laser et reld en! NNE ANNE Netanyahu ook foor de rechter' PO DAGEN LANG Korting varkenspest kost akkerbouwers landenvol geld Minder doden in het verkeer 'Heer Olivier' in Duitsland gearresteerd destem VN-vredesmacht op weg naar Tirana Havens in Zeeland samen verder rm Bestuurders 6 Halsteren' vrijgelaten SNS-bank wil geld terug, dreigt met deurwaarder En voor de besmette varkens een schietgebedje DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D l Wil [anwege corruptie bij omstreden benoeming |SGP wil biddag maken plaats voor de zomermode Daarom geven wij: (17 t/m 26 april) O op onze gehele lentekollektie. Steps irffolijn: 0346-356996 Vacaturestop bij landmacht voor burgerpersoneel ^JstBIBUÖ7^ J oude Zoutdijk 2-4 - Hulst - Tel.: 0114-312058 I I in het seizoen elke dag geopend vanaf 11 uur. DE STEM 8 "710311"000218" I I I I I DONDERDAG 17 APRIL 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,75 4 katernen Jjtliiïienkrant A2 penland Istenland JA doom® jit «tand jdteGids Dl t/m 07 [^.programma's D8 A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C4 'Haast zet de rechtsstaat onder druk' pagina Wijers gelooft niet meer in herstart Fokker pagina Kabila verwacht verovering Kinshasa binnen een maand pagina I Jalabert toon j macht in Waalse Pijl Weer bommen gevonden in Breskens pagina Onbekendheid rond tunnel Westerschelde pagina i pagina Antoon Coolen honderd jaar geleden geboren Verleden herleeft in biologisch museum pagina 'M Geleidelijk meer zon Het hogedrukgebied bij Engeland trekt iets naar het wes ten. Daardoor komt de weg geleidelijk vrij voor de zon en wordt het overdag minder koud. De nachten blijven koud tot zeer koud. mm V |es kunnen tussentijds wijzigen. kt^rjp //mviv. leis-er. a te ""7 10 0117-452182 n van 14-18 uur 4 <- c tome correspondente lem - De Israëlische |itie heeft de openbaar aan- f aangeraden een aan- itin te dienen tegen pre- 'e Netanyahu wegens frau- i en corruptie rond de he lming van een procureur- mal. De affaire kan tot nerastige politieke crisis in sêl leiden. üsier Kahalani van Binnen ste Veiligheid, verantwoorde- jioorde politie, bevestigt dat politie adviseert een juridische oedure te beginnen tegen ihnyahu. Het bericht werd eerder gemeld door het eerste kanaal van de Is raëlische televisie, die de kwestie aan het licht heeft gebracht. De politie heeft het Openbaar Ministerie eerder geadviseerd over te gaan tot vervolging van drie belangrijke politici uit de re gering van premier Netanyahu. Het gaat om de minister van Jus titie Tsachi Hanegbi, Netanya hu's belangrijkste adviseur Avig- dor Lieberman en partijvoorzit ter van de ultra-orthodoxe coali tiegenoot Shas, Aryeh Deri. De affaire gaat om de benoeming van Ronie Bar-On tot procureur- generaal in januari. Deze zou er Ik «e verslaggevers prg/Breda - Akkerbouwers in het door varkenspest getrof- Ihgebied zijn momenteel duizenden guldens extra kwijt om p landbouwgrond geschikt te maken voor het inzaaien van k gewassen. Terwijl de mestputten van de varkenshouders brdevol zitten, moeten zij kunstmest inkopen. ■I kost een bedrijf met dertig lfflre maïs ongeveer 15.000 De SGP wil een de varkenspest. J overheid wier burgers r. complete nood zijn, moét biddag uitschrijven om grote probleem voor te in het aangezicht des ren," 'I vindt SGP-fractievoor- |slter in de Kamer Van der Volgens hem zou het ■fakinet daarmee handelen I Me geest van de staatsman |»orbecke', die als laatste in een nationale biddag gen de veepest. gulden extra. Ook het zaaische- ma van de akkerbouwers is door de varkenspest en het ontbreken van mest in de war gegooid. Het aantal boerderijen waar var kenspest is geconstateerd, is de honderd gepasseerd. Gisteren kwamen er zes nieuwe gevallen bij, waardoor het aantal meldin gen van varkenspest uitkomt op 101. De nieuwe gevallen zijn ont dekt in Gassel, Nlstelrode en Boekei. Waar de Dierenbescherming al weken voor heeft gewaarschuwd, is gisteren gebeurd in Geffen. Doordat er bij varkensfokker Van Erp niet negen, maar twintig biggen in een box moesten en om dat die al lang geen 25 kilo meer wogen maar veertig, kon een ven tilator het niet meer aan en stik ten in korte tijd 144 varkens. (ADVERTENTIES) HET NIEUWE ALBUM VAN FRANS BAUER MARIANNE WEBER IS VANAF VANDAAG IN UW FAVORIETE PLATEN ZAAK VERKRIJGBAAR. TIPTOP voor hebben moeten zorgen dat er geen proces wordt gevoerd te gen Aryeh Deri, leider van de re ligieuze Shas-partij, die wordt beschuldigd van fraude. Deri zou hebben gedreigd anders het ak koord over Hebron met de Pales tijnse leider Arafat te laten mis lukken. Minister van Justitie Hanegbi en Netanyahu's adviseur Lieberman zouden het akkoord over de be noeming van Bar-on hebben uit gewerkt. Hanegbi zegt dat hij niet zal aftreden, ook niet als een aanklacht tegen hem wordt inge diend. Netanyahu wijst alle beschuldi gingen ais 'je reinste flauwekul' van de hand. Netanyahu's woordvoerder Ba- zak: „Voorzover ik weet is dit niet correct en in elk geval beslist de aanklager of een aanklacht wordt ingediend en niet de poli tie." De Israëlische oppositie reageert zeer tevreden óp de nieuwe ont wikkeling. Oud-premier Peres van de Arbeidspartij eist het on middellijke aftreden van Netanyahu. De voormalige poli tieminister Shahal spreekt van een politieke 'aardbeving'. Rijswijk (anp) - De Koninklij ke Landmacht heeft een vaca turestop afgekondigd voor burgerpersoneel. Financiële zorgen nopen het krijgsmachtonderdeel ertoe de niet-militaire personeels bezetting af te slanken, aldus Defensie. Naast de vacaturestop neemt de landmacht ook geen bur gerpersoneel meer over van andere krijgsmachtonderde len. Lopende tijdelijke ar beidscontracten worden zo veel mogelijk ontbonden, zo lang dat de bedrijfsvoering niet aantast. In totaal telt de landmacht ongeveer 10.000 man burgerpersoneel. De vacaturestop is een gevolg van de grootscheepse reorga nisatie, die al enkele jaren loopt. De Vakbond voor Burgers en Militairen VBM eist dat er een goede oplossing komt voor de 1500 burgers, die met ontslag bedreigd worden. Van onze verslaggever Amsterdam - Ondanks de ex plosieve groei van de mobili teit is het aantal verkeersdo den in Nederland terug op het relatief lage niveau van eind jaren vijftig. Dat verklaarde minister Jorrits- ma (Verkeer en Waterstaat) giste ren op een symposium in Amster dam. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vielen er vorig jaar 1180 verkeersdoden. Dat is 11 procent minder dan in 1995. Toen vielen 1334 mensenle vens te betreuren. De daling was het- grootst onder voetgangersen inzittenden van personenauto's. Het aantal auto reizigers dat het leven liet, kwam zelfs voor het eerst sinds tiental len jaren uit onder de zeshonderd (575). Volgens minister Jorritsma tonen deze cijfers aan, dat Nederland 'op de goede weg zit' bij het tref fen van preventieve maatregelen. Het CBS constateert dat er voor al in de koude en droge winter maanden van 1996 veel minder verkeersdoden zijn gevallen dan in het jaar ervoor. Voor de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid is dat reden om voorzichtig te zijn met het trekken van con clusies. De stichting wijst er met name op dat de CBS-cijfers laten zien dat het aantal zwaargewonden nage noeg gelijk is gebleven. In 1995 werden 11.688 mensen met ver- keersletsel in een ziekenhuis op genomen, vorig jaar waren dat er 11.966. De daling van het aantal ver keersslachtoffers in Brabant is fors: er kwamen vorig jaar in de ze provincie 223 mensen om te gen 260 het jaar daarvoor. OP BINNENLAND A3: Verkeer Europa 'bron van verdriet' Van onze correspondent Vlissingen - Zelden is er in het Zeeuwse iets sneller gepresen teerd dan de nieuiye naam, het nieuwe logo en de nieuwe huisstijl van de gefuseerde ha venschappen Vlissingen en Terneuzen. Beide havenschappen, sinds 1 april één, gaan verder als Zee land Seaports. In het nieuwe havenschap nemen de provincie Zeeland en de ge meenten Borsele, Sas van Gent, Terneuzen en Vlissingen deel. In de afzonderlijke havenschap pen was naast die deelnemers het Rijk voor 50 procent partner. Het nieuwe logo van Zeeland Seaports Staatssecretaris Van de Vonder voort en de ministers Zalm en Jorritsma hebben eind vorige week de bestuursovereenkomst getekend waarin de uittreding van het Rijk wordt geregeld. De uitkoopsom van 75 miljoen gulden is gisteren, vooruitlopend op instemming van de Tweede Kamer, bijgeschreven op de reke ning van het nieuwe havenschap. Het Rijk blijft, in elk geval de ko mende tien jaar, wel voor 50 pro cent medeverantwoordelijk voor eventuele sanering van oude ha vens, is afgesproken. Het nieuwe havenschap is goed voor veertig arbeidsplaatsen en een zeevaartoverslag van zo'n 25 miljoen ton goederen. De fusie kost geen werkgelegenheid. De ondernemingsstructuur van het nieuwe Zeeuwse Havenschap bestaat uit een holding en twee business-units: Terneuzen en Vlissingen. Amsterdam (anp) - De 57-ja- rige voormalige mees terop lichter 'Heer Olivier', die van daag voor de rechter in Am sterdam moet verschijnen, is in Frankfurt in Duitsland ge arresteerd. De rechtszaak begint vandaag wel, maar wordt vermoedelijk aangehouden, zegt een woord voerder van justitie. De arrestatie van de nieuwbak ken presentator van het Veronica misdaadprogramma 'Heer Oli- viers Wereld' houdt vermoedelijk verband met valse cheques, aldus de woordvoerder. Ook Oliviers advocaat mr. F. Huizinga kent de precieze toe dracht van de arrestatie nog niet. De stukken zijn nog niet rond en de zaak is nog niet voor de Duitse onderzoeksrechter geweest. Tot die tijd blijft Olivier zeker in hechtenis. Als de rechter het in het belang van het onderzoek nodig acht, Voormalig meesteroplichter 'Heer Olivier' fotowfa kan Olivier nog maanden vast blijven zitten. Zijn cliënt heeft in Duitsland geen vaste woon- of verblijfplaats en Huizinga denkt dan ook niet dat de onderzoeks rechter hem zal laten gaan. Olivier moet zich voor de recht bank in Amsterdam verantwoor den voor het verwerven van een inkomen, ondanks dat hij al sinds april 1981 in staat van faillisse ment verkeert. Die inkomsten verkreeg hij tussen januari 1993 en oktober 1994. Onbewogen laat dit Albanese jongetje zijn koe uit op een wei land nabij het vliegveld van Ti rana. Alsof de tanks met Franse soldaten, net als zijn koe, in het landschap thuishoren. De sol daten maken deel uit van de VN-vredesmacht die op weg is naar Tirana met voedselvoorra den en medicijnen. foto reuter ZIE OOK BUITENLAND A5 Door John Nijssen Halsteren - Na ruim twee da gen verhoord te zijn door de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (FIOD) zijn gisteravond de drie hoofdbe stuurders van voetbalvereni ging Halsteren weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek naar de belasting fraude die zij gepleegd zouden hebben, gaat door. „Het onderzoek vereiste niet lan ger de vasthouding van de be trokkenen," zegt woordvoerster Grosfeld van het Openbaar Mi nisterie in Breda. Halsteren-voorzitter Jan van El- zakker houdt het 'hoofd koel', zei hij bij thuiskomst. „En dat doen de andere twee ook. Wat dit voor ons persoonlijk betekend heeft is niet zo interessant. Het vereni- gingsbelang blijft bovenaan staan." Na de FIOD-inval begin januari liet Van Elzakker weten dat hel allemaal wel met een sisser zoo aflopen. Hoe de zaken er nu voor staan, doet hij af met het cliché; 'Het recht zal zijn beloop heb ben'. Uit het grootschalige onderzoek van de FIOD moet blijken of de leden van het dagelijks bestuur strafrechtelijk vervolgd zullen worden. Over de omvang van de fraude worden geen mededelingen ge daan. Zegsman Mulder van de FIOD beperkt zich tot 'een aardig bedrag'. Vele tonnen? „Geen commentaar." VERVOLG OP SPORT B1 Van onze verslaggever Oosterhout - Mensen die weigeren het teveel uitbetaalde be drag terug te storten, dat ze bij het pinnen op 7 april van de Oosterhoutse SNS-bank ontvangen hebben, lopen het risico dat ze de deurwaarder op bezoek krijgen, zegt SNS-woord- voerder Stok van het hoofdkantoor in Den Bosch. Zoals gemeld had een medewerkster van de bank bij het vullen van de automaat per ongeluk de briefjes van 100 en 25 gulden verwisseld. Ge volg: degenen die bijvoorbeeld 50 gulden intoetsten werden verrast met 200 gulden, maar wie 200 gulden bestelde zag de schuif na de le vering van twee biljetten van 25 al weer sluiten. Het 'foutje' leverde de bank een schadepost van ongeveer 20.000 gul den op, stelt Stok. De bank heeft inmiddels een kleine honderd brie ven verstuurd aan de mensen die op de bewuste avond gebruik hebben gemaakt van de voor Sinterklaas spelende geldautomaat. Daarin biedt de bank excuses aan. De mensen wordt vriendelijk verzocht het teveel ontvangen bedrag binnen veertien dagen terug te storten. Stok: „De klanten van onze eigen bank hebben als eersten een brief van ons ontvangen. Zowel degenen die te veel als te weinig uitbetaald kregen. Wat dat betreft is alles honderd procent in orde. Cliënten van andere banken hebben die brief net gekregen of krijgen die binnen kort. Ze krijgen twee weken de tijd om het teveel uitbetaalde geld te rug te storten. Zoniet, dan ligt het in de verwachting dat we de deur waarder inschakelen." (ADVERTENTIE) Hij verzuimde de curator in zijn faillissement daarover in te lich ten. Daarmee onttrok Olivier geld aan zijn faillissement en be nadeelde zijn schuldeisers, luidt de aanklacht. Veronica brengt vanavond de derde aflevering van het mis daadprogramma 'Heer Oliviers Wereld'. Alle afleveringen zijn al opgenomen. Veronica ziet in de rechtszaak en arrestatie geen re den het programma niet uit te zenden, laat een woordvoerder weten. De laatste keer dat Olivier voor de rechter verscheen was vorig jaar december. De Amerikaanse schrijver Jeffrey Robinson be schuldigde hem toen van pla giaat. Tweehonderd pagina's van het boek 'De Witwassers' had hij overgeschreven uit Robinsons boek 'Niet alledaagse fraude'. Heer Olivier betaalde de Ameri kaanse auteur een schadevergoe ding. Het bedrag wilde hij niet bekendmaken. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: Q een proefabonnement van 6 weken voör 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND V

de Stem | 1997 | | pagina 1