Conflict bij ziekenhuizen uit de wereld 3 lane alen h MU-e Minimumloon zorgt voor politieke spanning Ian&Li onii Leik maJke ftogs beM Het Fizzseizoen is geopend 'Te vroeg geboren baby's beter verzorgen' 'Nederlandse ambtenaren lekten informatie' Bewakingspersoneel woedend op Defensie 'Gokkastbeleid voor cafés is te streng' 1 de stem de Stem 3, commentaar 'liiltOIl vi Analyse PHILIPS BINNENLAND Borst geeft 300 miljoen extra Doelman-Pel (64) vice-voorzitter van CDA-fractie Het CDA en de bloedgroepen pport Europe Amsterdamse politie gaat rolschaatsen NIEUWS KORTI [spraak in jces Tadic op 7 mei vll DISNEY PRES i i i i i WOENSDAG 23 APRIL 1997 Groningen (anp) - Te vroeg ge boren baby's moeten beter ver zorgd worden. De noodzakelij ke verbeteringen betreffen zo wel de periode waarin de baby op de intensive care wordt ver zorgd als in de latere ontwik kelingsfase. Dit stelt dr. S. Bambang Oetomo gisteren in een rede aan de Uni- versiteit van Groningen waar hij hoogleraar neonatologie is gewor den. De nazorg moet beter inspelen op te vroeg geboren baby's omdat de ze een grote kans lopen op een handicap of een ontwikkelings stoornis, zo stelt de hoogleraar. Bambang Oetomo pleit voor het speciaal opleiden van ervaren ver pleegkundigen tot zogenoemde Nurse Practitioners, die meer er varing hebben met te vroeg gebo ren baby's. Nu worden de betrok ken afdelingen bevolkt door ver pleegkundigen en arts-assistenten die onder de verantwoordelijk heid van de neonatoloog werken. Op deze afdelingen bestaan vol gens de hoogleraar nu nog te veel spanningen, omdat arts-assisten ten vaak onervaren zijn en de sa menwerking met verpleegkundi gen vaak stroef verloopt. Ook pleit de hoogleraar voor extra zorg als de te vroeg geboren ba by's uit het ziekenhuis vertrekken. Vijf procent van de te vroeg gebo ren baby's loopt de kans op een handicap, 10 procent op een ont wikkelingsstoornis. Die percenta ges stijgen snel naarmate de baby eerder geboren is. Door analyse van stoornissen kunnen in een vroegtijdig stadium maatregelen worden genomen, daarbij kan het inschakelen van een psycholoog heel nuttig zijn. Jaarlijks worden 2000 tot 4000 baby's te vroeg geboren. Deze ba by's worden opgevangen in acht universitaire centra en twee zie kenhuizen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een dreigend conflict tussen de werkgevers in de zorgsector en het kabinet is van tafel. De werkgevers, verenigd in de Nederlandse Zorgfederatie (NZf), krijgen voortaan 800 miljoen gulden van de overheid als bijdrage in de personeels kosten. Dat is een verhoging van 300 miljoen per jaar. De lucht is nu geklaard. Borst Dat hebben minister Borst (D66, Volksgezondheid) en NZf-voor- zitter Krol gisteren bekend ge maakt op een gemeenschappelijke persconferentie. Vorige maand nog vlogen Borst en Krol elkaar publiekelijk in de ha ren. De NZf vreesde een jaarlijks tekort op het personeelsbudget van een half miljard gulden. Vol gens Krol zou dit het ontslag bete kenen van 14.000 werknemers in ziekenhuizen en verpleeginstellin gen. Hij dreigde met stakingen. kreeg van het kabinet meer geld en daarmee kon zij de rijksbijdra ge van 500 miljoen gulden aan de personeelskosten opvoeren tot 800 miljoen. Daarmee resteert een te kort bij de NZf-leden van 200 mil joen. Dat bedrag valt volgens Krol wel te halen uit meer doelmatig werken. Hij vindt wel dat een vol gend kabinet structureel meer geld moet vrijmaken voor de zorg sector. Extraatjes Minister Borst van Volksgezond heid vindt het geen probleem als ziekenhuizen speciale faciliteiten als fax en vergaderruimten aan bieden aan patiënten. Dat heeft zij geantwoord op vragen van Ka merlid Marijnissen van de Socia listische Partij. Marijnissen was in de pen geklommen toen onlangs bekend werd dat het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven particu lier verzekerde patiënten een hoop extraatjes wil bieden. Het Zieken huis De Baronie in Breda kent al een afdeling waar patiënten in de zelfde weelde kunnen baden als in een luxe viersterren hotel. Borst heeft er geen moeite mee zo lang de medische verzorging in het ziekenhuis voor alle patiënten in gelijke mate gegarandeerd wordt. (STEM 3 Lil-*' UITERAARD had CDA-Kamerlid Mateman ook zijn persoonlijk u op het oog toen hij, na de benoeming van de katholiek Jaap de Ho Scheffer tot fractievoorzitter, pleitte voor een CHU'er als vice-voor ter van de Tweede Kamerfractie van het CDA. De rondborstige Ms man is een van de bedreigde senioren in de CDA-fractie. De eigent didaatstelling voor het vice-voorzitterschap was een opzichtige pooi het naderende noodlot te ontlopen. 9 Op één punt echter had Mateman het grootste gelijk van de werel Hij gaf ronduit toe dat de bloedgroependiscussie in het CDA nog ster niet verdwenen is. Bij benoemingen, maar ook bij andere belanqrii zaken, wordt wel degelijk naar de herkomst gekeken. Andere fractieleden, met de nieuwbenoemde voorzitter de Ho Scheffer voorop, ontkennen dat er binnen het het CDA scheidsmur bestaan. De nieuwe vice-fractievoorzitter Doelman-Pel heeft die b criete beweringen ontkracht. In een reactie op haar benoeming zei sterk het idee te hebben dat het CDA heeft getracht een evenwicht vinden tussen protestant en katholiek. Een uitgangspunt waar Doelman-Pel terecht niet erg gelukkig mee Zij had zelf liever de persoonlijke kwaliteit als belangrijkste criterii gezien. De gang van zaken rond de benoeming van de vice-frartievoi zitter is tevens een bewijs dat het CDA, zoveel jaar na de totstandl ming, nog steeds niet tot een eenheid is uitgegroeid. Een kwalijk aspect voor een partij die het toch al zo moeilijk heeft CDA ligt in de onderzoeken achter bij de PvdA en de WD. Partijs zitter Helgers tracht met een rigoureuze verjonging van de Kamerfra tie het tij te keren. Het hak- en breekwerk van Helgers heeft tot nuk slechts interne ruzies opgeleverd. De vraag is of het CDA met de benoeming van een nieuwe fractie), en een verjonging van de Kamerfractie de problemen teboven komt Nederland is een proces gaande dat zich in andere landen reeds ia, voltrokken heeft. De sociaal-democraten en de liberalen lijken ziditi de grote politieke machtsblokken te ontwikkelen. Een partij van het midden heeft het in dit krachtenveld niet gemald lijk. Zeker niet wanneer blijkt dat in die partij het zo gevreesde blos groepenvirus nog steeds doorwoekert. Rington (krf/rtr) - De Am .resident Clinton heeft gi: »n totaal verbod op Amerika] lVesteringen in Myanmar (1 wft minister van Buitenlandse Albright bekendgemaakt. Clirj eerder gisteren in met econi sancties tegen Myanmar als ge- «rove schendingen van de men: L door het militaire bewind in De Surinaamse minister Brunings (l) Den Haag (anp) - Suriname heeft onlangs de medewer king van Nederlandse belas tingambtenaren in Paramari bo stopgezet omdat de Ne derlanders gevoelige infor matie zouden lekken naar Justitie in Den Haag. De Su rinaamse minister Brunings kondigde gisteren na een on derhoud met zijn Nederland se collega Pronk (Ontwikke lingssamenwerking) aan de kwestie nog verder te onder zoeken. Zestien Nederlandse_ambtena- ren hielpen sinds 1994 Parama ribo met het opzetten van een ef fectieve belastinginning. De de plorabele staat van de Suri naamse belastingdienst zorgde er tot voor kort voor dat de staatskas tientallen miljoenen misliep. Suriname zegde de sa menwerking begin deze maand eenzijdig op, zogezegd op ver zoek van de Surinaamse zaken wereld en sommige ministers die een milder belastingklimaat wensten. De beschuldiging van Brunings ligt gevoelig vanwege oud-leger leider Bouterse. De voormalige Surinaamse machthebber -be horend tot dezelfde partij als de huidige president Wijdenbosch - wordt ernstig verdacht van drugshandel. Het is theoretisch mogelijk via de belastingen zicht te krijgen op de herkomst van. zijn rijkdom. In Nederland loopt een gerechtelijk onderzoek tegen Bouterse wegens overtreding van de Opiumwet. Pronk wees de Surinaamse aan tijgingen nadrukkelijk van de hand. De minister zei onvoor waardelijk in de onkreukbaar heid van de Nederlandse ambte naren te geloven. Den Haag heeft tot op het niveau van pre sident Wijdenbosch gevraagd om met bewijzen te komen, wat overigens niet is gebeurd. Brunings vermeed zorgvuldig de naam Bouterse, maar zei wel be nieuwd te zijn naar de bevindin gen van het COPA-team, dat de mogelijke cocaïnehandel van de oud-legerleider onderoekt. De Surinaamse minister merkte snerend op dat COPA al vijftien jaar bezig is zonder dat dat iets heeft opgeleverd. De hele affaire zit Pronk dwars, maar hij verwacht niet dat het de betrekkingen met Paramari bo ernstig zal schaden. Het zorgt voor 'een deukje' in de relatie, aldus de minister, maar gelukkig betreft het maar één aspect van de samenwerking tussen beide landen. Zo deed Pronk de toezegging geld vrij te maken voor de res tauratie van de kathedraal in Paramaribo en de wederopbouw van de Nationale Assemblée die in 1996 afbrandde. Voor de kathedraal is volgens Brunings op korte termijn vier ton nodig. MevrDoelman-Pel foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Ali Doelman-Pel (64) is gisteren gekozen tot vi ce-voorzitter van de CDA- Tweede Kamerfractie. Me vrouw Doelman zit sinds 1986 in de Kamer en heeft een AR- achtergrond. Zij was secretaris van de fractie. In die functie wordt zij nu opgevolgd door Maria van der Hoeven. Doelman gooide in december van het vorig jaar hoge ogen voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer, na het vertrek van voor zitter Deetman. Als vrouw kreeg zij veel steun van andere fracties. Maar de toenmalig CDA-leider Heerma wilde per se Piet Bukman op de voorzitterszetel laten plaats nemen. Volgens de nieuwe vice-fractie voorzitter speelt haar protestantse achtergrond mee bij haar benoe ming. „Ik heb echt het idee dat het is geweest om een soort evenwicht te vinden tussen protestant en katholiek." Doelman-Pel komt overigens na de verkiezingen in mei volgend jaar niet terug in de Kamer. Dat had zij eerder al be sloten. ZIE OOK HET COMMENTAAR Utrecht/Den Haag (anp) - Het bewakingspersoneel van de landmacht is woedend. Defensie dreigt kortingen op de salaris sen van de circa 120 bewakers en hondengeleiders door te voe ren, die kunnen oplopen tot 30 procent van het netto-inkomen. Het personeel vindt dat onaanvaardbaar. Als Defensie bij de kortingen blijft, sluit het inmiddels gevorm de actiecomité van bewakers ac ties niet uit. Vandaag bespreekt het comité de ontstane situatie met de bewakers en hondengelei ders in de Kromhoutkazerne in Utrecht. Defensie heeft bij de be waking van kazernes en andere militaire objecten ingrijpend ge wijzigd, als gevolg van de reorga nisatie van de krijgsmacht en het vertrek van de dienstplichtigen. Bewakers zijn niet langer aan één gebouw gebonden, maar gaan per regio samenwerken in clusters. Daardoor lopen hun onregelmati ge diensten- en dus de toeslag daarvoor- sterk terug. Ook zijn andere tegemoetkomingen, zoals de dienstwoning en piketvergoe dingen, ingrijpend veranderd. De bewakers en hondengeleiders kampen dan ook met een inko mensachteruitgang die behoorlijk kan oplopen, erkent een woord voerder van de landmacht. Vol gens woordvoerder Terpstra van het actiecomité kan dat in sommi ge gevallen zelfs 20.000 gulden op jaarbasis schelen. De bonden en de landmacht kon den geen akkoord bereiken over een financiële regeling voor de be wakers en legden het gerezen ge schil voor aan de geschillencom missie Albeda. Die besloot dat voor het nieuwe regime een over gangsperiode van acht jaar geldt om de inkomensachteruitgang stapsgewijs af te bouwen. De uitspraak van de commissie is bindend en Defensie legt zich daar bij neer, aldus de zegsman van de landmacht. De bewakers stellen echter dat Defensie weigert de af spraken na te komen en beraden zich vandaag op nadere acties. Amsterdam (anp) - De Amsterdamse politie gaat als eerste korps ter wereld patrouilleren op skates. Het is de bedoeling dat nog deze zomer een team van vier a zes agenten wordt ingezet om de straatcriminaliteit in de binnenstad te lijf te gaan, aldus de politiewoord voerder. De politie hoopt zo effectie ver te kunnen optreden te gen zakkenrollers en winkel dieven die het in de smalle straten gemunt hebben op toeristen. De agenten die voor het rollerskates-team worden aangetrokken, kun nen al goed rolschaatsen. De politiewoordvoerder denkt dan ook niet dat de agenten bij hun werkzaamheden hin der ondervinden van hun rollend schoeisel als ze bij voorbeeld een winkeldief in boeien slaan. Den Haag (anp) - De regeringspartijen PvdA, WD en D66 wil len dat het kabinet terugkomt op zijn beslissing om gemeenten te laten bepalen of cafés gokkasten mogen plaatsen. De fracties vinden dat in elk café zonder meer twee kasten mogen staan. De Tweede Kamer debatteert hier vandaag over met staatsse cretaris Schmitz van Justitie. Op voorstel van Schmitz besloot het kabinet vorige week vrijdag ge meenten zelf te laten beslissen of er in een café gokkasten mogen staan, met een maximum van twee. Maar gemeenten kunnen de gok kast dus ook weren. Met dit besluit negeert het kabi net een vorig jaar door de Kamer aanvaarde motie, waarin het standpunt van de regeringspar tijen al stond. De woordvoerders van de regeringspartijen kondig den gisteren aan Schmitz aan de uitvoering van deze motie te houden. Zijlstra (PvdA) en De Graaf (D66) zeiden dat het kabinet voorbij gaat aan de economische belangen van de gokautomaten branche. Door het over te laten aan gemeenten wordt deze volle dig legale branche in onzeker heid gehouden. Het wetsvoorstel van Schmitz voorziet in een verbod op gok kasten in snackbars, clubhuizen en sportkantines. De maximum leeftijd voor het spelen op gok automaten is voortaan 18 in plaats van 16 jaar. Personen be neden de 18 jaar mogen niet meer bij automatenhallen naar binnen. Moord Utrechtse taxichauffeur opgelost Utrecht - Een 19-jarige Utrechter heeft tegenover de politie be-1 kend de een 28-jarige Utrechtse taxichauffeur te hebben 011 bracht. De politie had de verdachte zondag gearresteerd. De ver-1 dachte heeft verklaard de chauffeur in de nacht van 24 of maart in zijn taxi op een parkeerterrein aan het Strijkviertel te] hebben vermoord. De twee kenden elkaar en hadden vermoede-J lijk regelmatig seksueel contact. Volgens de verdachte wilde hij] de bewuste avond de relatie beëindigen. Toen de chauffeur meld-j de dat niet te willen, wurgde de verdachte hem. Recordprijs voor schilderij Arntzenius Amsterdam - Een schilderij van Floris Arntzenius (1864-: heeft gisteren 424.800 gulden opgebracht op een veiling van So-J theby's in Amsterdam. Dat is een recordprijs voor een werk van] deze schilder. De straatscène in Den Haag, uit de periode] 1900/1910, was geschat op 60.000 tot 80.000 gulden. Een Neder-] landse verzamelaar kocht het doek uit de Haagse School. Een lig gend naakt van George Breitner bracht 165.200 gulden op, vier] keer de richtprijs, en de Schreierstoren in Amsterdam van J Maris ging voor 82.600 gulden van de hand, bij een schatting van] 12,QPp|fit 18.000 gultjp» 'Schengen-lariden laten drugs lopen' Rotterdam - Het nog" vaak gehoorde verwijt dat "Ne'derland te] weinig doet om de handel en export van drugs tegen te gaan, is] deels onjuist en deels een vertekende weergave van de werkelijk heid. Zo komen in Nederland ook grote hoeveelheden drugs' nen doordat andere Europese landen die partijen niet onder-] scheppen. Dat maakte minister Sorgdrager van Justitie gisteren in Rotterdam duidelijk op de tweede dag van het congres Steden en Verslaving. Ze wees erop dat 50 procent van de in Nederland aangetroffen hasj vanuit Marokko via Frankrijk en België ons land binnenkomt. Dat percentage is nog groter voor de in Neder-] land aangetroffen heroïne. Tachtig procent van deze in Neder land aangetroffen harddrug blijkt volgens Sorgdrager via de Bal-] kanroute vanuit Duitsland in ons land te komen. WD'er mishandelt tv-verslaggeefster Den Bosch - Een verslaggeefster van de Lokale Omroep Bosch- tion in Den Bosch is maandagavond bij een ledenvergadering vat] de WD-afdeling Den Bosch mishandeld. Dat gebeurde toen de verslaggeefster door een raam beelden probeerde te maken vande| besloten vergadering in een hotel. Een van de WD'ers en tevens] de directeur van het hotel duwde de verslaggeefster op de g en beet haar toe: „Sodemieter op, ik bepaal hier wat er gebe De Bossche afdeling van de WD heeft inmiddels per fax haar ex cuses aan de vrouw aangeboden. De handtastelijke WD'er distantieert zich van de fax en we commentaar. De verslaggeefster geeft hem nog tot woensd: tijd om zijn spijt te betuigen. Doet hij dit niet, dan doet ze aa te bij de politie. Kt Schampers Dertien landen van de E van de cijfers van dit jaar Monetaire Unie (EMU). D; je Commissie, dat is same] [de lidstaten. Duitsland en ze nieuwe maatregelen n land, Denemarken, Ier- Luxemburg en Finland en eind vorig jaar al aan [belangrijkste voorwaarde (ADVERTENTIE) (anp) - De uitspraak iet Joegoslavië-Tribunaal in :es wegens oorlogsmisda den de Bosnische Serviër Tadic is op 7 mei. Het pro- ;en de 41-jarige Tadic begon geleden, en de rechtszit- waarbij ongeveer 120 ge werden gehoord, duurden id november. liters van het VN-hof ma- )p 7 mei alleen hun besluit id over de schuldvraag. Ta- lederlandse advocaat mr. M. liroff had tijdens zijn slot- ii niet om vrijspraak ver- omdat de aanklagers ook straf hadden geëist en de alleen hadden gevraagd lachte op alle punten van '.acht schuldig te verkla- het tribunaal de verdach- mldig acht, kunnen de aan- hun eis op tafel leggen en ladimiroff om vrijspraak waarna pas het vonnis ïide partijen kunnen dan 'gin hoger beroep, zit al sinds februari 1994 'en hij op aanwijzingen van Bosnische vluchtelingen Ie politie in München werd kt. Het tribunaal klaagde en jaar later aan wegens en marteling in de kampen '1 Keraterm en Trnopolje 'rdwest-Bosnië in 1992. De te Serviër zit sinds april een speciale VN-cel in de |enis van Scheveningen. Hij altijd stellig ontkend iets 'eze misdaden te maken te gehad. Overigens heeft net tribunaal gisteren ge- T M. Wladimiroff te ver- Hij is tevreden over het ■'»i ^duniroff tijdens het t ™ar op advies van de au- F van het voormalige Joe- né wil hij nu een Servische toevoegen aan het ver team, dat behalve uit .off nog bestond uit de advocaten Steven Kay en pertodano. g< bi D bi tl ei] m st oil pe he Ka M' ee: kil ril da w( In m na dq wd gr. zo zij dej na Zó ZO' Fr 3,^ na er| scl pr| ws on tel ra| Eu na dej vo. na Deze week wordt op nieuw een poging ge waagd om een gat te schieten in het systeem van het minimumloon. Morgen behandelt de Tweede Kamer een wetsontwerp van PvdA- minister Melkert van Sociale Zaken om voor sommige groepen werk nemers tijdelijk het mi nimumloon te verlagen naar 70 procent van het bestaande minimum loon. In het regeerakkoord van het paarse kabinet is afgesproken dat sommige groepen werklozen gedwongen kunnen worden tij delijk voor minder dan het mini mumloon te werken. Inmiddels ligt er een wetsvoorstel in de Tweede Kamer. PvdA-minister Melkert (Sociale Zaken) heeft de laatste jaren weinig wetsontwer pen met zoveel tegenzin opge steld en verdedigd. Ruim twee jaar heeft hij zitten treuzelen in de hoop dat van uitstel mis schien wel afstel zou komen. Door Harry Coerver Een PvdA-minister die het mini mumloon verlaagt, probeer dat maar eens aan PvdA-kiezers te verkopen. Om zijn sociaal-de mocratisch vestje schoon te hou den, riep hij de afgelopen tijd re gelmatig slogans als: „Werk moet lonen. Wie werkt, moet verlost zijn van de sociale dienst. Wie werkt, moet in zijn eigen le vensonderhoud kunnen voor zien." Melkert zou er een lief ding voor over hebben als het wetsontwerp in de Kamer sneuvelt. Die kans is overigens bepaald niet uitge sloten. Coalitie-partij D66 heeft een amendement opgesteld dat morgen waarschijnlijk aangeno men wordt en dat de nieuwe wet compleet krachteloos maakt. Volgens het wetsvoorstel mogen werkgevers aan langdurig werk lozen die ze in .dienst nemen tij delijk - nooit langer dan twee jaar - een loon betalen dat lager is dan het wettelijk minimum loon. Deze maatregel zal ervoor zorgen dat laaggeschoolde werk lozen uiteindelijk toch aan vast werk komen, redeneren de voor standers van de nieuwe wet. Kostwinners verdienen echter, ondanks de nieuwe wet, altijd minstens 100 procent van het minimumloon en alleenstaande ouders minimaal 90 procent. Melkert heeft deze twee groepen uitgezonderd van de nieuwe re geling. Daarmee voorkomt hij de situatie dat werkende mensen zó weinig verdienen dat ze bij de Sociale Dienst om een aanvul ling uit de bijstand moeten aan kloppen. Anderen daarentegen, de alleenstaanden bijvoorbeeld, moeten het wel doen met 70% van het minimumloon. D66 vindt dat onrechtvaardig. Iedereen moet gelijk behandeld worden. Aanvankelijk pleitte D66 er voor om iedere langdurig werkloze te verplichten, onder bepaalde voorwaarden en tijde lijk, onder het minimumloon te werken. Een amendement van die strekking werd aangekon digd. D66 en ook WD en CDA konden zich daar goed in vinden. Daarmee dreigde de nieuwe wet veel verder te gaan dan Melkerts bedoeling was. Discussies over het minimum loon leverden de laatste weken het beeld op dat D66 toegetreden was tot de club die het mini mumloon het liefst afschaft. Maar van die club wil D66 hele maal geen lid zijn. Daarom heeft de fractie inmiddels het roer om gegooid. Gelijkheid voor ieder een kan ook als iedereen, vrij willig, ervoor kan kiezen voor minder dan het minimumloon te werken, vinden ze nu. Kamerlid Bakker dient morgen een amen dement in die het wetsvoorstel op die manier verandert. Bij de PvdA is de ommezwaai van D66 als een godsgeschenk ontvangen. Van een verlaging van het minimumloon zal in de praktijk niets meer overblijven. Er zullen maar weinig mensen te vinden zijn die een bijstandsuit kering inruilen voor een nog la ger loon. „We zijn aangenaam verrast en zullen het amende ment van coalitiegenoot D66 dan ook graag steunen," zegt PvdA- kamerlid Van Zijl, met nauwe lijks onderdrukte opluchting. Ook Groen Links, SP en andere kleine partijen in de Kamer, sa men een meerderheid, steunen het amendement van Bakker. Bij WD is intussen de woede en de verbijstering groot. Van de afspraak uit het regeerakkoord lijkt niets meer over. Hoe hoog de WD de zaak opneemt, blijkt uit het feit dat de afgelopen da gen de problemen rond het wets voorstel over het minimumloon onderwerp van discussie was op 't torentje van premier Kok. Zo'n overleg is meestal een teken van verhoogde politieke spanning. 3 Maanden mobiel proefdraaien voor f 149,- met het Libertel 'ZiZo bel nu. beslis later pakket'. U ontvangt: een Philips Fizz GSM mobiele telefoon een extra oplader voor in de auto een Libertel Piek en Dal abonnement t.w.v. f 104,85 en u betaalt geen aansluitkosten (normaal f 105,75). We draaien er niet omheen. Dit krijgt u in maand 4: nog I maand gratis abonnement t.w.v. f 34,95 50 gratis belminuten. Het Fizzseizoen is geopend tot I juni 1997. Bel voor de exacte voorwaarden de Philips consumentenlijn: 0900 - 8406 (20 ct. p/m). en sprookjesachtige familie I e,s'e op een bijzondere n Mei in de hoofdrollen o.c en u betaalt geen aansluitkosten (normaal f 105,75). 0900 - 8406 (20 ct. p/m). "ouraroiien O.C &E VIDEO LANG LE N 23 APRIL T/M 29 APRIL 1997. A j

de Stem | 1997 | | pagina 4