6 Provinciale Staten zijn veel te groot' 't Schuurt een beetje in de paarse coalitie Taais Onde PvdA geen aanhangwagen bewindslieden' Paraderen Weerstand Jorritsma Toch nader onderzoek technolease-affaire Analyse DE STEM BINNENLAND DE STEM Plan ingediend ter verkleining Positie van 'langstlevende' wordt versterkt Visverbod zalm en zeeforel DE STEM COMMENTAAR HSL-kater BINNENLAND KORT Waalse kriti Israël waarschuwt Syrië voor gevolgen eventuele aanval Als profiteert u van 600,- die grens, c betalingsver WOENSDAG 30 APRIL 1997 /\4 Partijvoorzitter Adelmund en fractieleider Wallage tijdens de persconferentie over het programma van de PvdA. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA wil tij dens de verkiezingscampagne meer afstand nemen van het huidige regeringsbeleid. De partij wil een meer eigen so ciaal-democratisch gezicht gaan tonen. Volgens partijvoorzitter Adel mund en fractieleider Wallage moet voorkomen worden dat de partij vanuit haar positie als re geringspartij naar de werkelijk heid kijkt. „We dragen natuurlijk verantwoordelijkheid voor het regeringsbeleid, maar we moeten ook een eigen sociaal-democra tisch geluid laten horen. Liever dat dan de aanhangwagen zijn van bewindslieden", aldus Wal lage. Samen met Adelmund pre senteerde hij gisteren het plan van aanpak voor het PvdA-ver- kiezingsprogramma. „We hebben er voor gekozen dat de PvdA nooit mag samenvallen met de compromissen, die zij in de coalitie moet sluiten", aldus Wallage. Bij de samenstelling van het ontwerp-verkiezingspro- gramma gaat de PvdA een groot aantal buitenstaanders betrek ken. Wallage en Adelmund zijn niet bang dat premier Kok als PvdA- lijsttrekker een andere positie moet gaan innemen dan als mi nister-president. Naar hun ver wachting zal het verkiezingspro gramma geen onhaalbare eisen bevatten. „Nu kunnen we laten zien dat door de soberheid en de moeilijke beslissingen van de af gelopen jaren we de mede-ver oorzaker zijn van de accelleratie van de economie. Kok blijft na tuurlijk tot de laatste dag pre mier van het kabinet. Maar elke kandidaat op de verkiezingslijst tekent voor het programma, te beginnen met nummer één." In een discussiestuk werpen Wal lage en PvdA-vicevoorzitter Vreeman ondermeer de suggestie op om de komende kabinetspe riode het sociaal minimum te ver hogen, 'zodat het weer iets meer in de pas loopt met de welvaarts ontwikkeling'. Van onze verslaggever Den Bosch - Provinciale Staten in ons land zijn veel te groot en te log. De volksvertegenwoordiging van de provincie zou mini maal 35 en maximaal 55 leden moeten tellen. De minister van Binnenlandse Zaken en de fractiewoordvoer ders in de Tweede Kamer hebben een plan gekregen van de Noord- Hollandse Commissaris van de Koningin Van Kemenade waarin hij voorstelt de Provinciale Sta ten drastisch te verkleinen. Over het voorstel is informeel overleg gepleegd in provinciale kring. Het is nog niet bekend of minister Dijkstal het voorstel van Van Ke menade overneemt. Het aantal Statenleden is nu af hankelijk van het inwonertal in de provincie. De Brabantse Sta ten bestaan uit 79 leden. De kleinste, Flevoland, telt nu 39 Statenleden, de grootste, Zuid- Holland, heeft er 83. Van Keme nade vindt, samen met zijn grif fier, dat het niet meer van deze tijd is om een slagvaardig mid denbestuur zo groot te laten zijn. „Waarom moeten provinciale Staten groter zijn dan de raden van de grootste gemeenten," vra- gén zij zich af. Als minister Dijkstal en de Ka nier het voorstel van de Noord- Hollandse Commissaris overne men, worden vooral de kleine partijen daar de dupe van. De kiesdrempel wordt hoger. Noord- Brabant zou in de nieuwe opzet als een van de grootste provincies 55 Statenleden tellen. Klein rechts (SGP/RPF/GPV) zou bij voorbeeld niet meer terugkeren. Ook de Centrum Democraten zouden het niet gehaald hebben. Kiesdrempel „Ik vind het geen goed voorstel," zegt L. van der Kallen, Statenlid namens de Brabantse Onafhan kelijke Fracties (BOF). De BOF heeft 1 zetel. „Kwaliteit is niet afhankelijk van de kwantiteit. Je ziet vaak dat goede, opmerkelijke ideeën afkomstig zijn van de klei ne fracties. Die worden dan weer overgenomen door de grotere partijen. Wijzelf zouden door die hogere kiesdrempel nog wel een zetel behaald hebben. Maar ik moet er niet aan denken dat klein rechts niet meer in de Staten zit. Van Groos en zijn voorganger Bouman zijn toch verschrikkelijk goede Statenleden, die heel goede ideeën hebben en staan voor wat ze denken. De CD mis ik niets, die zou wat mij betreft sowieso niet in de Staten moeten komen." De WD, de op een na grootste fractie in de Brabantse Staten heeft wel oren naar verkleining van de Staten. „We hebben het nog niet in de partij besproken, maar ikzelf vind het niet zo'n slecht idee. De Staten houden zich tegenwoordig vooral bezig met hoofdzaken", zegt fractievoorzitter P. van Vugt. Het dagelijks bestuur van de pro vincie, Gedeputeerde Staten, heeft nog geen mening over het voorstel van Van Kemenade. VERVOLG VAN VOORPAGINA D66-senator mevrouw Vrisekoop en haar PvdA-collega Zijlstra vonden daarom dat bij knelpun ten, vooral te vinden in het stuk tussen Rotterdam en Amsterdam, ook een maximumsnelheid van 200 kilometer per uur zou mogen gelden. Dat legden zij vast in een motie. Dat idee stuitte vorige week, tijdens de eerste behande ling, op massieve weerstand van Jorritsma. Zij noemde de motie 'onaanvaardbaar' en hield dat ook gisteren staande. Aanvaar ding zou immers betekenen dat de Tweede Kamer opnieuw moet praten over de HSL. „Misschien moet ik het woord 'onaanvaard baar' hier niet in de mond nemen en zeggen dat ik de motie gewoon naast mij neer moet leggen om dat ik haar niet uit kan voeren," aldus Jorritsma. Zij voerde de druk op PvdA en D66 hoog op: „Ik vraag de indie ners alstublieft niet aan mij te vragen om iets te doen wat ik, volgens mij, bij wet eigenlijk niet mag doen." Voor de oppositie partijen CDA en GroenLinks was dit een mooie gelegenheid om de standvastigheid van PvdA en D66 te testen. Na een korte schorsing kwam Vrisekoop ver tellen dat zij haar motie toch maar had ingetrokken 'omdat wij de minister niet in de problemen willen brengen'. CDA-er Baarda diende de motie ongewijzigd op nieuw in, nu namens zijn eigen partij, GroenLinks, SP en de on- afhankelijken Hendriks en Bier man. Den Haag (anp) - De positie van de langstlevende echtge noot wordt versterkt in het erfrecht. Bij het ontbreken van een testament: iwordt het erfrecht zodanig veranderd dat de positie van de langst levende ouder niet langer af hankelijk is van eventuele kinderen. Minister Sorgdrager van Jus titie heeft dat aan de Tweede Kamer voorgesteld. De meeste erflaters kiezen ervoor de langstlevende echt genoot of partner goed ver zorgd achter te laten. Zonder testament is de positie van de achterblijvende ouder echter gelijk aan die van de kinde ren. Volgens de Koninklijke Notariële Broederschap (KNB) is door de jaren heen gebleken dat het publiek het onaanvaardbaar vindt dat de langstlevende ouder afhan kelijk wordt gemaakt van de kinderen. In de voorstellen krijgt de achterblijvende ouder auto matisch de hele nalaten schap. De kinderen krijgen een geldvordering ter waarde van hun (legitieme) erfdeel, die echter pas opeisbaar wordt bij het overlijden van de langstlevende echtgenoot. De ouder dient wel de schul den van de nalatenschap te voldoen en de successierech ten van de kinderen voor te schieten. Ter ere van de verjaardag van Koningin Beatrix hielden giste ren zo'n zevenhonderd marine mensen een parade in de bin nenstad van Den Helder. De militaire parade werd in 1995 voor het eerst sinds 23 jaar weer georganiseerd (vanwege de viering van vijftig jaar be vrijding). De bevolking van Den ■Helder <vond het zo'rrleuk ini tiatief dat besloten werd de ma rine-mensen eens in de twee jaar een Koninginnedag-parade te laten houden. foto anp Den Haag (anp) - Minister Van Aartsen (Natuurbeheer en Visserij) wil op korte ter mijn het vissen op zalm en zeeforel helemaal verbieden. Die visserij, zowel door sporthen- gelaars als beroepsvissers, be dreigt namelijk de stand van deze bedreigde vissoorten, schrijft de bewindsman in een brief aan de Tweede Kamer. „De thans nog toegestane visserij en behoud van gevangen zalm en zeeforel door de sport- en be roepsvisserij stuiten (inter)natio- naal op steeds groter onbegrip." Om de bedreigde trekvissen extra te beschermen wil Van Aartsen ook geen nieuwe visrechten meer uitgeven binnen een zone van driehonderd meter boven- en be nedenstrooms van stuwen, vis- passages, sluizen en andere wa terwerken in trekroutes die voor zalm en zeeforel belangrijk zijn. Oude visrechten zullen niet meer opnieuw worden uitgeven. Die groep werd gisteren geïnstal leerd, nadat een Kamermeerder heid zich alsnog had uitgespro ken voor aanvullend onderzoek in deze kwestie. De werkgroep zal zich voornamelijk richten op de rol van oud-staatssecretaris Van Amelsvoort (CDA). Van hem wordt vermoed dat hij de Tweede Kamer in oktober 1993 onjuist informeerde over de technolease. In een besloten overleg met de Kamer zei hij dat de fiscale con structie open stond voor alle be drijven, terwijl uit latere per soonlijke, vertrouwelijke brieven van de ex-bewindsman het te gendeel zou zijn gebleken. In dat geval zou er sprake zijn geweest van onrechtmatige staatssteun. Premier Kok was destijds minis ter van Financiën en dus verant woordelijk voor het handelen van Van Amelsvoort. Het voorstel om na toezending van een overweldigende hoeveel heid informatie door het kabinet (waarvan een flink deel vertrou welijk) toch nog een extra ronde in te gelasten, is afkomstig van de WD'er Van Rey. De werkgroep bestaat in ieder geval uit de WD'er Kamp en het PvdA-Ka- merlid Witteveen. Voor D66 neemt waarschijnlijk Giskes zit ting in de groep. De kandidaat van het CDA is nog niet bekend, GAAT HET nog wel goed met de Paarse Coalitie? Ja hoor, roepen D66, PvdA en WD in koor. Maar zodra hun samenzang ver stomd is, klinkt de ergernis. Tus sen de paarse partijen wordt de laatste weken heel wat afge vochten. Is de Tweede Kamer niet het strijdtoneel, dan wel de Trêveszaal waar het wekelijkse kabinetsberaad plaats vindt. „De liefde in het huwelijk is wat bekoeld", zeggen Kamerleden van de coalitiepartijen. „Maar we zijn nog niet op elkaar uitge keken."- Het heeft er veel van weg dat Pv dA, D66 en WD elkaar de laat ste tijd de nodige kunstjes pro beren te flikken. Het drietal is hard bezig zich nu al te profile ren voor de komende verkiezin gen. Zo brengt de PvdA met eni ge regelmaat voorstellen in de openbaarheid, die oorspronke lijk uit de koker van D66 komen. Voorbeeld: de vorming van het AOW-fonds. De mokkende de mocraten konden niet anders dan met een alternatief komen: het recht op AOW vastleggen in de Grondwet. De WD verwijt D66 weer op haar beurt 'teveel in het achter werk van de PvdA te kruipen', zoals een ingewijde het plastisch uitdrukt. Voorbeeld: het debat vorige week over het wetsvoor stel werkloze alleenstaanden te verplichten onder het minimum- Door Paul Kokke loon te gaan werken. Anderen, zoals bijstandsmoeders, zouden zo'n baan kunnen weigeren. 'Dat is ongelijke behandeling', riep D66-Kamerlid Bakker. D66 had weinig trek om met de WD, fel tegenstander van het minimum loon, op één hoop te worden ge veegd door in te stemmen met het voorstel. Dus sloot die partij, tot woede en frustratie van de WD, een akkoord met de PvdA. Met steun van de sociaal-demo craten, al helemaal geen voor stander om op deze manier de eerste gaten in het minimum loon-stelsel te schieten, kwam Bakker met een amendement waardoor ook alleenstaanden het recht hadden om te weige ren. PvdA-minister Melkert moest terug naar het kabinet. Op zich kwam hem dat goed uit. Want hij was eigenlijk tegen zijn eigen wetsvoorstel, waar hij drie jaar over gedaan had. Maar ja, er lag een onder druk van de WD tot stand gekomen af spraak in het regeerakkoord, dus hij moest wel. Inwendig had Melkert de grootste lol. Schande, riep de WD, het regeerakkoord wordt met voeten getreden. En zelfs premier Kok, toch ook van PvdA-huize, had geen goed woord over voor het optreden van D66 en de PvdA. „De minis terraad is niet bijster enthou siast over de wijze waarop de Kamer een moeizaam overeen gekomen punt aan flarden heeft geschoten. Dit is geen sterk staaltje coalitiepolitiek", gispte Symboliseren de rimpelingen in de Hofvijver de wrijvingen binnen Paars? foto anp de premier vorige week vrijdag met nauwelijks verholen erger nis. Koks humeur had op zijn beurt ook al het nodige te verdu ren gehad. Voorbeeld: zijn moei zame veldtocht om FNV-voor- zitter en partijgenoot Stekelen burg tot burgemeester van Til burg benoemd te krijgen. Ander voorbeeld: zijn als partijpolitiek beschouwde uitspraak om de op tiewinsten van managers aan te pakken. Weer zat de WD in de hoogste boom. Minister Zalm (WD, Financiën) wist niet eens dat Kok die uitspraak zou gaan doen. En fractieleider Bolkestein eiste met zoveel woorden dat Kok zich in dit stadium zo ont houden van partijpolitieke uit spraken. „Een bizarre poging om etiketten te plakken op de pre mier", zei PvdA-fractievoorzit- ter Wallage gisteren. Om vervol gens fijntjes te suggereren dat Bolkestein zelf als coalitiegenoot ook niet vies is van partijpoli tiek. Het schuurt een beetje in de coalitie. Het wateroppervlak van de paarse Hofvijver vertoont enige rimpelingen, en dat komt niet alleen door de wind van de afgelopen dagen. De verkiezin gen komen er aan en dus laaien van tijd tot tijd de conflicten op. „We vliegen elkaar wat vaker in de haren dan vroeger", zegt een D66-Kamerlid. „Er is inderdaad wat meer sprake van chagrijn. Het is zo ongeveer als een schooljongetje dat gewend is steeds tienen te halen. Nu haalt hij een keer een zeven en staat hij te huilen bij de kapstok." Den Haag (anp) - Er komt toch een onderzoek naar de zogehe ten technoleasè-affaire. Pfemiér' Kok zal Waarschijnlijk een van degenen zijn die in de komende weken door een werkgroep uit de TWëëdë Kamer it'adéï aaiï'de tand iMfdf'gëvdèld. evenmin als de voorzitter, die uit de werkgroepleden wordt geko zen. Aanvankelijk leek het idee van Van Rey op weinig steun te kun nen rekenen. Gisteren bleken Pv dA en CDA echter toch overstag te zijn gegaan. Zij willen Van Rey niet in de wielen rijden. D66 hield haar bezwaren. De demo craten vinden dat minister Zalm van Financiën de Kamer vol doende heeft geïnformeerd. De werkgroep neemt zich voor 'in beginsel' in het openbaar te wer ken. Niet uitgesloten wordt ech ter dat enkele gesprekken achter gesloten deuren worden gevoerd. De bedoeling is dat de groep eind mei klaar is. Daarna debatteert de Kamer waarschijnlijk in volle samenstelling over de technolea se en over staatssteun aan bedrij ven in het algemeen. Technolease is een fiscale con structie waarbij een bedrijf tech nologische kennis aan een bank verkoopt om het vervolgens terug té huren. Ze werd in 1993 toege past tussen de Rabobank en Phi lips en een jaar later tussen de zelfde bank en Fokker. Minister Zalm heeft de bewering dat de constructie de schatkist vele mil joenen aan inkomsten heeft ge scheeld, naar het rijk der fabelen verwezen. VORIGE WEEK dinsdag zorgde minister Jorritsma van Verkeer en Ws- terstaat voor een primeur in de Senaat. Voor het eerst sinds het be staan van het paarse kabinet werd in de eerbiedwaardige Eerste Kamer het onaanvaardbaar uitgesproken. Jorritsma bleek niet bereid de ontwerpsnelheid van 300 kilometer per uur voor de hoge-snelheidslijn los te laten. Ze negeerde een breedge- dragen motie waarin haar werd opgedragen terug te gaan naar de Tweede Kamer om daar het onderwerp opnieuw aan de orde te stel len. Op een moment dat haar het vuur aan de schenen werd gelegd zwaaide zij zonder mankeren met haar portefeuille. Het debat werd geschorst, maar al snel bleek dat de geschrokken senatoren het verschil van mening niet op de spits wilden drijven. Volgens verwachting ging gisteren de Eerste Kamer akkoord met de komst van de HSL. De wijze waarop Jorritsma de aanleg van de HSL door de Eerste Kamer heeft geloodst, is typerend voor de manier waarop zij de politieke de- batten in deze kwestie heeft gevoerd. Vooral de Brabantse bestuurders hebben slechte herinneringen aan de aanpak van de minister van Ver keer en Waterstaat. Het heeft lang geduurd voor Den Haag besefte dat de knelpunten van de HSL niet alleen in het Groene Hart van Nederland lagen. Toen Effen Prinsenbeek en Zevenbergschen Hoek eindelijk op de politieke agenda van Den Haag verschenen, toonden zowel minister-president Kok als minister Jorritsma zich daar niet erg blij mee. Kok gaf herhaaldelijk te kennen weinig geld over te hebben voorde aanpassingen in dit deel van het HSL-tracé en Jorritsma greep zelfs en kele malen naar het wapen van de intimidatie. Zij schoffeerde Brabant se bestuurders en vanuit China liet ze weten dat verzet tegen het HSL- tracé wel eens zou kunnen betekenen dat de geplande verbreding van de A16 dan wellicht minder vanzelfsprekend zou kunnen zijn. De politiek heeft het debat formeel afgerond. Wat nu nog rest, zijn de gesprekken tussen de gemeenten Breda en Zevenbergen en Rijkswa terstaat over de wijze waarop de verbeteringen in het tracé moeten worden ingepast. Wordt het bij Prinsenbeek een volwassen tunnelbak of wordt er een 'knikkerkuil' neergelegd? Ook over dit actuele discussiepunt heeft Jorritsma zich schamper uitge laten. Zij bevestigt hiermee het beeld van een arrogant optredendemi- nister, die in de HSL-kwestie weinig of geen ruimte heeft gelaten voor goed democratisch overleg. Het zal lang duren voor Noord-Brabant die kater heeft verwerkt. Ritzen houdt studiecentra open Den Haag - De Open Universiteit mag de komende jaren geen re gionale studiecentra sluiten. Die toezegging heeft minister Ritzen (Onderwijs) gisteren gedaan in de Tweede Kamer. In de Kamer bestond ongerustheid over het lot van de studiecentra, vooral in dunbevolkte gebieden als Zeeland en de noordelijke provincies. Juist daar hebben de studiecentra volgens de Kamerleden een be langrijke functie, omdat er weinig andere instellingen van het ho ger onderwijs zijn. De studiecentra zijn bedoeld om contact met de studenten te on derhouden. Studeren aan de OU gebeurt voor het grootste deel per post en computer. Vrijlating geëist na arrest Europees Hof Den Bosch - Advocaat mr. G. Knoops wil dat zijn cliënt Van der C. onmiddellijk in vrijheid wordt gesteld, nu het Europese Hof het gebruik van anonieme getuigen aan banden heeft gelegd. Van der C. is voornamelijk op basis van een anonieme getuigenverklaring tót Vijftien jaar celstrhf veroordeeld omdat hij de kindera'fts Joy ce Labruyère uit het Gelderse Hummelo zou hebben omgebracht, i Later bleek dat een/gedetineerde een zeer belastende/verklaring tegen de man had afgelegd. Te veel cadmium-speelgoed te koop Den Haag - Eén op de drie speelgoedwinkels verkoopt cadmium- houdende kunststofproducten, hoewel dat niet is toegestaan. In de meeste gevallen gaat het om geïmporteerd speelgoed dat (deels) is gemaakt van pvc. Dat blijkt uit onderzoek van het ministerie van Milieubeheer. De milieuinspectie en de douane zullen dit jaar strenger controle ren op naleving van het Cadmiumbesluit. Cadmium is een zwaar metaal dat gevaarlijk kan zijn voor mens en milieu. Het besluit (1991) verbiedt onder meer de toepassing van cadmium als kleur stof. 'Mbo-studenten raken studiebeurs kwijt' Zoetermeer - Als de mbo-scholen er niet snel voor zorgen dat hun scholieren jaarlijks minimaal 850 uur besteden aan lessen en sta ges, raken de scholieren hun studiefinanciering kwijt. Dat schreef minister Ritzen (Onderwijs) gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. Eind 1995 bleek dat tweederde van de scholen onder de norm zit. Die situatie is nog even slecht, blijkt uit een nieuw onderzoek van de Inspectie van het onderwijs. Ritzen noemt het zorgwekkend dat veel scholen kennelijk 'een mager onderwijsprogramma' hebben. Hij dringt er bij de scholen op aan snel maatregelen te nemen. Loopbaanonderbreking wordt makkelijker Den Haag - Een werknemer die zijn loopbaan onderbreekt voor zorgtaken of studie voor een periode van twee tot zes maanden kan daarvoor een financieel ruggensteuntje krijgen. De werkgever moet de 'loopbaanonderbreker' dan wel vervangen door iemand met een uitkering of iemand die al twee jaar als werkloos staat in geschreven bij het arbeidsbureau. Dat is de kern van een wetsvoorstel dat de regering voor advies naar de Raad van State heeft gestuurd. Minister Melkert (Sociale Zaken) hoopt dat de Wet op de Loopbaanonderbreking medio vol gend jaar van kracht zal worden. Kamervragen over kwestie Brinkman Den Haag - De vier grote fracties in de Tweede Kamer hebben er gisteren op aangedrongen dat er snel een oplossing wordt gei den voor het conflict tussen de Rotterdamse politiechef Brinkman en de OR van het korps. Twee van de vier fracties (CDA en PvdA) willen van minister Dijkstal weten hoe hij ermee omgaat. Minister Dijkstal van Binnenlandse zaken zal zich voorlopig niet mengen in het conflict. Dijkstal stelt zich in een verklaring van zijn departement op ach ter de aanpak van korpsbeheerder Peper, die wil dat Brinkman aanblijft. Plaatsvervangend korpsbeheerder M. Jansen, ook bur gemeester van Krimpen aan den IJssel, gaat overleggen met de partijen. D66 en de WD hebben vooralsnog geen behoefte aan tekst en uitleg van de minister. Zij vinden met Dijkstal dat het conflict in eerste instantie een zaak is voor de betrokkenen in Rot terdam. PvcLA-woordvoerder Van Heemst wil dat ook minister Sorgdrager van Justitie zich met de zaak gaat bemoeien, aangezien ook de Rotterdamse hoofdofficier van justitie een rol speelt. Kabinet wil 'bindingseis' afschaffen Den Haag - Het kabinet wil gemeenten verbieden nog langer bin- dingseisen te stellen aan nieuwe gegadigden voor huur- of koop woningen. Staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting) en minister De I (Ruimtelijke Ordening) hebben daarom gisteren een wijziging'® de Huisvestingswet naar de Tweede Kamer gestuurd. Het beoogd' verbod op bindingseisen geldt ook voor woningcoöperaties. Alleen gemeenten in regio's die de overheid graag groen en open wil houden, zoals het Groene Hart, de Veluwe en het Mergelland mogen voortaan nog nieuwkomers weren omdat ze geen werk o andere binding hebben met de streek. De bewindslieden hebben eerder al aangegeven paal en perk willen stellen aan de kieskeurigheid van de diverse gemeenten, liever hun woningen reserveren voor hun eigen inwoners en o' 'import' buiten de deur willen houden. Brussel (anp) - De verpli zijn, houdt nodeloos de a krachten bij justitie in tegen de daardoor toene den vooral Brusselse ree' justitie gisteren het werk De Belgische minister van J nog een zware klus met de gistratuur. Hoewel de actie was voorgenomen, speelde de onvrede over straffen te gesteld door de Kamerco langrijke rol. HUTU-EXTREMIS richtten zondagnac" een bloedbad aan o Rwandese middelba meisjesschool. Twee twintig doden, onde wie de Vlaamse dire ce. Verslaggever Jer Corduwener en foto graaf Chris Keulen zochten die school e ie maanden geleden voor een reportage. Door Jeroen Corduwener Muramba, zondag 22 sept 1996. Op de lange tafel soep, wortelen, bonen, aa pelen, vlees, tomaten, sla, poenen, bananen en taa' weg hier naar toe begint Rwandese hoofdstad Kiga voert naar het noorden, ee" tobaan van asfalt die van ne' (heuvel) naar 'colline' gert, steeds hoger en mooier adembenemende uitzichten diepe valleien met wild stro de rivieren. Tot plotseling de weg ophou bestaan en kiezels, kuilen en en de route verder bepale bewoners van de langszij gen huisjes beamen dat het kige pad toch echt naar de delbare school in Mura voert en om him vertrouwen te beschamen, rijden we rammelend en twijfelend. Er derdaad, na wat uren en schijnt te duren, ligt daar plo ling Muramba, een dorp op heuvel Munini, 2200 meter ven de zeespiegel. Voorbij de kerk schitteren gepleisterde muren van het stitut Sainte Marie Goretti ii zon. Het stervormige plants voor de hoofdingang is fris groen, de enorme binnenpk tussen het in U-vorm neerge: te hoofdgebouw is proper aan veegd en op het grasveld na de kapel dansen acht meisjes groene rok, witte blouse en blote voeten. Ze bewegen g cieus op het ritme dat met ha geklap wordt aangedragen d hun vriendinnen, die rond hen zitten. Op deze middelbare school ten honderdentien meisjes 1 t< Van onze correspondente Tel Aviv - De Israëlische mi nister van Defensie, Yitzhal Mordechai, uitte gisteren eei krachtige waarschuwing aar het adres van Syrië. i,Ik raad ze aan ons niet uit lokken," zei hij. „Als ze ons aan vallen, zullen we zeer hard terug slaan." De paniekwaarschuwing kwam, nadat hét Israëlische och tendblad Haaretz had geschrevei over de Syrische productie var het zeer dodelijke zenuwgas, ge naamd VX. Het Syrische leger zou al begonnen zijn haar raket ten te voorzien van oorlogskop-! pen met het gevreesde zenuwgas m geval van oorlog kunnen Syri-u sche Scud-B's en Scud-C's heel Israël treffen. Tot nu toe beschikte Damascus over het zenuwgas sarine, waar tegen eventuele slachtoffers zich kunnen beschermen met behulp van gasmaskers. Het VX-zenuw- gas is veel gevaarlijker, omdat het in poedervorm ook via de huid in het lichaam kan door- urmgen.

de Stem | 1997 | | pagina 4