De oudste speren ter wereld Nigel Calder omarmt opzienbarende theorie Deense natuurkundigen [ederlanders [van reuma Zelfs inslag kleine komeet kan aarde in nucleaire winter storten Helft van bewoners Romeinse rijk niet ouder dan twintig LIJF LEVEN Dertigste dru Calorieëntabelj 07:08 O Autoriteit Kernenergie Politiek Problemen Duitse archeoloog vindt nieuw bewijs voor vroege jacht !ïr?dere '"formatie wil omtrent I ,fri ln deze bijlage, kan U (ikSkantooruren bellen naar: «6-5312344 of 076-5312272. WETENSCHAP KORT Vlucht space-shuttle opnieuw Japanse ruimtevaart trekt aan )AG 23 APRIL 1997 E2Ü DE STEM Grillige zon contra broeikas lat je elke keer als je jezelf be- fapt op het denken aan iets faaraan je niet wilt denken, je egen jezelf zegt 'stop' en jezelf ervolgens dwingt aan iets an- ers te denken. Dat nu blijkt jolgens de recent onderzoek irecies de verkeerde manier te lijn om dwang- en andere nare ;edachten aan te pakken: ze Worden er alleen maar heviger jan. Sterker nog, er zijn aan wijzingen dat de kans op het j-ijgen van psychische aan- loeningen (na een ernstig on geluk) alleen maar groter vordt als je probeert de ge lachten aan al die narigheid te Dnderdrukken. Vat betekent dit nu voor de lagelijkse praktijk? Inder- iaad: dat je er goed aan doet jm zoveel mogelijk aan de din gen te denken die je juist het liefst zou willen vergeten. Dus 'ïls je iets ergs hebt meege- -maakt, bijvoorbeeld een vlieg ramp of een overval, dan doe je er goed aan zoveel mogelijk te denken aan en je te concentre ren op wat je allemaal gezien en meegemaakt hebt. Precies tegengesteld aan wat je eigen lijk zou willen doen: de narig- jlheid uit je hoofd zetten. On derzoek heeft uitgewezen dat mensen die elke dag denken aan het trauma dat ze hebben i meegemaakt en daarover een uitvoerig dagboek bijhouden, veel sneller opknappen dan mensen die proberen zo weinig mogelijk aan de traumatische gebeurtenis te denken. Voor psychologen betekent dit dat ze hun cliënten juist moe ten aansporen om de confron tatie met de narigheid aan te gaan, in plaats van ze te leren hoe ze afleiding en ontspan ning kunnen vinden. -m-tox ijor ten. Het fonds is wel ingenomeD met het feit dat steeds minder- mensen veronderstellen dat reu-1 ma alleen bij ouderen voorkomt vier procent, (anp) Voor degenen die letten op hu lijn is de Calorieëntabel/Joules tabel van diëtiste Nicotine Duin ker-Joustra al jaren een hand hulpmiddel. De tabel, waarvan de eerste i in 1982 verscheen, geeft een au delijk - alfabetisch - overziet van het aantal calorieën ot jou les per voedingsmiddel. De dertigste druk van de taio rieëntabel, die dezer dj^>en verschenen, is ten opzichte de vorige editie met circa J nieuwe producten uitge J Ook light-varianten zijn m lijst te vinden. In het boekje, dat 72 pag®l telt en in de boekhandel b» kost, zijn tevens een paar g spelregels voor gezond ete enkele tips voor lijners opg®| men. tEen massa-ejectie. Binnen enkele uren stoot de zon miljarden tonnen materie uit. foto uit 'de grillige zon' Volgens onderzoekers zorgt niet het broeikaseffect maar een grillige zon voor verwarming van de aarde. foto rené van megen Door Hélène van Beek Niet het broeikaseffect maar een gril lige zon zorgt voor verwarming van de aarde, Alsade zon in een actieve biu is, maast' de zonnewind grote Hoe veelheden kosmische straling weg, zijn er minder wolken en wordt de aaide warmer. Is de zon in een passie ve bui, dan is er kosmische straling die wolken helpt vormen en koelt de aarde af. Dat is de belangrijkste conclusie van liet nieuwste boek De Grillige Zon van de Britse wetenschapsjournalist Nigel Calder. Calder omarmt de recente, op zienbarende, theorie van twee Deense natuurkundigen, Svensmark en Friis Christensen, verbonden aan het meteo rologische instituut in Kopenhagen. Volgens de Denen is niet het broeikas effect - uitstoot van met name kooldi oxide - de belangrijkste oorzaak van opwarming van de aarde, maar de wis- pelturigheid van de zon. Calder: „De zon wordt vooral gezien als M lichtbron die opkomt in de morgen 's nachts verdwijnt. Maar er is een andere zon die nooit weggaat. Er is al tijd zonnewind, er is altijd kosmische straling, wetenschappers begrepen al leen het idee van de 'onzichtbare zon' niet." De twee Denen hebben voor het eerst net verband aangetoond tussen de in tensiteit van de kosmische straling - Decennialang houdt de Brit zich al be- een regen van elektrisch geladen deel- zig met de ontwikkelingen in de klima- tjes uit het heelal - en de dichtheid vaa'-ai'tölögie en ruirrïte-oïïderzoek en hij geldt de wolken. Svensmark en Christehsen als een autoriteit op zijn gebied. Hij "verklaren Méïfsee 'öok de zonneMldku-'^'sehteef een aantal boeken over de mate- theorie, die al eeuwenlang is aanvaard. rie en maakte documentaires voor de In deze theorie geeft de hoeveelheid BBC. Dat Calder vooral een betrokken zonnevlekken de mate van activiteit van de zon aan. Bekend is dat in de vo rige eeuw het graan goedkoop was in tijden dat er veel zonnevlekken waren. De periode 1300-1850 staat bij klimaat- historici bekend als de Kleine Ijstijd omdat het op veel plaatsen in de wereld kouder was. Wetenschappers hebben aangetoond dat er tijdens de koudste periode, rond 1700, bijzonder weinig zonnevlekken waren. De Deense wetenschappers hebben zich helemaal op de zonnevlekkencycli ge stort. „En ik heb voor mijn boek dank baar daarvan gebruik gemaakt," aldus Nigel Calder. „Zij hebben hun onder zoek helemaal in hun vrije tijd gedaan, hun gegevens bij elkaar gesprokkeld door op Internet te surfen. De twee heb ben de grootste klimatologische ont dekking van deze eeuw gedaan door aan te tonen dat het wolkendek afhankelijk is van de intensiteit van de kosmische straling." „Boven alles ben ik journalist," zei Ni- gel Calder tijdens de presentatie van de Nederlandse vertaling van zijn boek. journalist is, steekt hij niet onder stoe len of banken. Het blijkt ook duidelijk uit zijn werk. Zijn nieuwste boek is een vlammend pleidooi vóór acceptatie van de grillige zon-theorie van Svensmark en Friis Christensen en een grote aan klacht tegen de politiek. Want de poli tiek houdt ten onrechte nog steeds vast aan de broeikas-theorie. En daardoor zijn alle, kostbare, wetenschappelijke programma's nog steeds op de broeikas theorie afgesteld. In de jaren vijftig tot en met zeventig was het redelijk koel. In de jaren tach tig werd de aarde warmer, de tempera turen stegen. Calder beschrijft hoe eind jaren tachtig de discussie over het broeikas-effect vooral een politieke zaak was. Terugdringen van gebruik van fossiele brandstof was noodzakelijk en dat heropende volgens hem de weg naar kernenergie. De Grillige Zon laat zien dat veel deskundigen destijds twij fels hadden over het broeikas-effect als enige oorzaak van het warmer worden de klimaat. Maar desondanks werd de broeikas-theorie de basis van program ma's voor wetenschappelijk onderzoek en van de internationale politieke strijd. En dat terwijl opwarming van de aarde door het versterkte broeikas-effect nooit wetenschappelijk is bewezen, al dus Calder: „De voorspellingen over op warming van de aarde is science fiction, geschreven door super-computers. Zij creëerden denkbeeldig weer. Je laat de computers lopen, en dat is het. Maar het was allemaal zeer overdreven." Calder beschrijft hoe de Deense onderzoekers een 'wereldwijd dominerende opinie' en 'een overmacht aan arrogante super computers' trotseerden. Kortom: de strijd van de kleine David tegen de reusachtige Goliath. Calder maakt dui delijk hoe moeilijk de Denen het met hun afwijkende theorie hadden. De re dactie van het toonaangevende weten schappelijk tijdschrift Science weiger de bijvoorbeeld vorig jaar hun artikel omdat het te lang zou zijn. Een bewogen Calder gaf tijdens zijn persconferentie ook aan dat het gevaar lijk is als wetenschap en politiek te veel met elkaar verweven raken. „Het is slecht nieuws voor wetenschappers als hun onderzoek politiek wordt. Eind ja ren tachtig werd er consensus bereikt over de broeikas-theorie. Onder politie ke druk kwam het op de internationale agenda. Er kwam veel geld voor weten schappelijk onderzoek, maar het was te vroeg." Volgens Calder gaan consensus en wetenschap nooit met elkaar samen. Hij is daarom zo blij met de Deense on derzoekers die tegen de stroom in roei en. „En die van collega's te horen kre gen dat ze politiek incorrect bezig wa ren." In zijn rijk geïllustreerde en goed gedo cumenteerde boek De Grillige Zon geeft Calder een nauwgezet overzicht van de 'Deense strijd'. Kritiekpunt is dat de journalist Calder iets te begaan is met zijn Deense helden en onopgeloste pro blemen in hun theorie te gemakkelijk terzijde schuift. Ook schiet hij te ver door in zijn conclu sies. Calder verdenkt westerse politici er van dat ze de broeikas-theorie thans gebruiken om Derde Wereldlanden on ontwikkeld te laten. „De politiek heeft een excellente economische reden om hen te vertellen dat ze minder fossiele brandstoffen moeten gebruiken. Ze zeg gen 'Jullie moeten niet doen wat wij hebben gedaan. Ruïneer je klimaat niet'. Maar ze zeggen dat om een andere reden," aldus Calder. „Ze willen hun ontwikkeling niet. Ze willen dat de rij ken rijker worden en de armen armer." 'De Grillige Zon, de onthullende waar heid over het broeikaseffect'. Nigel Cal der. Schuyt Co/Natuur en techniek. 69,50. WOENSDAG 23 APRIL 1997 imen worden, gezien het fei faagd ben om adviseur te leen Amerikaans onderzoek indeling van acute midd ij ling en de plaats van antiD krijn laatste onderzoekdat Vj hem met vrijwel dezelfde ■artsen deed en dat e™ëe „cetv En gepubliceerd is in The L hij: Acute kaakholte-ontstekj jtamelijk vaak voork°me?heid mi Ie van een neusverkou i bij volwassenen. Ook t( Idt te pas en te onpas lend. Bovendien wordt de B f niet altijd terecht gest®J°'dbeid I lang durende neusverk jhoofd- of gezichtspijn heelt lt de diagnose dikwijlsondi Iter ik heb sinusitis! Maar IA fk blijkt dat het in nog geen X igevallen om sinusitis hetd deneusbijholtegaat-Enals^ tkelijk zo is, dan is ook hiei toverbodig want ook zon j keling geneest de aa^^pi, isdruppels, eventueel stom» fiers in drie tot vier weken. Kor Theo Holleman «eenDuitse bruinkoolgroeve pijn 400.000 jaar oude houten sPeren gevonden. Die verlos sen onze voorouders definitief 'an de veronderstelling dat zij I «et konden jagen. pminkoolwinning in dagbouw I erwoest bestaande landschap- Is h zet °P eenzelfde grote I's 1 C'e aidergrond op zijn LZ een g™wel is, kan pi een zegen zijn. Zo ook Ler'Deze gigantische ingrepen I «men tegelijk een buitenkans. ItT archeologie. In 1983 I "eeH de Duitse archeoloog dr 'NFORMATIE reageren kan ook. I De c?daarvoor is: I Donk 'factie Lijf Leven, I fc3229' 4800 MB Breda. edactie: René van der Velden. H. Thieme zo'n kans toen hij werd aangesteld om onder meer de bruinkoolwinning bij Schö- ningen (Niedersachsen) te gaan begeleiden. De Schöningse bo dem hield grote archeologische beloften in. Voor de meer recen te prehistorie, maar vooral ook voor het Oud Paleolithicum, een periode die van het verste verle den duurde tot 300.000 voor Christus. In 1992 begon wat dit tijdvak betreft het succes te ko men. Thieme vond een aantal oeroude vuurstenen werktui gen. Hij verschoof het zwaarte punt van zijn aandacht toen naar het Paleolithicum en for meerde een werkgroep om zich heen. Daarvoor kreeg ook de Leidse paleontoloog dr Th. van Kolfschoten een uitnodiging. Op de achtergrond wordt Thie me geadviseerd door nog een Leidenaar: hoogleraar prehisto rie professor dr W. Roebroeks. In 1992 dook ook de eerste van een reeks echte sensaties uit de groeve op. Thieme ontdekte be werkte stukken hout die aan beide zijden waren voorzien van een gleuf. Het moesten hef ten voor vuursteenafslagen zijn. De geologie van de vindplaats gaf aan dat de laag waaruit de heften afkomstig waren iets ou der was dan 400.000 jaar. Thie me had meteen de oudste, sa mengestelde werktuigen van de wereld in handen. Twee jaar la ter volgde de vondst van een 78 centimeter lange werpstok. En als klap op de vuurpijl kwamen er in 1995, tussen een menigte dierenbotten, drie houten spe ren tevoorschijn. Ze hebben een lengte van ongeveer 230 centi meter en zijn van sparrenhout gemaakt. Opnieuw gaf de geolo gie een hoge ouderdom aan: 400.000 jaar. Achter Thieme's naam staan daarmee nu ook de oudste projectielen ter wereld. Want het zijn projectielen, geen stootsperen of graafstokken. De speren werden namelijk over een lengte van zestig centimeter aangepunt en de makers legden het zwaartepunt niet in hét midden maar meer naar de punt toe. Resten van planten zijn in Schöningen uitstekend be waard gebleven. Onderzoek hiervan heeft een duidelijk beeld opgeleverd van de na tuurlijke omgeving waarin de speren werden gebruikt. Het is een steppe-aehtig gebied ge weest, grasvlakten met hier en daar een plukje naaldbos. De weersomstandigheden zouden we nu 'continentaal' noemen, droog met warme zomers dus en koude winters. Studie van de dierenbotten in het onderzoek van Thieme is Van Kolfsehotens taak. Ook die botten zijn prach tig geconserveerd. Van Kolf schoten heeft kunnen achterha len dat in deze biotoop hoofdza kelijk paarden rondliepen. Dit dier maakte maar liefst negen tig procent van de fauna uit. Volgens Thieme maakten de oermensen van Schöningen met hun speren jacht op deze paar den. Er lagen veertien paarden- schedels op de vindplaats en duizenden paardenbotten. Die waren kapotgeslagen om er het merg uit te kunnen halen. Overblijfselen van oermensen zijn in Schöningen nog niet aangetroffen. Thieme houdt zich wat dit aangaat ook op de vlakte en heeft het over 'vroege mensen'. Verder naar het Oos ten, in het Duitse Bilzingsleben, zijn dergelijke resten ooit wél gevonden. Ze waren 350.000 jaar oud. Die mens begon al trekjes van de (jongere) Nean derthaler te krijgen. Het is goed mogelijk dat de oermens van Schöningen op die van Bil zingsleben heeft geleken. Over de capaciteiten van onze voorouders wordt verschillend gedacht. Traditioneel stond hij erbij als een onverschrokken man-the-hunter. Maar de Ame rikaanse antropoloog Lewis Binford begon tegen het einde van de jaren zeventig aan de sloop van dit beeld. Binford ge loofde niet dat vroege mensen konden jagen. Ze aten vlees dat roofdieren lieten liggen. De Brit Clive Gamble denkt er ook zo over. Onze voorouders waren opportunistische aaseters. We zens die niet vooruit konden denken, die niet konden plan nen of organiseren. Door de ontdekking van de speren ech ter moeten er volgens professor Roebroeks nu grote vraagtekens worden gezet bij hun ideeën. Roebroeks: „Uit de speren spreekt een hoop kennis over het maken van jachtwerktui- gen. En dat ze er vervolgens iets mee deden is ook logisch. Deze vondsten passen mooi in een trend, want de laatste vijf jaar doken er al steeds meer bewij zen op dat in ieder geval de Neanderthaler wel degelijk tot jagen in staat was, dat hij syste matisch op zoogdieren jaagde. De speren van Schöningen ver plaatsen dat moment nog eens 200.000 jaar in de tijd terug." De Duitse archeoloog dr H. Thieme (links) met een collega in de groeve waar hij de hou ten speren vond. foto reuters Zelfs de inslag van een kleine ko meet met een doorsnede van één kilometer kan een nucleaire win ter op aarde tengevolge hebben en de landbouw op onze planeet wegvagen. Dit blijkt uit een com putersimulatie in de VS. De ramp zou een miljard mensen het leven kunnen kosten. Een komeet van een kilometer doorsnede is nog maar klein ver geleken met de komeet Hale- Bopp die nu de aarde passeert en een doorsnede van 40 kilometer heeft. Maar de inslag zou een In het begin van onze jaartelling werd bijna de helft van de bevol king niet ouder dan twintig. Dat blijkt uit onderzoek van een graf veld bij Valkenburg (ZH). Ar cheologe Liesbeth Smits onder zocht de resten die na crematie overbleven aan de noordgrens van het Romeinse rijk. Zij stelde vast dat 44 procent van de bevolking niet ouder werd dan twintig. Ruim een kwart (26 pro cent) haalde de leeftijd van zes jaar niet. De meeste volwassenen stierven tussen de twintig en veertig jaar. Slechts drie procent bleek ouder dan zestig te zijn ge worden. De resten na crematie uit de Ro meinse tijd zijn veel beter bestand tegen de tand des tijds dan onver- brand botmateriaal en vormen dan ook een belangrijke bron van informatie voor bevolkingsop bouw, gezondheid en religie van vroeger. Met steun van de Neder landse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek zijn cre- matieresten voor het eerst groot schalig onderzocht. De Romeinen vergruisden in hun tijd de crematieresten niet. Ar cheologen treffen daarom goed herkenbare botstukken aan van soms twaalf centimeter groot. De leeftijd van kinderen kan'ffaiïw- keurig Worden" bepaald adti" de hand van het gebit en de volgroei ing van het skelet. Bij volwassenen is de leeftijd minder nauwkeurig vast te stel len; de sluiting van de schedelna den is hierbij het meest belang rijk. Het geslacht van kinderen kan niet aan de hand van de res ten worden bepaald. Alleen de skeletdelen van volwassenen, vooral de schedel en het bekken, geven het onderscheid tussen mannen en vrouwen. Op het onderzochte veld in Val kenburg (750 graven) ontbreken de graven van militairen, terwijl de regio destijds zeer betwist was. Archeologen veronderstelden dat de militairen van het nabijgele gen castellum en de bewoners van de nederzetting waren bijgezet. De graven van militairen zouden vooral in de eerste eeuw de over hand hebben door de vele veldsla gen in die tijd. Uit het onderzoek blijkt echter een ondervertegen woordiging aan militairen. Waar schijnlijk zijn zij op de slagvelden achtergebleven. Mogelijk is het vervoer van het slagveld een pro bleem geweest, (anp) Het Amerikaanse ruimtevaartbureau Nasa heeft besloten de begin april mislukte vlucht van de space-shuttle Columbia over te doen. Dat zal waarschijnlijk begin juli gaan gebeuren. Dan zullen alsnog de geplande laboratorium-onderzoeken worden uitgevoerd. De ruimtevlucht van de Columbia moest op dinsdag 8 april na een tocht van slechts vier dagen worden afgebroken wegens problemen met een van de brandstofcellen voor de energievoorziening. Er was een reis van zestien dagen gepland. Aan boord was onder meer het ruimtelaboratorium Spacelab, waarin een groot aantal proeven met micro-zwaartekracht zou worden uitgevoerd. De brandstof cellen worden nu vervangen en de 'space-shuttle wordt weer vlucht-klaar gemaakt. Door deze extra ruimtereis in juli moet wel het lanceer-schema worden aangepast. Vooralsnog staat de volgen de space-shuttle vlucht gepland voor vertrek op 15 mei, voor een bezoek aan het Russische ruimtestation Mir. kracht hebben van 30.000 mega ton, ofwel tienmaal zoveel als van alle kernwapens samen, die ston den opgesteld in de wereld op het hoogtepunt van de Koude Oorlog, aldus een expert Mark Boslough van Sandia National Laborato ries in New Mexico. Stof of wa terdamp zouden de zon totaal verduisteren. „Een systeem om kometen af te weren is er nog niet, maar mis schien kunnen we er over een jaar of vijftig iets tegen doen," aldus Boslough. (rtr) Japan wordt steeds actiever in de ruimtevaart. Het land heeft al een eigen lanceersysteem, waarmee enkele wetenschappelijke sa tellieten de ruimte zijn ingeschoten. Onlangs is besloten ook de commerciële markt op te gaan en voor derden satellieten te gaan lanceren. Daarnaast maakte het Japanse bureau voor ruimtevaart Nasda kort geleden bekend een zeer precies geografisch positie-bepa lingssysteem met behulp van satellieten te willen ontwikkelen. Drie tot acht kunstmanen zouden daartoe zowel in een lage baan rond de aarde als in een geostationaire baan (op 36.000 km hoogte, op een vast punt ten opzichte van de aarde) moeten komen. Deze zouden, met behulp van laser-technieken en atoom-klokken, tot op maximaal één meter van de geplande positie in de ruimte moeten komen. Met dit satelliet-systeem moet plaatsbepaling in het berg achtige Japan beter verwezenlijkt kunnen worden.

de Stem | 1997 | | pagina 23