechts hier en daar hebben we nog een gaatje. Zo is er nog wat aanbod in Istrië. En misschien is er voor de verre bestemmingen nóg wat beschik baar." Volgens Kaspers houdt de top drukte aan tot en met Pinksteren en zakt dan als een plumpudding in. De oorzaak ligt volgens de be trokkenen in het aanhoudende tegenvallende weer in Nederland én de lange schoolvakanties in mei. „Voor een deel zijn de mei vakanties natuurlijk al lang ge boekt, maar er zijn beduidend veel meer late boekingen dan vo rig jaar," aldus woordvoerder H. Tonnon van luchtvaartmaat schappij Transavia Airlines. „En dat heeft bijna iedereen verrast." De Canarische Eilanden, Mallor- ca, Egypte en Eilat in Israël zou den bijzonder in trek zijn, naast Turkije en Griekenland. De men sen kiezen voor zonzekere be stemmingen, meldt de branche. Volgens Kaspers is het bordje 'uitverkocht' nu te danken aan het steeds populairder worden van de meivakantie. „Alleen is die niet ieder jaar even lang en is het weer niet altijd even slecht. Dus durven reisorga nisaties niet meer bedden en vliegtuigstoelen in te kopen. En als het aanbod aan vakanties ge lijk blijft, maar de vraag fors toe neemt, dan is er ineens sprake van een krapte in de markt. En de vraag is dit jaar bijzonder groot." Transavia zet daar waar mogelijk is extra vliegtuigen in om aan de sterk gerezen vraag te voldoen. „En omdat de reisorganisaties nog proberen extra hotelbedden in te kopen, komen er de komen de dagen mogelijk toch nog wat last minute-reizen beschikbaar," aldus woordvoerder Tonnon. Bij de achterdeur van het distributiecentrum van Unigro in Blokker informeren vakbondsmensen van FNV en CNV de werknemers over de voorgenomen fusie tussen de winkelketens van De Boer en Unigro. De directie van de bedrijven verhinderde de bonden om de achterban op een andere manier voor te lichten over de tweehonderdvijftig tot driehonderd banen die op de tocht komen te staan. Over al in het land werd het personeel gisteren aan de achterdeur ingelicht. foto anp Apeldoorn (anp) - Media-concern Wegener Arcade wil de kas positie verbeteren. Vooral door de overname van het muziekbe- drijf Arcade is vorig jaar een flink gat in de balans geschoten. Groningen (anp) - Marathon Petroleum Company, het Noorse dochterbedrijf van de Amerikaanse oliemaatschap pij Marathon Oil, wil van vijf Europese gasdistributeurs, waaronder Gasunie, een hoge re aardgasprijs. Volgens de leverancier hebben de gasbedrijven zich bij de herzie ning van een contract in 1990 schuldig gemaakt aan prijsdiscri- minatie en machtsmisbruik. Ma rathon Petroleum eiste gisteren voor de rechtbank in Groningen per onmiddellijk een prijsverho ging tot aan het einde van het contract, in 1999. De Noorse dochter van de olie maatschappij is een van de ex ploitanten van een gasveld in het Noorse deel van het Continentale Plat. Dit Heimdal-veld ging in 1986 in productie en is vermoede lijk uitgeput in 1999. Marathon exploiteert het samen met de Franse onderneming Elf Aquitai- ne en het Noorse staatsenergiebe- drijf Statoil. Marathon levert het grootste deel van dit gas aan vijf West-Europe- se energiebedrijven: Gasunie, Gaz de France en de Duitse con cerns Brigitta Erdgas und Erdol, Thyssengas en Ruhrgas. Volgens het Amerikaanse con cern betalen de distributiebedrij ven voor hetzelfde gas dat via de zelfde pijplijn wordt getranspor teerd sinds 1992 een hogere prijs aan Elf Aquitaine en Statoil. „Een duidelijk geval van prijs- discriminatie," betoogde mr. J. Doeleman, de advocaat van Ma rathon. Het prijsverschil be draagt zeker zo'n twintig a 25 procent, aldus Doeleman, die meent dat dit indruist tegen een EU-verdrag. Volgens de gasdis tributeurs, vertegenwoordigd door liefst tien advocaten, heeft Marathon de problemen geheel aan zichzelf te wijten. Statoil en Elf Aquitaine, de andere exploi tanten van het veld, kozen er in 1990 voor de prijs van het gele verde gas periodiek aan te passen aan de marktprijzen. De Ameri kanen wilden dat niet. „Het is nu eenmaal inherent aan speculeren dat de prijzen anders kunnen uit vallen dan verwacht," aldus Gas unie-advocaat P. Wackie Eysten. Over de gehele periode bekeken springt Marathon er volgens Wackie Eysten financieel gezien nog altijd aanzienlijk beter uit dan Statoil en Elf Aquitaine. „Maar ze willen kennelijk van twee walletjes eten." De Amerikanen hebben zich in middels ook in Houston en Brus sel beklaagd over het vermeende machtsmisbruik van het consor tium. Die klachten hebben be trekking op de gehele periode vanaf 1986. Mochten de procedu res voor Marathon gunstig uit pakken, dan kan dit tot een claim leiden van enkele honderden mil joenen guldens. De zaak in Groningen heeft al leen betrekking op de resterende looptijd van het contract. Voor Gasunie bedraagt de schade maximaal enkele miljoenen gul dens. De uitspraak is op 13 mei. Het eigen vermogen daalde met 116,6 miljoen tot 179 miljoen gul len. De solvabiliteit halveerde van vijftig procent eind 1995 tot 21,2 procent eind vorig jaar. Be zorgd is president-commissaris F. Loudon echter niet over de magere kaspositie. Wegener Arcade, onlangs nog ac tief met de overname van het Zeeuwse dagblad PZC, schuwt nieuwe aankopen niet. De overname van Arcade leverde jn dat opzicht vorig jaar een te leurstelling op. Er werd vooral omzet bijgekoeht en naar verhou ding weinig winst. In totaal zag het concern de nettowinst per aandeel vorig jaar met 6,7 pro cent groeien, terwijl de omzet met 55 procent aandikte tot bijna anderhalf miljard gulden. Vooral margedruk bij cd-verko- pen, hinder van illegale cd-ver- kopen en aanloopverliezen bij de tv-zenders van Arcade zorgden voor een lager dan verwachte winst. Verbetering van de kaspositie kan Wegener Arcade van pas ko men bij de groeiplannen in het buitenland. Zoetermeer (anp) - Choco mel- en babyvoedingprodu cent Nutricia mag zich sinds gisteren Koninklijke noemen. Koningin Beatrix heeft die eretitel aan Nutricia ver leend. 101 jaar na het begin van de productie van baby voeding gaat het miljarden concern voortaan onder de naam Koninklijke Verenigde Bedrijven Nutricia door het leven. Nutricia kent een om zet van bijna drie miljard gulden Van onze verslaggever Heerlen - DSM verwacht in de eerste helft van dit jaar meer winst te maken dan in dezelf de periode vorig jaar, toen het chemieconcern 413 miljoen gulden verdiende. Dat heeft het concern gisteren bekendgemaakt tijdens de publi catie van de winstcijfers over het eerste kwartaal. DSM verdiende in de eerste drie maanden van 1997 223 miljoen gulden, achttien miljoen meer dan in het eerste kwartaal van 1996. Bestuursvoorzitter S. de Bree schrijft het betere resultaat toe aan de goede marktomstandighe den in Europa, de Verenigde Sta ten en Azië. Hij verwacht dat daar de komen de maanden geen verandering in zal komen. De omzet van DSM steeg in het eerste kwartaal met vijftien pro cent tot drie miljard gulden. Die groei was het gevolg van vijf pro cent hogere opbrengstprijzen, ze ven procent hogere volumes en drie procent betere valutakoer sen. Het bedrijfsresultaat steeg in het eerste drie maanden met tien mil joen tot 304 miljoen gulden. De rentelasten groeiden met drie miljoen tot zeventien miljoen gulden. De belastingen bedroe gen 82 miljoen gulden, waardoor het netto-resultaat op 223 mil joen uitkwam. Ondanks de groei nam het aantal personeelsleden bij DSM in ja nuari, februari en maart af met 355 tot 18.073 (waarvan 9899 in Nederland). DSM schrijft dat toe aan de uitbesteding van de eigen energie-opwekking op de locatie in Geleen aan EdeA Vof (een sa menwerkingsverband van Neder landse energieproducenten). Naarmate de varkens pest verder oprukt, klinkt onder boeren de roep om een marker- vaccin steeds luider. Dit vaccin, dat in tegenstel ling tot het oude prepa raat bij de aangetroffen anti-stoffen wél het on derscheid kan maken tussen besmetting met het veldvirus en een reactie op het marker- vaccin, is klaar, maar Rog niet geregistreerd. Een direct kassucces voor ontwikkelaar In tervet in Boxmeer zit er dus niet in. ö°or Chris van Alem ."Dit marker-vaccin nu inzetten m een gebied met grote infectie- druk, is niet zinvol." Ronald Rutten, dierenarts en woord voerder van Intervet Nederland, maakt daarmee aan alle illusies een einde. Intervet introduceerde vorige week Porcilis Pesti, hét marker- vaccin waar heel varkenshou dend Nederland de laatste we ken reikhalzend naar uitkeek. Dat de dochter van Akzo Nobel nu binnenloopt en de boeren op gelucht kunnen ademhalen, is een misvatting. Want Poreilis Pesti, waar het Boxmeerse labo ratorium van Intervet Interna tional sinds 1988 aan heeft ge werkt, is weliswaar klaar, maar zolang het vaccin niet is geregis treerd, mag het niet worden ver kocht. Rutten: „We zitten nu nog vooraan. De totale procedure kan nog anderhalf tot twee jaar duren." Imago „Op dit moment is de markt niet onze drijfveer. Het zou hypocriet zijn te zeggen dat wij alleen ve terinaire belangen hebben. Wat voor ons telt, is het beeld: als In tervet wat heeft, is het gewoon goed. Dat imago is zo kostbaar, dat is niet in geld uit te drukken. Ons product biedt kwaliteit, ef fectiviteit en veiligheid en is in potentie een geweldig product, omdat varkenspest wereldwijd een probleem is." Intervet heeft, dankzij het oc trooi dat de Europese Octrooi- raad op 19 maart dit jaar ver leende, als enige het recht dit op basis van E2-eiwit ontwikkeld marker-vaccin te produceren. ID-DLO in Lelystad, het insti tuut dat na bloedtesten feitelijk varkenspest vaststelt, diende medio 1989 voor een soortgelijk vaccin ook een octrooiaanvraag in, kort na Intervet. Verzet van ID-DLO en anderen tegen het in 1994 aan Intervet verleende oc trooirecht is vorige maand defi nitief gestrand. Porcilis Pesti heeft inmiddels in Duitsland een veldproef onder gaan. Intervet heeft het ministe- Het marker-vaccin Porcilis Pesti van Intervet. foto joost vermaeten rie van Landbouw aangeboden een tweede veldproef in Neder land te houden en onlangs heeft een dierenartsenpraktijk in Diessen gevraagd zo'n veldproef in haar werkgebied te mogen houden. Een tweede veldproef moet aantonen dat het vaccin ef fectief is tegen bescherming van buitenaf. Doorgaan van een nieuwe veldproef hangt af van het permanent veterinair comité van de Europese Unie. Tot nu toe hanteert de EU een strikt non-vaccinatiebeleid omwille van de export. Een lobby in Brussel lijkt dus voor de hand te liggen. Rutten: „Is dat een taak van Intervet? Wij houden ons niet bezig met Europese regelgeving. Maar het klopt dat wij er belang bij heb ben dat het huidige non-vacci natiebeleid op de helling gaat." Rutten beaamt de interne tegen stelling die ontstaat als de ont wikkelaar klaar is met zijn pro duct en de marketing-afdeling staat te trappelen om het te ver kopen. „Die zijn altijd aan het trekken en duwen. De salesman zegt: kom op, verkopen. En de ontwikkelaar antwoordt: oké, we gaan aan de gang, maar al leen als ik klaar ben. Als het kwalitatief en technisch niet honderd procent is, krijgt de sa lesman het nooit." Buiten Ne derland is de vinding van Inter vet niet onopgemerkt gebleven. Spanje en Rusland hebben in Boxmeer al aan de telefoon ge hangen. Intervet, waar bijna twintig procent van de 1966 we reldwijd verspreide medewer kers bezig is met onderzoek en ontwikkeling, beseft dat Porcilis Pesti, mits toegelaten, flink aan de omzet zal bijdragen. Rutten: „Een cashcowl Dat is in de kris tallen bol kijken. Je bent van zo veel externe factoren afhanke lijk. Als besloten wordt dat pro duct in te zetten voor massale bestrijding van de pest en je bent de enige in de markt, dan is daar een aardige omzet mee te beha len. Een verplicht bestrijdings programma is een fantastische gift. Maar als de infectiedruk weg is, maak je meteen een grote duik, want dan is er geen markt meer. Drank en drugs zijn ge vaarlijk als je moet au torijden. Autotelefoons ook, is onlangs uit onderzoek gebleken. Auto telefoons zouden wellicht ver boden moeten worden. Nou, dan kan ik nog een hoop meer verzinnen. Wat dacht u van Hunkemöller? Neen, ik bedoel niet dat een dame zich de heer lijkheden van deze winkelke ten zou hoeven ontzeggen. Noch wil ik de stelling aan dat zonder ondergoed het autorij den de mens beter af zou gaan. Ik kwam op de gedachte, toen ik op een snelweg achter een vrachtwagen van Hunkemöller reed. De achterkant van de truck was beschilderd met de achterkant van een mevrouw. De mevrouw zat blijkbaar op haar hurken, waardoor haar derrière in volle glorie boven het asfalt scheurde. Haar bil len zaten gespannen in een spannend slipje. U merkt het al: in noodsituaties kan ik mij lange tijd aan de voorgeschre ven snelheid houden! Maar omdat de plicht roept, heb ik de veertien meter lange wagen na een minuut of vijf gepasseerd. Op de zijkant van de aanhanger stalde een vrolij ke juf haar capaciteiten ten toon. De inhaalmanoeuvre nam dus nogal wat tijd in be slag, om precies te zijn van Geertruidenberg tot Gorin- chem en achter mij groeide de file tot zeker vijf kilometer aan. Het kostte namelijk enige tijd voor ik mij ervan had ver gewist dat ik alle relevante in formatie voor deze rubriek voldoende had geconfirmeerd. Een autotelefoon neemt de aandacht evenveel van de weg af als een meter bier. De vraag is wat Hunkemöller met het gemoed doet. Nou niet meteen zeggen dat het aan die ouwe mannetjes ligt, die naar vracht wagens gluren. Want laten we wel wezen: het is de vooropge zette bedoeling van Hun kemöller dat de argeloze auto mobilist het neuspeuteren even onderbreekt voor een ge zond stuk commerciële infor matie. Wie met negen meter slechts schaars bedekt naakt over Gods wegen rondkart, maakt zich mede verantwoor delijk voor het in gevaar bren gen van de verkeersveiligheid! De kledingzaken van Hij heb ben een slimme bypass gevon den. Hij heeft een reputatie van grensverleggende bill boards opgebouwd. Dragers Door Willem Reijn van de modieuze Hij-pakjes zouden dicht tegen de Heer aanschurken. Daarvoor is Hij op de vingers getikt door de Reclame Code Commissie. Nou is er voor een reclamema ker bijna geen mooiere recla me dan een straf van de Recla me Code Commissie. Dan schrijven kranten kolommen vol over jouw reclame en die gratis publiciteit vertegen woordigt een budget die het drukken van een paar duizend posters snel te boven gaat. Handige jongens, hoor. Hij hangt nu in de abri's met een billboard die op voorhand is afgeplakt door de Reclame Code Commissie. Althans, Hij doet net alsof. Een string voor twintig gulden, kunnen we nog net lezen. We hadden die sner pende vlosveter dus tussen de ranke billen van een meneer moeten zien verdwijnen. Een meneer die overigens op de fo to tegen een blote juf staat aan te rijden. Het achterwerk gaat echter schuil achter een oranje broek. Die broek kost 69 gulden, zo staat op een opvallende 'over- geplakte' strip. Net alsof Hij de poster op bevel van hogerhand heeft aangepast. Het is een dubbele en dubbel zinnige knipoog. Dubbel om dat Hij in één keer twee recla meboodschappen (string en broek) overbrengt. Dubbelzin nig vanwege de inhoud van de advertentie. Dubbel ook van wege het spottende toontje richting zedenmeesters van de Reclame Code Commissie. En dan nog een extra bodem naar Mexx, de concurrent die werd bestraft door de Reclame Co de Commissie vanwege een niet-functionele Karna Sutra- affiche, waar trouwens zelfs geen veter aan te pas kwam. Er is nog volop werk voor Pie- ter van Vollenhoven! Aegon wil notering aan beurs Frankfurt Den Haag - Verzekeraar Aegon grossiert in beursnoteringen. De aandelen Aegon hebben al een notering aan de effectenbeurzen van Amsterdam, Londen, New York, Tokio en Zurich en nu komt daar Frankfurt nog bij. De verzekeraar brengt zijn aandelen naar de beurs van Frankfurt om meer naamsbekendheid te kweken bij de oosterburen. Bonden oneens met externe werving NS Utrecht - De vakbonden bij de spoorwegen vinden dat de NS niet grote groepen mensen van buiten moeten aannemen, nu het be drijf nog volop bezig is banen te schrappen. Afgelopen weekeinde hebben de NS een advertentie geplaatst om 410 machinisten en conducteurs in de regio Amsterdam te werven. In het najaar van 1995 werden bonden en NS het eens over het schrappen van 6500 banen. Hoewel deze afslanking nog gaande is, hebben de NS een adver tentie geplaatst om massaal aan nieuwe machinisten en conduc teurs te komen. Het bedrijf vindt veel interne kandidaten niet ge schikt. Wolters neemt Duitse uitgeverij over Deventer - Wolters Kluwer heeft een meerderheidsbelang verwor ven in Akademische Arbeitsgemeinschaft Verlagsgesellschaft (AW) in de Duitse stad Mannheim. AAV, uitgever op het gebied van fiscale informatie voor professionele gebruikers en vermogen de particulieren, heeft een omzet van 45 miljoen gulden per jaar en vijftig mensen in dienst. Randstad zoekt nieuwe markt in bouw Diemen - Uitzendketen Randstad richt een aparte keten op voor het bemiddelen van uitzendkrachten in de bouw. Onder de naam Bouwflex richt Randstad zich op deze nieuwe markt. Tot nu toe is uitzendwerk in de bouw verboden, maar onlangs zijn zowel in de bouw-CAO als in de CAO voor de afwerkbedrijven afspraken ge maakt over deze vorm van flexibele arbeid. Onenigheid over aparte CAO tankstations Bunnik - De Industriebonden van FNV en CNV, vakbond De Unie en de ondernemersorganisatie Bovag vechten de geldigheid van de zondag afgesloten aparte CAO voor de tankstations aan. Zij be strijden de representativiteit van de overeenkomst. De bonden en de Bovag hebben onlangs een CAO voor de Motor voertuigen- en Tweewielerbranche afgesloten, die ook geldt voor het personeel bij de tankstations. Het kan volgens de sociale partners niet zo zijn dat er twee CAO's voor dezelfde sector gelden. P&C uit de rode cijfers Zoetermeer - Kledingconcern Peek en Cloppenburg is in het op 31 januari geëindigde boekjaar uit de rode cijfers gekomen. Was er in het voorgaande jaar nog een verlies van 15,5 miljoen gulden, nu was er een bescheiden winst van 0,6 miljoen. De omzet daalde wel met 3,9 procent tot 396 miljoen gulden. In het voorgaande boekjaar maakte Mac&Maggie echter nog deel uit van P&C, waarvan het grootste deel van de aandelen in handen is van de Duitse Peek en Cloppenburg. Zonder Mac&Maggie was er een omzetstijging van zeven procent. 120 banen weg bij tegelfabriek Mosa Maastricht - De overname van tegelfabrikant Mosa in Maastricht enkele maanden terug door een groep investeerders leidt tot een verlies van 122 arbeidsplaatsen, vrijwel alle in Nederland. Moge lijk krijgen honderd werknemers gedwongen ontslag. De reorga nisatie komt kort na een eerdere afslanking. In de tweede helft van vorig jaar moesten al 86 werknemers het bedrijf verlaten, van wie zeventig gedwongen werden ontslagen. Er is inmiddels een akkoord over een sociaal plan. V

de Stem | 1997 | | pagina 7