Pil tegen kaalheid bij mannen Pleidooi tegen penicilline Huidspecialist pleit voor erkenning van kapper als haarexpert Nigel Merendeel Nederlanders weet niets van reuma ££ESTtag'da,! ïSïïa&ïiad I v°rmen ff/!g?ntlscfle ingrePer I•«■'Ssar SfSssï*"00"- SïiS'Sfs,-' Aan narigheid denken is goed Kno-arts deed onderzoek onder zestig huisartsen DE STEM LIJF LEVEN Verfbeurt Scepsis DE STEM Dertigste druk Calorieëntabell JMformatie li i i WOENSDAG 23 APRIL 1997 Ei Door Will Gerritsen „Ik ben ervan overtuigd dat dit het eerste middel is dat daadwer kelijk iets doet tegen kaalheid," juicht huidspecialist Ids Boersma van het Drechtstedenziekenhuis in Dordrecht. Boersma en zijn Vlissingse vakbroeder Prens zijn betrokken bij een groot interna tionaal onderzoek van een pil te gen mannelijke kaalheid met een erfelijke aanleg, de alopecia androgenetica. Acht maanden lang hebben twee groepen kalende Nederlanders dagelijks een pilletje geslikt: de ene groep een fopmedicijn en de andere groep het nieuwe middel Propecia, een vinding van het farmaceutisch concern Merck Sharp Dohme die haaruitval afremt. Het gaat om een dubbel- blind onderzoek, een weten schappelijke standaardmethode, waarbij de doktoren geen idee hebben wie het echte medica ment heeft ingenomen. Nog steeds weet Boersma niet wie Propecia heeft geslikt, maar wel heeft hij geconstateerd dat bij zes a zeven op de tien mannen met een kalende kruin het haar is teruggekomen. Het is een becijfe ring waarin hij uiteraard de helft van de proefkonijnen buiten be schouwing heeft gelaten: zij kre gen immers het fopmiddeltje. Ge fopt zal zich ongetwijfeld ook de man hebben gevoeld die gecon fronteerd werd met een bijwer king van het wondermiddel: ver mindering van de geslachtsdrift. Dit euvel schijnt te verdwijnen zodra met het medicijn wordt ge stopt. Over de bijwerkingen ver derop nog meer. De score spoort met de resultaten van een internationaal klinisch onderzoek onder 1553 kalende mannen die onlangs op het jaar congres van de Amerikaanse Academie voor Dermatologie werden gepresenteerd. De 'bad- mutsen-in-wording' in de leeftijd van 18 tot 41 jaar gebruikten een jaar lang elke dag het middel. Na afloop bleek dat in een cirkeltje met een doorsnede van 2,5 centi meter er gemiddeld 107 haren bij waren gekomen. Van de totale groep Propecia-gebruikers gaf 56 procent aan dat er sprake was van haargroei van enige beteke nis. Maar haargroei zit ook tus sen de oren: 33 procent van de mannen die het fopmiddel na men, verklaarde eveneens dat de verloren gewaande sprietjes lek ker waren gaan groeien. Derma- talogen concludeerden na bestu dering van foto's dat bij 48 pro cent van de Propecia-slikkers een duidelijke aanwas was te zien. „Ik verwacht* dat het middel werkt bij mannen die beginnen te kalen en niet bij iemand die al vijftien jaar kaal is," zegt Boers ma. De pil is de 'light-versie' van een medicijn tegen prostaatvergro ting, Proscar, een middel dat de stof finasteride als werkzame be standdeel heeft. Dit middel bleek niet alleen de prostaat te verklei nen, maar remde als bijwerking de haaruitval bij kalende mannen af. Propecia grijpt in de mannelijke hormoonhuishouding in. Daar kan een kleine minderheid van de proefpersonen over meepraten. Bij 1,8 procent van de Propecia- slikkers nam de geslachtsdrift af, terwijl 1,3 procent moeilijk een erectie kon krijgen. Opmerkelijk is dat ook gebruikers van het fop middel klaagden over minder ge slachtsdrift (1,3 procent) en erec tieproblemen (0,7 procent). Waarschijnlijk een kwestie van psychologie: de proefpersonen waren tevoren ingelicht over de bijwerkingen. In theorie gaan de haren weer uitvallen zodra gebruikers met Propecia stoppen, maar onder zoek moet uitwijzen of dat echt zo is. Wanneer de Europese regis tratie van het medicijn normaal verloopt, zal het in de loop van volgend jaar op de markt ge bracht kunnen worden. De knippende dokter Last van hardnekkige roos of een ander kwellende haar- kwaal? Ren niet naar de dok ter, maar consulteer eerst de kapper. Tegenwoordig zijn sommige friseurs verrassend goed geëquipeerd om aandoe ningen te analyseren en te lijf te gaan. Huidspecialist Ids Boersma pleit voor de erken ning van de kapper als haarex pert bij uitstek. Door Will Gerritsen Met een pincet trekt hij enkele haren uit. „Het is pijnloos," stelt hij de oudere dame gerust. Op het beeldscherm verschijnt een mi croscopische uitvergroting van iets dat in de verste verte op een wattenstaafje lijkt. „Typisch een haar in de uitvalfase," analyseert Peet Kleeven klinisch. „Laten we nu de talgmeting met de sonde doen. Mmm, aan de zijkant be draagt de talggraad tien procent. Maar daar zitten de zweetklier- tjes. We moeten wel bedenken dat mevrouw vanmorgen haar haar heeft gewassen. Dat maakt de meting minder nauwkeurig." De diagnose is verricht: op het beeld scherm presenteert de computer een behandelplan. „Wat ze tegen woordig toch niet allemaal kun nen," verzuchtte de mevrouw al eerder tijdens het onderzoek. Vppr de goede orde; we bevinden ons niet in de spreekkamer van een dermatoloog. We kijken hier in de spiegel van de kapper, kap salon Happy Hair in Horst. Een stukje verderop leest een me vrouw met krullers onder de droogkap een roddelblad, daar naast is een kapster bij een klant met een kleuring in de weer. Leuk allemaal, die trendy kapsels met speelse piekjes, subtiele high lights en ultra streaks, maar een goed kapsel begint met gezond haar. En gezond haar begint bij een gezonde hoofdhuid, is het cre do van Peet Kleeven. „Vergelijk het met een plant. Zet je hem in een pot met slechte potgrond, dan zal hij nooit bloeien." Kleeven onderzoekt hoofdhuid, haar en haarwortel met de 'capil- liscope', een nieuw instrument met een minuscule microscoop die in een piepkleine videocamera is ingebouwd en een sonde die het talggehalte meet. De klant kan op een televisiescherm de analyse li ve volgen. „Er zijn zoveel ver schillende haarproblemen: nu kunnen we die gericht aanpak ken. Ik krijg hier klanten die in een ziekenhuis werken: ze vinden het een schitterend ding. Klanten Kapper Peet Kleeven verricht een haardiagnose. met een haarprobleem vragen me waarom de dermatoloog hen niet met dit apparaat onderzoekt." Borstelen De conditie van het haar is onder hevig aan allerlei invloeden, van buitenaf en van 'binnenin'. Be kend is de forse haaruitval na een bevalling, een gevolg van hormo nale veranderingen in het li chaam. Bij een 'crash-dieet' wordt niet alleen de afslank-freak dunner, maar ook zijn schedelbegroeiing. Oorzaak: een gebrek aan waarde volle voedingsstoffen, zoals eiwit ten, vitamines, mineralen als zink en ijzer; haar is voor 98 procent eiwit. Overmatig borstelen met een haarborstel met plastic of ij zeren pennen is funest, - neem liever een varkensharen borstel -, evenals veelvuldig gebruik van de föhn. Sommige geneesmiddelen hebben vervelende bijwerkingen voor de haargroei. Stress of een traumatische ervaring kunnen een gezonde bos haar veranderen in kwijnend struweel of zelfs in een aantal dagen tijds een kaal slag aanrichten. „En dat komt vaker voor dan u denkt. In mijn praktijk ongeveer tien keer per jaar," zegt dermato loog Ids Boersma van het Drecht stedenziekenhuis in Dordrecht. „Vier maanden na een belangrij ke stresssituatie, bijvoorbeeld een sterfgeval in de naaste omgeving, kunnen veel haren versneld uit vallen. Maar weet u, niet alleen de dermatoloog, maar ook de kapper is goed in staat deze diagnose te stellen. En diezelfde kapper kan de klant vertellen dat de haardos na een aantal maanden weer te rugkomt". Boersma pleit voor de erkenning van de kapper als de haarexpert bij uitstek: „De der matoloog mag best wel eens uit zijn ivoren toren afdalen. Hij moet niet denken dat alleen hij de wijsheid in pacht heeft. De kap per van nu kan ontzettend veel doen voor de klant. Hij ziet ie mand met haarproblemen eerder dan de dermatoloog, en hij kent deze klant meestal ook al lang. Daarom heeft hij in zijn diagnose ook een signaalfunctie: bij ernsti ge aandoeningen, zoals psoriasis, moet hij doorverwijzen naar de huisarts. Maar in vele andere ge vallen kan hij zelf een therapie beginnen. Waarom zou hij een klant met roos niet kunnen hel pen? Daar is toch niets mis mee." Om te voorkomen dat de coiffeur foto jacques peeters gaat miskleunen, is het wel nodig dat hij op het gebied van derma tologie bijgespijkerd wordt. Een stoomcursus van twee dagen is al voldoende. Boersma: „De grote dermatoloog professor Cormane zei altijd: 'In tien dagen maak ik van een glazenwasser een derma toloog'. De beginselen van het vak zijn snel bij te brengen." De huid specialist is de eerste om toe te ge ven dat een deel van zijn beroeps groep haarproblemen vaak niet zo serieus nam. In de opleiding krijgen haarziekten weinig aan dacht. Klachten over het uiterlijk worden snel als een luxe pro bleem afgedaan. „Wij houden ons alleen met ziektes bezig. Maar ge zondheid is méér dan de afwezig heid van een ziekte. Ik krijg regel matig jongens van zeventien jaar op het spreekuur die last van kaalheid beginnen te krijgen. Zij lijden meer onder dit probleem dan menigeen die een ziekte on der de leden heeft. Ik heb wel eens in mijn ziekenhuis voorgesteld om haartransplantaties met de la ser uit te voeren, een techniek vol gens de methode van de Haarlem se dokter Villnow die mooie re sultaten geeft. Daar moest de di rectie diep over nadenken: 'Het is toch geen ziekte,' vond ze." Op een vorige week gehouden in- formatiebeurs in Dordrecht ont moetten kappers en dermatologen elkaar. Boersma: „Wij kunnen van elkaar leren. Ik sta er vaak versteld van waartoe kappers in staat zijn. Ze geven probleem- haar, bijvoorbeeld dof, slap of stekelig haar, een veel beter aan zien. En ze verven het pigmentlo- ze haar dat na een pleksgewijze kaalheid weer gaat groeien, zodat je er niet doorheen kunt kijken. Dat mag volgens dermatologen eigenlijk niet, maar het blijkt dat een verfbeurt echt geen kwaad kan." „Mevrouw heeft een droge hoofd huid met droog haar," diagnosti- seert 'dokter' Peet Kleeven. Hij doet uitvoerig uit de doeken hoe het vier-stappen behandelplan in elkaar steekt. De therapie is ge baseerd op de natuurlijke haar- verzorgingsprodukten van René Furterer, een gerenommeerde gi gant in haarcosmetica uit Frank rijk. Nodig zijn een voorbehande ling met een speciaal preparaat, een oliebadje, een wassing met melkshampoo en een nabehande ling met weer een ander middel. Een arrangement met zes comple te behandelingen inclusief hoofd massage kost 209 gulden. Dat is even slikken. En het roept ook scepsis op: werkt het ook? Kleeven: „Een meisje uit Sieben- gewald dat vijf jaar heeft gedok terd met roos heb ik van haar pro bleem afgeholpen. Haar huisarts kon het niet geloven." Ids Boersma: „Ik weet dat René Furterer over een enoïme re- search-afdeling beschikt. Dit soort bedrijven heeft top-derma- tologen in dienst. Ik heb geen we tenschappelijk bewijs voor de be weerde effectiviteit van de prepa raten van Furterer, maar gevoels matig zeg ik dat het best zou kun nen kloppen. Overigens verplicht de Europese Unie binnenkort fa brikanten om hun beweringen over hun producten wetenschap pelijk waar te maken. Ik weet ze ker dat dan het kaf van het koren wordt gescheiden." Door dr. J Verhulst Allemaal worden we weieens geplaagd door gedachten die we liever niet zouden hebben: we denken aan onze angsten, ons verdriet, aan nare of zelfs traumatische gebeurtenissen die we hebben meegemaakt, zoals het overlijden van een dierbare, incest en andere on gelukken. In bepaalde geval len kunnen dergelijke gedach ten uitgroeien tot ware obses sies: wat we ook doen, we kun nen bijna niet anders meer dan aan datgene denken waaraan we juist niet willen denken. Dergelijke nare gedachten vreten energie, met name om dat we steeds proberen er niet aan te denken. De meest voorkomende en menselijke reactie op dergelij ke gedachten is er tegen te vechten, ze weg te stoppen en op allerlei manieren afeiding te zoeken. In extreme gevallen kan het zelfs voorkomen dat we bepaalde pijnlijke herinne ringen 'vergeten', maar daar betalen we dan in de regel een zware tol voor: allerlei psycho somatische klachten en andere ongemakken zijn vaak het ge volg. In de psychologie is de laatste tijd veel onderzoek gedaan naar het verschijnsel van de 'gedachtenonderdrukking'. De reden daarvoor is gelegen in het feit dat mensen met een dwangmatig denkpatroon zich steeds slechter gaan voelen, naarmate ze sterker proberen bepaalde nare gedachten en/of herinneringen te onderdruk ken. De psychologen Muris en Merckelbach schrijven daar over in het blad De Psycholoog van maart jl. Het belang van dit onder zoeksgegeven is erg groot. Want als je bijvoorbeeld naar een psycholoog gaat omdat je bepaalde dwanggedachten hebt, dan is de kans niet denk beeldig dat je het advies krijgt om zoveel mogelijk afleiding te zoeken, of om de zogenoem de 'gedachtenstop-techniek' toe te passen. Dat wil zeggen dat je elke keer als je jezelf be trapt op het denken aan iets waaraan je niet wilt denken, je tegen jezelf zegt 'stop' en jezelf vervolgens dwingt aan iets an ders te denken. Dat nu blijkt volgens de recent onderzoek precies de verkeerde manier te zijn om dwang- en andere nare gedachten aan te pakken: ze worden er alleen maar heviger van. Sterker nog, er zijn aan wijzingen dat de kans op het krijgen van psychische aan doeningen (na een ernstig on geluk) alleen maar groter wordt als je probeert de ge dachten aan al die narigheid te onderdrukken. Wat betekent dit nu voor de dagelijkse praktijk? Inder daad: dat je er goed aan doet om zoveel mogelijk aan de din gen te denken die je juist het liefst zou willen vergeten. Dus als je iets ergs hebt meege maakt, bijvoorbeeld een vlieg ramp of een overval, dan doe je er goed aan zoveel mogelijk te denken aan en je te concentre ren op wat je allemaal gezien en meegemaakt hebt. Precies tegengesteld aan wat je eigen lijk zou willen doen: de narig heid uit je hoofd zetten. On derzoek heeft uitgewezen dat mensen die elke dag denken aan het trauma dat ze hebben meegemaakt en daarover een uitvoerig dagboek bijhouden, veel sneller opknappen dan mensen die proberen zo weinig mogelijk aan de traumatische gebeurtenis te denken. Voor psychologen betekent dit dat ze hun cliënten juist moe ten aansporen om de confron tatie met de narigheid aan te gaan, in plaats van ze te leren hoe ze afleiding en ontspan ning kunnen vinden. Het merendeel van de Nederlan ders heeft geen idee wat de ziek te reuma precies inhoudt. Bijna 60 procent denkt bij reuma voor al aan vergroeide ledematen. Dat er tal van vormen zijn is vrijwel onbekend. Ook de ernst en omvang van de ziekte wordt zwaar onderschat. Dat consta teerde het Nationaal Reuma fonds op grond van een steek proef onder zeshonderd landge noten. Het Reumafonds gaat campag nes voeren om de diverse reuma aandoeningen beter onder de aandacht te brengen. De bevolking krijgt daardoor in zicht in het scala aan aandoenin gen aan het menselijke bewe gingsapparaat. Reuma is in feite een verzamel naam voor meer dan tweehon derd aandoeningen als het ge volg van onder meer ontstekin gen en slijtage. Van de ondervraagden schat de meerderheid dat zo'n 200.000 mensen in ons land lijden aan reuma. Dat cijfer staat in schril contrast met de werkelijkheid. Onder zoek door TNO wijst op mini maal het dubbele aantal patiën- V- TTttO^ rfQT- ten. Het fonds is wel ingenomeJ met het feit dat steeds mindef mensen veronderstellen dat reu-, ma alleen bij ouderen voorkomj vier procent, (anp) Voor degenen die letten op h lijn is de Calorieëntabel/Joules, tabel van diëtiste NicolineDiiiq ker-Joustra al jaren een handij hulpmiddel. De tabel, waarvan de eersted in 1982 verscheen, geeft eendui delijk - alfabetisch - oveizic| van het aantal calorieën c les per voedingsmiddel. De dertigste druk van de Calj rieëntabel, die dezer d: verschenen, is ten opzichte val de vorige editie met circa ij nieuwe producten uitgebreil Ook light-varianten zijn in f lijst te vinden. In het boekje, dat 72 paf telt en in de boekhandel 1] kost, zijn tevens een paa spelregels voor gezond etea j enkele tips voor lijners opg®J men. 'Een massa-ejectie. Binn tonnen materie uit. Door Hélène van Beek Niet het broeikaseffect m: lige zon zorgt voor verw de zon in eer is, blaast de zonnewind veelheden kosmische str zijn er minder wolken ej aarde warmer. Is de zon in ve bui, dan is er kosmisc die wolken helpt vormen aarde af. bat is de belangrijkste co net nieuwste boek De Grilli de Britse wetenschapsjouri Calder. Calder omarmt de i zienbarende, theorie van tv natuurkundigen, Svensmar] Lhristensen, verbonden aan rologische instituut in K< Volgens de Denen is niet he effect - uitstoot van met na oxide- de belangrijkste oo opwarming van de aarde, m; pelturigheid van de zon. Calder: „De zon wordt vooral een lichtbron die opkomt in en s nachts verdwijnt. Maai andere zon die nooit weggaa' l'Jd zonnewind, er is altijd straling, wetenschappers be; niet" ide8 Van de 'onzich De twee Denen hebben voor e verband aangetoond tusi De Tilburgse kno-arts dr. F. van Buchem vindt dat er vaak te snel naar penicilline wordt gegrepen bij kaakholte- of middenoor-ontstekingen. foto ton toemen r Door Jacques Lockefeer Recent onderzoek dat de Tilburgse keel-, neus- en oorarts dr. F. van Buchem samen met zo'n zestig huis artsen uit Tilburg en omgeving heeft uitgevoerd, heeft uitgewezen dat toe diening van penicilline bij acute mid denoorontsteking bij kinderen en bij acute kaakholte-ontsteking bij vol wassenen eigenlijk bijna nooit nood zakelijk is. Het gaat dan om twee aandoeningen waarmee de huisarts dikwijls gecon fronteerd wordt. Nu gebeurt het niet zo vaak dat een dokter uit een niet-acade- misch ziekenhuis zo'n belangrijk onder zoek wereldkundig kan maken in toon aangevende medische tijdschriften als The British Medical Journal en The Lan cet. „Mijn vader heeft, ook al vóór hij hoog leraar interne geneeskunde in Gronin gen werd, hier in Tilburg waar hij als in ternist en ziekenhuisdirecteur van het Elisabeth-ziekenhuis werkzaam was, belangrijk onderzoek verricht," zegt Van Buchem als verklaring van zijn on- derzoeksdrift. „Het ging dan vooral om stofwisselingsziekten en hart- en vaat ziekten." En na een korte pauze: „Kijk, het St Eli sabeth-ziekenhuis herbergt van oudsher vele opleidingen tot medisch specialist en is daarom een uitstekende plaats voor het verrichten van onderzoek. Het biedt het goede klimaat voor research. Je sti muleert elkaar tot wetenschappelijk werk. Bovendien is er door de Barning- stichting een goede samenwerking ont staan tussen huisartsen en specialist, hetgeen onontbeerlijk is voor dit soort onderzoek." Maar waarom déze ziekten en waarom gekeken naar het mogelijke overbodig gebruik van antibiotica? Je zou toch kunnen zeggen: baat het niet, het schaadt ook niet! Dokter M. Peeters, microbioloog en me de-auteur van de artikelen, reageert ver ontwaardigd op deze opmerking: „Het baat niet, maar het schaadt wel. Overbo dig gebruik van antibiotica leidt tot on gevoeligheid hiervoor bij bacteriën. De ze laten zich op den duur niet voor de gek houden en worden wat men noemt resistent. Neem bijvoorbeeld de bacte riën die middenoorontsteking veroorza ken. Dat zijn streptokokken, waarvan bijna 20 procent al resistent is tegen pe nicilline. Verder gaat het om Haemop hilus Influenzae en Moraxella catharra- lis die in 30 en zelfs 90% van de gevallen, al ongevoelig zijn. Echt een probleem dus." Van Buchem vult aan: „Ik heb naar de top tien-ziekten op mijn vakgebied ge keken, waartoe acute middenoorontste king en kaakholte-ontsteking behoren. Wij vonden in een onderzoek in 1981 en 1982 dat bij de 171 kinderen met acute middenoorontsteking er geen verschil was of deze kinderen nu behandeld wer den met alleen neusdruppeltjes en pijn stillers, met penicilline alleen of met pe nicilline én doorprikken van het trom melvlies. Deze laatste behandeling wordt al lang en zelfs nu nog vaak toege past. Kortom, met rustig af te wachten bleken de kinderen ook te genezen. Voor huisartsen is dit een belangrijke bood schap, omdat bijna alle kinderen met deze aandoening aan zijn zorg worden toevertrouwd. Het is helaas vaak zo dat ouders ongeduldig worden en aandrin gen op het geven van penicilline." Op de vraag hoe het dan zit met compli caties antwoordt hij: „Dé kinderen die nog wel verschijnselen hadden na drie tot vier dagen in de zin van hoge koorts en pijn of die na veertien dagen nog te kenen vertoonden van een loopoor, wer den alsnog met penicilline behandeld al of niet in combinatie met doorprikken. In een na-onderzoek werd duidelijk dat deze hardnekkige gevallen die wel anti biotica nodig bleken te hebben, zonder complicaties genazen. Doorprikken van het trommelvlies bleek geen voordeel te bieden." De hamvraag of deze behandelingsme thode nu overal in de wereld is aanvaard en wordt toegepast wordt niet direct be antwoord. Van Buchem glimlacht en knikt bedachtzaam: „Er zijn natuurlijk allerlei persoonlijke en algemene belan gen mee gemoeid. De farmaceutische in dustrie is natuurlijk niet gelukkig met de verminderde markt. Eén van de be langrijke tegenstanders van deze behan deling, de Amerikaanse kno-arts Bluestone, is met zeer veel geld gespon sord, zo is achteraf gebleken, om te trachten mijn bevindingen onderuit te halen. Maar zeker is wel dat we serieus genomen worden, gezien het feit dalj gevraagd ben om adviseur te wifl van een Amerikaans onderzoek naar behandeling van acute middenooroj steking en de plaats van antib» daarbij." J Over zijn laatste onderzoek dat j Buchem met vrijwel dezelfde I? huisartsen deed en dat enige wek®: leden gepubliceerd is in The Lanceh telt hij: „Acute kaakholte-ontsteWSj een tamelijk vaak voorkomende catie van een neusverkoudheid dan bij volwassenen. Ook daanj wordt te pas en te onpas penicilline gediend. Bovendien wordt de dw ook niet altijd terecht gesteld. Bd wat lang durende neusverkoudW J bij hoofd- of gezichtspijn heeft e tiënt de diagnose dikwijls al J dokter ik heb sinusitis! Maar bi)0 zoek blijkt dat het in nog geen kwa de gevallen om sinusitis of onts van de neusbijholte gaat. En al werkelijk zo is, dan is ook hier pen^ ne overbodig want ook zonder a handeling geneest de aandoen™ neusdruppels, eventueel stomen e stillers in drie tot vier weken. Do°rTheo Holleman 7ö!efnDuitse bruinkoolgroet sjn 400.00° jaar oude houte Peren gevonden. Die verlo: I vananZevooroudersdefiniti( schaal 0p eenzelfde grot' koP Wat °ndergr0nd °P echtergrUwel is' hie>'- DezTfflegfT- T' Z° ziji kaï ooi I hier nQ Zegen ziin- Zo ooli I Voor h -I een buitenkans kreeg X n^°8ie- In 19^ 6 Duitse archeoloog di i artikeuf re 'n^ormat'e wil omtrent Lctle- Re"é van der Velden.

de Stem | 1997 | | pagina 22