Banen weg bij fusie De Boer/Unigro m p K ie r Economische groei Europa trekt aan De digitale dromen van Maurice de Hond Sparen bij Texaco levert het minst op Autobranche ziet omzet fors stijgen 11 MARGRIET Auto rad iateu ren Taxi-chauffeurs in actie voor CAO ions W.M.v.d.Hoofd Autolease!! Auto Musterd OËSTEM ECONOMIE A7 •9 Enkele distributiecentra dicht KIDDO Sfttlp Kleine zuinige auto s Ad Frijters Tev.auto's #C5 7i nieuws KORT Nieuw bankbiljet voor Bulgaren Nieuwe alliantie in de luchtvaart Miljardenbod op chemiebedrijven Unilever Interpolis gaat kredieten verzekeren Zwanenverhuur gat in de markt Akkoord over Philips Hoogeveen APRIL 1997 Street I ton sfe I cific lof p grinten Idutch roebuck pine, ers jernv I techn. fighouse ncorp l/orth 126'/. 118'/. 42'/) 46 175'/, 48/, 103'/, 103s/* 50 advieskoers vorige koers slotkoers gisteren laten bieden ex claim aan en aten ex dividend aan en biede n ex dividend 5,90 6,70 3,10 b 3,50 1,50 1,60 6,00 a 6,30 4,10 b 4,40 2,60 2,80 36,10 37,20 24,90 25,50 1,60 1,20 9,00 8,10 10,00 a 8,70 19,00 b 20,50 14,40 b 15,00 10,20 10,30 b 7,00 b 7,00 3,00 a 2,80 46,00 b 48,00 2,50 6,80 a a 2,00 a 5,00 9i5b 11,90 9,50 ]6,00 21,00 a 13,00 M 19,00 a 16,90 16,30 15,80 5,10 5,10 1,80 1,80 0,90 1,00 5,30 5,30 1,40 1,60 1,00 1,30 5,20 5,60 6,30 1,40 1,00 1,90 1,40 3,90 3,60 1,40 1,40 3,10 b 3,40 2,20 1,70 4,00 3,40 2,10 1,90 6,90 6,00 4,10 11,10 b 11,00 5,00 4,70 3,30 3,20 41,00 a 39,50 a 3,30 a 3,00 2,00 1,50 1,60 tegen scherpe prijzen Leemstr.11, Roosendaal. Tel. 0165-552262. De oplossing voor de JONGE ONDERNEMER EN PARTICULIER^ ilders afgewezen dan Ul u pasklare oplossingen voor zakelijk en privé- gebruik; nieuwe of jong gebruikte auto's (ook bedrijfswagens) BKR-codering geen probleem! 25% aanbetaling of inruil auto. 12/48 mnd. lease en koopoptie. 450 auto's. Bel de Auto Musterd lease-lijn, 0162-683380 Dahliastraat 46, Made.__ fïburg - Vorig jaar kregen de Cadeau doen opties u pure matserij ^uitgeversconcern VNU I I I I DINSDAG 22 APRIL 1997 i)l4 miljoen opties van het concern cadeau. een verdrievoudiging van (532.000) dat ze zich- jji ias)4 toestopten als belo- jjcg voor de mooie resultaten. Ippties geven de managers het «cht om tegen een vooraf vastge- Se prijs aandelen te kopen in (ïieigen bedrijf. lucratieve bezigheid, blijkt. de opties uit 1994 bijvoor kan de VNU-top voor l j een aandeel in het eigen jljjf kopen. Ze ontvangen nu «tl de 40 gulden als ze het aan- JJ verkopen. Als de VNU-top- jü hun opties '94 en '96 (uitoe- Urijs ƒ31,60) omzetten in aan- en verkopen, levert ze dat gezamenlijk 14,2 miljoen gulden op. Belastingvrij, want koerswinst in Nederland is onbe last. VNU is maar een voorbeeld. Driekwart van de beursgenoteer de fondsen in Nederland geeft haar topmanagers douceurtjes in de vorm van opties. In het jaarverslag van Unilever staat klip en klaar hoe Unilever topman Morris Tabaksblat ver went. Vorig jaar verdiende hij 1.970.000 aan salaris. Daar kwam een aan de resultaten gere lateerde bonus van 691.470 gul den bij. Philips had op 31 december 1996 9,2 miljoen optierechten uitstaan voor bepaalde leidinggevende functionarissen. Uitoefening van al die rechten zou een (belasting vrije) winst van ongeveer 350 miljoen opleveren, ware het niet dat daar beperkende voorwaar den aan zijn verbonden. Zo mo gen de opties met een looptijd van vijf jaar in de eerste twee jaar na uitgifte niet worden omgezet in aandelen. Het is dit 'exhibitionistisch ver rijken' waaraan premier Kok zich gruwelijk stoort. Dat liet hij afgelopen weekend merken ook. 'Anti-kapitalist' Kok nam in een emotioneel betoog de topmana gers en -ondernemers op de kor rel die zich extra bonussen toe kennen in de vorm van opties en aandelen in het eigen bedrijf. Aan de ene kant zelf slapend rijk worden en aan de andere kant loonmatiging prediken, vindt Kok wat al te gortig. Hij wil een nieuwe belasting op koerswin sten van aandelen en opties om deze zelfverrijking tegen te gaan, de vermogensaanwasbelasting. Overigens zijn de extraatjes maar peanuts in vergelijking met wat topmanagers in Groot-Brittannië en de VS zichzelf toestoppen of bedingen bij aanvaarding van een baan of verlenging van hun contract. Zo tekende Walt Disney-baas Michael Eisner onlangs een con tract dat hem voor tien jaar aan het pretpark- en filmconcern bindt. Per jaar vangt Eisner 750.000 dollar. Maar een stuk in teressanter voor hem is het pak ket opties ter waarde van 195 miljoen dollar (375 miljoen gul den) over een periode van tien jaar. Aandelenopties zijn vooral de laatste twee jaar een goudmijn door de explosie van de beurs koersen. De boekwinsten die ma nagers maken wanneer zij hun opties omzetten in aandelen en die verkopen levert hen onbelast miljoenenwinsten op. Over de opties zelf wordt in Ne derland 7,5 procent belasting be taald op het moment dat ze voor het eerst kunnen worden uitgeoe fend. De belasting wordt betaald over de waarde die het aandeel op dat moment heeft. „Pure matserij," vindt hoogle raar belastingrecht, professor Jan van der Geld van de KUB in Tilburg. „Ik ben niet tegen de be loningsmethodiek, maar de be lasting die wordt geheven is te laag en het moment waarop wordt belast is verkeerd." Hij ziet opties als 'een voordeel uit dienstverband'. „De belasting van 7,5 procent op het verwerven van het optierecht kan dan ver vallen en de koerswinst moet worden opgeteld bij het inko men." Dat zou technisch op korte termijn ook uitvoerbaar zijn en het treft alleen de aandelenver- werving uit dienstverband en niet de aandelenbeleggingen die de mensen zelf doen. Met deze simpele aanpassing van het belastingstelsel, denkt Van der Geld het probleem te kunnen ondervangen. „Op die manier hou je alle ellende van belasting over waardestijging van het eigen huis en andere zaken buiten de deur. Dat zou een veel omvang rijkere operatie zijn." («onze redactie economie iiuten/Hoogeveen - Door het samengaan van de supermarkt- «eerns De Boer en Unigro (Spar, Super) gaan 250 tot 300 ba- Mp verloren. %ns een woordvoerder van We concerns gaan de banen wal verloren bij de distributie- teltra en op de hoofdkantoren. een vacaturestop, natuur- ïjlverloop, een vacaturebank en Mi actief herplaatsingsbeleid, lipt getracht de werkgelegen- iproblemen zoveel mogelijk lossen, hebben de partners iren meegedeeld, leder al hebben de directies aïegeven dat ze 'enkele tien- laïfn' gedwongen ontslagen niet tongen uitsluiten. Het nieuwe lern gaat meer dan 10.000 wltdige arbeidsplaatsen tellen. De Boer en Unigro zeggen dat de 'bereidingen voor de fusie opschieten. Het is de bedoe- dat de fusie met terugwer- le kracht per 1 januari van dit jaar tot stand komt. De fandeelhouders van De Boer ip 28 mei om hun instemming wnjien gevraagd, eomende drie jaar gaat het il distributiecentra van ne- naar vier a vijf. De woord- wjder kan nog niet aangeven Wt centra verdwijnen. De (Boer beschikt nu over drie ibutievestigingen, waarvan [in Klundert. Bij de drie cen- 'erken samen 765 mensen, 'o heeft in Nederland zes 'ibutiepunten (o.a. in Doetin- Neer en Den Bosch) waar al 900 mensen werken, zullen er wijzigingen op de hoofdkantoren in Hooge- (De Boer) en Houten (Uni- komen. Een beperkt aantal iitoorfuncties wordt onderge- icht in een nieuw hoofdkan- ft waarvan de lokatie nog niet pnd is gemaakt. Op de hoofd toren werken nu samen 600 ttnsen. taochtend voerden de direc- i van de kruideniers overleg 1 de bonden. De dienstenbon- T waren na afloop teleurge- omdat ze maar weinig in formatie hadden gekregen. „Ik heb er meer een kater aan over gehouden dan concrete in formatie," aldus CNV-bestuur- der B. Edel. „De werknemers op de hoofdkantoren moeten in ie der geval zo snel mogelijk te ho ren krijgen waar ze aan toe zijn." CNV en FNV willen in ieder geval de gedwongen ontslagen van ta fel hebben. „Uitgangspunt bij de fusie is een versterkte marktposi tie voor twee bedrijven die goed draaien. Een werkgelegenheids- garantie valt dan makkelijk af te geven," meent Edel. Over een sociaal plan is al een tijdlang met De Boer en Unigro gesproken, tot nu toe zonder re sultaat. In beurskringen maakte men zich de afgelopen tijd ongerust over het doorgaan van de fusie, die al in oktober was aangekondigd. Vendex zou op het vinkentouw zitten om haar expansieplannen te verwezenlijken door De Boer alsnog over te nemen. Winstgroei Unigro maakte gisteren tevens bekend dat in het boekjaar 1996/97 een netto-winst is be haald van 32,2 miljoen gulden. Dit is een stijging van 27 procent ten opzichte van vorig boekjaar. Alle groepsactiviteiten - in Ne derland, België en Spanje - heb ben bijgedragen aan de winst groei, aldus Unigro. De omzet steeg met 3,2 procent tot 4,3 mil jard gulden. In Nederland en Bel gië bleef de omzet nagenoeg sta biel omdat de stijging van de ver kopen teniet werd gedaan door het sluiten van een aantal onren dabele winkels. In Spanje steeg de omzet fors met 23 procent, zo wel door autonome groei als door de verwerving van de winkelke ten Tragoz. Fusiepartner De Boer maakte eerder al bekend dat de omzet in 1996 met een kwart was gegroeid tot 2,1 miljard gulden. Ruim honderd taxichauffeurs uit alle delen van het land hebben gisteren in Maarssenbroek hun ongenoegen kenbaar gemaakt over het uitblijven van een CAO. Dat gebeurde voorafgaande aan de achtste onderhandelingsronde. Belangrijkste stuikelblok bij het tot stand komen van de arbeidsovereenkomst is de loonsverhoging. De bonden eisen in een twee-jarige overeenkomst een stijging van 3 procent. Ook willen ze het huidige maximum brutosalaris van 2448 gulden binnen negen jaar tot ten minste 3200 gulden laten stijgen. De werkgevers, verenigd in KNV-taxi, willen niet verder gaan dan een loonsverhoging van 2,5 procent nu, en 2,25 procent voor de ko mende twee jaar. Een taxichauffeur hoeft in hun ogen over negen jaar niet meer te verdienen dan maximaal 2800 gulden bruto. In de sector van taxi en kleinschalig personenvervoer, waarvoor de CAO geldt, zijn ongeveer 15.000 mensen werkzaam. fotoanp (ADVERTENTIE) Alleen deze week met kofting |i, i'',lxf 5', I Washington (anp) - De economische groei in de landen van de Europese Unie gaat de komende periode duidelijk aantrekken. Na een vrij magere vooruitgang van 1,7 procent in 1996 komt de groei dit jaar uit op 2,4 procent en volgend jaar op 2,9 pro cent. Alleen deze week kimt u de nieuwe Margriet samen kopen met Kiddo! Kiddo is een speciale bijlage met heel veel leuks en informatiefs voor ouders met kinderen. De aardigste uitstapjes, de origineelste verjaardagen, dierentuinen en zwembaden en nog veel meer. Plus tal van speciale aanbiedingen en kortings bonnen! Kiddo is 68 pagina's dik en kost normaal 5,95, Dus koop nu Margriet plus Kiddo samen voor maar f 7,10. f Hes? veelzijdigs!* vrouwenblad vak RcdtiM. Dat staat in de voorlopige versie van de 'World Economie Out look' van het Internationaal Mo netair Fonds (IMF). De definitieve versie van dit halfjaarlijkse rapport over de vooruitzichten voor de wereld economie wordt morgen gepu bliceerd. Duitsland zal de groei zien aan trekken van 1,4 procent in 1996 tot 2,1 procent dit jaar en 3,0 procent in 1998. In de Verenigde Staten neemt de expansie van de economie dit jaar toe van 2,5 tot 2,9 procent, maar in 1998 volgt een vermindering tot 2,2 pro cent. De industrielanden samen zullen na een groei van 2,3 procent in 1996 uitkomen op 2,6 proeent in zowel 1997 als 1998. De ontwik kelingslanden handhaven hun groei dit jaar op 6,5 procent en gaan volgend jaar iets terug naar 6,2 procent. De groei van de wereldeconomie als geheel gaat van 4,0 procent in 1996 naar 4,3 procent dit jaar en 4,4 procent in 1998. Sierra 18 Turbo D sedan \lf.Romeo 164 Tw.park ten.21 Symph.lpg 4 d.t. 3eugeot 405 GLI a.nw. Nissan Sunny Coup e Merc. 350slc vl.extr aut Peug.205 XL Jubilee >9. F.Pandal 000CL Firs Austin Metro 1.3 Surf lx. Fiat Uno 0 07 3olf 1.6 5bak a.nw.3drs 0 O.Kadett1.2S3drs Nissan Sunny 1-3 no „7 BMW 316 Ipg 5bak inr. gar. fin. mogelijk k 's avonds na afspraak Tulpstr.114 St.Willebror 1165-383041/0653-8859 ook I UIUSII I I -r - - 0165-383041/0653- Maurice de Hond heeft zich ■fe afgelopen jaren opgewor pen als Internet-profeet. Re- tent verscheen de geactuali seerde versie van zijn boek ®et de Snelheid van het nicht'. Boodschap: Neder- and moet beter inspelen op ce digitale revolutie. üjylTans Pasma ^sterdam - Maurice de Hond een wandelende databank vol '"ecdotes en voorbeelden. %lens spreekbeurten en interviews Swuikt hij die verzameling om zijn' "'e op Internet te illustreren, "aspireerd en scherp formulerend Haalt hij, soms letterlijk, hele pas- uit zijn boek. d® directeur Nieuwe Media en In- •Watie Technologie van Wegener Ar- J een voorzetje en hij begint en- wf'aS' 'e ra';eien over de verstrek- de maatschappelijke gevolgen die gaat krijgen. Daarbij legt hij ot het accent op de commerciële po- P le van de digitale snelweg. I voorbeeid. De Hond is ervan over- dat er over tien jaar geen vide otheken meer zijn. Uitgestorven we gens overbodigheid. Speelfilms en an dere vormen van entertainment komen dan gewoon op afroep de huiskamer binnen, door de kabel. Tegen die tijd is het versturen van elektronische post (e-mail) via mobiele telefoons doodgewoon en zijn de telev isie en de pc sterk naar elkaar toege groeid. Maurice de Hond voorspelt dat over vijf jaar de helft van alle Nederlanders tussen de twaalf en 65 jaar regelmatig gebruik maakt van Internet. Dat wil niet zeggen dat al die mensen met een multimedia-computer en een browser het world wide web afgrazen. De Hond verwacht namelijk dat tal van gebruiksvriendelij ke deelapplicaties op de markt zullen komen, waarmee ook digibeten (mensen zonder compu tervaardigheden) probleemloos kun nen profiteren van de geneugten van het digitale tijdperk. Als voorbeeld noemt hij een apparaatje om op af stand de verwarmingsinstallatie thuis te bedienen. Hij is de eerste om toe te geven dat de toekomstvoorspellingen die hij in 'Met de Snelheid van het Licht' als zekerhe den poneert (inclusief jaartallen en percentages) niet allemaal exact zullen uitkomen. „Je zet mensen het best aan het denken door dingen stevig te formuleren," weet hij. „Ik zeg dat de videotheken in tien jaar weg zijn. Nou, dat kan ook best dertien jaar duren. Maar dat het gebeurt, weet ik heel zeker." Net zo zeker weet De Hond dat we massaal cd's en boeken gaan bestellen in het gigantische aanbod van virtuele winkels, dat de tussenhandel door di rect contact tussen klant en producent voor een groot deel gaat verdwijnen, dat thuisbezorging fors gaat toenemen. Hij gelooft kortom dat Internet onze manier van leven radicaal gaat veran deren en verbaast zich erover dat poli tiek en bedrijfsleven daar absoluut niet bij stil lijken te staan. „Een Ontwikkeling met de impact van de industriële revolutie krijgen we in vijftien, twintig jaar over ons heen. Probeer je eens voor te stellen wat dat betekent. En ondertussen weten onze beleidsmakers, ondernemers, docenten en politici, van niets. Verbijsterend." Volgens De Hond is sprake van een combinatie van onwetendheid en ge brek aan visie. „Philips zou een lei dinggevende rol moeten spelen op het gebied van de nieuwe media, maar heeft nog weinig tot niks goed gedaan. De visie ontbreekt." Bij politici constateert hij hetzelfde eu vel. „De meesten associëren Internet met porno, gokken en racisme. Ze rea geren vooral vanuit de invalshoek 'hoe kunnen we dit reguleren?'. Internet druist in tegen hun basisge voel, juist omdat het zo oncontroleer baar is. Internet betekent de ultieme democratisering van de informatie voorziening. Als politicus zou je dat fantastisch moeten vinden, maar ik zie een hoop huiver." „Ondertussen wordt veel te weinig na gedacht over wat de digitale revolutie voor maatschappij en economie bete kent, hoe je van de digitale snelweg kunt profiteren. De overheid investeert ontzettend veel in fysieke infrastruc tuur - de Betuwelijn alleen al kost ne gen miljard - terwijl de digitale snel weg dè bepalende economische factor zal zijn in de eerste helft van de vol gende eeuw." Om maximaal te profiteren van de eco nomische geneugten van het Internet moet elk huis en elk bedrijf in Neder land aangesloten worden op een breed bandig glasvezelnetwerk, betoogt De Hond met een bewonderenswaardige vasthoudendheid. De overheid zou de aanleg van zo'n hoogwaardig netwerk (kosten ongeveer vijftien miljard) moeten stimuleren, bijvoorbeeld door het aanbieden van een achtergestelde lening aan geïnte resseerde exploitanten. Veel hoop dat iets dergelijks zal gebeu ren heeft de Internet-profeet niet. Zijn conclusie is dat Economische Zaken wèl zegt een prominente rol te willen spelen op de digitale snelweg, maar niet goed weet hoe dat moet en even min bereid is de daarvoor benodigde Maurice de Hond FOTOWFA middelen ter beschikking te stellen. De hele overheid laat het wat hem be treft afweten. „Het ergert me dat in het beleidsplan voor de nieuwe stad Leidse Rijn op geen enkele manier rekening is gehouden met de aanstaande ontwik kelingen. Het stuk had ook in 1962 ge schreven kunnen worden, terwijl de laatste huizen pas in 2015 klaar zullen zijn." „Je kunt toch nu al voorzien dat thuis bezorging heel belangrijk wordt. Houd daar dan rekening mee bij het beden ken van zo'n nieuwe wijk. Bijvoorbeeld door plaats te reserveren voor afgifte- punten waar bewoners buiten werktijd hun bestelde producten kunnen afha len." Bussum (anp) - Wie zegeltjes spaart om zich contant uit te laten betalen, krijgt bij Texaco het minste waar voor zijn geld. Per duizend liter spaart de klant tien gulden aan ze geltjes. Bij Shell en Fina is dat twintig gulden voor duizend liter. Het sparen voor cadeaus duurt bij Texaco ook langer. Voor een Rayban Wayfarer 1 zonnebril, die in de winkel 186 gulden kost, heb je bij Texaco 6500 ge tankte liters benzine nodig. Bij Shell kan je al na 5500 liter de bril in bezit krijgen. Met de bewering van Shell dat sparen voor cadeaus een dub bele waarde oplevert, schetst het concern een rooskleurig beeld. De cadeaus zijn niet al tijd twee maai zoveel waard als de zegeltjes in contanten zou den opleveren. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau MoneyView in opdracht van het ouderenblad Plus. Het blad, dat de resulta ten in het mei-nummer publi ceert, wilde weten welke spaar systemen het meeste waard zijn. Volgens het onderzoek lijken de AirMiles meer op te leveren dan het Rocks spaarsysteem. Voor 2750 gulden aan bood schappen kan de spaarder met AirMües naar de Efteling. Voor een bezoekje aan Walibi Flevo met Rocks moet er voor 6000 gulden aan boodschappen ge daan worden, terwijl de toe gang tot Walibi goedkoper dan de Efteling. Vorig jaar onderzocht de Con sumentenbond de spaarsyste men. Bij Texaco kregen auto mobilisten na 375 liter getankt te hebben een handdoek met een tegenwaarde van 7,50 gul den. Bij BP leverde hetzelfde aantal liters een handdoek met een waarde van 11 gulden op. Bij Shell konden automobilis ten na 275 liter in bezit komen van een handdoek van 11 gul den. Sofia - De fikse inflatie in Bulgarije heeft de regering er toe ge bracht een nieuw bankbiljet te laten maken van 20.000 leva, min der dan 25 gulden. Tot nu toe is een biljet van 10.000 leva het grootste betaalmiddel voor de Bulgaren. Tegelijkertijd besloot de regering een eind te maken aan de prijs controle van de staat. Daarmee wil de regering de inflatie terug dringen. In de eerste drie maanden van dit jaar schoten de prijzen met 452 procent omhoog, vergeleken met 311 procent over het he le afgelopen jaar. Londen - De luchtvaartmaatschappijen Lufthansa, United Airli nes, SAS, Thai International en Air Canada gaan nauw samen werken. Bijzonderheden daarover worden volgende maand be kendgemaakt in Frankfurt. Lufthansa heeft al samenwerkingsakkoorden met de vier andere maatschappijen. De partners in de nieuwe alliantie hebben sa men ruim 180.000 werknemers en bijna 1300 vliegtuigen. Het Amerikaanse United Airlines is met 86.000 werknemers en 570 toestellen verreweg de grootste. Londen - Het Britse chemieconcern ICI heeft een bod van 4 mil jard pond (12,5 miljard gulden) uitgebracht op het merendeel van de chemiebedrijven die Unilever wil verkopen. Unilever deed in februari zijn chemiedivisie in de aanbieding. De vier bedrijven hebben samen 15.900 werknemers en een jaarom zet van 7,7 miljard gulden. Behalve ICI hebben in elk geval ook Akzo Nobel en het Ameri kaanse concern DuPont indicatieve biedingen uitgebracht. Ver der is er interesse voor onderdelen van Unilevers chemiedivisie van DSM, Gist-Brocades, het Duitse Bayer en de Britse onderne ming Associated British Foods. Tilburg - Interpolis, het verzekeringsonderdeel van de Rabobank, wil de kredietverzekeringsmarkt op. Om voor deze markt, waar op de NCM oppermachtig is, niet 'opnieuw het wiel te hoeven uit vinden', wil Interpolis gaan samenwerken met Cobac Nederland uit Den Bosch, onderdeel van de Euler-kredietverzekeringsgroep uit Parijs, de nummer één in de wereld. Euler is de grootste kredietverezekeraar in de wereld. NCM is in Nederland veruit de grootste. De nummer twee is Cobac. In Euro pa heeft NCM slechts een marktaandeel van 13 procent tegen 26 procent voor Euler. NCM is op dit moment de enige in Nederland die voor rekening van de Staat ook politieke betalingsrisico's ver zekert. Dat is vooral van belang voor transacties met landen in de Derde Wereld en Oost-Europa. Nieuwerbrug - De Nieuwerbrugse zwanenhouder P. Oostveen verhuurt zijn zwanen en denkt daarmee een gat in de markt te hebben ontdekt. Oostveen is sinds kort serieus met de verhuur van zijn zwanen begonnen, maar heeft inmiddels een paar grote bedrijven als klant mogen begroeten. Zoals de Keukenhof in Lis- se, waar momenteel zo'n twintig zwanen van Oostveen rondlo pen. Hoogeveen - Bonden en directie van de Philips-vestiging in Hoogeveen zijn het gisteren eens geworden over een reorganisa tie. Daarbij worden zo'n 275 van de 900 arbeidsplaatsen ge schrapt. De leden van de Industriebonden FNV en CNV hebben ingestemd met het principe-akkoord. De staking bij de vestiging, die de he le vorige week heeft geduurd, wordt niet voortgezet. In het akkoord tussen bonden en directie zullen tussen de 250 en 275 mensen het bedrijf verlaten en in dienst treden van een uit zendbureau. Dat bureau helpt hen aan ander werk. Gedurende de drie jaar zijn hun arbeidsvoorwaarden gelijkwaardig aan die van Philips. Het akkoord behelst verder dat mensen die vrijwillig het bedrijf verlaten, een premie krijgen. Voorburg (anp) - De omzet in de autobranche groeide in 1996 op alle fronten. De importeurs van personenwagens boekten een groei van 10,2 procent. De tankstations zagen hun omzet niet 7,4 procent toenemen. Bij het garagebedrijf groeide de om zet met 3,5 procent minder snel dan in de twee andere bran ches. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De officiële importeurs haalden vorig jaar voor 1,7 miljard gulden aan nieuwe personenauto's naar Nederland. Dat is 10,2 procent meer dan het jaar ervoor. Vooral van april tot en met juli steeg de import. In het derde kwartaal werden er ruim hon derdduizend nieuwe wagens ver kocht. De omzet bij de tankstations groeide in 1996 7,4 procent. Dat is iets meer dan het jaar ervoor toen de omzet 6,9 procent groei de. Volgens het CBS heeft de groei voornamelijk te maken met brandstofprijzen die 5,6 procent hoger uitkwamen dan het jaar er voor, en met 2,1 procent meer verkeer. „Het steeds ruimere as sortiment van de tankstations heeft maar een beperkte invloed gehad op de omzet," aldus het CBS. Garagehouders zagen hun omzet vooral in het derde kwar taal groeien. Die kwam toen 13,2 procent hoger uit. Over heel 1996 kwamen de garagehouders 3,5 procent in de plus.

de Stem | 1997 | | pagina 7