iPIJTEN Groeiende belangstelling slaaphuis VGEN! april iloord IE/ G=WEG Binnenkort afsluiting Pastersbos achter Dijkstraat Terneuzen Zestig jaar lief en leed It QESTEM EG J< BOD!!! willen we plek leggen. 3 'Negatieve spiraal van Terneuzen ombuigen' Othene zorgt voor financiële tegenvaller van ruim drie miljoen POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS 'LLECTIE mi 3 Rommelmarkt voor Mali NBRABANT .UITEN!!! ZEELAND C3 DINTELOORD eeuwwisseling uD Steeds meer daklozen maken gebruik van voorziening in Terneuzen 'Axelse Vlakte afschermen voor varkens' Wijk Oudelandse Hoeve houdt tournooi pleintjesbasketbaï De 'het elftal van je man komt voetbal kijken' diptip. Duyvis, als er een fuif is! X 62 I I WOENSDAG' 23 APRIL 1997 VRIJDAG KOOP- AVOND tot S3 pW"T-.| 21.00 uur >56 nogelijkheid tot bezorgen. ROCHEQUE PINAUTOMAAT vernietigd kan helaas niet in en stap in de goede richting kenen. ~he Living Planet Campaign.- Zangrijkste bossen, wetlands, "ureel beschermen. Wilt u lur Fonds? ■elop naar: 4, 3700 VB WWF2000 THE LIVING PLANET CAMPAIGN M36 bedrag van mijn rekening af te schrijven. M/V m het bedrag bij uw giro- of bankkantoor icrugvor Van onze verslaggever ^neuzen - De Woningbouwvereni ging Terneuzen kan zo snel mogelijk beginnen met het afsluiten van het pastersbos achter de Dijkstraat in "erneuzen. Het afgeven van de bouwvergunning is nog slechts een jnsestie van tijd. jen medewerker van de gemeente Ter neuzen maakte dat gisteren bekend. Di- jecteur E. van Exter van de corperatie zei direct te kunnen beginnen met de af sluiting zodra de bouwvergunning bin nen is. „De aannemer staat te trappelen om aan de slag te gaan," aldus Van Ex- ter. De Woningbouwvereniging maakte een paar maanden geleden al kenbaar verge vorderde plannen te hebben om het Pas tersbos achter de Dijkstraat af te sluiten. Het gaat om het plaatsen van een poort met een intercomsysteem aan de kop van het Pastersbos (poort onder de flatwo ningen). Alleen de bewoners krijgen een sleutel. Doel van de afsluiting is het opnieuw leefbaar maken van het Pastersbos, dat al geruime tijd een uitvalsbasis is voor drugsdealers en junks. Alleen de dijk- gang en de verbinding met de Donze Vis serstraat blijven open. Aan de zuidzijde van het terrein (de kant van de Willibrordustoren) is op initiatief van het Bewonersplatform Binnenstad al een houten poort geplaatst. Zodra de Woningbouwvereniging de bouwvergunning van de gemeente krijgt wordt dus ook het Pastersbos achter de Dijkstraat afgesloten. „Maar ja, we heb ben een heel circus aan vergunningen nodig. Als we de bouwvergunning echter binnen hebben kunnen we binnen een maand aan de slag," aldus Van Exter. Van Exter deelde ook mee dat de corpe ratie samen met de gemeente nadenkt over maatregelen om de leegstand in de binnenstad aan te pakken. Hiervoor zou het bedrag kunnen gebruikt dat de ge meente jaarlijks aan de corperatie over maakt om de huurderving van de leeg staande panden in het plan Nieuwediep af te dekken. „Het bedrag wordt nu ge bruikt om het exploitatietekort van de leegstaande panden af te dekken. Je kunt het geld echter ook gebruiken om het probleem zelf aan te pakken. Zowel bij de gemeente als bij ons bestaat de be reidheid om dat op deze manier te doen. Vanonze verslaggever Itmeuzen - Er is een groeiende belangstelling voor het slaap huis aan de rand van de Terneuzense binnenstad. H. Sarneel van de Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) noemt ie toename van het aantal daklozen dat van het slaaphuis ge bruik maakt behoorlijk. ,Er is sprake van een verdubbe ling. De nachtopvang bood gerui me tijd onderdak aan twee a drie daklozen, nu maken zo'n zes dak lozen gebruik van het slaaphuis. Sas van Gent - B en W van Sas van Gent willen het laat ste stukje gemeentelijk grond- id afschermen voor de eventuele vestiging van inten sieve veehouderijen. Het gaat een deel van het plan Axelse Vlakte. Het Sasse college wil dat de raad voor dit deel een zogenaamd voorbereidingsbesluit neemt, waarmee dan de gehele gemeente volledig moet zijn afgegrendeld een varkeninvasie te be hoeden, willen burgemeester en wethouders een bestemmings- aanpassen. Die herziening moet er volgens B en W voor zor- dat ook de gehele Axelse Vlakte tegen de vestiging van veehouderijen is beschermd. van Gent bevindt zich in de comfortabele situatie dat er geen bouwvergunningen zijn verleend voor vestiging van intensieve veehouderijen en er ook geen luvragen in behandeling zijn," aldus B en W'in een voorstel aan ie gemeenteraad. Maar bij de Raad van State in Haag liggen nog wel zeven door Brabantse veehouders inge diende beroepen. Zij eisen ver nietiging van het besluit van het gemeentebestuur om hen milieuvergunning te verle nen voor bedrijfsvestiging op het Igebied van Sas van Gent. In vier van de zeven gevallen - tot mi aantal van 12.000 varkens- conludeert een adviseur van de van State dat de vergun ning ten onrechte is geweigerd. ,j Dat is toch een gunstige ontwik keling." Het slaaphuis is onderdeel van de dag- en nachtopvang in Terneu zen. De deuren van het slaaphuis werden rond kerst vorig jaar geo pend. De capaciteit is berekend op twaalf tot zestien daklozen maar dat aantal is tot op heden nog niet gehaald. De eerste maanden sliepen niet meer dan twee daklozen in het slaaphuis. Sarneel noemde toen als oorzaak de onbekendheid met deze voorziening. Het zou slechts een kwestie van tijd zijn om juist meer bekendheid bij de doel groep te krijgen. „We merken nu dat het slaaphuis meer geaccepteerd wordt door de doelgroep. Daarnaast heeft de gemeente de afgelopen tijd een groot aantal panden gesloten. De mensen hebben onderdak nodig en komen dus bij ons terecht. Daarnaast is een aantal daklozen teruggekomen uit de Randstad. Dat zijn volgens mij de oorzaken waardoor het beter gaat met het slaaphuis." De Stichting AZZ gaat de ko mende maanden overleggen met de gemeente over de vraag hoe het verder moet met het slaap huis. Het is de bedoeling dat rond augutus de knoop wordt doorge hakt. De vraag is dan of de proef periode van een jaar wordt ver lengd en op welke locatie het slaaphuis dan wordt gevestigd. Nu is er sprake van een tijdelijke voorziening. „We wachten de ontwikkelingen af. Daar valt nu nog niets over te zeggen. Er is nu in ieder geval sprake van een aanzienlijke aanloop. We weten nog niet waar de grens ligt," al dus Sarneel. Daarnaast zoekt het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) naar nieuwe huisvesting. Een wens is om de dagopvang onder te brengen in de nieuwe huisvesting. Als dat doorgaat ontstaat er een nieuwe situatie omdat dan de dag- en nachtopvang van elkaar worden gescheiden. °nze verslaggeefster neuzen Op het parkeerterrein voor ziekenhuis 'De Honte' in Ter- tarkTn zater^aS 26 april van 10.00 tot 15.00 uur een rommel- Iaj opbrengst gaat naar het zorme-ovenproject in Mali (Afri- rommelmarkt zijn artikelen uit Mali te koop en kan schrif- J §e"oden worden op een Bogolan (een met de traditionele 'mod- echniek' bedrukte lap stof). Er is een afdeling met planten en stek- |6S ïahh°it k'nnen en huiten, bloempotten en vazen. Verder is er een jel ton. wafelbakkerij, boekenkraam, kleding, enzovoort. ;jelte°®e"ovenPr°iect is een initiatief van Ella Swets, werkzaam in ™Uls Zeeuws-Vlaanderen. Zij zamelt op verschillende manieren ln °m in Mali het koken op houtvuur te vervangen door koken in covens. w en inX°msten voor Mali die voor september 1997 binnen or(*en door het Ministerie voor Ontwikkeling verdubbeld (tot „"Maximum van 4000). Het slaaphuis aan de rand van de Terneuzense binnenstad. i r'~, Tnv FOTO WIM KOOYMAN Burgemeester Barbé kondigt plannen aan om leegstand aan te pakken Vanonze verslaggever krneuzen - De nieuwe stadswijk Othene in Terneuzen bezorgt te gemeente een financiële tegenvaller van ruim drie miljoen Jen. De gemeente moet dit bedrag, bedoeld voor aanleg van leel van de infrastructuur, namelijk uit eigen zak betalen. Burgemeester R. Barbé beaamde de aanleg van een brug over het Reravond tijdens een gecombi- ""Tde commissievergadering dat gemeente inderdaad deze fi- rranciële tegenvaller voor de kie zen krijgt. i onderschreef hiermee een ®nclusie van G. van den Berg PV/RPF). Zij vroeg, samen met "■"ere fracties, om opheldering 1Ver de ontstane situatie zoals jerwoord in het beleidsplan -2001 van de gemeente. 'ln staat dat de kosten van ,8 van een rotonde voor de sluiting van de Reuzenhoek- 1 op de Roose veltlaan en van Van onze verslaggever Terneuzen - Het dagelijks gemeentebe stuur van Terneuzen hoopt dat de nega tieve spiraal van de Scheldestad binnen niet al te lange tijd omgebogen kan wor den. Dat moet dan conreet gebeuren door het aantrekken van nieuwe bedrij ven om het bevolkingsaantal op te krik ken en het vinden van oplossingen voor de momenteel grote leegstand van wo ningen. Burgemeester R. Barbé sprak deze woorden gisteravond tijdens een gecombineerde com missievergadering over het beleidsprogram ma 1997-2001. Alle fracties wilden weten wat het college doet om nieuwe bedrijven aan te trekken en om de leegstand op te lossen. „Een goedkope gemeente is niet bepalend voor mensen om zich in onze gemeente te vestigen. Goes heeft de hoogste tarieven, maar is wel de hardst groeiende gemeente in Zeeland. Ook Hulst is niet goedkoop, maar krijgt er veel inwoners bij," aldus W. van Walraven (PvdA). „Daar naast wordt het wellicht tijd iets aan onze acquisitie té doen als ik kijk naar West-Bra bant waar zestig bedrijven in de afgelopen twee jaar zijn gekomen. Wellicht moeten we in de Kanaalzone gezamenlijk de boer op." Ook J. Schrier (CDA) wilde weten of de ge meente meer gaat doen aan het promotiebe leid om de daling van het aantal inwoners een halt toe te roepen. Volgens P. Hamelink (SGP) moeten de bedrijventerreinen Axelse Vlakte, Autrichepolder en de Mosselbanken beter onder de aandacht worden gebracht van bedrijven. „Iets concreets blijft namelijk uit." Volgens Barbé is er niets mis met de acquisi tie van de gemeente, maar blijft het nu een maal moeilijk nieuwe bedrijven naar Ter neuzen te halen. „Er is in ieder geval concrete belangstelling van bedrijven voor zowel onze bedrijventer reinen als die van het Havenschap. We spre ken dan toch over zo'n tweehonderd nieuwe arbeidsplaatsen. De afkalving van de werk gelegenheid noem ik toch een grote oorzaak van het dalende inwonertal van onze ge meente. Door'het aantrekken van nieuwe be drijven zou daar dus iets aan gedaan kunnen worden. Ik kan uiteraard niet garanderen of dat goed uitpakt. De concurrentie is nu een maal uitermate zwaar. Ik ben er in ieder ge val van overtuigd dat zich nieuwe investe ringen aandienen." Daarnaast heeft het dalende inwonertal van Terneuzen volgens Barbé ook te maken met het lang uitblijven van een nieuw bestem mingsplan. „Mensen raakten hierdoor ongeduldig en vertrokken naar een andere gemeente. We hopen deze trend met de nieuwe stadswijk Othene om te buigen." Ook meent Barbé dat er binnenkort op het gebied van het aanpakken van de leegstand iets concreets op stapel staat. Het achterste van zijn tong liet hij overigens niet zien. „Binnenkort wordt een aantal initiatieven gepresenteerd op volkshuisvestingsgebied," zei hij voorzichtig. uitwateringskanaal uit de exploi tatie van het plan Othene zijn ge haald. Dat heeft te maken met de bijstelling van het aantal wonin gen per jaar. Oorspronkelijk werd uitgegaan van de bouw van gemiddeld 140 huizen per jaar maar dat worden er nu honderd. De gemeente spreekt nu de reser ve bouwgrondexploitatie aan om de benodigde investering van drie miljoen gulden voor beide projecten te betalen. „En dat is toch een financiële tegenvaller voor de gemeente," aldus Van den Berg. Van onze correspondent Terneuzen - Francois Donze 92 jaar en Wil- lemina Verbrugge 86 jaar uit Hoek vierden gisteren hun zestigja rig huwelijksjubi leum. Uit het huwe lijk zijn drie kinde ren, vier klein- en een achterkleinkind ge boren. Ze leerden elkaar ken nen op 'Denoek' en het was liefde op het eerste gezicht. De heer Donze was net terug uit Cana da en verdiende de kost als landarbeider. Na hun huwelijk werkte hij op de Lazöte en voor het bouwbedrijf IGB. Hij bouwde onder meer de bekende betonwoningen in Zeeland. Mevrouw verbrugge werkte hard in de huis houding en voor het ge zin. Veel tijd voor hob by's was er niet. De wei nige vrije uren werden gevuld met tuinieren. Een grote passie van de Het diamanten paar Donze uit Hoek. heer Donze was de FOTO WIM KOOYMAN plaatselijke voetbal. Nu hij slecht ter been is kan hij niet meer gaan kijken naar de ver richtingen van zijn voetbalclub. Het paar heeft altijd op Hoek gewoond. Tien jaar geleden verhuisde het naar bejaardenhuis Vremdieke. De laatste vijf jaar is mevrouw Verbrugge opgenomen in ver pleeghuis Ter Schorre. Daar werd gisteren het diamanten huwelijk gevierd. Wethouder P. C. Hanmelinck bezocht het paar namens de gemeente Ter neuzen. Geurt jesdief Hulst - Door een onbekende is afgelopen maandagmiddag voor vijfhonderd gulden aan after-shave gestolen uit een winkel aan de Gentsestraat. Bloedproef IJzendijke - De politie heeft bij een 69-jarige inwoner van IJ zendijke de bloedproef af laten nemen nadat de man met de auto een aanrijdinkje had ver oorzaakt in de Zuidstraat. De man kon om gezondheidsrede nen de ademtest niet afleggen. Hem werd een rijverbod van 24 uur opgelegd. Brommer gestolen Hoek - De gele Puch Maxi van een 19-jarige inwoner van Hoek is afgelopen maandag avond gestolen vanaf de Mo lendijk in zijn woonplaats. Een schadepost van naar schatting 1200 gulden voor de eigenaar. Snelheids bekeuringen Terneuzen - 31 autobestuur ders zijn afgelopen maandag middag bekeurd voor te hard rijden over de Hoofdweg. Een van hen reed 44 kilometer te hard. Bij een controle in de vooravond op Magr'fitte zijn tien bestuurders geverbali seerd. De grootste snelheids overschrijding hier bedroeg 26 kilometer. Tenslotte stond de radarpost op de Veerstraat in Zaamslag. Daar slingerde de politie 21 automobilisten op de bon. Een daarvan reed dertig kilometer te hard. Bromfietsers in de font Terneuzen - Bij een bromfiets controle op de Haarmanweg heeft de politie gisteren negen tien bromfietsers bekeurd. Twaalf machines maakten te veel geluid en dat kwam de be rijders op een bon van 170 gul den te staan. Vijf brommers hadden te veel vermogen, wat boetes tussen de 110 en de 220 gulden betekende voor de eige naren. Een bromfietsbestuur der had geen certificaat (110 gulden), een andere geen oran je plaat op de brommer (40 gul den). Verder namen de agenten een brommer uit het verkeer. Eentje werd tenslotte in beslag genomen omdat het voertuig niet voorzien was van een fra menummer. Die is mogelijk af komstig van diefstal. Daarnaar wordt nader onderzoek inge steld. Terneuzen DOW-SINGERS - Ter gelegen heid van het tienjarig jubileum verzorgen The Dow Singers za terdag 26 april een uitvoering in het ontmoetingscentrum op sportpark Oude Vaart. Het re pertoire van de dertig leden tellende zanggroep bestaat uit volksmuziek, country en ever greens. De jubileumuitvoering bestaat uit muziek, zang en dans. Naast het optreden van de Singers wordt er ook mede werking verleend door enkele solo-artiesten uit de streek en het ballet van Liliane Butler uit Terneuzen. Deze culturele bijeenkomst voor iedereen be gint om 15.00 uur. Toegang gratis. Sas van Gent OUD PAPIER - Het bestuur van harmonie De Vereenigde Vrienden haalt zaterdag 26 april vanaf 09.00 uur weer oud papier op. SNUFFELMARKT - In evene mentencentrum De Vlaanderen wordt zondag 27 april weer een snuffelmarkt gehouden van 10.00 tot 17.00 uur. Westdorpe OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging RIA en har monie Eikels Worden Boomen halen zaterdag 26 april vanaf 09.00 uur weer oud papier op. FPK'S - De Belgische band FPK's staat zaterdag 26 april op het podium van café De Gravin. De FPK's is ontstaan nadat Frank, Piet en Kurt van de succesvolle Vlaamse band Firebrick besloten samen een trio te vormen. Met twee gita ren, bluesharp en percussie brengen zij zowel eigen num mers als covers. Het genre loop.t van folk tot blues en on vervalste rock. Het optreden in De Gratrh: begint om 22.00 uur en de toegang is gratis. Van onze verslaggever Terneuzen - Wijkteam Oude landse Hoeve in Terneuzen houdt dinsdag 13 mei een toer nooi pleintjesbasketbal. Geko zen is voor het pleintje tussen de flats in de Diepenbrock- straat. De activiteit wordt gehouden in samenwerking met basketbalver eniging Scheldesport en de Stich ting Welzijn. Volgens E. Folkersma van het wijkteam hoeven de deelnemers aan het toernooi geen lid te zijn van een club en hoeven niet uit de wijk Oudelandse Hoeve te komen. „Iedereen kan en mag meedoen. Wellicht breiden we het pleintjes basketbal later uit naar andere delen van Terneuzen of zelfs wel Zeeuws-Vlaanderen. Dat hangt mede af van het succes van dit toernooi." Het toernooi begint dinsdag 13 mei om 19.00 uur. (ADVERTENTIE) Hoe verwen je elf mannen? Met een zelfgemaakte dip en hartige hapjes om mee te dippen natuurlijk. Want hoe de wedstrijd ook verloopt, de Fiësta-dip van Duyvis smaakt altijd.

de Stem | 1997 | | pagina 17