Belastingtop Duitsland is mislukt Fujimori eist eer op na bevrijding Boze reacties op EU-rapport dat Italië vooralsnog uitsluit Dusko Tadic is door een cipier geslagen Rwandese Hutu's verstoken van hulp In de file door de vissers Duitse poppenkast rond euro, groei en belastingen :uws KORT asten staan MMENTAAR indhoven r straffen' aansprakelijk' ngbotsing DESTEM BUITENLAND A5 Ha kort overleg TOYOTA BUITENLAND KORT Tsjetsjeense moeders missen 1500 zonen Anglicanen veroordelen homoseksualiteit Japanse politie treedt op na kernongeluk Terre'Blanche deed poging tot moord Eerherstel voor Duitse deserteurs dichtbij Spaanse varkens woor de Parma-ham Albright naar Moskou voor besprekingen 'Spanje hoofdroute voor cocaïne' U>RIL 1997 A4 Nederlandse voorzitter- I niet op te geven. Minis- luropese Zaken en minis- van overtuigd dat het Ne- le top in Amsterdam zal is voortdurend twijfel ge slagen de herziening van ebben. zo moeilijk. De machtig en buiten de voorzitter om ;it wordt gesteld. Minister t dat hij China wilde aan- hten. Frankrijk verklaarde akken. voor Nederland nog een Major heeft bepaald dat ouden en de Franse presi- m op 25 mei en 1 juni ver- kals het Verenigd Konink- oor de gang van zaken in niet actief inspannen om erziening van het akkoord dat het eigenbelang voor EU-voorzitterschap totaal bekommerden om proble- t ziet het daarom somber lij vindt dat Nederland als n het estafettestokje maar Een krasse uitspraak, maar land hebben de deur die de moet openen, op slot ge- de Koninklijke Lucht- anding gemaakt op het problemen met een van en wist zonder proble- en passagiers aan boord nd. rp is het 122e geval van eens op de onderneming ie) wil de maximumcel- ile organisatie verhogen ;eldboete zou van 25.000 .00.000 gulden. Voor het lorgdrager een gevange en. ete Tankerclepning Rot- ssep van het bedrijf niet s curator par,j G. Gispen i schade tijdrovend wor- en die op 24 januari wa lg op de A9 bij Badhoeve- s te hard rijden. Justitie lid of het toebrengen van |eft een woordvoerder van Driebergen meegedeeld, uim 150 auto's op elkaar, raakten gewond. ïebben gisteren overeen- CAO die met ingang van maakt. De medewerkers ven veel dagen kunnen ze ip, dan werken ze gemid- ijf nog een werkweek van ysteem. Daarmee kunnen ximaal een bonus van I I I I I DONDERDAG 24 APRIL 1997 joorAart Heering lome - De Italiaanse politiek heeft heftig gereageerd op het rapport van je Europese Commissie, waarin norit voorspeld dat Italië buiten de eerste groep deelnemers aan de jgU zal blijven. president Scalfaro weigert te aanvaar- jendat de Europese eenheid door 'over gingen van boekhouders' tot stand al komen. „Het besluit moet niet af- van een verschil tussen 3,2 en 3,4 procent, maar van politieke overwe gingen," zei het staatshoofd gisteren aan het eind van een bezoek aan Duits land. Premier Prodi vindt het onbegrijpelijk dat de Commissie voor 1997 een begro tingstekort voorspelt van meer dan 3 procent. Volgens hem heeft de Commis sie onvoldoende rekening gehouden met de door Italië geleverde cijfers, maar zal zijn kabinet het ingezette economische saneringsbeleid onverdroten voortzet ten. De Italiaanse eurocommissaris Mario Monti betoogt dat het rapport nog geen uitsluiting inhoudt. Daarover zal pas over een jaar worden geoordeeld. Wel benadrukt Monti, dat 'je niet alleen naar de cijfers moet kijken maar vooral ook naar de structurele maatregelen die Ita lië nog moet nemen'. Daarbij doelt hij op de bezuinigingen in de gezondheids zorg en sociale sector, waarmee de rege ring onder druk van de communistische gedogers nog nauwelijks een begin heeft durven maken. Voor de communistische leider Fausto Bertinotti wordt met het EU-rapport dan ook 'een gewelddadige pressie uitgeoefend op Italië om de ver keerde weg in te slaan van de afbraak van de verzorgingsstaat'. De rechtse oppositie lacht in haar vuist je. Volgens Gianfranco Fini, de leider van het Nationaal Verbond, 'heeft in Brussel niet Italië maar de regering- Prodi een onvoldoende gekregen'. En Enrico La Loggia van Forza Italia dringt andermaal aan op de vorming van een grote coalitie, met zijn partij en zonder de communisten, om een brede meerderheid te scheppen voor de nood zakelijke verdere ombuigingsmaatrege len. In Frankrijk heeft diezelfde gedach te Jacques Chirac ertoe bewogen om vervroegde verkiezingen uit te schrij ven. Maar in Italië is het heel gebruike lijk dat er een nieuwe regeringsmeer derheid wordt geschapen zonder dat de stembus eraan te pas komt. En nu de communisten ook in dit geval weer dwars dreigen te gaan liggen, wordt de kans daarop steeds groter. tor Frans Wijnands i - De Duitse Bondsdag houdt morgen een eerste debat over de belastingplannen van de coalitie-regering Kohl. De al lerlaatste poging om samen met de socialistische SPD tot een snelle en grote belastinghervorming te komen - vooral als mid- lel ter bestrijding van de werkloosheid - is gistermorgen defi nitief mislukt. .Moedwillig getorpedeerd door Je coalitie," meenden woord- twrders van de SPD. „De ope ningszinnen van voorzitter Kohl wezen op de onwil om tot een akkoord te komen. D (persverklaringen over de af loop van het gesprek werden al verdeeld nog voordat het was beëindigd.Het Duitse bedrijfs leven heeft scherp en afkeurend gereageerd op het mislukken van ie belastingtop. Er werd gespro ken van 'een shock voor inves teerders'. Het regerings-wetsontwerp moet nu de normale, lange weg door het parlement afleggen. Dat had door een gezamenlijk akkoord vermeden kunnen wor den. Als er ook nog een parle- mentaire arbitragecommissie aan te pas moet komen, kan het «el najaar worden voordat er enige duidelijkheid komt. Bo- vendien heeft de SPD aangekon- dijdmet een eigen wetsontwerp te komen. De coalitie van CDU/CSU en li- ierale FDP wil een globale be lastingverlaging van zo'n dertig miljard mark netto ten gunste van alle belastingbetalers, inclu- het bedrijfsleven. Tegelijk NdA-kamerlid Zijlstra een ip het wetsvoorstel van Sch- ris maakte gisteren duidelijk neerleggen bij dit amende- CDA en de kleine Christelij- den Schmitz. Met de Toyota Carina weelu zeker dat u in het meest betrouwbare merk ter wereld rijdt. U weet zeker dat u heel veel auto krijgt voor de meest concurrerende prijs. Uw vol gende auto is dus zeker een Toyota Carina. Leaseprijs vanaf f929,- per maand op basis van full operational lease, 48 maanden en 20.000 km per jaar, excl. BTW en brandstof. Er is al een Carina vanaf 38.490,-. Bel voor meer informatie gratis 0800-0369. W; excl. kosten rijklaar maken- wordt het stelsel van de sociale voorzieningen aangepakt. Over beide thema's wilde de regering met de oppositie praten. Pas in een tweede stadium zou dan de financiering van die plannen be sproken moeten worden. De SPD wilde een andere volg orde: eerst duidelijkheid over de financiering van alle schone plannen en aansluitend praten over een verhoging van de kin derbijslag per 1 juli, verlaging van de sociale premies en een be lastingvermindering voor de la gere inkomens. Belastingverlaging voor ieder een vindt de oppositie roekeloos gezien de financiële gaten in de begroting. Hogere benzineprij zen als compensatie voor de la gere opbrengsten uit de inkom stenbelastingen, wijzen de socia listen af. Bij zoveel fundamentele tegen stellingen verbaasde het gisteren in Bonn niemand dat de 'belas tingtop' al na een uur werd afge broken. Beide partijen gaven el kaar in harde bewoordingen de schuld van het mislukken en schoven elkaar de verantwoor delijkheid daarvoor in de schoe nen. Den Haag (anp) - De Joegoslavische zaakgelastigde in Neder land, Dj. Lopicic, heeft bij het Joegoslavië-Tribunaal geprotes teerd tegen het letsel dat een Nederlandse bewaker de Bosni sche Serviër Dusko Tadic heeft toegebracht. Een blokkade van Franse vissers bij de havens van Calais, Duinkerken en Boulogne heeft gisteren een lange rij vrachtwagens in En geland en België veroorzaakt. Meer dan 750 trucks stonden 'geparkeerd' op de snelweg M20 richting Dover, aldus een woordvoerder van de locale havendienst. In Zeebrugge stond een file van twaalf kilometer. De vissers legden het Kanaalverkeer tussen Engeland en Frank rijk dinsdagavond plat uit woede over het verbod van de Europese Unie om nog langer netten te gebruiken met kleine mazen. Daardoor raken zij een deel van hun vangsten, met name de kleinere tong, kwijt. Duizenden gewone reizigers hebben ook hinder van de actie on dervonden, die zeker 48 uur zal duren. Zij kunnen echter gebruik maken van Le Shuttle, de spoortunnel onder het Kanaal die na de brand van vorig jaar november nog niet is opengesteld voor vrachtverkeer, dat mede daardoor dezer dagen in de file staat. foto reuter Lima (rtr/dpa) - Eén van de gegijzelden in de ambtswo ning van de Japanse ambassa deur in Lima verkeerde aan vankelijk in de veronderstel ling dat zijn ophanden zijnde vrijlating een grap was. „Ik zat daar, ze kwamen naar me toe en zeiden 'ze gaan ons binnen een paar minuten bevrijden, blijf kalm'. Ik dacht dat het een van de vele ziekelijke grappen betrof die we wel meer maakten om de spanning te breken." Wie (41) zit sinds april 1995 ast in een speciale VN-cel in de van Scheveningen. de Joegoslavische am- zou de betrokken bewa- w vaker hebben gezegd iets te- Sffl die Serviërs te hebben. Na lat hij de deur keihard tegen het Md van Tadic had geslagen, Wl deze op de grond. De bewa ar heeft toen de Bosnische Ser- geslagen. Twee andere be kkers hebben het tweetal uit «aar gehaald, aldus de ambas- Haag gevestigde VN-hof giste ren meegedeeld. De rechters hebben overwogen dat het proces van de verdachte is afgesloten en dat, in afwach ting van de uitspraak, door het vervangen van de advocaat geen vertraging van de lopende pro cedures ontstaat. Pater Juan Julio Wicht behoorde tot de groep van 72 gegijzelden die 126 dagen zijn vastgehouden door veertien rebellen van de Pe ruaanse guerillabeweging Tupac Amaru (META). Een aanbod in december om samen met 225 ove rige gegijzelden de vrijheid tege moet te gaan, had hij afgeslagen. Gezond en wel vertelde pater Wicht dinsdag tegenover één van de Peruaanse televisiestations over de succesvolle reddingsope ratie waarbij alle rebellen om kwamen, inclusief leider en mede oprichter Nestor Cerpa Cartolini. Ook twee militairen vonden de dood. Een gegijzelde Peruaanse rechter, die tijdens de bliksemac tie gewond raakte, overleed later aan een hartaanval. De bestorming kwam ook voor de Japanse premier Ryutaro Hashi moto als een verrassing. In zijn eerste reactie reageerde de Japan se premier verstoord wegens zijn onwetendheid over de bevrij dingsactie op Japans grondge bied. Maar na een telefoontje met de Peruaanse president Alberto Fujimori waarin die hem vertelde dat de situatie erg precair was ge weest, bond Hashimoto in. "Als ik in Fujimori's schoenen had ge staan had ik hetzelfde gedaan," verklaarde hij. De Amerikaanse minister van De fensie William Cohen prees de Pe ruaanse president om zijn verant woordelijk optreden. Washington was niet over de actie geïnfor meerd, maar volgens Cohen was die niet helemaal als een verras sing gekomen. De CIA voorzag de Peruaanse geheime dienst de af gelopen vier maanden van ge avanceerde apparatuur waarmee niet alleen kon worden afgeluis terd maar vermoedelijk ook alle bewegingen binnen de residentie konden worden nagegaan. En zo kon het gebeuren dat om negentien minuten over drie (lo kale tijd) Peruaanse militairen de residentie binnenvielen, voor een deel via een in het grootste geheim gegraven timnel. De soldaten ver rasten de rebellen toen ze aan het voetballen waren. Vanuit Duitsland dreigde een woordvoerder van de Tupac Ama ru met aanslagen op Peruaanse militaire en economische doelen. „Met deze militaire interventie zal de interne oorlog die in ons land woedt slechts verergeren," zei hij. „We zijn met genoeg om de revolutionaire oorlog voort te zet ten voor een rechtvaardige maat schappij en tegen staatsterroris- me. De moeder van rebellenleider Cerpa, die nu door zijn aanhan gers als martelaar wordt be schouwd, verklaarde in een tele visietoespraak dat de 'geschiede nis zal oordelen'. Analisten schatten in dat de gijze lingsactie de toch al marginale marxistische beweging een gevoe lige slag heeft toegebracht. In plaats van de bevrijding van hun gevangenzittende kameraden, blijft Tupac Amaru achter met slechts tweehonderd strijders die zich moeten schuilhouden. De politieke overwinning is voor president Alberto Fujimori. Die verklaarde na afloop van de red dingsactie triomfantelijk in Peru geen terrorisme te dulden. Sof, woordvoerder van het VN- de Fransman Christian onartier, bevestigt dat het inci- n' met de deur heeft plaatsge lden. Van een gevecht tussen bewaker en Tadic is hem ech- er niets bekend. De verdachte eeft aan het incident een spoor 'Poet voorhoofd overgehouden, jjdus Chartier. e' Wbunaal heeft de klacht Lopicic in behandeling ge- Wien. Hangende het onderzoek 6" de taken van de bewaker anig aangepast dat hij niet ;®er in contact komt met Tadic. artier weet trouwens niet of l om eeu Nederlandse bewa- -r gaat: „De nationaliteit is ook e relevant bij een VN-instel- S- De zegsman heeft ook •®weet van de reeks van inci- en waarop Lopicic heeft ge speeld. 8 trp>unaal heeft Tadic aange- agd wegens moord en marte- rjt!ln dampen Omarska, Ke- en Trnopolje in Noord- le, "Bos|üë in 1992. Het proces (en rv ^eSon een jaar gele- itJ me' za^ 'let tribunaal raag ^°en over sc^u^- ^goslavië-Tribunaal heeft 'arli„ ^et verzoek van Ura ,om ziin Nederlandse ad- Ie»™ Prof' mr' M- Wladimiroff gangen door de Serviër Mi- VuJln- Dat heeft het in Den Door Frans Wijnands HELMUT Kohl staat voor zekerheid en vertrouwen. Een marathon-re geerder die al geboekt heeft voor de volgende ronde. Maar hoezo regeren? Kohl, die graag alles binnenskamers geregeld wil hebben voordat hij er mee naar buiten komt, schreef dit maal al dreigbrieven aan de opposi tie nog voordat de belastinggesprek- ken met hen achter gesloten deuren begonnen. Het begint er op te lijken dat Kohl niet meer regeert, maar geregeerd wordt: door de soms starre, dan weer wisselval lige opstelling van de oppositie, door de dolgedraaide cijfers op de staatsbegro ting, door de criteria van het Verdrag van Maastricht. Toen indertijd in Maastricht de toela tingseisen voor de Europese Monetaire Unie (EMU) werden vastgelegd, leek er voor Duitsland geen vuiltje aan de lucht. En wie de voortekenen wel zag, werd uitgemaakt voor zwartkijker. Nadien veranderde de situatie in de Bondsrepu bliek snel. De economische groei stag neerde, het aantal werklozen explodeer de naar een na-oorlogs record van ruim viereneenhalf miljoen, de opbouw van oostelijk Duitsland bleef achter bij de verwachtingen en alom was de waar schuwing te horen dat Duitsland - zon der ingrijpende (bezuinigings)maatrege- len - niet aan de toetredingseisen voor de EMU en de Euro zou voldoen. Bondskanselier Kohl, wordt hij gere geerd? foto anp In Bonn vloog het schaamrood over de kaken van de verantwoordelijke minis ters, die bij hoog en laag bleven bezwe ren dat het allemaal best in orde komt. Natuurlijk zal Duitsland er van het be gin af aan bij zijn. Zonder rekentrucs. Maar misschien begint het allemaal wat later? Liever uitstel dan de criteria ver soepelen, is altijd het Duitse devies ge weest. En Waigel weigerde hardnekkig om de interpretatie-speelruimten in het Maastrichter verdrag te benutten. Duits land zou wel eens laten zien hoe het pro blemen oplost. Als je de Duitse minister van Financiën Theo Waigel (CSU) 's nachts wakker maakt is het eerste wat hij zegt 3 pro cent blijft 3 procent. Hij blijft dat mono- toom herhalen, en verplicht zich daar door tot de meest wonderlijke kunstgre pen in zijn begroting. Ook in eigen rijen worden nu de wenkbrauwen gefronst. Als er inderdaad een nieuw tekort van enkele tientallen miljarden opduikt - waar het naar uitziet - hoe is dat dan nog op te vangen? Dat wil ook de oppositie van socialisten en groenen wel eens we ten. Want waar kan nog bezuinigd wor den zonder de burger de indruk te geven dat hij letterlijk tot de laatste veer wordt geplukt? De regering-Kohl heeft nu de meest ris kante joker in het spel gebracht: een om vangrijke belastingverlaging gekoppeld aan een omvangrijke lastenverhoging. De verlaging moeten veel mensen direct kunnen merken, die verhoging pas gaan deweg. Bijvoorbeeld door duurdere ben zine en aangepaste pensioenen; door het wegvallen van alle belastingvoordeel tjes, zoals onbelaste overuren. En door verdere inkrimpingen van het sociale stelsel. Een en ander wordt gepresenteerd onder de veelbelovende naam 'grote belasting hervorming'. Maar die is zonder mede werking van de SPD niet zo gemakkelijk te realiseren. Want de socialisten be schikken in de Bondsraad over de (blok kerende) meerderheid. Zoals werd ver wacht is ook de beslissende gespreksron de gisteren op niks uitgelopen. Kohl had de oppositie tevoren schriftelijk laten weten dat ze akkoord moest gaan met de regeringsvoorstellen. Zo niet, dan zal de regering de hervormingen, via een inge wikkelde procedure deels langs de Bondsraad heen, invoeren. Duitsland biedt politiek-economisch een verwarrend en nogal triest beeld: de groeiprognoses houden niet over (2,25 procent), de werkloosheid houdt voorlo pig aan en de criteria voor 'Maastricht' blijven vooralsnog buiten bereik. Min stens zo erg is de verlammende stoerheid van de politieke partijen. Die ervaren zelfs het geringste gezichtsverlies als een schande. Dat intussen het land interna tionaal ernstig gezichtsverlies lijdt, wordt op de koop toegenomen. Op het moment dat de politieke partijen over hun schaduw heen zouden moeten sprin gen en de handen ineen moeten slaan, verschuilen ze zich achter hun starre standpunten en politieke identiteit. Het is voor de Duitse burger om wanho pig of onverschillig van te worden. Bijna dagelijks wordt hij overvallen met ruzie achtige tegenstellingen, met onnodige confrontaties en nieuwe negatieve cij fers. Niets heeft - zo te horen - met el kaar te maken, maar alles - zo blijkt - hangt met elkaar samen. In Bonn wordt - met alle respect - een politieke poppen kast rond euro, groei en belastingen op gevoerd die een volwassen democratie onwaardig is. Zeker gezien de ernstige sociaai-economische situatie van het land. Je zult maar Duitser zijn Rotterdam - Tsjetsjeense moeders zijn nog altijd op zoek naar ongeveer vijftienhonderd vermiste familieleden. De familiele den, soldaten en burgers, zijn spoorloos sinds de oorlog in Tsjetsjenië. De Russische regering zegt dat ze na de vrede in au gustus vorig jaar zijn vrijgelaten en ontkent dat er nog Tsjetsje- nen vastzitten in gevangenissen. Londen - Tachtig anglicaanse bisschoppen van vier continenten gaan een beroep doen op de wereldwijde anglicaanse gemeen schap om praktiserende homoseksualiteit te veroordelen. Voor al de inspanningen in de Anglicaanse Kerk om homoseksuele huwelijken te erkennen en praktiserende homoseksuelen tot priester te wijden, moeten volledig worden afgewezen, zei de Nigeriaanse aartsbisschop Joseph Adetiloye in Londen tijdens een ontmoeting van anglicaanse bisschoppen uit Azië, Afrika, Australië en Latijns-Amerika. Tokio - De Japanse politie heeft gisteren huiszoeking gedaan in het hoofdkantoor van de kernenergie-bedrijf Donen in Tokio. De politie deed dit naar aanleiding van foutieve meldingen van het bedrijf over een ongeluk in een opwerkingsfabriek voor nu cleair afval zo'n 120 kilometer van Tokio. De politie doorzocht ook deze fabriek in Tokaj, waar in maart 37 mensen na een brand en een explosie radio-actief besmette lucht inademden. Justitie verdenkt het staatsbedrijf Donen ervan het tot nu toe zwaarste atoomongeluk in Japan te hebben willen verdoezelen. Het Japanse Wetenschaps- en Technologie Agentschap, een overheidsinstituut, klaagde de afgelopen dagen al enige mede werkers van het bedrijf aan. Donen meldde de autoriteiten dat de brand na vijftien minuten onder controle was. Maar tien uur later vond er een explosie plaats, die in eerste instantie door de bedrijfsleiding werd verzwegen. Door de brand en de explosie kwam radio-actief verontreinigde stof vrij. Potchefstroom - Een Zuid-Afrikaanse rechtbank heeft gisteren de leider van de Afrikaner Weerstands Beweging (ABB), Eugene Terre'Blanche, schuldig bevonden aan poging tot moord. Tevens achtte de rechtbank bewezen dat de leider van de extreem rechtse ABB een andere zwarte man heeft mishandeld. De straf wordt op 17 juni bepaald. Tot die datum is Terre' Blanche op borgtocht vrij. Terre'Blanche reageerde woedend op de uitspraak. „Vandaag is de oorlog be gonnen," riep hij de rechter toe. „Mijn God, hoor wat u gezegd heeft. Dit zal doorklinken in het huis van iedere Boer." De ex treem-rechtse leider mishandelde in maart vorig jaar een voor malige, zwarte werknemer zodanig dat de 27-jarige man her senletsel opliep. In november gaf hij een andere zwarte man een aframmeling. Bonn - Meer dan vijftig jaar na het einde van de Tweede We reldoorlog staat Duitsland op het punt de deserteurs uit de le gers van Hitler in ere te herstellen. De commissie voor Justitie van de Bondsdag, de Duitse Tweede Kamer, heeft gisteren over eenstemming over zo'n maatregel bereikt. Het is vrijwel zeker dat de Bondsdag ermee in zal stemmen. In hun voorstel aan de Bondsdag stellen de regeringspartijen en de oppositie vast dat de vonnissen wegens desertie, dienstweige ring en ondermijning van de weerbaarheid in strijd waren met de beginselen van de rechtsstaat. De deserteurs hebben volgens het voorstel recht op een eenmalige schadevergoeding van 7500 mark (ongeveer 8300 gulden). Er zijn nog enkele honderden de serteurs in leven. Rome - Een aanzienlijk deel van de Nederlandse biggenexport is van oudsher bestemd vopr Italië, waar de dieren onder meer in Parma- en San Daniele-hammen worden omgezet. Vorig jaar voerde Nederland daarom achthonderdduizend biggen en var kens uit naar Italië, voor een totaal van bijna tweehonderd mil joen gulden. Maar nu de export volledig stil ligt als gevolg van de varkens pest, nemen andere landen de plaats in van Nederland. Exacte cijfers zijn nog niet beschikbaar, maar volgens de Nederlandse ambassade wordt het vacuüm in de eerste plaats opgevuld door biggen uit Spanje, die voor een deel weer afkomstig zijn uit dochterbedrijven van Nederlandse ondernemingen. De tweede leverancier is Hongarije. Washington - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Madeleine Albright brengt volgende week een bezoek aan Moskou voor besprekingen over uitbreiding van de NAVO. Zij zal in Moskou proberen tot een oplossing te komen voor de res terende problemen aangaande een verdrag tussen de NAVO en Rusland. Het bondgenootschap en Rusland willen op 27 mei een overeenkomst tekenen voor samenwerking op veiligheidsgebied. Alicante - Spanje is de voornaamste draaischijf voor cocaïne naar Europa, althans gemeten naar de hoeveelheid die justitie en douane er in beslag neemt. Dat was in 1996 13,7 ton. Neder land komt op de tweede plaats (8,1 ton), vóór Italië (2,3) en Frankrijk en Duitsland (beide minder dan 1,8 ton).Dit blijkt uit cijfers die Interpol gisteren op een conferentie van drugsbestrij ders in Alicante heeft vrijgegeven. Schiphol was in 1996 de luchthaven in Europa waar de meeste cocaïne in beslag is geno men (2,3 ton), Madrid nummer twee met 1,2 ton. New York/Kisangani (rtr/afp) - VN-secretaris-generaal Kofi Annan heeft zich gisteren geschokt betoond over de onmense lijkheid van het tegenhouden van hulp voor rond honderddui zend Rwandese Hutu-vluchtelingen bij Kisangani in Oost-Zaï- re. Dat gebeurt door aanhangers van rebellenleider Kabila. Ook de internationale mensen rechtenorganisatie Amnesty In ternational sprak gisteren een veroordeling uit. Volgens Amnes ty worden de rebellen overheerst door Tutsi's. De organisatie pleit voor internationale druk op Ka bila. Dorpelingen uit de buurt van vluchtelingenkampen bij Kisan gani zeiden dat rebellen dinsdag een groot aantal vluchtelingen afslachtten uit wraak voor het vermoorden van zes Zaïrezen. „Het rebellenleger ging dinsdag ochtend naar het kamp. De troe pen doodden vele, vele vluchte lingen - honderden - en gebruik ten een graafmachine om de do den te begraven," aldus een van de dorpelingen. Kabila sprak de ze meldingen tegen. „Totale on zin," reageerde hij vanuit Lu- bumbashi. „Er zit geen greintje van waar heid in deze berichten. De waar heid is dat plaatselijke Zaïrezen zijn aangevallen door Rwandese milities, en dat ons leger toen tus senbeide is gekomen om aan de gevechten een einde te maken." De troepen van Kabila zeiden gisteren twee nieuwe plaatsen, Ilebo en Tshikapa, op enkele hon derden kilometers ten oosten van de Zaïrese hoofdstad Kinshasa te hebben veroverd. Maar dit is niet bevestigd uit onafhankelijke bron. Kabila heeft Lubumbashi voor gesteld als plek om onderhande lingen te voeren met president Mobutu. Dat heeft de zoon van Mobutu, die tevens optreedt als zijn woordvoerder, gisteren bekend gemaakt. Lubumbashi ligt in het gebied dat in de afgelopen maan den door de rebellen van Kabila is veroverd. Nzanga Mobutu weigerde te zeg gen of zijn vader het voorstel overweegt. Eerder wimpelde de Zaïrese president uitnodigingen uit Zuid-Afrika af. Mobutu, die aan prostaatkanker is geope reerd, zou voor een dergelijke lange reis nog te zwak zijn.

de Stem | 1997 | | pagina 5