^Rijksweg 61 moet veel veiliger' DE STEM Drie gewonden bij ongeval in Zaamslag Een lintjeeven pauze in een druk leven Pechiney moet minder zwaveldioxide uitstoten Gouden tijden voor varkensfokkers in Zeeuws-Vlaanderen Eerste bloedproeven bij varkens negatief Provincie blijkt ineens een stuk rijker te zijn uws KORT records Wisse Man slaat met parasol naar paarden en ruiters C1 Langzaam verkeer niet welkom ZMF eist harde afspraken: Yarkenspest nog niet aangetroffen Auto over de kop geslagen I APRIL 1997 B2 ihool Delta heeft zich Nintai in Geertruiden- werd deze Hulstenaar eens bij de junioren, in ngenoot en Sassenaar eveneens voor Robert argewichten uitkwam. Breskens-Eede vero- de klasse tot 47 kilo- en gewonnen stond zij /an sportschool Jan de laere op beslissing van anderen i-Vlaanderen heeft een ilberg heeft zich als lid lot, maar is geen onbe- al jaren geleden droeg jng. leiding staat de wielervereni- ts in de clubcompetitie, punten. Op de tweede 162 punten en derde is )iana staat op de zesde s zevende plaats met 46 strijd verreden in Lim- en. neldinge De Bevelanden van de oudt dinsdag 6 mei een 0 kan iedereen tussen 6 emeldinge. Dan worden iver de biljartsport. De zagen. V-toernooi a side-toernooi', dat za- park te Graauw gehou- aanwezig zijn. Dit sys- van het tv-programma :ysteem beproeven. Van jaar gebruik maken van kunnen de senioren zich Terneuzen wordt zater- iooi afgewerkt. Dit toer- ks 17.00 uur afgelopen, werd om de Gerrie Müh- kan houden mag deze ais nemen. Deelnemnede oi zijn Bliek, ADEG, Ter- Houts Knipke, Planten- sen en Buitenlust. UEVO ging MEVO uit Zierikzee notiedag gehouden. Gast- azo en Wilco Doeleman. nwerking met stuwende xijving voor dit gebeuren eigenlijk meer dan het ich op. Deze keeperspro- •tpark De Hogen Blok te lopen. ldigd van de voetbalvereniging Iheophiel Buys weggeval- KNVB voor zijn activitei- VR die vooraf ging aan de al tter Breukink bekend dat van de KNF (Koninklijke rijverenigingen en pony van Rij- en Jachtvereni- isie van van de KNF en de NBVR zal worden voorge- /emen, die de huidige ver aart kan brengen. Onder deze verschillen weggeno- zo'n onderzoekscommissie ij ze de nieuwe organisatie besprekingen zijn een lo- imenwerking, die er tussen n de ledenadministratie en iten al bestaat. Sinds juni KNF kantoor op het Fede- is momenteel directeur van le vrouwen elite in het Bel- laats. De Belgische VANJA Zeeuws-Vlaanderen, FER- EE uit Kloosterzande reden Dga Miyatarace in Heeren- elle reed in het Limburgse jr junioren op het program- Hoek eindigde als 22e in de Meetjesland die in Kaprijke mamica heeft tijdens wed- .delijke B-competitie twee singse C-juniore deed dit op 00 meter horden. op 1,65 meter de lat onberoerd iter hoger dan Jolanda de K® 1 de 100 meter horden noteei ■rhonderdste onder de tijd va ita Sport, die haar tijd in 1" ste wedstrijd van de CD-c° ïette van Wijck van AV'56 ha us aan. Met de kogel bracht discus op 35 meter en 14 een Zeeland 11111 WOENSDAG 30 APRIL 1997 Vsn onze verslaggeefster Hoek - Een groot deel van de West-Zeeuws-Vlaamse bevolking vindt dat de belangrijkste verkeersader, rijksweg 61 tussen Breskens en Hoek, niet veilig genoeg is. Als belangrijkste oor zaak wordt het landbouwverkeer aangegeven. Om de toekomstige stroomweg verkeersveiliger te maken, is het van belang dat het landbouwver keer wordt gescheiden van het gewone verkeer. Dit blijkt uit een enquête die Rijkswaterstaat Zeeland vorige maand heeft uit gevoerd onder ruim zeshonderd inwoners uit West-Zeeuws- Vlaanderen (inclusief Philippine, Hoek en Biervliet). Opschieten Inwoners geven in deze enquête aan welke problemen ze hebben met de rijksweg en wat voor op lossingen er moeten komen om de weg verkeersveiliger te ma ken. Dertig procent van de on dervraagden geeft aan dat het landbouwverkeer het belangrijk ste probleem is op de rijksweg. Negentien procent stelt dat het verkeer niet opschiet, wat even eens naar het landbouwverkeer verwijst. Een minderheid is ver der van mening dat er te hard wordt gereden en dat de weg te smal is. Over het algemeen blijkt dat per sonen die vaak van de weg ge bruik maken (minstens twee keer per week) minder tevreden zijn dan personen die de weg af en toe gebruiken. De verschillen tussen de kernen zijn overigens niet heel groot. In Sluis is men gemiddeld het meest tevreden, in Schoon- dijke het minst. Bijna de helft van de ondervraagden is niet te vreden over de veiligheid. Met name in Schoondijke en Bier vliet, kernen die direct aan de rijksweg liggen, zijn veel mensen ontevreden over de verkeersvei ligheid. Als oplossing voor de on veiligheid pleit 34 procent voor de aanleg van parallelwegen, 27 procent voor vierbaans-wegen en 28 procent voor meer controles. Stroomweg Een opmerkelijk detail uit de steekproef is dat driekwart van de ondervraagden de term 'stroomweg' niet kent. Dat is een weg zonder langzaam verkeer waarop doorgaand verkeer ge woon door kan stromen. De men sen die wel de term kennen en weten wat ermee wordt bedoeld, zijn in meerderheid voor zo'n stroomweg. Het maakt, zo blijkt uit het onderzoek, weinig uit of de personen zelf al dan niet in de directe nabijheid van de weg woont. Ook onder eigenaren van grond in de buurt van het tracé Breskens-Hoek is een meerder heid voor een stroomweg. Trajectnota Algemene conclusie uit de en quête is dan ook dat een meer derheid vindt dat er iets moet ge beuren aan de rijksweg. Er is een groot draagvlak voor parallelwe gen (95 procent) en ook het idee om de weg om te bouwen tot een 100-kilometer weg kan rekenen op steun van een groot deel van de bevolking (78 procent). Bijna driekwart van ondervraag den wil door middel van infor matiebijeenkomsten en persoon lijke informatie op de hoogte worden gehouden over de plan vorming rond rijksweg 61. Rijkswaterstaat neemt de uit komst van de enquête mee voor het opstellen van de trajectnota: de tweede fase van de planvor ming rond rijksweg 61. De eerste fase, het opstellen van het be leidsvoornemen voor de verande ring van de weg, is afgerond. Projectleider Soer van Herk hoopt dat volgende maand de richtlijnen voor de toekomst van de rijksweg op papier staan en dat op 1 juni een begin kan wor den gemaakt met de trajectnota. In deze fase worden onder ver antwoordelijkheid van de minis teries van VROM en Verkeer en Waterstaat de trajectnota en het milieu-effectrapport opgesteld. De verschillende 'oplossingen' voor de weg worden hierbij be studeerd. Van Herk stelt dat Rijkswaterstaat ongeveer ander half jaar nodig heeft voor het op stellen van deze trajectnota. „We bekijken straks allerlei opties waarbij wij als een soort trechter fungeren." De projectleider hoopt dat Rijks waterstaat rond 2002 kan begin nen met het verkeersveiliger ma ken van rijksweg 61. De leden van Axelerando gingen tijdens het decoreren van 'hun' voorman bijna allemaal uit *A. de Pooter. hun dak. foto's wim kooyman Axel - Al meer dan vijftien jaar is hij druk, erg druk met Axele rando, de muziekgroep voor ver standelijk gehandicapten. Se dert de oprichting in 1981 toch gemiddeld zo'n tien uur per week, inclusief de wekelijks oe fenavond om 'zijn' muzikanten het bespelen van trommel en keyboard eigen te maken. De muziekgroep was gistermor gen in de raadzaal van het Axel- se gemeentehuis dan ook promi nent aanwezig toen hun muzi kaal leider A. de Pooter tijdens de jaarlijkse lintjesregen een ko ninklijke onderscheiding kreeg opgespeld: lid in de Orde van Oranje Nassau. „Het behoeft geen nader betoog dat de begeleiding van deze groep verstandelijk gehandicap ten enorm veel tijd, inzet en met name geduld vergt van begelei ders en bestuur, meer in het bij zonder van de heer De Pooter." Axelerando - met momenteel achttien spelende leden in de leeftijd van 20 tot 50 jaar - staat sinds kort volledig op eigen be nen als zelfstandige muziek groep. De band heeft in het Zeeuws-Vlaamse in de loop der jaren letterlijk een klinkende naam opgebouwd. Veelgevraagd voor optredens op regionale eve nementen. Voorbeelden daarvan zijn de viering van Koninginne dag, de kerstnachtshow en de bevrijdingstaptoe. Maar elk jaar opnieuw werkt Axelerando ook mee aan een grote revue- en showavond in het cultureel cen trum De Halle. Telkens opnieuw is die showavond uitverkocht. De Pooter (56) is voorman in de buitendienst van de gemeente Hulst. Maar zijn vrijetijdsbeste ding valt onder de noemer mu ziek. Naast Axelerando is hij onder meer organist van de Ge reformeerde kerk Vrijgemaakt in Gent, is spelend lid (tamboer en bariton) van de drumfanfare Hosanna, speelt hij bij harmonie Vrede Kring in Zelzate en is hij dirigent van de muziekvereni ging Elk naar zijn kunnen in Hoek. De Pooter was gisteren één van de 42 Zeeuwen die koninklijk werden onderscheiden. Opge teld twaalf ridders in de Orde van Oranje Nassau en dertig le den in de Orde van Oranje Nas sau. In Zeeuws-Vlaanderen 'vie len' achttien lintjes. ZIE OOK ZEELAND C3: Lintjesregen Van onze verslaggever Vlissingen - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) eist in een lij vige brief dat het provinciebestuur harde afspraken maakt met Pechiney over de voortdurende vervuiling van het milieu met zwaveldioxide. De fabriek in Vlissingen-Oost moet een investering van 10 tot 60 miljoen gulden doen om de uitstoot te verminderen. De ZMF schrijft de brief omdat Pechiney tazig is een nieuw bedrijfsmi lieuplan voor de periode tot het jaar 2000 te maken. Het aluminiumbedrijf, schrijft de ZMF, is met een uitstoot van ongeveer 2000 ton de op één na grootste vervuiler in Zeeland. Alleen raffinaderij Total stoot nog meer van de verzurende stof zwaveldioxide uit. De afspraken binnen de Nederlandse basisme- Jaal, waaraan ook Pechiney zich heeft gecommitteerd, richten zich op een reductie van de uit stoot van zwaveldioxide met 75 Procent in het jaar 2000 ten op zichte van het peiljaar 1985. ij Pechiney, schrijft de federa- Ie> is de uitstoot de laatste tien Jaar niet verminderd, integen- eeL het nam toe met 10 procent, hiermee is voor de ZMF de maat WL Een fragment uit de brief: it gesprekken met de managers wt het bedrijf blijkt dat zij in het geheel niet van plan zijn zich rast te leggen op maatregelen om oe omvangrijke uitstoot te ver- roderen. Het heeft er alle schijn ,arij ziJ He aanpak voortdu- en uitstellen door te verwijzen aar eventuele onzekerheden in ue toekomst.' Er moeten harde afspraken ko men eist de federatie. En een in vestering van 10 tot 60 miljoen gulden in technieken om de ver vuiling te verminderen. De be langrijkste maatregel die geno men moet worden, zo gaat de fe deratie verder, is het inzetten van laagzwavelige cokes voor de zogenaamde anodes. Op de Brit se markt is momenteel genoeg van die laagzwavelige cokes te koop. Bij het ongeval in Zaamslag raakte drie vrouwen gewond. Van onze verslaggever Zaamslag - Bij een eenzijdig ongeval zijn gisteren op de provinciale weg bij Zaamslag drie vrouwen gewond geraakt. De 73-jarige bestuurster uit Nieuw-Namen en de twee inzit tenden van de auto, een 72-jarige mevrouw uit Hulst en een vrouw uit dezelfde woonplaats, zijn met verwondingen opgenomen in streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Plet ongeval gebeurde gisteren net na 18.00 uur. Door nog onbe kende oorzaak verloor de be stuurster van de auto, die in de richting van Zaamslag reed, de macht over het stuur. Ze kwam met de rechtervoorwiel in de berm terecht. De wagen maakte een zwieper naar links en kwam vervolgens weer aan de rechter kant in de sloot terecht. Een van de vrouwen, die achterin de auto zat, werd door de achter ruit uit de auto geslingerd. Ze kwam achter de auto terecht. Het slachtoffer is met hoofd- en rug letsel in het ziekenhuis opgeno men. De andere twee inzittenden zijn voor borstklachten onder Van onze verslaggever Aardenburg - Het zijn momen teel gouden tijden voor een aantal varkensfokkers in Zeeuws-Vlaanderen. Nu door de aanhoudende varkenspest bijna de helft van de Neder landse varkensstapel 'stilligt', rijzen de prijzen voor gezonde biggen de pan uit. Ook bedrij ven die afgemeste varkens mo gen leveren, doen goede zaken. De prijs van biggen is al gestegen tot 140 gulden per stuk en de ver wachting is dat die binnen af zienbare tijd rond de 160 gulden komt. Normaal is de fokker met honderd guldén al dik tevreden. De vleesprijs van slachtvarkens zit inmiddels boven vijf gulden per kilo. De consument merkt dat in de prijs van zijn karbonaadje. „Het is erg om te zeggen, maar de een zijn dood is de ander zijn brood. Ik ben blij dat ik niet van die getroffen varkenshouders in Brabant tegenkom, ik zou niet weten wat ik moet zeggen," zegt Ria de Bruyckere uit Aarden burg, die samen met haar man varkensfokkerij De Knorhoeve exploiteert. Nog nooit hebben ze zulke hoge prijzen voor hun big gen gekregen als momenteel. „Mag ook weieens, want we heb ben een paar slechte jaren achter de rug." Zeeuws-Vlaanderen is tot nu toe buiten de gevarenzone gebleven. Er zijn weliswaar en kele verdachte bedrijven in Eede, Aardenburg, Sluis, Koewacht en Hontenisse, maar varkenspest is tót nu toe niet vastgesteld. „Een hard gelag voor de fokkers die onder verdenking staan," zegt Ria de Bruyckere. „Vijfendertig dagen je bedrijf op slot, regelmatig bloed laten afne men omdat sperma is betrokken van het KI-station in Wanroy. Voorzover valt na te gaan afkom stig van een beer die kerngezond is. Men neemt echter geen enkel risico. Voor de betrokken fokker doet het veel pijn dat niets van zijn erf af mag." Ria de Bruycke re is blij dat de mega-mesterijen, die de afgelopen maanden her en der in Zeeuws-Vlaanderen zijn gebouwd, nog niet in bedrijf zijn. „Was dat wel het geval geweest dan zouden wij onherroepelijk de klos zijn geweest. Dan hadden we zeker een vervoersverbod gehad. Veel van die nieuwe bedrijven hebben nauwe banden met Bra bantse fokkerijen," zegt ze. De problemen in de Nederlandse varkensmesterij hebben voor wat de zuiderburen betereft een posi tieve kant. „Export is verboden, import niet. Onlangs sprak ik een Belgische fokker, die biggen le vert aan Nederland. De man zei nog nooit zulke hoge prijzen te hebben gekregen," zegt de Aar- denburgse varkensboerin. Die uitzonderlijk hoge (aan- Van onze verslaggever Terneuzen - Bloedproeven bij varkens in zestien 'verdachte' bedrijven in Zeeland tonen aan dat de gevreesde varkens pest (nog) niet aanwezig is. Binnenkort moet een tweede bloedproef uitwijzen of dat nog steeds het geval is. Zo niet, dan kunnen die bedrijven - na 35 dagen op slot te hebben gezeten - weer varkens af- en aanvoe ren. De bedrijven werden als ver dacht bestempeld omdat zij voor de fok van biggen sperma hebben betrokken van het KI- station in Wanroy. Daar is var kenspest vastgesteld bij enige beren die sperma leverden. Krijn van der Hoofd uit Hoek, voorzitter van de Vakgroep varkenshouders Zeeland, heeft goede moed. „Het stemt ons hoopvol dat de eerste proeven negatief zijn. Is dat straks op nieuw het geval dan kan de normale bedrijfsvoering weer voortgang vinden." Een varkensbedrijf 35 dagen stilleggen is geen sinecure. „Niet alleen missen de boeren een stuk inkomen, ook het wel zijn van de dieren komt in ge drang," zegt Van der Hoofd. Van de tot dusver zestien ver dachte bedrijven zitten er zes in Zeeuws-Vlaanderen. Van onze verslaggever Middelburg - Het provinciebestuur is van een pauper een mil jonair geworden. Zeeland is een stuk rijker. Volgend jaar isier door het provinciebestuur voor 14 miljoen gulden aan allerlei zaken te besteden. Zo'n weelde is in de jaren negentig nog niet voorgekomen. Want bezuiniging na bezuiniging trof de provinciekas. De sector welzijn moest miljoe nen gulden inleveren. En de sec tor zorg bijvoorbeeld, daar moes ten zes bejaardentehuizen dicht wegens geldkrapte. In februari nog waren de financiële voorte kenen uiterst somber, vijf weken geleden wezen de Statenleden de aankoop van een nabijgelegen school af uit armoede. Ze wilden van de school een centrale huis vesting te maken. Nu is alles anders. De regering heeft veel geld, de economie in Nederland trekt aan en Zeeland hobbelt mee. Uit Den Haag zijn de laatste weken meevallers ge komen. Een korting op het pro vinciefonds valt mee, de op brengsten uit de wegenbelasting zijn hoger en er is nog 1,5 miljoen gulden ongebruikt over uit de jaarrekening van vorig jaar. Gedeputeerde Staten gaan nu voorstellen maken voor de zaken waaraan dat geld zal worden be steed. Een plan is al duidelijk: ze willen 1,3 miljoen gulden steken in de verdere arbeidstijdverkor ting van het eigen personeel, de provincie-ambtenaren. Die gaan 36 uur in de week werken met in gang van oktober. Provinciale Staten zijn in hun nopjes met de meevallers, zo bleek deze week tijdens de zitting van een Statencommissie waar gedeputeerde Bruinooge (PvdA) het blijde nieuws meedeelde. „Ik verwacht voorstellen," zei Sta tenlid Holtkamp (PvdA) monter. Hij was met andere Statenleden de winst al een beetje aan het verdelen en voerde met de WD een klein maar pittig debat over de wenselijkheid in Zeeland aan lastenverlichting te gaan doen nu de provincie zo rijk is. WD'er Suurmond liet weten daar niet tegen te zijn, waarop Holtkamp triomfantelijk concludeerde dat dus de wegenbelasting in Zee land naar beneden kan, omdat de wegenbelasting de enige belas ting is die de provincie de Zeeuw en oplegt. Maar verlaging van de wegenbelasting is een heikel punt in het programma van de WD. Suurmond werd dus klem gezet. Van onze verslaggever Oostburg - Een 76-jarige autobe stuurder uit Breskens is gister ochtend met zijn voertuig over de kop geslagen op de rijksweg in Oostburg. De man verloor rond 8.30 uur de controle over zijn au to, raakte van de weg en beland de in de sloot. De bestuurder liep bij het ongeval geen verwondin gen op, maar moest wel ter obser vatie worden opgenomen in het ziekenhuis. De auto raakte zwaar beschadigd. foto camile schelstraete ziekenhuisbehandeling gesteld. Voordat het ambulance-perso neel ter plaatse was, verleenden omstanders eerste hulp. Er be stond nog even de indruk dat de auto in brand zou vliegen omdat er rook vanonder de motorkap kwam. De ingeschakelde brand weer haalde de accu uit de auto. Het brandgevaar was hiermee ge weken. De auto raakte total loss. Van onze verslaggeefster Zoutelande - Een 66-jarige man uit Zoutelande is gisteren aangehou den voor mishandeling van paarden en de begeleidster van een groep je leerlingruiters. De groep ruiters reed zondag over de Boulevard in Zoutelande. De jeugdige ruiters waren van plan met hun 38-jarige begeleidster uit Koudekerke een tocht over het strand te maken. Toen zij over de Bou levard naar het strand liepen, werden zij door de man aangehouden. Hij was het kennelijk niet eens met de plaats waar de ruiters met hun paarden het strand op wilden gaan. Hij sloeg daarom met een parasol naar de paarden en raakte een van de dieren op het hoofd. Het paard schrok en draaide zich om waardoor er paniek bij de andere paarden ontstond. Een paar kinderen vielen van hun paarden waarbij zelfs een kind op de basaltkeien viel en lichte verwondingen opliep. De man sloeg ver volgens de begeleidster meerdere malen op het hoofd en de rug. (ADVERTENTIE) koop)prijzen zijn niet alleen een opsteker voor de varkenshouders die buiten het pestgebied wonen en kunnen doorboeren, maar ook voor de boeren binnen het pest gebied bij wie de overheid de vee stapel opkoopt. Het ministerie van Landbouw, dat op grote schaal dieren overneemt omdat ze (mogelijk) met pest zijn besmet of omdat de hokken anders over vol raken, betaalt gewoon de marktprijs. De verwachting is wel dat devar- kensteelt in de toekomst het een en ander boven het hoofd hangt. „De eisen zullen nog strenger worden," verwacht De Bruycke re. „En daar komt zeker een prijskaartje aan te hangen." OPTIEK RAADHUISPLEIN 3 DORPSSTRAAT 19 OOSTBURG BRESKENS TEL.(0117)453657 TELI0117)385300

de Stem | 1997 | | pagina 11