ferkiezingen ilbanië zijn l il eind juni Britse verkiezingsstrijd in cyberspace laatste loten: Herzog overleden Premier Netanyahu zit op politieke tijdbom feertig procent van de Russen is tegen de uitbreiding van de Navo Moslims in Bosnië groeten hun doden COMMENTAAF BUITENLAND lerisha onaangenaam verrast }INNENLAND KORT Overeenstemming over Navo NIEUWS KORT Ut Ceausescu werd op het toilet bezegeld Oud-president Israël ir kans, meer geld, in de Staatsloterij. - JDAG 18 APRIL 1997 A4 aag pas waar als het door een comrrl itie van werk en zorg in Nederland las. ouder, tweeverdiener en eigen hut iet Binnenhof is deze waarheid als e«ï jgSTEM I I II VRIJDAG 18 APRIL 1997 ft d t namelijk een 'werkplan' gepresen. daarin is dat Nederland nog steeds Z tin. Een werkende ouder en de andera bestiert. Dat is niet meer van deze tiid luitenshuis, er zijn tienduizenden een' de vader of moeder die daarnaast het veel meer alleenstaanden, die allemaal nds acht en 's avonds zes én werken én 1. ïoudt daar nauwelijks rekening mee 'erktijd, reparateurs en controleurs ko- goederen gebeurt in werktijd. Kinder- r de hele kleintjes. Naschoolse opvana egeld worden. Sportvelden zijn naar de n. De kinderen moeten daarom wel ge- •kantoren en winkels verdwijnen uit de it betekent dat daarvoor ook weer qe- ins de andere kant op. een dagtaak aan planning en agenda- r wie midden in het leven staat. Niet listers en verantwoordelijke ambtenj 'erkers, chauffeurs, kamerbewaardei rovincie wachtende echtgenote. Gezi., uit handen genomen. En die 0 zo be t buiten de werkelijkheid levende men ende van dit rapport, niet de daarin ver- Si 1 iitia - Eind juni, in principe de 29ste, gaat Albanië stemmen, ialles goed gaat tenminste, want er zullen voor die tijd nog wat problemen moeten worden opgelost. estrijding opgericht I het Humanististisch Verbond en de 1 hbben gisteren in Doorn een geza- j I strijding opgericht. De betrokken i okaal als op landelijk niveau initia- j nstige probleem' van de armoede te r platform is de sociale infrastruc- te versterken. Volgens de organisa- nomisch, sociaal als cultureel pro- el medisch specialisten j /an Volksgezondheid is bereid het :ch-specialistische zorg zodanig te 'e raad van bestuur verantwoorde-1 binnen het ziekenhuis. De Kamer erzekeraars Nederland, de Neder- uizen maar ook de Orde van Me- geld voor thuiszorg er extra geld beschikbaar voor de itaris Terpstra (Welzijn) gisteren op iiiszorg in Zeist. De staatssecretaris de hoogte van het bedrag. Waar her tachtig miljoen gulden, e Landelijke Vereniging voor Thuis- van het budget met 4 procent, ruim geld is nodig om de stijgende vraag en het wegwerken van de wachtlijs- (epsonderwijs bij (Onderwijs) is bereid instellingen ierwijs die in financiële moeilijkhe- n. Die toezegging deed de bewinds- amer. Een kwart van de instellingen, ïidingencentra, heeft financiële pro- nteel zijn. Voor de knelpunten is een I beschikbaar. er niet openbaar' s Vermeend van Financiën hoeft het Slips, Fokker en de Rabobank voorlo- aad van State heeft dat gisteren be- -oep gegaan tegen een uitspraak van h. Dat had bevolen het dossier binnen sen. Van de Raad van State hoeft Ver tot het door hem ingestelde hoger be- tie waarbij een bedrijf technologische ms weer terughuurt. Ze is in 1993 toe- Rabobank en een jaar later tussen de- afgelopen tijd is veel kritiek geweest de schatkist veel geld gekost zou heb- eest met Europese regels. |elijk bij politie l komen in de toekomst mogelijk in -nisters Dijkstal (Binnenlandse Zaken) overleggen daar momenteel over. het algemeen nog in dienst van specia- kkenen detacheert bij (onder meer) ge- tadswachten vaak onduidelijkheid met |van arbeidsrecht en arbeidsvoorwaar den die onduidelijkheid wegnemen. situatie imer dreigt staatssecretaris Patijn van 1 penibele positie te brengen door haar van Griekenland tot het Schengenver- opstelling van de Kamer gevolgen kan van Amsterdam, waarvoor Nederland 1 lidstaten nodig heeft, nog geen enkele zekerheid te heb e nd eind dit jaar al in staat is de bui en :ns, afdoende te controleren. ten blijken fraudeurs controledienst heeft in samenwerking langehouden die op grote schaal a rzekeringen. De hoofdverdachten, dietussenpersonen, hebben naarscna an provisie opgestreken door onge og zes personen opgepakt °P,wfffJJ! zaak. De verdachten waren m be daarbij verschillende persoonsg g iverse besloten vennootschappc lag in Utrecht. neens met Bolkestein iolkestein spreekt als hij het over WD-ministers in het kabinet en is zijn fractie. De ®Le kan punt van de regering dat Tu 1 et aan de voorwaarden voldoe iuitenlandse zaken gisteren in ee Negenendertig JJ'èut van de Russen ziet de rijke uitbreiding van de (0 als een duidelijk gevaar jet land, 23 procent ut dat het een onplezieri- saliteit is en zes procent „oft dat er geen dreiging uitgaat, zo blijkt uit een sleten openbaar gemaakte procent van de in het hele land onder- 1)Sde mensen had geen mening over die vraag. Uit de peiling komt ook naar voren dat de nieu we eerste vice-premier Boris Nemtsov, de 37-jarige ex-gouver neur van Nizjni Novgorod, door de Russen met een waardering van 47 procent de meest be trouwbare politicus wordt ge vonden. Zo'n 20 procent -zei hem niet te vertrouwen en de rest had geen mening, zo blijkt uit de peiling, die de eerste week van april werd gehouden, drie weken nadat Nemtsov in Moskou aantrad. In december was slechts 43 procent van de mensen van mening dat Nemtsov te vertrouwen was, zo meldde RI1SNP op basis van een peiling die toen gehouden werd. Aleksandr Lebed, die vorig jaar Baden Baden (dpa/rtr/afp) - Rusland en de Navo tekenen op 27 mei in Parijs een overeenkomst. De Russische president Boris Jeltsin heeft dit gisteren in Baden Baden bevestigd. Hij sprak tegen journalisten na besprekingen met de Duitse bonds kanselier Helmut Kohl. Volgens Kohl is negentig procent van het ver drag klaar. De overeenkomst moet de toekomstige verhouding tussen het militair bondgenootschap en Rusland vastleggen, met name om de bezwaren van Moskou tegen de Navo-uitbreiding op te vangen. lang de populairste politicus was, zakte naar de tweede plaats met 42 procent aanhang; de Moskouse burgemeester Joeri Loezjkov kwam met 40 procent op de derde plaats, oppositiepoliticus en libe raal Grigori Javlinski kreeg 35 procent, communistenleider Gennadi Zjoeganov moest het met 26 procent doen en Boris Je ltsin kreeg slechts van 15 procent van de mensen het vertrouwen. De onrust in het land over de niet uitbetaalde salarissen en pen sioenen leidt ertoe dat steeds meer mensen - van acht procent vorig jaar herfst naar 13 procent nu - zeggen dat zij bereid zijn hun belangen met geweld te ver dedigen. Zesenveertig procent van de mensen denkt dat het publieke geduld op is en dat er binnenkort ernstige onrust of zelfs een bur geroorlog zou kunnen uitbreken. Zes op de tien mensen hebben moeite om de eindjes aan elkaar te knopen en 18,5 procent van de Russen leeft in absolute armoede, zo bleek uit de peiling. jSE-onderhandelaar Franz mitzky heeft gisteren alle Al- politieke partijen bereid sindm om via de stembus een maken aan de chaos en in het land. Swas een diplomatiek huza- van de Oostenrijkse d-kanselier, omdat nog maar dagen geleden een ak- over de verkiezingen on- CRISIS ALBANIË Onze speciale verslaggever Aart Heering in Albanië aiitzky houdt echter nog een lag om de arm. Voordat er èt kan worden gestemd zal sl een concensus moeten wor- chapen over drie netelige ïesties. Nog voor de verkiezin- a moet er een nieuwe Kieswet nu die een betere controle op voorbereiding en het verloop a de verkiezingen mogelijk Daarnaast wil premier Mikim Fino's regering van Na tale Eenheid dat er nog voor 1 verkiezingen duidelijkheid Ét over de ondergang van de pidefondsen die miljarden argelè van de Albanezen in verzwolgen. k tenslotte rÖÖëf'dé'Status wor- (21 gedefinieerd van de burger- smtés die een dozijn steden in zuiden in handen hebben. 10 en de socialisten mogen j de voorbereidingen voor ce verkiezingen worden betrok- lar voor president Berisha a zijn democraten gaat het hier 2 rebellen en misdadigers die fa officiële erkenning verdie- 0. Alleen over een vierde ge schilpunt werd gisteren al een akkoord bereikt, doordat de de mocraten niet langer eisen dat de honderdduizenden wapens die in de afgelopen weken uit legerde- pots zijn gestolen, nog voor de verkiezingen moeten worden te ruggegeven. Voor Berisha zijn de geplande verkiezingen een on aangename verrassing. De presi dent heeft steeds geprobeerd om ze zo ver mogelijk uit te stellen om in de tussentijd zijn gekneus de politieke blazoen uit te deu ken. Senad Feriz, een vijfjarig Bosnisch jongetje, kust de steen op het graf van zijn vader op de Kovaci begraafplaats te Sarajevo. Gisteren was de eerste dag van het islamitisch Offerfeest. Veel Bosniërs verzamelden zich ter ere daarvan op lokale begraafplaatsen. foto reuter China vraagt internationale hulp Peking - De Chinese regering heeft gisteren een beroep gedaan op de internationale gemeenschap voor hulp in verband met de her stelwerkzaamheden na zes grote aardbevingen die China dit jaa,1" hebben getroffen. Volgens de Chinese staatsradio is het verzoek om internationale hulp vooral bedoeld voor de wederopbouw van steden in het district Jaishi. Nederlander in Bangkok gepakt met drugs Bangkok - In Bangkok is gisteren ten minste een Nederlander ge arresteerd op verdenking van heroïnesmokkel. De politie vond gisteren 100 pakjes heroïne, met een gezamenlijk gewicht van bij na een kilo, in een auto. De inzittenden, een 29-jarige Nederlander en een 24-jarige Italiaan werden meteen aangehouden. Later pak te de politie nog een Thaise vrouw en een zwager van de Nederlan der op. Van de laatste is de nationaliteit niet bekendgemaakt. Vol gens de politie moest de drugs naar Australië. Demonstratie voor Nl-ambassade in Parijs Parijs - Enkele tientallen militante natuurbeschermers hebben gisteren voor de Nederlandse ambassade in Parijs gedemon streerd. De radicale aanhangers van de Onafhankelijke Ecologi sche Beweging (MEI) eisen dat Nederland de 46-ja.rige Paul Watson niet uitlevert aan Noorwegen. Dat land heeft woensdag om de in Nederland aangehouden mede-oprichter van de milieu beweging Greenpeace gevraagd. Watson wordt in Noorwegen ge zocht wegens een poging tot het vernielen van een schip, dat voor de walvisvaart wordt gebruikt. Mandela: 'Vreedzame oplossing Zaïre' Kaapstad - President Mobutu van Zaïre en rebellenleider Kabil.a zijn het er in beginsel over eens dat zij bij elkaar moeten komen om te 'spreken over overgangsmaatregelen'. Dit is gisteren ver klaard door VN-gezant Mohamed Sahnoun op een persconferentie in Kaapstad. Kabila's troepen beheersen inmiddels de helft van Zaïre. De Zuid-Afrikaanse president Mandela zei gisteren dat hij verwacht dat de betrokken partijen een vreedzame oplossing zul len vinden voor de burgeroorlog in Zaïre. Bern weigert vermogen Mobutu te bevriezen Bern/Genève - De Zwitserse regering overweegt geen bevriezing van vermogens van Za'ires president Mobutu. Zij heeft van geen enkele Zaïrese autoriteit een verzoek tot rechtshulp in die zin ont vangen, zo deelde de regering gisteren mee. De socialistische par tij had in het weekeinde gevraagd Mobutu's rekeningen in Zwit serland onmiddellijk te blokkeren. Zwitserland zou Mobutu's ver mogen kunnen bevriezen als het daartoe een verzoek van de Zaï rese justitie ontvangt. Aftreden Dwjalapersad wordt geëist Paramaribo - De Surinaamse oppositie eist het aftreden van par lementsvoorzitter Marijke Dwjalapersad. Zij is zwaar onder vuur komen te liggen naar aanleiding van haar uitlatingen eerder deze week. Ze zei onder meer dat het haar niet zou verbazen als de oppositie partij VHP te maken zou hebben met het complot om haar te ver moorden, dat recentelijk werd ontdekt. De echtgenote van haar partijgenoot raakte gewond door een bombrief. Het interview met Dwjalapersad heeft in Suriname voor grote opschudding gezorgd. Ook vanuit haar eigen partij krijgt Dwjalapersad er flink van langs. De BDV vindt alle speculaties en uitspraken over de kwes tie rond de bombriefaanslag voorbarig. Chaim Herzog in 1993. foto reuter Marcst (rtr) - Het lot van «Roemeense dictator Ceau- Wtiis bezegeld op een toilet ministerie van De- Daar besloot een kopstukken op eer- g 1989 de commu- machthebber en #1 vrouw te executeren, «t deze onthulling verbrak Roemeense legergeneraal «tor Stanculescu gisteren T stilzwijgen. Ruim zeven I® geleden was hij een van sleutelfiguren bij de val Ceausescu tijdens de 'talige December-revolu- «e. liet een been in gips zet- ®i te voorkomen dat hij ywsescu's bevel moest uit wen om het leger tegen de emonstranten in te zetten, "eindelijk besloot een klei- groep rond Ion Diescu, de ®epresident die zojuist de had gegrepen, korte «ffl te maken met Ceause- Hnt toilet werd be- als de enige veilige Plek vt 'oor overleg. Jeruzalem/Rijswijk (anp/rtr/afp) - De voormalige Israëlische president Chaim Herzog is gisteren na een longziekte op 78-ja- rige leeftijd overleden. Advocaat, diplomaat en militair expert Chaim Herzog genoot tij dens zijn tienjarig, overwegend ceremoniële, presidentschap van de joodse staat een redelijk grote populariteit. Die had hij vooral verworven tij dens de cruciale Yom Kippur- ooriog (1973) toen hij avond aan avond als militaire commentator op de Israëlische en internationa le tv-schermen was te zien. Herzog werd in 1918 in Belfast geboren als oudste zoon van de opperrabbijn van Ierland. In 1935 emigreerde het gezin naar toenmalige Palestina, een Brits mandaatgebied. Tijdens de Tweede Wereldoorlog bracht hij het tot majoor en leider van de Britse militaire inlichtin gendienst in Noord-Duitsland. Nederland - hij was een tijdlang ingekwartierd in het Limburgse Stein - nam een warm plaatsje in zijn hart in. „Ik ben van Holland blijven houden. Ik heb het helpen bevrijden," placht hij te zeggen. Herzog was na de oorlog onder andere het eerste hoofd van de Is raëlische militaire inlichtingen dienst en militair attaché in Was hington. Na de Zesdaagse Oorlog in 1967 werd hij de eerste militai re commandant van de bezette westelijke Jordaanoever. Van 1975 tot 1978 was hij Israëis ambassadeur bij de Verenigde Naties. In die functie baarde hij opzien door in de vergaderzaal de tekst van de resolutie te ver scheuren die het zionisme als een vorm van racisme bestempelde. Vanaf 1981 tot zijn verkiezing in 1983 tot president was hij parle mentslid voor de Arbeiderspartij. Hij behoorde tot de rechtervleu gel van die partij. Tijdens zijn tienjarig president schap, zijn mandaat werd in 1988 verlengd, kwamen de vredesbe sprekingen van Madrid en Was hington van de grond en vermin derde de betrekkelijke afstand waarmee het Israël van Begin en Shamir internationaal werd beje gend. Na de beëindiging van zijn presi dentschap hield Herzog zich ver re van de politiek. Door Willy Werkman Tel Aviv - Israels premier Benjamin Netanyahu balan ceert op een politieke tijd bom. Nu hij door zijn eigen politie is bestempeld als hoofdverdachte in het groot ste politieke corruptie schandaal dat het land ooit gekend heeft, maakt het niet zoveel meer uit of hij nu wel of niet officieel in staat van beschuldiging zal worden ge steld. Met de dramatische onthullin gen van de laatste dagen heeft zijn geloofwaardigheid, die tij dens zijn nog maar tien maan den durende premierschap toch al danig was aangetast, waar schijnlijk onherstelbare schade opgelopen. Het gaat er nu nog om hoe, en wanneer, er een einde zal komen aan de politieke car rière van de man, die zo verras send snel naar de top klom. Mis- Benjamin Netanyahu trekt een gezicht tijdens een Likud- bijeenkomt. foto reuter schien vandaag al of anders waarschijnlijk zondag zal het Openbaar Ministerie bekend maken of Netanyahu zich voor de rechtbank zal moeten verant woorden voor een aanklacht we gens fraude en misbruik van vertrouwen in de inmiddels be ruchte zaak van de benoeming van de juridische regeringsadvi seur, Roni Bar On. De beslissing daarover is niet eenvoudig, omdat de grens tus sen de politieke manoeuvres en het overtreden van de wet in Is raël altijd een hele dunne lijn is geweest. Komt het desondanks tot een formele aanklacht, dan zal het aftreden van de premier niet automatisch hoeven te vol gen. De nieuwe kieswet, voor het eerst toegepast tijdens de ver kiezingsstrijd van vorig jaar, heeft zo'n situatie eenvoudig over het hoofd gezien. Maar de politieke realiteit van zijn land zal in dat geval zeker niet Netanyahu-vriendelijk zijn. Nu al eisen niet alleen de politie ke oppositiepartijen, maar ook leden van Netanyahu's eigen la'ioo ai (lojjniaow nr. coalitie, dat de premier zichzelf dplfijiilthïnst zal sèHWèéri'kdSr de duur van een eventuele rechtszaak. Als hij dat weigert, dan kan het Hooggerechtshof hem daartoe op normatieve gronden dwingen. Volgens de nieuwe kieswet kan trouwens een bijzondere meerderheid van 80 van de 120 parlementsleden de premier wegstemmen, zonder daarmee het parlement zelf, de Knesset, naar huis te sturen. In dat geval moeten er binnen 60 dagen verkiezingen komen voor alleen de premier. Voorlopig wil Netanyahu zelf nog steeds geloven dat alles met een sisser zal aflopen en dat hij zelfs versterkt uit de huidige cri sis tevoorschijn zal komen. Gis termiddag nog verklaarde hij te gen de kaderleden van zijn Li- kudpartij in Tel Aviv, dat hij 'tot het jaar 2000 en zelfs daarna' zal blijven regeren. Maar ook al komt het niet tot een aanklacht tegen hem, zal hij er niet zonder kleerscheurenr van 1 afkomen. Twee van de coalitiepartijen, 'Is raël be-Aliyah' en de 'D'erde Weg' vroegen zich gisteren openlijk af of ze onder de domke- re wolk van alleen al de politfe- verdenkingen, de regering trou w moeten blijven. Ook een paar Likudministers, Dan Meridor van Justitie en Lï- mor Livnat van Communicatie voorop, overwegen al af te tre den. De kans op een motie van wantrouwen, die de regering met 61 stemmen ten val kan brengen, is dus bepaald niet zo theoretisch meer. Wordt de Netanyahu-regering op deze wijze naar huis gestuurd, dan zal ook de Knesset moeten wor den ontbonden en zullen, ook binnen 60 dagen, nieuwe alge mene verkiezingen volgen. Schokkende scenario's, die het land gisteren in de sfeer van een politieke aardbeving brachten. De storm zal zeker nog weken o<f misschien wel maanden duren. Ook maakt u nog eens kans op de Jackpot van rpim 2 miljoen belastingvrij. Koop dus snel uw Staatslot met Jackpot. Trekking 22 april. Londen - Het gros van de kan didaten voor een Lagerhuis zetel heeft nieuwe schoenen gekocht. Die slijten snel wan neer elke dag een paar mijl moet worden gecanvast. Zoals dat al in de vorige eeuw ge bruikelijk was gaan de kandida ten van deur naar deur om bewo ners de hand te schudden, hun tuin te prijzen, hond of kind te aaien en, vlak voor het weggaan, knipogend afscheid te nemen met de zin: „Ik reken op uw stem." Dat lukt niet altijd. In Finchley, het oude kiesdistrict van Marga ret Thatcher, stond haar kleurlo ze opvolger helemaal klaar om het bovenstaande protocol te be ginnen...maar toen de deur half openging riep iemand'. „Vent, la zer op!" Dat was dus een stem minder dan gehoopt. Dat vermoeiende en niet altijd beloonde benenwerk heeft mis schien zijn langste tijd gehad. Honderden kandidaten werven hun stemmen tegenwoordig ook on line. Het is de eerste keer in Europa dat het Internet zo heftig wordt gebruikt voor een verkie zingscampagne. Amerika ligt wat dat betreft nog lichtjaren voor. Maar ook bij de laatste Franse verkiezingen begon het al. Ver schillende partijen misbruikten willekeurige F-moil-adressen om ongevraagde jubelstukken over hun kandidaten te verspreiden. In Groot-Brittannië zijn een slor- dige drie miljoen Internet-ge- bruikers actief. Labour gaat voorop in de cyberverkiezingen. De partij opende vorige maand zelfs een tweede web site (http://Labourwin97.org.uk), ge sponsord door een software be drijf en de ambtenarenbond Unison. Meer dan een half mil joen hits zijn daarop al geregis treerd. Tony Blair houdt regel matig world wide weö-spreekuur en blinkt ook daarop uit in glad de sound bites. VERKIEZINGEN GROOT-BRITTANNIË Deel 4: Correspondent Bob van Huët blikt in een serie vooruit op de verkiezingen in Groot-Brittannië. Die worden op 1 mei gehouden. De eerste Labour site had het overigens hard te verduren in een aanval door pro-Conservatieve hackers (Dit zijn computer freaks die ongevraagd gegevens veranderen). Die vervingen een foto Van Blair door zijn Spitting Image-pop. En de nieuwe slogan werd: 'New Labour, zelfde ge zichten, zelfde leugens'. Sinds dien zijn alle web sites van poli tieke partijen ct/bersonisch ko gelvrij gemaakt. Het befaamde Londense Internet café Cyberia opende in september 1994 en was het eerste in zijn soort. Klanten lijken nog niet bijster geïnteresseerd in on line- politiek. De pagina's van de Spice Girls doen het beter. Cybe- ria-oprichtster Eva Pascoe denkt dat de electronische campagne nog in de kinderschoenen staat: „Britse politici weten nog niet goed hoe er mee om te gaan. Ze willen niet de agressieve Franse benadering. Vooralsnog leveren ze een vooral feitelijke achter grondinformatie." Grove propa ganda zou sowieso niet erg aan slaan bij de Internet-kiezers van wie het merendeel hogere oplei dingen heeft genoten, aldus Pas coe. Tegenvallend en 'uitgeblust' vindt ze de Tory web site (ht- tp://www.conservative-par- ty.org.uk.). De machtige compu ters van Cyberia tonen een Inter- net-campagne in de beste om standigheden. Thuis, met een ge dateerde apparaat, is het alle maal wat minder flitsend. Tony Blair ontwikkelt zich op het scherm in bedenkelijke fasen. Eerst lijkt hij op Frankenstein, dan een soort Van Gogh, met een bloedige rode vlek achter een wang, maar tenslotte is de ge doodverfde premier toch herken baar. 'Steun Labour door een van onze icons op uw eigen web page te plaatsen'. Dat is dan een rood logootje met de tekst 'Help La bour Win '97', vraagt hij mij. De Britse Communistische Partij (http://www.yahoo.co.uk) is zeldzamer dan een dodo maar biedt wel een knalroodscherm. Met informatie over Marx en de Spaanse Burgeroorlog. De ver kiezingspagina's zijn vreemd ge noeg nog 'under construction'. Maar wel deze uitsmijter: 'De Britse Communistische Partij ziet uit naar de tijd waarin tech nologie niet wordt afgeschermd voor de winst van de enkeling, maar voor verbetering van de he le samenleving'. Simon Waldman, eindredacteur van de Guardian verkiezingspa gina, weet dat de liberale leider Paddy Ashdown de behendigste Internet-surfer is. De Guardian- pagina's (http://www.elec- tion.guardian.co.uk.) zijn sinds februari door 40.000 mensen be zocht. „De meeste aanloop is rond lunchtijd wanneer mensen de computer van de baas gebrui ken." Een van de Guardian-Aien- sten is dat je, na invoeging van je postcode, precies kan zien hoe de afgevaardigde van jouw kiesdis trict heeft gestemd over zaken als Europa, handvuurwapens en de leeftijd waarop seks met minder jarige homofielen niet meer staf baar is. Tientallen kandidaten presente ren zichzelf houterig aan de zijde van hun partijleider. Het is vaak dezelfde foto, maar met steeds een ander naast Major of Blair. Sommigen geven hun hobby's op, zoals bijvoorbeeld Paul Watkins (http://www.yahoo.co.uk), de Conservatief in Bamsley en West Penistone. „Behalve in politiek ben ik geïnteresseerd in mijn ge zin, golf en cricket." Dat klinkt onschuldig, maar oh wee als de schandaalkranten hem ooit op een slippertje betrappen. Wie zich nadrukkelijk afficheerd als gezinsman, ook op Internet, loopt in Engeland verhoogd risico te worden ontmaskerd als schijn heilige. Kampioen van de on line-kandi daten is David Shaw (http://www.net- link.co.uk/users/shaw/dsmp.htm 1), het Conservatieve kamerlid voor Dover. Elke nacht kruipt hij voor zijn scherm om vragen te be antwoorden. Ais afgevaardigde van Dover profileert hij zich als tegenstander van de Kanaaltun nel die in Folkstone vertrekt. Met de vraag: „Ik mijd Dover, omdat ik zeeziek word op ferry's," wordt getracht hem uit de tent te lokken. Een dag later zit zijn re pliek in de mail box. „Houd vol, blijf de ferry's gebruiken en na verloop van tijd gaat die zeeziek te over. Je kunt ook pillen nemen (legale pillen, uiteraard)." Shaw heeft zijn Internet-cam- pagne verlevendigd met een heu se prijsvraag. Een fles Lagerhuis Scotch of (voor geheelonthouders en minderjarige deelnemers) een Lagerhuis boek wachten op dege nen die niet al te moeilijke vragen kan beantwoorden als: 'Welke partij regeerde toen hier de hoog ste inkomstenbelastingen in de geschiedenis werd betaald?'. Het antwoord laat zich raden.

de Stem | 1997 | | pagina 5