'Deze baby zet de mensen aan het denken' Om te oefenen: een kind met een sleuteltje Hoe werkt zo'n elektronische baby? uw door a geveld ;ocht voor ilfestival films voor electeerd J China neemt paspoort van Zhang Yuan in Veronica haalt Heer Olivier van 't scherm Chagrijnig Tienermoeders Verwaarloosd I I I I I WOENSDAG 23 APRIL 1997 E1 AG 23 APRIL 1997 D1 visie-uitzendingen van het o voor deze week zijn afge- Leeuw zich maandag ziek ihow van de afgelopen maan- len. e gewijzigde program voor donderdag en za- wordt later deze week jesiuicn. De programmalei ding hoopt dat de presentator volgende week zijn werk kan hervatten. 3ver de nering ;erdag jesloten, e Markt van Oirschot voor de ival gehouden. De organisato- ;e wijze van gezellig samenzijn ker," zegt Eric Kolen. „Deze mensen zingen allerlei repertoiri met als enige voorwaarde dat he. 'gezellig zingt'. Deze groepen zijn moeilijk op te sporen. Daarom roepen wij liederentafels op om zich te melden." Het verschijnsel Liedertafel on stond in Duitsland in het bew van de 19e eeuw. Het is de bedoi ling dit verschijnsel te doen her leven. Als het eerste Liederentafelfesti-j val in Oirschot aanslaat, zal het een jaarlijks evenement worden. Het zal dan ieder jaar op een an der marktplein plaatsvinden (Aanmelden op telefoonnr. 040j 286 00 26) het vijftigste filmfestival van geselecteerd voor de Goudei tot en met 19 mei in de Zuid Tio en Jan Julius: allebei jongetjes, allebei zo'n zeven pond zwaar en allebei wel eens huilend. Slechts een van de twee is met een sleuteltje stil te krijgen. FOTO'S MARC BOLSIUS Parijs (afp/anp) - De regenn van China heeft het paspoor van filmregisseur Zhang Yua in beslag genomen. Hij gele als de belangrijkste jonge or afhankelijke regisseur in Cm na. Zijn film Erzi (Zonen) wo vorig jaar februari op he filmfestival in Rotterdam zc wel een Tiger Award als de Fipresci-prijs van de interne tionale filmkritiek. Zijn the: tervoorstelling Dong Gong, Gong was vorig jaar mei tij dens het derde kunstenFE. TIVALdesArts in Brussel ®j de Sociaal Pedagogische Dienst Gelder se Poort in Miem heb- 'en ze sinds lort twee Baby Hink It Overs. Qjj Woordvoerster Jacqueline Al- tók ziet de fep als een zin- '°lle aanvul- op het Mpverle- Zhang zou op het filmfestival Cannes volgende maand z nieuwe film East Palace Palace presenteren. Maar uit trouwbare bron in Parijs is v nomen dat zijn paspoort 110 aP in de Zuid-Chinese stad ZOT zhen is ingenomen, toen hij ui Britse kroonkolonie Hongkong China terugkeerde. East Palace West Palace is flm over homoseksualiteit. film vertelt het verhaal van et duistere liefde tussen een sc 4 ver en een politieman. De een Frans-Chinese coprodut is mede gefinancierd door Franse ministeries van landse Zaken en Cultuur. Hilversum (anp) - Yeronka h het programma rond de meesteroplichter Heer van het scherm. De pr°|f directie heeft hiertoe be de arrestatie van de - Heer Olivier, vorige wee Frankfurt. lelfaö' Heer Olivier zou in totaal veringen van het mis gramma Heer O^JSt presenteren. Drie ane zijn inmiddels al uitgezo De ultieme nep DOOR HANS VAN ALEBEEK De Pop der Poppen is de Baby Bom. Daar zijn alle kinderen het over eens. Maar het kan nog echter. De ultieme nep-baby komt uit Amerika en luistert naar de naam Baby Think It Over, zeg maar Tio dus. Hij kost duizend piek, jankt dat de oren ervan tuiten en is alleen met een sleuteltje stil te krijgen. Niet voor kids maar voor licht verstandelijk gehandicapten die graag kinderen willen en zo kunnen proefdraaien. nadat de SPD ■"--it voor paartjes met achter stand in hun Wstandelijke ontwikkeling fje graag een !®d willen. „Want onze ervaring is dat het discussies teweeg «ragt en de mensen tot nadenken aanzet." »™ordat we de poppen kochten, hebben we er eerst eentje getest ieen echtpaar met een duidelijke kinderwens,vertelt Alferink. ■Anderhalve dag hebben ze voor die pop gezorgd alsof het een <4te baby was. Dat ging heel goed. Maar de pop had wel effect, oman bijvoorbeeld begon toch wel te twijfelen nadat hij, na een I "ok zware nacht, de volgende morgen doodvermoeid weer naar Jin werk moest. De vrouw was nog steeds heel overtuigd, on- :s de vele keren dat de baby getroost moest worden." gaan deze poppen inpassen in het hele voorlichtingspro- we hebben. Het is dus een aanvulling op de video, de entdc vele gesprekken die we altijd al met deze stellen "Den," zegt Alferink. „We gaan dus niet zoeken naar stellen I oT We ZOn P°P bunnen plaatsen. l °k wordt erover gedacht om de pop te gaan gebruiken in groeps- ^rekken en trainingen voor moeilijk lerende jongeren en tie- ;fant °°k die groep zit met vragen over zaken als liefde, seksua- 1 en ouderschap." ■.We Wat is er mooier dan Tio laten testen door een aanstaande moeder? Nieuwsgierig kijken de collega's toé als de akelig echte baby naar binnen wordt gedragen. Het is ook een gui tig ventje in zijn T-shirtje en kleine luiertje. Maar dan zet Tio het zo op een janken dat praten en telefoneren niet meer mogelijk zijn. Vlug gaat het sleuteltje in zijn rug en de kleine is stil. Maar voor de aanstaande moeder hoeft de test al niet meer. „Was daar een half jaar geleden maar mee gekomen," zegt ze. „Zo'n jankbaby hoef ik niet." Colle ga met enkele kinderen: „In het echt is het nog erger!" Nou moet gezegd. De Baby Think It Over stond wel op de stand 'chagrijnig'. Dat bete kent: weinig 'slapen' c.q. heel veel huilen, soms ontroostbaar lang. De meeste ouders kennen dat verhaal wel. Die herkennen alle maal wel die vreselijke, doorwaakte nachten waarin de kleine koter humeur, huwelijk, ge duld en ouderliefde tot het uiterste op de proef stelde. Maar dat zijn echte kinderen, van (eigen) vlees en bloed. Dat kan en mag je toch niet vergelijken met een pop, hoe echt die ook lijkt? „Helemaal mee eens, onmiddellijk," beaamt Johan de Keizer uit Sprang-Capelle. Hij im porteert de poppen uit Amerika en is zelf va der van twee kinderen. „Toen ik voor het eerst van deze pop hoorde, werd ik gewoon pissig. Ik kan me dan ook goed voorstellen dat mensen sceptisch zijn. Maar inmiddels heb ik wel gezien dat deze pop in sommige gevallen een heel zinnig ding is. Op een heel realistische manier word je ge confronteerd met de negatieve kanten van een baby. Want die huilt ook op de meest ongele gen momenten." De pop werd in Amerika ontwikkeld door Rick Jurmain. Op tv zag hij een programma over aanstaande tienermoeders die met zakken meel en eieren rondsjouwden alsof het baby's waren, waar lief en voorzichtig mee omgesprongen moest worden. Wat een onzin, dacht Jurmain, want zakken lijken absoluut niet op de soms krij sende, gillende, niet stil te krijgen wurmen die dag en nacht verstoren. Eerlijk is eerlijk: zijn vinding komt wel akelig dicht in de buurt van die werkelijkheid. In Amerika zijn er inmiddels zo'n 16.000 Tio's over de toonbank gegaan. De pop wordt daar met name gebruikt om tieners die graag een kind willen, voor te bereiden op de minder leuke kanten van het moederschap. Ook schoolklassen gebruiken de Baby Think It Over in hun voorlichtingscampagnes. Geen overbodige luxe want het probleem van de tienermoeders is enorm groot in Amerika. Zo krijgen vier van de tien Amerikaanse meisjes vóór him 20e al een baby. En nummero twee volgt dan bij één op de zes moeders binnen het jaar. „Maar dat is Amerika," geeft De Keizer vol mondig toe. „Een knettergek land. Je mag dat dus niet vergelijken met ons land want hier speelt het probleem van tienermoeders am per." Nee, voor ons land heeft de importeur een heel andere doelgroep voor ogen: licht ver standelijk gehandicapten die graag een kind willen hebben. Tot dusver heeft De Keizer nog maar drie pop pen verkocht. Volgens hem om dat de sociaal-pedagogische sector waar hij op mikt zijn pop als een iets te commerciële nieuwigheid beschouwt. „Van uit Amerika vragen ze ook voortdurend: hoe groot is die markt nou? Eerlijk gezegd: ik weet het niet. Tot nu toe kan ik ze nog steeds gewoon als hand bagage meenemen als ik in Amerika ben geweest." De Keizer: „Nogmaals. Goed zorgen voor zo'n pop geeft je nog geen diploma voor goed ouderschap want dat bestaat niet. Van een echte baby krijg je bovendien veel meer terug: warmte, redetie, liefde. Dat heeft deze pop niet. Maar hij is wel prima geschikt om men sen van die roze wolk te halen en ze in de praktijk te laten merken dat een baby niet al tijd leuk is. En dat doet hij verbluffend goed." In Amerika heeft Tio in minstens één geval zijn waarde al bewezen. Een moeder eiste in een rechtszaak de voogdij over haar kinderen terug. Als test moest ze drie dagen lang voor Tio zor gen. Wat bleek? Bij een controle werd de pop onder een enorme stapel wasgoed terugge vonden. 'Maximaal verwaarloosd' gaf de me ter aan. De rechter was er toen zo uit. En voor alle kinderen die graag zo'n Tio wil len hebben: hij is niet in de speelgoedzaak te koop. De fabrikant heeft wel plannen om een speelgoedversie op de markt te brengen waar in elk geval een aan/uit-knop op zit. Want die heeft Tio niet. Blik op het elektronisch hart van de Baby Think It Over. De Baby Think It Over is als jongetje en meisje verkrijgbaar en - heel verantwoord - in vier verschillende rassen: Wes ters, Aziatisch, Zuid-Ameri kaans en Afro-Amerikaans. Er is zelfs een crack-baby-variant, een aan drugs verslaafd ba by'tje dat anders huilt en ook nog bibbert. Achter in de rug van de baby zit een batterijblok met het elektronisch hart van de pop. Hier kan de gemoedstoestand van de pop ingesteld worden (demonstratie, chagrijnig, nor maal, gemakkelijk) alsmede de sensor die voelt of er zacht of lomp met de pop wordt omge sprongen. Eenmaal geactiveerd draait de pop zijn eigen pro gramma waarin hij een vastge stelde hoeveelheid tijd slaapt c.q. huilt (op de buik leggen geeft ook luid gekrijs). Dat hui len is alleen te stoppen door een speciaal sleuteltje in zijn rug te steken en dat een kwart slag te draaien. Net zo lang tot het huilen stopt. Tussentijds de sleutel eruit halen heeft dus geen zin. Achteraf is op het display te zien hoe de aanstaande ouders met de baby zijn omgespron gen. Zo wordt onder andere het aantal minuten geregistreerd dat de pop heeft gehuild en mo gelijke 'mishandeling' (gooien of laten vallen levert een hui lende baby op en een straf- punt). Om ervoor te zorgen dat de 'proefouders' de baby niet uitbesteden, krijgen zij het sleuteltje met een speciaal zie kenhuisbandje permanent aan hun pols vastgemaakt. Alleen vader of moeder kunnen de Ba by Think It Over dus stil krij gen. Kapper ontwikkelt zich tot haarexpert PAGINA Aarde wordt warmer door grilligheid van de zon PAGINA In De Keukenhof is niets veranderd PAGINA

de Stem | 1997 | | pagina 21