DE STEM Prijs Zeeuwse liuizen stijgt nauwelijks r Erepenning voor voetbalclub Zeeschip ramt vijf binnenvaartschepen 'Topoverleg' over kerk Nieuw-Namen KBO-Zeeland wil vooral onder 'jongeren ouderen' leden werven 'Publiek lekker maken voor eten cultuur' Dronken bestuurders lopen tegen de lamp Actie voor zonne-ovens levert 4218 gulden op ard. rinkel! Kanaalzone relatief duur Bloemen en bijen trekken dik duizend bezoekers Reptielen gestolen uit Antwerpse Zoo A5 Terneuzenaar zwaargewond na mishandeling Scouting Hulst kan op kamp Vernielingen in Terneuzen Head Shoulders shampoo fles 150 ml -3f«- na Praliné repen -|gg Tom Poes vlees brokjes voor de kat diverse smaken, 2 blikken a et gratis 1 3?« erplein 20, Bouwlingstraat 2, ïansgeerde 7, n-Westdam 81 n 43. Zeeland lm onze verslaggever juist - Om de ouderenorgani- jjtie te versterken moet de jaihoüeke Bond van Ouderen Zeeland zich vooral ook rich- len op ledenwerving onder jongere ouderen'. Dat schrijft secretaris P. Adriaansens in jjn jaarverslag over 1996. Adriaansens wijst er op dat er voor ouderen weliswaar al heel wat bereikt is, maar er ook nog heel zaken bevochten moeten worden. Onder meer de toegan kelijkheid van aanvullende ver zekeringen voor ouderen en een halt toeroepen aan de steeds ver der gaande bezuinigingen van overheidswege op de gezond heidszorg. Daarom is het volgens Adriaansens van belang dat er sterke ouderenorganisaties zijn. „Helaas blijkt slecht vijf procent van de ouderen in Nederland aangesloten te zijn bij ouderenor ganisaties," constateert hij. „Daar moeten we met zijn allen wat aan doen. Wij moeten vooral de jongere ouderen voor onze or ganisatie zien te interesseren. We moeten hen wijzen op het nut van het lidmaatschap." Daarnaast zullen volgens Adriaansens de afdelingen op plaatselijk niveau meer aan be langenbehartiging moeten doen. „Ook zal er behoefte zijn aan een breder en vernieuwd aanbod aan activiteiten. De KBO-Zeeland kan de afdelingen met raad en daad bijstaan." De basis van de KBO-Zeeland wordt gevormd door de 29 plaat selijke afdelingen, die samen on geveer 6200 leden hebben. Daar naast is er ook nog een aantal verspreide leden ingeschreven. Zij wonen in plaatsen waar geen KBO-afdeling is. Het jaarverslag van de secretaris en ook alle andere jaarstukken komen ter spraken tijdens de jaarvergadering van de KBO- Zeeland, morgen in De Reizende (au onze verslaggever Ikrneuzen - De prijs van woonhuizen in Zeeland is het afgelo pen jaar nauwelijks gestegen. In 1995 bedroeg de gemiddelde verkoopprijs van een leeg woonhuis 198.600 gulden. Vorig jaar steeg die prijs met nog geen vier procent naar bijna 206.000 gulden. Hiermee blijft Zeeland ver achter lij het landelijke beeld. Lande lijk steeg de gemiddelde verkoop prijs namelijk met bijna tien pro- tent naar 261.600 gulden. Dat uit cijfers van de Neder landse Vereniging van Make laars. h 1995 stegen de prijzen in Zee land veel sneller dan in andere provincies. Afgelopen jaar werd dat verschil kleiner, en nu ligt de rerkoopprijs zelfs ruim twintig procent onder het landelijke ge middelde. Voorzitter drs. M. Faasse van de Nederlandse Vereniging van Ma kelaars (NVM) afdeling Zeeland verwacht dat het verschil tussen Zeeland en de andere provincies pas op langere termijn 'iets' klei ner zal wórden. Momenteel staan verschillende bouwprojecten op 'let programma in Zeeland, met eame op Schouwen-Duiveland. ,De nieuwbouw gaat dan vooral om wat duurdere woningen, waardoor de gemiddelde prijs stijgt." Op die manier zal het stij- in Zeeland lang zaam omhoog gaan. Aan de ande re kant zal het landelijke stij gingspercentage volgens Faasse afnemen. „In de Randstad is er woningnood. Op korte termijn komen daar ontzettend veel nieu we, goedkopere woningen. De ge middelde prijs zal daar dalen," zegt Faasse. In de provincie Zeeland zelf zijn ook nog steeds grote prijsver schillen aanwezig. „Je kunt kort weg stellen, dat hoe noorderlijker je gaat wonen, hoe hoger de prij zen zijn," zegt Faasse. De verschillen tussen bijvoor beeld Zeeuws-Vlaanderen en Tholen kunnen oplopen tot 'soms tien, of zelfs twintig procent'. De kortere verbindingen met de pro vincies Noord-Brabant en Zuid- Holland maken dat verschil vol gens Faasse mogelijk. In Zeeuws-Vlaanderen kunnen ook grote verschillen optreden. „De Kanaalzone is duurder dan bijvoorbeeld huizen in het westen van Zeeuws-Vlaanderen," vertelt de voorzitter van de NVM-afde- ling Zeeland. Door Jeanette Vergouwen Terneuzen - Met een aantrekkelijk arrangement: een concert gekoppeld aan een toeristische uitstapje en een verfijnd diner, wil Musica Flandrica het publiek lekker maken om meer cul tuur te consumeren. Musica Flandrica hanteert deze formule in West-Vlaanderen al 'ter jaar met succes. Volgens coördinator Jef Cloots komen de deelnemers uit Zuid-Nederland en Vlaanderen. De provincie Zeeland wil nu een 98 'erkocht. Hiervoor onze excuses Van onze verslaggever Antwerpen - Uit de Antwerpse dierentuin zijn tien slangen, drie hagedissen en een kameleon ge stolen. De waarde van de reptie len wordt geschat op 100.000 Bèl- gische franken. De onbekende dieven waren blijkbaar deskundigen. Ze pikten alleen niet-giftige en niet-be- schermde exeplaren eruit. Omdat er geen braaksporen zijn gevon den wordt gedacht dat de dieven beschikten over sleutels. grensoverschrijdende samen werking opzetten met Musica Flandrica. Dit jaar vinden al vier concert arrangementen plaats in Zeeuws-Vlaanderen en het stre ven is om daarna ook op Wal cheren en/of de Bevelanden con certen te organiseren. In 2000 zouden er dan zestien uitvoeringen zijn in Vlaanderen en acht in Zeeland. „Dit is een concreet project waar we toekomst in zien. Het is grensoverschrijdend, de part ners houden de eigen identiteit en staan in voor de eigen organi satie, het netwerk voor promotie en publiciteit is groot en het aanbod aan het publiek is van topkwaliteit zowel op artistiek als op toeristisch vlak. Kortom het is een nieuwe parel aan de Zeeuwse kroon," aldus Jack van Aspert, beleidsmedewerker cul tuur Zeeland. VERVOLG OP REGIO - C2: Samenwerking moet nieuw publiek trekken Bij de kinderboerderij De Cantecleerhoeve in Clinge werd gisteren voor de vierde keer de voorjaarsplanten- en bijenmarkt gehou den. Uit heel Oost-Zeeuws-Vlaanderen kwa men de plantenliefhebbers naar dit evene ment, goed voor meer dan duizend bezoe kers. Het maar schrale voorjaarszonnetje mocht de pret niet drukken want op het terrein rondom de kinderboerderij was de sfeer ge zellig. Minnie van der Meulen en Jaap Colijn zorg den tussen de kraampjes voor de muzikale omlijsting. „Ik kijk ieder jaar uit naar deze markt," zei een bezoekster, „want in deze tijd van het jaar kan ik zeker weer wat plantjes gebrui ken." Dat was natuurlijk de gedachte van vele bezoekers, maar toch waren er ook veel mensen die gewoon voor de gezelligheid kwamen of bewoners van De Sterre een be zoekje brachten. Hoewel het accent bij dit evenement steeds ligt op de presentatie van de groene afdeling van De Cantecleerhoeve, waren toch ook dit jaar enkele handelaren met hun producten aanwezig. Het was weer een aardige verrassing om kennis te maken de dingen die bewoners van De Sterre maken op de activiteitenafdeling. Mooie keramiekproducten, bedrukte T- shirts en fraai geverfde houten voorwerpen waren juweeltjes voor het oog. Tijdens de markt konden bezoekers ook ken nismaken met de Wereldwinkel die een de pot heeft in de winkel van de kas. Daarnaast was de imkersvereniging Hulst en omstreken met een grote stand present. Niet alleen allerlei bijenproducten, maar zelfs enkele bijenvolkjes waren dit jaar te koop. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag vijf bestuurders in de kraag gegre pen die de diep in het glas hadden gekeken. Een 29-jarige bestuurder uit Oostburg kreeg een rijverbod van twaalf uur en mocht zijn rijbewijs inleveren. Een 19-jarige auto mobilist uit Breskens kreeg eveneens een rijverbod en een 46-jari- £e Terneuzense mocht 350 gulden afrekenen. In Terneuzen had een 26-jarige Belg eveneens een slok te veel op. Hij kreeg een dag vaarding en een rijverbod. Datzelfde lot onderging een andere 22- jartge Belg, die in Clinge werd gesnapt. nJaagavond sukkelde een dronken 55-jarige Oostburger met Z1]n auto in een sloot aan de Pierssenpolderstraat in Sluiskil. De man bleef ongedeerd, maar er moest een takelwagen aan te pas i °men om het voertuig uit de sloot te halen. Voorzitter Kips van voetbalvereniging Graauw toont apetrots de oorkonde die hoort bij de gemeen telijke erepenning. Links burgemeester Kessen die het kleinood meebracht. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Graauw - De Hulster ge meenteraad heeft voetbalver eniging Graauw de erepen ning in goud van de gemeente Hulst toegekend. De onder scheiding werd zaterdagmid dag aan voorzitter J. Kips overhandigd tijdens de re ceptie voor het vijftigjarig ju bileum van de vereniging. De overwegingen om de onder scheiding toe te kennen waren het vijftigjarig jubileum en het feit dat de voetbalvereniging op een bijzondere wijze bij draagt aan het maatschappelijke leven binnen de gemeente Hulst en vooral binnen de Graauwse ge meenschap. Niet alleen op voetbalgebied, want op het sportcomplex 'De Boomwai' worden nog twee an dere sporten beoefend. Sinds 1989 wordt er ook getennist en er zijn twee staande wippen voor de handboogsport. Met ongeveer vijftig jeugdleden heeft vv Graauw ook een stuk vorming van de plaatselijke jeugd op zich genomen. „Een goede zaak," luidde de motive ring van de gemeenteraad. „Want sport is in de eerste plaats van belang voor de gees telijke en lichamelijke gezond heid, en met name kinderen wor den door sportverenigingen ge stimuleerd om op een prettige manier met elkaar om te gaan." Sinds de erepenning in 1974 voor het eerst werd uitgereikt hebben behalve Graauw nog elf andere verenigingen en instel lingen uit Hulst deze onder scheiding ontvangen. I I I I MAANDAG 28 APRIL 1997 Man in Kloosterzande. In de och tenduren wordt vanaf 10.00 uur het huishoudelijke gedeelte afge werkt. Het middagprogramma, dat om 13.30 uur begint, voorziet in een inleiding door Irene de Kort, be leidsmedewerker van de Unie KBO. Zij zal het hebben over het belang van educatie voor de afde lingen. Van onze correspondent Terneuzen - De stichting Zonne-ovens voor Mali hield za terdag bij streekziekenhuis de Honte een geslaagde rom melmarkt. Er werd ruim vier mille opgehaald. Dit bedrag wordt door minister Pronk verdubbeld. Ella Swets uit Terneuzen was bijzonder in haar nopjes met dit eind resultaat. „Twee jaar geleden was ik in Mali en zag ik de ont bossing en erosie. Vrouwen moeten uren houtspronkelen om eten te koken. Er kwamen ook veel brandwonden voor. Een zonne- oven is de uitkomst. De oven wordt van afvalmateriaal gemaakt en kost in principe alleen de arbeidskosten. De werkgroep solar cookers uit Sliedrecht vraagt vijftig gulden voor een kookdoos. De voordelen zijn groot voor de vrouwen in Mali. Minister Pronk steunt het initiatief en verdubbelt het bedrag tot een maximum van vierduizend gulden." Het principe van de zonne-oven is simpel maar doeltreffend. De oven bestaat uit een metalen binnenbak met een houten buiten- bak. De bovenzijde wordt afgedekt met een houten venster met dubbel glas. Op dit venster is een met aluminiumfolie bekleedde reflectieplaat bevestigd. De zonnestralen worden direct en indi rect opgevangen in de afgesloten zonne-oven. Er wordt een hoge temperatuur bereikt, waardoor twee grote pannen eten aan de kook komen en blijven. De bezoekers van de rommelmarkt snuffelden tussen de tweede- handsspulien en bekeken de stand met handwerk uit Mali. Er werd muziek uit Mali gedraaid en sommige dames waagden zich aan een dansje. De directie van de Honte steunt het initiatief, schonk een zonne-oven en opende de rommelmarkt. Van onze verslaggever Terneuzen - Het onder Maltese vlag varende zeeschip Beacon II heeft zaterdagochtend in de haven van Terneuzen vijf binnen vaartschepen geramd. Alle betrokken schepen liepen daarbij flinke schade op. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van onze verslaggever Terneuzen - Een 52-jarige Terneuzenaar is zaterdag nacht zwaargewond geraakt tijdens een handgemeen in de Korte Kerkstraat in Terneu zen. Een van de vermoedelijk twee daders is aangehouden. Na een melding van een vecht partij trof de politie de Terneu zenaar op straat aan. Hij klaagde over pijn en kon niet meer lopen. Het slachtoffer is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Daar werden een gebroken voet en kneuzingen geconstateerd. Even later hield de politie een 32- jarige Axelaar aan op verdenking van mishandeling. Die man is voorlopig ingesloten. De politie is nog op zoek naar een tweede ver dachte. Zijn naam is wel bekend, zijn verblijfplaats nog niet. De politie hoopt dat getuigen klaar heid kunnen brengen in de toe dracht van de mishandeling. Van onze correspondente Hulst - Scouting Hulst hield za terdagmiddag op 't Jagertje in Hulst een rommelmarkt. De or ganisatie was tevreden na afloop, de opbrengst van 850 gulden was boven verwachting goed. „We zijn de ouders dankbaar die de spullen hebben verzameld. We hebben een tent opgezet voor de boeken en elektrische apparatuur en we zijn dus tegen alle weers omstandigheden opgewassen," aldus een van de organisatoren, Ludo de Munter. Ongeveer 500 bezoekers kwamen naar het scoutingterrein om te kijken of er tussen de boeken, elektrische ap paraten, computers, stereo's, bromfietsen en veel serviesgoed iets van hun gading zat. De opbrengst van de rommel markt is voor het groepskamp. „We organiseren een dergelijk kamp om de vier jaar. Dit jaar kamperen acht onderdelen van scouting Hulst van 19 tot 26 juli in de omgeving van Eindhoven. Ongeveer 200 leden nemen dit jaar deel. Zo'n kamp kost veel en daarom zijn we blij met dit extra bedrag. De aanvaring vond even voor ze ven uur plaats, toen het 2317 ton zware en tachtig meter lange zee schip de Terneuzense middens- luis uitvoer richting Gent. Net toen het schip de sluis uit was bleek de stuurmachine plotseling niet meer te werken. Daardoor ging de Beacon II naar bakboord (links). Het schip stevende recht op een stel binnenschepen af dat aan de Beneluxkade lag afge meerd. De aan boord aanwezige loods probeerde nog een aanvaring te voorkomen door vol gas achteruit te geven, maar dat mocht niet ba ten. De Beacon II raakte het bin nenvaartschip Kasnewitz, dat aan de botsing een gat in de zij kant over hield. Een naast de Kasnewitz gelegen duwbak zonk meteen. Vier andere binnenvaartschepen die voor de Kasnewitz lagen af gemeerd liepen ook schade op. De Kasnewitz werd door de aanva ring een meter of tien naar voren gedrukt en liep in het achterste van een schip dat ervoor lag. Dat schip duwde als een dominosteen weer tegen de andere boten. De Beacon II liep bij de aanva ring een gat in de kop op, een centimeter of zes boven de water lijn. Het zeeschip is doorgevaren naar Gent, waar het eerst gerepareerd moet worden voor het geladen mag worden. De scheepvaartin spectie stelde samen met de poli tie te water een onderzoek in, maar dat leverde niets op. Na de botsing bleek de stuurmachine namelijk weer als vanouds te werken. Volgens een woordvoerder van de politie te water komt het wel va ker voor dat er 'eens een klepje blijft hangen', waardoor de stuurinrichting even niet werkt. Hoeveel schade er bij de ketting botsing is aangericht is niet be kend. „Dat is ook moeilijk te schatten", aldus de waterpolitie. „Het gaat namelijk niet alleen om materië le, maar ook om economische schade. Immers, als een schip voor reparatie een aantal dagen moet stilliggen kost dat ook geld. Aan een ton zit je dan zo." Van onze verslaggever Nieuw-Namen - In Nieuw-Namen is morgen 'topoverleg' over de toekomst van de plaatselijke parochiekerk. Alle betrokken par tijen gaan gezamenlijk om de tafel zitten om te zien of ze op één lijn kunnen komen. Deelnemers aan het overleg zijn de dorpsraad, het kerkbestuur, de parochieraad, vicaris Schoen makers van het bisdom, deken Aarts en het Hulster college van burgemeester en wethouders. Het draait allemaal om de paro chiekerk, die in zeer slechte staat van onderhoud verkeert. De her- stelkosten worden geraamd op een miljoen gulden. Zoveel kan het kerkbestuur bij lange na niet bij elkaar krijgen. Dus werd eind vorig jaar besloten om in de loop van dit jaar de kerk te verlaten. Het kerkbestuur heeft inmiddels het vooramlige kruisgebouw in de Hulster- loostraat gehuurd. Dat wordt verbouwd tot geschikte kerk ruimte. De kerk zou dan voorlo pig nog wel worden gebruikt op feestdagen en bij trouwerijen en uitvaarten. Maanden na het besluit kwam in eens de plaatselijke dorpsraad voor de dag met een actie om het kerkgebouw alsnog te redden. Dat heeft ertoe geleid dat het dorp op dit moment in twee kam pen verdeeld is. Het kerkbestuur blijft bij het standpunt dat men geen geld meer in de kerk wil stoppen. De dorpsraad denkt dat er met behulp van sponsors en vrijwilligerswerk nog wel wat te doen valt. Van de gemeente Hulst en en bisdom hoeft men in Nieuw-Namen in ieder geval geen geld te verwachten. „Stel dat het toch lukt om de kerk te herstellen," zegt Th. van Duyse van het kerkbestuur, „Dan zijn we er nog lang niet. Dan zit ten we ook nog jaarlijkse exploi tatiekosten en die zijn ook enorm. Er zijn in Nieuw-Namen gewoon te weinig betalende parochianen om dat geld op te kunnen bren gen. Als wij nou garanties zouden kunnen krijgen dat we niet alleen die exploitatiekosten moeten dragen, dan valt er nog wel te praten. Je kunt straks wel een mooie kerk hebben, maar dan hebben we geen parochie meer. Want dan is de kas leeg." Van onze verslaggever Terneuzen - In Terneuzen zijn af gelopen weekeinde verschillende vernielingen aangericht. In de nacht van zaterdag op zon dag moesten de buitenspiegels van drie auto's het ontgelden. De wagens stonden geparkeerd in de Frans Halslaan. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op de Smidswal een geparkeerde auto beschadigd. Bovendien werd de autoradio gestolen. Vrijdagavond tenslotte smeet een onbekende een steen door de ruit van een woning in de le Verbin dingsstraat. De politie, die toe vallig in de buurt was, kwam snel ter plaatse. De dader was al verd wenen.

de Stem | 1997 | | pagina 7