'Als ik wraak neem, is dat op mezelf' Het feest in Lier zal voor Stanley Menzo mooier zijn dan in Amsterdam - Ij oE STEM SPORT assttr antië£l i makelaardij 0115-431380 (fax 0115-432383) ZATERDAG 19 APRIL 1997 net 2 of 3 slaapkamers. JW [rage (waarvan 2 met verlengde garage) op percelen m zijn gerust zeer ruim te noemen en voldoen volledig iet inpandige garage op ca. 570 rrï grond. Indeling: hal ip, woonkamer met natuurstenen vloer, ruime intouw- ,uken met c.v.-w.w.-combiketel. Boven 3 ruime slpks. kledingkast (3.1 x3.3m), badkamer met o.a. bad, iele wastafel. Grote open zolder. Stanley Menzo: „Aan de ene kant vind ik het leuk. Aan de andere kant: een jaar geleden bestond ik niet. FOTO OSCAR VAN BEEST ap e 2/1 -kapwoning met vrij liggende tuin op het zuiden, /rijstaande woningen met garage op ca. 365 m! grond te koop. 2/1 -kapwoningeo met garage op percelen van ca. wen bungalows op percelen van 500 irï tot 900 m!. v.o.n. VOOR ALLE OBJECTEN GELDT IN DE HUIDIGE WONING BESPREEKBAAR - RAAG VRIJBLIJVEND INFORMATIE gestraat 74 w. vrijst. ruime woning met grote mooie tuin, tuinhuis en sierbestra- ;el is 575 nv groot (eigen grond). luxe grote keuken, fraaie badka- èuken, 3 slaapkamers, hobby/- ruime dubb. garage met elek. roldeur. Het betreft een zeer ing met veel wooncomfort it, Westlangeweg 1 won. 149 gen recr. woning met tuin, terras- rt etc., met schitterend uitzicht op rschelde. Perceel is 220 m: groot. ;kast, badkamer, 3 slaapkamers, 'inkamer met open keuken, toilet, irging. i, Langs de Kreek 54 u rustige woonlocatie gelegen uitge- iungalow met leuke tuin. Perceel is m: groot. Hal, fraaie badkamer, ers (w.v. 1 zit-sl.k.), woonkamer haard, ged. open keuken, bijkeu- ge- .e, Beursstraat 8 ion-winkelpand in centrum van e (vlakbij fraai marktplein). Gang. imte, werkplaats, berging, schuur, —lonkeuken, woonkamer, 3 slaapka- ikamer, toilet, ruime zolder. h, Noordstraat 4 karakteristieke woning, gelegen m um van Zaamslag; met ruime leei- ïeeft bij deze woning echt de moge wonen en "tuinleven" op elkaar t rsluiten. Het perceel is ong- 30'J m pnvaarding in overleg. Gang, hal, to kamer, ruime woonkamer met op bijkeuken; 4 slaapkamers, badka- t bad, douche, wastafel en tone ilder, tuinberging. ig Zaamslag weiland, ook goed geschikt id etc. Groot ong. 1.85 hectare. A< in overleg. Hoek Schoondijke Waarom, waarom, zo vraagt Stanley Menzo zich nog steeds af, waarom werden hem de fouten die hij maakte bij Ajax en het Nederlands elftal zo lang nagedragen? En waarom kreeg hij bij PSV nooit het vertrouwen. Meewarig vernam voetballend Nederland dat Stanley Menzo aan het begin van dit seizoen een contract tekende bij Lierse SK, een onbeduidende Belgische provincieclub. De Surinamer Menzo, volgens trainer Eric Gerets net zo'n Bourgondiër als elke Belg, werd er van meet af aan op handen gedragen. Lierse SK stevent nu af op het kampioenschap van België, het eerste sinds 1960. Dat zal een groot feest worden. Voor de voetballiefhebbers van Lier. En voor die prachtige, gedreven sportman die vanuit zo'n diep dal moest komen. Door Vincent Ronnes Lier - Zes jaar was kleine Stanley toen hij met zijn ouders vanuit Paramaribo in Amsterdam arriveerde. Jong genoeg om als ras echte Amsterdammer op te groeien. En nu slijt hij gro te delen van de week in een Belgisch provincieplaatsje. Weggehoond door de va derlandse voetbalwereld. Vanaf de eerste dag wordt hij op handen gedragen door de fana tieke aanhang uit Lier en omlig gende dorpen. „Wij konden onze oren niet geloven toen werd ver teld dat Menzo hier zou komen," vertelt een rondbuikige voetbal kenner aan de rand van het oe- fenveld in het nietige Kessel waar de selectie van 's lands kampioenskandidaat traint. Menzo, de grote Menzo, zou naar Lier komen. Het werd niet ge loofd, het gebeurde toch. Het was een beslissing die fantas tisch bleek uit te pakken voor de club en voor de gevoelsmens Stanley Menzo zelf. Heel wat be ter dan die beslissing destijds om naar PSV te gaan. Een uurtje na de training op de ze dinsdagmiddag, in een gezel lig restaurantje aan de rand van Lier waar Menzo de genuttigde consumpties probleemloos op de nog openstaande rekening van afgelopen zaterdag kan laten bijschrijven, vertelt hij over fou te en goede beslissingen, over hoe het in het leven kan lopen. Dat je niet om moet kijken, dat alleen de dag van vandaag en morgen telt. Stoppen En als hij dan toch even omkijkt, is dat niet in wrok. Over PSV: „Sommige dingen bepaal je niet zelf, die gebeuren nou eenmaal zo. Goed, natuurlijk maak je zelf wel keuzes. De keuze van mij om naar PSV te gaan, had ik mis schien niet moeten doen. Maar ik zou die keuze nu weer gemaakt hebben, want op dat moment was PSV voor mij een heel goed alternatief." Toen waren er momenten dat hij wilde stoppen. Maar anderen maakten hem duidelijk dat hij geweldig veel spijt van die be slissing zou krijgen. Het was wel even doorbijten. Hij nam zich voor nog een jaartje, zoals hij het zelf omschrijft, een plank voor zijn kop te houden: afzien, een plaatsje op de bank accepteren. En toen kwam dat provincie clubje uit België. Wat hebben ze gemeesmuild in Holland. Met welk idee kwam hijzelf naar dit clubje net onder Antwerpen? „Ik ben hier naar toe gekomen om weer lekker te voetballen. Om weer plezier te krijgen in het voetballen. Het was niet zo dat ik hier kwam om een beetje af te bouwen. Het ging mij er om hier weer te genieten van het voet ballen." En weer te genieten van het le ven? „Ik denk dat iedereen die met plezier naar zijn werk gaat ook weer met plezier thuis komt. Dat hangt samen." Het was Lierse-trainer Eric Ge rets, de ijzervreter van het ouwe PSV, die via de toenmalige ma nager Kees Ploegsma liet weten dat hij Stanley Menzo wilde hebben. Dat was wel even wen nen. Menzo en Gerets samen, de voormalige exponenten van Ajax en PSV. Menzo: „Wij waren er twee die de spanning opvoer den. Nee, we kenden elkaar niet, in de spelerstunnel bijvoorbeeld keken we elkaar niet aan." Als ze elkaar al kenden, dan was dat van venijnige akkefietjes op het veld. Voordat Menzo voor het eerste gesprekje in zijn Mercedes naar Lier reed, had hij een interview met Gerets gelezen. Daarin sprak die zijn bewondering uit over Menzo. Over diens inval beurt in het Europa Cup-treffen che van de inmiddels 34-jarige Menzo op alles en iedereen in Nederland? Want hoeveel pijn heeft hij geleden toen hij na en kele maar wel fatale fouten bij Ajax en het Nederlands elftal op de reservebank terecht kwam en vervolgens bij PSV van Advo caat ook al geen vertrouwen meer kreeg? Revanche? Nee, zo zit Stanley Menzo niet in elkaar. „Ik ben niet met wrok vertrok ken uit Nederland. Wel teleurge steld. Wat anderen vinden, wat anderen denken, dat was ook toen al niet meer belangrijk. Ik „Ik denk dat ik het verdiend heb dat men weer belangstelling heeft voor mij. Er zijn genoeg mensen die mij altijd zijn blijven steunen, brieven gestuurd heb ben en noem maar op. Misschien dat ik die mensen nu op deze manier kan terugbetalen en be danken voor hun steun." Onrustig Na de enorme dalen en pieken die zijn carrière hebben geken merkt, zou Menzo het een vol gende keer toch weer hetzelfde doen, zegt hij. „Zo zit ik in el kaar. Als ik het anders had ge- van PSV met Werder Bremen waarin de Amsterdammer in de laatste twintig minuten op onge looflijke wijze de Eindhoven- aren voor uitschakeling behoed de. Bourgondisch Toch duurde het ook bij Gerets wel even voordat hij uit de voe ten kon met de soms zwijgzame, dan weer explosieve Surinamer. „Pas in december had ik het ge voel dat er wat los begon te ko men tussen ons," vertelde Eric Gerets afgelopen zaterdag na de met 1-0 gewonnen thuiswed strijd tegen Harelbeke. Het lijkt erop dat ze een vriend schap voor het leven aan het sluiten zijn. De Belg en de Suri namer die beiden de aangename dingen des levens weten te waar deren. „Eigenlijk zijn we allebei wel Bourgondische types," ver telt Gerets. Samen brachten ze bovendien Nederlandse flair mee. Gerets maakte van Lierse SK een vrien- denploeg en het ziet er naar uit dat binnenkort heel Lier en om geving enkele weken 'in de goot verdwijnt' zoals de supporters langs het trainingsveld van Kes sel het zeggen. Het bier zal niet aan te slepen zijn als voor het eerste sinds 1960 in Lier weer een kampioensfeest gevierd kan worden. En wordt dat de ultieme revan wilde zelf weer het geloof, het vertrouwen terugkrijgen, daar was ik mee bezig. Wat anderen vonden, was voor mij bijzaak. Als ik wraak heb genomen, dan is dat op mezelf." Teleurstelling Als je zegt dat mensen je teleur stellen, dan doen ze je toch ook pijn? „Maar dat wil niet zegen dat ik die mensen ook weer pijn zou willen doen. Ik vond het heel jammer hoe ik ben weggegaan uit Nederland, daar was ik in te leurgesteld, maar oké, het zij zo." „Ik heb altijd wel het gevoel ge had dat ik het kan. Je kunt men sen niet méér overtuigen dan door je werk goed te doen. Maar als mensen alleen maar gaan let ten op fouten van jou, dan heb ik eigenlijk niks meer te zeggen, dan kan ik niks meer doen." Plotseling is er weer een enorme belangstelling van de Neder landse media voor je, wat vind je daarvan? „Aan de ene kant vind ik het leuk. Aan de andere kant: een jaar geleden bestond ik niet. Ik heb er eigenlijk ook best wel een beetje moeite mee, moet ik je eerlijk zeggen. Het zijn dingen die ik niet begrijp: het ene mo ment ben je alles, de beste keep er van de wereld, het andere mo ment weer helemaal niets." daan, weet ik niet of ik zover was gekomen." „Ik was helemaal niet iemand die ambities had om profvoet baller te worden. Ik ben erin ge rold. Ik heb ook altijd ingezien dat er een moment zou komen, dat je niet meer in Ajax 1 staat. Mijn wereld zal dan niet in el kaar storten. Ik heb er wel moei te mee als iemand anders tegen mij zegt dat ik moet stoppen ter wijl ik dat zelf nog niet zo voel. Ik ben nog steeds een gedreven mannetje. Dat is waarom ik niet gestopt ben na PSV. Ik wil zelf dat moment bepalen." „Door mijn leeftijd, door mijn ervaring, ben ik naar buiten toe rustiger geworden." Hij zegt het met nadruk: naar buiten toe. „Van binnen ben ik altijd een rustig persoon ge weest. Maar ik heb gemerkt dat mensen mijn gedrag als onrustig ervaarden. Daarom heb ik mijn gedrag veranderd." Rustiger is hij ook geworden in het beleven van zijn vak. „Ik heb geleerd dat je er nooit honderd procent uit kunt halen. Je moet er wel naar streven. Als je die honderd procent niet bereikt, dan is er geen man overboord, dan moet je accepteren dat je tachtig procent bereikt. Een fout is een fout, dat is voorbij, daar kun je niks meer aan doen." Is hij nu wat terughoudender naar mensen geworden? „Op zich niet terughoudender. Maar ik heb wel geleerd wan neer ik terughoudend moet zijn en wanneer niet. Vroeger was ik óf afstandelijk, óf ik was open. Dat kon door een bui komen, maar ook omdat ik het in iemand zag zitten of gewoon niet. Nu kijk ik toch meer naar de mensen en denk ik wel eens: je moet nu iets geven. Krijg je dan iets te rug, dan geef je wat meer. En zo kun je iets opbouwen. Ik ben ei genlijk wel iemand die de kat uit de boom kijkt. Ik heb geleerd dat er een tussenweg is. Bij mij was het: ik mag je of ik mag je niet. Dat is veranderd." Misschien daarom ook krijgt hij met het verstrijken der jaren steeds meer zin om trainer te worden. Volgend jaar gaat hij de opleiding volgen. En wat niet veranderd is, is de wens om ooit terug te keren naar Suriname. Hij komt er geregeld. „Het zal een keer gebeuren. Ik geef geen dag, ik zeg niet wan neer, maar ooit zal ik dat doen. Het is iets dat nog steeds enorm leeft. Dat zal me nooit loslaten. Waar je navelstreng ligt begra ven, dat is van jou. Ik ben er ge boren, heb er maar zes jaar ge woond, maar het blijft een enorm groot deel van mij." Wat hij het meest mist in België is de Surinaamse gemeenschap. „Maar als ik dan in Amsterdam ben, snuif ik voldoende air op om er weer een weekje tegenaan te kunnen." En vrienden van Ajax? Die heeft hij niet. De meesten met wie hij speelde, zijn trouwens weg. Gek genoeg, bij de club waar hij de minst prettige herinneringen aan heeft, zitten de meeste spe lers waarmee hij nog contact houdt: Nilis, Valckx, oud-speler Wouters en nog een paar van die jongens. Racisme Aan het begin van dit seizoen sloeg hij een tegenstander van wege opmerkingen over zijn huidskleur. Hij werd geschorst, en hij praat te het uit. „Dat was een inci dent." Racisme, hij komt het nog steeds tegen. „In het veld, rond het veld. Ik hoor nog steeds dingen die ik wel eens vaker heb ge hoord." Hij heeft er mee leren omgaan. Hij krijgt ook veel res pect. „Je moet gewoon zorgen dat je zelf sterk bent, niet laten mer ken dat je eronder lijdt. Niet la ten zien dat ze je te pakken heb ben. Hoe beter je in je vel steekt, hoe minder je last er van zult hebben." Menzo is de geroemde, gerespecteerde sluitpost van de vriendenclub van Eric Gerets. Een stel zonder uitblinkers, ge stuurd, gecorrigeerd en aange jaagd door de atleet in het doel, bejubeld in een al maandenlang met het maximale aantal van 14.000 toeschouwers gevulde gammele accommodatie in het hartje van Lier, een groot dorp, met nog geen 40.000 inwoners. Arena Menzo zal een apart hoofdstuk krijgen in de geschiedenisboe ken van Lierse SK. En Lier zal met goud geschreven staan in de memoires van Stanley Menzo. Want veel heeft hij al meege maakt, maar een kampioenschap met Lierse SK zou voor hem het hoogtepunt in zijn carrière wor den. Horen we dat goed? Het kam pioenschap van dat Belgische provincieclubje zou een hoogte punt zijn voor de man die al zo geweldig veel in zijn carrière heeft meegemaakt? „Ja, dat denk ik wel. Als je op zo'n manier terug kunt komen. Dat is wat niemand, en ikzelf ook niet, had verwacht. Bij Ajax verwacht je het gewoon, dat is bijna te voorspellen. Bij Lierse niet. Onze eerste taak was Euro pees voetbal halen. Daar was ik enorm mee bezig. Daarvoor ben ik gehaald. En nu hebben we nog kans op een fantastisch toetje en dat wil ik me niet meer laten af nemen." De Arena in Amsterdam-Zuid en Het Lisp aan de Voetbalstraat in Lier, groter kan het verschil niet zijn. „De Arena is een fantastisch mooi ding, ik rijd er heel vaak langs, ik zou er best nog een keer willen spelen, maar het is niet zo dat ik iets van spijt voel. Ik zweer je, daar heb ik geen moei te mee." Het kan nog kneuteriger. Hij speelde met Lierse uit bij Moes- kroen, de verrassende nieuwko mer in de Belgische eerste klas se. „Moeskroen, zoiets moois heb ik nog nooit meegemaakt. Het is fantastisch, echt een happening, nog nooit zo'n fantastisch mooi publiek meegemaakt. Geen kwaad woord gehoord, overal hoor je wel eens wat. Daar geen woord. Ik krijg er nog kippenvel van als ik eraan terugdenk. Dat getuigt van een enorm respect voor mensen, of het nou hun mensen zijn of de onze. Ik wist niet dat dat nog bestond." Tel.: 0115 491971 Fax.: 0115 492129 atenstraat) moveerde en verbouwde (woning) met dubbele and is volledig geïsoleerd, c.v.-combi-install. en :den geheel voorzien van plavuizen, emn mooie lecabine, wastafel en 2e toilet (luxe sanitair). Er lungalow met tuin rondom op 838 m1 grond. Dit 850 m1 heeft o.m. een L-kamer (50 m), ruime iet apart toilet en 4 slaapkamers. arage op 775 m! grond. Dit gunstig gelegen pand open keuken, 4 slaapkamers, hobbykamer en tuin voor en achter, o.a. een woonkamer mogelijkheid voor een 4e kamer ssenwoning met schuur op 128 m'. Het pand heeft loonkamer parket, een ged. open keuken. Verd.: ;amers en vlizotrap naar ruime zolder. gebouwde bungalow (1992) met in, luxe badkamer. 3 slpks., gehi heel lamgelegde tuin met vijver en jn het dorp gelegen op SfoWeuken, bijkeuken en bad- ffióp en 2 slaapkamers. ind met grote garage en tuinhuis. Eventueel geheel aruiken. ruime woning met garage en tuin op 373 nv en woonkeuken, bijkeuken, badkamer, 2 toiletten, iet wastafel. Beloopbare zolder. ■aat ■kapwoningen en tussenwoningen met schuur en tuin v.a. 140 m!.

de Stem | 1997 | | pagina 17