:en. en DE STEM Schaderegeling voor fruittelers' Eerste lintcontrole goed raak eat, IDA wil meer winst lelta terug naar lein-verbruikers 'Geen autokerkhof op woonwagencentrum' Speciale camera werkt: op eerste dag 560 bekeuringen Provincie heeft door meevallers meer geld voor bodemsanering Dow stopt 8,5 miljoen in Styreen-fabrieken ommissaris Van Gelder ij uitreiking van reedom Awards in USA il, bessen/druiven, ropische cocktail, ao of n, 4^9 1.49 sambal -2r7Grl.35 4^3.99 ^9 49 itoff, e, dbeien (2£9), 1.99 iter -i#9 1.49 ik2.39 >69 2.99 )rse smaken, 1497 9.98 s, Super Dickmann's, Nu 2.99 zak 110 gram nka's pizza, 2^9 2.19 :outen, vruchten f349) 39], Nü 2.99 .2:79 1.99 olor, 129910.99 handappel, 1.49 99 )5 i599 9.90 en gekruid, 8.98 andbouworganisatie trekt indien nodig in Den Haag aan de bel: |eei' poging om jat te vergiftigen 'Steekpartij' berust op misverstand C1 Diefstal uit auto's in Kloosterzande Nieuwe investering in Terneuzen Congres over Amerikaanse historie in Middelburg Weer nieuwe nevenfunctie voor Van Gelder V i-maand prijzen: 33#2.98 J^1.39 m: 8+, m 4^1.19 o 05. Zeeland Lonze verslaggever Leuzen - De landbouwor- Lsatie GLTO vindt dat ern- l> gedupeerde Zeeuwse fjtteeltbedrijven eventueel Ijanmerking moeten komen - een schaderegeling. De [janisatie zal daarvoor in aag' aan de bel trekken 1' blijkt dat Zeeuwse telers fancieel ten onder dreigen O aan de vorstschade deze k de nacht van dinsdag op ig richtte strenge vorst [5 verdere schade aan fruitbo- (jaan. angeven op welke bedrijven zo'n schaderegeling van toepas sing moet zijn, is nu nog te vroeg. Maar wij zullen niet aarzelen om extra aandacht van de politiek te vragen als het huidige dramati sche beeld over enkele weken wordt bevestigd," aldus GLTO- voorzitter B. van het Erve gister middag na afloop van een bezoek aan een aantal bedrijven in de provincie. Naast een eventuele financiële vergoeding gaat de GLTO ook on derzoeken op welke manier de Zeeuwse fruitteelt tegen vorst schade kan worden beschermd. Eén van de grootste problemen in deze provincie is dat telers hun boomgaarden bij gebrek aan zoet (grond)water niet kunnen berege nen. Een eventuele mogelijkheid is de aanleg van zogenaamde zoetwaterbekkens. „Vraag daar bij is uiteraard: wat zijn de kosten aldus Van het Erve, „Ook daar zullen we met de gezamenlijke overheidsinstanties, de waterle veranciers en het landbouwbe- drijfsleven naar moeten kijken." De delegatie, met daarin verte genwoordigers van onder meer GLTO en Nederlandse Fruitteelt Organisatie (NFO), bezocht giste ren fruitteeltbedrijven in Zee land, waaronder ook enkele in Zeeuws-Vlaanderen. De strenge vorst in de nacht van zondag op maandag veroorzaakte in de fruitteelt grote schade. Eerste schattingen gingen maandag uit van een schadepercentage van zo'n zeventig procent of meer, overigens afhankelijk van locatie. Vooral de appelteelt is getroffen. Maar in de nacht van dinsdag op woensdag vroor het in Zeeland opnieuw fors met temperaturen tot vier graden onder nul. De schade is daardoor nog verder toegenomen, aldus de Zeeuwse GLTO-secretaris B. Feijtel gister middag. „Het beeld is drama tisch," zei hij na afloop van de be drijfsbezoeken. „Als je door een boomgaard klijkt, moet je moeite doen om een goed appeltje te zoe ken. De bloesem die begin van de week gespaard is gebleven, is nu ook aangetast. De stemming is echt in mineur." GLTO-secretaris Fruitteelt K. van Rooijen heeft dezelfde in druk: „Ondernemers zijn pessi mistisch gestemd. De komende weken moet blijken hoe groot de werkelijke schade aan de vruch ten is. En pas over enkele maanden zal duidelijk worden hoe groot de schade in de portemonnee is." En Van het Erve: „Zoals het er nu voorstaat zijn verschillende telers vrijwel de hele productie van een jaar kwijt. Dat heeft niet alleen financiële gevolgen, maar ook emotionele." De deskundigen zijn het er even wel over eens dat de Zeeuwse fruitteelt landelijk gezien one venredig zwaar is getroffen. Zij linze verslaggever [issingen - Het CDA wil dat veel meer van de miljoenen gul ls die Delta Nutsbedrijven aan winst boekt, wordt terugge daan de Zeeuwen. Dat blijkt uit raadsvragen van het CDA in [issingen. (raadsfractie reageert naar piding van het verschijnen jaarverslag van Delta lain een winst over 1996 van miljoen gulden wordt ge il en waarin 30 miljoen gul- handere winst wordt gebruikt teen aangekocht milieubedrijf teen keer af te boeken. flCDA wil van B en W weten t een terechte constructie ["Vindt uhet juist,' zo luidt een fiere vraag, 'dat Delta Nutsbe- (ijven aan een winst van 25 Koen gulden genoeg moet |fai en dat de overwinst te- (egeven dient te worden aan iein-verbruikers k fractie sluit hiermee aan bij (wens van de Zeeuwse Staten fe vorig jaar bepaald hebben I alle winst boven de 25 mil- s gulden aan de Zeeuwen te il wordt gegeven. Zo ver is het foit gekomen. Negen miljoen is teruggeven, per tas gezin ongeveer 65 gul- pa is steenrijk. Het heeft een I® onderscheidingen worden F'ijks afwisselend in de Vere- M Staten en in Middelburg [gereikt. ntle kunt in alle AH winkels kop ie cijfertjes bij staan. Die artikelen kun waar één van die cijfertjes op de d len t/m zaterdag 26 april a Amerikaanse laurea- Jjójn de senatoren Mark Hat- |wl van Oregon en Daniel In- Tp van Hawaii, lid van het Jatikaanse congres Sidney R. sen het voormalig congres- «illiam H. Gray. Fjdent Clinton verricht op 2 Pile officiële opening van het (Nevelt gedenkteken in Was- Rton. Prinses Margriet, de fWandse ambassadeur en Pmissaris van de Koningin I van Gelder wonen deze fmgheid bij. De Franklin Roosevelt Four Free- I'"s Awards worden toegekend ■5"Opnieuw is in Hulst aan- Ipifr n van een P°ginë tot lik van een kat met f ouwgif. Dinsdagmorgen lk,eLe.n 35-jarige inwoner van hiervan aangifte. La 20u voor de tweede keer rj\fWee weken vergiftigd L 7 'Mdbouwgif. Het diertje j .7 open in de omgeving van I «euweweg in Hulst en was (1 p.s :i8e krampen thuisgeko- feelev heeft in ieder geval eigen vermogen van 800 miljoen gulden. Het CDA in Vlissingen stelt ver der nog een aantal vragen over het voornemen het aandeel van de gemeenten en de provincie in het Zeeuwse nutsbedrijf te ver minderen. Delta is recentelijk ook in bot sing gekomen met het Zeeuwse waterschap Zeeuwse Eilanden over de zuivering van afvalwater bij een recreatiecomplex op Noord-Beveland. Dat zuiveren is een andere, nieuwe activiteit van Delta. De riolering van maar liefst 1500 vakantiewoningen binnen dat complex wordt aan gesloten op een zuiveringsinstal latie van Delta. Het waterschap is daar briesend over. Omdat het zuiveren van af valwater wordt gezien als een taak voor een waterschap. Zeeuwse Eilanden vindt dat door het betalen van de energie rekening de Zeeuwse burger het gelag betaalt voor de expansie drift van Delta. Nze verslaggever Meiburg - De tachtigjarige Katherine Graham ontvangt op heide Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Medal in Was- pon voor haar standvastige en principiële houding bij het luerzoek naar en de berichtgeving over de affaire Watergate p Washington Post. aan personen die in hun denken en handelen inhoud hebben ge geven aan de vier vrijheden, zo als president Roosevelt die ver woordde in zijn historische toe spraak tot het Amerikaanse con gres in 1941. Vrijheid van me ningsuiting en van godsdienst en vrijwaring van gebrek en vrees. De voorouders van Roosevelt emigreerden vanuit Zeeland naar de Verenigde Staten. Van onze verslaggever Terneuzen - De politie heeft dinsdagavond een 27-jarige in woner van Terneuzen aangehou den. De man zou kort daarvoor in de binnenstad tijdens een ruzie een 42-jarige plaatsgenote met een mes in de hand hebben gesto ken. De vrouw moest daarvoor in het ziekenhuis De Honte worden behandeld. De man werd gisteren op last van de officier van justitie weer vrij gelaten. Onderzoek van de politie had uitgewezen dat het slachtof fer per ongeluk met het mes was geraakt toen de man bezig was om een maaltijd te bereiden. Door de fikse wond die de vrouw opliep, raakte zij in paniek waar door volgens de politie het mis verstand ontstond. Ook de marechausse is be trokken bij lintcontroles en ook zij dragen de spciale veilig- heidsjassen. foto's wim kooyman van onze verslaggeefster Kuitaart - Bij een grensover schrijdende lint-verkeers controle, de eerste in deze vorm, hebben gistermorgen 130 automobilisten een pro- ces-verbaal gekregen. De controle werd gehouden tus sen 10.00 en 12.00 uur van Kuit aart doorlopend tot in België in het kader van 'Duurzaam Vei lig'. Het was een gezamenlijke actie van politie, Koninklijke Marechaussee en Veilig Verkeer Nederland. Deze eerste actie krijgt op korte termijn een ver volg. De meeste processen-verbaal voor snelheid werden opge maakt op Belgisch grondgebied (104) door de gemeentepolitie Stekene. Op Nederlandse bodem is ook gecontroleerd op auto gordels en APK. Twaalf keer werd proces-verbaal opgemaakt voor snelheid, twaalf keer voor de autogordel en twee keer voor APK. Lintcontrole houdt in dat een automobilist op dezelfde weg op meerdere plekken kan worden gecontroleerd. Gisteren werden automobilisten in Kuitaart ge checkt op geldige autopapieren en het dragen van een autogor del. Even verderop was er een snelheidscontrole en ook in het Belgische werden de automobi listen op snelheid gecontroleerd. Bovendien passeerden automo bilisten matrixborden die op flikkeren wanneer de snelheid te hoog was. Gedeputeerde J. Hennekeij schiet een politieman de nieuwe veiligheidsjas aan. In Kuitaart was ook het preven tieteam van Veilig Verkeer Ne derland aanwezig. Automobilis ten kregen tijdens de controle een informatief praatje over 'Duurzaam Veilig'. Politie-inspecteur J. van Opdorp van de politie, tevens voorzitter van de projectgroep Gericht Verkeers Toezicht (GVT) kreeg gistermiddag een speciale veilig heidsjas. Die werd overhandigd door gedeputeerde J. Hennekeij in zijn hoedanigheid als voorzit ter van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid in Zeeland. Alle drie de politiedistricten in Zeeland krijgen van het ROVZ zestig van die jassen. De parka's maken het werk van de GVT herkenbaar. Bovendien zorgen ze voor extra veiligheid door de opvallende kleur en reflectie. De controle in samenwerking met de Belgische politie krijgt binnenkort een vervolg. In kader van het project 'Duurzaam Vei lig' wil de politie van Zeeuws- Vlaanderen de kans tot samen werking met België, dat een gro te rol speelt in het aantal ver keersovertredingen, niet laten liggen. Volgens J. van Opdorp blijkt uit wetenschappelijk on derzoek dat 20 procent van de doden in Zeeuws-Vlaanderen Belgen zijn. Ook zijn ze verant woordelijk voor 23 procent van de snelheidsovertredingen. Van onze verslaggeefster Oostburg - Het woonwagen centrum dat dit jaar in Schoondijke wordt gebouwd, mag alleen maar worden ge bruikt als woonlocatie. „En voor geen enkele andere functie. Het is dus uitgesloten dat het terrein ook wordt gebruikt als werkplaats want dat is tegen het provinciaal beleid," aldus wethouder C. Bolijn gisteren tij dens de commissie openbare wer ken van de gemeente Oostburg. Het huidige kampje aan de Sas- putseweg in Schoondijke werd jarenlang niet alleen gebruikt om te wonen maar ook als autokerk hof. De grond onder het kamp is mede hierdoor verontreinigd. Niet alleen de grond is vervuild, ook de woonwagens en washok ken zijn verouderd. Het college van B en W heeft daarom beslo ten om op schone grond een nieuw kampje te bouwen. In de herziening urgentieschema 1997 is hiervoor een investering van een miljoen gulden opgenomen. W. Verplanke (PvdA) stelde dat in andere Nederlandse gemeen ten de scheiding van wonen en werken bij woonwagencentra niet goed werkt en vroeg zich af of de gemeente dit niet beter kan regelen. „De bewoners proteste ren inderdaad tegen het weren van autosloperijen, maar we moeten ons houden aan de regels van de provincie," aldus Bolijn. Bolijn zei verder: „Op dit mo ment zijn we druk in overleg met de bewoners over hun nieuwe lo catie. Er is ook een werkgroèp in het leven geroepen die de mensen informeert over het nieuwe kamp. Er is nog niks bekend over de nieuwe locatie, daar wordt over onderhandeld." Er zullen zo'n tien nieuwe standplaatsen worden gerealiseerd. I I I I DONDERDAG 24 APRIL 1997 wijzen in dit verband met name op het ontbreken van zoet water in het Zeeuwse om te kunnen be regenen. Op dit punt zou via de aanleg van zoetwaterbekkens een eventuele oplossing kunnen wor den gezocht. „Mits dit natuurlijk betaalbaar is." Feijtel schaart in dit verband de vorstschade onder de noemer 'na tuurramp'. „De Zeeuwse fruit teelt had landelijk een voor sprong omdat hier minder vorst voorkwam. In fruitteeltgebieden elders in het land hebben telers geïnvesteerd in beregeningsin- stallies om vorstschade te voorko men. Door wat nu is gebeurd, staat de Zeeuwse fruitteelt ineens op een achterstand." van onze verslaggeefster Roofack - Op kruispunt Roofack tussen Breskens en Schoondijke zijn maar liefst 560 automobilisten bekeurd op de eerste dag dat de multifunctionele camera werkzaam was. De camera registreert automo bilisten die door rood rijden en/of een te hoge snelheid heb ben. Vorige week woensdag werd de camera geplaatst. De 560 auto's die het kruispunt passeerden reden of door rood, of te snel, of een combinatie van beide. De bekeuring kan door de combinatie oplopen tot vierhonderd gulden. Het Ge richt Verkeers Toezicht (GVT) verwacht dat het aantal bekeu ringen afneemt. „Als mensen een bekeuring van 370 gulden krijgen zullen ze schrikken en we hopen dat het aantal over tredingen de komende weken af zal nemen. We hebben de ca mera's geplaatst naar aanlei ding van gesprekken met buurtbewoners die aan hebben gegeven dat er te snel werd ge reden. Nu er op één dag 560 be keuringen zijn gevallen blijken de waarnemingen van de buurtbewoners nog erger te zijn dan voorzien," vertelt J. Opdorp, voorzitter van de pro jectgroep GVT. De camera kan worden ver plaatst. In Zeeuws-Vlaanderen worden mogelijk meerdere pa len geplaatst waar de camera op gezet kan worden. Of er nog meer camera's bijkomen hangt af van Rijkswaterstaat, die de camera heeft gefinancierd en aan de politie heeft uitgeleend. Binnenkort wordt bij de came ra op kruispunt Roofack een bord geplaatst met de tekst: 'Auto: licht op groen, kost ook poen.' Van onze verslaggever Middelburg - Door enkele onverwachte meevallers heeft de provincie miljoenen guldens meer voor sanering van vervuilde bodems in Zeeland. Concreet kan er dit jaar daarom tweemaal zoveel grond en grondwater worden schoongemaakt dan op het programma stond. Gedeputeerde Staten hebben om die reden deze week besloten ur gente klussen, die voor later deze eeuw op het programma stonden, naar voren te schuiven. Dus wor den in 1997 de grondwatersane ring bij Cruson in Breskens uit gevoerd en de grote schoonmaak van het perceel Axelsestraat 95 in Terneuzen plus de stortplaats aan de Noordstraat. Uit Midden- en Noord-Zeeland zijn ook een aantal projecten aan de lijst toegevoegd. De provincie had dit jaar een budget van 2,7 miljoen gulden beschikbaar voor bodemsane ring, maar dat is uitgegroeid tot 6,1 miljoen gulden. Dat komt om dat een uitgevoerde sanering in Goes maar liefst 1,7 miljoen gul den goedkoper is uitgevallen dan gepland. Daar bovenop kwamen wat kleinere financiële meeval lers, onder meer ruimere vergoe dingen door het Rijk. De provin cie gaat voorts met Delta Nutsbe drijven overleggen over meebeta ling van de sanering van de ter reinen van de voormalige gasfa brieken in Zeeland, veel locaties die moeten worden schoonge maakt betreffen de terreinen van die voormalige fabrieken en Del ta is misschien mede aansprake lijk voor de vervuilingen omdat Delta is ontstaan uit fusies van diverse nutsbedrijven, waaron der de voormalige gasverkopers. Bovendien gaat de provincie meer onderzoek plegen naar nog onbekende vervuilde locaties. Via dossieronderzoek bij de Kamers van Koophandel is een lijst opge steld van plekken die verdacht zijn. Dat gaat om terreinen waarop bedrijven stonden die zich bezig hielden met chemische wasserij en, benzinestations en transport bedrijven. Kloosterzande - In vijf auto's in Kloosterzande die geparkeerd stonden aan de Dahliastraat, J. F. Kennedysingel, Emmastraat en de Pastoor Smulderstraat is dins dagnacht ingebroken. Een auto stereo met cd's, een autoradio en kleding, een radio-cassettespeler en cd's werden ontvreemd. De to tale schade is 3220 gulden. Van onze verslaggever Terneuzen - Twee Styreenfabrieken van Dow in Terneuzen krijgen een hydrogenatie-eenheid. Deze investering, waarmee 8,5 miljoen gulden is gemoeid, verhoogt de kwaliteit van de nu geproduceerde styreen nog verder. „Er ontstaat hierdoor een nog zuiverder product," zo laat Dow weten. En zuiverheid is een be langrijke kwaliteitsmaatstaf. „De hydrogenatie-eenheid biedt de mogelijkheid de concurrentie voor te blijven," aldus productie- Middelburg - Vijftig historici uit tien Europese landen, Verenigde Staten en Israel zijn van 23 tot en met 25 april bijeen in het Roose velt Study Center in Middelburg voof het tweejaarlijkse congres over de Amerikaanse geschiede- j nis. Dit jaar staat het thema 'hervor mingsbeweging' centraal. Uit le zingen en discussies zal blijken hoe de Amerikanen gericht zijn op vernieuwing en verandering. Expliciet komt de rol van de ker ken aan de orde. De toegang van het congres is gratis. leider Frans Kempenaars. De beide fabrieken vormen sa men de grootste productiefacili teit voor Styreen binnen Dow wereldwijd. De plannen passen in de reeks in vesteringen die Dow de afgelopen maanden bekend heeft gemaakt. Ze onderstrepen het vertrouwen van het Amerikaanse manage ment in de Terneuzense locatie, dat ook tot uiting kwam in de 150 miljoen gulden die beschikbaar zijn gesteld om de levensduur van beide krakers op het chemiecom- plex te verlengen. van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Com missaris van de Koningin Van Gelder heeft een nieuwe neven functie aanvaard. Hij wordt voorzitter van de lan delijke Stuurgroep Visafslagen. Die groep gaat de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij adviseren over de privatise ring van de visafslagen.

de Stem | 1997 | | pagina 13