hirac okt pmeuw Gujral beëdigd als premier India De BOVAG M fietswinkel, Die deugt- Wilt u meer weten over de euro? euro Schotse ontwikkelingshulp voor Noord-Engeland COMMENTAAR >rd ESTEM BUITENLAND A5 ainerve rkiezingen Frankrijk Politie houdt maffia-leden in Nederland aan NIEUWS KORT ie agenten Betuwelijn luurder enorm meer handelingen Shell trovincie odslag-poging st en kitsch [IVu de dollars van Olivier nog.J In Oost-Europa is leven van kinderen chaos Hulpverleners zwichten voor geweld Zaïre u BUITENLAND KORT 'Nederland mag communist asiel geven' Beroep tegen niet-vervolgen Netanyahu Chinese kwartiermakers in Hongkong Vlaams Blok ontkent aandacht Janmaat Le Pen opnieuw: 'Nazi-gaskamers detail' Kanton Genève werkt onderzoek tegen Santer haalt uit naar doemdenkers jjSDAG 21 APRIL 1997 ikte begrotingsakkoord door hpti nog optimistischer dan die tijdens nota van vorig jaar, maar de stijl jforische premier Kok die zich to lachende minister Zalm van Financi tje stond te zwaaien. maar wel zeer zelfverzekerde mini its de resultaten van het kabinehl rotingsakkoord is doordrenkt van l ander mag de hoop koesteren dat be zekerheid van de oude dag is wei- j' van de eerste anderhalf Jj onds is gestort. J r° I inister mee kunnen profiteren van van zaken. Ritzen van Onderwijs J pet basisonderwijs, zijn collega Bol r financiële armslag waarmee ze rip Iptenzorg kan bestrijden en ministe Is rechtgeaard socialist'leuke ding^ bkkoord door nagenoeg alle partfe DA heeft waardering voor de presto» e partijen stralen al helemaal qr0l is vertekend beeld, want achter de 'aatsgevonden over de hoogte van de er waarop Melken zijn plannen voor gedrukt. t bezig is het verschil tussen de inkt -kenden teniet te doen. De liberale door de begroting een PvdA-etike komende periode - die in het teker gend jaar - een strijdpunt tussen iwant zelden is de tevredenheid ove Bis deze keer. vooruitzichten is die houding begrijl n het snel verkeren, zo is meermaler die mogelijkheid geen rekening qe onverhoopt minder positief zouder» om de zaak (gedeeltelijk) teruq te tingen in het vooruitzicht. I I DINSDAG 22 APRIL 1997 Brussel/Luik (anp/belga) - Onder de co denaam Cocktail is vorige week op ver zoek van de Siciliaanse justitie een grootscheepse internationale operatie uitgevoerd tegen een maffia-netwerk met een vertakking naar onder meer België en Nederland. Het parket van Luik maakte gisteren bekend dat in Bel gië drie gezochten maffialeden zijn ge arresteerd en twee in Nederland. Bij de actie, waaraan ook Europol deelnam, de Europese politie-organisatie in Den Haag, werden in totaal 67 van de 76 ver dachten opgepakt. De operatie werd tegelij kertijd op 15 april in zeker vier landen uitge voerd. De meeste arrestaties vonden plaats op Sici lië en in de rest van Italië. Behalve in Neder land en België werden in Duitsland acht mensen opgepakt. De zaak houdt verband met de opzienbaren de arrestatie van de Siciliaanse maffialeider Giovanni Brusca, bijgenaamd het Varken, die onder meer betrokken zou zijn geweest bij de moord op rechter Falcone. Brusca werd in mei 1996 opgepakt en verklaarde eind maart opdracht te hebben gegeven voor de aanslag op de anti-maffiarechter, al twij felt justitie aan zijn versie van de feiten. Het maffia-netwerk zou bovendien betrokken zijn geweest bij internationale drugshandel. Een paar maanden geleden werd in Frank furt 35 kilo hasj en in Malaga 370 kilo mari huana in beslag genomen. De spil hierin was volgens justitie in Paler mo Luigi Boncore, baas van de maffia-clan Ravanusa, die op Sicilië gevangen zit. Hij leidde het netwerk via zijn vrouw. Het onderzoek naar het netwerk loopt sinds oktober 1994. De Italiaanse justitie nam toen al contact op met de recherche in Luik. De drie in België aangehouden verdachten wor den waarschijnlijk uitgeleverd aan Italië. fchtingendiensten worden uitge lee Zaken wil 'een beperkt aan- Jij zullen zich bezig houden met verk, aldus een woordvoerder, of het openenen van brieven'! 1 in Nederland als in het buiten- ling is onderdeel van de reorga- Itingendiensten. Daarbij moeten ft (BVD) en de Militaire Inlich- ïp dit moment buigt de Raad van Betuweroute kan onverminderd I van de Raad van State hebben (Dat zegt een woordvoerder van laterstaat) in een offieiële;reak- Itaatsraad De Vries gisteren uit- Jvan de Planolggiscjiq Be- ministerie hebben de schorsin- ng op de Betuwelijn zelf, maar lerenspoorlijn samenhangen. ^tienummer voor het openbaar rder. Belangrijkste reden: het Jet nummer, waarop informatie |ervoer kan worden verkregen, uut. Deze prijsverhoging is nog fieel gat van een slordige 9 mil- i 50 cent per minuut die bellers t van de kosten. Oost-Groningen wordt ingrij- honderden hectares akkerland fj meer van achthonderd hectare, jrgebieden, nieuwe woonwijken Iten van aanleg zijn geraamd op |n. Om het plan te realiseren t tussen Winschoten en de dor- da, Finsterwolde en Beerta on- t van 1999 wordt begonnen met ;r liggen. len gaan 23 april weer praten hadden het bedrijf om herope- evraagd, nadat hun leden het ezen. Ze verwachten dat ar de orde komt. De leden van de wierpen het eindbod van Shell, lde inslaan naar een 36-urige romen aan de eis om het aantal ten te verminderen. Het loon- n een contract van 22 maanden allage moet niet denken dat hij id kan halen voor de stadspro- gisteravond de nieuwe fractie- e Hoop Scheffer tijdens een de hiermee op de suggestie van an het CDA de stadsprovincie at de WD-fractie in de Twee- 'actieleider ziet evenmin iets in dt dat de vijf grote steden in en op het convenant dat zij met jn. Bovendien moeten zij meer >e Hoop Scheffer. Hij ziet ook als die samenwerking minder iken van de politie Rotterdam- •ige medewerker van het korps erdacht van wederrechtelijke poging doodslag. Volgens een .e misdrijven buiten diensttijd re informatie over de zaak ge- het district centrum in Rotter- 'wenthe in Enschede is gister- :t tv-programma Tussen Kunst ontdekt. Het is een religieuze ;ondiging aan de herders. Vol- rentius is de prent minstens had de prent, een erfstuk van en. De aflevering die gisteren iber uitgezonden. jWilko Voordouw ijs - Toen de Franse politiek nog dagelijks van sati- commentaar werd voorzien door de Bébète-show itte de vogel die Jacques Chirac voor moest stellen ickjack. Het beestje, een kraai, was een gokker. Het Ite gejaagd, leefde van flitsende plannen, maar liep •enthousiasme zichzelf vaak voorbij. De gokker was sstal een bluffer. zenden ambtenarenbanen, het privatiseren van een nieuwe serie overheidsbedrijven, en het even tueel zelfs uitstellen van de aan gekondigde belastingverlagin gen. Vandaar dat Chirac - ingefluis terd door premier Juppé - om op portunistische redenen uiteinde lijk voor vervroegde verkiezingen kiest. Daarna heeft hij voor vijf jaar zijn handen vrij om het door hem gewenste beleid te voeren. Tenminste: als centrumrechts de verkiezingen wint. Volgens de peilingen is de strijd in ongeveer 200 van de 577 ïYanse kiesdis tricten volstrekt onduidelijk, Chirac loopt het risico dat de ko mende stembusgang zich trans formeert tot een soort van refe rendum pro- of anti-Chirac. De man is impopulair: slechts 31 procent van de Fransen vindt hem een goede president en 53 procent van de kiezers heeft al aangekondigd de stemming te ge bruiken om zijn ontevredenheid over het beleid van Chirac en Juppé te uiten. Daar komt ook nog eens. bij dat de Franse president - bij verlies - zijn eigen positie onmogelijk maakt. Hij mag dan weliswaar aanblijven - hij is gekozen tot mei 2002 - maar zit dan in eéh'iVófè'n toren, aan handen en voeten ge bonden. De president bepaalt dan alleen nog de 'buitenlandse politiek en het defensiebeleid, terwijl op alle andere terreinen de socialisten de macht overne men. Frankrijk kende tweemaal eerder zo'n 'cohabitation': Mit terrand moest tussen 1986 en 1988 en tussen 1993 en 1995 die samenwoning accepteren, omdat de kamerperiode van vijf jaar was afgelopen, en hij een kamer verkiezing niet kon ontlopen. Dat kan van Chirac niet worden gezegd. Hij kan immers wachten tot maart volgend jaar. Het risico dat hij voor de komende weken neemt is beredeneerd. Maar het blijft een risico. En Chirac is nog altijd een gokker. ir nu vervroegde verkiezingen leschrijven, op 25 mei en 1 ju- stelt Jacques Chirac een val- 1 op voor zijn tegenstanders, ide huidige regeringspartijen IFen RPR de meerderheid ha- dan is de socialistische partij vijfjaar, tot 2002 als ook het iidentiële mandaat ten einde Lt, uitgeschakeld. Maar het is ilang niet zeker of Lionel Jos- mie zijnen in de val trappen, ■ac kan in de kuil vallen, die idoor hemzelf is gegraven, [ill Jacques Chirac in mei 1995 gekozen als opvolger van Bfois Mitterrand had nie- ud vreemd opgekeken van fading van de Assemblée na- ile. Hoewel de regeringspar ia al een meerderheid hadden 80 procent van de zetels - en absolute noodzaak dus ont- - had Chirac zich daarmee trouwe Kamer tot het jaar verworven. Maar nee. Jac- |b Chirac wilde de grondwet icteren, zo hield hij overal is in Frankrijk geen cri- atuatie. Deze Kamer gaat door iet einde," zo beloofde Chi- verse president beloofde Hij zou wel eens een einde ai aan de tweedeling in zijn id.Delonen zouden stijgen. De ting zou dalen. Frankrijk ■het nieuwe Eldorado worden, moderne Paradijs op aarde, Kamer zou dus blijven zit- tot maart 1998. Grand Seigneur Chirac had ;tle feiten over het hoofd ge- loals de tegenvallende eco- ïhe resultaten. En de stij- werkloosheid. Al vrij snel zijn aantreden heette het, dat 'situatie veel slechter is dan aanvankelijk dachten'. De «e plannen gingen overboord, werd bezuinigd. Europa komt er aan. De Euro- se munt, de Euro, moet halver- je volgend jaar verder gestalte Dan wordt besloten wei mogen deelnemen, ijk moet Euro-partner Net als Duitsland. An- heeft het geen zin. Maar de iaatie is dat beide landen grote "ablemen hebben om zich te 'alificeren. Frankrijk zit met begrotingstekort. Volgens ho- ambtenaren op het ministerie Economische Zaken loopt Mt jaar op tot 3,8 procent van iBruto Nationale Produkt. Dat toger dan de norm van 3 pro- taj, Pdelijk is dat Chirac een nieu- bezuinigingsronde door moet Wen om de Euro-normen toch palen. Maar op amper negen Jaanden van de verkiezingen i&tdat in Frankrijk gelijk aan ftteke zelfmoord. Zeker als het ■it om het schrappen van dui- Inder Kumar Gujral tekent een register als onderdeel van zijn beëdiging als twaalfde premier van India. fotoanp New Delhi (ap) - Inder Kumar Gujral is gisteren beëdigd als de nieuwe premier van India. Gujral (77), die minister van Bui tenlandse Zaken was in het vori ge kabinet, wordt al de derde premier sinds de verkiezingen van mei vorig jaar. President Shankar Dayal Sharma ging pas met de benoeming akkoord nadat Gujrals coalitie Verenigd Front hem de verzekering had gegeven dat de nieuwe regering een langer leven beschoren zal zijn dan de twee voorgaande. Die verzekering bestond uit een overeenkomst die het Verenigd Front zondagavond sloot met de Congrespartij. Daarin is vastge legd dat Gujral zijn beleid regel matig zal bespreken met de leider van de Congrespartij, Sitaram Kesri. Ook krijgt de premier een adviescommissie toegevoegd waarvoor het Front en de Con- (ADVERTENTIE) grespartij elk vijf parlementsle den leveren en waarmee de pre mier zijn strategie in het parle ment moet coördineren. Op deze manier is de Congrespartij verze kerd van grote invloed in de rege ring zonder verantwoordelijk heid te dragen voor het beleid. De Congrespartij heeft de vorige Verenigd-Frontregering afgelo pen maand ten val gebracht met het argument dat Gujrals voor ganger, H. Deve Gowda, te wei nig met Kesri overlegde. De nieuwe premier zei dat het economisch beleid van Deve Gowda zal worden voortgezet en de economische hervormingen die onder diens bewind zijn on dernomen, versterkt zullen wor den. Ook het buitenlands beleid blijft ongewijzigd, zei hij. Zondagavond gaf Gujral in een tv-programma toe dat de nieuwe manier van werken niet gemak kelijk zou zijn. Samen met Gujral werden gistermorgen 34 minis ters beëdigd. Een 35e zal worden beëdigd na terugkeer van een pelgrimstocht naar Mekka. Bijna de hele ploeg die onder Deve Gowda heeft ge diend keert terug. Den Haag (anp) - De situatie van kinderen in Oost- en Centraal- Europa is slechter dan ooit. Meer dan één müjoen bevinden zich onder barre omstandigheden in tehuizen. Alcoholisme en kinder sterfte zijn groot. Dit staat in een gisteren gepubli ceerd rapport van Unicef 'Child ren at risk in Central and Eastern Europe'. Unicef rapporteert daar in over achttien landen in deze re gio en in de vroegere Sovjet-Unie. Volgens Unicef-Den Haag gaat de overgang naar een marktecono mie in de vroegere communisti sche landen gepaard met de in eenstorting van het sociale vang net en met toenemende armoede. Vooral kinderen zijn hiervan de dupe. Er verblijven in de achttien landen meer dan één miljoen kin deren in tehuizen, waar de voor zieningen vaak zeer slecht zijn. Kinderen lijden onder uiteenge- vaUen families, een groeiend aan tal een-oudergezinnen, toene mende sterfte door misdaad, kinderprostitutie, geweld tegen kinderen, slechte voeding, drugs verslaving, alcoholisme en stress. Lula/Genève (afp/rtr) - In ver band met de jongste geweldsuit barstingen tegen hulpverleners en ontheemden heeft de VN-organi- satie voor vluchtelingen Unhcr gisteren de hulp aan de honderd duizend Rwandese vluchtelingen in het oosten van Zaïre opnieuw gestaakt. Ook het plan van de or ganisatie om de ontheemden te repatriëren, blijft voor onbepaal de tijd uitgesteld. De Unhcr besloot tot de onder breking van de hulpverlening na een aanval van rebeUen en Zaïre se burgers op vluchtelingen en hulpverleners bij het Oost-Za'ïre- se vluchtelingenkamp Kasese. Bovendien vielen Zaïrese plun deraars een trein met voedsel voor de vluchtelingen aan. Vol gens een woordvoerster van het VN-Wereldvoedselprogramma (WFP) maakten de overvaHers in de trein en in een WFP-opslag- plaats voedsel en andere goederen ter waarde van honderdduizen den dollar buit. De Zaïrese burgers vielen met messen, knuppels en kapmessen niet aUeen hulpverleners aan, maar ook Rwandese Hutu-vluch- telingen die zij beschuldigen van het doden van zes Zaïrese dorpe lingen. Volgens een aanvaUer handelde de groep in opdracht van de Oost-Zaïrese rebellen on der leiding van Kabila. Ondertussen liet de zoon en woordvoerder van de Zaïrese pre sident Mobutu weten dat zijn va der deze week niet naar Zuid- Afrika reist voor overleg met re- beHenleider Kabila. Het staats hoofd geeft de voorkeur aan een andere plaats. „Het is een lange vlucht en hij is nog steeds herstel lende," aldus Mobutu's zoon. j| midstream - Er zijn veertien pensovergangen tussen En gland en Schotland. Aan de noordkant heeft men daar be- duidend meer werk van ge- "iiakt. Wie het kiltse rijk bin- j inrijdt wordt begroet met p juichend 'welcome' en een jps, wit op blauw, kruis van Andrew. Date t zo van Lamberton aan e Noordzee tot Gretna Green Solway Firth. Reizigers in ^gekeerde richting kunnen de Wse markeringen gemakke- J over het hoofd zien. Voor zo- 'et aanwezig zijn ze sober en on- erzorgd. 'Welkom in Northum- ptand', staat er in de begroei- '8 'angs de kant van de Al naar Berwick, I U ')t?r(len spreken voor zich. «rtland voelt zichzelf een na- 1 N°ord-Engeland acht zich p vergeten regio. De Conserva- IVe 'andsbestuurders maken 11" Verschf en bedekken aUes er die wat verstikkende de ken waarop 'Great Britain' is ge borduurd. AHes ten noorden van Watford is voor Londenaren so wieso 'Verweggistan'. Donald Muffet, afgevaardigde van de Schotse Nationale Partij (SNP) in 'the Borders', kijkt van uit zijn kantoor in St. Boswells over het glooiende grensland schap. Engeland acht hij net zo exotisch als Polen. Vandaag nog zou hij zijn handtekening zetten onder een 'autonoom Schotland binnen Europa', de droom van de SNP. De 'Act of Union' van 1707 die de fusie beklonk beschouwen Muf fet en geestverwanten nog steeds als een dieptepunt in de eigen ge schiedenis. Labours aarzelende verkiezingsbeloften voor een re ferendum (over meer zelfstan digheid) en heropening van het Schotse parlement in Edinburgh is voor Muffet halfslachtig werk, maar tenminste beter dan de hui dige situatie. Schotland wordt bestuurd door vijf Con-ser-va- tie-ve ministers," benadrukt hij. „Terwijl de Tories hier maar VERKIEZINGEN GROOT-BRITTANNIË Deel 5: Correspondent Bob van Huët blikt in een serie vooruit op de verkiezingen in Groot-Brittanniê. Die worden op 1 mei gehouden. twaalf procent van de stemmen krijgen." Zelf werd hij in 1989 gekozen voor deze 'Schotse' gewestzetel die tot dan werd bezet door een Engelse aristocraat, een gepen sioneerde majoor. Muffet kende hem goed. Als jongetje leerde hij beleefd te groeten en vooral eerst toestemming te vragen om in de rivier van de majoor te mogen vissen. Een meerderheid van de Schot ten wil geen voHedige scheiding van Engeland maar wel meer baas in eigen land zijn, zo blijkt uit opiniepeilingen. „We hebben de Engelsen sinds 1979 voor 27 miljard pond gesubsidieerd. Dat zeg ik niet, maar heeft de minis ter zelf geantwoord op onze ka mervragen," zegt Muffet. Er lopen achttien oliepijpen en electriciteitslijnen over de grens. De whisky-export weegt heel zwaar in de Britse handelsba lans. Een onafhankelijk Schot land zou heel goed welvarend kunnen zijn. „Ik denk zelfs dat Noord-Engeland beter af zou zijn met een zelfstandig Schot land. We zouden ze best ontwik kelingshulp kunnen geven," legt Muffet er nog een schepje boven op. In de Castle pub in de grens plaats Coldstream reageren En gelse stamgasten droogjes op Muffets kwetsende generositeit. Ongeveer eenderde van de bewo ners van de grensstreek is En gels. „Northumberlanders voelen zich meer Schots dan Engels. We zitten hier toch in hetzelfde schuitje, ongeacht aan welke kant van de grens je woont. We worden allemaal verwaarloosd door de Conservatieven in Lon den. Die sloven zich aUeen uit voor hun eigen kiezers, in Zuid- Engeland," moppert een Geor- die. „Als Schotland onafhanke lijk wordt, vraag ik de Schotse nationaliteit aan," vervolgt hij met zijn neus in een pint. Berwick-upon-Tweed werd tus sen 1174 en 1482 veertien keer veroverd en heroverd. Engelsen hadden het laatste woord. Maar af en toe trekken Schotse natio nalisten folkloristische strepen op de bruggen over de rivier Tweed om aan te geven waar naar hun idee de 'historische' grens zou moeten liggen. Ber wick wordt dan weer even Schots en de eer van 'the Jocks' is gered. „Onafhankelijkheid is best be langrijk maar bij ons geen priori teit," vertelt David Richardson, streekafgevaardigde en campag neleider voor de Liberaal Demo craten in Hawick (spreek uit: Hoik), midden in the Borders. Hij heeft net stormachtige vergade ringen achter de rug over een an dere plaatselijke moeilijkheid: de jaarlijkse ruiterparade die een feestelijke slachtpartij op Engel sen herdenkt. De eis van vrou wen mee te mogen doen aan dit ruige macho-evenement leidde bijna tot een wedergeboorte van de oude Reivers-reflexen. Er kwam tenslotte een zwaar be vochten compromis. 'Hoikers' worden in deze verkie zingen vooral gemotiveerd door het Verdrag van Maastricht en Labours belofte de sociale af spraken daarin te onderschrij ven. Werknemers in de textiel maken hier de sjieke golfkledij van Nick Faldo, maar verdienen zelf een fooi van zo'n acht gulden per uur. „Eerst Maastricht, dan Edin burgh", vat Richardson de ge voelens samen. Onafhankelijk heid is heel mooi maar net als een zwembad, legt hij uit. „Eerst kijk je hoe het erbij ligt, waar het diep is en waar niet. Pas als je dat allemaal hebt uitgepeild dan spring je erin". De echte, grote, plons is voor over tien jaar, voorspelt hij. Den Haag - De Filipijnse regering verzet zich er niet meer tegen dat de communistische leider José Maria Sison asiel krijgt in Nederland. President Fidel Ramos heeft de Fiiipijnse ambassa de in Den Haag opgedragen de Nederlandse regering hiervan op de hoogte te stellen. Dat heeft het Nationaal Democratisch Front van de Filipijnen (NDF), waarvan Sison de oprichter is, gisteren meegedeeld. De communistische partij maakt deel uit van het NDF, dat sinds 1988 zijn hoofdkantoor in Nederland heeft. De Nederlandse re gering weigerde Sison tot dusver asiel te verlenen, omdat Mani la hem van terroristische acties beschuldigde. De regering in Manila wil met haar koerswijziging het goede verloop bevorde ren van de onderhandelingen tussen de regering en het NDF, die in Nederland worden gehouden. Die besprekingen, die een ein de moeten maken aan dertig jaar communistisch verzet in de Fi lipijnen, slepen zich al jaren voort. Jeruzalem - Leden van de Israëlische oppositie hebben gisteren bij het Hooggerechtshof beroep aangetekend tegen de beslissing om premier Benjamin Netanyahu niet te vervolgen. „Er zijn te veel tekenen dat onze premier deelgenoot was van een complot," aldus Yossi Sarid van de linkse Meretz-partij. Het Hoogge rechtshof zal het beroep begin mei behandelen, zo meldde de Is raëlische radio. Hongkong - Een ongewapende eenheid van veertig Chinese mi litairen is gisteren in Hongkong aangekomen om voorbereidin gen te treffen voor de machtsoverdracht van 1 juli. Het was voor het eerst dat zich een Chinese militaire eenheid in de Britse kroonkolonie bevond. De commandant van het toekomstige Chinese garnizoen in Hongkong, generaal-majoor Liu Zhenwu, heeft de stad al meer maals bezocht. De Chinese kwartiermakers moeten veertien ba ses inrichten voor de komst van tienduizend militairen die de Britse troepen zullen vervangen. Het Chinese Volksbevrijdings leger wordt door de Hongkongse bevolking vooral beschouwd als bloedig onderdrukker van de pro-democratische protesten in 1989 op het Plein voor de Hemelse Vrede in Beijing. Brussel - De Belgische extreem-rechtse partij Vlaams Blok ont kent dat in eigen partij-uitzendingen aandacht is besteed aan CD-leider Janmaat of het Rotterdamse CP'86-raadslid Freling. Verder bestrijdt zij het voorstel van het Nederlandse Landelijk Bureau Racismebestrijding (LBR) dat minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken de Vlaams Blok-uitzendingen op de BRT in Nederland onmogelijk moet maken. Het Vlaams Blok zendt via de Nationalistische Omroepstichting (NOS) uit in de zendtijd voor derden op de BRT. In een partijprogramma van 7 april zou den discriminerende uitspraken zijn uitgezonden van Janmaat en Freling, zo stelt het LBR. Een partijwoordvoerder ontkent dit ten stelligste. New York - De Franse rechts-extremistische leider Jean-Marie Le Pen (foto) heeft de nazi-gaskamers waarin miljoenen joden tijdens de Tweede Wereldoor log de dood vonden opnieuw 'een detail in de geschiedenis' genoemd. „De gaskamers hebben niets met antisemitisme te maken," zei Le Pen in een gisteren ge publiceerd interview met de New Yörker. „Alsik'zég dat'de gaskamers een detail in de ge schiedenis van de Tweede We reldoorlog zijn, dan is dat dui delijk. Als je een boek van dui zend pagina's over de Tweede Wereldoorlog neemt, dan heb je vier pagina's over de depor taties. En op een van die vier pagina's heb je zes regels over de gaskamers." Le Pen, wiens partij ijvert voor de uitzetting van miljoenen Afrikanen, heeft in het verle den ook voor opschudding gezorgd door de massamoord op de joden 'een detail in de geschiedenis' te noemen. Genève - De autoriteiten van het kanton Genève weigeren inza ge te geven in 28.000 fiches met unieke informatie over de Zwit serse vluchtelingenpolitiek tijdens de Tweede Wereldoorlog. Di verse historici, vorig jaar aangesteld door de federale overheid in Bern, willen toegang tot de fiches die zij beschouwen als 'groot historisch goed'. Het onderzoek moet opheldering brengen in het terugsturen van joden naar Duitsland, die daardoor alsnog in concentratiekam pen terechtkwamen, en het terugsturen van jonge Fransen naar Frankrijk, die vervolgens moesten vechten in het leger van het collaborateursregime in Vichy. Amsterdam/Brussel - Voorzitter Jacques Santer van de Europe se Commissie heeft gisteren in Amsterdam fel uitgehaald naar degenen die de Europese integratie ter discussie stellen. De boodschap was niet alleen gericht tot eurosceptici in Groot- Brittannië, maar ook die in Nederland en Duitsland. „Ondanks de vooruitgang in de afgelopen vijftig jaar, hoor ik stemmen die ons succes kleineren en goedkoop willen scoren door onze wetgeving en instellingen belachelijk te maken," zei Santer in het Amsterdamse Tropeninstituut, waar hij de Sicco Mansholt-lezing uitsprak. „Willen deze doemdenkers dat we te rugkeren naar een Europa dat enkel uit losse handelsakkoorden bestaat?" (ADVERTENTIE) Vraag het informatiepakket van het Nationaal Forum aan bij de gratis Eurolijn 0800-1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 u) of raadpleeg de Eurosite http://www.euro.nl Het Nationaal Forum voor de introductie van de euro wordt gevormd door consumenten-, werkgevers- en werknemersorganisaties, organisaties uit de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voor bereiding van de invoering van de euro in Nederland.

de Stem | 1997 | | pagina 5