ramp iet Hercules eel te traag' Heer Olivier: een 'onverbeterlijke oplichter' Beleeft mee... JOMJ van pi ...in de wereld van Privé Biggen afmaken is dodelijk voor bedrijfstak Een symbool voor menselijke ellende Deal P. in Julietzaak is niet volgens boekje Cf tnN0VAmeteen A.Olivier Bedrijven rommelen veelvuldig met afval Jonge relsupporters 'kicken' op geweld Madese broodhandel krijgt geen rectificatie Olivier blijft voorlopig in Duitse cel zitten BINNENLAND A3 [ustitie stelt vooronderzoek in |f" dikke acht Pi' presentatie itteman Sm - NOVA-presen- Paul Witteman krijgt van I fljkend Nederland een 8,1 I zijn werk. Dat is het hoog- fcri van al zijn collega's, I ito althans uit een onder- onder 500 mensen. w i HOOGLERAAR GETUIGE VAN WONDER INAMC-ZIEKENHUIS JAG 18 APRIL 1997 INSTEM VRIJDAG 18 APRIL 1997 Groot-Brittannië en Ierland' .eregeld zon, maar vooral in Schotland vaak wolkenvelden ïn de vroege ochtend plaatse' Vrijwel overal droog Middagtemperatuur ongeveer 14 graden, langs de Noordzee- kust en in Schotland rond 10 ■graden. ■België en Luxemburg: Vrijdag eerst plaatselijk mist. Overdag I enkele wolkenvelden en droog I Zaterdag meer zon. Middaet temperatuur ongeveer 12 gnj. Noord- en Midden-Frankrijk- I Flink wat zon. Vrijdag in het I noorden en oosten ook enkele wolkenvelden en droog. Mid dagtemperatuur van 12 graden I in de Elzas tot tegen de 20 gra den in de Vendee. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig maar aan de voet van de Pyre neeën vaak hardnekkige be- wolking en vrijdag wat regen in de bergen sneeuw. Iets fris- ser met op vrijdag middagtem peratuur rond 16 graden, za terdag maxima uiteenlopend van 17 graden in het oosten en langs de Middellandse Zee kust - tot 20 graden in Les Landes. Portugal: Veel bewolking en regen- of onweersbuien. Som mige met veel neerslag. In de loop van zaterdag van het wes ten uit tijdelijk wat zon en dro ger. Maxima aan zee rond 20 graden, zaterdag in het noorde lijk kustgebied nog maar 16 graden. Spanje: Geregeld zon. Vrijdag aan de Costa Brava en zaterdag vooral in het zuiden en westen kans op een regen- of onweers bui. Zaterdag in het zuiden plaatselijk rond 25 graden. Canarische Eilanden: Vrijdag flink wat zon, maar zaterdag toenemende kans op een enkele regen- of onweersbui. Middag- temperatuur dichtbij 25 gra den. Mallorca en Ibiza: Overwegend bewolkt en vooral vrijdag en kele buien. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. Italië: Perioden met zon, maar in het zuiden en op Sicilië meer bewolking en enkele buien. Maxima rond 15 graden, zater dag enkele graden hoger. Griekenland en Kreta: Perio den met zon,maar zaterdag op de stranden in het zuiden en op Kreta kans op een regen- of on weersbui. Vrijdag maxima op de stranden ongeveer 16 gra den, zaterdag rond 18. Duitsland: Wolkenvelden, maar ook af en tqe zpil. Zater dag in het oosten kans op een winterse bui.,Middagtempera tuur ongeveer 14 graden, in de noordelijke deelstaten rond 10 graden. Zwitserland: Flinke perioden met zon en droog. Middagtem peratuur rond 14 graden, za terdag wat hoger. Oostenrijk: Flinke perioden met zon. In het noordoosten meer bewolking en vrijwel overal droog. Middagtempera- 1] tuur van 14 graden in het noor den tot 17 in het zuiden. TELEFOONTJE Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of C etc. Wie bellen we? 3-0-5-5-9 7-2-7-8-0-6 Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 3. Tikfout; 6. portee; 8. rand; 11. lover; 13. ophef; 14. gis- [v sen. Vertikaal: 1. Vilt; 2. Sfeer; 4. uien; 5. speling; 7. revers; 9. acht; 10. do 12. rose. Visitekaartje: S. Schierder uit Echt is 'scheidsrechter'. IjjofKees den Exter liirecht - «Als de minister jjen van nul tot twee weken H iaat afmaken, dan maakt s feitelijk een einde aan de Lkenshouderij". Zo reageert I 'kensfokker Jack Jansen uit Lijbeek op het plan van mi- r Van Aartsen om zeer e biggen af te maken, als pel in de strijd tegen de lorkenspest. Isa mening wordt echter geens- |>j gedeeld door universitair Liddocent L. van Leengoed van L faculteit diergeneeskunde in Volgens Jansen, die zelf 660 fokzeugen heeft, raakt het vruchtbaarheidssysteem van de moederdieren geheel ontregeld als hun kroost wordt afgemaakt. Dat zou gebeuren in een mate dat de beesten daarna nooit meer drachtig te krijgen zijn. De bees ten worden wel snel (veel) zwaar der, wat de zwangerschapskans alleen nog maar kleiner maakt. Jansen: „Niet voor niks doen wij al ons best om bij calamiteiten zeugen te voorzien van andere biggen. Als een varken bijvoor beeld een dood nest werpt, dan gaan we op zoek in de kraamstal naar andere biggen en dan zorgen we dat die zeug alsnog een toom biggen krijgt. Dat moet binnen 24 uur gebeuren." Volgens Jansen is een zoogtijd van drie tot vier weken essentieel om een zeug vervolgens weer dekrijp te krijgen: „Die zoogtijd is hard nodig om het gewicht van de zeug flink te laten dalen. An ders lukt dat gewoon niet. En een lege zeug wordt binnen de kortste keren veel zwaarder, wat de vruchtbaarheid nog verder aan tast. Als de minister dit doorzet, dan is hij feitelijk bezig met een koude sanering van de varkens sector." Dierenarts Peter Dirven uit Chaam ziet wat minder vrucht baarheidsproblemen dan zeugen houder Jansen. Dirven: „Het hangt ook allemaal een beetje af van het ras. Er zijn zelfs rassen die weer vruchtbaar worden ter wijl ze nog zogen. Er valt ook niet gemakkelijk iets over te zeggen, want je praat over een situatie die je nooit meemaakt. Ik maak me overigens drukker over de ridi cule gedachte om pasgeboren die ren af te maken. Dat doe je toch niet? Ik zie mezelf daar in elk ge val niet aan meewerken." Universiteitsman Van Leengoed zegt dat er twee vertrekpunten zijn voor een oordeel pver het plan om biggen af te maken: „Strikt veterinair en technisch bezien is het het beste om biggen meteen af te maken, want biggen zijn zeer gevoelig voor varkens pest. Je zou een belangrijke be smettingsbron wegnemen. Be drijfsmatig gezien zou je de big gen nog minstens vijf tot zeven dagen moeten laten leven. Al zo gend verliest de zeug snel zijn overgewicht en dat is belangrijk voor de volgende dekking. Want een te zware zeug levert door gaans minder biggen, met een la ger gewicht en een slechtere con ditie." Van Leengoed verwijst naar Amerika. Daar worden biggen al na zeven dagen bij de moeder vandaan gehaald: „Hier mag dat niet, daar wel. Het heeft onder meer te maken te maken met de strijd tegen ziektes die gemakke lijk overgaan van zeug op big en met het feit dat biggenvoer daar goedkoop is. Het nadeel van de wat kleinere tomen wordt gecom penseerd door het feit dat een zeug vaker werpt." iwzeredactie binnenland jHaag - Het Openbaar Ministerie heeft besloten een gerech- Jé vooronderzoek in te stellen in verband met de trage hulp- fkring 11a de ramp met de Belgische Hercules. jllocstel stortte op 15 juli vorig deer op de vliegbasis Eind- ta. De feitelijke reddings- «feaamheden kwamen pas na poinuten op gang. Een verkla- daarvoor is er niet. Daarom Rhet OM besloten een onder ste vorderen. Door het onge- i kwamen 34 van de 41 inzit- in om het leven. kStichting Herculesramp 1996 met het voornemen van fetie. „De onderste steen moet hnkomen," aldus woordvoer- üvan de Burgt. Maar de be- njkste vraag van de Stich- -wat gebeurde er de eerste bminuten na de ramp - is ook in |i(fiiiitieve rapporten, die gis- a aan de Tweede kamer zijn fcngeboden, nog steeds niet be- Koord. |mvan de rapporten stelt De Advies inzake Lucht- longevallen bij Defensie dat was geweest als de Banning de aangevangen lan- gewoon had doorgezet. In Intend met een grote zwerm vo lts heeft dé piloot'geprobeerd doorstart te ma- drie van de vier mo- ndoor een grote hoeveelheid Wresten niet meer werkten, p het ongeval vervolgens on- |«mijdelijk. Ispect fade keuze om een doorstart is ook verdedigbaar, pis Minister Dijkstal van Bin- hUse Zaken in een begelei- pit brief bij de rapporten. Vol- pie bewindsman verdient de pjsche bemanning respect I* de pogingen om de na de ph uitgebroken brand te blus- Pende deuren te openen. De •Bgiers waren allemaal lid 5 het Fanfarekorps van de Ko- Mjke Landmacht. F de onderzoeken blijkt voorts per wel allerlei rampenplan- p waren, maar die zijn nooit ■fflenlijk door de civiele en gwre brandweerkorpsen ge- De raad vindt dat die pnen ook voor verbetering r zijn. rir voor de Ge- Mieidszorg is van mening dat ■Wieners beter zouden moe- P*eten welke gevolgen slacht- P=s ondervinden van hitte en psttiddelen. L' aanleiding van de ramp f™ het ministerie een aantal ■•aa'regelen genomen om een dijke ramp in de toekomst te voorkomen. Er is een onderzoek gestart naar de rampenplannen op alle Nederlandse luchthavens. Ook komen er instrumenten om die plannen op deugdelijkheid te toetsen. Daarnaast komt er een interdepartementale Commissie Vogelaanvaringen Luchtvaart terreinen. Die moet ondermeer gaan bekijken of er vogelbeper- kende voorschriften opgenomen kunnen worden in de luchtvaart wetgeving. Uitbrander De Eindhovense loco-burgemees ter W. van Zon heeft een flinke uitbrander gekregen van de In spectie Brandweerzorg en Ram penbestrijding van het ministerie van Binnenlandse Zaken. In de eerste uren na de crash heeft Van Zon verzuimd om op een krachti ge manier de leiding op zich te nemen. Daardoor bleven allerlei diensten naast elkaar werken. Volgens .de inspectie hebben zo wel de civiele als de militaire au toriteiten zonder onderling over leg op wezenlijke punten van het rampenplan afgeweken. Hier door was het onmogelijk om de gevolgen van het ongeval op ge structureerde wijze aan te pak ken. Ook in het rapport van de ge meente Eindhoven een punt van kritiek voor de ongestructureerde samenwerking. Verder conclude ren de onderzoekers dat de orga nisatie na de ramp onvoldoende was. Vooral het bestaan van twee crisisteams op twee verschillende plaatsen heeft de opvang van na bestaanden geen goed gedaan. Ook waren er bij de gemeente te weinig voorzieningen om nabe staanden goede telefonische in formatie te geven. In de tuin van de Ouddorpse familie van Lent staat een wel zeer uitzonderlijk beeld. Een dokwerker mét kruis, als symbool voor alle ellende die de mens op zich heeft geladen na de uitvinding en het toepassen van de atoombom. Op de kruisbalk staan de namen Hiroshima en Nagasaki ingebijteld. i fotowfa Van onze rechtbankverslaggever Breda - De afspraken tussen het Open baar Ministerie in Breda en de 30-jarige kroongetuige Perry P. in het Juliet-onder- zoek zijn niet volgens de richtlijnen van het College van Procureurs-Generaal tot standgekomen. De advocaten van de acht hoofdverdachten zijn daarvan overtuigd geraakt tijdens de zes de zittingsdag voor de Bredase rechtbank. De richtlijnen schrijven voor dat alle afspra ken in hun geheel schriftelijk worden vastge legd. Vier advocaten die P. in de verschillende fasen van de onderhandelingen hebben bijge staan, verklaarden gisteren onder ede dat er heel wat meer is afgesproken dan de Bredase hoofdofficier van justitie heeft voorgelegd aan de Centrale Toetsingscommissie en de procu reurs-generaal. Mr. M. van Gessel uit Amsterdam, de huidige raadsman van P., zei dat zaaksofficier mr. C. van Spierenburg er in de eindonderhandelin gen van 19 maart zelfs op had gestaan dat een aantal afspraken niet op papier zou komen. Dat ging onder andere over zijn welwillende reactie op een eventueel schorsingsverzoek van P. tijdens de behandeling van diens eigen strafzaak op 8 april. De dag daarvoor werd mr. Van Spierenburg daarover teruggefloten door plaatsvervangend hoofdofficier mr. G. Bouman. Hij had daar voor alsnog de toestemming van de procu reurs-generaal nodig en kon zijn afspraak op dit punt niet nakomen. Gisteren bleek dat de vier advocaten van Perry P. over de vooraf afgesproken strafeis van twee jaar tegen hun cliënt lijnrecht staan tegenover de opvatting van officier van justitie en onder zoeksleider B. van Zon. Volgens de advocaten is dit op 19 maart na langdurig onderhandelen vastgelegd, volgens de officier en de politie is er geen definitieve afspraak gemaakt. Ook zaken als de teruggave van een boot, een Mercedes 500-personenauto en twaalfduizend gulden plus het bevriezen van het strafrechte lijk financieel onderzoek tegen P. zijn niet in de overeenkomst opgenomen. Die bestond slechts uit de positieve houding van het OM voor het geval P. om gratie zou vragen en uit het beperken van de tenlastelegging tot zijn deelname aan een criminele organisatie. Vier politiemensen en gisteren ook de vier ad vocaten hebben echter gezegd dat al vanaf vlak na de arrestatie van Perry P., op 3 septem ber 1996, over een deal is gesproken. De raads lieden van de acht hoofdverdachten zeggen dat de zaakofficier zijn meerderen daarover in een veel te laat stadium heeft ingelicht. De hoofd officier en zijn vervanger verklaarden eerder deze week als getuigen dat zij er pas weken la ter voor het eerst van gehoord hebben. P. hoort volgende week dinsdag welke straf hij krijgt. e over nieuwsprogram- 0 "presentatoren werd ver- »r Ithaka Media Consult Harmen Siezen en worden met respec- ■Mnoq i> 'uiooqui|ed 'dljdsjfaojq 'J3}S TueJ!l° ueA een 78 en een 7,7 ook LJr'ardeerd- Milika Peter- 17-, °dart van Nederland be- c» met eveneens een 7,8 lij. uitstekend gezelschap. L reriks en Marga van ieder een 6,1 de kaande hele klas. K.in,tVraa®den waarderen het I 8et aan het RTL4-nieuws NOS-journaal doet toispf 8r' betrouwbaarder en C a<» dan het RTL- - -vinden ze. Zelfs zijn laatste woord bleek al snel blufpoker. Na een ge ruchtmakend proces werd hij in 1982 in Amsterdam veroor deeld tot vier jaar ge vangenisstraf wegens zwendel en oplichting. De officier van justitie had opgeroepen 'de sa menleving tot het ui terste te beschermen tegen deze intelligente recidivist'. Arie Olivier pochte: „De rechtbank ziet mij niet terug. Daar ben ik te slim voor." Door Rinze Brandsma Maar vlak nadat hij zijn jaren lange gevangenisstraf had uitge zeten volgde een nieuwe straf zaak. En een gevangenisstraf wegens oplichting, 'bedrieglijke bankbreuk'. Rondom Arie Oli vier was het daarna nooit lang stil. Al wist het halve land van de gewiekstheid van zijn schur kenstreken, Heer Olivier bleef gewillige prooien vinden in naïeve zakenlieden die net zo hebzuchtig als hij waren en in rijke vrouwen die voor hem vie len ais rijpe appels. In een Amsterdamse rechtszaal had Arie Olivier (57) gisteroch tend terecht moeten staan, op nieuw voor bedrieglijke bank breuk. Hij had inkomsten ver zwegen, terwijl hij al sinds april 1981 in staat van faillissement verkeerde. Het was niet voor de "De Koepel" Appartement 156 Harmen Jansweg 4 HAARLEM Tel.-.023-353744 Telex :aangevraagd Het logo van visitekaartjes en briefpapier van Heer Olivier. Hij gebruikte dit in 1983 bij het door hemzelf georganiseerde publici teitsoffensief ter gelegenheid van een aan hem gewijd boek, met de titel Heer Olivier'. Olivier zat toendertijd een straf uit in de Haarlemse gevangenis 'De Koepel', appartement 156. eerste keer dat hij zich daarvoor voor de rechtbank moest verant woorden. Maar Heer Olivier kon in Amsterdam niet in het ver dachtenbankje schuiven. Hij was dinsdag bij Frankfurt be trapt bij een akkefietje met en kele honderdduizenden aan val se Amerikaanse dollars. En ook zo'n dollartransactie (met vals, zwart of niet-bestaand geld) had hij al heel wat keren uitgevoerd: in de jaren 'tachtig voor tiental len miljoenen. Het leven van Arie Olivier - zelf noemt hij zich liever Arthur - is één ongelooflijke reeks van boe venstreken. Het Goede Heertje, de gentieman-oplichter, de grootste oplichter van de twin tigste eeuw, zo laat hij zich met gretigheid noemen. Hij is zo trots op zijn oplichtingspraktij ken, dat hij ze al een paar keer in boekvorm liet rangschikken en ze zelfs (zoals gisteravond nog) opdist in een serie televisiepro gramma's voor Veronica, Heer Oliviers Wereld. Zeven afleve ringen waren al opgenomen, de meeste volgen nog. Hij gaat er prat op, vele honder den miljoenen 'verdiend' te heb ben. Mooie vrouwen te sprokke len, zoals een ander spaarzegel- tjes verzamelt. Een even gulzig liefhebber te zijn van mooie, du re auto's. Dure appartementen en hotelsuites, de hele wereld over. Het leven van Heer Olivier is Groot en Veelkaviaar, plof fende champagnekurken, Monte Cristo-havannasigaren. Herhaaldelijk werd hij veroor deeld voor verduistering, frau de, bankbedrog, gesjoemel met miljoenen aan vals geld, vals heid in geschrifte, kredieten op valse naam, gerommel met bv's. Steeds waren de krantenkoppen groot. Maar steeds ook weer tuinden zakenlui erin, zochten hem zelfs in de bajes op om ad vies te vragen. Het geheim van Van onze verslaggever Amsterdam/Driebergen - 'Meesteroplichter' Arie Olivier moet in Duitsland voor de rechter komen, nog voor de rechtbank in Amsterdam de kans krijgt hem te veroordelen voor fraude. 'Heer Olivier' (57), wonend in Nieuw-Vennep, is dinsdag in de buurt van Frankfurt op heterdaad betrapt bij een transactie met enke le honderdduizenden valse Amerikaanse dollars. Hij werd, zo bevestigde een woordvoerder van het Landelijk Recherche Team (LRT) in Driebergen, al wekenlang in de gaten gehouden. Tegen hem was een internationaal opsporingsonderzoek ingesteld, waarbij de Nederlandse en de Duitse politie samenwerkten. Een tweede Nederlander, de 49-jarige C.E.B. uit Maarssen, werd in Frankfurt gearresteerd als handlanger van Olivier, evenals drie Duitse zakenlieden. In Nederland is gisteren een vijfde me deplichtige aangehouden, de 32-jarige C.F. van H. uit Sassen- heim. Olivier moet nog verschijnen voor de onderzoeksrechter in Frankfurt. Hij blijft voorlopig in Duitse hechtenis. Het Amster damse proces is voorlopig uitgesteld tot 19 juni. zijn zakendoen? „Drijven op de hebzucht van anderen," zegt hij er zelf van. Hij ontdook accijnzen met smokkel van drank, sigaretten en parfums. Hij verkocht niet- bestaande vakantie-objecten in Spanje. Hij sloot een serie huwe lijken met gefortuneerde buiten landse dames en met de weduwe van een schatrijke tapijtmag naat, die meestal niet lang duur den, soms maar enkele weken. In zijn val, bij het proces in 1982, sleurde hij de Amsterdamse no taris Josje Slis-Stroom mee. Zij was zelf de dupe geworden van zijn snelle babbels, had 3 mil joen aan hem verspeeld, kreeg ook een gevangenisstraf en werd uit haar ambt gezet. Vorig jaar december nog stond hij voor de rechter. Hij had een boek uitgebracht, 'Heer Olivier - Niet Alledaagse Fraude'. Twee honderd pagina's had hij over geschreven uit het boek 'The Laundry Men/De Witwassers' van de Amerikaanse schrijver Robinson. Hij probeerde het plagiaat eerst te overbluffen, maar moest toch betalen; hoe veel wilde hij niet zeggen. Het boek werd uit de handel geno men. De laatste jaren dook hij regel matig op in de kunsthandel, handelde in onroerend goed en gaf lezingen voor studenten en Rotary's. Voor nieuwe boeven streken zou hij, met zijn televi siewerk voor de Veronica-serie, geen tijd meer hebben, zei hij. Tot hij in Duitsland gepakt werd. Met een koffer vol valse dollars. Zwolle (anp) - Bedrijven rommelen op grote schaal met bouw en -sloopafval. Het financieel gewin is dermate groot dat on dernemingen 'bewust het bedrijfsrisico nemen' de hand te lich ten met milieuvoorschriften. De lokale overheid werkt deze praktijk in de hand door het voe ren van een gedoogbeleid voor bedrijven die nog niet aan alle voorwaarden voldoen. Dit blijkt uit een intern onderzoek van de regiopolitie IJsselland in samen werking met de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI). Het onderzoek dat in 1996 startte en de codenaam 'Schone Handen' kreeg, richtte zich op een deel van de circa vijfhonderd bedrij ven in de regio die met bouw en - sloopafval te maken hebben. Per jaar komt er ongeveer ruim 13 miljoen ton bouw en -sloopaf val vrij bij de bouw, sloop en re novatie van gebouwen en wegen. Bij het breken en zeven van puin komen gevaarlijke stoffen vrij, zoals arseen, cadmium, koper, lood en zink. De bedrijven men gen dit vervuilde zeefzand vaak met puinresten die worden ge bruikt bij de wegenbouw en de ophoging van terreinen. Dit kan een gevaar voor de volksgezond heid en het milieu opleveren. Maar voor de bedrijven is deze praktijk bijzonder lucratief. Het verwerken van verontreinigd zand en puin kost alleen maar geld. Het afvoeren van een kubie ke meter puin kost bij voorbeeld vijftien gulden. Dezelfde hoe veelheid vermengd met asbest kost meer dan honderd gulden om te verwerken. Wordt het in de wegenbouw gebruikt,dan brengt het verontreinigde en gemengde zeefzand geld op. Ook overheden gaan daarbij niet vrijuit, zo blijkt uit het onder zoek. Een van de onderzoekers meldt in het blad Handhaving van VROM dat de overheid niet alleen onvoldoende in staat is de naleving van milieuvoorschriften te controleren, maar zelf ook creatief met de regels omgaat. Gemeenten, het Openbaar Minis terie en de politie hebben afge sproken een prioriteit te maken van de controle op deze sector. De PvdA heeft al vragen gesteld aan Minister Sorgdrager van Jus titie over het rapport. Rijswijk (anp) - De toename van excessief drugsgebruik onder voetbalvandalen baart deskundigen tot grote zorgen. Ook komt er een groep jeugdige relschoppers op, die in voetbal een 'kick' ziet om zich te buiten te gaan aan fors geweld. Dit komt naar voren uit een rap port over voetbalvandalen van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van Justitie. Ba sis van het rapport vormen inter views met acht deskundigen van politie, justitie, voetbalclubs en KNVB en onderzoek van bestaan de literatuur. Xtc-pillen winnen onder voetbal vandalen aan populariteit. Ze zijn daardoor nauwelijks aanspreek baar en bovendien ongevoelig voor pijnprikkels. Daardoor zakt de drempel voor het plegen van ge welddadigheden. De groep jeugdige vandalen (in de leeftijd van 16 tot 20 jaar) opereert veelal los van de harde kernen en duikt daar op waar voor of na een wedstrijd wat valt te beleven. Pro bleem voor de politie is dat zij de ze groep niet goed in kaart heeft. De 'traditionele' voetbalvandalen bestaan uit de harde kernen, met daaromheen een aanhang van uit voerders en meelopers. Vooral die van Feyenoord is berucht en ver der die van Ajax, PSV, Utrecht, Den Haag, NAC, TVente en AZ. In tegenstelling tot de nieuwe gene ratie is het samenbindend element in harde kernen de liefde voor het voetbal en voor hun eigen club. Ze zijn goed georganiseerd. Tussen de harde kernen van de diverse clubs bestaat nauw contact. Dat zorgt er voor dat de supporters de 'gewens te cohfr'ohtötiés"1öié''lzich vobral' buiten het stadion afspelen, beter kunnen voorbereiden. Den Haag (anp) - De Consumentenbond hoeft een omstreden broodonderzoek dat de organisatie bijna vijf jaar geleden heeft gepubliceerd in de Consumentengids, niet te rectificeren. Dat heeft het gerechtshof in Den Haag gisteren bepaald. In het onderzoek kwamen de bak kerswinkels Zonnemaire uit Rot terdam en Tuin van Broeder Lu- dovicus in Middelburg alsmede het leveranciersbedrijf Ad van der Westen uit Made er slecht vanaf. De Consumentenbond heeft in middels erkend dat het betreffen de onderzoek slordigheden bevat. Toch wilde de consumentenorga nisatie niet rectificeren omdat ze vindt dat het onderzoek zich, on danks de slordigheden, verder aan alle onderzoeksnormen heeft ge houden. De beschuldigde partijen werden volgens eigen zeggen in de Consu mentengids van februari 1993 ten onrechte in een kwaad daglicht gesteld. De omstreden publicatie verweet de beledigde partijen 'zuur, beschimmeld' of 'slecht' brood te verkopen of te bakken. De winkels en het leveranciersbe drijf zeggen door het artikel forse schade te hebben geleden. De juridisch adviseur van de bak- kers, mr. P. Ruijs, zegt dat hij eerst het arrest wil zien, alvorens eventuele verdere stappen te on dernemen. „Eerst maar eens even kijken hoe de kaarten nu precies gaan liggen." Ruijs beschikt, als de bakkers dat wensen, nog over twee mogelijk heden. Hij kan een (langdurige) bodemprocedure beginnen of in cassatie gaan. Maar desgevraagd blijken de bakkers niet meer zo te porren om nu nog door te gaan. (ADVERTENTIE) iWEEK Am. iw?-/wws fHey I NEDERLANDS GROOTSTE FAMILIEWEEKBLAD

de Stem | 1997 | | pagina 3