EEFJE Kom in actie deze in Lourdes zomer: Zoontje gaf Ray Slijngaard doel in zijn leven Surfpunkers Travoltas dromen van hit Ingrid Bakermans uit Bavel hielp mensen in Lourdes. foto kees van dongen Overweeg je deze zomer eens een keer niet wekenlang te gaan sudderen op het strand, maar wil je een vakantie waarin je jezelf nuttig maakt, je iets doet voor anderen en je in contact komt met jongeren uit andere landen? Dan is een alternatieve werkvakantie misschien iets voor jou. De komende weken doet Ragazzi je een paar ideeën aan de hand. Vandaag: naar Lourdes. Door Liesbeth Oeseburg Ingrid Bakermans (19, studente Sociaal Peda gogische Werk) uit Bavel verbleef vorige zo mer een week in Lourdes om daar als vrijwil liger te werken voor de Lourdesgroep Ne derland. Deze Lourdesgroep bestaat uit jon geren tussen de 18 en 25 jaar, die elk jaar in mei en juli met de trein naar Lourdes gaan. Ze helpen daar de zieken ('gasten') bij alles wat er te doen is. Zo zorgen ze voor het ver voer van de mensen in Lourdes, bijvoorbeeld van het Accueil (het pelgrimsziekenhuis waar de gasten verblijven) naar een van de ker ken, het meelopen met de Lichtprocessie en het vervoer naar de eetzaal. Ingrid: „Ik had al zoveel positieve verhalen over dit vrijwilligerswerk gehoord van mijn zus en mijn nichten, dat ik nieuwsgierig was geworden. Dus besloot ik de ruim driehon derd gulden voor de treinreis en de kosten voor eten en onderdak te betalen en mee te gaan." „Ik zat samen met zo'n dertig andere Neder landse jongeren in een groep. We reden de zieke en oude mensen de hele dag rond en moesten ze vermaken. Veel sjouwen en du wen van rolstoelen, maar ook hele bedden. De gasten hoopten een zegen, een soort hulp van God, te krijgen. Bij de grot zag je krukken hangen van mensen die ze ineens niet meer nodig hadden. Ik vind het moeilijk te geloven dat er een wonder zou kunnen gebeuren." „Als je met een gast ging wandelen, had je tijd voor het bespreken van persoonlijke din gen met hem of haar. Soms schrok ik echt van de ellende die ze meemaakten. Er waren mensen met spierziektes, gehandicapten, be jaarden. Één iemand, die al jaren meeging naar Lourdes, zou voor het laatst meegaan omdat ze niet lang meer zou leven. Die vrouw schreef nog een brief om ons alle maal te bedanken voor de goede zorgen. Het afscheid was ontroerend. Alle gasten za ten op een rijtje en bedankten ons. Ze had den zoveel steun gehad aan die reis. Toen had ik echt het gevoel dat ik iets voor die mensen had betekend. Ik vind het belangrijk om iets voor anderen te doen, dat zit ge woon in me." De hele reis bestaat niet alleen maar uit wer ken. Tussendoor hebben de jongeren af en toe tijd voor zichzelf. „De sfeer tijdens de reis was geweldig. Ik had een goede band met de gasten die ik vervoerde, maar vooral ook met de andere vrijwilligers, 's Avonds gingen we naar een soort café. Soms kwa men we onder leiding van de pastorale me dewerker bijeen en vertelden wat we die dag had meegemaakt. Dat was leerzaam. We discussieerden ook over God en het ge loof. Ik ben wel katholiek, maar ik doe er niets aan. Maar als je die verhalen over Lour des hoort en je bent daar, dan kijk je toch heel anders tegen het geloof aan. Je gaat je afvragen of Hij misschien echt bestaat." „Vroeger gingen er vooral mensen met een kerkelijke achtergrond mee op werkvakantie naar Lourdes. De jongeren zijn echter in de loop van de jaren nogal veranderd," aldus Peter Wijts, secretaris van de Lourdesgroep Nederland. „Toch gaan er ieder jaar weer meer jonge mensen mee. Afgelopen jaar kwamen we op dik over de honderd vrijwilli gers. Dat vind ik vandaag de dag vrij uniek. Het is echt verbazingwekkend dat zoveel jongens en meiden zich vrijwillig een week de blubber willen werken voor een ander." De secretaris benadrukt dat het naast licha melijk vooral ook geestelijk zwaar werk is. „Ze komen soms met zaken terug waar ze niet mee om kunnen gaan. Sommige ernstig zieke mensen willen allerlei ervaringen kwijt aan de mensen die de rolstoelen duwen. Bij sommigen in de vrijwilligersgroep komt het een en ander los. In deze week wordt dan ook veel gepraat maar gelukkig ook gela chen." „Mijn vriendinnen begrepen niet zo goed wat ik nou zo nodig in Lourdes moest doen," merkt Ingrid op. „Ze hoorden de naam Lourdes vallen en dachten gelijk aan bidden en zwaargelovige mensen. Ik ben niet supergelovig maar ik help gewoon graag mensen. Ik vergeet nooit hoe dank baar die mensen waren." Wie meer wil weten over de Lourdesgroep Nederland, kan bellen met de secretaris van de Lourdesgroep Nederland, Peter Wijts. Zijn nummer is: 0113-232407. Volgende week een gesprek met de Duitse Nina die twee weken in Frankrijk op werkvakantie was voor de mensenrechtenbeweging ATD-Vierde Wereld. Door Marjolein Rotsteeg De eerste solo-single van rapper Ray Slijngaard Three times a day verschijnt een jaar na de split van 2Unlimi- ted. In het afgelopen jaar is veel gebeurd. Ray werd vader van een zoon, Rayvano. Hij kapte met Raymar Records en zijn compagnon Marvin Tholen. Zijn nieuwe platenmaatschappij vernoemde hij naar zijn zoon. Voor Versace iiep hij zijn eerste modeshow als model. Jean-Paul Gaultier heeft hem ook al gevraagd. Een groot deel van het jaar bracht hij door in The Sta tes om zijn solo-album op te nemen dat later dit jaar uitkomt... Met Three times a day gaat Ray op de R&B-tour. R&B was al langer een grote liefde van hem. „Qua produ cers zijn Babyface en Teddy Riley de top," vertelt Ray. „Ik heb ze allebei onlangs ontmoet in LA bij de uitreiking van i 4 The Soul Train Awards. Ze TPmi> zjjn heel re- jw laxed. Het laatste jaar heb ik in Amerika met veel ver schillende mensen gewerkt. Ik vind de hele American music-scene helemaal te gek." Waf doe je dan nog in Nederland „Nederland is toch mijn land. En Monaco natuurlijk, maar daar ben ik heel weinig." Dat is vanwege de belasting? „Ja, zoiets. En voor het mooie weer. Monaco is ook lek ker dichtbij, anderhalf tot twee uur vliegen. LA is tien uur vliegen. Het is wel een droom van me om daar la ter iets te gaan zoeken." Wat heeft LA dat Nederland niet heeft? „Veel meer glitter glamour. In LA zijn er niet veel mensen die me herkennen, omdat 2Unlimited nooit echt is doorgebroken in Amerika. Heel veel zwarte mensen daar zijn goed bezig. Ze werken samen en zet ten met elkaar bedrijven op. Die samenwerking mis ik hier een beetje. In Nederland heb je toch meer onderlinge jaloezie. Natuurlijk heb je in Amerika ook gangs en alles. Dat is de keerzijde. Maar in de music-scene hebben ze wel respect voor elkaar en proberen ze samen dingen op te zetten. Babyface doet wat met L.L. Cool J en Jody Watley. Hier begint het een beetje, zoals Trijntje Oosterhuis met Marco Borsato en Anita Doth met René Froger." Hoe kijk je nu terug op 2Unlimited? „Ik heb er nog steeds geen moment spijt van gehad. En niet alleen omdat ik er goed geld mee heb verdiend. Ik heb gewoon veel geleerd en gezien. Door de fouten en de goede dingen uit het 2Uniimited-verleden kan ik nu mijn hele solo-project zelf doen vanuit mijn eigen platenmaatschappij." Wat waren de foute en goede dingen „Goed waren het succes, het performen en dat veel mensen je als artiest waarderen. Minder leuk was de manier waarop de producer ons heeft behandeld. Het heeft ons pijn gedaan dat hij ons niet echt waardeerde. Eigenlijk wilden Anita en ik doorgaan met 2Unlimited, maar hij wilde ons in niks tegemoetkomen. Ik ben op mijn achttiende begonnen. Toen wist ik niks van con tracten. Nu stel ik ze zelf op. 2Unlimited achtervolgde, en doet dat nog steeds, me overal, dus daar mocht wel wat tegenover staan. De echte reden voor de breakup is dus niet iets tussen Ray Slijngaard gaat op de R&B-toer. foto rayvano records ons onderling geweest. Anita wilde wel verder met dance en ik met R&B. Toen hebben we besloten ieder onze eigen kant op te gaan. Ik ben nog een paar keer met haar wat gaan drinken in de stad, maar nu zien we elkaar niet meer." Wat is er met Raymar Productions (oa. TOF, Deams) ge beurd? „Ik heb Marvin (Tholen-mr) een kans gegeven, omdat hij een heel goede vriend van me was, maar hij kon die functie niet waarmaken. Toen zijn we ermee gestopt. Hij is weer meer de artiestenkant opgegaan en ik heb een nieuw team mensen om me heen gezet. Nu is het Rayvano Records. Sinds kort heb ik ook mijn eigen stu dio, de X-Rayted Studios in Amsterdam, waar we veel dingen voorbereiden, ook R&B voor Amerika. In The States zijn ze helemaal weg van Europese artiesten; die klinken toch weer even iets anders." Waar droom je nog van? „Dat het succes doorgaat. Niet eens zozeer het geld. Succes is gewoon een kick: de aandacht, het optreden, het travelen, het hele circus. Daaraan raak je best ver slaafd. Mijn droom is doorbreken in Amerika." Wat is er voor jou zoal veranderd door de komst van je zoon Rayvano? „Het heeft een soort rust in mijn leven gebracht. Toen 2Unlimited uit elkaar ging, was het een hectische tijd. Het was toch effe wennen en effe bijten. De manier waarop alles ging was niet helemaal oke. Ik ben twee maanden naar Amerika geweest om even helemaal weg te zijn. Toen ik eenmaal in de studio zat en een beetje kon leven met mijn zoontje, kwam ik weer tot mezelf. Die rust in mijn leven had ik gewoon nodig. Vijfjaar lang was het een gekkenhuis. Leef maar en 'go for it'. Nu heb ik een doel. Alles is meer gecoördi neerd en georganiseerd. Ik ga niet meer echt stappen met vrienden. Als ik uitga, vraag ik me in een club vaak af wat ik er doe. Ik had ook lekker thuis kunnen zittem met mijn zoontje." De Tilburgse punkband de Travoltas in het Willem Il-stadion. foto kees van dongen Door Bas Timmers Wie droomt nooit eens van een zonnig strand in Mexico, waar je lekker kunt surfen? De Travoltas doen dat in elk geval wel. Baja California heet het tweede album van het Tilburgse vijftal. Klonken ze op de eerste plaat nog wat puberaal, muziektijdschrift Oor durft de groep nu zelfs 'een punkband van internationale allure' te noemen. Met die kwalificatie zijn de Travoltas het gedeeltelijk eens, aldus zanger Perry Leenhouts (24). „We maken muziek van Europees niveau, ook op technisch gebied. Maar we be schouwen ons niet als een punkband. We werken met heel sterke melodieën en zanglijnen." Wie de muziek van de band hoort, kan echter niet om de invloeden van de Ramones of Bad Religion heen. „Dat zijn inderdaad de enige punkbands waar we nog naar luiste ren. Bands als NoFX of Lagwagon doen niets nieuws. De meeste van die groepen lijken ontzettend veel op elkaar." De 23-jarige gitarist Vincent Koreman vult aan: „Met Baja California voegen wij iets extra's toe, namelijk sterke zang- lijnen en koortjes. Dat komt vooral omdat we luisteren naar bands als de Beach Boys, Weezer en Nada Surf." Het etiket 'puberale punk' zal de groep echter nog wel een tijdje met zich mee dragen. De heren waagden het ooit eens om in echte seventies glitterpakken het podium te betreden, maar dat was volgens de zanger niet echt een succes. „We hebben dat twee keer gedaan. Het publiek stond perplex, wist niet wat er gebeurde. Daardoor kregen we een puberaal imago, ook omdat de teksten dat waren. Op den duur zal dat etiket wel verdwijnen." Op het nieuwe album staan weinig diepzinnige onderwer pen als trucks, surfen en, uiteraard, vrouwen centraal. Maar de teksten zijn in elk geval volwassener dan de door seks gedomineerde eerste plaat Kill! Kill! Kill! Sex! Sex! Sex!. „Ik schrijf in principe over mijn eigen ervaringen, en over dromen die ik heb. In het Engels gaat dat makkelij ker, in het Nederlands klinkt het meestal niet." Koreman: „Neem nou Van Dik Hout, die zingen 'Nu doet het pijn'. Hou toch op man, dat doe je toch niet. Boudewijn de Groot kan het wel, die ontstijgt de Nederlandse taal. Maar ja, De Groot is beter dan het gros van de Nederlandse bands." Zelfverzekerdheid kun je het tweetal niet ontzeggen. Ze zijn overtuigd van hun mogelijkheden. Ze zijn de leiders van de band. Ze studeren niet meer, hun leven staat in het teken van de Travoltas. „We praten de hele.dag over de muziek, over organisatorische dingen, noem maar op. Al les wat we doen plannen we. Het toffe is dat we de doe len, die we ons bij elk album stellen, bereiken. Met Baja California wilden we een single op de radio krijgen, veel buiten Brabant spelen en een grootse cd-presentatie doen. Dat is allemaal ai gelukt. Die presentatie was daarom een van de mooiste dagen uit mijn leven," vertelt de gitarist. Het laatste jaar braken meerdere bands uit Midden-Bra bant door: Brotherhood Foundation, Undeclinable Ambus cade, Green Lizard, en eerder al City Pig Unit. Die bands trekken veel met elkaar op. De Travoltas moeten daar niet veel van hebben. Leenhouts: „Het is een kliekje, wij vallen daarbuiten. Die mensen moeten elkaar allemaal aardig vinden, ze vinden eikaars muziek allemaal goed. Zolang er een beetje gitaar in zit en het is hard dan vinden ze het al best. Terwijl ik de meeste van die bands muzikaal klote vind. ik vraag me vaak af of zij geen eigen mening heb ben. Die mensen vinden zich ook vaak belangrijk. Onzin, wij zijn ook niet belangrijk, wij zijn er nog lang niet. Al leen met de Undeclinable Ambuscade kunnen we goed opschieten, die zijn nog zichzelf." De zanger en gitarist richtten de band acht jaar geleden op. Tot een jaar geleden deed Leenhouts zowel de zang ais de drums. Maar die combinatie was volgens hem niet ideaal. „Met een echte frontman is de uitstraling op het podium beter. Ik kan me beter bewegen, kan beter con tact leggen met het publiek en zing nu makkelijker en be ter." De bezetting wisselde in de loop van de tijd regelmatig. Bassist Eric van Vugt (22), net als het tweetal afkomstig uit Dongen, kwam de band in 1994 versterken. De 22-jarige Martijn Smits zit nu achter de drumkit. En gitarist Jasper van den Dobbelsteen (23) maakt sinds drie weken deel uit van de formatie. De uitbreiding is noodzakelijk om de muzikale koers wat te kunnen verleggen. „Het is een evolutie, langzaam ga je een bepaalde richting op. Je rust nooit op je lauweren, ook niet als je net een cd opgenomen hebt, We zijn nu weer met nieuw werk bezig. Dat zal wat melodieuzer wor den, het tempo zal wat naar beneden gaan," aldus gitarist Koreman. Het vijftal is op zoek naar erkenning. En daan/oor is bijna geen moeite ze te veel. Leenhouts heeft er bijvoorbeeld geen problemen mee om in zee te gaan met een grote platenfirma. De zanger daarover: „We willen dat onze mu ziek door iedereen te horen is. Een top 40-hit zou mooi zijn. Voor een alternatieve band als de onze is het immers veel moeilijker om een hit te scoren. En het is voor velen toch een graadmeter. Bovendien passen we onze muziek niet aan om een hit te scoren." De groep is ook in onderhandeling met Mojo. De concert promotor krijgt veel kritiek omdat ze in Nederland een monopoliepositie heeft, zeker in het clubcircuit. „Veel mensen zeiken over Mojo, maar ze kunnen wel dingen re gelen. Ze hebben de sleutel tot grotere optredens. Bands als de Heideroosjes en de Undeclinable Ambuscade heb ben ook een contract met hen." De Travoltas speelden in het voorprogramma van onder meer SNFU en Madball. Voor de komende maanden is de band al voor tientallen optredens geboekt. De groep is present op het skatefestival op Dynamo Open Air. Low lands is bijna zeker. In de zomermaanden is het de bedoe ling dat het vijftal een tour door Duitsland, Frankrijk en België gaat doen. „Dat zal twee of drie maanden duren. Het wordt wel improviseren, het Hilton kunnen we immers niet betalen. Maar dat houdt het spannend." wentelteefje) j- d e L c J. e r> '9* 8 eindredactie: paul verlinden reacties: vind ie jezelf heel interessant, heb je een goed idee of wil je gewoon je gal spuwen? schrijf of bel naar: ragazzi, postbus 3229, 4800 mb breda. telefoon: 076-5312379. nno sio-p OZ33 8 3 ?s-S sSji S-'S-e? ci 3 ps sr STg-"' 5T I' 8 -3 »|-jc 3 s l 1 8 ftftf S 3 f 3 rr -g-

de Stem | 1997 | | pagina 42