Veel schade in fruitteelt door vorst Y Weini opties Water voor jong groen IRA legt Londen lam 'Deal met getuige was niet nodig voor bewijs' in DE STEM oken ?JL/n yt Fruittelers blijven met de gebakken peren zitten Reitsma Bus DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Lm telers in Italië Itn Franrijk look dupe on nachtvorst hiipkowschijf I voor VPRO- serie Veldpost maakt plan griepprik dit jaar onmogelijk Ziekenfonds 1]iet in trek Hi bejaarden j ^aaS 'anP) - Slechts de helft I ®j bejaarden die per 1 janua- n '997 kon terugkeren van een I Particuliere verzekering naar het aetafonds, heeft dit tot nu toe gedaan. Grote delen van oogst verloren Vuur en rook tegen de nachtvorst FRANS DE BONT Mr. Moszkowicz in Juliet-zaak: NDAG 21 APRIL 1997 [$1l tegen dat hij hoogstpersoonlijk hoofdgast prins Claus kon I rondleiden, in de met Afrikaan se kunst uit het Henk Schramm-centrum in Cadier en Keer aangeklede sponsorruim- te. De als 'passend en streng' aangekondigde veiligheids maatregelen bleken niks voor te stellen. Wie wilde, kon overal doorlopen, tot op de middenstin van het veld toe. Goedgelovige ordebewaarders knikten vrien delijk bij elke smoes die werd opgelepeld om door te kunnen Op de hoofdtribune groepten scouts en trainers samen met kladbloks en magnetische op stellingsboekjes, om toch vooral geen naam van het aanstor mend talent te missen. Jan Jongbloed, Theo de Jong, Wim Jansen, Aad de Mos, Piet de Visser, Pim Verbeek, Hans Dor- jee, Janusz Kowalik, Arnold Hendriks, Hens Coerver en nog tientallen collega's keken met meer dan normale belangstel ling naar de zestien-jarigen, die soms staaltjes voetbal liéten zien die in het Nederlandse profvoetbal zeldzaam zijn ge worden. Nederland won het du el verrassend met 2-1. Als dank voor hun aardige wedstrijd kre gen de j eugdinternationals alle maal een hand van prins Claus. De Ghanees Hamza Moham med moest er een handschoen voor uitrekken, waarmee hij de hele wedstrijd had gespeeld (J.H.) IN ALLE discussies over voet balvandalisme is daar die ene, persoonlijke noodkreet. Televi sieverslaggever Theo Reitsma heeft genoeg van alle gepraat. Hij wil gewoon lekker naar het voetballen en ontketende een actie. 'Geef mij mijn bal terug' was de slogan. Reitsma schreef een stukje dat uit zijn hart was gegrepen en belde het door naar het week blad Voetbal International. Ad junct-hoofdredacteur Johan Derksen gebruikte het artikel tje voor zijn column. Een strofe van de NOS-werknemer: „Ik sla niet. Ik spuw niet. Ik steek niet. Ik schiet niet. Ik scheld niet. Ik wil geen praatgroep. Geen over leg. Ik wil gewoon lekker naar het voetballen. Ga opzij. Wie wil er niet met me mee?" VI zocht naar bekende gezich ten in de voetballerij die wel met hun naam in een adverten tie wilden om dat streven te steunen. Een opsomming: Ad vocaat, Bergkamp, Bosman, Cocu, Cruijff, Van Gaal, Haan, Taument, Overmars en de broers De Boer. De uiteindelij ke spreuk in de advertentie is: 'Voetbal is een feest en dat laten we niet verknallen'. Reitsma heeft geen benul wat de gevolgen van zijn actie zul len zijn. „Het gaat erom dat we weer naar een lekker potje voet ballen willen. Ik heb gewoon schoon genoeg van een aantal ontwikkelingen. Het is niet nor maal als we allerlei rotzooi nor maal vinden." De verslaggever eist gewoon zijn bal terug, die is afgepakt door lieden die elkaar op het gezicht slaan. Dennis Bergkamp slaat wel eens een interland over omdat hij vliegangst heeft, squashter Denise Sommers slaat deze week het EK voor teams over omdat ze weigert... met de bus te gaan. Sommers en bondscoach Jonah Barrington verschillen van me ning over het vervoer naar het toernooi. De speelster wilde met de auto, de twee teams gaan met de bus. Volgens de bond waren er geen bijzondere omstandig heden die noodzaakten het reis plan voor een speelster te wijzi gen. Sommers besloot toen thuis te blijven. Bijdragen: John Hoofs en Eddy de Schrijver. Eindredactie: Jacques Hendriks. ['n vijftigste verjaardag ervaar i nooit gedacht had dat ik het zou in mijn vader overleed. Hij was dood heeft me nooit losgelaten, ïg, vechtend tegen kanker, i" lang ik met een ziek lichaam he wend pijn te lijden op de fiets, dat jnlijk heb genegeerd." a Bielefeld): „Op de training heen ik een verkeerde pass geef, z€ö>e ik wel tegen hoor. Ik heb bij Aja^ de liga soms? Het is wel grapp's i;7e JAARGANG 2 katernen peBinnenkrant A2 Hanenland A3 A4 Uitenland A5 Iturs A6 anomie A7 A8 Ut B1/B2 £n nd oma nl (tv.nroaramma s uz DE STEM 8 710311 000218" I I I I I DINSDAG 22 APRIL 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 700 miljoen zwerft rond in ziekenkas PAGINA Chirac gokt opnieuw PAGINA Gouden tijd vakantiehuisje is voorbij 'V'"vv v Ajax nagenoeg fit voor treffen met Juventus PAGINA 'Molens in Zeeland verpauperen' PAGINA Golf van ozb-bezwaren in Oostburg PAGINA Tom America zet poëzie van Jan Hanlo op muziek PAGINA m I MIN./M Wolkenvelden Na een mooie, zonnige dag gisteren zal het ook vandaag wel droog blijven. Wolkenvelden worden afgewisseld met vrij zonnige perioden. De wind is matig. De kans op nachtvorst is nog niet verkeken. jonze correspondenten Le/Parijs - De uitzonderlijk Lde nachten hebben in Italië |3Frankrijk voor miljarden gul- schade aangericht in de Ltteelt. fecheidene gewesten in Italië (strwegen zelfs om de noodtoe- uit te roepen. Het zwaarst lïtroffen is het centraal-Itali- e gewest Emilia Romagna. or het bevriezen van de bloe- i is daar naar schatting zeven- Jij procent van de oogst van per- ten, nectarines, abrikozen, luimen, kiwi's, appels en peren trioren gegaan. Premier Prodi, liiehet getroffen gebied heeft be lacht, heeft regeringssteun toe- jfflgd. |j Frankrijk heeft de nachtvorst de fruittelers en wijnboe- Ircnin de Provence en het Rhöne- getroffen. Daar is de totale jst verloren. „Het is een |ramp," aldus een woordvoerder ide Franse Landbouwkamer. Hilversum (anp) - De Zilveren lïipkowschijf voor het beste tv- |pio{ramma gaat dit jaar naar de H0-serie Veldpost. Deze serie it over de slachtoffers van de kokkelende welvaartstaat. i-regisseur en producer Mar lijn Lindenberg krijgt een Ere I Zilveren Nipkowschijf voor zijn I gehele werk. De jury van tv-criti- I oi kent hem de prijs toe voor de I internationaal gewaardeerde luijze waarop hij grote sporteve nementen in beeld brengt. Lin- g was dit jaar onder meer I eindregisseur van de Elfsteden tocht. Zilveren Reissmicrofoon is Ihgekend aan het VPRO-radio- I programma OVT dat elke zon- I Jagochtend wordt uitgezonden. 15e prijzen worden op 26 mei in Amsterdam uitgereikt. Jan onze Haagse redactie ig - Het lijkt vrijwel on- om apothekers nog dit Jl«ar buitenspel te zetten bij de I laarlijkse griep-vaccinaties. I Daarvoor is een wetswijziging I Todig en dat lukt niet voor okto- I ervan dit jaar, als de inentingen I jcginnen. Dat zegt PvdA-Kamer- IOudkerk naar aanleiding van |W aanbod van de Landelijkse I Huisartsen Vereniging (LHV) om "'griepvaccinatie geheel in eigen 'sheer te regelen, buiten apothe- ""s om. be maatregel was bedoeld om "adelig effect van de zoge- Tttide Wet-Van Otterloo te re- ™en. Een groep van in totaal 900 ouderen met een inko- boven de 31.500 gulden viel i°® be wet buiten het zieken- ™s. De ouderen konden tefüg- if®' maar dan moesten de stUr ««plaatsmaken. Bontjer, directeur Verzekerin- I 11 van Zorgverzekeraars Neder- Jeakt dat veel ouderen_niet 1 Ji> «e hoogte zijn van de verande- »Zij hebben de afgelopen en °°k zoveel post gekre- over veranderingen in de O,,j sten. Voor een groep r: ,eren Maakt het bovendien j ?cvee' °f ze een stan- k/"Pakket-polis hebben of via 21etanfonds zijn verzekerd." Van onze verslaggever Terneuzen - De strenge vorst in de nacht van zondag op maan dag heeft in de Zeeuwse fruitteelt grote schade veroorzaakt. Sommige deskundigen schatten dat, afhankelijk van de locatie, wel zo'n zeventig procent van de oogst (vooral appels en peren, maar ook pruimen) mogelijk als verloren moet worden be schouwd. Sommige fruittelers in Zeeuws-Vlaanderen spreken van een 'catastrofe', anderen zijn wat hoopvoller gestemd. De precieze omvang van de scha de is op dit moment nog niet te becijferen. De komende weken moeten daar uitsluitsel over ge ven, aan de hand van onder meer verkleuring van bloesem. Daar naast is het mogelijk dat zoge naamde nabloei nog voor (nieu we) vruchtzetting zorgt. „Voor de tijd van het jaar heeft het in delen van Zeeland onge kend hard gevroren. Er is in elk geval sprake van een fikse scha de aan de fruitteeltgewassen," zegt woordvoerder H. Schaap van de landbouworganisatie GL- TO. In de nacht van zondag op maan dag vroor het volgens een woord voerder van het KNMI in Mid delburg vooral in Oost-Zeeuws- Vlaanderen flink. Op 'thermome terhoogte' werd daar vier graden onder nul gemeten. Hij sluit niet uit dat het 'aan de grond' nog Van onze verslaggever Kruisland - Ook kunstmati ge bewolking boven een boomgaard kan schade door nachtvorst beperken, leer den twee Steenbergse agen ten gisterochtend in alle vroegte. Twee Kruislandse telers vreesden voor hun fruitoogst en besloten daarom om zo'n twintig vuurtjes te stoken in hun boomgaard. Ze gebruik ten onder andere 52 oude au tobanden om voor een grote rookwolk boven hun bomen te zorgen. De agenten die poolshoogte kwamen nemen, vonden het echter maar niets en deelden een proces-ver baal uit, 'want het verbran den van autobanden is ge woon slecht voor het milieu'. Volgens woordvoerder J. Musters van de vakgroep Fruitteelt van de NCB was het vroeger gebruikelijk dat telers bij nachtvorst zelf voor wat 'wolken' zorgden. „Er werden allerlei spullen verbrand, als het maar flink rookte." Hij vindt het pro ces-verbaal voor de Kruis landse fruittelers dan ook niet helemaal op z'n plaats. „Ze hebben gewoon gedaan wat ze thuis hebben geleerd om hun oogst te besehermen. Maar toen bestond de zorg voor het milieu nog niet." kouder was. Schaap noemt de vorstschade voor Zeeuwse begrippen 'uitzon derlijk'. De GLTO-zegsman: „Zeeland heeft doorgaans veel minder te lijden van vorst dan fruitteeltgebieden elders in het land. In de Betuwe bijvoorbeeld komt vorst vaker voor en fruitte lers zijn daar dan ook op inge steld. De boomgaarden worden beregend met behulp van sloot water. En wie beregent, lijdt geen of weinig schade. Maar in Zeeland is beregening met grondwater niet mogelijk. Dat heeft daarvoor een te hoog zout gehalte. En beregenen met lei dingwater vergt hoge kosten." Bij de GLTO kwamen gisteren van verscheidene fruittelers ver ontruste telefoontjes binnen. Schaap: „Deze schade komt op een ongelukkig moment. De fruitteelt zat na twee goede jaren net weer in een stijgende lijn. Er kwam weer wat spek op de rib ben." Voorzitter R. van 't West einde, voorzitter van de vak groep Fruit- en Boomteelt van de NCB en fruitteler in Nisse, heeft ook al heel wat Zeeuwse colle ga's aan de lijn gehad. Hij zegt: „Vooral de vroege appelrassen hebben fikse schade geleden. Ga maar na, het vriest al dagen aan een stuk elke morgen een graadje of wat en afgelopen nacht kwam daar nog eens vier graden over heen. Maar hoe groot de schade precies is, valt pas over een week of zes te zeggen. En de schade voor de portemonnee hangt af van de situatie op de Europese markt en daar zijn wij maar een kleine speler op." VERVOLG OP ZEELAND -C1 De brandweer van Roosendaal zorgt op de Langdonk-ring voor het broodnodige water voor de jonge aanplant. foto de stem/ben steffen Van onze redactie binnenland Breda/Roosendaal - De aan houdende droogte begint in Nederland voor problemen te zorgen. Op de Veluwe en in Twente is de brandweer gis teren begonnen met patrouil- levluchten boven de bossen in verband met brandgevaar. In het zuidoosten van Brabant wordt daarmee waarschijn lijk het komend weekeinde begonnen. Dat de kans op bosbrand groot is, werd zondag duidelijk. Toen ging ongeveer 75 hectare natuur gebied op de Kalmthoutse Heide in vlammen op. De gemeente Roosendaal riep gisteravond de hulp in van de brandweer om het jong openbaar groen met water te besproeien. De gemeente heeft de inwoners bovendien ge vraagd af en toe een emmertje water bij het openbaar groen te kappen. De droogte van de afge lopen weken is geen losstaand incident, maar maakt deel uit van een periode met zeer weinig neerslag die al bijna twee jaar duurt. Sinds juli 1995 heeft Ne derland slechts tweederde van de regen gehad die normaal in die tijdspanne had moeten val len. Dat heeft het KNMI in De Bilt becijferd. Van de afgelopen 21 maanden haalden er slechts vier de nor male hoeveelheid neerslag: sep tember 1995, augustus en no vember 1996 en februari 1997. Alle andere maanden waren dro ger tot veel droger dan gemid deld. In totaal viel er tussen de hete zomer van 1995 tot gisteren in heel Nederland 953 millime ter, waar 1460 millimeter nor maal was geweest. „Een forse af wijking dus," stelt KNMI- woordvoerder H. Geurts. Specifieke oorzaken voor de op merkelijk lange droogte-periode zijn er niet, volgens het metereo- logisch instituut. „Het zijn ge woon de grillen van de natuur." Door Bob van Huët Londen - Honderdduizenden forensen en reizigers van en naar Londen zijn gedupeerd door een nieuwe reeks IRA- bommeldingen. Vijf Londense trein- en metrostations, vier vliegvelden, twee snelwegen en het belangrijke overstap station Watford Junction wa ren gisteren vanaf de och tendspits gesloten. De Britse explosieve opruimings dienst bracht twee verdachte pak jes tot ontploffing op Gatwick en in Watford. Naar verluidt bevat ten ze geen explosief materiaal. Pas aan de eind van de middag kon het normale leven zijn gang enigszins hervatten. Londen en het zuidoosten van En geland beleefden de grootste ver keerschaos sinds jaren. De politie sprak van een klassieke 'low risk spoiling operation' door de IRA. Op die manier willen de Noord- Ierse terroristen persoonlijk risico en persoonlijke ongelukken ver mijden, maar wel zoveel mogelijk paniek zaaien met valse bommel dingen. Dat alles om maximale aandacht in de media te krijger voor hun eisen en hun stempel te drukken op de Britse verkiezings strijd. Heel Engeland leed daaron der. De haven van Dover was tij delijk afgesloten na IRA-alarm. Vooral Londen voelde de pijn en was voor uren lamgelegd. Niet al leen werden de belangrijkste treinstations en vliegveldtermi- nals geëvacueerd, maar ook veel gebouwen daaromheen. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De Londense werkgeversor ganisatie schatte de economische schade op tientallen miljoenen guldens. (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) SIERBESTRATING Kom eens kijken in onze showtuin; Prins Reinierstraat 2 Steenbergen Tel. 0167 -56 60 51 Van onze rechtbankverslaggever Breda - De afspraken tussen het Openbaar Ministerie en de En gelse 'kroongetuige' Perry P. in het onderzoek naar de Juliet- bende waren helemaal niet nodig. Een jaar geleden had het on derzoeksteam door de inzet van vijf infiltranten voldoende in formatie om de hele bende op te rollen. De Mitsubishi Galant sedan. Compleet vanaf 46.995,-. Standaard al met o.a. ABS, 2 airbags en vanaf de GLS met volautomatische airco. De keus blijft: een 2.0 liter, 2.5 liter 24 kleppen V6 benzine motor of 2.0 liter turbodiesel met inter- cooler. Voor het goede nieuws moet u naar de Mitsubishi dealer. Prijs incl. BPMIBTW, excl. verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Sassenheim. Wijzigingen voorbehouden. Met 3 jaar Multigarantiellnter-Euro Service. Imp.: MMC Auto Nederland B.V., (0252)26 6111 Bij nachtvorst besproeien veel fruittelers hun in bloesem staande bomen met water. Dit voorkomt schade aan de bloemen. Maar be regening met grondwater is vanwege het hoge zoutgehalte niet mogelijk in Zeeland. fotowfa Dat zegt mr. D. Moszkowicz, raadsman van de 37-jarige Breda- naar J.B.S., nu de Bredase recht bank het verhoor van nagenoeg alle getuigen heeft afgerond. Volgens Moszkowicz onder schrijft onderzoeksleider B. van Zon zijn standpunt. Die zei vorige week al dat er in april 1996 vol doende bewijs was om de ver dachten aan te houden. Van Zon zei er wel bij dat de verklaringen van P. het bewijs een stuk harder maakten. Volgens de advocatuur mag justi tie slechts een overeenkomst met een crimineel sluiten als er geen enkele andere mogelijkheid meer is om het bewijs rond te krijgen. „Maar het bewijs was al rond," vindt Moszkowicz. Bovendien moet zo'n overeenkomst strikt volgens de richtlijnen worden ge sloten. Daaraan is, volgens de raadslieden van de acht hoofdver dachten in de Juliet-zaak, zeker niet voldaan. Zij blijven erop ha meren dat officier van justitie mr. C. van Spierenburg niet ontvan kelijk is in zijn vorderingen. Belangrijkste getuige gisteren, op de openingsdag van de derde zit- tingsweek, was inspecteur J. van Oosterhout, chef van de Criminele Inlichtingen Dienst (CID). Hij meldde dat zijn dienst al in 1991 globale informatie had gekregen over de Juliet-groep. Daarna zou den er elke maand tips over de cri minele handel en wandel van de kerngroep van tien man zijn geno teerd. Het probleem was dat de tips te weinig concreet waren. In de zomer van 1995 is het Politie Infiltratie Team (PIT) ingescha keld. Er werden vijf infiltranten op de bende losgelaten. In decem ber van dat jaar gaf het PIT zijn deel van het onderzoek over aan het Juliet-team. De infiltratie ging verder tot april 1996. Daarna be perkte de CID zich tot het passief inwinnen van informatie over de bendeleden. Van Oosterhout zei dat alles over de infiltratie keurig in een proces-verbaal staat dat deel uitmaakt van het dossier. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* O Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr:.. Handtekening:. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1