Taalstrijd België verstoort hervormingen Zij waren solidair.tot in de dood Europa herstelt breuk met Iran Ondernemers verdienen bij de Postbank al snel 600,- Zjirinovski als Bond Kabila wil met Mobutu praten f postbankJMl) A4 'I DE STEM BUITENLAND A5 IOMMENTAAR •NLAND KORT Waalse kritiek op rapport-Dutroux: 4Nederlandstaligen zijn gespaard' Rwandese scholieren negeerden bevel Hutu-extremisten Israël waarschuwt Syrië voor gevolgen eventuele aanval BUITENLAND KORT Als ondernemer, vereniging of stichting profiteert u bij de Postbank van een tariefvrije voet van 600,- per jaar. Blijft u met uw kosten onder die grens, dan betaalt u niets voor uw zakelijke betalingsverkeer. Stuur de bon in, dan ontvangt u vrijblijvend meer informatie. Of bel tijdens kan tooruren uw Postbank adviseur of (020) 565 50 10. Dan hoort u meteen hoe de Postbank ook üw zakelijke betalingsverkeer goedkoper kan maken. I Ja, ik wil ook 600,- verdienen. Stuur mij informatie! i I! 30 APRIL 1997 i i WOENSDAG 30 APRIL 1997 Jorritsma van Verkeer en Wa- Voor het eerst sinds het be- eerbiedwaardige Eerste Kamer nelheid van 300 kilometer per en. Ze negeerde een breedge- iragen terug te gaan naar de opnieuw aan de orde te stel- aan de schenen werd gelegd portefeuille. Het debat werd :hrokken senatoren het verschil -n. Volgens verwachting gina komst van de HSL. de HSL door de Eerste Kamer „ar waarop zij de politieke de- looral de Brabantse bestuurders nnpak van de minister van Ver- besefte dat de knelpunten van Nederland lagen. Toen Effen, indelijk op de politieke agenda wel minister-president Kok als mee. geld over te hebben voor de acé en Jorritsma greep zelfs en- lidatie. Zij schoffeerde Brabant veten dat verzet tegen het HSL- lat de geplande verbreding van kend zou kunnen zijn. erond. Wat nu nog rest, zijn de en Zevenbergen en Rijkswa- eteringen in het tracé moeten beek een volwassen tunnelbak d? Jorritsma zich schamper uitge- in een arrogant optredende mi jeen ruimte heeft gelaten voor duren voor Noord-Brabant die /en de n lier a open de komende jaren geen re- gging heeft minister Ritzen ■eede Kamer. In de Kamer de studiecentra, vooral in de noordelijke provincies, 'ens de Kamerleden een be- ere instellingen van het ho- ict met de studenten te on- rt voor het grootste deel per Europees Hof wil dat zijn cliënt Van der ld, nu het Europese Hof het inden heeft gelegd. Van der onieme getuigenverklaring ndat hij de kinderiirts Joy- :lo zou hebben omgebracht, zeer belastende'Verklaring ed te koop rinkels verkoopt cadmium- dat niet is toegestaan. In de erd speelgoed dat (deels) is oek van het ministerie van dit jaar strenger controle- uit. Cadmium is een zwaar nens en milieu. Het besluit ing van cadmium als kleur- ïdiebeurs kwijt' iet snel voor zorgen dat hun besteden aan lessen en sta- anciering kwijt, js) gisteren in een brief aan scholen onder de norm zit. lit een nieuw onderzoek van veel scholen kennelijk 'een Hij dringt er bij de scholen vordt makkelijker loopbaan onderbreekt voor van twee tot zes maanden luntje krijgen. De werkgever wel vervangen door iemand jaar als werkloos staat in- dat de regering voor advies d. Minister Melkert (Sociale aanonderbreking medio vol le ;ie Brinkman Tweede Kamer hebben er een oplossing wordt gevon- damse politiechef Brinkman vier fracties (CDA en PvdA) e hij ermee omgaat. Minister zich voorlopig niet mengen zijn departement op ach- eper, die wil dat Brinkman ïeerder M. Jansen, ook bur- sel, gaat overleggen met de oralsnog geen behoefte aan vinden met Dijkstal dat het voor de betrokkenen in Rot- dat ook minister Sorgdrager lemoeien, aangezien ook de e een rol speelt. afschaffen ,.i verbieden nog langer bin- idigden voor huur- of koop- esting) en minister De Boer m gisteren een wijziging van lamer gestuurd. Het beoogde or woningcoöperaties, 'erheid graag groen en open e Veluwe en het Mergelland -eren omdat ze geen werk o aangegeven paal en j-, diverse gemeenten, dj l eigen inwoners en d Brussel (anp) - De verplichting om tweetalig te zijn, houdt nodeloos de aanstelling van nieuwe krachten bij justitie in België op. Uit protest tegen de daardoor toenemende werkdruk leg den vooral Brusselse rechters en officieren van justitie gisteren het werk voor een uur neer. De Belgische minister van Justitie De Clerck wacht nog een zware klus met de hervorming van de ma gistratuur. Hoewel de actie al enkele weken geleden was voorgenomen, speelde op de achtergrond ook de onvrede over straffen tegen juristen, zoals voor gesteld door de Kamercommissie-Dutroux, een be langrijke rol. Volgens justitiemedewerkers in Brussel verwijt de commissie alleen Franstaligen fouten te hebben ge maakt. Daarmee zou het voor De Clerck eenvoudi ger worden om alleen nog maar Vlaamse magistra ten in Brussel aan te stellen. De actie van de Brus selse magistratuur vond alleen navolging in grote Waalse steden als Luik, Charleroi en Namen. In de Vlaamse paleizen van justitie bleef het rustig. Vooral in Brussel werd ook scherpe kritiek geuit op De Clerck, omdat deze onmiddellijk na het uitbren gen van het commissierapport maatregelen wilde nemen tegen hoofdofficier van justitie Dejemeppe. Deze is volgens de commissie 'totaal ongeschikt' om leiding te geven aan het Brusselse parket. Dejemep pe verzuimde na de verdwijning van het Marok kaanse meisje Loubna Benaïssa een onderzoeks rechter aan te stellen, De Nederlandstaligen zijn ook volgens het commis sielid Maingain, parlementariër voor de anti- Vlaamse protestpartij FDF, teveel gespaard in het rapport. Daarmee lijkt van de oorspronkelijke una nimiteit in de commissie weinig meer over. Ook volgens het Franstalige publiek heeft de taal strijd een rol gespeeld bij het opstellen van het com missierapport. Volgens een opiniepeiling van de Waalse commerciële zender RTL-TVi is 83,3 pro cent van het Franstalige publiek het eens met de stelling van Maingien. De taalstrijd zou ook de reden zijn voor premier De- haene om ex-minister van Justitie Wathelet de ver vroegde vrijlating van Mare Dutroux niet te zwaar aan te rekenen. Dehaene zei maandag dat Wathelet ondanks deze fout wel een tweede termijn mag die nen als rechter bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Wathelets partij, de Waalse christen-democratische PSC, wil niet dat de oud-bewindsman als Franstali ge de enige politiek verantwoordelijke wordt voor de affaire-Dutroux. Commissievoorzitter Verwil- ghen heeft hier al scherp op gereageerd. Hij verwijt Dehaene te vervallen in de oude politieke cultuur van wederzijdse bescherming. Door Wierd Duk Moskou - Vladimir Zjirinovski als een Russisch antwoord op James Bond? Om zijn 51e verjaardag op te vrolijken kroop de extremistische Russische politicus, altijd in voor een publici teitsstunt, in de huid van veiligheidsagent Jarov. HUTU-EXTREMISTEN richtten zondagnacht een bloedbad aan op een Rwandese middelbare meisjesschool. Tweeën twintig doden, onder wie de Vlaamse directri ce. Verslaggever Jeroen Corduwener en foto graaf Chris Keulen be zochten die school enke le maanden geleden voor een reportage. Door Jeroen Corduwener Uuramba, zondag 22 september 1996. Op de lange tafel staan soep, wortelen, bonen, aardap pelen, vlees, tomaten, sla, pom poenen, bananen en taart. De weg hier naar toe begint in de Rwandese hoofdstad Kigali en voert naar het noorden, een au tobaan van asfalt die van 'colli- ne' (heuvel) naar 'colline' slin gert, steeds hoger en mooier, met adembenemende uitzichten over diepe valleien met wild stromen de rivieren. Tot plotseling de weg ophoudt te bestaan en kiezels, kuilen en kei en de route verder bepalen. De bewoners van de langszij gele gen huisjes beamen dat het bon kige pad toch echt naar de mid delbare school in Muramba voert en om hun vertrouwen niet te beschamen, rijden we door, rammelend en twijfelend. En in derdaad, na wat uren en uren schijnt te duren, ligt daar plotse ling Muramba, een dorp op de heuvel Munini, 2200 meter bo ven de zeespiegel. Voorbij de kerk schitteren wit gepleisterde muren van het In-, stitut Sainte Marie Goretti in de zon. Het stervormige plantsoen voor de hoofdingang is fris en groen, de enorme binnenplaats tussen het in U-vorm neergezet te hoofdgebouw is proper aange veegd en op het grasveld naast de kapel dansen acht meisjes in groene rok, witte blouse en op blote voeten. Ze bewegen gra cieus op het ritme dat met hand geklap wordt aangedragen door hun vriendinnen, die rondom hen zitten. Op deze middelbare school zit ten honderdentien meisjes tus- Leerlingen van de meisjesschool van de Belgische Griet in gebed, enkele maanden geleden. sen de veertien en vierentwintig jaar, vrijwel allemaal intern. Het is een-van de grotere eru dn iqder geval een van de best geoutil leerde middelbare scholen in Rwanda. „Bienvenue," klinkt een stem, zo Frans als Frans kan zijn. Michel le staat in de deuropening van het landhuis, dat een stukje te ruggetrokken van het schoolge bouw, de opening van de U- vorm afsluit. Michelle is de ad junct-directeur van het 'Insti- tut'. Ze gaat uitnodigend voor naar de eetsalon. Daar wacht Marguerite, de Vlaamse directri ce van de school, die dus eigen lijk Margriet heet en hier door iedereen eerbiedig' Griet wordt genoemd, met een zachte k- klank vooraan.; Denise, ook uit Vlaanderen, maakt het blanke trio compleet, dat sedert decen nia de scepter zwaait over deze 'école secundaire'. Griet nodigt iedereen aan de welvoorziene dis. Ze is een klei ne dame van 62 jaar, ze heeft grijze haren en een grote bril en is de onbetwiste directrice van de school, al sinds 1960. Ze is in nemend, maar laat niet over zich lopen, streng maar moederlijk, welbespraakt en een scherp luis teraar, zorgzaam en kordaat. Het landhuis annex gastenver blijf beschikt over een grote keu ken met ouderwets boerenfor- nuis, een ren met kippen en ko nijnen voor de slacht en een pri- vé-bibliotheek met een enorme collectie tijdschriften en boeken. Op tafel bloeien de versgeplukte aronskelken in een vaas. 's Avonds als het duister valt, slaat honderden meters verder de generator aan, die de school tussen stipt 18.00 en 21.30 uur van stroom voorziet. Daarna licht alleen de maan over de da ken van de gebouwen. Na de laatste mis van negen uur in de eigen kapel wassen de honder dentien tienermeisjes zich poe delend, maar zwijgend en gaan aansluitend onhoorbaar naar FOTO CHRIS KEULEN bed. Het Institut Sainte Marie Goretti heeft dankzij Griet, Mi chelle en Denise de genocide van 1994 doorstaan. Zondag 27 april 1997. Het inter nationale persbureau Deutsche Presse Agentur spuwt het vol gende bericht op de telex uit. Hutu-extremisten hebben zon dagnacht een bloedbad aange richt op een meisjesschool in het Rwandese Muramba. Zeventien leerlingen, de Belgische directri ce en vier buren kwamen om het leven. Dertien meisjes liepen verwondingen op. De vermoorde directrice van de school is vol gens de Rwandese autoriteiten de 62-jarige religieuze Griet Bosmans, die sinds 1960 in Rwanda woont. Volgens ooggetuigen drong een aantal met geweren, granaten en kapmessen gewapende Hutu's de school binnen. Ze verrasten de meisjes en de directrice in hun slaap. „We moesten naar buiten. Daar moesten we ons in groepjes van Hutu's en Tutsi's splitsen. Toen we weigerden, begonnen ze te schieten. Ze schoten op ieder een," aldus een van de overle vende meisjes. Dinsdag 24 september 1996. 'Repression' schrijft Mademoi selle Griet in wit krijt op het zwarte schoolbord. Het laatste uur voor de hoogste groep van deze dinsdag staat ingeroosterd als godsdienstles. Margriet be handelt het thema van de onder drukking van de katholieke kerk. 'Répression' vindt plaats in een politiek systeem waar het volk niets te zeggen heeft, vertelt Margriet in prachtig Vlaams- Frans. Waar machthebbers ge weld gebruiken om aan de macht te blijven. Buiten klingelt de schoolbel, de les is afgelopen. Maar de tien meisjes van de 'sixième année' blijven zitten en luisteren gecon centreerd naar de oudere blanke dame die voor de klas staat. Ge weld lijkt soms onontkoombaar om van de onderdrukking af te komen, zegt Margriet. „Maar er zijn in de geschiedenis ook men sen geweest die het geweld af zworen. Martin Luther King, Ghandi," vertelt ze zachtjes. „Zij kozen voor geweldloosheid, ze kozen voor rechtvaardigheid. Als jullie je verantwoordelijk heid nemen, streef dan naar rechtvaardigheid. Zondag 27 april 1997. Griet staat die zondagnacht vooraan, als de Hutu's iedereen de bin nenplaats van de school opdu wen. In het maanlicht spreekt ze de indringers toe, op diezelfde gedecideerde toon die ze voor de klas gebruikt. Haar leerlingen schermt ze af met haar tengere gestalte. De Hutu's zijn niet ge komen om te luisteren. Ze heb ben het voorzien op de Tutsi- leerlingen. De kinderen en Griet wijken niet, ze zijn solidair. Tot in de dood. Het resultaat is een heuse B-film met spanning, sex en, vooral, Zji rinovski. Die neemt die teksten in de mond waarmee hij al enkele jaren een deel van het Russische publiek voor zich weet te winnen. De film 'Een boot vol dubbelgan gers' moet, volgens een woord voerder van Zjirinovski's LDPR, 'binnenkort in roulatie gaan'. Op zijn 51e verjaardag, afgelopen vrijdag, belegde Zjirinovski al vast een voorvertoning in het ge bouw van de Doema, de Russi sche Tweede Kamer. Het publiek was, volgens de berichten, niet bijster onder de indruk, ondanks het meespelen in de film van de Russische filmster Joeri Jakovlev en de zeer bekende modekoning Vjatsjeslav Zaitsev. Zaitsev is de ontwerper die Zjirinovski tijdens de campagnes voor de presi dentsverkiezingen vorig jaar wist over te halen tot het dragen van opvallende, felgekleurde - gele, rode, groene - Mao-kostuums. De film lijkt een onwaarschijnlij ke parodie op 'Moord in de Oriënt Expres'. Een boot vol dubbelgan gers - onder wie Lenin, Stalin, tsaar Nicolaas II, Brezjnev, Gor- batsjov en Boris Jeltsin - is on derweg naar een dubbelgangers competitie. Als de dubbel van de Britse ex-premier Margaret Thatcher wordt vermoord, stelt het hoofd van de veiligheids dienst, Jarov (Zjirinovski), een onderzoek in. Van onze correspondente Tel Aviv - De Israëlische mi nister van Defensie, Yitzhak Mordechai, uitte gisteren een krachtige waarschuwing aan het adres van Syrië. »Dt raad ze aan ons niet uit te lokken," zei hij. „Als ze ons aan vallen, zullen we zeer hard terug slaan." De paniekwaarschuwing ™am, nadat hét Israëlische och tendblad Haaretz had geschreven "ver de Syrische productie van het zeer dodelijke zenuwgas, ge naamd VX. Het Syrische leger z°u al begonnen zijn haar raket ten te voorzien van oorlogskop- Pen met het gevreesde zenuwgas. In geval van oorlog kunnen Syri sche Scud-B's en Scud-C's heel Israël treffen. Tot nu toe beschikte Damascus ever het zenuwgas sarine, waar tegen eventuele slachtoffers zich kunnen beschermen met behulp van gasmaskers. Het VX-zenuw- gas is veel gevaarlijker, omdat het in poedervorm ook via de huid in het lichaam kan door dringen. Kinshasa/Lubumbashi (afp/rtr/dpa) - De twee tegen standers in het conflict in Zaï re, president Mobutu en rebel lenleider Kabila, ontmoeten elkaar nog deze week op een voormalige Russische ijsbre- ker, nu eigendom van de Zuid- Afrikaanse marine. Een tijd stip is nog niet vastgesteld. De Zuid-Afrikaanse president Mandela zit de bijeenkomst voor. Hij noemde gisteren de op han den zijnde ontmoeting 'een be langrijke doorbraak' in de pogin gen een eind te maken aan de oorlog in Zaire. De Amerikaanse gezant Bill Ri chardson zei gistermiddag na zijn anderhalf uur durende bespre king met Mobutu in Kinshasa dat de president klaar is om Kabila 'onmiddellijk' te ontmoeten. Rebellenleider Kabila maakte kort voor zijn ontmoeting met Ri chardson in Lubumbashi bekend dat hij instemt met een ontmoe ting op een schip voor de Zaïrese kust. Het kan volgens Kabila een korte ontmoeting worden, waar bij Mobutu ermee moet instem men op te stappen. „Anders gooi en onze troepen die nu opmar cheren naar Kinshasa, hem er uit," zei Kabila. Hij benadrukte dat er wat hem betreft niet ge sproken wordt over een staakt- het-vuren of het einde van de oorlog. Richardson praat met Kabila over vrije en eerlijke verkiezin gen en over de rechtsregels die na het eind van de oorlog moeten gelden. Zijn ontmoeting met de president in diens zwaar be waakte villa in het militaire kamp Tshatshi noemde Ri chardson 'zeer vruchtbaar'. De Amerikaanse president Clinton had Richardson een boodschap voor Mobutu meegegeven waarin hij oproept tot onderhandelin gen. Volgens de Washington Post Amerikaans gezant Bill Ri chardson met president Mobu tu. FOTO REUTER dringen de VS bij Mobutu aan op aftreden. Washington zou hem willen helpen bij een 'waardig vertrek'. Kabilia zei dat zijn troepen tij dens de besprekingen gewoon doorgaan met hun offensief. Na de verovering van de stad Kikwit rukken ze volgens hem op naar Kinshasa, 400 kilometer verder naar het westen. De inname van Kikwit verliep vreedzaam; de soldaten van het Zaïrese leger waren al gevlucht. Kikwit is van grote strategische betekenis voor de eventuele strijd om de hoofd stad. De stad heeft weg- en wa terverbindingen met Kinshasa, dat voor de aanvoer van levens middelen sterk afhankelijk is van de streek rond Kikwit. Internationale hulporganisaties klaagden gisteren opnieuw dat ze gehinderd werden in hun werk. Zo zouden rebellen een konvooi vrachtwagens van de VN-vluch- telingenorganisatie UNHCR heb ben tegengehouden. Zonder de onbeperkte medewerking van de rebellen is het volgens de UNHCR onmogelijk alle vluchte lingen binnen de door Kabila ge stelde termijn van zestig dagen, naar Rwanda terug te brengen. De Europese Unie vindt net als de VN en de VS het ultimatum van de Zaïrese rebellenleider ver werpelijk. De ministers van Bui tenlandse Zaken, die gisteren in Luxemburg bijeen waren, noe men de situatie in het land 'alar merend' en roepen alle partijen op ieder geweld en bloedvergie ten te vermijden. Ze zijn erg be zorgd over de voortdurende mel dingen van massale schendingen van mensenrechten. Europees commissaris Emma Bonino (Hu manitaire Zaken) haalde scherp uit naar de internationale ge meenschap en de Europese Unie, dat die de Rwandese vluchtelin gen in de steek hebben gelaten. Geleidelijk aan keren meer vluchtelingen terug naar de kam pen ten zuiden van Kisangani, die ze een week geleden ont vluchtten na een aanval van Zaï rese burgers en rebellen. Bij die aanval hebben de rebellen vol gens de teruggekeerde vluchte lingen een bloedbad aangericht. Hulpverleners troffen maandag avond in Biaro ongeveer twintig lijken aan. Canada zet leger in tegen overstromingen Ottawa - De Canadese autoriteiten hebben 6.500 soldaten, een tiende van het leger, ingeschakeld in de strijd tegen de snel stij gende Red River. Het gaat om de grootste inzet van de strijd krachten sinds de Koreaanse oorlog in de jaren vijftig, melden de Canadese media. Het leger helpt bij de aanleg van twee nooddam- men. Die moeten voorkomen dat de stad Winnipeg (650.000 inwo ners) onder water loopt. Inmiddels is tweeduizend vierkante kilo meter rond de hoofdstad van de provincie Manitoba overstroomd. Verkeerschaos na bommeldingen IRA Londen - Bommeldingen van de IRA hebben gisterochtend, min der dan twee etmalen voor het begin van de Britse verkiezingen, gezorgd voor een grote verkeerschaos en lange files in het zuiden van Groot-Brittannië. Scotland Yard kreeg 's ochtends even voor negenen gecodeerde bommeldingen binnen, waarna een aantal snelwegen werd afgezet en delen van drie vliegvelden werden ont ruimd. Het verboden Ierse Republikeinse leger IRA probeert het openbare leven in Groot-Brittannië te ontregelen om zo de kwes tie Noord-Ierland hoog op de politieke agenda te houden. Afsluiting Palestijnse gebieden opgeheven Jeruzalem - Israël heft vandaag de al vijf weken durende afslui ting van de Palestijnse gebieden op. Dit heeft de Israëlische minis ter van Defensie Yitzhak Mordechai gisteren bekendgemaakt tij dens een radio-uitzending. „De Palestijnen van de Westelijke Jor- daanoever en de Gaza kunnen hun normale leven hervatten," zei Mordechai. Een militaire woordvoerder zei dat 28.000 Palestijnen van de Westelijke Jordaanoever en 27.000 uit Gaza vandaag toestemming krijgen hun werkzaamheden in Israël te hervatten. Israël sloot de bezette gebieden hermetisch af op 21 maart, nadat een lid van de fundamentalistische Hamas-beweging zichzelf opblies in een café in Tel Aviv. Hierbij vielen drie doden. Jeltsin betreurt besluit Doema Moskou - De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren zijn spijt uitgesproken Over eën besluit van het Russische lagerhuis* de Doema. Die wil de ratificatie van het internationale verdrag ter beperking van chemische wapens voor onbepaalde tijd uitstellen. De Doema besloot afgelopen vrijdag vooralsnog af te zien van ra tificatie, omdat Rusland geen geld zou hebben om haar grote voorraden chemische wapens te vernietigen. Volgens waarnemers echter speelt de aanstaande uitbreiding van de Navo met Oost- Europese landen eveneens een rol in de besluitvorming van de Doema. Rusland beschikt na de Verenigde Staten over de grootste voorraad chemische wapens ter wereld. Rusland is de op een na grootste producent van gifgas-wapens. Honderden doden bij treinbotsing in China Peking - Meer dan tweehonderd mensen zijn gisteren om het leven gekomen door een botsing tussen twee passagierstreinen in China. Talrijke reizigers raakten gewond. Het ongeluk gebeurde in de provincie Hunan, in het zuiden van het land, meldde het persbu reau Nieuw China. Meer dan duizend politiemensen en reddings werkers werden ingezet om passagiers te bevrijden die vastzaten tussen de wrakstukken van de rijtuigen. Het ongeluk gebeurde rond 11.00 uur plaatselijke tijd in het station van Rongjuawan op de verbinding tussen Peking en Guangzhou, een van de drukste spoorlijnen van China. Een volle passagierstrein die naar het noorden reed, botste achter op een andere trein die stilstond op het spoor. Van onze correspondent Luxemburg - De Europese Unie probeert na drie weken de di plomatieke breuk met Iran te herstellen. De 'kritische dialoog' met Teheran mag dan voorlopig opgeschort blijven, de lidstaten zijn wel vrij hun ambassadeurs terug te sturen naar Iran. Minister Van Mierlo zei verheugd te zijn dat de EU hierover een ge meenschappelijk standpunt heeft ingenomen. De ruzie met Iran ontstond nadat een Duitse recht bank op 10 april in een vonnis hoge Iraanse autoriteiten schul dig had bevonden achter de aan slag te zitten op vier Koerdische dissidenten in september 1992 in een Berlijns restaurant. Het pro ces leidde tot woedende reacties in Iran. Daar werd de fatwa - doodstraf - uitgesproken tegen Duitse rechters. De EU-landen verklaarden zich vrijwel onmiddellijk solidair met Duitsland en riepen hun ambas sadeurs terug uit Teheran. Maar van een definitieve breuk met het regime in Iran, waar met name de Amerikanen op aandringen, wil Europa niet weten. De grote EU- lidstaten, inclusief Duitsland, wensen hun economische belan gen in Iran niet op te geven. In 1995 voerde de EU voor 11,5 mil jard dollar aan goederen uit naar Iran en importeerde voor 17,5 miljard, voornamelijk gas en olie. (ADVERTENTIE) 1 Bedrijf: Contactpersoon: - Adres: -m/v Postcode en plaats: j Wij hebben wel/geen girorekening: i f I Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar Postbank, afdeling Zakelijke Relaties, Antwoordnummer 1376,1000 RA Amsterdam. Faxen kan natuurlijk ook: 020 - 565 55 21.

de Stem | 1997 | | pagina 5