''Ruim alle varkens in pestgebied' zon ne boiler starten b De dag dat de euro komt wordt autoloos Voor kwijtschelden schuld in Zeeland geen uniform beleid Autoloos? Hopeloos! ma DE STEM Mosselsector sluit seizoen DE STEM Natte voeten in Waterhuizen Kabinet legt gokautomaat aan banden Slachtoffer Julietbende nu verdacht van meineed I-Brabant Midden-Brabant TILBURG sn 01 üm 02 'rschap )rie Ambachten direct 'lotte (jonge) ier it Bellamy Hoogleraar adviseert kabinet: I Van onze verslaggevers I Lelystad - Het varkenspestvirus is in het kerngebied in Bra- I bant zodanig hardnekkig dat hier wellicht alle varkens moeten I wden geruimd. Dat zegt de directeur van het diergeneeskun- lüg onderzoekscentrum ID DLO in Lelystad, prof. dr. C. Wen sing, in een interview in deze krant. Dinsdag rijden in België geen treinen Op zoek naar werk heeft vandaag ruim 360 vacatures. Maak er werk van straks kiezen AGBLAD VOOR ZUIDV\/EST-NEDERLAND Meer rechten kampeerders op vaste plaats In België weer zakken met menselijke resten gevonden s Imatiedienstverlening ilburg. Hogeschool Midden- latjes zult horen. Want fcrè workshops, waarin Imuleerd. Zo ontdek je ^ontwerper" bent. Of je peg" in de dop bent. Ire karakter van onze n ontdek hoe gelukkig Jol Midden-Brabant, aar Anita de Jong van Hogeschool tond getest als 229.- iendrager is TNO. Ook te -k. 329.- VOORAL UW OOGZORG KORTE NIEUWSTRAAT 3 4561 AX HULST TELEFOON (0114) 312327 TELEFAX (0114)319494 rQSCH optiek 137e JAARGANG 6 KATERNEN mJinnenkrant A2 Sinnenlarid AÏ/A4 A5 A6 t/m A8 A8 BI t/m B4 Cl t/m C5 RTV-programma's D3/D4 Ijaazri 05 Weekend E1 t/m E5 t kleintjeskrant Economie leun Spot iDMAKING l/aterschap De Drie Ambachten pnderdag 24 april 1997, aanvang Port', Waterpoortstraat 1 te Phi- brgadering zal worden gehouden Bering van het waterschap. bermeer de volgende punten: Irordening waterschap De Drie Igswijziging no. 3 dienstjaar 1997 ld pstreng Koewacht aan gemeente verordening waterschap De Drie bit gebied ruilverkaveling Axel ng Braakmanpolder zuid-west bws-Vlaamse waterschappen prende voorstellen ligt vanaf he- i voor een ieder ter inzage in het Ing Algemene Zaken, Korte Kerk- f/oornoemd, drs. H. Eversdijk. tondags en eventueel 's len helpen in de bediening, g, echter niet noodzakelijk. GB Hulst 114630 Specialist beschoeienvan ieders voet -m in de regi°__1 LatenjStM^. g, die al sedert het begin n de epidemie onderzoek naar I doet: „Voor het getroffen 1 ben ik vrij pessimis- Daar lijkt het vi- ras moeilijk te stuiten. Het zou ,e niet verbazen als de overheid I uiteindelijk toch over moet gaan Utrecht/Antwerpen (anp) - Een deel van het Belgische spoorweg personeel gaat volgende week aandag in staking. Daardoor I zal het treinverkeer van maandag '1 uur tot dinsdag 22.00 uur I vrijwel geheel tot stilstand ko nen. De NS raden reizigers af om in 'ode per trein naar of via i reizen. I De staking treft ook het interna tionale treinverkeer tussen Ne derland, België en Frankrijk. De Tbalys-treinen rijden niet tussen sendaal en Lille. De reizigers een vervoerbewijs kunnen I over dit traject per bus reizen. Dok rijden er bussen voor reizi- Stis met bestemming Antwerpen Centraal en Brussel Zuid. De intercity's Amsterdam-Brus- rijden niet tussen Roosendaal I en Brussel. De intercity's sendaal-Oostende rijden he- ial niet. Ook voor vrijdag 25 W is een staking in België aan- tot preventieve ruiming van alle varkens in het gebied." Wensing gaat daar zelf niet over, geeft hij nadrukkelijk aan: „Dat is een beleidsaangelegenheid." De aanhoudende nieuwe uitbra ken, inmiddels zijn 103 bedrijven getroffen, voeden zijn pessimis me. „Ik had in het begin nog de hoop dat het wat minder moeilijk zou zijn geweest de epidemie in te perken," zegt hij. Inmiddels heeft het ID DLO ruim 100.000 bloedmonsters verwerkt. Vast staat dat een Duitse veewa gen het virus rond Kerstmis naar Brabant heeft gebracht. Daarna is het door buurtcontacten in de maand januari in het gebied rond Venhorst verder verspreid. Zwerfkatten afgeschoten Op verzoek van varkensboeren in het buitengebied gaat de gemeen te Hilvarenbeek binnenkort over tot het afschieten van zwerfkat ten. Die zouden het varkenspest virus kunnen verspreiden. Volgens burgemeester Straatsma staat de Jachtwet toe dat buiten de bebouwde kom zwerfkatten afgeschoten worden. „Waar schijnlijk schakelen we de jagers vereniging daarvoor in, dat moe ten we nog even uitzoeken." Om het risico zo veel mogelijk te beperken dat er ook gewone kat ten sneuvelen, adviseert de ge meente om ook het buitengebied honden en katten aangelijnd of binnen te houden. ■OP PAGINA 3: 'Kromme tenen uit angst dat pest zou uitbreken' De mosselsector heeft besloten het seizoen voor ver se Zeeuwse mosselen vandaag te sluiten. oor de sector is de afnemende kwaliteit van de mosselen reden om de 'anvoer te stoppen. In deze periode planten mosselen zich voort, 'laardoor de schelpdieren mager worden en hun vlees anders van «wctuur wordt. Pas half juli begint het nieuwe seizoen. de branche was het een goed mosselseizoen. De aanvoer steeg 10 procent en de afzet en verwerking zelfs met 15 procent. De Bel- f™en Nederlandse consument namen ieder 17 procent meer af. De ®se mosselliefhebber 7 procent meer. (ADVERTENTIES) Gisteren op TV gezien? is voor u een geschikte raag de folder bij Holland Solar Antwoordnummer 9004 3500 ZA Utrecht ofb'i uvv energiebedrijf H"|~x Voorlichtingsavond 21 april van 1S4- i\.< 1^ Brede Propedeuse Techniek O Brede Propedeuse Techniek C\: Economie/Bedrijfskunde Jj HTS-Dordrecht, Oranjclaan 262, Dordrecht Telefoon (078) 632 42 00 DE STEM Domingos Castro kanshebber in marathon Rotterdam 710311 "000225" I I I I I ZATERDAG 19 APRIL 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Anthony Andrews bleef lang de acteur uit 'Brideshead' pagina Nieuw leven voor Ray Slijngaard na 2Unlimited Vuilverbranding op Moerdijk: van afval naar stroom pagina I ZATERDAG MIN/MAX. 1 0/12 I ZONDAG MIN /MAX. 0/14 Het blijft fris De verwachte hoge temperaturen blijven uit, maar met ge regeld zon wordt het toch een aardig weekeinde. Vooral de nachten blijven koud. Den Haag (anp) - De 300.000 kampeerders met een vaste standplaats komen sterker te staan tegenover campinghou ders. De ANWB en de Consumenten bond hebben hierover een ak koord gesloten met de Recron, de belangenorganisatie van recrea tie-ondernemers. De campingbaas moet langkam- peerders inlichten over verhogin gen van het standplaatstarief in de eerstvolgende drie jaar en zijn rekening beter specificeren. Hij moet veranderingen op de kampeerplek twee jaar van tevo ren melden. De kampeerder krijgt ook duidelijker rechten bij verkoop van het recreatieverblijf. Het akkoord geldt voor alle kam peerterreinen van ondernemers die zijn aangesloten bij de Recron en zijn erkend door de ANWB, 90 procent van het totaal. Langkampeerders hebben de af gelopen jaren veelvuldig ge klaagd over hun rechten. Zij maakten bezwaar tegen onver wachte opzeggingen, onbegrijpe lijke prijsverhogingen en hoge bemiddelingskosten bij verkoop van hun optrekje of standplaats. Brussel (anp) - De Belgische jus titie heeft gistermiddag in het plaatsje Havré, in de buurt van Bergen, drie nieuwe vuilniszak ken met menselijke resten gevon den. Vanaf half zes was justitie ter plaatse om de inhoud van de vuil niszakken te onderzoeken. Nade re gegevens ontbreken nog. In de afgelopen weken zijn al di verse malen vuilniszakken aan getroffen met delen van lichamen van tenminste vier vrouwen. Vo rige week werd een hoofd aange troffen. Tot dusver is identificatie onmo gelijk gebleken. Justitie ver moedt dat er een seriemoorde naar aan het werk is. De tewaterlating van het schip Lengai had gisteren in Waterhuizen nogal wat (natte) voeten in de aarde. De honderden toeschouwers hadden blijkbaar niet gerekend op de enorme waterverplaatsing en kregen dus natte voeten. De Lengai, gebouwd voor een Amerikaan se rederij, gaat containers vervoeren. foto anp Door Elly Lammers Den Haag - Er komt moge lijk in 2002 een autoloze zon dag of een autoloos weekein de om de euro te kunnen in voeren. Het verkeer in Nederland wordt dan volledig stilgelegd, zodat een stroom geldwagens ruim baan heeft om de nieuwe euro munten in alle hoeken van Ne derland af te leveren. De autoloze zondag vormt een van de scenario's voor de invoe ring van de nieuwe Europese eenheidsmunt. Het gaat om de distributie van 1,5 miljard gloednieuwe euromunten, die tezamen 10.000 ton wegen. „Het is de grootste logistieke operatie waar we ooit voor hebben ge staan," zegt muntmeester C. van Draanen. Hoewel de komst van de euro nog niet vaststaat, breken tallo ze partijen zich momenteel al het hoofd over hoe de munt straks in circulatie moet worden gebracht. Nederland heeft 250 geldwa gens. Die kunnen de distributie van 1,5 miljard munten in veer tig dagen klaren. Maar het is de vraag of zo'n lange periode van verspreiding veilig is. Bovendien is het voor de burger doorzichtiger als gelijk op de in voeringsdag overal in Neder land euro-biljetten uit geldauto maten komen en elke winkel wisselgeld in euro's teruggeeft. Daarom is de autoloze zondag of een autoloos weekeinde geen onbelangrijk scenario. Het is een van de voorstellen aan het ministerie van Financiën. „Dan leggen we op een zondag al het verkeer stil en mogen alleen geldwagens de weg op." Verspreiding van de munten op een eerder tijdstip is namelijk ook een probleem, omdat bedrij ven onvoldoende kluisruimte hebben voor de euro's, zolang de guldens er nog liggen. Alom wordt verwacht dat in 2002 het leger wordt ingescha keld om bij de operatie te assis teren. Het is nog niet duidelijk hoe ver de bemoeienis van De fensie dan gaat. Van Draanen voelt vooralsnog niet veel voor geldtransport door het leger. „Dat is onveilig. Het is niet zo dat we het geld gaan rondbrengen in legerwa gens, waarop één militair met een verouderde Uzi zit," zegt hij. De muntmeester hoopt dat de Europese regeringsleiders in juni knopen doorhakken over het uiterlijk van de Europese zijde van de munt en over de metalen waaruit hij wordt sa mengesteld. Die metalen zijn momenteel onderwerp van een Europese discussie. „Zweden, Finland en Denemarken eisen nikkelvrij. Vanwege de nikkel allergie die in Noord-Europa vrij veel voorkomt. In Zuid-Eu ropa kennen ze die nauwelijks. Dus die zuiderlingen vragen zich af: waar hebben die noor delingen het over." In juni 1998 wordt beslist welke landen meedoen aan de Econo mische en Monetaire Unie (EMU) en waar de nieuwe munt dus wordt ingevoerd. Dan kan Van Draanen na toestemming van de Tweede Kamer grond stoffen gaan kopen voor de nieuwe munt. Eind 1998 kan de productie be ginnen. „In drie jaar halen we het dan net als we overstappen van een éénploegendienst naar een tweeploegendienst." Den Haag (anp) - Het kabinet heeft ingestemd met een wets voorstel om gokautomaten te weren uit snackbars, kantines en buurthuizen. Gemeenten mogen dan zelf be slissen over het al dan niet toe staan van de speelautomaten in cafés. Er mogen echter nooit meer dan twee fruitautomaten en dergelijke per gelegenheid zijn. De Tweede Kamer had op een dergelijk beleid aangedrongen. Uit onderzoek is gebleken dat de eenarmige bandieten vooral bij jongeren kunnen leiden tot gok verslaving. De wijziging van de Wet op de Kansspelen omvat ook een leeftijdsgrens van achttien jaar voor het spelen op de gokau tomaten. Personen onder de acht tien jaar krijgen geen toegang tot speelautomatenhallen. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Het slachtoffer van de ernstigste geweldszaak in het Juliet-onderzoek is gisteren in de Bredase rechtszaal gear resteerd op verdenking van meineed. De 36-jarige Bredanaar A. Z. zei dat hij van alle mensen die hem hebben ontvoerd, gegijzeld, ge marteld en afgeperst alleen de 30-jarige kroongetuige Perry P. heeft herkend. Hij meldde dat hij onder dwang van en voorgezegd door de politie de namen van zowat alle hoofd verdachten genoemd heeft. „In de twee jaren dat de politie mij heeft gehoord, ben ik gek ge worden. Op foto's heb ik jongens herkend, maar die hebben mij geen pijn gedaan. Jongens op straat hebben mij gezegd dat de groep van John J. erachter zat, maar zelf weet ik niet wie mij ge marteld hebben," aldus Z. Vier keer eerder heeft hij wel ui terst belastende dingen over de verdachten gezegd en hen ook bij naam genoemd. Perry P. had hem op 5 juni 1994 ontvoerd uit de koffieshop Istan bul. Hij was in de kofferbak van een auto gestopt en onderge bracht in een flat in Breda- Noord. Daar is hij langdurig mis handeld, waarbij de 30-jarige Risto P. zijn hoofd lang onder water hield en een snoer om zijn nek heeft gebonden. VERVOLG OP PAGINA A3 (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Terneuzen - Op Zeeuws ni veau is voorlopig geen over eenstemming te verwachten tussen waterschappen en ge meenten over een uniform be leid over het kwijtschelden van tarieven. Het dagelijks bestuur van water schap De Drie Ambachten in Ter- neuzen past de kwijtscheldings regeling om deze reden voorlopig niet aan. Het dagelijks bestuur vindt het verder in het licht van het fusieproces tussen de drie Zeeuws-Vlaamse waterschappen ongewenst de kwijtscheldingsre geling aan te passen, zonder daarover overleg te hebben ge voerd met de fusiepartners. Deze opstelling wordt kenbaar gemaakt in een voorstel aan de algemene vergadering. Enkele hoofdingelanden vragen al een tijdje aan het dagelijks be stuur te onderzoeken of het kwijtscheldingsbeleid verruimd kan worden. Volgens het dage lijks bestuur is de tijd daar dus nog niet rijp voor. Tijdens de gisteren gehouden vergadering van Provinciale Sta ten is ook stil gestaan bij het kwijtscheldingsbeleid. Groen Links en PvdA roepen Gedepu teerde Staten op uniforme regels op te stellen voor dit beleid voor gemeenten en waterschappen. Gedeputeerde Dek beloofde dat te bespreken met het waterschap. Dek zei het kwijtscheldingsbe leid van de Zeeuws-Vlaamse wa terschappen 'te terughoudend' te vinden. Gemeenten zijn soepeler voor arme mensen, vindt Dek. Statenlid Van Kollem van Groen- Links wil dat er één formulier komt waarmee minima bij de ge meenten en bij de waterschappen kwijtschelding kunnen aanvra gen. De staatssecretaris van Binnen landse Zaken heeft de kwijt scheldingsmogelijkheden voor gemeenten en waterschappen be gin dit jaar verder verruimd tot honderd procent van de bij standsnormen. Deze ontwikke lingen hebben er ook in Zeeland toe geleid dat gemeenten en wa terschappen een verschillend kwijtscheldingsbeleid hanteren. Een werkgroep van de Zeeuwse Waterschapsbond (ZWB) en de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten onderzocht het kwijt scheldingsbeleid van gemeenten en waterschappen en deed voor stellen om tot een gezamenlijk beleid te komen. Maar de ZWB heeft eind vorig jaar de ondertekening van deze overeenkomst aangehouden. De bond wil eerst inzicht hebben in de financiële gevolgen van de proef op Walcheren met de ge meenten Middelburg en Vlissin- gen. Daarnaast wil de ZWB vanuit het oogpunt van een gelijke behande ling van de Zeeuwse burgers meer duidelijkheid over de vraag welke gemeenten bereid zijn het ontwerp-convenant te onderte kenen. VERVOLG OP PAGINA C1 De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u één abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt* Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.'v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.nlv. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:.Plaats: Telefoon:Bank/Gironr. Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder pcxstzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1