m Stakers Philips boeken resultaat Grote bedrijven samen naar euro Actievoerder in krijtstreeppak: 6 de DE STEM Eurocommissaris wil officieel onderzoek technolease-constructie PTT Telecom raakt zakenpartner kwijt Ahold botst met zijn aandeelhouders over mensenrechten (M/V) B.V. ïchniek Bij vestiging Hoogeveen geen 500 maar 250 a 300 mensen weg A6 RIL 1997 X 68 femraadschap is de stafafdeling Informatie- J Automatisering (13 medewerkers) ■ijk voor het ontwikkelen en uitvoeren van pringsbeleid. Het merendeel van de in informatiesystemen zijn in eigen beheer It Lansa op een AS/400. In het vertrek van een van onze medewerkers Jjecten ontstaat er binnen het team ruimte Jen en onderhouden van het technische deel Jsteemontwerp; Irpen, bouwen, onderhouden en testen van programmatuur; 5 verlenen bij de systeem- en acceptatietest, ninvoering en -evaluatie; listellen en onderhouden van programma- latie; Ijk optreden als vervanger van de database- bnde opleiding op hbo-niveau richting ba; (ring met Lansa is een pré; net gestructureerd programmeren op de |n het maken van technische ontwerpen. 'rmatie: borwaarden worden afgestemd op leeftijd, [varing. pgisch onderzoek kan deel uitmaken van de pdure. fets is Breda. inlichtingen kunt u zich wenden tot het hoofd ■deling Informatievoorziening Automatisering, lr. A.H.M. Hieltjes, telefoon (076) 564 15 57, Jöeling Personeel Organisatie, 16) 564 11 38. inden voor deze vacature wordt verzocht hun ■oor 3 mei 1997 te richten aan het Dagelijks het Hoogheemraadschap van West-Brabant^ [l 2, 4800 CE Breda onder vermelding van nmer 97/04. In nurtr.l [iebedrijf gespecialiseerd in de aan- Recreatie objecten, Golfbanen, lecten. en Waterbehandeling. Ims zoeken wij: :n aan schakelsystemen, pompen ektronica, Schakeltechniek hniek. e. Men moet bereid zijn geheel behoren reparaties aan kabels n/pompinstallaties. /Elektrotechniek, lalbewerking-fitwerk. samverband. op projecten lits is een pre. .ak uit de aanleg van pompinstallaties. 'VC en/of PE materialen, ij zelfstandig werken, improvisatie- kelijk zijn. geldt: tijden en perioden welke behoren rganisatie. mde installatie-monteurs. (/Elektrotechniek. iheden bij de aanleg van beregenings- ijkervaring een eventueel zelfstandige hniek en/of werkleiding distributie idingsystemen. den op projecten n zelfstandig werk. buitenland. ledewerkers en goede begeleiding- Je heer C.G.M. Dam >165 - 31 33 50 3165 - 50 31 10 n 14 dagen te richten aan: chniek B.V. '«iwt m, ii om te Brussel (anp) - Europees commissa ris voor concurrentiebeleid Karei van Miert wil een officieel onderzoek instellen naar de technolease-con structie tussen Philips en de Rabo bank. Door fiscale voordelen voor of beide partijen valt namelijk 'niet uit te sluiten dat staatssteun is verleend'. Dat blijkt uit een brief aan de Neder landse regering van het kabinet van Van Miert. De Europese Commissie moet woensdag nog instemmen met een offici eel onderzoek. Van Miert vroeg de Nederlandse rege ring begin dit jaar al om opheldering over de fiscale constructie. De antwoor den van de regering geven echter 'onvol ledige informatie'. Daarom stelt de Bel gische eurocommissaris een officiële on derzoeksprocedure voor. Deze kan er uiteindelijk toe leiden dat Philips of Ra bobank alsnog een forse bijdrage aan de fiscus moeten betalen. De regering-Lubbers III keurde na grote druk de technolease goed. De operatie was van groot belang om Philips finan cieel op de been te houden. Als er daar bij inderdaad sprake is geweest van staatssteun, zou deze volgens de brief il legaal zijn. „Deze zou zijn verleend zon der dat de commissie in staat was ge steld zich uit te spreken over de verenig baarheid daarvan met het Europese Verdrag." Philips verkocht via de oprichting van de dochtermaatschappij Eleetrologica in 1993 zijn technologische kennis aan Rabobank. Daarmee was een bedrag ge moeid van 2,18 miljard gulden. Philips maakte hierbij een boekwinst van zes honderd miljoen gulden. Rabobank ver kreeg door de aankoop een hogere af- schrijvingspost. Daardoor hoefde de bank minder belasting te betalen. Van Miert wil graag weten of ook Phi lips fiscale voordelen heeft genoten. Een lagere belastingafdracht is volgens Van Miert eventueel aan te merken als staatssteun aan een noodlijdende onder- Hoogeveen (anp) - Bij de fabriek van Philips in Hoogeveen, waar momenteel ongeveer negenhonderd mensen werken, moe ten tot eind 1998 nog ongeveer driehonderd banen verdwijnen. Dat heeft A. Veenhof, directie voorzitter van de divisie huishou delijke apparaten, gistermiddag gezegd in een toelichting op de uitnodiging aan de bonden voor nieuw overleg. In verband met de verplaatsing van productie naar Polen verval len 250 tot 275 banen. Bovendien heeft Philips Hoogeveen in sep tember vorig jaar een reorganisa tie ingezet die ongeveer 150 ba nen kostte. Van die groep zijn nu nog ongeveer 25 mensen over voor wie een oplossing gezocht moet worden. Dat betekent dat de totale problematiek op dit mo ment rond de 300 banen ligt. In de publiciteit was de afgelopen tijd veelal sprake van het verval len van 500 banen. Philips heeft de afgelopen vijf dagen gebruikt om meer duide lijkheid te creëren, aldus Veen- hof. „We kunnen nu scherper aangeven wat er precies gaat ge beuren." Garanderen dat er geen gedwon gen ontslagen vallen, kan hij niet. Maar het is volgens hem wel dui delijk dat Hoogeveen in aange paste vorm ook in de toekomst een belangrijke rol blijft spelen binnen de divisie. Als de overhe veling van de productie van kof fiezetapparaten en stofzuigers naar Polen is afgerond - eind 1998 - zullen bij Philips Hooge- veen nog ongeveer 575 a 600 mensen werkzaam zijn. Veenhof is blij met de bereidheid am komend weekeinde opnieuw Ie gaan overleggen. De inzet van Philips blijft dat de onderneming een maximale inspanning wil doen om gedwongen ontslag zo veel mogelijk te voorkomen. Of dat lukt, valt volgens de directie voorzitter nog niet te overzien. „Dat kan ook niet gezien de rui me tijdsspanne waarover we pra ten." Daarom wil Philips komend weekeinde opnieuw praten over een sociaal plan. Mochten de bonden en Philips er komend weekeinde niet uitko men, dan reizen de ruim vijfhon derd stakers maandag per bus naar Groningen. Daar is het hoofdkantoor gevestigd van de divisie waartoe Hoogeveen be hoort. Gesteund door vakbondskop stukken als FNV-voorman Johan Stekelenburg en Doelde Terps tra, voorzitter van de Industrie- en Voedingsbond CNV, voerden de stakers gisterochtend nog ac tie in het centrum van Hooge veen. Onder anderen het Drentse PvdA-Kamerlid Bert Middel was daar van de partij. Sprekend na mens zijn fractie noemde hij de houding van de Eindhovense multinational 'ronduit asociaal, onfatsoenlijk en grof'. „Men houdt kennelijk meer rekening met aandelen dan met mensen." Volgens FNV-voorzitter Steke lenburg moet Philips zorgen voor een fatsoenlijke regeling voor al le werknemers wier baan over bodig dreigt te worden. Alterna tieven zijn er volgens hem ge noeg, zowel in Drachten, Win schoten als Stadskanaal, waar zich eveneens Philips-fabrieken bevinden. FNV-voorzitter Johan Stekelenburg voerde gisterochtend de stakers bij Philips Hoogeveen aan. tor onze redactie economie ïilburg - Zeven grote multina tionals gaan samen de over- gang op de euro voorbereiden. Het zijn: DSM, Hoogovens, Ahold, Akzo Nobel, Philips, Nedlloyd en Unilever. Hoever de samenwerking precies tal gaan, moet zich nog 'uitkristal liseren'. Maar drs. Marius Frank, de 'corporate treasurer' (de man Je het geld van de onderneming beheert) van DSM en een van de litiatiefnemers van de 'ontmoe- tingen', ontkent met enige felheid ®t het hier zou gaan om een pres siegroep of lobby-club. »We gaan gewoon bij elkaar zitten ■ikdenk drie of vier keer, want set mag niet te veel tijd kosten - van elkaar te horen hoe ieder op de euro voorbe- reidt, wat ieder precies doet. Erva ringen uitwisselen, niet meer dan dat. De euro komt eraan over an derhalf jaar, daar mogen we wel vanuit gaan. Maar als bedrijf weet je gewoon niet hoe je die overgang het best kunt aanpakken. Nu kun je wel een dure 'consultant' inhu ren, maar wat weet die nu eigen lijk meer dan wij?" Frank sprak deze week op een congres van de Tilburgse studen tenvereniging ActiVite over de in voering van de euro. Van DSM 'zit' 60 procent van de omzet (van ruim tien miljard gulden) en 80 procent van de activa (bezittingen) in lan den van de Economische en Mone taire Unie (EMU). De voordelen van het gebruik van één munt lig gen volgens hem dan ook voor de hand. „Bij 60 procent van onze contrac ten lopen we dan geen valuta-risi co's meer die je moet afdekken. Onze opbrengsten in Frankrijk ko men in euro's, niet meer in francs. We hebben dus ook niet meer al die banken daar nodig, zonder al die verschillende valuta's kan het geld centraal worden geïnd en be heerd. Deze vermindering van je financiële kosten en de verbete ring van je concurrentiepositie, doordat je in een munt kunt aan bieden, zijn voor bedrijven als DSM geweldige voordelen." Aan de andere kant schat Frank de kosten van de invoering van de eu ro bij DSM op 'tien miljoen gulden en veertig manjaren'. „Veel daar van gaat naar het Duitse software house SAP, dat - en daar mogen we op vertrouwen - op tijd ons au tomatiseringssysteem zal hebben herzien." DSM wilde aanvankelijk op de euro overgaan op 1 januari 1999, op hetzelfde moment als de euro giraal (dus alleen in het elek tronisch betalingsverkeer) wordt ingevoerd. „Maar dat halen we niet. Nu gaan we uit van 1 januari 2000." Philips gaat wel op 1 janua ri 1999 over op de euro. En dat be tekent dat alle contracten zowel voor binnen als buiten de euro landen in euro's gesteld zullen worden. Volgens advocaat mr. S. Boele zal de invoering van de nieu we munt geen afbreuk doen aan de werking van bestaande contrac ten. De Europese Commissie be reidt nu twee verordeningen voor die de continuïteit van die con tracten verzekert en elke verwij zing daarin naar een nationale munt (of naar de ecu) vervangt door een verwijzing naar de euro. Een 'verordening' heeft in tegen stelling tot een 'richtlijn' recht streekse werking in alle lidstaten en gaat boven het nationale recht. De eerste verordening, die geldt voor alle lidstaten, moet zo snel mogelijk in werking treden en zal duren tot 1 januari 1999. Vanaf die datum zal de tweede gelden en dan alleen voor landen die ook werke lijk mee mogen doen aan de euro. Steken grote ondernemingen tien tallen miljoenen guldens in de voorbereiding op de euro, er zijn ook kritische geesten die menen dat het zo ver niet zal komen of dat de monetaire unie weldra onhoud baar zal blijken te zijn. Dr. Geert Reuten, een van de zeventig Ne derlandse economen die eerder hebben gewaarschuwd tegen de (te snelle) invoering van de euro, voorziet een reële kans dat de EMU binnen vijf of tien jaar weer uiteenvalt, wanneer blijkt dat ver dragsnormen niet houdbaar zijn. „Degenen die nu de nieuwe euro computerprogramma's schrijven doen er goed aan nog een kopie van de oude achter de hand te hou den." DE NIEUWE Europese mi®t, de euro, wordt een regelrechte ramp. Dat is in elk geval de J'aste overtuiging van Martin Dessing uit La ten. Zijn actiegroep boycot de euro' trekt alles uit de kast om in voering van de munt te voorkomen. „Helaas ben nog te veel een roe- Pende in de woestijn." D°or Wouter ter Haar T ZIJN krijtstreeppak en duur oge heeft hij meer iets weg van w bankdirecteur of een aandeel- ouder. Maar Martin Dessing uit ren is actievoerder. Hij is voor- er van de landelijke actiegroep oycot de euro' Deggjng wil ais tin S°°rï ^on Quichote de invoe- t 8 v® de nieuwe Europese munt °°«omen. „De niéuwe munt wordt een ramp. Niets meer en niets minder," klinkt het gedeci deerd uit de mond van de Laren- aar. De ondernemer in ruste heeft meer dan een dagtaak aan zijn strijd tegen de invoering van de euro. Elke gelegenheid neemt hij te baat om zijn bezwaren kenbaar te maken. „Natuurlijk ben ik daar heel actief in. Maar helaas ben ik één van de weinigen die inziet dat de komst van de euro een desas treuze ontwikkeling is en dat het miljarden gaat kosten. Alleen ben ik nog te veel een roepende in de woestijn." Dessing is blij met de steun van zeventig economen die ook hun verontrusting over de eu ro hebben uitgesproken. En dat de Socialistische Partij tegen is, vindt hij ook niet verkeerd. „Maar voor de rest hebben maar weinig men sen in de gaten hoe erg het is. De euro wordt ons nu door de heren politici door de strot geduwd, maar over een jaar of zes zullen we er de zeer wrange vruchten van plukken. Dan blijken de pensioe nen en het spaargeld allemaal niet meer zo veel waard." Veel voordelen heeft de nieuwe munt volgens de actievoerder in krijtstreeppak niet. „Ja, er zijn voordelen... Maar alleen voor de multinationals en de grote expor teurs. Die zullen het makkelijker krijgen om meer van hun handel in het buitenland te slijten. Ze zullen op de korte termijn geen hinder meer ondervinden van de wissel koersen. Maar zij zijn écht de eni gen die er voordeel aan zullen heb ben." Voor de rest ziet Dessing - die een bedrijf leidde dat golfreizen orga niseerde - louter nadelen verbon den aan de euro. Hij is vooral bang voor 'het creatief boekhouden en sjoemelen' van de Europese lan den om mee te doen aan de munt. Ook het stabiliteitspact - de finan ciële voorwaarden die gesteld worden aan landen om mee te mo gen doen met de euro - is Dessing een doorn in het oog. „Je denkt toch niet dat landen hun boete be talen, als ze niet aan de eisen kun nen voldoen? De keiharde sancties ontbreken. Het wordt een rotzooi tje." Maar nog banger is de Laren- M. Dessing uit Laren tracht met landelijke actiegroep in voering van de euro te voorko men. FOTO WIM HENDRIKS aar - die zo'n 25 jaar geleden ook aan de wieg stond van de Neder landse Middenstands Partij - voor het gebrek aan invloed dat Neder land straks heeft als de munt is in gevoerd. Bijna met overslaande stem zegt hij: „We hebben nu in Nederland de hardste munt ter wereld, maar straks hebben we helemaal niets meer te vertellen. Dan zijn we overgeleverd aan een paar mensen die over onze econo mie kunnen beslissen." Veel geloof in een monetaire eenheid heeft Dessing evenmin. Smalend zegt hij: „We kunnen nu al geen een heid in de benzineprijzen krijgen. En over politieke eenheid wil ik het al helemaal niet hebben. Ik lig er wakker van als ik er aan denk dat ze waar dan ook in Europa mee kunnen beslissen over hoeveel euro's wij voor onze gulden kun nen krijgen... Of dat stakingen in Italië, Spanje of Frankrijk - want dat doen ze daar nogal eens - een flinke invloed kunnen hebben op de waarde van munten. Ik kan met die gedachte niet leven." Dessing is eind vorig jaar met zijn actiegroep begonnen. Inmiddels weet hij zich gesteund door aan hangers van de Nederlandse Mid denstand Partij en een handjevol sympathisanten. De actievoerder probeert regelmatig de krantenko lommen te halen, plaatst adver tenties en is prominent aanwezig op plekken waar over de euro wordt gesproken. „Reken maar dat we in juni bij de Eurotop in Amsterdam van ons laten horen." De strijd van Dessing lijkt bij voorbaat verloren. „Het zal moei lijk worden om tegen al die minis ters van Financiën en bankdirec teuren op te boksen. Die hebben natuurlijk veel meer macht." Maar Dessing zal zich niet bij voorbaat gewonnen geven. „Van Green peace zei iedereen ook dat ze met de Brent Spar een verloren ge vecht voerden, maar hebben ze Shell niet op de knieeën gekregen? Nu dan..." Dessing zal niet versagen, denkt hij zelf. „Zoals er mensen zijn die vechten voor de komst van een speeltuin, wil ik trachten de euro tegen te houden. Ik wil later niet op mijn geweten hebben, dat men sen zeggen dat ik er niets tegen on dernomen heb. Ik wil niet dat ze mij verwijten dat ik onze gulden willoos naar de Europese slacht bank heb laten voeren." ZATERDAG 19 APRIL 1997 neming. Hij vraagt extra gegevens, zoals informatie over de afschrijvingsregelin gen van Philips en Rabobank. Ook wil hij weten wat de rechtsbasis was om het besluit uiteindelijk goed te keuren. Verder eist Brussel informatie over sub licenties voor de verkochte technologi sche kennis. Daarbij speelt de construc tie van de kunstmatige dochteronderne ming Eleetrologica een belangrijke rol. Vooraf stond vast dat deze onderneming uiteindelijk ook weer ontbonden diende te worden. ECONOMIE KORT DAF ziet marktaandeel dalen Eindhoven - DAF Trucks heeft zijn marktaandeel in Nederland in het afgelopen kwartaal stevig zien dalen. In een met 13 procent afgenomen markt vanaf 3,5 ton, viel het aandeel van DAE terug van ruim 29 naar ruim 24 procent. Volgens de RAI vereniging is de marktdaling het grootst bij de zware vrachtwagens, het voor DAF belangrijkste segment van boven 15 ton. DAF ziet in de te rugval van het marktaandeel in het eerste kwartaal de weerslag van de dalende verkopen in het laatste kwartaal van 1996. In de cijfers van de RAI zit enige vertraging, aangezien niet de ver kochte maar de afgeleverde wagens worden geregistreerd. In de tweede helft van 1996 vocht DAF tegen concurrenten die juist een nieuw model op de markt hadden gebracht. Een deel van de ver klaring valt ook te vinden in de aankondiging in november van de komst van de nieuwe DAF 95XF. De Eindhovense fabrikant ver koopt het nieuwe model vanaf januari, maar is pas eind maart met de productie begonnen. De aankondiging van een nieuw mo del heeft vaak terughoudendheid in de verkopen van de oude se rie tot gevolg. Keurmerk telecomleveranciers gewenst Utrecht - De Stichting Telecomgebruikers Nederland (STN) en de BTG, de grootgebruikers van bedrijfstelecommunicatie, gaan een keurmerk voor leveranciers van telecommunicatie opzetten. Hier is grote behoefte aan, zo is uit een onderzoek van de Techni sche Universiteit Delft gebleken. Door de liberalisering van de te- leeommarkt op 1 juli zal in de nabije toekomst het aantal Europe se aanbieders van telecommunicatiediensten enorm toenemen. Het wordt zo voor de (zakelijke) consument steeds moeilijker een verantwoorde keus te maken. In Nederland bestaat nog geen kwaliteitssysteem dat onderscheid maakt tussen de verschillende telecomaanbieders. Lichte groei omzetten detailhandel Voorburg - Supermarkten hebben in februari 1,2 procent minder omgezet dan in dezelfde maand vorig jaar. De prijzen gingen met 0,8 procent omhoog, de hoeveelheid verkochte artikelen liep te rug met 1,9 procent. Ook de omzet van drogisterijen daalde in fe bruari met 1,2 procent, blijkt uit CBS-cijfers. De detailhandel als geheel zette in februari 1,8 procent meer om dan een jaar geleden. Het CBS verklaart de geringe groei uit het verschil in koopdagen die in beide februari-maanden zaten. De non-foodsector scoorde een omzet die 4,7 procent hoger was. Doe-het-zelf-zaken sprin gen er uit met een omzetstijging van 12,8 procent. ABN Amro weert 'piramide-organisatoren' Venlo - Na houders van koffieshops gaat ABN Amro nu ook orga nisatoren van piramidespelen uit het cliëntenbestand lichten en verwijderen. Dat heeft woordvoerder J. Prast van ABN Amro in Amsterdam gisteren bevestigd. De bank inventariseert sinds deze week bij alle 950 kantoren of organisatoren van piramidespelen een rekening hebben bij ABN Amro. Mocht dat zo zijn, dat wordt de zakelijke relatie meteen verbroken, zegt Prast. „Piramidespe len zijn een controversieel maatschappelijk verschijnsel met kwalijke gevolgen. Daar wensen wij niet mee verbonden te zijn." Londen/Hoofddorp (anp) - PTT Telecom moet een zware tegen slag incasseren in het streven een hoofdrol te spelen op de in ternationale markt. De Spaanse partner Telefonica maakte gis teren bekend een alliantie te sluiten met British Telecom (BT) en het Amerikaanse concern MCI. Het bedrijf trekt zich terug uit Unisource, het samenwerkingsverband met PTT Telecom en de telefoonbedrijven van Zweden en Zwitserland. De vier partners in Unisource hebben elk een belang van 25 procent. Ze werken samen met de Amerikaanse telecomgigant AT&T. Unisource, dat vorig jaar een omzet boekte van 2,4 miljard gulden, liet gisteren weten de breuk met Telefonica te betreu ren. „Maar de alliantie van het bedrijf met BT/MCI is onverenig baar met deelneming in Unisour ce omdat er verwarring voor klanten zou ontstaan." Unisource zegt zijn hoge ambities ondanks het vertrek van Telefo nica te handhaven, onder meer via de samenwerking met AT&T. „Er ontstaan misschien wat rim pels in het water, maar we blijven doorgaan," aldus een woordvoer ster. Volgens analisten kan Uni source alleen overleven met nieu we partners. Als vervanger voor Telefonica is het Italiaanse con cern Stet genoemd. BT slaat met de overeenkomst een grote slag in de strijd om de sterk groeiende internationale te- lecommarkt. Met het binnenhalen van Telefo nica, dat eerder deze week ook een akkoord sloot met Portugal Telecom, krijgen de Britten niet alleen toegang tot het Iberische schiereiland, maar ook tot de veelbelovende Latijns-Ameri kaanse markt. BT had al een sterke positie door de alliantie met MCI. Het Britse concern heeft een belang van 20 procent in MCI en neemt later dit jaar de rest van de aandelen over voor omgerekend 38 miljard gul den. Zaandam/Amsterdam (anp) - Ahold heeft een motie over een gedragscode voor mensenrechten en milieu onder de rondvraag op de agenda van de jaarvergadering op 6 mei gezet. „Een zoet houdertje," aldus een woordvoerder van de indieners, „want er kan niet over gestemd worden. De grote Amerikaanse trans portvakbond Teamsters en Somo (Stichting Onderzoek naar Mul tinationale Ondernemingen) wil een nieuw gesprek met de Ne derlandse multinational. Teamsters en Somo vragen Ahold om acceptatie van 'strik te, ondubbelzinnige en contro leerbare normen voor funda mentele mensenrechten en het milieu'. De indieners hebben de steun van Amnesty Internatio nal, de katholieke vredesbewe ging Pax Christi, de FNV Dien stenbond en Friends of the Earth US. Ahold vindt dat de huidige ger dragscode uitstekend functio neert. Volgens de indieners van de mo tie is de huidige code bij Ahold echter een intern stuk, op basis van afspraken met de Teamsters in 1996 en alleen van toepassing op de VS. De code laat volgens de bond geen controle toe op na leving en is meer een intentie verklaring. Een woordvoerder van Ahold verklaarde desgevraagd dat er voor het plaatsen van moties op de agenda voor een aandeelhou dersvergadering regels zijn, zo als het deponeren van een be paald aantal aandelen. „Ahold wil met het plaatsen van de mo tie in de rondvraag haar goede wil tonen om het onderwerp be spreekbaar te maken." FD

de Stem | 1997 | | pagina 7