België gaat politie hervormen VS: Navo-akkoord met Rusland is nog lang niet rond' Kabila zal Mobutu niet te woord staan voor 1998 na gevild' Engelse verkiezingsclown stapt uit de race Indonesië bidt Nabela is symbool miskende gemeenschap 'Netanyahu wordt niet vervolgd' Londense bende berooft superrijken BUITENLAND A5 COMMENTAAR binnenland KORT Miljonair helpt Euro-sceptics faalse partijen staken verzet Wo wil ook Wereenkomst 'tiet Oekraïne Albanezen mogen stemmen over het koningschap nieuws KORT IDAG 19 APRIL 1997 A4 1 pg STEM I I I I ZATERDAG 19 APRIL 1997 Izen, maar voorkomen is zeker beter itenstaander die leest dat pasgeboren lullen worden. in het door varkenspest getroffen ge- r het vervoersverbod niet meer waar ven. Vandaar dat met steun van Den jiden varkens uit de markt zijn geno- jht helpen deed het niet, daar de fok- gn daarvoor is in feite heel simpel. De erliezen en ze streven er daarom naar lenen is, weer normaal te kunnen leve- jd' vereist en dus gaat het insemineren parlement gewoon door. i moeten er net geboren biggen opge- een paar. Deskundigen spreken over 00 per week, meer dan een miljoen per 1 met dierenliefde-verhalen aan te ko- ;]r moeten gebeuren. Er is immers geen fmaken van schattige biggetjes en van Ins. Het welzijn van dieren behoort niet net om mogelijke troetelbeestjes gaat. Noodmaatregel kritiseert, dient zijn pij- insieve veeteelt. Dat daarvoor intussen in, maken de verspreiding van de var ieties van de laatste weken voldoende fecute probleem van nu en morgen niet e destructie van varkens en biggen. De Jee door kunnen gaan. Praktisch wordt principieel. Het is immers nauwelijks Ivruchten, als voor vijf en negentig pro- lelingen vervolgens meteen vernietigd jen Haag moeten zich daarom nogmaals pet verzet tegen een inseminatieverbod per veilig vliegen |ge situaties in de luchtvaart willen terecht bij het Loket Luchtvaart- neld- en informatiepunt ook ant- t onderwerp. In om een proef. Als het initiatief bij pket pas officieel van start. De over- beter inzicht te krijgen in de veilig- |ioket is bereikbaar via telefoonnum- jètawetenschappen' jle bètawetenschappen, ook biologie, haar. Dat staat in een rapport dat is tnder leiding van prof. dr. P. van der lieduur kunnen de Nederlandse uni- pers afleveren en beter concurreren jiiet meer dan 2,5 procgnt van de stu- fn studie in vier ja^r heeft vpltooid. De meesten doen zes jaar over hun oplichting Seedorf pkt een geval van oplichting van de f in Duitsland. Een voormalig admi- Duitse organisatie die de aankopen ndmacht voor minstens 700.000 gul- or de betreffende organisatie werkte, |;en voor olieleveranties die de leger- nacht betaalde op de privé-rekening |erstelling dat het ging om de bankre- lelijken door JWG' Jerfractie van de WD wil voorkomen leisjes met een Jeugdwetgarantiebaan ongen worden tot een schijnhuwelijk WD vindt dat JWG-ers geen recht Isvorming. De JWG-baan zou dan de I specifieke werkervaringsplaats, tl M. Essers in een reactie op het wet- Irkzoekenden. Deze wet wil verschil- ieerd werk stroomlijnen. voorlopig opgeschort .eft gisteren besloten voorlopig geen Ierland te verwijderen. Het ministerie [ks door Buitenlandse Zaken op de kelingen in het Afrikaanse land, laat veten. ijk belastingbetaler ■èn krijgen meer mogelijkheden om te- beroep te gaan. Staatssecretaris Ver ft per 1 januari volgend jaar wettelijk lezwaar en Beroep krijgen niet alleen :n meer mogelijkheden. Ook werkge- ïjn kunnen bezwaar aantekenen tegen n loonbelasting. Dat kan als de werk- ur het bijvoorbeeld niet eens zijn over het vrijwel eens over de uitgaven op een oor na gevild", zei premie de ministerraad. Volgens Kok zi] iden. De- Kok bevestigde dat minister ro- Zalm (WD, Financiën) opnieuw !ok met de stofkam door diverse 'ge- grotingen is gegaan en meu int- meevallers heeft gevonden, de Naar verluidt zou het ka i ster vanaf 1998 ook flink wat g en), willen uittrekken voor het ;ren lieu. op Volgens Haagse bronnen zou naar nister De Boer (PvdA, tra orst 2010 750 miljoen gulden ex te- krijgen voor de terugdringing zelf van het broeikasgas kooldio»"^ ;en- Daarnaast wil het kabinet en geld uittrekken voor bodemsai van ring, natuurontwikkeling schone technologie. Uur Bob van Huêt Londen - Engelands langst óttende partijleider heeft zich onverwacht teruggetrokken l)lt de verkiezingscampagne. Screamin' Lord Sutch (56), oprichter van de halfgare Monster Raving Loony Party, ioudt het voor gezien omdat C, zijn hoogbejaarde moeder jjnie wil verzorgen, jjeligt in het ziekenhuis met een .(compliceerde heupbreuk. Lord Sutch, David voor zijn vrienden, is een Brits instituut. Sinds 1964, toen hij Harold Wilson uitdaag de, heeft hij 41 keer kandidaat gestaan bij alle mogelijke verkie zingen. Meestal gelijktijdig in de kiesdistricten van de drie geves tigde partijleiders, zodat hij bij de bekendmaking van de uitslag te zien is op de televisie. Zowel premier Major als Labour- leider Tony Blair betreuren de af wezigheid van de officiële verkie zingsclown. „Ik zal hem missen. In 1992 was hij mijn intelligent ste tegenstander," aldus Major. „Ik had gehoopt hem in Sedge- field als tegenstander te hebben. Lord Sutch heeft de gewoonte zich verkiesbaar te stellen in het district van de winnaar," zei Blair. De aan hoge hoed en mega foon herkenbare David Sutch fi nanciert zijn koldercampagnes door luidruchtige pub-optredens met een rockband-op-leeftijd. Volgens vrienden heeft hij de af gelopen jaren vele tienduizenden guldens verloren aan waarborg geld (£500,- per verkiezing), om dat hij minder dan vijf procent van de stemmen haalde. Lord Sutchs grootste succes was bij een deelverkiezing in Liverpool in 1990 toen hij derde werd en meer stemmen kreeg dan de Li beraal-Democraten. Het hoofd kwartier van de Monster Raving Loony Party is een pub in het graafschap Devon. Het verkie zingsprogramma - 'Kies voor Waanzin, je weet hoe zinnig dat is' - wordt meestal goed ver kocht. Een van de beloften is ditmaal om joggers een grote tredmolen te geven in stadsparken zodat ze tenminste goedkope energie kun nen opwekken. Verder moeten januari en februa ri worden afgeschaft, omdat dat toch maar troosteloze maanden zijn. Nederlandse kistkalveren wil Lord Sutch asiel bieden in Londen (afp/anp) - Meer dan 200 kandidaten van de Conservatie ve Partij voor de Britse parlementsverkiezingen op 1 mei hebben steun aanvaard van de anti-Europese miljonair Paul Sykes. Dit zei Sykes donderdag tegen de Britse omroépmaatschappij BBC. De vermogende zakenman heeft 500.000 pond (ruim anderhalf miljoen gulden) beschikbaar gesteld voor de verkiezingscampag nes van de zogenoemde Euro-sceptics van de Conservatieve Partij. Dat is eenderde van het aantal Tory-kandidaten, Volgens Sykes begrijpen steeds meer kandidaten dat Europa een belangrijk ver- kiezings-item is. Groot-Brittannië. Britse huisdie ren zouden stemrecht moeten krijgen. Tevergeefs probeerde hij al eens zijn hond Splodge op een Londense verkiezingslijst te krij gen. Sutch voorspelt dat Tony Blair het op 1 mei nog knap be nauwd gaat krijgen. Hij houdt re kening met een hung parliament, wat betekent dat geen enkele partij een zetelmeerderheid zal halen. Bij de eerstvolgende ver kiezingen is hij weer van de par tij. Brussel (anp) - De Waalse en Vlaamse partijen in België hebben feun ruzie over de vorming van één federaal politiekorps voor lopig bijgelegd. Alle politieke fracties gaven gisteren hun goed keuring aan het rapport van de commissie-Dutroux. premier Dehaene tóoofde dat de regering de con- s uit het rapport zal volgen. I Sa twee dagen debatteren stem- I de gisteren in Brussel de voltalli- Ige Kamer van Volksvertegen- I woordigers in met de bevindin- 1 van de parlementaire com- iissie-Dutroux. Ook de rege- ig-Dehaene onderschrijft het I rapport, waarin het advies staat cedrie Belgische politie-diensten onder te brengen in één korps. I Die fusie moet een eind maken aan de onderlinge rivaliteit, waardoor het onderzoek naar de verdwenen meisjes ernstig is be lemmerd. Aanvankelijk lieten zowel de li berale als christen- en sociaal democratische fracties aan Waal- sezijde Weten niets te voelen voor zogeheten eenheidspolitie. I De PUL, PSC en PS waren be- nauwd voor verlies Van politieke 1 op plaatselijk niveau en I eisten hehoud van de gemeente politie. Het Waalse standpunt leidde tot edende reacties van Vlaamse le. De christen-democratische I CVP stelde 'zware problemen' in 1(1 vooruitzicht. De kleine Volksunie dreigde zelfs met het uiteenvallen van België. Gisteren bleek het Vlaamse trom- s'roffel succesvol te zijn geweest. Zowel de franstalige christen-de- wraten (PSC) als de sociaal- "e zegslieden spraken er hun I Wwondering over uit dat de i president Jeltsin don- i tijdens zijn bezoek aan 1 deed alsof de onderte- op 27 mei al vast staat. I '8tsin zei tijdens een gezamelij- I Persconferentie in Baden-Ba- tn met de Duitse bondskanse- I 'Helmut Kohl dat Rusland en I in, °P me' *n ParHs een «oord over strategische sa- ®werking zullen onderteke- 11®' zei dat beide bewinds- en vrijwel overeenstemming ,ft oe verdere handelwijze rond e geplande uitbreiding van de av° in oostelijke richting heb- (ap) - Net als aan wil de Navo ook raine een speciale over- Irf aanbieden, heeft Amerikaanse onderminis- uV® Buitenlandse Zaken Od rnblum gezegd. P oen bijeenkomst over de u 1 Amerikaanse betrek- Sii»fn' honderdag in K werd geopend, zei aan c'at ^et akkoord lila» vatl zomer r kan zijn voor onderte- democraten (PS) stapten in het vervolgdebat over hun bezwaren heen. „Wij verzetten ons niet te gen de geïntegreerde politie, mits de democratische controle gega randeerd wordt," aldus PSC- woordvoerster Pierrette Cahay. Ook de PS zei gisteren schoor voetend vaarwel tegen de ge meentepolitie. Beide partijen willen wel dat de burgemeester het op locaal niveau voor het zeg gen houdt. Alleen de Franstalige liberalen (PRL) bleef zich tot het laatste moment verzetten tegerï de een heidspolitie. Uiteindelijk bleken ze alleen te staan, zodat ze uit ar moede ook maar instemden met het rapport. Een voorstel van de PRL om de gemeentepolitie te handhaven was even tevoren met overweldigende meerderheid verworpen. Premier Dehaene 'beloofde de Kamer dat de regering nog voor het zomerreces wetsontwerpen zal indienen over de hervorming van de politie. Dehaene kondigde verder tucht maatregelen aan tegen de politie mensen en magistraten die zware fouten hebben begaan in het on derzoek naar de verdwenen kin deren. De ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken starten op korte termijn met de benodigde procedures, aldus de premier. i&if' Een Indonesische Moslimvrouw onderbreekt haar gebed om haar huilende dochter te troosten. Zij is omringd door vrouwen in witte bid-gewaden die buiten een moskee in Jakarta bidden ter ere van het feest van Eid al-Adha. Indonesië heeft het grootste aantal moslim inwoners ter wereld. Per jaar gaan zo'n tweehonderdduizend Indonesiërs op bedevaartstocht naar de heilige stad Mekka. Deze reis wordt de Hadj genoemd. foto reuter Washington (rtr/efe/anp) - Een overeenkomst van de Navo met Rusland over strategische samenwerking is nog lang niet rond. Kt hebben regeringsfunctionarissen in de Verenigde Staten wderdag verklaard. ben bereikt. Volgens de bonds kanselier is negentig procent van het verdrag klaar. Voor een deel van de tekst is een grondige her ziening nodig, aldus Kohl. „Haast is geboden," meende Jelt sin. De overeenkomst moet de toekomstige verhouding tussen het militair bondgenootschap en Rusland vastleggen, met name om de bezwaren van Moskou te gen de Navo-uitbreiding op te vangen. Maar het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken sprak tegen dat het een gedane zaak is. „De onderhandelingen zijn nog niet afgerond, dus wij kunnen geen victorie kraaien voordat het zover is. Hoewel wij zeker hoop koesteren, kunnen wij niet zeg gen dat er de afgelopen maanden dramatische vooruitgang is ge boekt," aldus woordvoerder Burns. Een andere functionaris zei: „De Russen praten erover, om rede nen die ik persoonlijk niet be grijp, alsof het al rond is." Hij gaf toe dat er in principe is afgespro ken dat als de partijen er uit ko men de ondertekeningen op 27 mei zal plaatsvinden, 'maar er moet nog veel werk worden ver zet'. Wat betreft het lidmaat schap van Rusland bij de zogehe ten Club van Parijs, zei Jeltsin te verwachten dat de toetreding dit jaar gaat gebeuren. De Club is een samenwerkingsverband van industrielanden met financiële vorderingen in andere landen. Door Bert Schampers Brussel - „Wij waren heel ver rast door de snelheid waarmee de onderzoekscommissie werd opgestart. Wat onmogelijk leek, werd werkelijkheid dankzij de solidariteit van 300.000 mensen. De parlementsleden konden niet meer terug. Een citaat uit het boek In naam van mijn zus van Nabela Be- naïssa, dat sinds een week in de winkel ligt en gisteravond in Brussel aan de media is voorge steld. Van de Franstalige uitga ve zijn in enkele weken tijd meer dan 50.000 exemplaren ver kocht. Het boek van de 18-jarige Ma rokkaanse Nabela over haar vermoorde zusje Loubna is een document over de kruistocht van een Marokkaans gezin. De 9-jarige Loubna verdween op 5 augustus 1992. Pas op 5 maart dit jaar werd het lichaam terug gevonden in een kist in de gara ge van haar moordenaar, een paar honderd meter verwijderd van haar woning in de Brusselse deelgemeente Elsene. Loubna's oudere zus werd het afgelopen half jaar niet alleen de woordvoerster van de fami lie, maar van een hele miskende gemeenschap. Een meisje dat met een megafoon in de hand en haar witte hoofddoek om de ge moederen wist te bedaren, ter wijl ze het recht had om net als iedereen gewoon kwaad te zijn. In naam van mijn zus is het dra matische verhaal van vijf jaar bang afwachten, een verhaal van hoop, pijn en onzekerheid. Een boek ook over de vernede ringen door de Brusselse politie en justitie. In drie hoofdstukken vertelt Nabela over het korte le ven van haar zusje en over alles wat er sinds augustus vorig jaar gebeurde, toen de stoffelijke resten van vier slachtoffers van de bende van Dutroux werden opgegraven. In oktober 1996 kwamen in Brussel 300.000 verontwaar digde en boze Belgen op straat voor een stil maar indrukwek kend protest tegen het slecht functionerende politie- en ge rechtelijk apparaat in hun land. „Ik kom niet meer vooruit," schreef Nabela die avond thuis. „Alles is wit. Ik ben omringd door een mensengolf die me toe lacht. Van alle kanten hoor ik aanmoedigingen. Hou moed, doe voort, geef de strijd niet op. Nooit heb ik zoveel menselijke warmte gevoeld." Ze vertelt in het boek over het bezoek dat zij met haar familie aan de koning bracht. „Ik ver wachtte een zeer formele en koele ontmoeting, maar heb in tegendeel echte bezorgdheid ge voeld." Nabela is een doodge woon meisje, dat met haar moe dige optreden ongewild in de schijnwerpers stond. „Ik ben een Brusselse," schrijft ze, „ook Nabela Benaïssa foto reuter al staat op mijn identiteitskaart in het vakje nationaliteit: Marokkaanse. Ik voel me Bel gische, een culturele halfbloed." Nabela overweegt de dubbele nationaliteit aan te vragen en heeft de vaste wil geuit Neder lands te leren. In het boek vertelt Nabela hoe is ze is veranderd door de gebeur tenissen en de internationale aandacht die de dood van de kinderen kreeg. „Ik heb de in druk dat ik - eindelijk - met bei de voeten op de grond sta." Toch voelt ze zich nog een vrouw tus sen de pubertijd en volwassen heid, al hebben de ervaringen van de laatste jaren en maanden haar gerijpt. „Ik heb het gevoel dat ik in Sneeuwwitje en de ze ven dwergen heb rondgelopen en de slechte heks ben tegenge komen." Nabela heeft, anders dan veel Marokkaanse meisjes opge groeid in België, de banden met de islam weer aangehaald. De islam is voor haar een prachtige godsdienst, tolerant en zuiver. „Met je verhaal verpletter je op prachtige wijze de vooroordelen over moslimvrouwen," zegt de jonge Chinese Chow Tsjang Tsey in het voorwoord. Bij de voorstelling van het boek gisteravond toonde Nabela zich als een bescheiden meisje, dat echter met de andere ouders zal blijven strijden. „De vondst van Loubna was maar een etappe, maar we zijn nog lang niet aan de finish." Nabela zei veel waar dering te hebben voor het werk van de commissie-Dutroux, maar liet zich verder niet uit over de conclusies en aanbeve lingen. In naam van mijn zus was vol tooid aan de vooravond van de vondst van Loubna. De publica tie werd enkele dagen uitgesteld en aan het boek werd een nieuw hoofdstuk over de begrafenis toegevoegd. Binnenkort ver schijnt het in Frankrijk en Ita lië, terwijl een Arabische verta ling in voorbereiding is. Van de zojuist verschenen Nederlandse versie zijn al meer dan 20.000 exemplaren besteld. Jeruzalem (afp/rtr) - De Israë lische justitie lijkt niet van plan te zijn premier Benjamin Netanyahu opnieuw aan een verhoor te onderwerpen in het zogeheten Bibigate-schan- daal. Voor de Israëlische radio ver klaarde gisteren staatsprocureur Edna Arbel dat er geen plannen in die richting zijn. Volgens kran ten in Israël ziet het ernaar uit dat van vervolging van de pre mier dan ook geen sprake zal zijn. Mevrouw Arbel zei wel verschil lende meningen, maar geen reële verschillen te hebben gehoord in de reacties op de aanbeveling van de politie een gerechtelijke voor onderzoek te beginnen tegen Netanyahu voor fraude en machtsmisbruik. Premier Netanyahu foto reuter De meerderheid van de Israëliërs vindt dat premier Benjamin Netanyahu moet aftreden als hij wegens corruptie wordt aange klaagd. Dat blijkt uit een opinie peiling in de krant Maariv. Een peiling van de krant Yedioth Ahronoth geeft een enigszins an der beeld. Van de ondervraagden meent 52 procent dat de premier moet opstappen als blijkt dat hij begin dit jaar akkoord is gegaan met de benoeming van Bar-On tot procureur-generaal in ruil voor steun van de religieuze Shas-partij voor het akkoord met de PLO over Hebron. Bij de peiling van het instituut Dahaf die de Jedioth Ahronoth gisteren publiceerde spreekt 25 procent van de ondervraagden zich uit voor het onmiddellijke vertrek van de premier. Twintig procent vindt dat hij moet aftre den als hij wegens corruptie wordt aangeklaagd. Tirana (rtr) - In Albanië zal een referendum worden ge houden over het herstel van de monarchie. De Albanese troonpretendent, koning Le- ka, zei gisteren na afloop van een gesprek met president Sali Berisha dat het staats hoofd hiermee akkoord is ge gaan. Een datum voor de volksraadpleging is nog niet vastgesteld. De politieke par tijen en Berisha moeten daar over nog een besluit nemen, aldus Leka. De monarchie in Albanië is 58 jaar geleden af geschaft waarna koning Le- ka's vader het land ont vluchtte. Leka was toen net geboren. Rijswijk (anp) - Een Londense bende heeft het de laatste maanden gemunt op de superrijken. De politie vermoedt dat de bende exclusieve auto's met duur geklede inzitten den selecteert en achtervolgt. Wanneer de slachtoffers dan thuis uitstappen worden ze overvallen, met messen be dreigd en beroofd. In de laatste maanden zijn vol gens het Britse dagblad The In dependent al zestien van derge lijke roofovervallen gepleegd in de sjiekste Londense wijken. Gevreesd wordt dat het einde van deze reeks nog niet in zicht is. De opbrengsten zijn name lijk spectaculair. Sommige Londenaren blijken wandelen de juwelierszaken. Het meeste gedupeerd zijn de uit de autorace-wereld beken de Bernie Ecclestone en zijn vrouw. Pal voor het huis van het echt paar in Chelsea Square moest mevrouw Ecclestone onlangs een ring afstaan. Waarde: ruim anderhalf miljoen gulden. Chaos in Engeland na hom-meldingen Londen - Het trein- en wegverkeer in Groot-Brittanië is gisteren ontregeld door twee kleine explosies en een reeks bommeldingen. In de treinstations van Doncaster en Leeds ontploften twee lichte bommen. In Stoke, in het noordwesten van Groot-Brittannië, maakte het Britse leger twee pakketjes onschadelijk waarvan wordt aangenomen dat ze bommen bevatten. Er vielen geen ge wonden. De stations van Stoke, Doncaster en Crewe waren ont ruimd na telefonische bommeldingen bij de politie. Ook een groot gedeelte van de autosnelweg M6 was na de bom-meldingen afge sloten. De bellers noemden de code die het verboden Ierse Repu blikeinse Leger, IRA, normaliter gebruikt om aanslagen aan te kondigen. Bosnische Serviër vrijgesproken Lausanne - Een militaire rechtbank in het Zwitserse Lausanne heeft de Bosnische Serviër Goran Grabez gisteren vrijgesproken van oorlogsmisdaden. Grabez (32) was in 1995 gearresteerd toen hij in Genève asiel aanvroeg en opgemerkt werd door vluchtelin gen uit Bosnië. De aanklagers hadden gezegd dat Grabez in de zo mer van 1992 in het beruchte concentratiekamp Omarska moslims en Kroaten had mishandeld. Hij zou zeker één gevangene hebben doodgeslagen. Grabez was de eerste persoon die ooit in Zwitser land terechtstond wegens vermeende oorlogsmisdaden. Hij krijgt een schadevergoeding van 100.000 Zwitserse frank (131.000 gul den). 'Moslims beramen een aanslag op de paus' Rome - De Italiaanse veiligheidsdiensten staan op scherp. Zij heb ben aanwijzingen voor terroristische aanslagen door fundamenta listische moslims. Eén van de doelwitten zou paus Johannes Pau- lus II zijn, aldus het Italiaanse persbureau Ansa. Vorige week werden kort voor de aankomst van de paus in Sara jevo anti-tankmijnen onschadelijk gemaakt, die waren geplaatst onder een brug bij de route die het hoofd van de RK Kerk in de Bosnische hoofdstad zou volgen. De paus zou wegens zijn toena deringspogingen tot de islam een populair doelwit van fundamen talistische moslims zijn. PKK bedreigt Günter Walraff met de dood Bonn - De in Duitsland verboden Koerdische Arbeiderspartij PKK heeft de schrijver en journalist Günter Walraff met de dood bedreigd. Dat heeft de schrijver in een interview met de Duitse publieke omroep ARD gezegd. De PKK neemt het Walraff kwalijk dat hij een boek van een overloper van de terreur-organisatie heeft vertaald en dat hij de organisatie ervan heeft beschuldigd dissidenten 'te liquideren'. Vice-premier China zegt bezoek af Peking/Den Haag - Vicepremier Zhu Rongji van China heeft zijn bezoek aan Nederland en drie andere Europese landen afgezegd in verband met de westerse pogingen China veroordeeld te krijgen in de mensenrechten-commisie van de VN. Dit hebben diplomaten in Peking gisteren gezegd. Het bezoek stond gepland voor eind mei. EU stemt in met Cuba-compromis Brussel - De Europese Unie gaat na lang beraad akkoord met een Amerikaans compromisvoorstel dat investeringen in Cuba voorlo pig mogelijk blijft maken. Gisteren stemden de lidstaten schrifte lijk in met het akkoord met de VS, dat Europees handelscommis saris sir Leon Brittan een week eerder bereikte. Woensdag konden de EU-ambassadeurs nog niet tot overeenstem ming komen. De EU-landen hebben er moeite mee dat de Verenig de Staten buiten hun eigen grondgebied landen als Cuba of Iran willen aanpakken. Twee doden bij gevecht neonazi's Berlijn Berlijn - Twee neonazi's zijn gedood tijdens een steekpartij tussen extreem-rechtse groepen in Berlijn. De politie arresteerde twee Berlijnse neonazi's als verdachten. Dit zei een woordvoerder van het plaatselijke ministerie van Justitie gisteren. De twee slachtof fers van de steekpartij, die zich gisternacht voordeed, waren leden van de neonazi-groep Wittenberg uit Saksen-Anhalt. Eén van hen was er de leider van. De vechtpartij brak uit na een gezamenlijke bijeenkomst van neonazi's. Nairobi/Kisangani (afp/rtr) - De Zaïrese opstandelingenleider Laurent Kabila heeft gisteren nog eens herhaald geen behoefte te hebben aan een onderhoud met president Mobutu. Hij zei alleen de korte ceremonie van het aftreden van de president te willen bijwonen. Volgens Ka bila zullen zijn manschappen Kinshasa binnenmarcheren als Mobutu weigert te vertrekken. President Nelson Mandela heeft Kabila en Mobutu uitgenodigd voor een bespreking in Zuid- Afrika. Honderden boze dorpelingen in het door de rebellen bezette oos ten van Zaïre hebben gisteren in Kisangani wagens van de UNHCR, de vluchtelingenorgani satie van de Verenigde Naties, met stenen bekogeld. Zij verhin derden een hulpkonvooi om van een veerboot op de Zaïre-rivier af te gaan en bedreigden de hulp verleners. Volgens een woordvoerder van de UNHCR protesteren de dorpelin gen tegen de aanwezigheid van de tienduizenden vluchtelingen, overwegend Rwandese Hutu's. De Za'irezen beschuldigen hen van geweldsdelicten, waaronder de moord op zeven van hun dorpsgenoten. Zij vinden dat de hulporganisaties te veel zorg be steden aan deze buitenlanders. „De situatie is zeer gespannen. We moeten haar eerst laten kal meren door met de bevolking te praten en hun te zeggen dat ons enige doel is de vluchtelingen zo snel mogelijk te repatriëren." De UNHCR hoopt op korte termijn alsnog naar de kampen te kunnen gaan. Ten zuiden van Kisangani ver blijven tussen de 80.000 en 100.000 Hutu's uit Zaïre, onder wie militairen van het vroegere Rwandese leger en van de extre mistische Interahamwe-militie, die verantwoordelijk worden ge houden voor het bloedbad onder de Tutsi's in 1994. De UNHCR wil de vluchtelingen met een luchtbrug naar Rwanda terugbrengen, maar moest deze actie uitstellen nadat onder de vluchtelingen cholera was uitge broken. Ook hebben de rebellen nog geen toestemming gegeven voor de operatie, die vandaag zou begin-

de Stem | 1997 | | pagina 5