E L Bet gaat rommelen in de polder Wonen in een berg bankbiljetten irkers (m/v) 1 Multihouse zwaar in de problemen le monteur- "orvoertuigen utopoetséfT SHY boekt toch meer winst in '96 _x_74 jpgSTEM ECONOMIE A7 loonmatiging steeds moeilijker te verkopen aan de werknemer AutoCAD en DTP 'Even een Vlekje wegwerken I II I I ZATERDAG 19 APRIL 1997 wij Westelijk Noord-Brabant zoeken het kader van de Wet Milieubeheer Igemene Maatregelen van Bestuur nkelijkheid; 8.19 van de Wet Milieubeheer); voorgenoemde vergunnings ter zake van de gedane rdere categorieën, op de naleving i, alsmede de naleving van de aan troles en het stellen van termijnen zen t.b.v. de vergunningsaanvragen, veau, met aanvullende opleiding ebied van milieuvergunningverlening e overtuigingskracht en onder schakeling plaatsvinden tegen een het maximum van de functieschaal n de rechtspositieregelingen van het wonnen bij de heer M. Erven, hoofd 58 64 79. De Regionale Milieudienst arden dan ook uitdrukkelijk verzocht te llicitatie binnen 14 dagen na het dagelijks bestuur van het ing. M. Erven, hoofd afdeling isendaal. begint iets te broeien in Nederland. Plotseling Jaken opinieleiders werk van de al enige jaren bij ,top van het grote bedrijfsleven gangbare optie- jjlctijken. De inhaligheid van de managers be- [eigt de bereidheid 'op de vloer' om te volharden in iatige looneisen, waarschuwen vakbondsbestuur- i,rsen politici. Tegelijk beginnen meer onderne- ierste klagen over moeilijk te vervullen vacatures. Akzo Nobel klonk onlangs alweer even het ge- jmel van de geldbuidel. In sommige bedrijfstak- moeten ondernemingen solliciteren naar perso- in plaats van andersom. Is na vijftien jaar ma- i, een van de succesfactoren van het onvolpre- poldermodel', het geduld aan het opraken? jorLouis van de Geijn bieden: veelzijdige, interessante en zelf- ïdige positie binnen een groeiende >ezonde onderneming, een goed iris en prima secundaire arbeids- irwaarden. icitaties: en u geïnteresseerd bent in deze ictie gelieve u uw'schriftelijke licitatie met c.v. te richten aan de ectie van: /her b.v. stbus 167 40 AD Raamsdonksveer efoon (0162) 58 6800 x (0162) 58 68 88 jil je de klassenstrijd terug, dan jetje zo doorgaan." Het is niet militante leider van een ob- jur havenbondje die deze op- iende taal bezigt, maar Cees van coördinator arbeids kaarden van de christelijke ^centrale CNV, iibondbestuurders moeten zich flgzamerhand de blaren op de üg praten om hun leden achter ït vaandel van de loonmatiging Ze zijn, zoals Van der jaap, nog steeds overtuigd van van dit beleid, dat jiotte de afgelopen vijftien jaar miljoen arbeidsplaatsen heeft toleverd. En ze zien er, met nog iids honderdduizenden mensen aide kant, ook voor de komende Bi het nut van in. et CNV moest enkele maanden itden al de ambtenarenbond jüvan het idee afpraten om op a loonsverhoging van vier pro- at in te zetten, driekwart punt «en de lijn die de vakcentrale lier had getrokken. Van der collega Henk Krul, sinds uit voorzitter van de Industrie- hd FNV, heeft ook zo zijn dis- ssiesmet de leden. In de onlangs tlouden bondsraad moest een ïriement worden weggepoetst it extra looneisen stelde tegen- veigering van werkgevers aan werkgelegenheid te ia Dat lokt maar gerammel uit, vond Krul. to Nobel Uitgeluid was de afgelopen we- ki ook hoorbaar in Arnhem, narde in 1995 door de vakbon- hnogzo gevierde 'doorbraak' in i richting van een 36-urige ffikweekwerd teruggedraaid tot atompromis waarin extra vrije in klinkende munt kunnen trien omgezet. Akzo Nobel wil- aanvankelijk andersom b: meer loon bieden, waarvoor ^liefhebbers zich meer vrije tijd «ien kunnen aanschaffen. Mlink', vond Krul die situatie aihetoog op de verdere loonma- ,Als het bij Akzo fout was ftopen, dan hadden we echt een «Heem gehad met de uitwaaie- zei hij in Het Financieele kgblad. heeft iets tegen-natuurlijks: iondsvoormannen die jaar in ?r uit hun best doen hun leden ut uit het hoofd te praten, 'teen pronken de bedrijven flinke winsten en strijken Sfalhouders gretig hun koers ten op. Pijnlijk uitvloeisel daarvan is dat de optieplannen die de managers enkele jaren geleden voor zichzelf zijn gaan opzetten, nu door de hoge beurskoersen goud waard blijken te zijn. Zo kan het gebeuren dat de hoog ste baas dit jaar zeven miljoen 'er bij pakt' en dat de doorsnee-werk nemer in hetzelfde bedrijf zijn koopkracht, net als in de afgelo pen jaren, met hooguit enkele tienden van een procent ziet toe nemen. Loonmatiging is niet meer te verkopen als de bovenlaag ver volgens de buit verdeelt, moppert Van der Knaap. „Het kan niet dat de managers zich tegelijk te bui ten gaan aan bonussen en opties, zich gewoon zitten te verrijken. Wil je de klassenstrijd terug, dan moet je zo doorgaan." Wervingsmarkt Vakbondsbestuurders beginnen steeds meer te lijken op de legen darische Hansje Brinkers, die met de vinger in de dijk het volstro men van de bedreigde polder voorkwam. Dat beeld wordt ver sterkt door signalen uit een aantal bedrijfstakken dat er langzamer hand problemen ontstaan met het vervullen van vacatures. De ba- nenmachine die de Nederlandse economie de laatste jaren is ge worden, met per saldo honderd duizend extra arbeidsplaatsen per jaar, komt brandstof te kort. „De arbeidsmarkt heeft zich in een paar jaar tijd getransformeerd van een selectie- tot een wervings markt. Kandidaten solliciteren niet langer bij ons, wij solliciteren naar de markt toe," stelde onlangs het hoofd personeelszaken van de accountantsgroep Moret Ernst Young vast. Niet alleen hoog op geleiden hebben het inmiddels voor het kiezen. Vaklieden in de installatietechniek en de industrie zijn een gewild artikel geworden en ook bouwaannemers klagen over personeelstekorten. Achterstand Voor de Amsterdamse hoogleraar dr. A.H. Kleinknecht zijn zulke berichten koren op de molen. „Zijn de mensen het matigen moe? Dat was me nog niet opgevallen, maar het is leuk om te horen." Kleinknecht schopt al jarenlang aan tegen de loonmatiging als het belangrijkste middel om de inter nationale concurrentiepositie te verstevigen. „De werkgelegenheid is sterk gegroeid, ja, maar er is ook een moderniseringsachterstand ontstaan van vijftien jaar." Lage lonen hebben ondernemers in staat gesteld voort te produce- Henk Krul, voorzitter van de Industriebond FNV: „Als het bij Akzo fout was gelopen, dan hadden we echt een probleem gehad met de uitwaaiering." foto ren met verouderde fabrieken, is kortweg zijn redenering. „Hogere lonen werken vernieuwing in de hand en zorgen bovendien voor de koopkracht die zo belangrijk is voor productinnovaties." Tot nu toe heeft Kleinknecht wei nig bijval gekregen van vakgeno ten en lijken zijn tegenstanders dichter bij de macht te verkeren. Hij haalt zijn schouders op over minister Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegenheid), die onlangs een looneis van drie procent al be stempelde als 'buitensporig'. „On zin. Melkert laat zich door de ver keerde ambtenaren influisteren. Pure aanbod-economen. Die men sen zitten nog in het diepste neo klassieke denken." Maar er is - vanuit zijn optiek - hoop. Op de deur van zijn werk kamer aan de Vrije Universiteit van Amsterdam heeft Klein knecht een artikel geplakt waarin hij bijval meent te krijgen uit on verdachte hoek: prof. dr. W. van Gelder. De voormalig secretaris van de ondernemersorganisatie VNO-NCW noemde in februari, bij zijn aantreden als hoogleraar in Eindhoven, loonmatiging slechts 'een tijdelijk redmiddel' en uiteindelijk 'een doodlopende weg'. Verwaarlozing van het technolo giebeleid in Nederland, betoogde Van Gelder, is gecompenseerd door loonmatiging. Daardoor zijn in vijftien jaar tijd, sinds het be faamde Akkoord van Wassenaar tussen de vakonden en de werkge vers, de loonkosten per eenheid product in de industrie met tien procent gedaald. Tegelijk, voegt Kleinknecht daaraan toe, heeft Nederland voor wat betreft de groei van de arbeidsproductiviteit (weliswaar komend van een zeer hoog niveau begin jaren tachtig) in verhouding tot de internationa le concurrentie elk jaar een pro centje ingeteerd. Het veelgeprezen poldermodel, dat elders in Europa inmiddels zo veel belangstelling trekt, zal ons nog duur komen te staan, waar schuwt Kleinknecht. „Bij de eerstkomende internationale re cessie zal de Nederlandse econo mie door de technologische ach terstand kwetsbaar blijken te zijn. De ondernemingen zullen eerst daar saneren waar het minst is ge moderniseerd. Ofwel: de verou derde fabrieken worden het eerst gesloten." Kwart procent Voorlopig houdt directeur F. Don van het Centraal Planbureau het hoofd koel. Voor dit en volgend jaar boekt hij onverstoorbaar een koopkrachtstijging van een kwart procent in voor de modale werk nemer, en een toename van de werkgelegenheid met 100.000 en 104.000 voor 1997 en 1998. Kiest de regering in het verkiezingsjaar '98 voor een maximale inzet op lastenverlichting, dan ziet het CPB in een van zijn varianten de contractlonen zelfs nog met zes tiende procentpunt dalen. De koopkracht kan dan echter met maar liefst 1,3 procent groeien, meer dan in de voorbije vijf jaar tesamen. Toch zou ook uit de projecties van het Planbureau kunnen worden afgeleid dat er wat sleet zit op de matigingsbereidheid. Stegen de contractlonen in 1996 nog met 1,5 proeent, voor 1997 wordt reke ning gehouden met een versnel ling naar 2,5 procent en volgend jaar komt daar volgens het CPB nog een puntje bij, als niet de eer der genoemde lastenverlichting daar de kop af haalt. Koopkracht winst levert dat nog steeds niet of nauwelijks op, want wat er aan (bruto-)loon bij komt, gaat er af in de vorm van extra premies voor de WW en de volksverzekeringen. Geen breuk Niettemin stelt CPB-directeur Don desgevraagd, in een toelich ting op zijn onlangs verschenen Centraal Economisch Plan, 'dat er geen serieuze signalen zijn van so ciale partners die duiden op een breuk met de praktijk van de af gelopen vijftien jaar'. „Het beleid betaalt herkenbaar uit in werkge legenheidsgroei." Loonmatiging, onderstreept Don nog, heeft de werkende Nederlan ders misschien weinig extra koop kracht gebracht, maar wel meer zekerheid over het behoud van hun werk. De winst in klinkende munt is echter voor de mensen die dankzij dit beleid een baan heb ben gevonden. Gemiddeld gaat de koopkracht van iemand die van een uitkering naar een looninko- men overstapt er vijftien procent op vooruit. Als eerlijk delen nog steeds opgeld doet, is dat een niet te verwaarlozen resultaat. Spanningen op de arbeidsmarkt ziet CPB-directeur Don als 'inci denteel'. Knelpunten, meent hij, kunnen op de korte termijn door bijvoorbeeld bedrijfsopleidingen worden opgevangen. Op wat lan gere termijn moet de arbeids markt in evenwicht gehouden kunnen worden door het ruime re servoir aan te spreken van mensen die nog steeds geen werk hebben. Niet meer dan vier op de tien Ne derlanders tussen 50 en 64 jaar, bijvoorbeeld, verrichten op dit moment betaald werk. In Duits land zijn dat er vijf, in het Ver enigd Koninkrijk bijna zes. Geen wonder dat 'ouderenbeleid' op ie ders lip ligt. Don denkt dat een 'gedifferen tieerd arbeidsvoorwaardenbeleid' ook kan helpen om knelpunten op de arbeidsmarkt te vermijden. Voorbeeld daarvan is wat de ban ken voor ogen staat. Zij willen in de volgend jaar opnieuw af te slui ten CAO meer speelruimte om de duurdere, voor de bedrijven ook in de andere betekenis van het woord kostbare, werknemers op maat te kunnen betalen. Het CAO-jasje knelt: volgens recent onderzoek ligt de beloning bij de banken gemiddeld twintig pro cent boven dat collectieve con tract. CAO-coördinator Cees van der Knaap van het CNV houdt niette min vast aan de matigingslijn. „Niet als doel in zichzelf, want daarvoor zijn de vakbonden er niet gekomen. Maar wel met het oog op een paar miljoen mensen in dit land die van een of andere uit kering moeten bestaan en van wie er nog een heleboel een baan zou den moeten hebben." ESTAUBANT "DE WOUWSE TOL t ter versterking van haar jonge team AID- en VAKANTIEKRACHTEN voor in de bediening m/v Kjast^tudent(e)7di^^oek is naar een weekendbaan Te ouder dan 17 jaar Le geen bezwaar om met feestdagen te werken iil je ook nog met de vakanties werken 'JJN WIJ OP ZOEK NAAR JOU! rN OM EEN AFSPRAAK TEMAKEN. - otel - Restaurant "De Wouwse Tol --„.„n-ww? 4623 RE Bergen op Zoom, tel. 0165-303651/303652^ Drie financiële deskundigen schrijven afwisselend over geldzaken in de privésfeer C-Graafsma b. Bakker dT CHRYSLER B.V. is de exclusieve de merken Chrysler, Dodge en de regio Groot-Breda. Wij zijn een ficeerd bedrijf. Momenteel hebben ;ures: n: na 1 e monteur ievoegd □certificaat (c.q. studerend ior) en een idheid met het monteren van soires is een pre g; en der bovenstaande ^nc^es.}i?^è wij graag uw schriftelijke sollicitatie dagen tegemoet. Chrysler B.V. RR„ H. v. Slobbe, Speelhuislaan 15b Breda, tel. 076-5715511 Vandaag: C. Groenewegen k® 3,5 miljoen huishoudens wonen '■een eigen huis. De meeste eigenaren ®«den er de redenering op na dat ze 'et het geld dat ze in het huis steken f®vermogen opbouwen. In de praktijk 'roet dat vermogen echter niet veel te finnen. Tenzij de eigenaar er wat Jeite voor doet. neoretisch is de stelling zuiver als 'onwater: met het kopen van een eigen te vorm je vermogen. Maar die berg "komt pas echt naar de eigenaar toe ''let uiteindelijke bezit ook daadwer- ®jk weer in guldens wordt omgezet, ebeurt dat niet, dan zit het kapitaal '1!t in de bakstenen en heeft de eige- j'3r geen hogere bestedingsmogelijk- i 'ri- Dan is financieel gezien een terder niet eens veel duurder uit dan l11 koper. de vergelijking kopen-huren speelt de gemiddelde huizenkoper "gaster is dan de doorsnee huurder. n huiseigenaar verkast in zijn leven Miiddeld vijf keer, tegen een huurder I* keer. Ondermeer uitgaande van Segeven is een huurder aan het ein- Jan zijn leven ongeveer hetzelfde be- ^8 aan wonen kwijt als de huizenko- fcj'lkt op z'n minst opmerkelijk. m n'e^ altijd gesteld dat huren naar l ouding duurder is? Zo krijgt de er toch ieder jaar weer te maken een huurverhoging, terwijl de las ten voor de koper, ondermeer door de aftrekbaarheid van de hypotheekrente, beperkt blijven. Dat de woonlasten globaal niet zo ver uiteen lopen, blijkt als allerlei bijko mende kosten in de vergelijking wor den betrokken. Ten eerste is van belang dat voor een huis ongeveer twee maal de oorspronkelijke koopsom wordt be taald. Voor een huis van een ton betaal je uiteindelijk dus twee ton: de ver schuldigde hypotheekrente zorgt voor deze verdubbeling. Bovendien zal in veel gevallen niet dertig jaren hypo theek worden betaald, maar al gauw veertig tot vijftig jaren. Na een verhui zing start immers de looptijd van de hy potheek opnieuw. Verder zijn huizenkopers veel geld kwijt aan de zogeheten 'kosten koper', zoals overdrachtsbelasting en notaris- en makelaarskosten. De koper is netto vijf tot zes procent van de koopsom bij iedere verhuizing extra kwijt. De hoge re lasten voor verzekeringen, onroe- rend-zaakbelasting en onderhoud ma ken het plaatje compleet: tussen kopen en huren zit per saldo niet zo veel af stand. Afgezien dan van dat ene, levensgrote verschil: de huurder ziet van zijn inves teringen niets tastbaars meer terug. Slechts woongenot is zijn deel. Terwijl de huizenkoper aan het eind van de rit zich als eigenaar rijk mag voelen. Alleen heb je daar weinig meer aan als je na een relatie van veertig of vijftig jaar met de hypotheekbank zo'n beetje in je levensavond bent beland. Het is dan een plezierige erfenis voor de nabe staanden; zelf is er van de gedane in vestering niet meer te genieten. Dit kan anders. In feite wil ook de overheid dat het an ders gaat. Het eigen huis kan ook wor den ingezet als belangrijk element in de pensioenvoorziening. Maar dan zal de potentiële waarde van het eigen huis omgezet moeten worden in echte gul dens, handje contantje. Dat kan door het huis te verkopen en in een huurhuis te gaan wonen. Een optie die voor verstokte eigenaren niet reëel is. Weinig huiseigenaren blijken die stap te willen maken. Een veel betere methode lijkt de waar de van het eigen huis als het ware op te eten tijdens je leven, door bijvoorbeeld een krediethypotheek af te sluiten. Ze ker nu de waarde van huizen zo is toe genomen, kan een fors kapitaal worden bijgeleend met het huis als onderpand. Geld waar leuke dingen mee te doen zijn. Wel moeten veel mensen wennen aan het idee een kleinere erfenis bij het overlijden na te laten aan de kinderen. Dit laatste leek jarenlang een moeilijk punt voor veel Nederlanders. Het liefst betaalt iedereen zijn hypotheek volle dig af. Schulden hebben voelt nu een maal niet lekker. Daarin lijkt nu wel een kentering te komen. Gestimuleerd door de lage hypotheekrente en geba seerd op de waardevermeerdering van het huis, hebben veel huishoudens een tweede hypotheek genomen. Vaak wordt niet eens veel meer geld per maand afgelost dan voorheen, maar wel vele jaren langer. Een tweede hypo theek kan een goede methode zijn om daadwerkelijk profijt te hebben van de waarde die het eigen huis vertegen woordigt. Ook het aflossingsvrij maken van (een deel van) de hypotheek is een interes sante mogelijkheid: de maandlasten zakken (er wordt geen aflossing, maar alleen nog rente betaald), zodat het be steedbaar inkomen stijgt. De fiscus houdt tegenwoordig wel een oogje in het zeil wat betreft de aftrek baarheid van de rente op tweede hypo theken. De gebruikelijke rente-aftrek komt te vervallen als het geleende geld niet wordt besteed aan het huis zelf: als er bijvoorbeeld een nieuwe auto voor wordt gekocht, of het huis opnieuw wordt ingericht. Natuurlijk is ook belastingaftrek mo gelijk op consumptief aangewende kre dieten. Maar daar geldt sinds 1 januari een beperking voor: er kan niet meer dan tienduizend gulden per persoon aan rente op consumptieve kredieten van het inkomen worden afgetrokken. Bij een hypotheek-rentepercentage van zeven procent, een gebruikelijk percen tage op dit moment, kom je toch nog een heel eind. Er kan dan door een echtpaar een bedrag van ruim 285.000 gulden zonder probleem voor consump tieve doeleinden worden gebruikt. Dat is nog heel wat. Bij een tweede hypo theek van vier ton bedraagt de rente 28.000 gulden. Daarvan is dan achtdui zend gulden niet aftrekbaar. Bij een be lastingtarief van vijftig procent een na deel van vierduizend gulden. Waardevermeerdering huizen: 1975: gemiddelde verkoopwaarde huis 100.000 gulden 1980: gemiddelde verkoopwaarde huis 170.000 gulden 1985: gemiddelde verkoopwaarde huis 140.000 gulden 1990: gemiddelde verkoopwaarde huis 175.000 gulden 1995: gemiddelde verkoopwaarde huis 240.000 gulden Tussen kopen en huren van een huis zit per saldo niet zo veel afstand. foto marc bolsius Teveel valt altijd op. Be stuurder Paul Vlek van het uitgeversconcern Reed Elsevier maakt momen teel zelf nieuws met een wel erg riant inkomen. Naast een 'gewoon' jaarsalaris van naar schatting 2,5 miljoen gulden, maakte hij afgelopen jaar opti maal gebruik van zijn recht om tegen een vantevoren vastge stelde koers aandelen in de ei gen onderneming te kopen en die direct op de beurs tegen een hogere prijs door te verko pen. Het verzilveren van deze opties leverde hem een slordi ge zeven miljoen gulden op. Zelf herinner ik me Paul Vlek van een andere gebeurtenis. Enkele jaren geleden verraste hij een aantal medewerkers van een van zijn journalistieke paradepaardjes met de opmer king dat hij helemaal geen be hoefte had aan een gezagheb bend blad. Meer bekendheid betekende een hogere oplage en dus hogere papier- en dis- tributiekosten. Dat leidde tot hogere advertentietarieven. Deze kwamen daardoor dicht in de buurt van de kosten van etherreclame, waardoor ad verteerders zouden uitwijken naar de televisie. Nee, als het aan Paul Vlek lag, maakten we een eenvoudig blaadje dat goed in de markt lag bij specifieke doelgroepen als garagehouders of drogiste rijen. Met voldoende klanten uit een dergelijke branche kunnen potentiële adverteer ders niet langs je heen. En, zo betoogde hij met een grijns naar de inmiddels geschokte journalisten - die altijd hopen voor de eeuwigheid bezig te zijn het zijn je beste abon nees. Hun boekhouder betaalt het abonnementsgeld elk jaar trouw, of het blad nu wel of niet uit de wikkel komt. Voor de Elsevier-bestuurder was zijn blad een product waar je zoveel toegevoegde waarde in stopt, dat de lezer het nog net blijft kopen en het rende ment dus het hoogst is. Te ge zaghebbend of te goed is al leen maar geldverspilling. Niks geen mooie uitgaven of een bijdrage aan de cultuur. Voor Vlek was de uitgever slechts een vehikel om rende ment te maken. Liefde voor het vak heeft plaatsgemaakt voor liefde voor het geld. Wel pleit het voor Vlek dat hij zei wat anderen stiekem dach ten en dat hij bovendien alle medewerkers liet delen in de opbrengsten van dit toen nog ongehoord harde denken. Me nig secretaresse verdiende slo ten geld aan de converteerba re obligatieleningen van het concern. Wie zich stoort aan de miljoe nenregelingen die Vlek en honderden andere bestuursle den in de wacht slepen, reali seert zich niet dat hij zich stoot aan het topje van een ijsberg. De grote klap onder water moet nog komen. Deze be stuurders zijn namelijk de broedsels van ons eigen den ken. Ze zijn de uitwassen van de sluipende verschuiving in het ondernemersdenken, die we in de loop van de jaren tachtig zijn gaan toejuichen. Met financiële prikkels hoop ten we de zieltogende econo mie nieuw leven in te blazen. Marktgericht denken, afbraak van zekerheden, flexibiliteit en prestatiebeloning zouden allemaal prikkelen tot meer betrokkenheid, inzet en pres taties. En dat zou weer extra concurrentiekracht, innovatief vermogen, banen en belasting penningen opleveren, zo werd niet op de laatste plaats in po litieke kringen gedacht. De ef ficiënte onderneming als won derolie van de economie. In de jaren zestig en zeventig had de doorsnee onderneming nog vele andere doelstellin gen, zoals continuïteit, het be houd van werkgelegenheid en het maken van mooie dingen. Rendement en zeker de belan gen van aandeelhouders kwa men veelal op het tweede plan. In de loop der jaren is de blik verruild en vernauwd tot maximalisatie van de winst per aandeel. Goed renderende on dernemingen zouden ook goed zijn voor de werkgele genheid, zo werd stilzwijgend aangenomen. Ofwel stakehol ders value werd ingeruild voor shareholders value. Het bevredigen van de aan deelhouders staat inmiddels bij alle grote ondernemingen voorop. Elk jaar gaat de lat hoger voor de werknemers. Steeds nieuwe targets. De be zitters van aandelen varen er wei bij. De aandeelhouders van Reed Elsevier zagen vorig jaar hun bezit met miljarden groeien, zonder zelf één vinger te hoeven uitsteken. Zo bezien is degene die bikkelhard de zweep over het concern haalt met een lullige zeven miljoen, nog slecht betaald ook. Dat is geen uitwas, maar slechts de hedendaagse fooi voor een knecht van het kapitaal. Gouda (anp) - Automatiseerder Multihouse wordt in zijn be staan bedreigd, nu zeven nutsbedrijven een claim van 173 mil joen gulden hebben ingediend bij het bedrijf. Het geld dient als schadevergoeding voor het mislukken van het door Multihouse ontwikkelde klanten-informatiesysteem Numis-2000. Multi house vraagt volgende week surseance aan om zich tegen de claim te beschermen. De claim hing Multihouse al langer boven het hoofd. In fe bruari bepaalde het Gerechtshof in Arnhem dat Multihouse in ge breke is gebleven met de leve ring van Numis 2000. Tijdens de toelichting op de jaarcijfers vo rige maand vertrouwde de Mul- tihouse-directie niettemin op een goede afloop van het ge schil. Vernietigd Het Arnhemse hof vernietigde de uitspraak in kort geding van vorig jaar juli, waarin de rechter de nutsbedrijven - onder meer Utrecht (anp) - SHV Holdings (energie, Makro) heeft vorig jaar de winst toch nog zien stijgen, van 568 miljoen naar 605 miljoen gulden. In september zei het con cern nog een iets lager resultaat te verwachten door een daling in de energiesector. Bij Makro zou de winst gelijk blijven. SHV Energy boekte een winst van 225 miljoen gulden, slechts drie miljoen minder dan in 1995. De omzet ging met 21,5 procent omhoog naar 8,5 miljard gulden. Makro behaalde een winst van 380 miljoen gulden, tegen 339 miljoen in het voorgaande jaar. De omzet steeg van 19 miijard naar 21,5 miljard gulden. Frigrem, EDON, Pnem en Obra- gas - sommeerde tot 4 oktober mee te werken aan de oplevering van het automatiseringssys teem. De bedrijven weigerden dit. De opdrachtgevers van Mulit- house eisen nu vergoeding voor de kosten die zij hebben ge maakt voor onnodig aange schafte apparatuur, voor het ontwikkelen van een alternatief voor Numis 2000 en het opera tioneel houden van het nu ge bruikte systeem. „Het is een excessief bedrag," meent directeur van Multihouse R. Geers, die de afgelopen week nog met de nutsbedrijven om de tafel heeft gezeten. „Met heel goed onderhandelen hebben we nog 25 miljoen van het bedrag af kunnen krijgen, maar het blijft een absurde som." Vermogen De claim staat in geen verhou ding tot het eigen vermogen van Multihouse, dat dertien miljoen bedraagt. Doordat de miljoenenclaim Multihouse als een zwaard van Damocles boven het hoofd hing, zijn klanten in kopersstaking gegaan. Ook hebben verschillende werk nemers eieren voor hun geld ge kozen. De resultaten van de au tomatiseerder zijn de eerste maanden van 1997 'aanzienlijk achtergebleven' bij de begro ting. Multihouse rekent voor dit half jaar op een verlies van ruim twee miljoen gulden.

de Stem | 1997 | | pagina 9