Dijken zijn sterker dan gedacht MANFIELD paar doet voor rechter bijlmoord op ouders uit de doeken Bos bloemen giftig door illegale bestrijdingsmiddelen CD A-Kamerlid Koekkoek keert terug naar de wetenschap Behoefte aan aparte ruimten voor rokers I )e^e|Fd Tuchtrechter geeft Bergse advocaat een berisping BOX OFFER qESTEM BINNENLAND A3 Miljoenen guldens te besparen Dignity Care vervult exclusieve wensen overledene Kaam prostitut ie weg uit Arnhem 1 J DAG 24 APRIL 1997 i I I I I DONDERDAG 24 APRIL 1997 I Jroot-Brittannië en Ierland: In I 'uid-Engeland droog en nu en llan zon. Elders flink wat be- I volking en op beide dagen I cans op regen. Maxima rond 13 I'raden, maar rond Londen I vellicht boven de 15. I Selgië en Luxemburg: Donder- llag eerst zon, daarna toene- I mende kans op bewolking Vrijdag mogelijk wat regen. Maximumtemperatuur onge veer 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zon. Vrijdag later op de dag in het westen misschien wat regen. Rustig weer. Stij ging van temperatuur, met op vrijdag maxima van 18 tot 23 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig. Mis schien vrijdag aan het einde van de dag in Les Landes re gen. Stijging van temperatuur, met op vrijdag maxima rond 23 graden, aan de voet van de Py reneeën boven de 25. Portugal: Vooral donderdag flink wat bewolking en plaat selijk fiks wat regen. Kleine kans op onweer. Maxima van 18 graden bij Porto tot ruim boven de 20 in de Algarve. Spanje: Donderdag op de meeste plaatsen nog geregeld zon en hoge temperaturen; maxima rond 24 graden, hier en daar hoger. Vrijdag toene mende kans op regen- en on weersbuien en in het noord westen koeler. Canarische Eilanden: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur stijgend tot tegen de 30 graden op vrijdag. Mallorca en Ibiza: Flinke pe rioden met zon en meest droog. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 23 graden op vrij dag. Italië: Donderdag in het zuiden misschien nog een bui. Verder droog en flinke zonnige perio den. Middagtemperatuur met name vrijdag uiteenlopend van 22 graden plaatselijk in het noorden tot 16 in het zuiden. Griekenland en Kreta: Zowel zon als stapelwolken en kans op een bui. Middagtempera tuur rond 17 graden. Duitsland: In het zuiden droog en geregeld zon. Elders tot vrij dagmiddag kans op regen. Maxima rond 14 graden, zuid van de Main beduidend hoger. Zwitserland: Vrij zonnig en droog. Stijging van tempera tuur, met op vrijdag maxima van 18 graden rond Zurich tot 23 rond Locarno. Oostenrijk: Vrij zonnig. Vrij dag in het noordoosten wellicht wolkenvelden en een kleine kans op wat regen. Middag temperatuur' méést tüssen de 15 en 20 graden. imhem (anp) - Voor de htbank in Arnhem hebben jga 18-jarige vrouw uit Rand wijk en haar 19-jarige vriend ait Wageningen gisteren ver- ield hoe ze samen op 15 sep- teinber een eind maakten aan iet leven van de vader van de jandwijkse en diens tweede (jouwin Bennekom. pe zaak is aangehouden tot 30 jei om de advocaten van het duo lijd te geven het psychiatrisch upport te bestuderen. De dood van de stiefmoeder was eigenlijk niet de bedoeling, zo vertelde het meisje, maar een vergissing. Haar vriend dacht dat ook zij om het leven moest worden gebracht. Van de moord op de vader hadden beide ver dachten echter geen enkel be rouw. Het op de fatale dag nog net 17- jarige meisje had samen met haar vriend uit Wageningen besloten wraak te nemen op haar vader, Bert van Ravenhorst. Volgens het meisje had haar vader haar van af haar zesde tot haar veertiende misbruikt en verkracht. Ze had al jaren moordplannen. Na le zing van het boek Schuld en boe te van Dostojevski, waarin een moord met een bijl voorkomt, kregen die plannen meer vorm. Drie plannen bedacht het twee tal; twee vielen af omdat ze on uitvoerbaar leken. Op 15 september belde het meis je aan bij de afgelegen woning van haar vader in Bennekom. Ze lokte hem naar buiten, waarna haar vriend de man met een bijl die nog in de plastic verpakking zat op het hoofd sloeg. Daarna rende de vriend de woning in waar hij de stiefmoeder met de bijl het hoofd insloeg. Inmiddels probeerde de vader zwaar ge wond weer overeind te krabbe len. Met twee slagen met de bijl sloeg de dochter vervolgens op haar vader in. Haar vriend hakte daarna zeker nog tien keer in op het slachtoffer. De vriend zei dat hij alles had ge daan uit liefde voor zijn vrien din. „Ik vind seksueel misbruik nog erger dan moord," verklaar de hij. Maar de jonge vrouw, zo bleek gisteren, had wel eens eer der verhalen gefantaseerd. Over de vermeende incest zal de rech- ter-commissaris nog een jeugd vriendin en een deskundige van het RIAGG horen. Volgens haar advocaat was het meisje bij deze laatste onder behandeling we gens seksueel misbruik door haar vader. Beide verdachten vertelden him verhaal afstandelijk, bijna emo tieloos aan de rechter. Hun sce nario was niet hecht doortim merd. Zo gaf de vriend toe dat ze geen moment hadden gedacht aan de twee kinderen van de slachtoffers van één en bijna drie jaar oud. Die lagen in hun bedjes en bleven twee dagen alleen in het huis, totdat de politie de moordpartij ontdekte. Dat ge beurde na een melding van de werkkring van de man. De rechtbank heeft de zaak tegen een derde verdachte in de zaak aangehouden. Het gaat om de 21- jarige Amsterdammer Y.K., die afwist van het moordplan en ver zuimde de politie daarvan op de hoogte te stellen. De man zal op last van de rechtbank eerst psy chiatrisch worden onderzocht. Van onze verslaggever Den Bosch - Een aantal rivierdijken in Nederland is sterker ian gedacht. Dit kan betekenen dat minder geld nodig is voor rerzwaring en verbreding van dijken. Mogelijk kunnen enkele tientallen miljoenen guldens worden bespaard. VISITEKAARTJE Tinus C. Kuis Horst naam en woonplaats van deze man n andere volgorde de naam van zijn beroep, at doet hij voor de kost? i gisteren Ben, Ezau, knotwilg; 2. aval, Oslo, volt, egel, coma; 4. som, ever, parka, oogst, es; 6. terts, spant, acuut; 7. m, 8. lelie, bovenal, ohm; 9. ara, oeloe, aap, les, taats, kei; 11. matras, tekst, ider, teek, gas; 13. ale, spit, belt, eend, ie, rente; 15. dop, ongans, kastie. ars, stil, armband; 2. Eva, opener, aar, rt, laat, zeep; 4. elver, trio, presto; 5. pin; 6. as, Lesse, bles, ding; 7. ultra, koe, prak, veter, ban; 9. naga, onne Ie, rotan, oase, lek; 11. tolk, garant, asco, last, kees; 13. ido, etui, orka, leus, hees, anti; 15. glas, stem, sits, 8 JFS •ueul uW^J iui 'uaat atoj6 'japuosupaJ 'sW3J üd Dat staat in een rapport van de Technische Adviescommissie voor Je Waterkering (TAW), een groep uderzoekers van onder meer de Dienst Weg- en Waterbouw van Rijkswaterstaat. Het Hoogheemraadschap Alm en heeft al gebruik ge laakt van de nieuwe methodiek. De beheerders van dijken wordt de dijksterkte eerst tpnieuw te berekenen voordat de nieuwe verzwaring wordt aange richt. Volgens een woordvoerder ran het ministerie van Verkeer en Waterstaat blijkt uit onderzoek dat verschillende dijken het bij de extreem hoge waterstanden in fe bruari 1995 toch hebben gehou- ien. Een voorbeeld is de dijk bij Herwijnen. Ook de dijk langs de Lek bij Bergambacht is sterker gedacht. Zo zal er ook geld kunnen worden bij de verbetering van de dijk langs de afgedamde Maas tpssen de Wil helm Sluis bij 'Andel en het Heusdens Kanaal. „Bij het bere- laen hebben we daar al ons voordeel kunnen doen met de nieuwe methodiek. We hoeven nu aan het dijkvak te doen stukken sterk ge- blijken," aldus het Hoog heemraadschap Alm en Bies- hosch. Het Polderdistrict Groot Maas en Waal heeft de Waaldijken in Gel- Voor de plannen die er nog liggen voor de Maasdijken (Heumen, Wychen en Zaltbommel) „zullen we de gegevens van de nieuwe re kenmethode kritisch volgen," al dus een woordvoerder van Maas en Waal. Volgens de TA W-onderzoekers kan met de nieuwe rekenmethode nauwkeuriger bekeken worden hoe de toestand van de dijk is. Als hun methode juist is, kan mogelijk 24 procent worden bezuinigd op de toekomstige verzwaring van dijken. Dat is enkele tientallen miljoenen guldens. „Pas na 2000 zal duidelijk worden of de rekenmethode klopt. Het is de bedoeling dat de methode bij enkele dijken wordt uitgepro beerd," aldus DWW. De nieuwe methodiek moet eerst in de praktijk worden getest. Steekproefsgewijs worden dijk vakken bekeken. Het gaat volgens Rijkswaterstaat altijd om lokale stukjes dijk. „Een dijkvak van een paar honderd meter is op elke plek weer anders. Her en der zal dan blijken dat dijken sterker zijn dan we aanvankelijk hadden gedacht. Pas na het jaar 2000 weten we pas hoeveel we goedkoper uit zijn. Er mag niet worden geconcludeerd dat alle dijken minder hoeven te worden opgehoogd en verbreed dan wordt aangenomen." Een stoet rouwkoetsen bij de presentatie van de nieuwe uitvaartcombinatie Dignity Care. Breukelen (anp) - Een snelle rode Ferrari of een chique Rolls Royce in plaats van een zwarte lijkauto. Een copieus diner op een kasteel in plaats van de eeuwige koffie met cake in de aula van het cre matorium. Een swingende band in plaats van een inge blikte Mieke Telkamp. Op de ze exclusieve wensen van overledenen wil de gisteren opgerichte uitvaartcombina tie Dignity Care een ant woord geven. Doordat het taboe rond de dood verdwijnt, zijn er steeds meer mensen die hun begrafenis of crematie van tevoren zelf willen regelen en daarbij de traditionele patronen willen doorbreken. Dignity Care (waardigheid en zorg) meent een gat in de markt te hebben ontdekt. De combina tie is een samenwerkingsverband van negen over het land versprei de uitvaartondernemers.., Zij wer ken samen met een autoverhuur bedrijf, een stalhouderij, een na- tuursteenbedrijf, verzekerings maatschappij AXA en cateraar Maison Van den Boer. De bedrijven hebben de handen ineengeslagen om landelijk te kunnen werken en te profiteren van eikaars deskundigheid. Te gelijkertijd kunnen zij voldoen aan de in de wet gestelde termijn dat de crematie of begrafenis binnen 5 dagen moet plaatsheb ben. Als doelgroep heeft Dignity Care de naoorlogse generatie 'ba byboomers' voor ogen. „Die zijn gewend zelf sturing aan hun le ven te geven. Gezien hun leeftijd ,zjjp zij ook gewend de dood en hun laatste reis te bespreken," aldus mevrouw Van Vuure van een van de deelnemende onder nemers. Deze generatie is gewend het er goed van te nemen en heeft haar eigen gedachten over natje en droogje op de dag van het af scheid. Een gegeven is dat veel jonge mensen de laatste jaren sterven aan de gevolgen van aids en de regie over hun eigen uit vaart voeren. Daarbij komen ook vaak exclusieve wensen aan bod. Hoeveel een gemiddelde uitvaart bij het nieuwe bedrijf gaat kosten is moeilijk te zeggen. De kosten zijn afhankelijk van de mate van exclusiviteit en het aantal gasten. „Een zakenman met veel relaties die zijn dood internationaal in kranten bekend wil maken, is al leen al aan advertenties gauw 25.000 gulden kwijt," aldus Van Vuure. Voor een exclusieve uitvaart moet men volgens haar ten min ste uitgaan van het drievoudige van de kosten van een standaard crematie of -begrafenis. De stan daardprijs is vandaag de dag om en nabij de 6000 gulden. na de watersnood van B5 al op Delta-hoogte gebracht. Arnhem - Over vijf jaar moet de raamprostitutie verdwenen zijn Jt het Arnhemse Spijkerkwar- Dat heeft het Arnhemse col gisteren besloten na de eva- e van de eerste maatregelen werden genomen om de grote overlast in de wijk tegen te gaan. w prostituées kunnen verhuizen ®ar het voormalige terrein een «etallurgisch bedrijf in het Arn- taise industriegebied. Dit terrein ®°et eerst gesaneerd worden, om- het ernstig vervuild is. Het |e wil het gebied inrichten 1B een prostitutiezone met voor zieningen voor hoeren en klanten. Den Haag (anp) - Snijbloe men bevatten grote hoeveel heden bestrijdingsmiddelen. Uit een onderzoek van de Consumentenbond blijkt dat bloementelers veelvuldig ge bruik maken van illegale middelen, zoals het zeer gif tige endosulfan. Dit middel is in Nederland niet toegestaan. Voor bloementelers en verkopers in bloemenwin kels, die de hele dag met bloe men omgaan, leveren de bestrij dingsmiddelen gevaar voor de gezondheid op. Zij lopen kans op eczeem aan de handen. De Nederlandse Bloemisterij- sector ontkent dat de consu ment enig gezondheidsrisico loopt. Dit heeft onderzoek door TNO naar in Nederland ge kweekte bloemen uitgewezen. Bij snijbloemen kunnen alleen de zogenoemde afveegbare res tanten bestrijdingsmiddel op de huid komen. Van de totale hoe veelheid gif die op de bloem achterblijft is slechts een klein deel afveegbaar. Ook telers en verkopers lopen volgens de bloemisten geen risi- so. Bij het strenge toelatingsbe leid van de middelen worden juist mensen die dagelijks met de gewassen in aanraking ko men als criterium genomen. De onderzoekers van de bond kochten 67 bossen bloemen, waarvan de helft van Neder landse kwekers afkomstig was. De rest was geïmporteerd uit Kenia, Israël, Peru en Spanje. Het meeste gif komt voor op as ters, gevolgd door de anjer, de chrysant en de roos. Op alstroemeria's zat het min ste gif. Op negentien van de 34 Nederlandse bossen trof de bond elf verboden middelen aan, waaronder endosulfan en dichloorvos. Op de Nederlandse bloemen za ten meer bestrijdingsmiddelen, maar de schadelijkheid van de middelen op de geïmporteerde snijbloemen is groter. Op een uit Israël afkomstige bos rozen zat volgens de onderzoekers voldoende gif om tien volwas sen ratten aan te laten bezwij ken. De bond is verbaasd over het resultaat. Zij wijst erop dat in de groente- en fruitteelt veel milieuvriendelijker wordt ge werkt. Voor bloemen bestaan geen maximaal toegestane rest- hoeveelheden bestrijdingsmid delen. Dit heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat bloe men niet gegeten worden. De Consumentenbond vindt dat de kwekers hun leven snel moe ten beteren. Zij maken nog on voldoende gebruik van biologi sche bestrijding, zoals de sluip wesp en de roofmijt. Het uiter lijk van bloemen hangt niet af van het gebruik van bestrij dingsmiddelen, zo bleek uit het onderzoek. Zeven bossen biolo gisch geteelde bloemen waren gifvrij en zagen er toch mooi uit. Om die reden betreurt de Consumentenbond het dat er geen bloemen met Eko-keur meer te koop zijn. De bloemisterij sector laat we ten dat er op alle fronten hard wordt gewerkt aan het terug dringen van bestrijdingsmidde len. De helft van de veilingomzet komt van bedrijven die aan het Milieuproject Sierteelt mee doen. Het gebruik van illegale middelen is hierbij uitgesloten. Set CD A-Kamerlid Alis Koek oek verlaat na de landelijke ^'kiezingen in mei '98 de Jweede Kamer. Maar, zo be- ®®itoont hij, niet omdat par- ■'jvoorzitter Helgers hem de Jacht heeft aangezegd. Koek oek heeft in kleine kring zijn ïertrek al een half jaar geleden a®gekondigd. De hoogleraar s aatsrecht keert terug naar de katholieke Universiteit Bra- ant in Tilburg, 'als een ver- M mens, in geestelijke zin cl te verstaan, niet in finan- ciele zin'. "oorH, la"s van den Broek K i,emg aandringen uit het CDA- 6d K°ekkoek milde kritiek Alis Koekkoek buit politieke bedrijf, dat cynische dj fnstaanders ook wel aanduiden als aagse slangenkuil'. De waarde- po|t v°or ^et handwerk ontbreekt, de tat. 'S 'nooclgedwongen toch een Peet opPervlakkig', en wat meer res- jee[j |°or elkaar zou politici sieren, oor- FOTO WIEBE klESTRA Maar de balans opmakend overheerst bij Koekkoek een gevoel van tevreden heid. „Het is in elk opzicht een hele in teressante, leerzame periode in mijn le ven. De studenten van de Katholieke Universiteit Brabant krijgen een betere docent terug," zegt hij met zachte stem. Het 52-jarige CDA-Kamerlid werkt nu nog anderhalve dag per week als hoog leraar staatsrecht aan de KUB. Na de verkiezingen in mei 1998 wil hij zijn werkzame leven weer geheel wijden aan de wetenschap en wordt het politieke hoofdstuk afgesloten. U kent nu beide werelden, die van de politiek en de wetenschap. Wat is het meest in het oog springende verschil? „Er zit in de politiek iets onnavolg baars. Er wordt een andere argumenta tie gevolgd dan in de wetenschap, waar puur op basis van argumenten beslis singen genomen worden. De verleiding bestaat in de politiek om het spel teveel aandacht te geven, in de wetenschap worden geen trucs gebruikt. Wat wij hier in Den Haag politieke hoogstandjes vinden, spreekt de burgers absoluut niet aan. Zij waarderen het meer als je je nek uitsteekt voor een onderwerp dat hen wezenlijk bezighoudt, dan ben je voor hen pas echt een volksvertegen woordiger. Ik heb nog nooit zoveel reac ties van mensen uit het land gehad als op mijn actie tegen teveel seks in de re clame. U heeft in de korte tijd dat u nu Kamer lid bent drie fractievoorzitters (Brink man, Heerma en De Hoop Scheffer) meegemaakt. U bent over alle drie even lovend. Kennelijk maakt het niet zoveel uit wie bij het CDA fractievoorzitter is. „Ieder heeft zo z'n eigen kwaliteiten. Jaap (De Hoop Scheffer) kan nu voort bouwen op de inhoudelijke basis die Enneüs (Heerma) heeft gelegd. Of Heer- ma ook de kandidaat-lijsttrekker had kunnen zijn? Ik heb op die vraag steeds geen antwoord gegeven. Jaap de Hoop Scheffer is een uitstekend kandidaat lijsttrekker. Met zijn aanwijzing was het vertrek van Heerma bijna onvermij delijk. Bovendien: Heerma had al zoveel over zich heen gehad... En over Brink man wil ik nog wel het volgende zeggen: met zijn vroegtijdige wisseling was ik bepaald niet gelukkig. In z'n algemeen heid vind ik dat we als partij zuinig moeten zijn op onze goede mensen." Hoe vindt u dat in de politiek met men sen wordt omgesprongen? „De politiek is een hard bedrijf. In Bel gië en Frankrijk is dat anders. Daar geldt veel meer het adagium: eens par lementariër, altijd parlementariër. Hier ontbreekt nog wel eens de waardering voor al ons werk. Neem nu oud-minis ters die hun politieke carrière in de Tweede Kamer voortzetten. Zij begin nen vaak weer onderaan de ladder, in het kleinste werkkamertje. De burger verwacht dat de politiek iets beter is dan hijzelf. Politici hebben dan ook een voorbeeldfunctie. Worden Kamerleden wel goed genoeg betaald voor de vele uren die zij in hun werk steken? „Als ik zie hoe hard Kamerleden wer ken, is de schadeloosstelling zeker niet te hoog." Maar moet die vergoeding in uw ogen nu omhoog of niet? „Nu spreek ik even op persoonlijke ti tel. Ik denk dat de Tweede Kamer wel uit wat minder dan 150 leden zou kun nen bestaan. Minder Kamerleden en een hoger salaris zou niet slecht zijn. Dat zou ons ook meer dwingen om ons al leen met de hoofdlijnen van beleid bezig te houden. Wat je nu bovendien ook ziet, is een behoorlijke versnippering van woordvoerders die zich met hetzelf de onderwerp bezighouden." Waagt u eens een gokje: hoeveel zetels gaat het CDA bij de volgende verkiezin gen winnen? „Dat hangt mede af van de ontwikke lingen in het komende jaar. Maar de kandidatuur van Jaap de Hoop Scheffer voor het lijsttrekkerschap geeft mij het volste vertrouwen in de toekomst. We halen meer zetels dan de 34 van nu. Een aantal dat begint met een vier moet haalbaar zijn." MS €7 \3 Toch sneu voor dat Veronica. Eerst raken ze boegbeeld Leontien kwijt en nu kunnen ze ook al niet meer be schikken over heer Olivier. De man is in Duitsland ge pakt, omdat hij een slordige 18 miljoen valse dollars in omloop zou hebben gebracht. 18 miljoen slordige dollars, zoveel verdien ik niet eens met mijn opties. En ook al niet met koopsom-polissen als ik die zou hebben, althans dat beweert de Consumenten bond. Die is aan het rekenen geslagen en heeft becijferd dat veel van die dingen wat al te rooskleurig worden voorgesteld. Als ik het goed begrijp, komt het erop neer dat goedge lovige zielen aan banken en verzekeraars geld geven in de veronderstelling dat verstrekken en vérstrekken in het geval van lijfrentepolissen synoniem zijn. Wie weet staat er in de kleine lettertjes ook wel dat bij eventuele onverwachte vorst in het voorjaar dientenge volge de later oogst van appeltjes voor de dorst ook wel eens behoorlijk tegen zal kunnen vallen. Lijfrente, het klinkt toch een beetje alsof je je niet goed gewassen hebt. Geld stinkt misschien niet, maar er in- stinkertjes voor kopen lijkt me niet zo verstandig. MERIJN Den Haag (ANP) - In restaurants, bioscopen en schouwburgen moeten aparte ruimten komen voor rokers en niet-rokers. Eind 1996 dacht 85 procent van de.bevolking er zo over, tegenover 75 procent in het eerste kwartaal van dat jaar. Dit blijkt uit een enquête van het NIPO, in opdracht van de stichting Volksge zondheid en Roken (Stivoro). Het NIPO vergeleek de resultaten van het eerste kwartaal met het laatste kwartaal, om onder meer het effect van de omstreden ad vertentiecampagne van sigaret- tenfabrikant Philip Morris over passief roken te kunnen meten. Dat effect heeft eerder in het na deel dan in het voordeel van de fabrikant gewerkt, concludeert Stivoro. Wel is het zo dat minder mensen ervan overtuigd zijn dat gedwon gen meeroken longkanker kan veroorzaken. Ook oordelen men sen iets minder hard over de schadelijkheid van passief roken voor de gezondheid. De resultaten komen overeen met een onderzoek dat de sigaretten- fabrikant zelf heeft gehouden, kort voor en na de campagne. De Europese campagne heeft in Ne derland slechts twee weken ge duurd. Toen was er zoveel discus sie ontstaan over de relativerend bedoelde campagne dat Philip Morris meende dat het doel (een discussie op gang brengen) was gehaald. De Reclame Code Com missie oordeelde later dat de ad vertenties misleidend waren ge weest omdat de fabrikant de ge varen van passief roken heeft verdoezeld. Uit het eigen onderzoek conclu deert Philip Morris dat Neder landse niet-rokers en rokers het liefst samen naar een (vaak tech nische) oplossing zoeken. In het buitenland ligt de nadruk wat meer op gezondheidsklachten. Volgens het NIPO zijn in de loop van 1996 meer mensen gaan vin den dat rokers in afgesloten ruimten eerst aan de aanwezigen moeten vragen of zij een sigaret mogen opsteken. Vier procent meer mensen (84 procent) meent dat iedere werknemer zijn werk zou moeten kunnen doen zonder last te hebben van rook. Roken is meestal wel hinderlijk voor mensen die nïet roken, vond 79 procent van de bevolking eind 1996. Dat is twee procent meer dan in het eerste kwartaal. Overi gens vinden ook meer mensen dat rokers genoeg rekening houden met niet-rokers. Van onze verslaggever Den Haag/Bergen op Zoom - De hoogste tuchtrechter voor advocaten, het Hof van Discipline in Utrecht, heeft advocaat J. Sneep uit Bergen op Zoom een berisping gegeven op aandringen van een 62-jarige Hagenaar. De betreffende letselschadeadvocaat declareerde bij de Hagenaar een specialistenuurtarief van 420 gulden. Dat bedrag was 140 gulden te hoog omdat geen specialistisch werk is verricht, aldus het tuchtrecht college. Met deze uitspraak straft het Hof van Discipline de advocaat strenger dan de lagere Raad van Discipline dat deed in juli vorig jaar. Toen kwam de rechtsgeleerde er vanaf met een waarschuwing. De Bergse advocaat afficheert zich als landelijk specialist op het gebied van medisch letsel. De Hagenaar kwam bij hem terecht nadat zijn echt genote in het Voorburgse Diaconessenhuis op verkeerde wijze een rug- genprik zou hebben gekregen. Hij wilde een rechtszaak starten tegen de anesthesist die de fatale injectie had gegeven. De Bergse advocaat heeft zich nagenoeg niet ingespannen maar stuurde wel een rekening van en kele duizenden guldens, aldus de Hagenaar. Intussen procedeert de man uit Den Haag met een andere advocaat te gen de Voorburgse anesthesist. De zaak is in hoger beroep omdat de Haagse rechtbank de eis tegen de medicus heeft afgewezen. De Bergse advocaat werd al eerder door de tuchtrechter berispt omdat hij teveel uren had gedeclareerd. De Stichting Advocadur, een stichting die het functioneren van advocaten volgt, heeft tegen de man veertien klachten ingediend. (ADVERTENTIE) VAN 149,95 VOOR 109,- DAMESSCHOEN VAN NUBUCK IN 5 KLEUREN HAAT 36-41 V

de Stem | 1997 | | pagina 3