Verpaupering molens gaat hard' DE STEM AALT. Huiseigenaren bestoken Oostburg met bezwaarschriften ozb I mssmsi 'Oogst kan toch nog redelijk zijn Zorgverlening stuurt twee directeuren weg Politie houdt opnieuw 24 verdachten aan Politie houdt morgen eerste lintcontrole Te laat opleveren van nieuwe veerboot kost Schelde zes ton boete van misdaadsyndicaat Buit 35 ...in.- land verkrijgbaar 44,95 Veerboot eerder uit de vaart voor bomruiming C1 IDT VAN un Hee® AN 49,95 OR SLECHTS lichting De Zeeuwse Molen luidt noodklok in de Staten: bij inbraak En toen was het de achtste keer! Zeeland DINSDAG 22 APRIL 1997 i. Ve bedenken waterbussen. - 022 09 00. üw luchtwegen vrij lucht halen. |Shun Hee® is een 100% hatuurlijk product. De Affectieve en doeltreffende werking Is snel merkbaar. Bovendien bevordert het de Reinigende werking van de longen. VAAR IS SHUN HEE® VERKRIJG BAAR? eze succesformule I is gelukkig gewoon met korting ver- rijgbaar bij een van de hieronder vermelde vei^ Scoopadressen bij uTn de puurt! Uw drogist kan u Riles over Shun Hee® vertel en. Voor meer informatie, el: 013-528 49 76 Hee®: ffectief en doeltreffend troond als beste notour- roduct ior gezonde hiditwegen i m geldig bij de hiernaast de verkoopadressen} Lre verslaggever idelburg - Er moet meer geld komen om de monumentale i windmolens te onderhouden, want er heerst verpau- gen de toekomst is somber. Meer en meer molens komen rvallen bij te staan omdat hun eigenaren geen geld hebben tpeperdure restauraties. lïreeg de statencomissie Wel en te horen bij een ver in Middelburg van Jdvëerder F. Weemaes van de Sting De Zeeuwse Molen. Aan Le was een subsidiekwestie, Iyer een vermindering van Ijdie. Weemaes: „Ik hoop niet Idit de nieuwe tendens in Zee- d wordt voor wat betreft mo- kderhoud, want het gaat al [Sit met de molens en de toe- stis buitengewoon somber." [(isde actuele situatie Zee- dtelt 77 monumentale wind- twee getijdemolens en (windmolenstompen. 42 mo szijn in eigendom van ge nten, die de monumenten in ied onderhouden en er ivoor hebben. Vijf molens L in eigendom van de molen- Hiting, die elk dubbeltje moet raaien en slechts met grote Lite aan onderhoud kan den- Jlraslotte zijn dertig molens in ïdom van particulieren, en ir zit de pijn. Want wanneer Lparticulier zijn of haar molen I subsidie laat opknappen, ^et er een eigen bijdrage van atig procent worden betaald, iauraties zijn duur en eigena- n hebben vaak het geld niet been eigen bijdrage. Het ver vangen van een wiekenkruis bij voorbeeld, wat elke vijftig jaar moet gebeuren, kost maar liefst zestig mille. Van de dertig particuliere molens moeten er, naast het reguliere on derhoud, tien molens een op knapbeurt van vijftig mille on dergaan. Bij nog. eens tien is een bedrag van vijftig mille tot drie ton per molen nodig en voor de resterende tien zijn grotere be dragen nodig die oplopen tot 1,2 miljoen gulden. Weemaes: „Als u deze prijzen hoort en zich reali seert dat een eigenaar veertig procent moet ophoesten, dan weet u wel wat het lot van de mo len wordt." Een oplossing zou zijn de parti culiere molens over te dragen aan gemeenten, maar de Zeeuwse ge meenten hebben daar een stop op gezet. De provincie Zeeland heeft in tegenstelling tot Noord-Bra bant geen molens in eigendom. De Zeeuwse Staten besloten gis teren te gaan onderzoeken hoe er geld kan worden vrijgemaakt om de molens te behouden en de ver paupering te stoppen, maar be loofd werd er gisteren nog niets. Ook de molen in Kuitaart ver keert in slechte staat. FOTO WIM KOOYMAN Ito onze verslaggeefster I tekens - De veerdienst tus- |;ai Breskens en Vlissingen t voor de bomruiming op een half uur vroeger dan de gemeente aanvankelijk had De laatste uit Breskens vertrekt 50 uur, die uit Vlissin- 9.20 uur. ivoor het eerder uit de vaart ne- Iwavan de veerboten kan de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) vroeger aan de rui- mingsklus beginnen, waardoor de geëvacueerde inwoners en campinggasten eerder terug kunnen. De EOD hoopt rond het middaguur klaar te zijn met de ruiming van de vier bom men. De stremming van de boot zal waarschijnlijk tot ongeveer 12.50 uur duren. Voetgangers kunnen vrijdag nog tot en met de aankomst van de boot van 8.50 uur vanuit Vlissingen aan sluiting hebben op het open baar vervoer. Daarna sluit de politie de weg naar het Veer- plein af. Voor de ruiming van de twee vijfhonderdponders en twee duizendponders moeten bewo ners van 85 woningen en gasten van de twee campings Zeebad en Schoneveld tijdelijk hun woning of caravan uit. Ze die nen voor donderdagmiddag door te geven via het informa tienummer 06-0226006 wan neer en hoe laat ze hun wonin gen verlaten. I 'Zitteler Vereecken uit Vogelwaarde sproeit zijn peren om een geforceerde bevruchting te krijgen. I'-EIVOLG van voorpagina FOTO WIM KOOYMAN 'utteler H. Vereecken in Vogelwaarde 'tot negentig procent van zijn oogst I Ten iSi „Enkel nabloei kan nog wat ID ien-'" De Zaamsiagse fruitteler H. Ij1?, an, tevens vice-voorzitter van de af- L 0°st-Zeeuws-Vlaanderen van de Ne- Fruittelers Organisatie (NFO), plaidse heeft op zijn bedrijf wat minder schade, zo meldt hij. „Er zijn aanmerkelijke verschillen. In de peren is van bijvoorbeeld het ras confé rence weinig meer over. Appels vallen dan nog mee: ik denk dat een derde tot de helft weg is." In Westdorpe is ook fruitteler M. Weemaes nog niet echt somber. Hij twijfelt aan percen- Van onze verslaggever Middelburg - De twee directeuren Schraven en Van den Bosch van de Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) moeten weg. Want met hen is een harmonieuze reorganisatie van de SVRZ onmogelijk. Eind dit jaar moeten er nieuwe directeuren zijn. De Raad van Toezicht van de SVRZ heeft dit gisteren bekend gemaakt. Het rommelt al langer in de leiding van de stichting. Er spelen conflicten tussen direc teuren onderling en er was spra ke van een verkeerd manage ment. Daarom is Delta-directeur Stoter aangetreden als conflict beheerser. Als voorzitter van de Raad van Toezicht maakte hij het nieuws bekend. Stoter heeft knopen doorgehakt. „Omdat we een autoritaire organisatie gaan veranderen in een dienstverle nende en dat vergt een team dat hecht kan samenwerken, beide heren passen daar niet in," zo liet hij weten. Schraven, regiodirecteur Zeeuws-Vlaanderen van de SVRZ, en Van den Bosch, regio directeur Walcheren, zijn er vol gens het persbericht 'niet in ge slaagd een hecht toekomstge richt team te vormen'. In tegen stelling tot directeur Bordui van de regio Oosterschelde. Hij mag aanblijven. De Raad van Toezicht onderhan delt momenteel met Schraven en Van den Bosch over een af vloeiingsregeling. De bedoeling is de vacatures zo spoedig mogelijk op te vullen met tijdelijke direc teuren in afwachting van een vernieuwd permanent directie team. Van onze verslaggever Hulst - De Zeeuws-Vlaamse politie houdt morgen samen met de Belgische politie voor de eerste keer een grensover schrijdende snelheidscontrole. Die vindt plaats tussen de pro vinciale weg St.-Ni- klaas/Kemzeke en de rijksweg Kapellebrug/Kuitaart. De controle is een uitbreiding op de grensoverschrijdende al coholcontroles die de politie diensten aan weerszijden van de grens al sinds een jaar op gezette tijden uitvoeren. Lintcontroles zijn acties waar bij de politie met meerdere wagens op hetzelfde traject dé snelheid controleert. Theore tisch bestaat zo dus de kans dat de hardrijder die over het genoemde traject vanuit Ne derland naar België rijdt (of omgekeerd) tegen verschillen de bekeuringen aanloopt. De Koninklijke Marechaussee Zeeuws-Vlaanderen en Veilig Verkeer Nederland verlenen medewerking aan de controle op Nederlands grondgebied. Behalve op snelheid bekeurt de politie ook op het niet dra gen van de autogordel. De politie krijgt dezelfde dag een cadeautje van gedeputeer de J. Hennekeij in zijn hoeda nigheid als voorzitter van het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid in Zeeland. Inspec teur J. van Opdorp van de poli tie, tevens voorzitter van de projectgroep Gericht Verkeers Toezicht (GVT) Zeeuws- Vlaanderen, krijgt van Henne keij een speciale veiligheids- jas. Het is een symbolische daad, want alle drie de politie districten in Zeeland krijgen van het ROVZ zestig van die jassen. Deze zogenoemde par ka's zijn er allereerst om uni formiteit uit te stralen tijdens controles door GVT. Daarnaast bieden ze de drager extra veiligheid door de opval lende kleur en reflectie. Bo vendien zijn het gewoon lekke re jassen die de medewerkers aan de verkeerscontroles ook bij regen en koude droog en warm houden. Van onze verslaggever Middelburg - De nieuwe Zeeuwse veerboot Prins Johan-Friso wordt later opgeleverd dan bouwer Koninklijke Schelde Groep heeft beloofd. In plaats van op of rond de 25e april komt de boot pas 14 mei in de vaart. Dat gaat de Schelde een kleine zes ton aan boetes kosten, want de provincie houdt als opdrachtgever vast aan de boeteclausule in het contract. En die clausule zegt dat elke dag te laat opleveren een bedrag van 35.000 gulden kost. De Zeeuwse gedeputeerde Hen nekeij (Verkeer en Waterstaat) deelde dit gisteren mee aan de Zeeuwse Staten. De vertraging komt niet onverwacht. Al gerui me tijd wist de veerdienst PSD dat het uiterst moeilijk zou wor den de afgesproken opleverings datum te halen. Het uitstel komt voornamelijk door meerwerk en een te krappe planning. De afspraak met de Schelde luidde dat het schip op geleverd zou worden op 25 april met een marge van twee dagen eerder of later. Vanaf 27 april wordt dus de boeteclausule van kracht. De oplevering is op 14 mei, zoals de zaken er nu voor staan. De dag erna wordt de eerste vaart gehouden en darvoor zijn onder andere de Zeeuwse Staten uit genodigd. Zaterdag 17 mei is er een open dag voor het publiek vanaf 11.00 uur. De boot ligt dan aan de kade van het PSD-gebouw in Vlissingen. De provincie onderzoekt mo menteel of de andere nieuwe veerboot, de Koningin Beatrix, gekocht kan worden van de Schelde. De veerboot wordt nu geleased voor 8,5 ton per maand, maar gezien de huidige rentes tand kan aankoop financieel verstandig zijn. Aan de andere kant, Hennekeij had het daar gisteren ook nog over, is een ge kochte boot misschien een blok aan het been wanneer de toltun- nel klaar is en de veerdienst wordt opgeheven. „Het kan dan weieens zo zijn dat de kopers niet staan te dringen om die spe cialistische schepen over te ne men," aldus Hennekeij. Van onze verslaggever Terneuzen - De politie heeft deze maand opnieuw een hele reeks aanhoudingen verricht in de zaak rond het Zeeuws- Vlaamse misdaadsyndicaat dat zich bezighield met drugshan del, handel in gestolen auto's en het witwassen van geld. tages van zeventig procent of zelfs meer. Niettemin meldt ook Weemaes met name schade in zijn appelteelt, de rassen elstar en jonagold. „Appels staan nog aan het begin van de bloei en zijn dus gevoelig. Peren zijn al wat verder. Maar stel dat er dertig procent overblijft, dan nog spreek ik over een redelij ke oogst. Er is ontzettend veel bloesem." Het gaat om negentien Terneu- zenaren, twee uit Axel, twee uit Hulst en iemand uit Rotterdam. „De komende weken zitten er nog meer aanhoudingen in de pen," aldus politiewoordvoerder J. van Mourick. De politie heeft nu in to taal 45 mensen gehoord in ver band met hun (mogelijke) betrok kenheid bij deze bende. Daarvan zitten de zes hoofdver dachten, waaronder de leider van de bende uit Terneuzen, nog altijd vast. Van de 24 aangehouden ver dachten zitten er nog drie in voor arrest. De rest is weer op vrije voeten gesteld. Midden februari ontmantelde de politie de om vangrijke bende met invallen in Nederland, België en Italië. De kopstukken opereerden vanuit Zeeuws-Vlaanderen. Na de eerste golf van arrestaties is door de po litie het onderzoek naar het net werk voortgezet onder de code naam Cobra. Een woordvoerder van justitie in Middelburg ver wacht dat de kopstukken van de bende nog voor de zomer voor de rechter zullen verschijnen. Nieuwvliet - Inbrekers zijn met hun neus in de boter gevallen in een woning aan de Crox Houcke. Ze maakten van de 49-jarige be woner sieraden en overige goe deren buit. De totale waarde van de gestolen spullen is 35.000 gulden. Terneuzen - Een zeventien jarige Axelaar is gisteren voor de achtste keer in an derhalf jaar tijd betrapt op autorijden. Vorige week vrijdag trof de politie hem ook al achter het stuur aan. Hij leende doorgaans de au to van zijn vader. Vrijdag nam de politie deze auto in De jongen is nog te jong om zijn rijbewijs te halen. Gis teren reed hij weer rond, ditmaal had hij de auto van zijn oom 'geleend'. Dit le verde de jongen een proces verbaal op voor joyriding. De politie nam ook deze au to in beslag, maar na overleg met de officier van justitie in Middelburg is het voer tuig teruggegaan naar de ei genaar. (ADVERTENTIE) verslaggeefster furi #,Jrg - De telefoon in het Oost gemeentehuis staat al da- f.—-6 roodgloeiend. Dagelijks en honderden mensen naar de met vragen over de be- tking voor de onroerende-zaak- astuig (ozb) die vorige week bij nw°hers in de bus is gevallen. ,!®lmenSen z^n Seschrokken over de I inmiriiV1ardestiiSinë van hun woning. I oels zijn er honderd officiële be zwaarschriften ingediend. Naast de be zwaarschriften zijn er tot nu toe meer dan duizend telefonische verzoeken voor taxatieverslagen bij de gemeente binnengekomen. „De laatste weken is het hier een gek kenhuis, we hebben zelfs extra man kracht ingezet om alle telefoontjes aan te kunnen. Vorige week was het hele maal prijs want door een computerfout waren een flink aantal beschikkingen verkeerd opgesteld. Inmiddels zijn ze gecorrigeerd, maar iedereen wilde na tuurlijk weten hoe de vork in de steel zat. Nog steeds zitten onze medewer kers constant aan de telefoon, er is bij na niet tussen te komen. Het aantal be zwaarschriften zal dus nog wel toene men," aldus gemeentevoorlichter L. Polfliet. Bijna iedereen wordt dus geconfron teerd met een waardestijging en het feit dat het belang van de waardebepaling veel groter is dan vroeger. Het prijskaartje dat de gemeente aan een pand hangt voor de ozb wordt na melijk ook gebruikt voor het bepalen van de waterschapslasten en de belas tingdienst. De taxaties zijn nu meer on derbouwd, er heeft zich een grote waar destijging voorgedaan. Het hoge aantal bezwaarschriften heeft ook te maken met het feit dat mensen voortaan niet meer ieder jaar bezwaar kunnen maken, maar alleen tegen de beschikking die ze nu in de bus hebben gekregen. Die staat voor vier jaar vast. Binnen de gemeente Oostburg is de waarde van de woningen gemiddeld met veertig procent gestegen. Het college van B en W houdt door deze stijging re kening met een extra korting op de al gemene uitkering uit het Gemeente fonds. Daarom is voor de zekerheid een stelpost opgenomen van honderddui zend gulden om deze extra korting op te vangen. Naast de gemeente Oostburg, krijgen ook de inwoners van de gemeenten Sluis-Aardenburg, Sas van Gent, Hon- tenisse en Hulst te maken met een her taxatie van hun woning. TEKEN VOOR HET GLAS MET DE 'z' ■DE COCK OPTIEK RAADHUISPLEIN 3 4501 BG OOSTBURG DORPSSTRAAT 19 4511 EA BRESKENS TEL.(0117) 45 36 57 I TEL.(3117) 38 53 0D 5

de Stem | 1997 | | pagina 13