)pslag van jroom in Sas leugt niet dEStem DE STEM Streekplan drijft wig tussen gemeenten Ylissingers tot vier jaar in de cel 'Hoog tijd voor grof geschut tegen ratten' 5 Onduidelijkheid over «pleveren Johan-Friso Suiker Unie koestert het Sasse verleden Personeel van Morres hoeft contracten niet te ondertekenen Onbekendheid met tunnel verbaast provincie niet erpakking niet in orde Delta neemt belang in Biesboschwater Bent u de Mjkopzichter *p Woünstichting ^ten-Leur zoekt. morgen in rr)aak werk van deze of een van de vele andere features C1 Ministerie: Provincie moet strenger voor Oostburg zijn bcinetpartij met drie gewonden Het Vrije van Sluis luidt de noodklok: (j Harold de Puysseleijr its van Gent - De douane en de Rijks Verkeers Inspectie (RVI) jiben in Sas van Gent een ondeugdelijke opslag van het zeer jtige halogeen (gas) broom ontdekt. Alles bij elkaar betreft steen partij van ongeveer tienduizend kilo broom, verpakt in deugdelijke kisten. foomis een bijtend en giftig ha len (gas), dat bij vrijkomen jtct schadelijke gevolgen voor jmens kan hebben. officier van justitie te Mid- aburg heeft naar aanleiding tl de ontdekking meteen een drlopige maatregel' gesteld, jt wordt pas opgeheven als aan i eisen in de milieuvergunning iioldaan. inleiding voor de ontdekking een routinecontrole op 8 pal door de douane op een adihvagen in Venlo, waarbij kilo broom werd aangetrof- 1 in ondeugdelijke kisten. Het alwas bijgepakt in een lading bestemd voor Tsje- ierpakking iswel de chauffeur van de la- igde juiste diploma's voor het moer van broom bezat en ook documenten en andere be- rheiden in orde waren, stelde de tame vast dat de verpakking st in de haak was. Bovendien uren de kisten voorzien van on- issleUN-keurmerken en was de parsetikettering niet op de wie manier aangebracht, taaast is het verboden op de- manier dergelijke giftige me- Uffl bij voedingsmiddelen te 1 kwam tot dezelfde con- als de douane.Daarna Hl het Openbaar Ministerie in hmond de zending op. Een de controle toonde de ei- van de lading een enkele i® oud testrapport, waaruit moeten blijken dat de ge- «te kisten goed waren. Bij ïjelijking van het rapport met kgebruikte kisten vonden tech- 'A specialisten van de douane en de RVI echter ongeveer tien afwijkingen. De eigenaar van de partij is een importeur in Rijswijk. Die had een erkende opslagruimte ge huurd in Sas van Gent. Onder strikte begeleiding is de lading van de vrachtwagen naar die op slagruimte terug getranspor teerd. Daar bleek nog een partij van ongeveer negenduizend kilo broom opgeslagen te liggen in dezelfde soort ondeugdelijke verpakking. Op verzoek van de eigenaar heeft TNO de verpak king aan tests onderworpen. Het vermoeden van ondeugdelijkheid is door die proeven bevestigd. De douane, de RVI en het OM in Middelburg stellen momenteel nader onderzoek in deze zaak in. Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuwse energiebedrijf Delta wil een belang van ruim vijf miljoen gulden kopen in het Water- winningsbedrijf Brabantse Biesbosch (WBB). Delta ziet dit als een strategische stap op de markt, een direct fi nancieel rendement op korte ter mijn wordt niet verwacht. Maar Delta neemt deel om in tijden van schaarste van drinkwater toch water te kunnen leveren tegen re delijke prijzen. De aandeelhouders van Delta zelf, de Zeeuwse gemeenten en de provincie Zeeland, moeten dit nog wel goedkeuren. De vergade ring is gepland op 23 juni. flonze verslaggever feingen - Over precies een week zal het moeten gebeuren, teer heerst nog onduidelijkheid of de nieuwe Zeeuwse veer- tat Johan-Friso op de geplande datum van 25 april kan wor- «opgeleverd. Een vertraging is nog steeds mogelijk. ''werken er met man en macht klaar zijn dan kunnen boeteclau- ®i maar zolang we nog proef- ik een slag om de J «egt woordvoerder Van der ®wn de scheepsbouwer, de taiaklijke Schelde Groep in gingen. Van der Poel ver ijl in de loop van de komende meer zekerheid te krijgen. p® proefvaarten kunnen I P technische zaken opduiken (■•'stelling of bijstelling be- a.| lor, open dag voor de %en zelf, op zaterdag 10 gaat in elk geval wel gewoon tiaar is zekerheid over. 'de provinciale veerdienst t 's het een spannende tijd. de scheepswerf niet op tijd (ADVERTENTIE) VRIJDAG 18 APRIL 1997 sules in werking treden, maar de PSD heeft momenteel liever een goed schip dan een zak met geld. Want er zijn de laatste tijd al te veel mankementen aan de huidi ge veervloot geweest en het is hoog tijd, stelt de veerdienst, dat de Johan-Friso in de vaart komt. Dan bezit de PSD weer een reser veboot, voor het geval een pont uit de vaart moet worden geno men. Vooral op de lijn Breskens-Vlis- singen waren er de laatste tijd kleine, maar vervelende storin gen in de dienstregeling. De veer boot Koningin Beatrix viel enke le uren uit door startproblemen en omdat een rijdek van de Prin ses Juliana niet werkte, werd ook de Prinses Juliana enige tijd uit de vaart genomen. Normaliter valt dan een reserves chip in, maar dat bestaat niet meer sinds 1 januari van vorig jaar. Dat komt omdat de Prinses Margriet toen uit de vaart is ge nomen en verkocht aan China. De oude veerboot voldeed niet meer aan de veiligheidseisen en op knappen was veel te duur, vond het provinciebestuur. Binnen dat provinciebestuur en de PSD werd destijds die datum van 1 januari 1996 met angst en beven tegemoet gezien. Immers, zonder reserveschip zouden grote vertragingen in de dienstregeling mogelijk worden. Maar het is tot nu toe meegevallen, afgezien dan van die kleine storingen. De PSD had ruim een jaar lang slechts vier operationele schepen op de twee lijnen, Breskens-Vlissingen en Perkpolder-Kruiningen, maar er traden geen noemenswaardige calamiteiten op die de dienstre geling belangrijk ontwrichtten. Directeur A. Pot van de Sui ker Unie in de 'Sas van Gent- zaal'. FOTO'S DE STEM/BEN STEFFEN Van onze verslaggever Sas van Gent/Dinteloord - Wie ooit in de voormalige bestuurskamer van de sui kerfabriek in Sas van Gent is geweest, krijgt ongetwij feld een 'déja vu' bij het zien van de woonkamer in de ou de directeurswoning van de Suiker Unie in Dinteloord. Achter de van buiten zo grauwe gevel aan de Noordzeedijk gaat een kopie schuil van de ruimte waar voorzitter K.J.A.G. baron Collot d'Escury uit Hontenisse aan het eind van de vorige eeuw de eerste coöperatieve beetwor- telfabriek in Sas van Gent bes tierde. Bij de sluiting van de suikerfa briek in de 'Bêêtekoppenstad' in 1990 verhuisde het interieur van de bestuurskamer naar West-Brabant. Op de grens van Stampersgat en Dinteloord, heeft het 'eikenhouten interi eur' uit Sas een plaatsje gekre gen in de woonkamer van de fa milie Van Malland, die na de oorlog de scepter zwaaide over de Dinteloordse suikerfabriek. Net als de Sasse glas-in-loodra- men met de koppen van achter eenvolgende bestuurders van de coöperatieve beetwortelfa- briek, de wandborden ter her innering aan belangrijke jubi lea en een levensgrote spot prent van Joh. Braakensiek ter gelegenheid van de oprichting van de coöperatie in het Zeeuws-Vlaamse land. „Sinds ik hier directeur ben, probeer ik het nodige uit de rij ke historie van de coöperatie te bewaren. Deze kamer noemen we de Sas van Gentzaal," aldus In de glas-in-loodramen zijn de bestuurders van de coöperatieve suikerfabriek vereeuwigd. directeur A. Pot van de Suiker Unie in Dinteloord. De enige vreemde elementen in het van een menshoge lambrizering voorziene vertrek zijn de zwaar betegelde schouw en de insla gen van twee granaatscherven in de toegangsdeur. Een souve nir uit de Tweede Wereldoor log, toen het Engelse Glouces ter-regiment zwaar geschut in zette om de Duitse bezetters uit Stampersgat te verdrijven. Zelf is Pot toe aan zijn zilveren dienstjubileum bij de suikergi gant. Aan zijn conservatie- drang is het te danken dat het zoete verleden van de coöpera tie levend blijft. „De oude di recteurswoning en het oor spronkelijke kantoor hebben nu de functie van een soort mu seum. De slaapkamer wil ik verder inrichten als biblio theek, er bestaat nogal wat na slagwerk over de Indonesische rietsuikerindustie, geweldig ge detailleerd, prachtig om je daarin te verdiepen." Pronkjuweel uit de verzameling 'interieurs' is de originele be stuurskamer uit 1919 van de Dinteloordse suikerfabriek. Nog helemaal in de stijl van toen, geïnspireerd door de art- nouveau-arehitectuur, met im posante armaturen aan het pla fond, een half ronde conferen tietafel daaronder, veel glas-in- lood en glanzend parket op de vloer. En met een buste van wijlen de Gastelse 'suikerba ron' Vlekke, die vanaf de schoorsteenmantel toekijkt als of hij het er nog steeds voor het zeggen heeft. „Prachtig," be aamt zijn opvolger Pot. „Of de monumentenwet hierop van toepassing is weet ik niet, maar zoiets fraais zou je inderdaad moeten beschermen." Van onze verslaggever Middelburg - Het nieuwe streekplan voor Zeeland dat in de maak is, heeft een grote wig gedreven tussen de Zeeuwse gemeenten. De vier steden Terneuzen, Goes, Vlissingen en Middelburg juichen het toe omdat ze ruim baan krijgen voor woningbouw en andere voorzieningen, maar de kleinere gemeenten kraken het plan af omdat ze zich onder meer met woningbouw tekort voelen gedaan. Tussen deze twee groepen van gemeenten ontwikkelt zich, nu het plan nog niet is vast gesteld en nog gewijzigd kan worden, een ri valiteit. Een strijd om wie er de meeste nieu we woningen tot het jaar 2005 kan binnen halen. Inmiddels is het provinciebestuur, dat onder druk staat van al die belangen, op de vingers getikt door het ministerie van VROM omdat het te soepel zou zijn voor de gemeente Oost burg. Oostburg mag in het kader van dat ontwerp-streekplan geen nieuwe huizen meer bouwen, maar er is voor deze gemeente een uitzondering gemaakt in de vorm van het toelaten van een 'bijzonder bouwproject'. In een reactie op het Zeeuwse streekplan noemt het ministerie dit 'ongewenste precedent werking'. De provincie moet streng zijn en streng blijven, vindt het ministerie. Het nieuwe streekplan regelt hoe het Zeeuw se grondgebied tot het jaar 2005 moet wor den ingericht. Welke plaats de landbouw krijgt, de natuur, de recreatie en de woning bouw. Het plan ligt al enige tijd ter inspraak en heeft al veel losgemaakt omdat er veel verschillende belangen spelen. Zo pleit de Kamer van Koophandel, zoals gemeld, voor veel meer bedrijventerreinen langs de A58. Maar verstening van het platteland, is een belangrijk onderdeel dat de provincie met dat streekplan in de hand tegen wil gaan. Vandaar dat de mogelijkheid tot veel wo ningbouw in de plattelandsgemeenten wordt beperkt. De vier provinciesteden vinden het prima, want zij krijgen de ruimte. Maar, gezien de schriftelijke reactie van de vier samen, een soort van felicitatiebrief aan de provincie, vrezen ze dat een deel van die koek in het Van onze verslaggever Hulst - De werknemers van Morres Meubel in Hulst hoeven de nieuwe arbeidscontracten die hen aanvankelijk zijn voorgelegd van de directie niet te ondertekenen. Een delegatie van de leiding van het bedrijf heeft dat volgens be stuurster Julie Schouten van de FNV Dienstenbond afgelopen dinsdag toegezegd tijdens een eer ste oriënterend gesprek over de nieuwe arbeidsregeling bij Mor res. Volgens Schouten hebben de werknemers ook massaal gehoor gegeven aan de oproep van de Dienstenbond niet te tekenen. De nieuwe werktijdenregeling heeft de nodige onrust en ontevre denheid onder het personeel van Morres teweeggebracht. Ook klaagden veel werknemers over het uitblijven van de betaling van toeslagen. Daarom schakelden vakbondsleden binnen het bedrijf de FNV Dienstenbond in. De leiding van Morres wil het aantal overuren fors terugdringen en de overuren die gemaakt wor den vergoeden in vrije tijd in plaats van geld. De directie heeft gehoor gegeven aan de wens van de vakbond om nieuwe werkroos- ters samen met die vakbond en het personeel op te stellen en over gangsmaatregelen te treffen bij de invoering. „Op die manier hebben de mensen zelf invloed op de wijze waarop ze ingeroosterd worden," licht Schouten toe. De delegatie van de top van het bedrijf heeft de ver zoeken van de Dienstenbond ter overweging meegenomen voor be spreking in de voltallige directie. In de loop van deze maand pakken de vakorganisatie en de bedrijfs leiding de gesprekken weer op. Schouten omschreef het eerste on derhoud met de Morres-directie- leden overigens als 'constructief en plezierig'. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren vier Vlissingers die op 30 december betrokken waren bij een schiet partij, waarbij drie gewonden vielen, veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend van een tot vier jaar. De hoofdverdachte, de 33-jarige E. M., met als bijnaam 'Crazy' kreeg na een eis van een gevan genisstraf van drie jaar geëist wegens poging doodslag en dief stal met geweld vier jaar gevan genisstraf opgelegd. De 21-jarige N. B. ('Bo'), werd eveneens wegens poging tot doodslag veroordeeld tot twee jaar waarvan acht maanden voorwaardelijk. M.O., 22 jaar en met als bijnaam 'Dizzy' werd veroordeeld tot drie jaar cel waarvan zes maanden voorwaar delijk. C. 'Curley' van K. (26) tenslotte kreeg een gevangenis straf van een jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk opge legd. De aanleiding van de schietpartij diende zich op 28 december aan toen 'Dizzy' in zijn eigen woning door 'Curley' en 'Crazy' werd ge- ript. Over zijn toeren ging deze naar zijn vriend 'Bo'. 'Dizzy' schafte zich rap twee vuurwa pens aan en gaf er een aan 'Bo'. Twee dagen later kwam 'Bo' toe vallig 'Crazy' tegen. Deze ont kende, waarna zij besloten naar 'Dizzy', te gaan om daar de zaak tot helderheid te brengen. Zover kwam het niet eens. 'Dizzy' stoof naar buiten. 'Crazy' vuurde in zijn vlucht op beide mannen. 'Bo' werd in zijn voet en heup geraakt en wilde terugschieten, maar zijn wapen blokkeerde. Na de schiet partij, waarbij ook nog een ge meentewerkman in zijn been werd geraakt belandden allen in het ziekenhuis en werden zij aangehouden. Op de zitting ontkende het duo Crazy en Curley elke betrokken heid bij de overval. Ze beriepen allen zich op zelfverdediging. Van onze verslaggeefster Oostburg - Het dagelijks bestuur van waterschap Het Vrije van Sluis luidt de noodklok over het grote aantal muskusratten in West-Zeeuws-Vlaanderen. Het waterschap heeft een drin gend beroep gedaan op Europese subsidie, de zogenaamde 5B-gel- den, om meer rattenvangers in te zetten. Volgens hoofdingeland H. van de Vijver komt er in september van dit jaar voldoende geld beschik baar om meer personeel in te zet ten. „Het wordt hoog tijd dat we grof geschut gebruiken om deze rattenplaag het hoofd te bieden want er zijn er veel te veel hier in de streek. Ook onze Belgische collega's hebben veel last van de muskusratten en in het kader van het Euregioproject bekijken we momenteel of we het probleem gezamenlijk kunnen aanpakken. Het is een grensoverschrijdend probleem en met behulp van de 5B-gelden hopen we de muskus populatie verder terug te drin gen." Vorig jaar werden er in West- Zeeuws-Vlaanderen bijna 12.000 duizend ratten gevangen, drie duizend meer dan in 1995. Des ondanks komen er nog steeds meer muskusratten bij. vervolgtraject naar de kleinere gemeenten kan gaan. Met andere woorden: dat de pro vincie onder druk-van de kleinere gemeenten woningbouw zal toestaan die dan weer van de contingenten van de vier provinciesteden af gaat. Aan de andere kant eisen de kleinere ge meenten meer. Reimerswaal bijvoorbeeld, wil ruim 80 huizen per jaar bouwen, maar krijgt er slechts 65 van de provincie. Axel wil ook meer woningbouw en wijst op de ont wikkelingen in de Kanaalzone waardoor de vraag naar nieuwe huizen in de toekomst zal toenemen. Dezelfde geluiden komen uit Tholen, Sehou- wen-Duiveland, Noord-Beveland en de grote plattelandsgemeente Borsele. Sluis vraagt met klem om extra huizen voor de Belgen die er in de winkels werken. Zeeland mag tot 2005 nog 3950 nieuwe wo ningen bouwen. Eind mei nemen Gedepu teerde Staten een besluit over al de verlang lijstjes van de gemeenten. Provinciale Sta ten, zo is de planning, zullen dan het defini tieve plan in de septembervergadering vast stellen. Van onze verslaggever Terneuzen - De provincie Zeeland is helemaal niet verbaasd over de uitkomsten van een enquête naar de bekendheid van de Westerscheldetunnel. Uit het gisteren gepubliceerde rapport blijkt dat met name de bevol king nauwelijks weet wat er allemaal te gebeuren staat. „Sterker nog," zegt A. van Nieuwenhuizen van de afdeling Voorlich ting. „Ik vind het nog wel meevallen. Als je al ziet hoe lang er al over die tunnel gepraat wordt... dan komt-ie weer wel, dan weer niet en vervolgens weer wel. En ondertussen is er nog geen spa in de grond ge stoken. Je moet het gewoon omdraaien. Uit het onderzoek blijkt ook dat er mensen tussen zijn die wel precies kunnen vertellen hoe het er voor staat. En dat is nog niet zo slecht, denk ik dan, gezien het feit dat we nog helemaal aan het begin staan van het project." Het ziet er naar uit dat de adviezen van de onderzoekers gewoon op gevolgd worden. Van Nieuwenhuizen noemt als mogelijkheden publicaties in huis-aan- huis-bladen, nieuwsbrieven en zelfs een speciaal informatie-centrum, zoals door sommigen in de enquête werd geopperd. Zeeland OQ Q LU 2 I— CC O OQ g 2 o cc UI OQ —I

de Stem | 1997 | | pagina 17