rouwen in leeland gaan ar trekken DE STEM Monument voor eerste Zeeuwse neger Jiltof weer aan de lag in Village Scaldia Een roos voor meneer Kole Terneuzenaar slaat er op los met knuppel Staten akkoord met fusie waterschappen Landbouw verontwaardigd over onteigening :oek naar ke baan? [ibeidsaanbod mannen krimpt puisjes gekocht door bevriende relatie 'Zeeland geen "ereenstemming Jubileumboek over veertig jaar Porgy Bess C1 nu is ver weg dichtbij.... aamsdonkSveer. .-metaal met aanvullende ig- art Raamsdonksveer, 162) 52 31 20. sdonksveer. 'APRO-diploma. Het egendienst met uitzicht op '.art Raamsdonksveer, 62) 52 31 20. in de richting landmeten, erk en om kunnen gaan met systemen. tart Oosterhout, '0162) 42 74 40. erhout. -opleiding in de richting ok schoolverlaters kunnen tart Oosterhout, >2) 42 74 40. ische dienst m/v installeren van machines en ig kunnen werken, enige chuifmaat is een pré. ar een schoolverlater. Start Oosterhout, (0162)42 74 40. sdonksveer, (0162) 52 31 20; erhout, tel. (0162) 42 74 40 'oor gemotiveerd personeel. DÉTACH Éd' INTERNATIONAL B.V.' Détaché International B. V. is gespecialiseerd in werving en selectie, uitzenden en detacheren van productiepersoneel. Ook adviseert Détaché International B.V. omtrent organisatiestructuren en operationeel personeel. cii Brabants"Nieuwsblad telefoon 076-5312300. fax 076-5312310 of 1165-^78882. fax 0165-578149 alleen te maken met he vakken en Je kunt de studie jdie krijg je opdrachten verschillende in teamverband :udie beginnen; Le verslaggever [razen - De Zeeuwse vrouwen gaan in de komende jaren de ttrekken van de provinciale economie. laannelijke beroepsbevolking («lijk hard aan het krim- 1 terwijl er steeds meer vrou- i werken. Dit blijkt uit [onderzoek van het Centraal [bureau (CPB) naar de bevol ken het arbeidsaanbod, fie cijfers komt verder naar adat de beroepsbevolking in Jst-Zeeuws-Vlaanderen en de taaizone de komende jaren [sterkst terugloopt. Zuid-Be- Indkan de grootste groei ver tillen, gevolgd door Tholen. [onderzoek naar de ontwikke- tvan het Zeeuwse arbeidsaan- ji-onderdeel van een lande- onderzoek - heeft betrek- Kop de periode tussen 1995 en Pi, it moet een houvast bieden i het overheidsbeleid op het 1 van verkeer en vervoer, hlelijke ordening, energie en hl. komst |idat niemand de toekomst pre- 3 kan voorspellen, is er voor ]l onderzoek - naast de pro- pale bevolkingsprognoses - in van drie verschillende Imrio's. Het eerste gaat uit van ittonomie in een verdeeld Eu- ii, het tweede van een samen- ikend Europa en het derde van le economie met scher- tinternationale concurrentie, ijens het Planbureau hebben scenario's evenveel kans om èlijkheid te worden, ha het begin van het onderzoek |ï)had Zeeland een beroeps- stlking van ongeveer 150.000: 1 mannen en 54.000 vrou wen. Voor het jaar 2020 verwacht het CPB in geval van scenario één een beroepsbevolking van 149.580 (83.650 mannen/65.930 vrouwen), bij scenario twee 167.580 (93.080/74.500) en bij scenario drie 173,540 (94.390/79.150). Voor Zeeuws-Vlaanderen - met in 1995 een beroepsbevolking van 44.000 - deed het CPB de vol gende voorspelling: in geval van een verdeeld Europa daalt de be roepsbevolking met ruim drie duizend en bij een samenwer kend Europa met 70. Alleen bij een globale economie is er een stijging te verwachten van 1610. Wat opvalt is dat in alle scena rio's het aantal werkende man nen daalt, in het eerste scenario zelfs met ruim 13.000. Vergrijzing Een medewerker van de CPB-af- deling Welzijn, Economie en Be stuur wijt dat aan de ene kant aan de aankomende vergrijzing en aan de andere kant aan het feit dat steeds meer jongeren de pro vincie verlaten. „Maar dat is na tuurlijk geen verrassing, dat wis ten we allang." De opmars van de vrouwen op de arbeidsmarkt is te danken aan de grote inhaalslag die nog steeds gaande is, zegt hij. „De maat schappij wordt steeds geëmanci peerder. Wat je ook ziet dat het aantal tweeverdieners stijgt. In Nederland zijn er overigens nog steeds minder vrouwen aan het werk dan in de landen om ons heen." p® verslaggever Mdplaat/Zierikzee - René Coltof Beheer bv uit Zierikzee pt de negentien huisjes van Village Scaldia in Hoofdplaat ®og afbouwen. Binnen twee weken wordt met de bouw be ien, over drie maanden moeten ze klaar zijn. woensdag werden de op een veiling gekocht VAN VOORPAGINA j van Zeeuwse Ge- n trok echter eind vorig de conclusie dat de condities M een uniform beleid te ko er niet beter op worden. Dit punt wordt gebaseerd op de .Mien in de gehanteerde Weldingsnormen bij de lïse gemeenten onderling en verschillen met de water- "ppen. ui trekt het dagelijks be- ®van De Drie Ambachten de ™sie dat er vooralsnog op niveau geen overeen- "ung valt te verwachten, moet vanwege gewijzigde Relingen de kwijtschel- sJegeling van het waterschap januari 1998 worden aan- De algemene vergadering - daarom in de loop van dit e® concreet wijzigingsvoor- f| concept-convenant en 5 ®sndöle gevolgen worden "urstei om de ontwikkelin- even af te wachten komt aan de orde tijdens de vergadering. door een toen nog onbekende partij. Gisteren werd bekend dat het gaat om Elander Properties I bv, een projectontwikkelaar uit Amsterdam. Het blijkt om een bevriende relatie te gaan van Cöltof. Die gaat nu in opdracht van Elander de huizen helemaal afbouwen en vervolgens verko pen. Hiermee lijkt een einde te zijn gekomen aan de problemen rond het bungalowpark Village Scaldia, die twee jaar geleden be gonnen. De twee grote aandeel houders van de Village Scaldia bv kregen ruzie, met als gevolg dat de bouw van de huisjes kwam stil te liggen. Er volgde zelfs een kort geding van de Vereniging van Huiseigenaren tegen de aan deelhouders, waarin zij een dwangsom van tienduizend gul den per dag bedongen als de eer ste fase niet op tijd (op 1 maart jl.) zou worden opgeleverd. Coltof is blij dat er eindelijk schot in de zaak zit. Hij geeft toe dat het een wat omslachtige con structie is, maar het was volgens hem de enige mogelijkheid. „Wij kunnen als aandeelhouders na melijk niet zomaar de hele zaak aankopen. Vandaar dat wij ie mand gevraagd hebben dat voor ons te doen. Het is nu zaak die huisjes zo snel mogelijk afge bouwd te krijgen. We willen ze verkocht hebben voordat het zo merseizoen begint." Zeeland Porgy Bess, veertig jaar jazz onder de kerktoren. FOTO'S WIM KOOYMAN 'LEKKERRR!' Wie er binnenstapte kreeg al tijd een stevige hand druk, vergezeld van die, wat raadselachtige, be groeting. 'Lekkerrr'. Misschien was het ge ven van een hand voor Frank Kotden wel net zo'n genoegen als het zoenen van de vrouwen die een bezoek brachten aan zijn jazzcafé. Porgy Bess, zo heet het nog steeds, maar vroeger zei je: Ga je mee naar de neger? Door Ronald Verstraten Die hand was geen klantenbin ding, vertelt Frank in een inter view uit 1972 dat in het jubi leumboek '40 Jaar Porgy Bess' wordt aangehaald. „Ik zie een bar meer als een trefpunt. De mensen die bij me binnenkomen, zijn mijn gasten. Als bij mij thuis iemand binnenkomt, dan wordt-ie ook begroet. Als de mensen hier binnenstappen, moeten ze zich thuisvoelen. Vandaar die begroeting." Een kleine dertig jaar eerder ging hij in dienst bij de mari niers op Curagao. Om de landing in Normandië voor te bereiden werden de militairen verzameld in New York. Daar draaide Ger- schwin's Porgy Bess. Een ope ra voor zwarte mensen, dat ver raste 22-jarige Frank. Tot dan toe had hij gedacht hij dat opera alleen voor blanken was. Bezienswaardigheid Het zou later de naam worden van zijn café. Voor het zover was, trok hij in oktober 1944 met het Britse bevrijdingsleger Terneuzen binnen. Voorop, als hoornblazer en tegelijk, als 'zwarte neger' een bezienswaar digheid. „Nee, Zeeland had toen nog nooit negers gezien. Maar het was wel een mooie," zegt echtgenote Vera in het boek. Hij trouwde haar in 1947. Tien jaar later begonnen ze Porgy Bess. Aanvankelijk als lunchroom, uitgebaat door 'de eerste Zeeuwse neger'. Gaandeweg veranderde Porgy in Een wereldberoemde jazzclub. 'Ah, Porgy Bess in Terneuzen'. een jazzcafé. De geschiedenis, gelardeerd met veel foto's, anek dotes en herinneringen beslaat grotendeels de eerste helft van het boek. Wapenfeiten als de eerste New Orleans streetparade in de Benelux, in 1967, Franks bemoeienissen met het Terneu- zense varenscentrum ('het is een sociale plicht om zeelieden goed te ontvangen'). Grote namen passeren de revue: Eddy Boyd, Jimmy Witherspoon, Pim en Ri ta en Art Blakey die in 1982 op het jazzfestival speelde en dat het mooiste optreden van zijn hele Europese tournee vond. Porgy stond aan de bakermat van dat Schelde Jazz Festival en Porgy was wereldberoemd. Bur gemeester Barbé getuigt daar van in zijn voorwoord, want toen hij ooit de wereldberoemde Blue Note in Manhattan be zocht, werd iedereen enthou siast toen hij vertelde dat hij uit Terneuzen kwam: „Ah, Porgy Bess, in Terneuzen." Hij noemt de verschillende ge bruikers van Porgy, maar ver geet de Blues-jongens die er toch ook al weer tien jaar concerten houden. We praten dan over het post-Koulen tijdperk, want Frank overleed in 1985. Nog net had hij zijn droom zien uitko men: een live-elpee van Lillian Boutté, opgenomen in Porgy. Een week later zong ze aan zijn graf en Terneuzen huilde. Hon derd vrijwilligers waren nodig om Porgy voort te zetten, al was, zoals Vera zegt, zijn ziel eruit. Alhoewel, als je er langsloopt zie je in gedachten nog altijd die af fiches van Oscar Harris The Twinkle Stars, of van Big John Russel. En je hoort voor de dui zendste keer: my pappa was a rolling stone... Toeverlaat Er werd een stichting in het le ven geroepen, Maja Lemmen, 'vrouw der vrouwen' werd het nieuwe boegbeeld. Was dat na tuurlijk eigenlijk ai, naast Frank die haar wegplukte uit de wol zaak aan de overkant van de straat. Haar rol wint citaatge- wijs aan belang. Eerst: 'eewige steun'. Dan: 'eeuwige steun en toeverlaat', tenslotte met de toe voeging '..van iedereen'. Als jong meisje helemaal in de war van de muziek van John Coltrane, later eigengereide Frank voordurend bijsturend, ziet ze zichzelf nu al te beschei den als deel van het meubilair. Haar uitspraak 'weg gaan ge woon lekker door', typeert haar helemaal. Stichting Waar zij aanvankelijk dacht dat het na de dood van Frank ge daan was met Porgy, pakten de leden van de stichting de draad uitstekend op. Van jazz alleen kon het café niet meer draaien, dus kwamen er allerlei andere podiumactiviteiten bij, van lite raire avonden, klassieke concer ten tot film en dixieland. Het boek, samengesteld door Wout Bareman, Pim Broekhuysen en Frits Jansen, vertelt het comple te verhaal tot op heden. Door al die verhalen en interviews heen, die zijn voorzien van vaak schit terende foto's, blijft Frank Kou- len als rode draad door het boek lopen. Dit is dan ook meer dan een stukje geschiedenis. Het is een monument voor de eerste Zeeuwse neger. 40 Jaar Porgy Bess, met teksten van Luc de Baets, Wout Bareman, Guus Heutinck en Marcel Modde. Uitgegeven door W.H. Broekhuysen, i.s.m. Stichting Watermerk. ISBN 9080361410. Intekenprijs 40 tot en met 20 april. Daarna 54. ZATERDAG 19 APRIL 1997 EEN rode roos in een witte stoel. Een bloem voor een ver dwenen meneer. Nogal wat Statenle den gingen er giste ren bij de maande lijkse Statenzitting gedachtenloos aan voorbij. Maar ande ren weer niet. Want meneer Kole is ge storven, en de be jaarde meneer Kole is jaren lang vaste toeschouwer ge weest bij de Statenzitting. Me neer Kole was een instituut. Ze noemden hem het achtenveer tigste Statenlid. Hij zat altijd in de witte stoel koffie te drinken in de foyer, een beetje krom de laatste tijd, want het ging niet zo goed meer. Hij was gezien bij de bo des en het bedienend perso neel en daarom heeft dat per soneel een rode roos gekocht en in de stoei gelegd vandaag. 'De herinnering blijft', staat op het kaartje. Een prachtig ge baar op deze eerste Statenzit ting na zijn dood. Meneer Kole reisde elke maand voor de Statenvergade ring af uit zijn woonplaats Ka- Door Cees Maas pelle en kreeg dan een lift van de ook daar woonachtige gedeputeerde Dek. Die bracht hem meestal ook weer thuis. Samen hebben ze honderden kilo meters afgelegd. Een politicus en een in politiek geïnteres seerde burger. Soms kreeg de gedeputeer de een chocoladeletter of een reep, als dank voor het ver voer. Soms ook kocht de gede puteerde op de terugweg twee kroketten, voor straks bij het eten, voor meneer en me vrouw Kole. Want dat is lekker bij de boterham. Meneer Kole en ik maakten redelijk vaak een praatje in de losse uren tussen de agenda punten. Hij noemde gedepu teerde Dek 'een heel goeie jongen'. En vandaag hoor ik van de ge deputeerde dat hij meneer Ko le heel erg mist. Zo gaan de dingen in het le ven. Meneer Kole is niet meer. Maar de herinnering blijft. Dat vertelt een rode roos in een witte stoel. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Vanwege het slaan van een Terneuzense met een honkbalknuppel moest de 23-jarige Terneuzenaar M.G. giste ren voor politierechter M. Zomer verschijnen. Met diezelfde knuppel had hij ook nog eens het interieur van de vrouw 'be handeld'. Het honkbalknuppelincident in augustus vorig jaar was niet de eerste keer dat G. met justitie in contact kwam. In januari 1996 had het bijzijn van acht politie mensen en de marechaussee hem er niet van weerhouden om de auto van zijn ex-vrouw zwaar te beschadigen. De politierechter vond dat G. in kort tijdsbestek nogal vaak 'ont plofte'. De verdachte voerde aan dat zijn hoge alcohol-gebruik de oorzaak was. Daarnaast zou hij de neiging hebben op zaken op te kroppen. De politierechter vroeg hem gisteren of hij op dat mo ment ook alcohol ophad, omdat ze zoiets meende te ruiken. De Terneuzenaar bevestigde dit ver moeden. „Ik heb het nodig om rustig te blijven, anders zou ik hier zitten beven als een rietje," legde G. uit. Officier van justitie J. Valente stelde voor om een reclasserings- rapportage op te laten stellen en het Zeeuws Consultatiebureau Alcohol en Drugs een verslag te laten maken. De politierechter sloot zich aan bij dit voorstel. Als voorwaarde stelde ze dat G. de mishandelde vrouw 125 gulden voor een nieuw horloge geeft. Van onze verslaggever Middelburg - Provinciale Staten hebben gisteren de fusie tus sen de drie Zeeuws-Vlaamse waterschappen unaniem goedge keurd. „Eindelijk is het dan zover, twee waterschappen in Zeeland. Een tje boven en eentje onder de Wes- terschelde," zo luidde de reactie van de PvdA-er Holtkamp. „Het is een belangrijke stap die hier vandaag gezet wordt," voeg de de CDA-gedeputeerde Dek (Waterhuishouding) er aan toe. „En als je zoals ik vind dat de waterschappen kunnen worden opgegeven is een fusie van drie naar één een stap op de goede weg," zo deed Statenlid Van Koi- lem (Groenlinks) zijn duit in het zakje. Veel woordvoerders lieten weten opgelucht te zijn dat het er einde lijk aan zit te komen. Binnen Pro vinciale Staten is immers al ja renlang aangedrongen op fusies in de wereld van de waterschap pen. Al klonken politiek nog wel eens andere geluiden. Zo herinnerde Holtkamp het CDA eraan dat die fractie zeven jaar geleden een motie had gelanceerd met de strekking dat er in Zeeland zeven waterschappen zouden blijven. En ook de SGP is niet altijd on verdeeld voor fusies geweest. De motie haalde het overigens niet. Maar de tijden zijn veranderd en sommige politieke opvattingen ook, liet gedeputeerde Dek in antwoord op Holtkamp weten. „Achteraf constateer ik, het is goed gegaan," aldus Dek. De PvdA vroeg aandacht voor een zaak die straks in het nieuwe waterschap besproken gaat wor den, de vertegenwoordiging van de natuurbeheerders in dat be stuur. Holtkamp vindt het aan deel en de invloed van de natuur beheerder veel te mager gezien het aantal hectaren dat die be heerders onder hun hoede heb ben. Wanneer er nieuwe verkiezingen komen is nog niet duidelijk, bleek gisteren. De bedoeling is dat het nieuwe schap in jauari 1999 ope rationeel wordt, dus dan zouden in het najaar van 1989 verkiezin gen kunnen worden gehouden. Een optie is ook de verkiezingen te koppelen aan de Statenverkie zingen in maart 1999 en vanaf ja nuari een overgangsbestuur in te stellen. Maar een nadeel kan zijn dat de Statenverkiezingen in tijd wor den verschoven indien Goeree- Overflakkee bij Zeeland komt. Gedeputeerde Staten gaan dat nog uitzoeken. In een brief maken de organisa ties kenbaar dat de betrokkenen van de percelen niet of nauwe lijks zijn benaderd door zowel de gemeente als door Rijkswater staat. „Betrokkenen zijn dan ook zeer slecht geïnformeerd over de ont eigeningsplannen van de ge meente Terneuzen. Het feit dat wordt gestart met onteigening zonder dat de belanghebbenden goed zijn geïnformeerd verdient geenszins een schoonheidsprijs. Dat de belanghebbenden de in formatie via de schaars verkre gen informatie van ZLO Zeeuws- Vlaanderen dienen te ontvangen is op zijn minst gezegd onbehoor lijk." De eigenaren/gebruikers, pachters en verpachters van gronden en gebouwen die zijn ge legen in het traject waar de toe- leidingsweg naar de tunnel is ge pland hebben zich een aantal maanden geleden onder leiding van ZLO Zeeuws-Vlaanderen ge groepeerd. Bij het ter visie leggen van de plannen blijkt dat er van af de Willemskerkenweg een tij delijke werkweg wordt aange legd. Bij belanghebbenden en bij ZLO Zeeuws-Vlaanderen komt de vraag naar voren of de over heid is bevoegd om voor tijdelijke werkzaamheden te onteigenen. Daarom worden grote vraagte kens gezet bij de mogelijkheid te onteigenen. Tevens wordt in de brief opgemerkt dat in de stuk ken niet duidelijk is aangegeven of onteigening noodzakelijk is. Volgens de landbouworganisaties is er geen sprake van urgentie, van algemeen belang en van noodzaak. De organisaties menen daarom dat het huidige gebruik van de percelen niet mag worden aangetast. De bezwaren kwamen eerder aan de orde tijdens een hoorzitting in Terneuzen. Gede puteerde Hennekeij legde uit dat met de procedure is begonnen om grote vertragingen te voorkomen. Daarnaast blijft Rijkswaterstaat in overleg met de belanghebben den over een redelijke afkoopsom van de percelen. (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon errit bereikbaor in heel Europa ejonge axel Oranjestraat 5 - Telefoon 01 IS S62710 ichelsmolen 1, tudenten alles te weten tuit Hogeschool Eindhoven, ergangen. Hogeschool Venlo. Eindhoven en Pedagogisch Ierland. - De drie Zeeuws- lse landbouworganisa- l" verontwaardigd over onteige- door de ge- iJttal I neuzen voor aan »iinrj "bouwpercelen ten D(;e "van de H. Dowweg. is nodig voor de L.flatl de Westerschelde-

de Stem | 1997 | | pagina 21