w Kroongetuige zaak Juliet krijgt 4 jaar Het extraatje van Amstel Bier Kok: 4EMU liever uitstellen dan eisen verzwakken' 'Winsten managers spoedig aanpakken' 'Varkenssector gaat totaal op de helling' JETTY'S destem orritsma: HSL et verder anpassen Duisenberg kraakt begroting Kroongetuige: dat was 'n ripdeal! kindermode DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Oud honderdje levert de Staat miljoen op Rechtbank legt afspraak OM naast zich neer Leger Peru bevrijdt gijzelaars ambassade iet verplicht erken onder mumloon Deze week alleen bij Albert Heijn. Oh I - m* 8 - V Fr. v. Waesberghestraat 50 Hulst 0114-314096 DE STEM jaargang 10311"000218" I I I I I WOENSDAG 23 APRIL 1997 i EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 3 KATERNEN mBinnenkrant A2 penland A3/A4 Ijitenlard A5 47 Etonomie 1 B1 t/m B3 ,d C1 t/m C4 D1 mi-programma's D2 f Steven E1 t/m E4 Eis vijf jaar voor ontucht met kinderen pagina Extreem-rechts spreekt aan in Oostenrijk pagina Lippi roemt mentaliteit Juventus Keuringsdienst positief over hygiëne pagina Start procedure uitdiepen Westerschelde pagina pagina ei I Barber van de Pol geeft Don Quichot nieuwe jas pagina Proefdraaien met nep-baby van duizend gulden pagina 2/13 Een mooie dag De komende nachten is er nagenoeg geen kans meer op nachtvorst. De zon schijnt vandaag volop en het blijft droog bij een zwakke tot matige wind. Later deze week stijgt de temperatuur zowel 's nachts als ovendag. lm onze redactie economie justerdam - De Nederland- Staat houdt 98 miljoen ,ver aan het uit de circulatie oenen van het 100 gulden- ijiljet met de afbeelding van admiraal De Ruyter. In juli 5 jaar was het tien jaar j.Jen dat dit biljet buiten omloop werd gesteld, fan de 383 miljoen briefjes |e in deze serie zijn ge drukt, zijn er bijna een mil joen niet ingeleverd. Regel is dat de waarde daarvan na 10 jaar als winst voor De Ne- Jerlandsche Bank wordt ge leekt. De Staat is daarvan deenige aandeelhouder. Ou de biljetten kunnen overi gens nog 20 jaar ter inwisse ling worden aangeboden. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank heeft zich in de Juliet-zaak niets aangetrokken van de af spraak tussen officier van jus titie mr. C. van Spierenburg en 'kroongetuige' Perry P. dat de man twee jaar celstraf zou krijgen. De rechtbank veroordeelde hem gisteren tot vier jaar. Dat komt onder meer omdat P. in de rechts zaal niet heeft laten blijken dat hij afstand heeft genomen van zijn crimineel gedrag. Het staat de officier overigens vrij om, na de gevraagde toestemming van de procureurs-generaal, als nog mee te werken aan de af spraak dat hij P. in het kader van het getuigen-beschermingspro- 'me Haagse redactie n Haag - Minister Jorrits- (Verkeer) weigert perti- t het HSL-tracé ten zui- van de Moerdijk nog ver- aan te passen aan lokale n, Ze vindt het boven- i beschamend dat haar rstel voor een verdiept té bij Breda-Prinsenbeek afgedaan als een 'knik- kuiltje'. e term, afkomstig van een lo- is overgenomen i verschillende regionale po- H In de Eerste Kamer, die gis- sprak over de HSL, toonde minister zich zeer geïrriteerd rdeze voorstelling van zaken, moet je doodschamen als je t als een knikkerkuiltje, gaat wel degelijk om een ver te tracé-aanleg over 1200 er; eerst een helling over een evan een paar honderd me len 500 meter lang op de har- iorizontale ondergrond, en weer langzaam omhoog," zo 'Iwoordde ze op vragen van 4-senator Baarda. De minis- onderstreepte dat dat zo ook gesproken met de Tweede er. „Dit is volledig volgens motie," fe wel doorschemeren dat als a-Prinsenbeek een langere tapping wil van het tracé, met haar over te praten is. het moet uit de lengte of weedte; dan moet men accep- dat het tracé minder ver- t wordt." de minister valt niet te pra- over de verdere aanpassing het tracé in Brabant. „Bij Ef- wordt het tracé heel netjes in- 'stAanpassing bij Zeven den Hoek (kosten: 60 mil- hiet de minister niet zitten, ."u te slopen huizen zullen ®dat geval weg moeten." De 'a Kamer plaatste gisteren Kllende kanttekeningen bij ®t-plannen van het kabinet, 'met uitzondering van dinks steunen de fracties kabinetsvoornemen. Haag - Er js geen meerder- JReer in de Tweede Kamer het wetsvoorstel om werk- ers te dwingen tijdelijk te ®voor 70 procent van het umloon. De coalitiepar- Praken dat in het regeerak- linH v 8 k°mt morSen bij de Heling van het wetsvoorstel "r een amendement dat e™en onder het minimum- -,a,een op vrijwillige basis 'Jk maakt. Een meerder- 10 de Kamer steunt dat, De ^"aangenaam verrast. AND-A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok vindt dat de hardheid van de Euro munt boven alles gaat. Als hij de keus heeft tussen het afzwak ken van de eisen voor de Europese Monetaire Unie (EMU) of uitstel van die unie, kiest hij voor het laatste. Dat liet Kok doorschemeren tij dens een bijeenkomst gisteren met de Vereniging van Europese Jour nalisten in Den Haag. Kok wil ei genlijk niet meedoen aan specula ties over een mogelijk uitstel van de muntunie, die vooralsnog op 1 januari 1999 moet ingaan. „Ik ben tegen uitstel en ik vind speculeren over uitstel slecht," zei hij. Niettemin kiest hij als de nood aan de man komt eerder voor uit stel dan voor een EMU met landen die hun begrotingen niet op orde hebben. Want dat heeft misschien een zwakke Euro-munt tot gevolg. Volgens de EMU-regels mag het begrotingstekort van lidstaten niet hoger zijn dan 3 procent van het nationaal inkomen. Kok er kende dat Europa een probleem heeft als Frankrijk of Duitsland in 1998 een onvoldoende krijgen na het EMU-examen. President Tietmeyer van de Duit se centrale bank pleitte in dat ge val onlangs voor uitstel van de EMU. Sinds onduidelijk is of Duitsland en Frankrijk de race wel halen, wordt in steeds bredere kring gespeculeerd over uitstel van de EMU. Ook over de vervroegde parle mentsverkiezingen in Frankrijk is Kok niet pessimistisch. Die zullen de onderhandelingen over de toe komst van de Europese Unie vol gens hem wel bemoeilijken, maar niet in gevaar brengen. Het is nog steeds mogelijk om 17 juni op de top van Amsterdam met een afge rond verdrag te komen, denkt Kok. Hij is het oneens met het so cialistische Europarlementslid Dankert, die gisteren zei dat het Nederlandse voorzitterschap - met de Franse verkiezingen op til - 'de winkel beter kan sluiten'. Staatssecretaris Patijn (Europese Zaken), die de onderhandelingen leidt, verwacht net als Kok ge woon zaken te kunnen blijven doen met de Fransen. Volgens di plomatieke bronnen in Brussel is het echter duidelijk dat de Franse stembusgang de onderhandelin gen over de EU-hervorming geen goed doen. Zegslieden verwachten dat Parijs tot eind mei niet meer tot aanpassingen van de eigen standpunten bereid is. De Franse minister van Europese Zaken Barnier denkt juist dat de vervroegde verkiezingen een goe de zaak zijn voor de Europese Unie. „We halen zo wat druk af van de onderhandelingen over de Euro. Twee van de drie grote lan den zijn volgend jaar vrij van hun electorale zorgen." I OP BUITENLAND-A5: 13 landen halen EMU-examen Den Haag (anp) - Premier Kok wil zo snel mogelijk iets doen aan de gigantische winsten op aandelenopties die topmanagers zich zelf toekennen. Uiterlijk op 1 januari, maar liefst al eerder, wil het kabinet met maatregelen komen. Kok zei dat gisteren in de Tweede Kamer op vragen van GroenLinks. De premier liet vorige week al we ten dat de wijze waarop toponder nemers zich verrijken met aande lenopties hem een doorn het oog is. Hij plaatste zijn opmerkingen toen in het kader van het belas tingstelsel voor de volgende eeuw, waarvoor staatssecretaris Ver meend van Financiën voorstellen ontwikkelt. Maar gisteren zei Kok dat hij het probleem van de aandelenopties 'met de grootst mogelijke urgen tie' wil aanpakken. Hij koppelde het fiscale regime voor deze opties los van de nota van Vermeend. Kok zei dat hij al met de bewinds lieden van Financiën heeft over legd over te nemen maatregelen. Op de inhoud daarvan ging hij niet in. De premier liet wel weten dat hij een verbod op beloning via aande lenopties niet in de rede vindt lig gen. Hij vindt dat bedrijven vrij moeten zijn afspraken te maken over manieren van beloning. Bo vendien krijgt bij veel bedrijven ook lager geplaatst personeel op ties. Het aanpakken van het milde fis cale regime op opties heeft de steun van de hele Kamer. Voor be- lastingheffen op vermogenswin sten in brede zin voelt de WD echter niets. gramma snel zal vrijlaten. De rechtbank vindt wel dat het Openbaar Ministerie (OM) vol doende open is geweest over de deal en dat P. zijn 31 verklaringen in alle vrijheid heeft kunnen af leggen. Volgens de rechtbank is uit niets gebleken dat de officier P. misleid heeft. „De afspraken moeten voor P. voldoende duide lijk zijn geweest en van andere af spraken is niets gebleken. De advocaten van acht andere hoofdverdachten hebben de gel digheid van de deal met P. fel be twist. De eigen advocaat van P. heeft gezegd dat de overeenkomst een rommeltje was en niet volgens de richtlijnen van de procureurs generaal tot stand is gekomen. De rechtbank vindt echter, met de of ficier, dat het om interne richtlij nen van het OM gaat. De vraag of de officier zich daaraan heeft ge houden, heeft niets te maken met de ontvankelijkheid van zijn ver volging. De rechtbank wijst er op dat P. zelf wilde getuigen omdat hij zich in de steek gelaten voelde door de rest van de bende. Dat heeft op 13 september 1996 tot een aantal af spraken met de officier geleid. Op 19 maart is nog een aantal nieuwe afspraken gemaakt. Raadsman mr. M. van Gessel bracht die op 8 april tijdens de strafzaak tegen P. onverwacht in de openbaarheid. De officier had de meeste daarvan niet op schrift gezet. De voor tientallen andere bende leden belastende verklaringen van de 31-jarige Engelsman Perry P. zijn van grote betekenis geweest voor het oprollen van de 'maffia van Zuid-West-Brabant'. Daarom heeft de officier dit lid van de Ju- liet-bende alleen vervolgd voor deelname aan een criminele orga nisatie. P. heeft tegenover de poli tie zijn grote betrokkenheid bij di verse zeer gewelddadige overval len op drugshandelaren en -pro ducenten en zijn rol in de produc tie van xtc en de handel in drugs en wapens toegegeven. VERVOLG OP BINNENLAND-A3 Amsterdam - Het in het kabi net bereikte begrotingsak koord voor 1998 bedreigt vol gens Wim Duisenberg, presi dent van De Nederlandsche Bank, het economisch succes van ons land. Duisenberg valt uit de toon met zijn kritiek op het begrotingsak koord, dat alom is toegejuicht. De bankpresident blijft echter doen wat hij al jaren doet: hameren op de noodzaak van loonmatiging en verlaging van het overheidstekort. Daarin past geen lastenverlich ting van 2,2 miljard en ook geen verhoging van de overheidsuitga ven. Bij de presentatie van het jaarverslag van De Nederlandsche Bank erkende Duisenberg dat het goed gaat in Nederland. Dat is volgens hem bereikt door jaren lange loonmatiging en gezondma king van de overheidsfinanciën. Zoals de zaken er nu voor staan zal het overheidstekort, dat mo menteel 2,25 procent van het bru to binnenlands product bedraagt, dit jaar en volgend jaar niet ver der dalen. Duisenberg betreurt het dat juist nu het economisch mee zit niet de kans wordt gegre pen om het overheidstekort te ver lagen tot nul. De fracties in de Tweede Kamer hebben begrip voor de kritiek, maar ze verbinden er verder geen conclusies aan. Premier Kok reageert op soortge lijke wijze. OP ECONOMIE -A7: Duisenberg slikt complimenten in Van onze redactie binnenland Den Haag - De varkenssector gaat totaal op de helling. De overheid wil in fasen strenge eisen gaan stellen aan bedrijfsuit- breidingen, de verwerving van mestproductierechten en wijze van bedrijfsvoering en transport. Soldaten leiden een gijzelaar weg uit de Japanse ambassade in Lima. Het gebouw stond vannacht in brand er er waren explosies te horen. foto reuter Lima (ap/rtr) - Peruaanse eenheden hebben gisteravond laat de residentie van de Japanse ambassadeur in de Peruaanse hoofd stad Lima bestormd. Rebellen hielden daar sinds december 72 gijzelaars gevangen. Vannacht hadden ongeveer 40 gijzelaars het gebouw levend verlaten. Bovendien moeten er bufferzones komen om verspreiding van ziek ten als de varkenspest te voorko men. Bedrijven die niet willen of kunnen voldoen aan de nieuwe nonnen, hoeven niet langer te re kenen op ondersteuning van het Rijk. Rond 2005 moet de 'var kenssector nieuwe stijl' een feit zijn. Dat staat in een nog vertrouwe lijke discussienota van minister Van Aartsen (Landbouw). Het stuk moet leiden tot 'de beste varkenssector van Europa'. De varkenpestcrisis heeft volgens Van Aartsen 'op een pijnlijke manier' duidelijk gemaakt hoe kwetsbaar de sector is. De con centratie van bedrijven in maar enkele gebieden en het groot schalige transport van dieren werken verspreiding van dier ziekten in de hand. Concreet wil Van Aartsen dat de huisvesting van varkens verbe tert en dat de mestafzet wordt ge regeld middels contracten met een lange looptijd. De aan- en afvoer van dieren moet zonder tussenkomst van derden plaats hebben en de condities voor var kenstransporten moeten verbete ren. Alleen bedrijven die binnen af zienbare tijd voldoen aan die ei sen, mogen in de toekomst uit breiden of zich nieuw vestigen. De minister wil ook een heffin gensysteem invoeren. Wie veel varkens vervoert, neemt meer ri sico en moet meer betalen. Intussen lijkt opheffing van het vervoersverbod voor varkens in Rijsbergen en omgeving nabij. Mogelijk gebeurt dat nog deze week. Dat verwacht voorzitter Thielen van de vakgroep var kenshouderij van de NCB-kring De Baronie na gesprekken op het crisiscentrum van het ministerie van Landbouw. Op rechtstreeks uitgezonden te levisiebeelden was te zien hoe Peruaanse militairen de gijze laars evacueerden. Op het dak waren militairen te zien. Explosies volgden elkaar op en er stegen dikke rookpluimen op uit het gebouw. De Peruaanse minister van Buitenlandse Za ken Tudela werd levend op een stretcher uit het gebouw gedra gen. Mensen in burgerkleren kropen op handen en voeten over het dak en werden door militai ren via de trappen naar beneden geleid. Ambulances reden af en aan. Het gijzelingsdrama begon op dinsdag 17 december tijdens een receptie in de ambtswoning van de Japanse ambassadeur. Onge veer twintig guerrillastrijders van de Revolutionaire Beweging Tupac Amaru (MRTA) namen bij een overval op de residentie meer dan 500 mensen in gijze ling. De MRTA eiste vrijlating van al hun gevangen zittende kamera den. De actie stond onder leiding van MRTA-leider en mede-op richter Nestor Cerpa Cartolini, naar wie de politie al twaalf jaar vergeefs op zoek was. De guerillastrijders lieten vrij wel onmiddellijk na het begin van de gijzelingsactie al circa 100 mensen gaan, onder wie alle aanwezige vrouwen. Ais kerst- gebaar lieten de guerrilleros op 23 december 225 gijzelaars vrij. In de volgende maanden lieten zij steeds meer mensen vrij tot zij laatstelijk nog 72 gijzelaars hadden. De dag na de overval werd de stroom- en elektriciteitsvoorzie ning van de residentie afgesne den. Het Rode Kruis begon voed sel en medicijnen te verstrekken. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Uit zonder zorgen, lekker wild dansen, of uitvoerig winkelen In de binnenstad... het wordt allemaal wat makkelijker en safer met de money box; een kokertje dat u om uw hals kunt dragen en waarin u kleine dingetjes en los geld kunt bergen. En die moneybox krijgt u nü cadeau iblj Amstel Bier, Amstel Bier Pllsener, krat 24 flesjes 17KQ 0.3 liter I/.Jj Nu met gratis moneybox* Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 april a.s. 'Zolang de voorraad strekt De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wyde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen Naam; Adres: Postcode;Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND i B I I Éi M •v

de Stem | 1997 | | pagina 1