'Nog joodse tegoeden in kluisjes' THE STING 17 medewerkers Philip Morris onwel 'Tijdelijke Feestweel docenten dnpe van gesjoemel' Nu meer dan f50, voordeel bij Becel Schelde-werf wil 200 miljoen verhuisgeld Bruinvis weer terug in Zeeuwse wateren De Splenter schoenen 0 vmm Onderzoek van OM naar raadsman in Juliet-zaak 30% tot 50% korting Dat is dol fijn de stem Van Bommel-dealer DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Justitie Brussel onderzoekt 400 verdwijningen Bij banken in Nederland I Arrestatie van I verdachte seriemoorden Topattractie Grappelli niet naar Bredaas Jazz Festival 14 apt t/m 3 Biel Op Koning! rtfiedag geopend op diverse merken Overige aanbiedingen zijn: levfs jeans nu ƒ99/5 Alle kleuren en modellen ook m- 49/" s&sstrr: OOSTBURG (zondags open 14.00-18.00 u.) TERNEUZEN DE STEM 71 031 000218 I I I I I 137e JAARGANG 4 KATERNEN UeBinnenkrant A2 Binnenland A3 A4 Buitenland A5 A6 A7 B1 t/m B3 C1 t/m C4 Dl t/m D7 D8 DONDERDAG 24 APRIL 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Beurs Economie Sport Zeeland Grote Gids BIV-programma's Fujimori eist eer op van einde gijzeling Euro wordt alternatief voor dollar PAGINA Juventus verlost Ajax uit lijden 'Schaderegeling voor fruittelers bespreekbaar' PAGINA Veel bonnen bij nieuwe controles PAGINA Middeleeuwse schoonheid in miniatuur 'The Saint' nog slechts een naam Festival Cultureel Gekleurd PAGINA 4/16 Wisselend bewolkt Het gevaar van nachtvorst is voorlopig geweken. Vandaag wisselen zon en wolken elkaar af. De kans op een regenbui is niet groot. De wind is matig. I Brussel (anp) - Justitie in Brussel alle vierhonderd verdachte I verdwijningen van de afgelopen I twee jaar onderzoeken. Het par ly wil daarmee aantonen dat de I aanbevelingen van de commissie- I Dutroux niet te realiseren zijn. I Voor elke verdwijningszaak wil I jet parket drie agenten inzetten, lüat zou betekenen dat twaalf honderd politiemensen zich per ent niet met andere zaken tarnen bezighouden. commissie-Dutroux verweet I het Brusselse parket vorige week I dat het veel vermissingen niet se- liieus neemt. Ook uitten de com- I missieleden felle kritiek op I hoofdofficier van justitie Deje- I meppe. Commissie-voorzitter IVerwilghen spreekt van een 'ver- I tampte reactie' van justitie in Door Rinze Brandsma Amsterdam - Niet alleen in Zwitserse bankkluizen ligt nog 'slapend' joods kapitaal. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie (Riod) bezit sinds kort een lijst met de nummers van duizend geheime bankkluisjes in Nederland, waarin joodse fa milies in de eerste oorlogsjaren mogelijk hun kostbaarheden hebben verstopt. |llm onze correspondent Brussel - In het Belgische Bergen is een man aangehouden die er- |van wordt verdacht een onbe- i aantal vrouwen te hebben Ivermoord. De verdachte, van wie |de identiteit niet werd vrijgege- i, zou degene zijn die de afge- llopen weken vuilniszakken met vj ledematen van vrouwen heeft ge- t in Bergen en omgeving, li De Belgische televisie maakte H gisteravond melding van nieuwe W huiszoekingen bij de mogelijke 1 dader. I Tot dusver is aan de hand van de :j menselijke resten slechts één van j| ie mogelijk drie of vier vrouwe- ijke slachtoffers geïndentifi- I ceerd. Van deze vrouw was enke- I !e dagen geleden een tekening reid. Daarop zijn vele tien- tips binnengekomen. De I familie van het slachtoffer wil har naam niet publiek maken. I De seriemoordenaar heeft de af- weken een kat-en-muis- i met de politie en de (gerechtelijke autoriteiten in Ber- 1. Vorige week vrijdag werden de buurt van de Zuid-Bel- che stad opnieuw enkele zak- I kan gevonden. Twee weken werd h één van de drie vuilniszakken Ito bij het plaatsje Havré waren I achtergelaten een hoofd aange- ■troffen, het eerste belangrijke lianknopingspunt voor de speur- |ders. P bet station van Bergen zijn agin deze week enkele daklozen l'wr ondervraging opgepakt. De |j Touw die nu is geïdentificeerd, ■tad volgens verklaringen van «Wozen bekend als 'iemand die 1®! het leven genoot'. Vermoed ,v®dt dat de slachtoffers van de aabemoordenaar zelf dakloos ■waren, "eseriemoordenaar zou mogelijk tj'okde dood van een Frans-Thaï- prostituée op zijn geweten Haar romp werd vorig |]aar zomer in een rivier bij Ber il® gevonden. Riod-onderzoeker dr. Gerard Aalders, specialist in de roof van joodse kostbaarheden door de nazi's, heeft de lijst gevonden in archieven. Hij zal de lijst over handigen aan de commissie-Van Kemenade, die voor de overheid in Zwitserland en Nederland on derzoek gaat doen naar vluchtka- pitaal, goud en tegoeden van joodse oorlogsslachtoffers bij banken en verzekeraars. Het gaat om een lijst met duide lijk joodse familienamen ('Zeg Van onze verslaggever Breda - Stéphane Grappelli, de topattractie van het Jazz Festival Breda 1997, heeft zijn optreden afgezegd. De 89-jarige Franse violist is te ziek om naar Breda te komen. Grappelli zou op 9 mei in het Chassé Theater optreden met het Rosenberg Trio. De organisatie van het Jazz Fes tival heeft gisteren van Grappel- li's arts de bevestiging binnen ge kregen, dat de gezondheidstoe stand van de musicus het geven van concerten niet mogelijk maakt. „Wat hem precies man keert, is niet helemaal duidelijk," aldus Roland Kompier namens het Jazz Festival. „We kregen een brief geschreven in een dokters handschrift én in het Frans. Hij was afkomstig van een neuro loog." De festival-organisatie gaat niet op zoek naar een vervanger. „Dat heeft geen zin, want een vervan ger voor Grappelli is er niet," zegt Kompier. „Ik denk eerder aan een ster van even grote klas se, maar uit iets andere hoek. Maar het zal moeilijk worden: le vende legenden zijn dun ge zaaid." De naar schatting vijf honderd mensen die al een kaart je hebben gekocht, krijgen op korte termijn bericht over de pro grammawijziging. (ADVERTENTIE) <ijk op de flecel-actieverpafcklngen in uw super markt voor het ftecel Voordeelboekje. Met meer dan f S0,- aam voardeekhaques voor de Landelijke ^etsdag, ANWB, Swinging World Dansscholen ert Per,y Sport. Plus praktische en haalbare tips y®0'gezond eten ers bewegen 1$ Sew VanCranenbroek-K-97-17-N e IHMB8WH—E' - Becel maar de Polaks, Cohens en Goud stikkers'), hun adressen, num mers van de safeloketten en adressen van de bankvestigingen. Aalders: „Het verhaal gaat dat er nog voor zo'n tien miljoen gulden zou rusten in de bankkluisjes." De Nederlandse banken hebben verklaard dat zij bereid zijn vol ledig mee te werken aan een on derzoek naar mogelijke, nog on bekende joodse tegoeden. De Ne derlandse Vereniging van Ban ken wil zelf ook graag dat er na een halve eeuw klaarheid komt over de opnieuw opgelaaide kwestie. Aalders wijst er wel op dat het vooralsnog om 'wilde verhalen' gaat. Hij zegt zelf niet te ver wachten dat zich in bankkluizen in ons land nog veel bevindt aan geheime joodse tegoeden en kost baarheden. „Er moet nagegaan worden of die duizend bank kluisjes geheim zijn gebleven of eerder al, zoals het hoorde, zijn geopend in aanwezigheid van een notaris en geïnventariseerd en beschreven. Ik denk dat de mees te gevallen van joodse tegoeden en kapitalen inmiddels wel zijn afgewikkeld." Volgens prof. dr. Isaac Lipschits, oud-hoogleraar hedendaagse ge schiedenis in Groningen, is de nieuwe onrust in de joodse ge meenschap over nooit teruggege ven banktegoeden uit de oorlog ontstaan, 'omdat nog steeds het gevoel bestaat van onrechtvaar dige behandeling door banken, verzekeringsmaatschappijen en notarissen'. Hij beticht notaris sen, die geen afstand willen doen van joodse tegoeden en daar geen rente over willen vergoeden, van 'labbekakkerig gedrag'. „Het gaat waarschijnlijk niet om erg veel geld, misschien om een half miljoen. Maar laat ze die gelden overmaken naar het Joods Maat schappelijk Werk, met rente. En met excuses dat ze dat geld van joden ten onrechte zo lang heb ben vastgehouden." Een medewerker van Philip Morris in Bergen op Zoom wordt afgevoerd naar het ziekenhuis. FOTO ROB DE RUIJTER Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Vermoedelijk door een gaslek in de zogeheten 'vrouwenvleugel' van sigarettenfabriek Philip Morris in Bergen op Zoom zijn gisteravond om streeks kwart over acht zeventien mede werkers onwel geworden. Ze moesten met benauwdheidsverschijnselen en ademhalingsmoeilijkheden ter observatie worden afgevoerd naar ziekenhuizen in Ber gen op Zoom, Roosendaal en Breda. De vrouwen van de nachtploeg, die om 23.00 uur opkwamen, kregen te horen dat ze 'we gens omstandigheden' gisteravond vrijaf kregen. Over de oorzaak van de gasontsnapping was bij het' ter perse gaan van deze krant nog niets bekend. Het crisisteam, met de Bergse burgemeester A. van den Berg, zat toen nog in beraad. Elders in het bedrijf werd gisteravond tij dens de calamiteit gewoon doorgewerkt. Ver ontruste familieleden van werknemers kre gen noch telefonisch, noch aan de poort in formatie op de vraag of hun verwanten wel licht tot de slachtoffers behoorden. Van onze verslaggever Breda - De Bredase hoofdofficier van justitie J. Wabeke gaat een onderzoek instellen naar het optreden van advocaat M. van Ges sel. Van Gessel is de raadsman van de 31-jarige Brit Perry P., die justitie aan bewijs hielp in de zogeheten Juliet-zaak. De hoofdofficier beschuldigt de raadsman van 'vilein' gedrag. Van Gessel sloot volgens Wabeke een schriftelijke deal met het Open baar Ministerie (OM) en verklaarde vervolgens voor de rechtbank dat het OM niet alle aan zijn cliënt P. gedane beloften in de over eenkomst heeft vermeld. Door zo te handelen bracht Van Gessel volgens Wabeke een 'stinkbom tot ontploffing in het gezicht van Van Spierenburg', met het kennelijk doel het OM in diskrediet te brengen. Van Spie renburg is de aanklager in de Juliet-zaak. De hoofdofficier overweegt een klacht in te dienen bij de deken van de Orde van Advocaten. Advocaat Van Gessel toonde zich in een reactie niet onder de indruk en wees alle aantijgingen aan zijn adres van de hand. Vlissingen (anp) - Scheepswerf De Schelde heeft plannen zich terug te trekken uit de binnenstad van Vlissmgen en zich te con centreren in Vlissingen-Oost, waar nu al een deel van het bedrijf zit. De verhuizing kost volgens ingewijden ongeveer driehonderd miljoen gulden. De operatie kan alleen doorgaan als het Rijk daarvan tweehonderd miljoen voor zijn rekening neemt. De Koninklijke Schelde Groep komt binnenkort met een nota voor politiek Den Haag, waarin zij de voordelen van concentra tie uiteenzet. Het stuk is het re sultaat van een gezamenlijke studie met de gemeente en de provincie. Alle drie hebben zij belang bij de verhuizing en zijn daarom bereid een bijdrage aan de kosten te leveren, als de rijks overheid ook over de brug komt. Gemeente en provincie hebben het Schelde-terrein in de bin nenstad (33 hectare) hard nodig voor woningbouw. Het Rijk heeft Vlissingen en Middelburg aangewezen als uitbreidingsge bied, een zogeheten Vinex-loca- tie. Eind mei is er bestuurlijk overleg over de invulling van de Vinex-plannen in het Zeeuwse. Door Ap van den Berg Rotterdam - Veel schoolbe sturen proberen te snel, en dus ten onrechte, tijdelijke docenten buiten te werken. Het participatiefonds, het controle-orgaan van onder wijsminister Ritzen, conclu deert dat bijna één op de vijf ontslagaanvragen 'vermijd baar' is. In zo'n geval neemt het Rijk de werkloosheids uitkering (wachtgeld) niet voor zijn rekening en kiezen schoolbesturen meestal eie ren voor hun geld. Volgens het fonds maken veel schoolbesturen te krappe bere keningen voor de financiering van hun personeel. Ook probe ren ze docenten van aflopende projecten aan de dijk te zetten terwijl al extra geld voor nieu we projecten is beloofd. Directeur Frans van Moorse, van het participatiefonds ver moedt dat schoolbesturen bang zijn dat ze tijdelijke dienstver banden in vaste banen moeten omzetten. In menig geval lichten ze waar schijnlijk zelfs de hand met wettelijke regelgeving, aldus het fonds. „Maar ik durf niet te zeggen in hoeveel gevallen van vermijdbaar ontslag wordt gesjoemeld, want dat is heel moeilijk te bewijzen," licht Van Moorsel toe. „Bovendien kun nen wij er ook wel eens naast zitten." Dit schooljaar (tot 1 april) zijn reeds 2860 tijdelijke docenten voor ontslag aangemeld bij het participatiefonds. Zo'n driehonderd aanmeldin gen werden ingetrokken voor dat het fonds zijn oordeel had geveld, bijvoorbeeld omdat op school plotseling een vacature ontstond. Ongeveer 550 aan meldingen kregen het predikaat 'vermijdbaar' ontslag. Voor voorzitter Jacques Tiche laar van de grootste onderwijs bond in ons land (AOb) is dit het bewijs dat schoolbesturen 'zeer onzorgvuldig' omspringen met tijdelijk personeel. Tichelaar: „Kennelijk denkt men: 'We stel len iemand aan voor een jaar en dan knikkeren we hem er weer uit'. Ik vind dat schokkend. Tij delijke docenten hebben recht op dezelfde behandeling als vaste krachten." VERVOLG OP BINNENLAND - A4 OOK OP BINNENLAND-A4: Wachtgelders steeds ouder en duurder (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Middelburg - Na meer dan dertig jaar zo goed als verdwenen te zijn uit de Zeeuwse wateren, is de bruinvis weer terug. De laat ste tijd druppelden er al wat waarnemingen binnen, en tekenen wezen al langer op de terugkomst van deze kleinste dolfijnen soort ter wereld, maar dinsdag zijn er officieel twee in de Oos- terschelde gesignaleerd. (ADVERTENTIE) nu 89/' 49/* 49" 49/" J Diverse nomêffaefcl jStretdibroeken nu ■KabeSïruien (katoen} -5$*^ nu JHerentiernderr nu Rugby-polo's ou TME5TO® Gfetnlk««siraai *09 Breda. Woordvoerder Henk Baptist van het Rijksinstituut voor Kust en Zee: „Waarom ze weer terug zijn, weten we niet echt. Wel is duide lijk dat het niet komt omdat de populatie is gegroeid. De dieren zijn verhuisd binnen het Noord- zee-gebied. Ze komen, denken we, van onder de Brits-Schotse kust." De bruinvissen zijn ook al in de Westerschelde gezien en ze kun nen zich volgens Baptist overal bevinden waar toegankelijk zee water is. De razende stroomgaten en de drempels onder de schuiven in de stormvloedkering zijn vol gens hem geen belemmering voor de migratie van vissen, zeehon den en zoogdieren als de bruin vis. Vroeger kwam de bruinvis veelvuldig voor in de delta en langs de Zeeuwse kust. In de ja ren zestig verdween het dier stil aan uit het Zeeuwse water. In de winter van 1980 bleek uit tellin gen dat er nog slechts ongeveer duizend in het Nederlandse stuk van de Noordzee voorkwamen. Volgens deskundigen lag dat aan de toenemende watervervuiling. De bruinvis is daar zeer gevoelig voor. In 1993 signaleerden biolo gen een toename van de dieren, maar kort daarna stagneerde het aantal weer. Nu schatten ze dat er tien- tot misschien wel dertigduizend bruinvissen voor de Nederlandse kust rondzwemmen. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1