'Elke huurder moet huis kunnen kopen' Verkit Alban al ein LAA' Inspectie wil regels abortus strak hanteren Museumplein autovrij Van Rey: 6Geen zin meer in ja-knikken' Borst: 'Zorgbijdrage is best verdedigbaar' Debat: 'Gelukkig ligt het ambitieniveau laag Kamer sceptisch over bestrijding misdaad Veertig pi DE STEM BINNENLAND PvdA gaat verder dan Tommei Unie 55+ wil fanclub voor Lansink D66 waarschuwt voor heksenjacht DE STEM COMMENTAAR Open deur BINNENLAND KORT Platform armoedebestrijding opgericht pE STEM gerisha onaa Borst wijzigt voorstel medisch specialisten Volgend jaar extra geld voor thuiszorg Ritzen springt beroepsonderwijs bij 'Technolease-dossier niet openbaar' Stadswachten mogebjk bij pobtie Patijn in penibele situatie Verzekeringsagenten bbjken fraudeurs 'WD-ministers oneens met Bolkestein Lot Ceausesc werd op het toilet bezegel ^teerkan VRIJDAG 18 APRIL 1997 A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Een arts mag al leen een abortus uitvoeren als hij ervan overtuigd is dat de vrouw in kwestie een hele goede reden heeft om de zwangerschap af te breken. Dat staat in een advies van de In spectie voor de Volksgezondheid aan minister Borst (D66, Volks gezondheid). Volgens de geldende abortuswet moeten artsen een gesprek voeren met de aanvraagster, waarna een bedenktijd volgt van vijf dagen. Artsen zijn verplicht om na te gaan of de motieven die de zwan gere vrouwen opgeven zwaar ge noeg zijn om een abortus te rechtvaardigen. In de wet staat dat er sprake moet zijn van een 'noodsituatie', maar dat wordt niet nader omschreven. De term was indertijd bedoeld om de wet acceptabel te maken voor het CDA, dat in de regering zat toen de wet werd ingediend. In de praktijk worden deze wet telijke voorschriften op grote schaal aan de laars gelapt. Artsen blijken ieder motief van een aan vraagster te accepteren. „Ik voer ook een abortus uit als iemand zegt dat zij dat wil omdat het re gent", liet een abortusarts zich ontvallen in een reportage van het Vara-programma Zembla. Een andere arts zei dat alleen het feit dat een vrouw zich meldt bij een abortuskliniek voor hem aan toont dat er sprake is van een noodsituatie. De Inspectie zegt in het advies aan Borst.dat alle abortusartsen zich weer moeten gaan houden aan de letter van de wet. De ge sprekken met de hulpvragende vrouwen moeten voortaan een vast verloop krijgen, vastgelegd in een protocol. Vrouwen moeten worden gewezen op de conse quenties van de ingreep. Ook de aanmeldingsprocedure moet vol gens een vast stramien verlopen. De arts dient uiteindelijk te be oordelen of er sprake is van een noodsituatie. Pas als dat het ge val is, mag de ingreep plaatsvin den. Een nieuw te vormen com missie moet erop toezien dat de arts zich houdt aan deze proce dure. CDA-Kamerlid Lansink heeft minister Borst gisteren gevraagd of zij de aanbevelingen van de In spectie over wil nemen. Dit voor jaar ontstond veel commotie na dat Borst had gezegd dat ze zich situaties kan voorstellen waarin het geslacht van een ongeboren vrucht een 'noodsituatie' vormt. De minister noemde het voor beeld van een vrouw uit een bui tenlandse cultuur die voor de derde of vierde keer zwanger is van een meisje, terwijl de vader een zoontje eist. Borst hield die mening later overeind tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer. Den Haag (anp) - De PvdA vindt dat iedereen de kans moet krijgen om zijn huurwoning te kopen. De grootste regerings partij gaat hiermee veel verder dan staatssecretaris Tommei van Volkshuisvesting. Die wil de regeling niet laten gel den voor de laagstbetaalden, om dat deze groep dan te grote finan ciële risico's loopt. Nu is het voor huishoudens met een jaarinko men beneden de 35.000 gulden nauwelijks mogelijk huiseige naar te worden. De PvdA presenteerde gisteren een initiatief-wetsvoorstel, waar door bewoners eigenaar van hun huurwoning kunnen worden. De staatssecretaris wil dit ook, maar hij beperkt de financiële steun. Wie zijn huurwoning koopt, be houdt in Tommels plan geduren de drie tot vijf jaar het recht op huursubsidie. Koopsubsidie De PvdA wil mensen die hun wo ning kopen maximaaal dertig jaar lang een individuele koop bijdrage (1KB) geven. Deze subsi die loopt dan gelijk met de aflos- singsduur van de meeste hypo theken. Voor de socialisten komt iedereen die nu huursubsidie Den Haag (anp) - De Unie 55+ wil een fanclub oprich ten voor het CDA-Kamerlid Ad Lansink. Voorzitter Hel- gers wil dat de oudgediende Lansink, goed voor twintig parlementaire jaren, niet meer terugkeert in de Twee de Kamer. „Zoveel wijsheid en ervaring gooi je niet zo maar weg", aldus Leerkens van de Unie 55+. Lansink legt zich er voorals nog niet bij neer dat hij op een onverkiesbare plaats komt op de kandidatenlijst. krijgt in aanmerking om zijn huurwoning te kopen. De indie ners van het wetsvoorstel, Dui- vesteijn en Van der Ploeg, willen de koopbijdrage-regeling opne men in de Wet voor de individue le huursubsidie (IHS). CDA Het CDA reageerde gisteren rede lijk positief op het wetsvoorstel. Woordvoerder Ten Hoopen vindt het wel een tekortkoming dat de PvdA de doelgroep beperkt tot de laagste inkomensgroepen, terwijl zijn partij een bredere doelgroep (tot anderhalf keer modaal) op het oog heeft. De fracties van D66 en WD lieten zich eerder al kri tisch, maar niet afwijzend uit. Beide regeringspartijen stelden dat het kooprecht de positie van de corporaties niet mag aantas ten. Het plan moet bovendien ook financieel deugen. De staatssecretaris kondigde vo rig jaar al aan de verkoop van so ciale huurwoningen te willen be vorderen. Hij gaat uit van een aantal van 200.000 woningen in tien tot vijftien jaar. De verkoop van woningen levert de corpora ties na aftrek van kosten onge veer 10,3 miljard gulden op. Geld dat volgens Tommei moet worden gebruikt voor onrendabele inves teringen, zoals groot onderhoud, en lage huren. De PvdA wil er nog eens 200.00 woningen bovenop doen. Duive- steijn legt voor de minima de maximale koopgrens bij 120.000 tot 130.000 gulden, met een hoog ste bijdrage van 260 gulden per maand. De PvdA heeft het IKB-stelsel ook doorberekend en stelt dat de maandlasten voor de laagstbe taalden niet of nauwelijks hoger uitvallen als zij hun huurwoning kopen. In het wetsvoorstel doen ook de minima hun voordeel met de hypotheekrente-aftrek. In Amsterdam is gisteren de verkeersader tussen het Rijksmuseum en het Concertgebouw afgesloten voor autoverkeer. Het plein wordt 'gerestyled', niet tot plezier van iedereen overigens, want tegen de herinrichting is nogal geprotesteerd. De Museumstraat werd in 1953 aangelegd en was bedoeld om het verkeer uit Den Haag richting Amsterdamse binnenstad te leiden. foto wfa Jos van Rey foto de stem/johan van gurp Door Paul Kokke Den Haag - WD-Kamerlid Jos van Rey heeft er tabak van. Hij heeft geen zin om deel uit te maken van een parlement van 'ja knikkers', zoals hij zijn collega's in de Tweede Kamer om schrijft. Hij komt na de verkiezingen niet meer terug. Van onze Haagse redactie Den Haag - De eigenbijdrage regeling voor ziekenfondspa tiënten is heel ingewikkeld, maar niettemin 'uitvoerbaar en verdedigbaar'. Dat zei minister Borst (D66, Volksgezondheid) gisteren in de Tweede Kamer. „Ik wil daarom doorgaan met dit systeem, tenzij blijkt dat het écht niet kan", aldus Borst. De minister was gisteren op ver zoek van SP-fractievoorzitter Ma- rijnissen naar de Kamer gekomen om uitleg te geven over de proble men die de ziekenfondsen zeggen te ondervinden bij het innen van de eigen bijdragen. Marijnissen wil de regeling direct afschaffen omdat hij denkt dat mensen afzien van noodzakelijke zorg met het oog op de rekening. De oppositiepartijen CDA, Groen- Links, Groep Nijpels en Unie 55+ staan achter die eis. De SP'er erkende dat problemen vooral voortkomen uit gebrek aan kennis. Zo denken veel mensen ten onrechte dat ook voor een bezoek aan de huisarts betaald moet wor den. Borst wees erop dat in het paarse regeerakkoord stond dat er een eigen risico van 200 gulden zou komen voor iedereen: particu lier en fondspatiënt. Dat zou een voudig zijn: ziekenfondsen gaan pas uitbetalen als de polishouder de eerste 200 gulden uit eigen zak heeft voldaan. Maar PvdA en D66 vonden het niet acceptabel om mensen met een laag inkomen op te zadelen met een extra uitgave van 200 gul den aan het begin van het jaar. Vandaar dat voor fondspatiënten r werd gekozen voor eigen bijdrage met een maximum van 200 gidden. Dit systeem geldt sinds 1 januari van dit jaar. Voor particulieren geldt wel een eigen risico van 200 gulden. Van Rey had al voor de vorige verkiezingen besloten om niet meer in de Kamer zitting te ne men. Op verzoek van WD-fractielei- der Bolkestein besloot hij toch nog een keer over zijn hart te strijken. Al was het maar om een aantal nieuwe WD-kamerleden de fijne kneepjes van het vak te leren. Maar voor met name zijn colle ga's van D66 en het CDA heeft hij geen goed woord meer over. Oorzaak: de technolease-affaire, waarbij Philips en de Rabobank via een speciale belastingcon structie de schatkist honderden miljoenen door de neus zouden hebben geboord. Van Rey: „Toen die technolease- affaire aan het rollen kwam, hebben wij gepleit voor een par lementair onderzoek, Ook het CDA wilde zo'n onderzoek. D66 wilde de Rekenkamer inschake len. Nu is alleen de WD overge bleven." Volgens het liberale Kamerlid uit Limburg gaat het om een funda mentele zaak. Hij verwijt het ka binet onzorgvuldig te zijn ge weest in het informeren van het parlement over de technolease- affaire. „Als je daar vraagtekens bij moet zetten en de rest van de Kamer doet dat niet, wat moet ik dan? Ik heb geen zin om deel uit te ma ken van een stelletje ja-knik kers." Van Rey heeft bittere kri tiek op D66. „Het zou mij niks verbazen als die partij van de D66-bewindslieden opdracht ge kregen heeft om niks te doen. De 'D' van D66 staat blijkbaar voor doofpot." Het ontbreekt het parlement aan leeuwenmoed, zegt Van Rey. „De Tweede Kamer heeft juist leeu wen nodig. Dat is beter voor de burger en de belastingbetaler." PvdA, WD, D66 en CDA vrqaem een onnodige overdracht van be voegdheden naar Brussel zonder democratische en juridische con trole. De Kamer voerde gisteren Den Haag (anp) -D66 waarschuwt dat de harde lijn die Defensie kiest om het drugsgebruik in de krijgs macht aan banden te leggen, niet mag leiden tot een heksenjacht op militairen. Defensie moet het ge bruik 'zo functioneel mogelijk' aanpakken, maar mag niet onno dig de privacy van militairen scha den, zei defensiewoordvoerder Hoekema gisteren. De inzetbaarheid van de krijgs macht moet voor alles gewaar borgd zijn. Maar de harde aanpak, zoals staatssecretaris Meijling die deze week in een brief uiteenzette, mag niet uitmonden in 'overijveri ge sergeants die in cafés rondhan gen om na te gaan of militairen privé misschien softdrugs gebrui ken'. Meijling kondigde woensdag aan dat Defensie 24 militairen van de landmacht zal ontslaan wegens gebruik en handel in hard drugs. Door Bas de Vries Amsterdam - Het debat over de toekomst van de Neder landse luchtvaart wil nog niet echt vlotten. Het kabinet heeft er krap vier maanden voor uitgetrokken en daar is nu al bijna de helft van om. Die kostbare weken zijn vooral gestoken in de voorbereidin gen, zo bleek gisteren. De eigenlijke 'nut en noodzaak discussie' tussen de direct betrok ken moet nog beginnen. Zo'n 70 overheden, bedrijven, mi lieuclubs en maatschappelijke or ganisaties zaten gisteren in een donkere Amsterdamse zaal voor het eerst een dagje bij elkaar. Wie een open discussie over zo'n be langrijk maatschappelijk onder werp verwachtte, kwam bedrogen uit. Pubhek was niet uitgenodigd. En de pers mocht slechts na afloop komen noteren hoe tevreden 'dag voorzitter' Dorien de Wit is. Maar ja, zij is dan ook van één van de bureaus die in opdracht van het kabinet de maatschappelijke dis cussie leidt. De Wit vertelde welgemoed dat de deelnemers 'bereidheid hadden getoond om zich te verdiepen in eikaars standpunten'. Niemand had het pand met slaande deuren verlaten. Was daar dan reden voor? Nou nee, de dag was vooral opgegaan aan het 'aanscherpen van de onderzoeksvragen'. Met andere woorden: voor- en tegen standers van uitbreiding van Schiphol weten nu eindelijk waar ze het precies over gaan hebben. En dat is kennelijk al heel wat. Daarbij dreigde één punt aanvan kelijk een beetje ondergesneeuwd te raken. Een handjevol organisa ties, onder leiding van de Milieufe deratie Overijssel, wil ook de toe komst van regionale luchthavens nadrukkelijker in de discussie be trekken. Want wat gebeurt er als Schiphol sneller dan verwacht z'n milieugrenzen bereikt? Wijken al die charters dan echt niet uit naar de kleinere vliegvelden? Ook daar over kwam gisteren geen helder heid. Maar wel - misschien - een heuse werkgroep. Waarmee het 'Schipholdebat' alsnog een echt Tuchtvaartdebat' zou worden. Blijft het probleem dat er wel heel weinig tijd overblijft voor de échte discussie. Immers: begin juli wil het kabinet de conclusies al op ta fel hebben. Dat is veel te snel, oor deelde een deel van de Tweede Kamer al eerder. De Wit erkent de problemen ('er moet een razend tempo komen'), maar is tegelijk vol goede hoop. Ze verwees giste ren veelbetekend naar minister Jorritsma (Verkeer), die al heeft laten doorschemeren dat even tueel wel over een verlenging valt te praten. Al met al lijkt het er sterk op dat het voorwerk nog lang niet af was toen premier Kok eind februari de discussie voor geopend verklaar de. Gelukkig maar dat 'het ambi tieniveau zo laag ligt', verzuchtte een collega van de Wit na afloop. Anders gezegd: niemand verwacht dat alle partijen het uiteindelijk met elkaar eens worden. Als er maar gepraat wordt. Toch kleven er ook risico's aan de haast waarmee de luchtvaartdis cussie dreigt te moeten worden af gewerkt. Vertegenwoordigers van milieu-organisaties dreigden gis teren dat zij het debat na de zomer gewoon voortzetten als niet ieder een zijn zegje heeft kunnen doen. Daarmee schiet de 'nut en nood zaak discussie' zijn doel voorbij. Want wilde het kabinet met dit 'experiment' niet juist oeverloze discussies na een besluit voorko men? De entree van Schiphol. foto anp WAT IEDEREEN weet, is in Den Haag pas waar als het door een commi sie onderzocht is. Dat de combinatie van werk en zorg in Nederland tig is, beseft elke alleenstaande ouder, tweeverdiener en eiqen h houden drijvende vrijgezel. Tot het Binnenhof is deze waarheid alsZ koe pas gisteren doorgedrongen. De Commissie Dagindeling heeft namelijk een 'werkplan' qenres». teerd. De belangrijkste conclusie daarin is dat Nederland nog steeds i! gesteld is op het traditionele gezin. Eén werkende ouder en de ander, die het gezin en het huishouden bestiert. Dat is niet meer van dezeffl Vrouwen werken steeds meer buitenshuis, er zijn tienduizenden een oudergezinnen met een werkende vader of moeder die daarnaast het huishouden doet en er zijn nog veel meer alleenstaanden, die allemad in de krappe tijd tussen 's ochtends acht en 's avonds zes én werkend hun zorgtaken moeten vervullen. De rest van de maatschappij houdt daar nauwelijks rekeninq mee Spreekuren van artsen zijn in werktijd, reparateurs en controleurs ko men in werktijd, bezorging van goederen gebeurt in werktijd Kinder opvang is er in hoofdzaak voor de hele kleintjes. Naschoolse opvang moet door buren of familie geregeld worden. Sportvelden zijn naarde randen van de steden verbannen. De kinderen moeten daarom welqe- bracht en gehaald worden. Postkantoren en winkels verdwijnen uit de buurten en kleine kernen en dat betekent dat daarvoor ook weer qe- reden moet worden en doorgaans de andere kant op. Wie én werkt én zorgt, heeft er een dagtaak aan planning en agenda beheer bij. Een open deur voor wie midden in het leven staat. Niet blijkbaar voor Kamerleden, ministers en verantwoordelijke ambtena ren. Die hebben hun medewerkers, chauffeurs, kamerbewaarders Haagse flatconciërge en in de provincie wachtende echtgenote. Gezin' huishouden en zorg worden hun uit handen genomen. En die o zo be langrijke, maar in hun reservaat buiten de werkelijkheid levende men sen beslissen. Dat is het schokkende van dit rapport, niet de daarin ver melde feiten. Den Haag (anp) - De Tweede Kamer wil niet zonder meer in stemmen met de voorstellen die het Nederlandse EU-voorzit- terschap heeft gepresenteerd vodr de bestrijding van de inter nationale criminaliteit. overleg met de ministers Sorgdra- ger (Justitie) en Dijkstal (Binnen landse Zaken) over het rapport van de zogeheten High Level Group (HLG). Deze groep van Europese topambtenaren deed begin deze week dertig aanbevelingen om de grensoverschrijdende misdaad be ter aan te pakken. De Kamer bekijkt met de nodige reserves de adviezen van de ambte- narengroep. De partijen vinden het onduidelijk in hoeverre de HLG kiest voor een verdere harmonise ring van de wetgeving of voor een efficiëntere samenwerking tussen de lidstaten. De Kamer wil vooral inzetten op een betere coördinatie in de mis daadbestrijding. Minister Sorgdra- ger verzekerde de parlementariërs ook op dit spoor te zitten. Het doel is vooral vanuit bestaande regelge ving en bevoegdheden de samen werking tussen lidstaten te verbe teren. Het gaat daarbij vooral om het verzamelen van informatie over internationale criminele organisa ties. Voor dit werk kan vooral Eu ropol nuttig zijn. De Kamer voelt echter niets voor extra taken van deze politieorganisatie, uit vrees dat ze zich dan ontwikkelt tot een Europese FBI waarop de lidstaten nog nauwelijks greep hebben. (ap) - Negenendei °ëht van de Russen ziet Ueliike uitbreiding van raV0 als een duidelijk gev «oor het land, 23 proe it dat het een onplezit realiteit is en zes proc dat er geen dreig van "uitgaat, zo blijkt uit .teren openbaar gemaa opiniepeiling- Tweeëndertig procent van ,M0 in het hele land one mensen had geen men I Doorn - De Raad van Kerken, het Humanististisch Verbond en de vakcentrales FNV en CNV hebben gisteren in Doorn een menlijk platform armoedebestrijding opgericht. De betrokken organisaties willen zowel op lokaal als op landelijk niveau initia tieven ontwikkelen om het 'ernstige probleem' van de armoede te bestrijden. Hoofddoel van het platform is de sociale infrastruc tuur in Nederland en Europa te versterken. Volgens de organisa ties is armoede zowel een economisch, sociaal als cultureel pro bleem. Den Haag - Minister Borst van Volksgezondheid is bereid het wetsvoorstel integratie medisch-specialistische zorg zodanig te wijzigen dat voortaan alleen de raad van bestuur verantwoorde lijk is voor de gang van zaken binnen het ziekenhuis. De Kamer had hierom gevraagd. Zorgverzekeraars Nederland, de Neder landse Vereniging van Ziekenhuizen maar ook de Orde van Me disch Specialisten zijn tevreden. Zeist - Volgend jaar komt er extra geld beschikbaar voor de thuiszorg. Dit zei staatssecretaris Terpstra (Welzijn) gisteren op een symposium over de thuiszorg in Zeist. De staatssecretaris wilde zich niet uitlaten over de hoogte van het bedrag. Waar-^ schijnlijk gaat het om ongeveer tachtig miljoen gulden. Voorzitter H. Tjassing van de Landelijke Vereniging voor Thuis zorg pleitte voor uitbreiding van het budget met 4 procent, ruim honderd miljoen gulden. Dit geld is nodig om de stijgende vraag naar thuiszorg op te vangen en het wegwerken van de wachtlijs ten. Den Haag - Minister Ritzen (Onderwijs) is bereid instellingen voor middelbaar beroepsonderwijs die in financiële moeilijkhe den verkeren, bij te springen. Die toezegging deed de bewinds man gisteren in de Tweede Kamer. Een kwart van de instellingen, die opgaan in regionale opleidingencentra, heeft financiële pro blemen. De steun zal incidenteel zijn. Voor de knelpunten is een potje van 30 miljoen gulden beschikbaar. Den Haag - Staatssecretaris Vermeend van Financiën hoeft het technolease-dossier over Philips, Fokker en de Rabobank voorlo pig niet vrij te geven. De Raad van State heeft dat gisteren be paald. Vermeend was in hoger beroep gegaan tegen een uitspraak van het gerechtshof in Den Bosch. Dat had bevolen het dossier binnen zes weken openbaar te maken. Van de Raad van State hoeft Ver meend echter niets te doen tot het door hem ingestelde hoger be roep is behandeld. Technolease is een constructie waarbij een bedrijf technologische kennis verkoopt en vervolgens weer terughuurt. Ze is in 1993 toe gepast tussen Philips en de Rabobank en een jaar later tussen de zelfde bank en Fokker. De afgelopen tijd is veel kritiek geweest op de constructie, omdat ze de schatkist veel geld gekost zou heb ben en strijdig zou zijn geweest met Europese regels. Den Haag - Stadswachten komen in de toekomst mogelijk in dienst van de politie. De ministers Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Melkert (Sociale Zaken) overleggen daar momenteel over. Stadswachten zijn nu over het algemeen nog in dienst van specia le organisaties, die de betrokkenen detacheert bij (onder meer) ge meenten. Dat brengt voor stadswachten vaak onduidelijkheid met zich mee op het het gebied van arbeidsrecht en arbeidsvoorwaar den. Melkert en Dijkstal willen die onduidelijkheid wegnemen. Den Haag - De Tweede Kamer dreigt staatssecretaris Patijn van Buitenlandse Zaken in een penibele positie te brengen door haar verzet tegen de toetreding van Griekenland tot het Schengenver- drag. Patijn vreest dat de opstelling van de Kamer gevolgen k hebben voor het Verdrag van Amsterdam, waarvoor Nederlan de unanieme steun van alle lidstaten nodig heeft. De grote fracties zeggen nog geen enkele zekerheid te heb e over de vraag of Griekenland eind dit jaar al in staat is de buiten grenzen, met name de havens, afdoende te controleren. Utrecht - De ecomomische controledienst heeft in samenw.e2^ met justitie twee mannen aangehouden die op grote T^e de pleegden met levensverzekeringen. De hoofdverdachten, zich voordeden als assurantietussenpersonen, hebben naar sc ting een miljoen gulden aan provisie opgestreken door 1000 valse polissen op te maken. Justitie heeft daarnaast nog zes personen opgepakt op hun betrokkenheid bij de zaak. De verdachten waren m "e land actief en gebruikten daarbij verschillende persoonsg vens, bedrijfsnamen en diverse besloten vennootschappen, thuisbasis van het bedrijf lag in Utrecht. Den Haag - WD-leider Bolkestein spreekt als hij het ovely kije heeft niet namens de WD-ministers in het kabinet en schijnlijk ook niet namens zijn fractie. De VVD-ministers volledig achter het standpunt van de regering dat TiurKij toetreden tot de EU als het aan de voorwaarden voldoet, minister Van Mierlo van Buitenlandse zaken gisteren m ee leg met de Tweede Kamer. Drana - Eind juni, in prino Als alles goed gaat termini teel wat problemen moeteif OKiE-onderhandelaar Fi Vranitzky heeft gisteren alle politieke partijen be m om via de stembus énde te maken aan de chao: onzekerheid in het land. Het was een diplomatiek hij renstukje van de Oostenrii oud-kanselier, omdat nog ir enkele dagen geleden een koord over de verkiezingen mogelijk leek. Vranitzky houdt echter nog ruime slag om de arm. Voorde echt kan worden gestei eerst een concensus moeten v den geschapen over drie nete kwesties. Nog voor de verkie gen moet er een nieuwe Kies komen die een betere control de voorbereiding en het verl van de verkiezingen moge maakt. Daarnaast wil prei Bashkim Fino's regering van tionale Eenheid dat er nog i de verkiezingen duidelijk!] komt over de ondergang vai piramidefondsen die miljai aan spaargeld' van de Albawj hebben verzwolgen. En tenslotte ffioeffEté%tatus den gedefinieerd van de bur comités die een dozijn stede het zuiden in handen heb| VanFino en de socialisten mi deze bij de voorbereidingen de verkiezingen worden bet ken, maar voor president Ber| en zijn democraten gaat het om rebellen en misdadigers geen officiële erkenning vei nen. Alleen over een vierde Boekarest (rtr) - Het lot V de Roemeense dictator Cea sescu is bezegeld op een toi 'an het ministerie van fensie. Daar besloot handvol kopstukken op e« ste kerstdag 1989 de comk mstische machthebber zijn vrouw te executeren. Met deze onthulling verbn de Roemeense legergeneri «ctor Stanculescu gisten a)n stilzwijgen. Ruim zev jaar geleden was hij een v de sleutelfiguren bij de Ceausescu tijdens Moedige December-revo tie. bet een been in gips z! en om te voorkomen dat eausescu's bevel moest r Weren om het leger tegen demonstranten in te zetter indelijk besloot een kil e groep rond Ion Hiescu, I e ere president die zojuist I acht had gegrepen, kcl ten te maken met Ceaul Het toilet werd I ouwt als de enige vei] I «vooroverleg. Ook maakt Koo

de Stem | 1997 | | pagina 4