HM! i •jmssao 'Ik ga vast weer iets nieuws doen' 'Ik blijf altijd kritisch op mezelf' uktie- ding: I VERKOPER Oud-voorzitter sectie betaald voetbal Jos Staatsen wil zelf aan de bal blijven bedrijfsleven J! 1*95 I 'ERSCHOORE SPORT B2 KOPER/VERKOOPLEIDER Df twee avonden Rob Maas leider bij Arminia Bielefeld X 91 RUNG JjOtTriü 1*00 dig t/m 31 -S-"97) I aat 14, 0114-316162 ich gespecialiseerd heeft in iren van vrachtwagencarros- angens, opleggers, autolaad- ten, koel- en vrieswagens. orfe termijn: ctt: aleiding op middelbaar niveau ailing or het product rerend en klantgerichtheid ar anse/Duitse taal is een pre zaak if hoogstaande producten team medewerkers unt u richten aan: osserieën BV 80 endaal DESTEM I I I I ZATERDAG 26 APRIL 1997 TOBEDRIJF B.V. oor Roosendaal e.o.E^pZl illen wij een geheel nieuwe vestiging rd Majoppeveld openen. >deme dealership zoeken wij een: ben je samen met 2 collega's voor het behalen van de door ons opdoelstellingen. je plannen en ontwikkel je standige functie kom je in aanmerking over een flinke dosis creativiteit en e mogelijke middelen aan te grijpen om markt. Daarnaast beschik je over ervaring in de verkoop van auto s. ïdrijf B V. biedt de juiste kandidaat een veelzijdige baan met goede primaire arbeidsvoorwaarden. Iresseerd in deze vacature? mondeling of schriftelijk rTjTrtrMTl 3. Bartels. JTOBEDRIJF B.V. 70 - 4726 ST HEERLE - 0165 303551 3or meer informatie stuurt u de bon naar ogeschool West-Brabant, Trainingscentrum, tstbus 280, 4870 AG Etten-Leur. sL: 076-5014021; fax: 076-5032400. HOGESCHOOL WEST BRABANT Stuur mij meer informatie over de Intern cursus voor het bedrijfsleven. Naam: 'fe gaan iets nieuws be ginnen,' zei Jos Staatsen in het voorjaar van 1996. Sport7 was geboren uit een zin die hij zelf had bedacht. „Ze kwam spontaan in me op. Ik zou nu willen dat ik er copyright op had." Drie weken geleden nam hij met een 'we gaan iets anders beginnen' defini tief afscheid als voorzit ter van het sectiebestuur betaald voetbal. De te rugblik van een teleur gestelde maar strijdbare manager. Door Theo Vaessen Hij zet, aan het begin van het ge sprek, zijn vingertoppen tegen el kaar en staart even naar het pla fond. Goudomrande brilleglazen. Hij lijkt een specialist die iets wil zeggen over het verloop van een dodelijke ziekte. Zijn zachte en gelijkmatige stem draagt niet verder dan het tafeltje waar we aan zitten. Is dit een aangeslagen man of iemand die het leven op nieuw heeft gekust? In balans De uitdrukking op zijn gezicht verraadt niets. Zijn lichaamstaal evenmin. Maar gaandeweg het gesprek blijkt dat zijn leven weer in balans is. Hij heeft nog altijd een idealistische voorstelling van wat hij kan presteren. Wellicht is hij daarom bereid zijn lang ver grendelde emoties prijs te geven. Niet uit rancune, maar soms kan het zuiveren van de lucht louter end werken. Jos Staatsen (53), onlosmakelijk verbonden met het echec van Sport7. Bespot, gehoond, geman- geld. Toch schopt hij niet terug, lel blijft hij rebels, strijdbaar. Hard voor zichzelf, hard voor an deren. „Toen ik voor de functie van sectievoorzitter werd ge vraagd, zeiden veel goede vrien den: 'Je bent gek, doe het nou liet.' Maar ik zei: Kan me niks verdikkeme. Voetbal is maat schappelijk gezien heel erg be langrijk. Daar wil ik me voor in spannen. Ook Paul Boels, voor malig sectiebestuurslid, zei on langs nog: 'Weet je wat mij zo is tegengevallen, Jos. Als je achter de bestuurstafel zit, ben je ineens niet meer een van ons, maar een tegenstander. Zo word je ook be handeld.' Dat was exact ook mijn gewaarwording. Moeilijk te vat ten en erg triest." Pionier Zijn vrouw noemde hem tijdens djn bijna vier jaar durende voor zitterschap meer dan eens naïef. „Misschien ben ik dat ook wel," hekent hij met een weemoedige glimlach. „Ik ben een pionier. De KNVB moest écht uit de korte broek. De organisatie bestond uit liefhebbers en miste met name op commercieel terrein deskundig heid. We zorgden voor een nieu we organisatiestructuur en haal den veel know-how in huis, zodat we belangrijke beslissingen kon den nemen." In zijn hoofd bruist geen pret park. „Ik kan het ook niet helpen. Ik ben een serieus type en af en toe zwaar op de hand. Ik denk dat ik open ben, maar door mijn ui terlijk wek ik dikwijls een andere indruk." Een masker van afstan delijkheid. „Door de achterlig gende periode ben ik in menselij ke verhoudingen een stuk voor zichtiger geworden. Je maakt mee dat mensen zich in het open baar heel anders opstellen dan en petit comité. Dat blijf ik merk waardig vinden." En, hij is cyni scher geworden. „Op een aantal punten, ja. En ik heb geleerd dat er ook voor mij grenzen zijn in het bereiken van dingen." Hij voelt zich dan ook persoonlijk verantwoordelijk voor het feit dat hij tussen de clubs geen eens gezindheid kon bereiken op het moment dat dit noodzakelijk was. „Want komt de NV eredivi sie er straks, dan wordt het voet bal steeds meer uit elkaar getrok ken in plaats van bij elkaar ge bracht. Dan heeft de KNVB geen sectiebestuur meer nodig." Op 6 december van het vorig jaar liep zijn droom stuk. Sport? zou definitief uit de ether verdwij nen. Staatsen vergaderde met zijn bestuur in De Hoefslag in Zeist. Met een van pijn vertrok ken gezicht door zijn opspelende hernia, begon hij aan zijn mission impossible. „Ik barstte van de pijn. Overwoog een operatie. Door veel hardlopen was een tus- senwervel in mijn rug bescha digd. 'Ga naar huis,' zeiden ze." Dat deed hij, met tegenzin. Vernederd Op weg naar de uitgang versper den tientallen journalisten, die lucht hadden gekregen van de bijeenkomst, hem de weg. De chauffeur had de auto binnen de poort gezet. Ook die was geblok keerd. Via de hotelkeuken en on der begeleiding van sterke man nen nam Staatsen een andere uit gang. „Ik voelde me zó verne derd, was zó teneergeslagen." Koud thuis liet Jan Timmer hem telefonisch weten dat de geld kraan werd dichtgedraaid. „Ik viel op dat moment in een heel diep gat. Een van de beroerdste dagen van mijn leven. Pijnlijk, knalhard. Mijn vrouw kwam net binnen, toen ik telefoon neerleg de. Ik zat er helemaal doorheen. Die nacht heb ik niet geslapen. Toch ben ik de volgende dag naar de buitengewone vergadering ge gaan. Ik ben iemand die zijn sores vergeet tijdens actie. Thuis zitten en kniezen is niets voor mij." Jos Staatsen: „Het lijkt wel of Nederlanders het leuk vinden als iets verkeerd gaat.foto willem middelkamp Schoon Zaterdag 7 december vroeg Staatsen in Zeist de clubs una nieme steun voor zijn beleid. En kel Ajax en Feyenoord lagen dwars. Sport7 zond de hele ver gadering live uit. Een bijzonder document. Staatsens gezicht was als een masker. Geen enkele emo tie bespeurbaar. „Wat had ik dan moeten doen? In huilen uitbar sten? Ik voelde me verantwoorde lijk. Aan mijn stand verplicht om hetgeen waaraan ik was begon nen, tot een goed einde te bren gen." Het bestuur stelde zich de missionair. Ajax en Feyenoord vroegen bedenktijd tot maandag. „Er zijn heel veel mensen ge weest, en niet de eerste de besten, die zeiden: 'Man, kap er nu toch mee.' Maar had ik gezegd: Men sen, jullie kunnen me wat, dan hadden de kranten gekopt: 'Staatsen loopt weg.' Gegaran deerd. Dan had ik met het gevoel moeten leven de mensen en de KNVB in de steek te hebben gela ten. Dan zou ik mezelf niet meer recht in de ogen hebben durven kijken. Mijn doel was: draag als demissionair bestuur de zaak schoon over. En dat is gebeurd." Achteraf bleek het de moeite waard. „We hebben nieuwe tv- contracten afgesloten en gezorgd voor een deal met de aandeelhou ders van Sport7. Anders hadden we echt jarenlang met elkaar in de clinch gelegen. Immers, in het betaalde voetbal had de juristerij toegeslagen. Eenderde van de ca paciteit ging naar allerlei juridi sche acties tegen de KNVB. 'Heerlijk,' zei een advocaat, 'dit kan nog jaren doorgaan.' Daarom heb ik me maximaal ingespannen om een compromis te bereiken." Werklust Adrianus Albertus Martinus Franciscus Staatsen groeide op in Utrecht als oudste van een katho liek gezin van zeven kinderen. Hij werd Jos genoemd, naar zijn grootvader. Na zijn rechtenstudie droomde hij van een carrière in diplomatieke dienst. Maar toen hij hoorde dat Luns, destijds mi nister van Buitenlande Zaken, had gezegd dat je dan vermogend moet zijn, koos hij voor een amb telijke carrière in Den Haag. In 1985 werd hij gevraagd voor het ambt van burgemeester van Gro ningen. Daar viel hij op door zijn ongeëvenaarde werklust. Dat had vaak zijn nadelen. „Want ik kan de knop niet omdraaien. Een van mijn slechte eigenschappen. Ik loop lang met dingen rond. Ge lukkig vond ik thuis altijd ie mand die geïnteresseerd was." Zijn vrouw Hetty was en is zijn klankbord, zijn anker. „Zij heeft het met de publiciteit en de kri tiek - waarin ik een object was - moeilijker gehad dan ik. Ik herin ner me nog dat we thuiskwamen van een buitenlandse réis. Ik bla derde snel wat kranten door, tot dat ik haar hoorde roepen: 'Moet Jos Staatsen: „Ik ben niet ijdel, maar ik wil graag iets neerzetten.'' je zien, hier noemt iemand je een hyena.' Mijn eerste reactie was: Is dat nou alles?" Vooral columnisten hadden het op Staatsen gemunt. „Ik heb die teksten met stijgende verbazing gelezen, voor zover ik ze las. Was nauwelijks bij te houden. Het ergste van alles vond ik dat ik werd neergezet als iemand die ik niet ben, althans dat denk ik, en in ieder geval niet zou willen zijn. Een zakkenvuller, een bedrieger, en noem maar op. Iedereen sloeg de plank helemaal mis. Er waren ook dure woorden bij en flauwe rijmpjes." Zoals? „'Staatse, Me laatse'. Door twee columnisten op dezelfde dag gebruikt. Voor het laatst had ik dat gehoord op de lagere school. Echt waar! Je wordt zomaar als een karikatuur neergezet. Waarom ik dat erg vind? De mensen die mij kennen, rechtstreeks contact met mij heb ben, kunnen hun eigen oordeel vormen. Maar mensen die aange wezen zijn op berichtgeving, kunnen dat niet. Wie op basis van eigen waarneming zegt: 'Die Staatsen moet ik niet,' daar heb ik geen problemen mee. Ik heb niet de illusie dat de hele wereld van me houdt." Lacht. „Zal er ook nooit naar streven." Eng Thuis tankte hij, door de pijnlijke rug vier maanden uit de roulatie, nieuwe energie. Zijn twee zonen - 'fantastische kinderen met een gezond verstand' - keken 'tame lijk laconiek' aan tegen het feit dat hun vader door de gehaktmo len werd gehaald. „Ze hadden al heel wat meegemaakt tijdens mijn burgemeesterschap van Groningen." Krakersrellen hiel den Staatsen destijds zodanig be zig, dat hij voor de NOS-televisie zei: 'Het is hier oorlog!' Zelfs een jaar na zijn aftreden als eerste burger werden de ruiten van zijn kantoor in Amsterdam ingegooid. En het pand beklad met de leus: 'Staatsen, terreur uit West-Euro pa'. „Heel eng. Maar ik realiseer de me dat die dingen horen bij het uitoefenen van een publieke functie. Maar leuk is anders." foto willem middelkamp Ook het managementbureau Boer en Croon Group, waarvan hij al bijna zes jaar een van de direc teuren is, werd vorig jaar in toe nemende mate in de publiciteits golf betrokken. „Onterecht en heel vervelend. Ik moest elke keer weer heel veel uitleggen. Elk gesprek begon en eindigde met voetbal, mijn hob by. Maar mijn firma, waar drie honderd mensen werken, had met dit alles niets te maken. We wer ken in alle hoeken en gaten van de samenleving. We lossen pro blemen op, sturen veranderings processen en zijn soms zelf eind verantwoordelijk. Dat is leuk werk. We pakken de moeilijkste dingen aan. Ik noem ons bedrijf wel eens gekscherend Sjors en de Rebellenclub." Hij ontkent in geen enkel opzicht gefrustreerd te zijn geraakt door de crash in Zeist. Maar er waren van die dagen dat hij, een en thousiast zeiler, wanhopig graag op zijn boot wilde zitten en weg zeilen naar een plek waar nie mand hem kende. Of als natuur mens een wandeling maken op de eilanden Vlieland en Terschel ling. „Ik houd van het Wadden gebied." Hij incasseerde manmoedig di verse slagen onder de gordel, maar ontmoette in voetballand ook vriendschap. „Van veel men sen. Nog steeds krijg ik uitnodi gingen van clubs om wedstrijden te bezoeken. Dat telt! Vete Ook van Van de Herik, de voor zitter van Feyenoord? Staatsen slaakt een diepe zucht, waarin het simpele 'tja' verdwijnt. Dan: „In de media is vaak geschreven dat wij een vete hadden. Maar daar heb je twee mensen voor no dig. Hij heeft heel veel over mij gezegd. Maar het lukt je niet één plek aan te wijzen waar ik iets slechts over hem of een ander heb gezegd. Alleen maar negatief be zig zijn, daar heb ik geen zin in." En wat leedvermaak kan veroor zaken, weet hij nu uit ondervin ding. „Het lijkt wel alsof Neder landers het leuk vinden als iets verkeerd gaat. Uitbundig leed vermaak, want zo noem ik dat, vind ik zó ziek. Die reacties, je kent ze wel, als iemand over een bananenschil uitglijdt. We kozen bij de KNVB voor een nieuwe on derneming. Die is mislukt en dat is heel erg, vooral voor de mensen die er werkten. Waarom moet je daar dan leedvermaak over heb ben?" Mensen gunnen elkaar toch niets? „Ja, dat is een naar trekje." Zelf gunt hij iedereen het beste. Prak- kizeert nog over de mensen die na Sport7 geen nieuw werk vonden. „Dankzij John de Mol is het leeu wendeel weer aan het werk. Maar nog niet iedereen. Henk Kivits, de voormalige directeur van Sport7, is ook nog zoekende. Heb nog contact met hem. Strikt ge zegd: ook dat soort zaken zou ik graag willen afwikkelen." Durven Niet uit ijdelheid. „Ik ben niet ij- del. Wil wel graag iets bereiken. Iets neerzetten, ja. Wat dat be treft ben ik vergelijkbaar met een coach die altijd succes wil heb ben. Ik kan met verve en vuur mijn ideeën verdedigen, maar heb niet voor alle situaties een oplossing. Dan moet je zeggen dat je het niet weet. Een kwestie van durven." Zijn ingewortelde overtuiging: „Zorg dat je zelf aan de bal blijft. Niet rondlopen met het gevoel te moeten buigen, het onderspit te moeten delven. Dat is een belang rijke lijn in mijn leven." Een week geleden kwam het oude sectiebestuur bij elkaar in Den Haag. Om een hapje te eten. Ach terstallig onderhoud. „We heb ben altijd goed samengewerkt. Door de jaren heen word je dan kameraden. Die verbondenheid, die relatie mis ik nu." Met een rechte rug: „Maar ik ga vast weer iets nieuws doen." Eindhovenaar Rob Maas (27) haalde de hoofd macht van PSV niet. Via Eindhoven kwam hij bij RKC terecht. Bij Feye noord slaagde hij niet. Nu speelt Rob Maas bij nieuwkomer Arminia Bielefeld in de Duitse Bundesliga. Bij die club w°rdt hij de hemel in Oprezen. „Hier kan ik me laten gelden en ze nemen nog iets van me aan ook". "oor Henk van Weert lelefeld - Hij groeide op in de ®dhovense Papaverstraat, 'ratum. Altijd rolde de bal, dag ®dag uit. „Uj behoor tot de laat- i f>®eratie die op straat heeft wen voetballen. Wij woonden op e hoek. De hele dag beukten we r7 de bal tegen de muur van het ms. Mijn moeder werd er gek tan s Morgens vroeg de straat °P. m de ene hand een boterham, de andere de bal. En dan gin- 8® we aan de gang, op straat, of ieen grasveldje, soms op het e dje bij Motel Eindhoven. Ach, _r was maar één ding wat voor Voetbal. Vreemd is dat half ^j'com een echte voet je veH is Rob Maas een wer- Wind. Lopen, schaven, corri- 8 ren. Geen mannetje dat zich opzij laat zetten. Buiten het veld is hij een ander mens. Rustig en beschaafd, een bedachtzaam pra ter. Misschien dat hij het daarom niet helemaal haalde in de top, bij PSV en bij Feyenoord, waar Arie Haan hem niet meer nodig had. Als dertienjarig jeugdlid van RPC werd hij gevraagd door PSV. „Dat was de dag van mijn leven. In een testwedstrijdje tegen De Valk scoorde ik zes keer. Vergeet ik nooit meer. Ik heb altijd beseft dat ik geen supertalent was. Ka rakter, inzet, dat heb ik wel. Ik moest en ik zou voetballer wor den. Daar moest alles voor wij ken. Zo speel ik ook. Ik win veel duels, omdat ik mijn voet nooit terug trek. Als je maar half het duel in gaat, verlies je het, of je raakt geblesseerd. Ik moet en ik zal winnen. Dat is altijd zo ge weest. Ik speelde met mijn oudere broer en oudere jongens. Dat was steevast moord en doodslag. Al tijd ging het erop. Ja, het was 'n gezellig buurtje". Bij PSV liep hij vast. Na een jaar kwam jeugdtrainer Huub Ste vens met slecht nieuws. „Ik moest in de bestuurskamer komen. Ik had een goed gevoel, maar toen zei hij me dat ik geen kans op het eerste maakte. Ik kon beter ver trekken. Mijn wereld stortte in. Ik weet het nog, alsof het gisteren gebeurd is. Verschrikkelijk, want ik had maar één doel voor ogen: PSV, PSV, ik moest in PSV 1. Maar toch, Stevens is mijn beste trainer geweest. Hij heeft mij ge vormd. En hij is eerlijk geweest. Zei gewoon waar het op stond, dat waardeerde ik. Dat maak je niet veel mee in het voetbal." Vloeken Maas verkaste naar EW. Daarna kwam RKC. „Alles kon en niks moest. Een heel mooie tijd. Dat stadion kwam iedereen de keel uit, dat wel, maar als er 5000 man zaten, leek het wel San Siro. Die kleedkamers...als de eerste elf er in zaten, moesten de reserves op de gang wachten. Naast ons hoorden we de tegenstanders vloeken. Stond je eigenlijk al met 1-0 voor." Bij Feyenoord maakte hij pieken en dalen mee. Vooral dalen. Hij werd op allerlei posities gebruikt en was nimmer vaste keus. Eind vorig seizoen mocht Rob Maas transfervrij gaan. Terugkijken wil hij eigenlijk niet, laat staan natrappen. „Het waren wisselende jaren. Het heeft geen nut om over Feye noord te praten. Dat doe ik niet graag en ondanks alles had ik die tijd niet willen missen. Er is veel gebeurd, maar het is voorbij. Ik heb er ook wat van opgestoken. Ik ben altijd goed van vertrou wen geweest, maar dat is wel minder geworden. Ik ben voor zichtiger dan vroeger. Positief vind ik dat we als jongens onder elkaar het goed naar onze zin hadden. Ik heb aan Feyenoord vrienden overgehouden: Arnold Scholtens vooral, maar ik heb ook nog veel contact met Peter Bosz, met Ruud Heus, John van Loen, Robbie Witschge, met Koe man, die nog regelmatig belt. De waardering die ik van die jongens gekregen heb, was voor mij ei genlijk voldoende". Bij Arminia Bielefeld voelt hij zich kiplekker. De club is geen schim van de poenige Duitse top clubs. „Het is het RKC van de Bundesliga," grinnikt Maas. Het trainingscomplex, dat vroeger gebruikt werd door het Engelse leger, is bijna lachwekkend. Een oud kleedlokaal, met gescheurde raampjes, een veldje van niks, waarop trainer Ernst Midden dorp zijn manschappen met luide stem aanvuurt. Het elftal is een mix van bekende oudere Duitse spelers als Stefan Kuntz, Thomas von Heesen, Günther Schafer en doelman Ulli Stein, jonge spelers uit de regio en enkele buitenlanders, onder wie ook ex-Ajacied Sonny Silooy. Waar de als ster binnengehaalde Silooy meestentijds op de reser vebank zit, maakt Rob Maas uit stekende tijden door. Hij speelt verdedigend achterin op het mid denveld. Middendorp ziet in hem de man, die de vijandelijke Spiel- macher kan neutraliseren. „Ik kon in Nederland overal naar toe, de grote drie uitgezonderd. Maar ik had geen zin in de Ne derlandse sub-top. Als het niet lukt bij een topclub, dan maar naar het buitenland, heb ik altijd gezegd. Ten eerste omdat het bui tenland trok, ten tweede omdat je hier meer kan verdienen dan in Nederland. Dat is nou eenmaal zo, daar doe ik niet huichelachtig over. Mafkezen „Er hangt bij Arminia een goede sfeer. Iedereen trekt met iedereen op, er zijn geen buitenbeentjes. Aan mafkezen hebben we niks. Voetbal leeft hier veel meer dan in Nederland. Bij elke thuiswed strijd zitten er 23.000 mensen op de tribune. Die fans hadden heel hoge verwachtingen van ons, om dat Arminia twee jaar op rij ge promoveerd is. Ze dachten dat we direct voor Europees voetbal zouden spelen. Nog zes punten en dan zijn we veilig, en dan mogen we te weden zijn over het eerste seizoen Bundesliga". „In het begin viel alles tegen. De trainer wilde 4-4-2 gaan spelen, maar de omschakeling lukte niet. Wij Nederlanders kunnen ons ge makkelijk aanpassen, maar Duit sers lukt dat vaak niet. Die zijn gewend aan 3-5-2. Geen backs, maar twee mandekkers en een li bero daar achter. Toen wij plot seling met backs gingen spelen, wisten ze niet wat ze moesten doen. Of ze trokken te ver naar binnen, of ze kwamen niet op. Daarom heeft Ajax, met echte links- en rechtsbuitens, het altijd zo gemakkelijk tegen Duitse clubs. Moeten die mandekkers plotseling gaan backen en dan weten ze het niet meer. Nee, 3-5- 2, dat is het hier. De buitenste van die vijf middenvelders moe ten wel goeie loopschoenen heb ben. Die moeten achterin, mid den en voorin spelen." „Ik speel lekker. In Nederland moet de bal het werk doen, hier zijn ze gek van Zweikampfe. Ik probeer simpel te voetballen. Achter de bal, corrigeren naar links en naar rechts. Ik hoef niet Rob Maas: „Ik word hier gewaardeerd." foto manfred kettner voor de goal te komen, al scoorde ik wel tegen Köln. Middendorp zei dat ik alleen de middenlijn hoef over te steken om collega's te feliciteren met een doelpunt. Ik moet van hem centraal op het middenveld blijven lopen. Ze hebben hier nogal de neiging om door elkaar heen te lopen, als het tegenzit. Dan moet er eentje zijn die stuurt en corrigeert en de as bezet houdt, zodat de tegenstan der niet door het hart steekt. Ik ben een leider hier. Ik praat en corrigeer, ik probeer ze wakker te houden en ze nemen nog iets van me aan ook. Ik word hier gewaar deerd". I I

de Stem | 1997 | | pagina 15