Alom veel lof voor begrotingsakkoord uizen duur? 0 'Ifc móét die krant hebbenV i±i Hollen over de Erasmusbrug Hoofdpunten akkoord Weer brand op heide Kalmthout Vos niet meer Haantje-de-voorste <EN -GRASZODEN., OUTBESCHERMING W 1 g x T, 0161-412362 SIERBESTRATIHG POPPELAARS en DE BIEBERG Vaste planten, 400 soorten nergens goedkoper. Buxus, vele maten, scherp geprijsd. Bieberglaan 40 Breda. Tel. 076-5656400 rijf V0F Irmans .V. Klusbedr. Sprenkels GR Vloerenspecialisl Metselwerken eman-Leendertse KOOP MET ZEKERHEID leendert v.d. b AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Aanbieders van Internet geven ^entiteit van hooligans vrij Lastenverlichting, extraatje minima, AO W-fonds Henk Vos uit Je gratie bij legioen Feyenoord Peiling: Ook Beatrix moet met 65 jaar met pensioen Abba-fans verdringen zich op clubdag in Roosendaal Kabinet nog niet uit benoeming van Tilburgse burgemeester DE STEM 1997 X 65 w CD 2 UJ EVE BESTRATIN6EN erbestratingen. i een ontwerp, inclusief offerte 15.30 uur. Showtuin aanwezig Voordeligste in 1e keus Tuinontwerp en aanleg mogelijk het mooi moet zijn da - Tel. 076-5414624/5410293 ders rond allisade cm tuin- x1,9cm xi tuin- diverse :islip integels g6, Electr. GRASMAAIER mer Flymo E 25 30, 0168-330340 erwerk DOUW Tel. Fax Mobiele. :er ernieuw- ing, go- andere heden. 614873 Tuinhuisjes en schuurtjes op maat. Prielen van hardhout. Tel: 0165-388435. B.g.g. 0165-341405. schuren en behandelen va parketvloeren.0162-42235 Metselwerken Wij maken voor u alle metselwerken, evt. totale ruwbouw. Tel. 0117- 491067, fax 0117-492581 Verhuizingen uit Hulst, er dan 35 jaar een begrip jebied'van meubeltransport heel Nederland en België it vakkundig personeel. TRLIFTEN-volledige verzekering. 313034 - 311698. Fax: 313692. ESreSÊ SSg?: JU*» Met v.d. Born valt te praten! BREDA SPINVëLD 33 en 37 - 4815 HR BREDA - TEL. 076-5223166 ^EBiaüOTV^ .'DDELB^3' DE STEM 137e JAARGANG 2 KATERNEN I rje Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 Did! A7 BTV-programma's A8 Sport BI t/m B11 8 710311 000218" I I I I I MAANDAG 21 APRIL 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Elf jaar en al vijftig keer verkering gehad PAGINA Netanyahu ontspringt de dans ®en Bosch (anp) - De Inter- W-aanbieders Freemail en net Internet hebben de amen van hooligans aan de meier van justitie in Den osch gegeven. Justitie had e aanbieders gevorderd de identiteit bekend te maken. I00r de voetbaltopper PSV- iax hadden PSV-suppor- ®s uit de harde kern een provocerende oproep gedaan jn Ajax-aanhangers. Ze agden de Amsterdammers voor een confrontatie, ver kwam het niet. De po- tle m Eindhoven zette 450 an in om de orde te hand en tijdens de wedstrijd. PAGINA Grunberg vermaakt publiek in Breda PAGINA Bartoli te sterk voor Once- tandem PAGINA Krajicek nummer vijf van wereld PAGINA Droomtijd van Claudia Poll op 400 vrij PAGINA Eenvoudige zege Hoek in Zeeuwse derby PAGINA Het blijft koud Met een matige noordelijke wind wordt onophoudelijk koude polaire lucht aangevoerd. De dag begint mooi, maar in de loop van de dag neemt de bewolking toe. Het blijft wel droog. iHenk Vos. foto anp ïan onze verslaggever Rotterdam - Arie Haan weet Ét meer wat hij met zijn aankoop Henk Vos aan moet. De trainer van Feyenoord vindt dat hij er alles aan heeft gedaan om zijn wispelturige aanvaller in Rotterdam op zijn gemak te stellen. Maar kt legioen wil niets meer met Je Roosendaalse spits te ma kenhebben. Dat is trouwens al enige tijd zo. Varig jaar kreeg Vos al eens een llap in het gezicht van een onte- iteden 'supporter'. Een vertrek lijkt de enige oplossing, ook in de visie van Haan. Vandaag hebben trainer en speler op verzoek van las een gesprek over diens toe komst. Henk Vos, onder contract bij Feyenoord sinds december 1995, is een alles-of-niets voetballer. Hi) kan geniale dingen doen, Bar ook totaal falen. Zaterdag inhet duel met Fortuna (4-4) ging kt al meteen in de tweede mi- mat fout. Een ondoordachte pass tan de laconiek ogende Vos leid ie tot de eerste Limburgse tref fer. Het kritische en soms meedo- jenloze Kuip-publiek had genoeg jezien. Vos werd vervloekt, weg- gehoond en uitgefloten. „Onmen selijk ja," gaf Haan toe. Mis een prachtig doelpunt van fe op slag van rust (2-2) kon de aanhang niet mild stemmen. De lans bleven roepen om de Pool uniek Iwan. Na een uur verloste «an zijn verguisde spits uit zijn njden. Bij het verlaten van het 'eld liet Vos zich nog verleiden »t een verbaal gevecht met een 'erhitte supporter. Eens te meer J'ttd duidelijk dat hij geen toe komst meer heeft bij Feyenoord. "aan nam het na afloop maar Wer eens op voor de aangeslagen 'os, die nauwelijks aanspreek bar was. „Iedereen maakt fou- maar bij Henk wordt elke ac- ,"P e«i goudschaaltje gelegd," stelde hij. „Hij heeft kennelijk 8® greintje krediet. Ik denk dat deze situatie ooit nog verandert. Triest, maar waar." 00K SPORT-B2 Minister Borst van Volksgezond heid krijgt volgend jaar ongeveer één miljard gulden extra om te genvallers op haar begroting op te vangen en knelpunten weg te werken in onder meer de gehan dicaptenzorg en de thuiszorg. Met ingang van 1 augustus dit jaar krijgt minister Ritzen (Onder wijs) er jaarlijks 220 miljoen gul den bij voor het verkleinen van de groepen één tot en met vier in het basisonderwijs. Voor lastenverlichting zal 1,5 miljard gulden beschikbaar zijn, maar dat bedrag valt, afhankelijk van de economische ontwikke lingen, mogelijk nog wat hoger uit. Ruim één miljard gulden wordt besteed aan drie zaken. De eerste belastingschijf wordt verlengd en gaat licht omlaag. De gemeentelijke lasten gaan omlaag. De belastingaftrek voor werkgevers die laaggeschoolden in dienst nemen, wordt verruimd en de fiscale aftrekpost voor werkenden verhoogd, Het kabinet wil de WW-premie verlagen met 700 miljoen gulden (de helft komt ten goede aan werknemers, de rest aan werk gevers). Dat is mogelijk door de wachtgeldperiode te verlengen. Werklozen krijgen dan 26 weken een wachtgelduitkering in plaats van dertien. Voor het AOW-fonds is volgend jaar in beginsel maximaal 1,5 miljard gulden beschikbaar. Het kabinet overweegt bovendien om een meevaller van 750 mil joen over dit jaar ook In het AOW-fonds te stoppen. Alleenstaanden en gezinnen met een laag inkomen krijgen een eenmalige toeslag via de indivi duele huursubsidie van respec tievelijk vijftig en honderd gul den. Er komt 250 miljoen gulden ex tra beschikbaar voor de bijzon dere bijstand. De gemeenten krijgen daarnaast vijftig miljoen voor arbeidsbemiddeling aan bij standsgerechtigden. De kinder bijslag gaat honderd miljoen om hoog. Het kabinet gaat onderzoeken of dienstverlening aan huis fiscaal aantrekkelijker kan worden ge maakt. Het gaat onder andere om een fiscale aftrekpost voor de kosten van een huishoudelijke hulp. Van onze Haagse redactie Den Haag - De vier grote par tijen in de Tweede Kamer jui chen het begrotingsakkoord voor 1998, dat premier Kok za terdag bekend heeft gemaakt na betrekkelijk moeizame on derhandelingen, toe. PvdA en D66 herkennen elk hun eigen prioriteiten in de begroting. De WD noemt het akkoord even wichtig en het CDA vindt dat het kabinet heeft gedaan wat de partij vorig jaar vroeg. Premier Kok toonde zich zeer te vreden over wat hij 'het raam werk' voor de miljoenennota van 1998 noemde. Hij sluit niet uit dat de cijfers nog rooskleuriger wor den rond de zomer. „De economi sche ontwikkeling blijft gunstig. Ook de structurele werkloosheid is nu aan het dalen en de koop kracht zit weer in de plus. Niet spectaculair, maar de koopkracht kan zich nog steeds het beste ont wikkelen via werkgelegenheid." Werkgeversorganisatie VNO- NCW is verheugd dat het kabinet doorgaat met lastenverlichting, al had het van de organisatie wel wat meer mogen zijn. Het kabinet erkent daarmee dat lastenverla ging en loonmatiging de brandstof van de banenmachine zijn, aldus de werkgevers. PvdA-woordvoerder Van der Ploeg spreekt van een fantastisch resultaat. „Wij zijn bijna op onze wenken bediend: meer geld voor gehandicaptenzorg en thuiszorg en investeringen in de werkgele genheid, het milieu en de econo mische structuur. En er is een be gin gemaakt met een spaarpot voor de AOW." Ook woordvoerder Ybema van D66 is zeer tevreden. „Ik zie de prioriteiten van D66 heel duide lijk terug. Dat geldt met name voor de volksgezondheid." Hij had wel meer lastenverlichting gewild. „Wij blijven erop aandrin gen daar iets bij te doen." WD-woordvoerder Hoogervorst noemt het akkoord evenwichtig. Hoogervorst relativeert wel het belang van de vele gerichte belas tingverlagingen waar de PvdA zo blij mee is. „Die zijn vrijwel alle maal peanuts. Dat de banengroei gewaarborgd is, is veel belangrij ker dan hier en daar twintig mil joen erbij." ZIE OOK BINNENLAND-A3 Den Haag (anp) - Een ruime meerderheid van de Nederlanders (65 procent) vindt dat koningin Beatrix op haar 65e jaar, in 2003, plaats moet maken voor kroon prins Willem-Alexander. Dat wijst een enquête uit van dagblad Trouw. Van de 1007 ondervraag den is veruit de meerderheid van oordeel dat bij een moderne mo narchie de pensioengerechtigde leeftijd ook voor het staatshoofd moet gelden. Een kwart van de landgenoten uit de steekproef vindt het een goed idee als Beatrix doorgaat tot haar zeventigste le vensjaar, zoals haar moeder Julia na. Slechts vier procent denkt dat de koningin het voorbeeld van de paus moet volgen. Hij heeft aan gekondigd zijn functie tot aan zijn dood te willen vervullen. Twee procent antwoordt dat Beatrix zo snel mogelijk moet opstappen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet is ver deeld over wie de nieuwe burge meester van Tilburg moet wor den. De benoeming is zaterdag in de ministerraad besproken, maar de ministers zijn er niet uitgeko men. Volgens premier Kok heeft mi nister Dijkstal (Binnenlandse Za ken) een 'suggestie' op tafel ge legd. „Daar hebben de andere ministers hun gedachten naast gelegd," aldus de premier. Vol gens hem is daarop besloten 'alles nog even in beraad te houden'. Bij de opvolging van de huidige burgemeester Brokx gaat de strijd tussen het CDA-Kamerlid Van Rooy en FNV-voorzitter Ste kelenburg. Dijkstal zelf zou een lichte voorkeur hebben voor Van Rooy. Haar benoeming stuit ech ter op verzet bij de PvdA-minis- ters. die kiezen voor hun partij genoot Stekelenburg. Door Romainvan Damme Roosendaal - Zo'n Abba-dagje is best duur. Ook voor De Stem. Deze maandag editie zal zowat de gehele wereld over vliegen. „Please sir, wilt u de krant naar mijn huisadres sturen? Als Abba erin staat, wil ik die krant hebben. Nee, móét ik die krant hebben!" Norman Harbison jr. woont in Monroeville, New Jersey, Verenigde Staten. Jawel, hij is speciaal voor de Abba-fanclubdag naar Roos endaal gereisd. „Ik ben nou eenmaal gek van Abba. Sinds 1978. Alles wat met Abba te ma ken heeft, verzamel ik. Daarom moet ik wel naar Europa komen, want in de States was Abba niet zo populair. Alleen Dancing Queen deed het goed." Er gaat ook een krantje naar Tommy Bergeli uit Noorwegen. Zelf niet de grootste Abba- fan, maar niet te beroerd om zijn vrouw een leuk cadeautje aan te bieden. „Mijn vrouw is een grote Abba-fan en we zijn vandaag pre cies tien jaar getrouwd. Toen ik vroeg wat voor cadeau ze wilde, was het snel geregeld." Het adres van Steve en Gill Parsons uit het Engelse dorp Margaretting in het graafschap Essex is eveneens genoteerd. Ze komen vaker in Nederland en spreken zelfs een beetje de taai. „We zijn ook zendamateurs, vandaar. We hebben vaak contact met Abba-fans over de gehele wereld." Abba-bewonderaar Norman Harbison jr. laat geen gelegenheid voorbijgaan om spulle tjes van zijn favoriete groep te verzamelen. Speciaal voor de fanclubdag in Roosendaal was hij overgekomen uit de Verenigde Staten. foto gerrit de heus Onder anderen met Sandra van Oost uit het Belgische Torhout, dat dan wel-erg dichtbij ligt. Of neem Alphen aan de Rijn, bij wijze van spreken om de hoek. Daar woont André Sikkens, die vanaf 1974 fan is. In dat jaar wonnen de blonde Agnetha, Benny, Björn en de donkere Frida het Eurovisie-songfestival met het liedje Waterloo. Vele hits volgden. Het Zweeds kwartet vond jaren geleden (1983) ook hun Waterloo, maar dat is voor de fans absoluut geen reden om het bijltje er maar bij neer te gooien. „Veel mensen denken dat ze niets meer van zich laten horen, maar dat is niet waar," zegt André. „Ze zingen solo en als duo. Er gaan trouwens geruchten dat ze samen weer de studio in willen duiken. Die geruchten worden steeds sterker en worden niet tegen gesproken." Zeker niet in de zaal van De Distel, waar za terdag honderden trouwe fans uit alle wind streken de wereld van Abba binnen stapten. Het is de eerste fandag in Roosendaal, waar de enige erkende, internationale Abba-fan- club huist. Al elf jaar gedragen door twee Roosendaalse vrouwen, Helga van de Kar en Anita Notenboom. Overal op de tafels liggen singletjes, foto's, artikelen uit tijdschriften en kranten en nog veel meer uitgestald. Soms hangen er stevige prijskaartjes aan. Duizend gulden en soms nog meer voor een singletje van het eerste uur. Voor ze wereldberoemd werden. Het is dringen geblazen. Ook in de de huis bioscoop aan het eind van de zaal. Voortdu rend tot de laatste stoel bezet. „Tsja, waarom Abba?," zegt Gill uit Engeland. „Geen idee ei genlijk. Ik vind het gewoon mooi, prachtig. Dat kun je niet uitleggen, het is een gevoel dat je nooit meer los laat." Norman uit de States weet het ook al niet. „De muziek is in ieder geval fantastisch. Ze hebben een geweldige uitstraling. Weet je, het is alles bij elkaar dat het zo de moeite waard maakt. Ik kan dat niet goed uitleggen. Als ik die muziek hoor; krijg ik rillingen over mijn rug. Ik kan het ook niet helpen." André uit Alphen aan de Rijn brengt uit komst. Hij vat het kernachtig samen: „Het is lucht, maar zonder lucht kun je niet leven!" Okay, ook voor hem een krantje. De deelnemers aan de marathon van Rotterdam hollen massaal over de Er asmusbrug, die voor de eer ste maal in het parcours was opgenomen. Winnaar van de zeventien de editie van het evenement werd de Portugees Domin- gos Castro. Hij overbrugde de ruim 42 kilometer in 2.07.50 uur, een toptijd. Het was een van de onge kende reeks snelle tijden die gisteren in Rotterdam werden gerealiseerd. ZIE OOK SPORT-B3 FOTO-WFA Van onze verslaggever Kalmthout - Een korte, maar hevige brand heeft gister middag ongeveer 75 hectare bos in het natuurgebied de Kalmthoutse Heide verwoest. De politie heeft twee jongens uit het Belgische Brasschaat aangehouden. Zij hebben be kend het vuur te hebben aan gestoken. Gisteren precies een jaar geleden werd de Kalmthoutse Heide ook al geteisterd door een brand. Toen ging vierhonderd hectare verloren. Nog altijd bestaat het vermoeden dat die brand het werk was van een pyromaan. „Daarom waren we nu extra waakzaam," vertelde de toch ge schrokken Kalmthoutse burge meester D. Erreijgers. „Wij had den hier allemaal het gevoel van: een jaar geleden, we moeten ex tra opletten. Alsof we het voel den aankomen. Daarom hadden we twee wagens in het gebied rijden. Die waren zeer snel ter plekke. Bovendien verliep de communicatie tussen de ver schillende diensten en ook met Nederland voortreffelijk. Dat was de les die we uit dé vorige brand getrokken hebben." Het vuur werd bestreden door zeven Belgische korpsen en die uit Putte en Woensdrecht. Ber gen op Zoom en Roosendaal stuurden ieder een tankwagen. Bij de bestrijding van de brand raakte een brandweerman van het korps Essen licht gewond. Volgens burgemeester Erreijgers zijn de opgepakte jongens geen pyromanen. „Ze waren een beetje aan het ex perimenteren met vuur. Ze wa ren met zijn drieën, eentje is nog niet gevonden." De brand begon rond 16.00 uur in de omgeving van het Van Ganzeven, niet ver van de be mande brandtoren. Het vuur vrat zich een weg naar het Putse Moer, waar het water een na tuurlijk obstakel vormde. Vol gens Erreijgers was het daar even kritiek. „Vlakbij ligt een groot bosgebied, dat zich uit strekt tot in Nederland. Geluk kig kon de brand daar tot staan gebracht worden." Bezoekers van het natuurgebied zijn niet in gevaar geweest door de brand. „We konden de men sen die op de hei waren snel be reiken. Ook al omdat het een ge makkelijk bereikbaar gebied is. Zonder problemen kon iedereen snel naar een veilige plek lopen of fietsen," aldus parkbeheerder Karei Molenberghs. De brandweer is de gehele nacht paraat gebleven in het gebied. Het nablussen zal zeker nog en kele dagen duren. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 IJ kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:BanJk/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1