de stem rxpn.n: Verbrandingsoven Moerdijk: prachtig staaltje milieutechniek deStem - remen. 1} 7) Jantje Smit - Ik zing dit lied v 1> F""» Bauer Marianne Weber - De regenboog 3 3) Spice Girls - Mama (5) Az Yet-Hard to say I'm sorry 2) R. Kelly -1 believe I can fly 'f 4) KeBy Family - Fell in love wil (12) Lutricia McNeal - Ain't that iu the way 6) No mercy - When I die <8> Hakkuhbar - Supergabber llfc (27) Flamman Abraxas feat I Rynx - I'll be 9) En Voguer - Don't let go (love) (10) Sarah Brightman Andrea Bocelli - Time to (19) Gala - Let a boy cry (21) Skunk Anansie - Hedonism (ius because you) (11) No Doubt - Don't speak (15) Sash-Encoreunefois (18) The blue boy - Remember me (14) Future Breeze-Why don't voi dance with me (20) Eternal - Don't you love me |(13) DJ Cool - Let me clear my thro! (17) Foxy Brown Feat, blackstri Get me home (16) Party Animals - We like to pa (22) Cirque du Soleil - Alegria j I (42) Juggernaut -Ruffneck rules da artcore scene I (23) Backstreet boys- Anywhere for you I (25) Carlo Irene - Pittige tijden w I (26) The Frank Cunimondo trio feat L.Marino - (24) Monstars of Space Jam -Hit'm high (45) Gabber Piet - Love U hardcoref. j (51) Katja Schuurman - Wereldmeid... (39) Blackstreet - Don't leave me S (30) Captain Jack - Together and forever! (54) The Course - Ain't nobody I; (28) BN'ers voor BNN- Hij gaat coor (43) Bee Gees - Alone (31) Puff Johnson-Over and over.® (j (65) Republica - ready to go ii (29) ICT - Lasciati tentare k (32) Chris Rea/Shirley Bassey 0 La Passione (50) Delinquent Habits - Tres delinquentes 41'. (41) Tatjana - The first time (56) 'n Sync-Tearin'up my heart i (87) Hero - Toen ik je zag (46) Red 5 -1 love you....stop! (35) Texas - Say what you want (59) Ruth Jacott - Hartslag j (33) 3T - Gotta be you (-) Soundlovers - Run a way (38) Whitney Houston - Step by step (71) Depeche Mode - It'no good j (49) Dignity - Talk to me (37) White town - Your woman (40) Apollo 440 - Ain't talkin' 'boui dub (52) Gordon - Niet een zoals jij (47) BZN - La spagnola (60) MR-To France I (36) Gabber wijfie - Klappus in je handjes i) (44) Madonna - Don't cry for me Argentina ii (63) Spiros - Denk ook aan mij (34) Charly Lownoise Mental Theo - Party (53) Toni Braxton - Un-Break my heart k (81) The source feat, candi staton - You got the E) (-) Nasty - Hou me vast li (64) Lisa Stansfield - The real thing (-) Willy Alberti Andre Hazes - Jij bent het (55) Gala - Freed from desire (48) N-Sync -1 want you back P (-) Bloodhound gang - Fire water burn i) (74) Quad City DJ's-Space Jam I) (75) Spice Girls-Say you'll be there j I (57) Linda, Roos en Jessica - Goeie i dingen it (83) Nana - Darkman Weekend ZATERDAG 19 APRIL 1997 Men ruime een ontbijttafel af. De broodkorstjes gaan in de gft-emmer, het lege jampotje naar de glasbak, het hagelslagdoosje mag bij het oud papier, alleen het melkpak en margarinekuipje gaan nog gewoon de kliko in. Dankzij afvalscheiding produceert een gemiddeld Nederlands gezin een stuk minder huisvuil, maar nog altijd teveel om te storten. Daarom wordt een deel van ons afval tegenwoordig verbrand. Een van de plekken waar dat gebeurt is op het industrieterrein Moerdijk, waar begin dit jaar een nieuwe verbrandingsoven in gebruik is genomen. Foto's: Ben Steffen Tekst: Jan van Zuilen (70) Mrs. Einstein - Niemand heeft nog tijd (-) Flashback - Black Betty (61) Khaled - Aicha (78) Cake - The distance (79) Rowwen Heze - En dan is t ma' 78 (-) DJ Jean SPeran-Let yourself 791 (85) Candy Dulfer- For the love of you >801 (76) Elton John 8r Luciano Pavarotti - Live like horses (91) Gerard Joling - Without your love 821 (67) Spice Girls - 2 become 1 (62) 3T-lneedyou (72) Boudewijn de Groot - Avond >85; (80) TWB (The Wonderboys) It's over 86- (82) Paul de Leeuw en Simone Kleinsma - 187) (--) Bruce Springsteen - Secret Garden „j ;S8> (66) De Dijk -Laat het vanavond gebeuren ;S9) (93) Gino Politi - Viva la mamma (95) Simone Kleinsma - Doe een ,91(88) Puff Daddy -Can't nobody hold (89) WetWet Wet - If I i>ever see *°U 17 (-) Total Touch -Standin' strong, together! (100) Babette - Why can t we live 95; (-) Beck - The new pollution (99) Daft punk - Da funk 97; (94) Madonna - Another suitcase another hall A hit more I (-) Sandy Kandau - A little (84) Real DJ-You make me feel (58) Mc Lyte - Cold rock a parV ife.-- De skyline bij avond van verbrandingsoven en elektriciteitscentrale op industrieterrein Moerdijk. De twee zijn met elkaar verbonden in die zin dat de verbrandingsoven hete stoom produceert die in de elektriciteitscentrale gebruikt wordt om stroom op te wekken. a wat aan loopproble men tijdens de opstartfase begint de ver brandingsoven nu aardig warm te draaien. Overdag rijden vuilniswagens af en aan, 's nachts wordt het af val in containers op treinen aangevoerd. Bij optimaal gebruik heeft de oven een verbrandings capaciteit van 600.000 ton afval per jaar. De bedoeling is dat 70 tot 80 procent per spoor naar Moerdijk komt. Daar voor zijn dagelijks twee treinen nodig. De ene trein laadt afval in Eindhoven en Tilburg, de andere in Goes en op de Kragge bij Bergen op Zoom. De rest wordt per auto aangevoerd vanaf de vuilstort bij Ze venbergen. Vanuit de ker nen Moerdijk, Zevenber gen en Klundert rijden de vuilniswagens rechtstreeks naar de verbrandingsoven. Voor de chauffeurs is het al routine geworden. Eerst wegen, dan via een schuin oplopende weg naar het losplatform, bij binnen komst in de loshal de vuil niswagen recht voor de stortbunker rijden, een stukje achteruit zetten, klep losmaken en kiepen maar. Nog een keer schud den, door met de rem inge drukt de koppeling snel op te laten komen en meteen weer in te drukken, om de bak helemaal leeg te ma ken en klaar is Kees. De vuilniswagen is nog niet weg of het vrachtje hangt al in de klauwen van een van de twee hijskranen die het afval vanuit de bunker in de oven depone ren. Per keer hangt acht tot tien ton afval in zo'n grij per, maar ondanks het me- ga-karakter van de ver- m Twee hijskranen takelen het afval uit de bunker in de oven. Per keer pakken de klau- K Sa wen van de grijper acht tot tien afval beet. 'De centrale controlekamer vanwaaruit de verbrandingsinstallatie wordt aange stuurd. De bediening is vrijwel geheel geautomatiseerd, zodat met een minimum aan personeel kan worden volstaan. Omdat het verbrandingsproces vol continu doorgaat wordt er gewerkt in een vijf ploegendienst. Per ploeg zijn maar zeven mensen nodig, voor vijf ploegen samen komt dat neer op 35 man. In totaal werken bij de vuilverbran dingsoven Ê5 mensen. Dat is inclusief onderhoudsmonteurs, chauffeurs van container auto's, mensen die de reststoffen verwerken, portiers en kantoorpersoneel. Door een kijkluikje is een blik in de oven mogelijk. De vuur haard wordt overigens vanuit de controlekamer permanent in de gaten gehouden via een ge sloten videocircuit. Na verbranding blijft een kwart van het af val in de vorm van slakken over. Die slakken worden nog zoveel mogelijk gezuiverd, on der meer door er met behulp van magneten resten van metalen uit te halen. Daarna wor den de slakken op het terrein van de ver brandingsoven gestort en nat gehouden om goed uit te logen. Als ze een week of zes gele gen hebben, mogen de slakken gebruikt wor den voor onderverharding van wegen en ter ms. v ms brandingsoven is het toch aardig om te zien dat het proces volgens dezelfde foefjes werkt als het stoken van een vuurtje in een open haard, een allesbrander of een hoop tuinafval. Om de zaak brandend te houden, moet je zorgen dat er lucht (is zuurstof) bij komt en dat het vuur gelijkmatig verdeeld wordt. Dat doe je door er met een pook in te porren. Precies zo, maar dan in het groot gaat het ook bij de verbrandingsoven. Eerst schudden de hijskranen het vuilnis goed los door het een keer op te pakken en meteen weer te laten val len. Als de grijper boven de oven hangt, wordt het niet in één keer gedumpt maar geleidelijk losgelaten, an ders zou het vuur verstik ken. De lucht die het vuur aan wakkert, wordt aangezo gen uit de loshal en via de afvalbunker in de oven ge blazen. Voordeel daarvan is dat ook meteen de stank wordt afgezogen, jle moet al haast met je neus boven de afvalbunker gaan han gen om te ruiken wat voor product de verbrandings oven verwerkt. De ovens (het zijn er drie naast elkaar met uitbrei dingsmogelijkheden voor een vierde) worden op een temperatuur van 950 tot 1000 graden celsius gehou den. Zonodig, bijvoorbeeld als het afval erg nat is, wordt met gasbranders bij gestookt. Om de verbran ding te bevorderen wordt het vuur regelmatig opge pookt door de rastervloer hydraulisch heen en weer te bewegen. Toch verbrandt niet alles. Wat overblijft zijn slakken en as. Het as wordt afgezo gen en opgevangen in een filter waarna het herge bruikt kan worden voor de productie van asfalt. Op jaarbasis blijft van de 600.000 ton afval circa 12.000 ton as over. De berg slakken is aanzienlijk om vangrijker. Onder slakken wordt verstaan alles wat niet verbrandt of niet vol ledig verbrandt, bijvoor beeld lege blikjes. Op jaar basis blijft er ongeveer 150.000 ton onverbrand af val over, een kwart van het totale aanbod. Slakken worden gebruikt voor on derverharding van wegen, maar worden eerst nog wel zoveel mogelijk gezuiverd^ op componenten die wel recycelbaar zijn, zoals me talen en aluminium. Blijft verder over de rook die via de tachtig meter ho ge schoorstenen naar bui ten wordt geblazen. Ook die is grondig gezuiverd op de aanwezigheid van scha delijke stoffen, met name dioxyne, zware metalen, zoutzuur en zwavel. Laatstgenoemde stof wordt uit de rook gehaald door er kalk aan toe te voegen. Door het mixen van kalk en zwavel ontstaat gips, dat naar de bouwindustrie gaat. Op jaarbasis gaat het om 3000 ton gips. Dioxyne wordt opgevangen in een filter en opnieuw ver brand. Wat er verder nog aan giftige stoffen inzit, wordt via allerlei chemi sche reacties uiteindelijk neergeslagen in een slib- bad, waar na droging een soort koek van overblijft. Omdat dit puur chemisch afval is dat nergens anders meer voor gebruikt kan worden, wordt dit afge voerd naar de speciale ver brandingsoven voor che misch afval in het Rijn mondgebied. Op jaarbasis gaat het naar verwachting om 3000 tot 4000 ton. De rook die uiteindelijk via de schoorsteen de verbran dingsoven verlaat bestaat na deze behandeling voor 99 procent uit volstrekt on schuldige waterdamp. Maar het verhaal is nog niet af. Behalve slakken, as en rook blijft er ook nog warmte over en ook die wordt zoveel mogelijk her gebruikt en wel om stoom te produceren. Dat gebeurt in ketels die boven de ovens hangen. Die stoom wordt gebruikt om stroom op te wekken in de naast de vuilverbrandingsoven ge bouwde elektriciteitscen trale, wat een aanzienlijke besparing aan brandstof oplevert. Vanwege de band met de verbrandingsoven wordt gesproken van een warmte-kracht-centrale. Na gebruik in de elektrici teitscentrale wordt de nog steeds behoorlijke hete stoom naar het nabijgele gen fabriekscomplex van Shell Chemie gevoerd. Daar wordt de stoom onder meer gebruikt voor het rei nigen van pijpleidingen. Via Shell komt de stoom uiteindelijk weer terug bij de verbrandingsoven om opnieuw verhit te worden, waarmee de cyclus rond is. Al met al mag het proces van begin tot eind een prachtig staaltje milieu techniek genoemd worden. Daar is het prijskaartje ook naar. De bouw van de verbrandingsoven vergde een investering van bijna negenhonderd miljoen gul den. Die investering moet worden terugverdiend door het verbranden van afval, waar de aangesloten ge meenten een rekening voor krijgen. En die verhalen die rekening uiteindelijk via de reinigingsrechten op Tachtig jaar waakzaamheid over het Derde Gebod Ramp met de Titanic blijft tot verbeelding spreken Stille stranden op Grieks eiland vol toeristen Zo verandert hujsvuH in eleMriciioil 92 «*iCv - PAGINA PAGINA PAGINA j r-1^5 neniand tenlanfl Hwmis Internet 1 levert De Stem nieuwe schare lezers PAGINA t)-

de Stem | 1997 | | pagina 43