Herkansing voor lintje nieuwe stijl DE STEM Onze Top 10 van deze week. ch Wilt u een heerlijke lokker of een eerlijke prijs? ON Eis twaalf jaar voor overval op koopman KMDKINNBMOPEN! Keuken Kampioen 'Juliet-proces van historische betekenis' Antwerpse politie pakt top piramidespel op I )etre|Hd Al6 gestremd door gekantelde vrachtauto O Topper van de week Overgang van oude naar nieuwe systeem leidde vorig jaar tot veel onbegrip DE STEM BINNENLAND A3 KEUKENKAMPIOEN KAATSHEUVEL Vroege vogels, extra voordeel. Nederlanders kunnen zeven jaar cel in Frankrijk tegemoet zien Zelfmoordenaar dreigde met explosieve auto !9 APRIL 1997 A2 i i i i i DINSDAG 29 APRIL 1997 Brittannië en Ierland' g op veel plaatsen zowel bewolking en nu en dan i. Woensdag in Ierland met name in Engeland lenteweer. Enige stij- i temperatuur, met op lag maxima van 16 gra- Ierland tot wellicht 20 iden. en Luxemburg: Dinsdag rat buien en aan de win- kant. Woensdag rusti- :oger en wat meer zon. gtemperatuur tussen 12 [raden. en Midden-Frankrijk: oostelijke helft vrij veel en geregeld een bui. In sten meer kans op zon en ;gend droog. Iets zach- et op woensdag maxima tot 21 graden. 'rankrijk: Vooral in Les 5 geregeld zon en over- i droog. Elders meer >p wolkenvelden en een >uien. De Mistral waait, ia van 18 tot 22 graden, 'al: Vrij zonnig, droog en raturen van 25 tot 30 Droog en bijna overal Middagtempertuur aan ta's van 22 graden aan de Brava tot 27 in Malaga; ;dag ook aan de noord- rij warm. Rond Sevilla en ba kan de temperatuur :n tot boven de 30 gra- ■ische Eilanden: Zonnig, igtemperatuur rond 27 n. rca en Ibiza: Geregeld n waarschijnlijk droog, igtemperatuur rond 23 n. In het algemeen flink wolkenvelden en enkele misschien met onweer, t zuiden kan plaatselijk ïeerslag vallen. Middag- iratuur tussen 16 en 21 n. onland en Kreta: Op Kre- Rhodos dinsdag nog gere- ;on. Verder wolkenvelden i tijd tot tijd buiige regen, agtemperatuur rond 18 n. land: In het algemeen veel Iking en van tijd tot tijd Middagtemperatuur va- ïd van 13 tot 18 graden, erland: Vooral in het in en noorden veel bewol- ;n grote kans op buiige re- Woensdag aan de zuid van de Alpen toenemende op zon. Middagtempera- ;ussen 12 en 18 graden, nrijk: Meest bewolkt en weer. Middagtempera- meest iets boven de 15 RRAADSEL oord is in dit sel verborgen? dek; 8. opank; 12. ooi; 13. ag; 18. brem; 19. arak; 21. dr, ïeep; 28. lok; 30. rug; 31. pat 7. om; 38. portier; 39. ga; 40. nar; 46. rek; 48. lor; 49. rats, er; 56. tram; 58. fuik; 60. en, ave; 66. kaart; 67. nar; 68. loge; 3. ei; 4. dar; 5. damar, 9. ab; 10. node; 11. karpet; 14' 10. knar; 23. element; 25. ras per; 31. parel; 33. top; 34. lor; eek; 41. last; 43. pook; 44. tie- 50. aria; 51. kap; 52. run; 54. ka; 64. la; 65. ad. Door Hetty van Rooij Overal in Nederland trekken vandaag burgemeesters met een feestelijk gezicht hun ge meente in om mensen te ver rassen met een koninklijke onderscheiding. Het feno meen lintjesregen hoort onlos makelijk bij Koninginnedag. En er horen vaste rituelen om heen: diepe geheimhouding tegenover de buitenwereld en vooral tegenover degene die in naam van Hare Majesteit ge decoreerd wordt, blijde ver rassing bij het slachtoffer, champagne. De voorbereiding voor een ko ninklijke onderscheiding gaat tot drie cijfers achter de komma, want het mag niet voorkomen dat een burgemeester oog in oog komt te staan met iemand die een onderscheiding afwijst. Dat wordt beschouwd als een recht streekse belediging van de Ko ningin. Reden waarom zo'n af front koste wat kost voorkomen moet worden, en waarom iedere gemeente elke onderscheiding met uiterste zorg en soms tot in het absurde toe voorbereidt. Vorig jaar werd voor de eerste keer de 'traditionele' lintjesregen vervangen door het decoratiestel- sel-nieuwe-stijl, en onmiddellijk liep het mis. De protocollaire scherpslijpers ontdekten een nog veel grotere belediging voor de vorstin: het volk was niet tevre den. De burgemeesters niet, voor al de Brabantse burgemeesters niet, die een aantal van hun aan bevelingen genegeerd zagen. De gedecoreerden niet, van wie som migen niet zo blij waren met de onderscheiding die uit het doosje kwam. De niet-gedecoreerden niet, die vergeefs op de burge meester zaten te wachten. En de reeds eerder gedecoreerden niet, omdat zij bang waren dat hun lintje door het nieuwe systeem minder waard zou worden. Buitje 'Kinderziekten' oordeelde burge meester Welschen van Eindhoven vorig jaar over het rommelige, onzorgvuldige en onbevredigen de verloop. Door de omschake ling van het oude naar het nieuwe systeem konden de vijf ambtena ren van de Kapittel van de Civie le Orden, de instantie in Den Haag die beoordeelt of iemand voor een lintje in aanmerking komt, het werk niet meer aan. Het gevolg was dat in 1996 de lintjesregen veranderde in een buitje, en dat het buitje viel op plaatsen waar niet iedereen ge lukkig mee was. In 1995 werden bijna 2500 onderscheidingen op gespeld, vorig jaar waren het er 980. Het nieuwe decoratiesys teem krijgt dit jaar zijn herkan sing. Alle aanvragen moesten vóör 16 september 1996 binnen PV v 1 w»«s»y y burgemeesters worden gestuurd die ze uit mogen delen aan de gedeco- foto anp zijn, en het Kapittel heeft ruim schoots de tijd gehad om ze te be oordelen. Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken heeft met zijn hand op zijn hart beloofd dat Hare Majesteit weer wat scheuti ger zal zijn. Uit de omvang van de speciale uitgave van de Staats courant waarin de onderschei dingen staan, blijkt dat hij woord heeft gehouden; het zijn er meer dan 1600. Maar hoezeer de tijden veranderd zijn, blijkt uit die zelfde Staats courant. Niet het aantal dienstja ren of de sociale status, maar de kwaliteit van iemands prestatie bepaalt of hij voor een lintje in aanmerking komt of niet. Dat heeft bijvoorbeeld tot gevolg dat bij het ministerie van Defensie, een professionele organisatie bij uitstek, de onderscheidingen dit jaar waarschijnlijk op twee han den te tellen zijn. Contrast Dat staat in schril contrast met het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport, waar hon derden vrijwilligers onderschei den worden. 'Indien geen hoeda nigheid vermeld wordt, is deco- randus op grond van totaliteit van verdiensten op meerdere ter reinen gedecoreerd' staat er voor de zekerheid bij. Dat geldt voor zeer velen. De overgang van het oude systeem naar het nieuwe leidt tot veel onbegrip. Een noes te werker die er veertig jaar heeft opzitten, ziet een lintje voortaan aan zijn neus voorbijgaan als hij geen 'totaliteit van verdiensten' heeft. Met andere woorden, als hij naast zijn werk niet in de sa menleving actief is geweest. Bij zijn afscheid als Kamervoorzitter werd Wim Deetman Ridder in de Orde van Oranje Nassau, een on derscheiding die in het oude sys teem bestemd was voor het 'hoge re middenkader'. Een schandelijk lage onderscheiding, vonden sommige Kamerleden, vooral omdat diezelfde Deetman al eer der benoemd was tot Comman deur in de Orde van de Neder landse Leeuw. Deetman keek zeer verrast en gaf toe dat hij de logica van het systeem niet hele maal door had. Graden Het nieuwe decoratiestelssel kent twee orden: de Orde van de Ne derlandse Leeuw (voor zeer uit zonderlijke verdiensten) en de Orde van Oranje-Nassau. Konin gin Beatrix is grootmeesteres van beide orden. Beide orden kennen een aantal graden. De Neder landse Leeuw heeft er drie: Grootkruis, Commandeur en Ridder. De Orde van Oranje-Nas sau telt er zes: Grootkruis, Groot officier, Commandeur, Officier, Ridder en gewoon lid. De ereme dailles in goud, zilver en brons, behorend bij de Orde van Oranje- Nassau, zijn afgeschaft. Ze weer spiegelden een klasse-maat schappij en vooral de bronzen medaille gold op den duur meer als een belediging dan als een on derscheiding. Omdat vroeger het vrijwilligerswerk niet 'telde', zijn er decennia lang automatisch veel meer mannen dan vrouwen onderscheiden. Het nieuwe systeem zal wel wen nen, maar het vormt voor de bur gemeesters van Nederland een nieuw probleem. Nu de automa tische piloot is uitgezet, zijn zij degenen die mensen moeten op sporen en voordragen. Het gaat om mensen die wellicht nooit aan de weg timmeren, maar wèl een onderscheiding namens de Ma jesteit verdienen. Het Kapittel van de Civiele Orden, onder voor zitterschap van ex-staatssecreta- ris mevrouw De Graaff-Nauta, heeft het afgelopen jaar besteed om het belang van die taak er bij de burgemeesters in te hameren. Dat die burgemeesters zélf na vijfentwintig jaar burgemeester schap niet meer vanzelfsprekend de Commissaris van de Koningin op de stoep zien staan met een doosje in de binnenzak, dienen zij daarbij voor lief te nemen. Voor hen geldt wat voortaan voor iede re Nederlander geldt: wie een lintje wil krijgen op Koninginne dag, moet uitstijgen böven de middelmaat. upaj snpei 'sei u| ifjd 'afll3®n3'^ Breda (anp) - Officier van justitie mr. W. Damen heeft gisteren bij de rechtbank in Breda twaalf jaar gevangenisstraf geëist te gen de 34-jarige C.D. uit Tilburg voor het organiseren van een brute roofoverval. DeTilburger gaf toe te maken ge had te hebben met de dood van de Tilburgse marktkoopman H. van Son (63), die in november vorig jaar bij een gewapende overval op straat in Loon op Zand werd doodgeschoten. D. had ongeveer 40.000 gulden tegoed van de koopman in ver band met een mislukte sigaret- tenhandel. Toen zijn stadgenoot maar steeds niet wilde betalen, plande hij volgens de officier van justitie een beroving. Die zou zijn uitgevoerd door de 42-jarige K.B. en de 26-jarige E.M., die later te rechtstaan. Met zijn auto reed de Tflburger op 2 november 's och tends vroeg vóór Van Son uit en gaf in Loon op Zand de overval lers, die in de berm op de loer la gen, een seintje dat het slachtof fer eraan kwam. Ze gooiden au tobanden voor de auto van Van Son, die door zijn dochter werd bestuurd. Toen er een vechtpartij ontstond, vielen de dodelijke schoten. Volgens advocaat G. Mooren is het schieten een pa niekreactie geweest omdat de Tilburgse koopman zich hevig verzette. Bij de overval namen de overvallers behalve de auto ook een lade met geld mee. Van het totale gestolen bedrag is 5200 gulden niet teruggevonden. Dat geld eisten de nabestaanden gis teren terug. Uitspraak 12 mei. (ADVERTENTIE) In verband met Koninginnedag is de afdeling lezerscontact morgen alleen bereikbaar van 08.00u. tot 12.00u. Op telefoonnummer 076-5312312 J"0 Toegegeven: de een geeft j) duizenden guldens korting en de ander geeft pats- Sa boem zomaar inbouw- apparatuur weg. Maa; »ou uiteindelijk om? oogen er Als u op Koninginnedag voor 12.00 uur slaagt, kriigt u f500,- EXTRA korting, op de toch al vlijmscherpe ptnien. N ia, om de prijs die U ervoor Iden ver korting ;en mpjoen zegt: *EerIiik duurt het »ugstEn geeft u gewoon netto SgbSn 1111161 Ta" 3E2J2S KAATSHEUVEL: Amerikastraat 14, industrieterrein 'de Kets', koopavond, tel. 0416-283 282. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Het Nederlandse strafrecht komt op de helling als de Bredase rechtbank de afspraken tussen officier van justitie mr. C. van Spieren burg en 'kroongetuige' Perry P. in het Juliet-proces ont vankelijk verklaart. Dat be toogde mr. C. Korvinus giste ren als raadsman van Risto P. Vooral op de verklaringen van Perry P. heeft de officier het be wijs tegen acht hoofdverdachten van de bende rond kunnen krij gen. Hij eiste vorige week tegen de kernleden van de groep celstraf fen tot achttien jaar. Volgens Korvinus is het Juliet- proces van historische betekenis voor de Nederlandse recht spraak. Het is het eerste me gaproces sinds de nieuwe richt lijnen van de procureurs-gene raal voor afspraken met crimi nelen van kracht zijn geworden. Hij en zijn collega's in dit proces vinden dat justitie aan Perry P. zulke zware toezeggingen heeft gedaan dat hem nagenoeg straf rechtelijke immuniteit is gege ven. Naar hun zeggen had de officier voor de door P. zelf gepleegde feiten ook minstens vijftien jaar kunnen eisen. Daarentegen eiste de officier maar twee jaar tegen de Engelsman. „Dit is voor de gewone burger niet meer te vol gen," aldus Korvinus. De recht bank keurde in de eigen straf zaak van P. de deal goed, maar veroordeelde de man tot vier jaar. Net- als zijn collega's G. Spong en D. Moszkowicz vindt Korvi nus dat de officier door de met Perry P. gemaakte afspraken »Mr.G. Spong. fotocorviveen Mr. C. Korvinus. fotocorviveen niet-ontvankelijk is in zijn vor deringen tegen de acht hoofd verdachten. Subsidiair vinden de advocaten dat het bewijs via de verklarin gen van P. niet rechtmatig is verkregen dan wel niet rechtma tig is gebruikt. Als de rechtbank ook dat ver weer passeert, vinden de raads lieden dat afspraken maken met een crimineel die minstens even schuldig is als de anderen, niet toegestaan kan worden. „Af spraken met Dutroux maken om een handelaar in softdrugs te pakken, is buiten proportie," zei Spong ter verduidelijking. De overeenkomst met Perry P. was helemaal niet nodig, be toogden Spong en Moszkowicz. Zowel onderzoeksleider Van Zon als CID-hoofd Van Ooster- Kout hebben gezegd dat er in ja nuari 1996 al genoeg bewijs was om de groep op te pakken. De beslissing om met P. een deal aan te gaan, is pas in september van dat jaar. De advocaten ver weten de officier dat hij de rechtbank ten aanzien van de deal bewust op een verkeerd been heeft proberen te zetten. In werkelijk is er veel meer afge- sprokendan de officier op papier had gezet, stelden zij. Dat gold met name voor het feit dat P. alleen vervolgd zou wor den voor deelname aan een cri minele organisatie, de schorsing van zijn voorlopige hechtenis, de afgesproken strafeis van twee jaar, de teruggave van een dure boot en een auto plus het feit dat de criminele winst van P. niet afgeroomd zou worden. Twee van de drie advocaten herhaal den gisteren hun beschuldiging dat onderzoeksleider Van Zon meineed heeft gepleegd door als getuige te zeggen dat er geen strafeis van twee jaar is afge sproken. Mr. Spong drong er op aan dat er een bindende definitie voor het begrip kroongetuige komt. Er is daarover nog te weinig ju risprudentie. Hij stelde dat de richtlijnen van de procureurs generaal niet afgedaan kunnen worden als een interne afspraak van het OM, zoals de rechtbank in de strafzaak tegen Perry P. al heeft beslist. „Zij zijn de wezenlijke waar borg voor de toetsing van het bewijs," aldus Spong. Hij vroeg zich af wat de officier doet met de feiten die P. nog heeft bekend nadat de afspraak op 19 maart was gemaakt. Die zaken zijn nog in onderzoek. „Ik vrees dat we achteraf moe ten constateren dat de officier hem daarvoor niet zal vervol gen. Hij heeft dan voor die feiten volledige immuniteit gehad," vond mr. Spong. De gang van zaken bij het tot standkomen van de afspraak werd door de raadslieden als 'ranzig en proces-onwaardig achterkamertjeswerk' omschre ven. Korvinus sprak van een ontluisterend optreden van de top van het Bredase OM. De raadslieden die gisteren aan het woord kwamen, gingen voor alle zekerheid ook nog maar in op de feiten waarvan hun cliën ten verdacht worden. Zij vroegen voor John J. (eis ze ventien jaar), Risto P. (eis vijf tien jaar) en Jack B.S. (eis vier jaar) vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Mr. R. Klinkhamer onthulde dat John J. na zijn ge welddadige arrestatie in Spanje in verschillende huizen van be waring een aantal aanslagen heeft overleefd. De advocaten van de andere verdachten komen vandaag aan het woord. Van onze verslaggever Antwerpen - De gerechtelijke politie van Antwerpen hield vrijdagavond, op verzoek van justitiële autoriteiten in het Noord-Franse Metz, drie Ne derlandse topmensen van het piramidespel Team Marketing aan. M.K., M.R. en R.T.C. wachten nu op uitlevering aan Frankrijk, waar hen een gevangenisstraf van zeven jaar boven het hoofd hangt. Een van de aangehouden Nederlanders, M.K., bleek bij ar restatie een doorgeladen pistool op zak te hebben. Het drietal be zocht vrijdag de crematie van een van zijn lijfwachten, Antwerpe naar R. de L., die bij een motor ongeval om het leven was geko men. De justitie in Metz had onlangs een internationaal aanhoudings bevel tegen de organisatoren van het piramidespel uitgegeven na dat zij weer een van hun wer vingsavonden in Noord-Frank rijk hadden gehouden. Het pira midespel is in Frankrijk verbo den. Aspirant-deelnemers wer den verlokt hun geluk in Zeeuws- Vlaanderen te beproeven waar Team Marketing regelmatig bij eenkomsten houdt. Het was onder meer actief in Sluis tot daar de deur voor hen gesloten werd. Organisators van verboden pira midespelen worden in Frankrijk verdacht van 'oplichting in geor ganiseerd verband'. Hierop staat een gevangenisstraf van maxi maal zeven jaar. De aangehouden kopstukken be horen tot een van de organisaties die eerder door de Vereniging Te gen Piramidespelen zijn aange klaagd. Dat heeft de advocaat van de ver eniging, mr. J. de Jong-van Lier, gisteren gezegd. Hoe hoog de heren in de organi satie zitten, weet de advocate niet. J J/ \5 Even wat gegevens invoeren: 78.000 plus 146.000 plus 35.000 plus 15.500. Hoeveel is dat? 274.500! En als je nu 1 miljard deelt door het voorafgaande getal? Dan kom je op ruim 3500 uit. Die 274.500 staat voor het aantal computers dat vanaf het komend schooljaar aan het basis- en middelbaar onder wijs, alsmede aan de leraren-opleidingen beschikbaar ge steld wordt. De 1 miljard is het bedrag dat daarmee ge moeid is. Nu zal een deel van dat bedrag ongetwijfeld opgaan aan noodzakelijke cursussen voor onderwijzend personeel. Laat dat nou eens een kleine 40 miljoen zijn. Dan nog heb je 960 miljoen over om 274.500 kastjes aan te schaf fen. Dat is dus zo'n 3500 gulden per computer. Voor die prijs heb je als particulier tegenwoordig hele aardige appara tuur en voor duizend gulden minder heb je nog altijd een computer in huis staan die er zijn mag. Maar als eenling kun je natuurlijk niet beeldschermen met het argument dat je korting wilt als je er meteen tien koopt. Laat staan dat je met een bestelbon van 274.500 stuks kunt wapperen. Zou er geen noodlijdende Nederlandse elektronica-firma zijn die zo'n mega-order, inclusief opleidingen, voor de helft van het geld, nog altijd dik 1600 gulden per compu ter, uit wil voeren? Onderwijs en werkgelegenheid, dat byte elkaar toch niet? MERIJN Driebergen (anp) - Gekantelde vrachtauto's hebben gisteren het verkeer op enkele Nederlandse wegen veel hinder bezorgd. De ongelukken zouden wel eens een gevolg kunnen zijn van het feit dat de weggebruikers gisteren voor het eerst sinds vele we ken weer eens slecht weer troffen, meent een woordvoerster van de verkeerscentrale van de politie in Driebergen. Een gekantelde aanhanger van een vrachtwagen leidde sinds half twaalf gisterochtend tot een behoorlijke verkeersopstopping op de Al 6 richting Rotterdam, tussen de Moerdijkbrug en 's- Gravendeel. De aanhanger was geladen met zakken kunststof korrels en sloeg door nog onbe kende oorzaak om. Het opruimen van de gedeeltelijk over het weg dek verspreide lading duurde tot aan de avondsspits. Volgens de politie was de chauffeur onder invloed. Op dezelfde A16 gebeurden korte tijd later nog twee ernstige onge lukken. Door onbekende oorzaak vloog een personenauto richting Dordrecht ter hoogte van Zwijndrecht over de vangrail, schoof op zijn rechterkant de tunnelbuis van de Drechttunnel in en kwam op zijn wielen tot stilstand. De bestuurster en een kind kwa men met de schrik vrij; haar 32- jarige man werd licht gewond. Door het ongeval was één tunnel buis afgesloten. Twee uur later was het op vrijwel dezelfde plek opnieuw raak. Een vrachtwagentje moest plotseling remmen. Een tankwagen erach ter kon een botsing voorkomen, maar een vrachtwagen erachter klapte op de tankauto. Vervol gens reed een vrachtwagencom binatie er bovenop. De 24-jarige chauffeur van de tankwagen werd aan het hoofd gewond. Op de A32, Meppel richting Leeuwarden, sloeg gistermiddag ter hoogte van Steenwijk een vrachtauto geladen met melkpoe der om. Ook hier duurde het weg werken van de hindernis vele uren. Wateringen (anp) - De politie Haaglanden heeft gisteravond in Wateringen dertig woningen ont ruimd, omdat een 48-jarige Ha genaar verklaarde dat in zijn au to explosieven zaten. De man pleegde na zijn verklaring zelf moord door zich dood te schieten in een café-restaurant. Het Explosieven Opruimings Commando vond in de auto een aantal chemicaliën, die bij elkaar gevoegd inderdaad zouden kun nen exploderen. Die 'bommen' zijn ontmanteld. (ADVERTENTIE) O 1.99 1.69 Dole bananen, kilo Bospeen, per bos Rundergehakt, n no 500 gram-725"5.25 kilo 13S8 y .y O Ch Goudse lichtbelegen kaas 48+, kilo Smiths Superchips, naturel, paprika, Mexicano of Bolognese, zak 200 g tascr 9.90 1.79 Coca-Cola, regular light of caffeine free light, fles 1.5 liter ^3sr 1,89 Ch Koeken, Zaanse, kokos, pinda of volkoren appel/kaneel, doos 200 gram yy Calvé, Yofresh yogonaisei259T -| nn of halva mayoj2J59T, pot 500 ml l.y y Ch Perla Mokka Koffie, snelfiltermaling, -7 o n 2 pakken 250 gram Ajax, alle varianten, /I no 2 flacons naar keuze Nü 4.y O Croma, QA pakje 200 gram J47ÖJ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 mei a.s.

de Stem | 1997 | | pagina 3