irafat gaat atastrofe egemoet' New Labour begon in Trimdon Colliery Vvlilt u meeA weten over die euro? #euro irkiezingen Oost-Slavonië opnieuw verlengd wegens chaos Algemene staking legt Kinshasa stil WFP: 'In Albanië heerst geen hongersnood' A4 BUITENLAND A5 COMMENTAAR lor controle-verlies op Hamas Wachten op landgenoten INNENLAND KORT een van [neest vervuilde nden op aarde' EU hoopt op een ontmoeting tussen Arafat en Lévy kl° BUITENLAND KORT DAG 15 APRIL 1997 (STEM lilll DINSDAG 15 APRIL 1997 ezen, neemt verblinding hun nl J en ongelijk gekregen van hethn en hechten aan een strikte heilin enkenden. Een drukke verkeeraL. rbmdt met het andere, maar die do» daarom op zaterdag voor het verkï extreem-orthodoxen. De aanblik utomobilisten kwetst hen namelijk eelt de onverdraagzaamheid vanifc mee is nog geen eind gekomen aa blieke opinie nu al meer dan een i» eli/k symbool geworden van de strijd eelde het geloof een ondergeschikt» opa afkomstige eerste immigrante oevluchtshuis, een veilige plek Hun e meer nadruk op experimentele! rmendan op geloof. De Arbeidsp*. n Israël weliswaar een joodse, ma* groepen naar Israël. Uit oriëntaafi enigde Staten. Bij hen speelde relioi n kerk en staat is bij Likud, de cona en zich verenigden, minder vanzej n weliswaar de belangrijkste politie® et spectrum kent evenwel nog meer den zich een paar kleinere reliqier en staat samen. et Likud-blok, heeft een coalitie moe kleine partijen. Het betekent dat hij oen, hetgeen inhoudt dat het qeloof tatie van de bijbelse voorschriften een tie krijgt. De kans dat de ultra-ortho- het hooggerechtshof, alsnog hun zilt oor het voortbestaan van de regeriiè 'kheid, ook al zal die de bevolking ver els conservatisme past de oproep van zelfmoordcommando's. Rebbe Segel n die zo overtuigd zijn van het onver- de Land dat zij bereid zijn zichzelf te- se tegenstanders op te blazen. Harnas trijden. dit geluid gelukkig een uitzonderi,, ra-orthodoxie is in aantal gering, mai oor iemand het beseft heeft Israël bii terreurbeweging. En met twee elka epen extremisten kan vrede verget ^VN) is zeer teleurgesteld over de ontoerei- Kroatische functionarissen wezen de VN-verwijten kunnen leven. Bij de verkiezingen voor de senaat ge regionale regei wr (afp/rtr) - De Verenigde Naties heb- ijsteravond de verkiezingen in Oost-Sla- in Kroatië nog eens met twee uur ver- i wegens chaotische toestanden bij de [bureaus. B verwierp de beschuldiging van de VN dat „arring bij de verkiezingen onder de Serviërs .'endave het gevolg is van de slechte planning je regering in Zagreb. De VN moesten de ver in zondag wegens de problemen al tot giste- (ëriengen. „De UNTAES (het overgangsbestuur VN) is zeer teleurgesteld over de ontoerei kende en gebrekkige steun van Kroatische zijde aan deze verkiezingen," aldus woordvoerder Philip Ar nold gisteren in Vukovar. Pakken met stembiljetten bleken niet bij de stembureaus te zijn terechtgeko men en de kieslijsten zaten vol fouten. De Serviërs in de enclave, die de komende zomer weer bij Kroa tië wordt gevoegd na een overgangstermijn onder VN-bestuur, kregen daarom een extra dag om hun stem uit te brengen. „We hebben zondag de hele middag gewerkt aan deze zaak, want de VN zullen onder geen beding verkiezingen goedkeuren die niet vrij en veilig zijn verlopen," aldus de woordvoerder. Kroatische functionarissen wezen de VN-verwijten van de hand. Zij spraken van onvoorziene omstan digheden en zeiden dat het precieze aantal kiezers vorige week nog onbekend was. De Servische min derheid veroverde het gebied in 1991 in een opstand tegen de Kroatische afscheiding van ex-Joegosla- vië. Zij stemden in met herintegratie bij Kroatië, nadat het Kroatische leger in 1995 twee andere en claves had heroverd. Buitenlandse waarnemers ma ken zich zorgen over het chaotische verloop van de verkiezingen in Oost-Slavonië, omdat die juist tot doel hadden de wantrouwende Serviërs ervan te overtuigen dat zij onder Kroatisch bestuur veilig kunnen leven. Bij de verkiezingen voor de senaat die zondag in Kroatië werden gehouden, handhaaf de de regerende HDZ van president Tudjman zijn positie. Ondanks een lichte teruggang behaalde de partij een meerderheid in 19 van de 21 districten, die elk drie vertegenwoordigers naar de senaat stu ren. Een oppositie-coalitie behaalde bij de gemeen teraadsverkiezingen in Zagreb een nipte overwin ning op de HDZ. Sociaal-Democraten en Sociaal- Liberalen behaalden gezamenlijk 36,7 procent en de HDZ 35,67 procent. Beide zijden zullen met andere partijen gaan onder handelen om een coalitie te vormen voor de machti ge regionale regering in Zagreb. pij Antillen plat Luchtvaart Maatschappij (ALM) oeten afgelasten. Personeelsleden I t protest tegen 06 dóbfije'fëgeringi annen. De reorganisatieplannen4 ntslag van 118 personen, ruim 13 1 'e vakbonden eisen dat de rege-1 ok willen ze inspraak bij toekom- ji erking C02-uitstoot en serie projecten uitgekozen voor ot van kooldioxide. Met de twaalf vesteringsbedrag van 1,7 miljard ~unt de projecten met een subsidie-1 "he Zaken heeft de Tweede Kamer en die nu zijn uitgekozen. De serie a offensief tegen de C02-uitstoot er vorig jaar besloot. De minister plan toen 750 miljoen beschikbaar. n op één dag' en willen dat alle verkiezingen voor op één dag worden gehouden. Dat h mee en meer mogelijkheden voor informeren over de rol van de OE en nemen. onale' verkiezingen moeten zijn. In andere Europese landen bestaat al ag- an forse oplichting een echtpaar uit Blaricum aange- cht mensen voor tientallen miljoe- ht. De verdachten hebben slachtof- financiële instellingen en particu- "aties en schijnprojecten. Het echt- F.S. en zijn 60-jarige vrouw H.H., esteerd. De politie kwam de twee op gen van ongebruikelijke transacties chtvaart snel strenger et betrekking tot het vliegen in his- g voor de zomer aangescherpt. De met name onmogelijk maken dat denken een ticket kopen voor een historische vliegtuigen moeten vol ui even hoog als die in de moderne erder van de Rijksluchtvaartdienst, dienst een soort wachttijd invoeren ket en de daadwerkelijke vlucht. obilist wellicht herzien et uitwijzen of de medische keuring eter kan. De huidige test is niet 0 - traal Bureau Rijvaardigheidsbewy- icht voor automobilisten van 70 jaar en verlengen. van de Rijksuniversiteit Gronmg r de huidige medische test. Zij hee aarmee de arts oriëntatie, geheugen, sociaal en persoonlijk functioner rvan zal blijken of een testrit bij schuldigd' aan Turken in Nederland (IOT) iheett uldiging tegengesproken dat he «ging PKK verantwoordelijk au ie aan zes Turken het leven kos e. schuldigd en zullen dat ook me nog loopt," aldus woordvoerder n. ij reageert daarmee op de verk a Centrum Nederland (KIC) en de land (Fed-Kom) zaterdag uitgaven. Ity Werkman -Yasser Arafat, de Palestijnse leider, vecht voor zijn poli- iioverleving. Getergd door de al weken aanhoudende crisis jisraël dreigt hij nu ook de controle over zijn eigen onderda- 1 ie verliezen. ook de Verenigde Staten. De frustratie over de aarzelende en veelal pro-Israëlische houding van Washington is in Gaza zo groot, dat volgens een goed geïn formeerde Palestijnse bron 'een Amerikaanse afgevaardigde, die in deze dagen Gaza bezoekt, niet meer veilig is'. „Arafat," zo zegt Hisham Abd el Razek, „loopt op een heel dunne draad. Hij moet manoeuvreren tussen het vredesproces met de Israëli's en de problemen in eigen huis." Met de steeds slechter wordende economische situatie in de Palestijnse zelfbestuursge- bieden, met de klachten over de verre van democratische be- stuursmethodes van de Palestijn se leider en met de verloren hoop op een betere toekomst, heeft Arafat nu ook steeds meer moeite met zijn eigen veiligheidsdien sten. „Onze politiemannen wor den steeds meer verscheurd tus sen het bevel de stenen gooiende massa's in toom te houden en hun eigen emotionele gevoelens," zegt het Palestijnse parlementslid. is zo kritiek dat we tegemoet kunnen Dit zei gisteren Hisham il Razek, een bekend Pales parlementslid. Een van de tan voor zijn bezorgdheid steil besluit van de islami- il-Wamentalistische Ha- om alle contacten met de Palestijnse iienale Autoriteit, de PLO, ;an Arafat president is. tot de recente cri- de Hamas en Arafats bet oprollen van een Ha- in het dorp Tsurif, eind lijeweek, die verantwoorde- iis geweest voor de dood van 30 Israëli's in de laatste an- tf jaar. stoffelijk overschot van een maanden geleden ontvoer- soldaat werd in nadat de Pa- ïjnse Preventieve Veiligheids- op last van informatie had doorge- aan de Israëlische veilig- üienst. De Hamas beschul- Palestijnse leider hier- verraad. iltl vredesproces tussen Israël iJePalestijnen totaal is vastge- pen ook de gesprekken, die 'Palestijnse delegatie afgelo- weekeinde in Washington sitgevoerd volgens Abd el Ra- hebben opgeleverd, is ^populariteit van Arafat tot een fpkpunt gedaald en dreigt hij it' aan de Hamas te ver ia. Wis een laatste opiniepeiling M al de helft van de Pales- Sin met nieuwe islamitische «Manslagen tegen Israël. Met alleen Israël is het doel, Ijkou (dpa/rtr) - Tweederde F het Russische grondge- Nis vervuild met dioxines, ndoor is Rusland één van "eest vervuilde landen op We. F'teft het kantoor van de in- 'atonale milieu-organisatie snpeace in Moskou gisteren k®aard. Volgens Greenpeace- fMvoerder Veninami Choedo- 13dioxine-vervuiling voor- Püxomstrg van de chemische en r «overwerkende industrie en Dan"", en metaalverwerken- On Jeruzalem (afp/rtr/anp) - De Eu ropese Unie hoopt tijdens de ko mende conferentie op Malta op een ontmoeting tussen Arafat en de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken David Lévy. Op Malta confereren vandaag en morgen de vijftien lidstaten van de Europese Unie over de voor uitgang in de samenwerking met twaalf landen rond de Middel landse Zee. De Israëlische radio meldde gis teren dat Arafat op Malta met Lévy zou spreken. Dit werd ech ter door een PLO-woordvoerder ontkend. Lévy reist vanochtend naar Mal ta. Arafat bezocht gisteren in Cairo de Egyptische president Mubarak voor overleg over het vredesproces. Daarna vliegt ook hij naar Malta. Durrës - In de haven van Dur rës, waar vanochtend de eer ste grote groep soldaten vap de operatie 'Dageraad' aan komt, was het gistermiddag nog bijzonder rustig. De havengebouwen en magazij nen zijn sinds de massale plunde ring van een maand geleden nog altijd zwart geblakerd en volko men leeg, maar op de kade zijn arbeiders druk bezig met het los sen van een lading kippenvoer. Veertig Franse mariniers bewa ken het haventerrein en Albanese politie agenten houden de wacht voor de ingang. In de haven lig gen twee transportschepen van de Italiaanse marine, waarvan er een net de haven uitvaart om een Albanese vissersboot te hulp te komen, die kort tevoren bij wind kracht 6 een SOS heeft uitgezon den. De Italianen zijn de voorbo den van de hoofdmacht van Itali aanse, Franse en Spaanse solda ten waarvan een groot deel van nacht vanuit Brindisi vertrekt om in de vroege ochtend in Durrës aan te komen. De komst van de militairen wordt reikhalzend te gemoet gezien in het land waar niet meer de anarchie heerst van enkele dagen geleden, maar waar niettemin in de noordelijke stad Shkodër gisteren nog twee ge wonde mannen op de operatieta fel werden doodgeschoten door een bende die het ziekenhuis was binnengedrongen. Tegelijk met de militairen arri veert ook de eerste boot met hulpgoederen in de haven van Durrës. Het gaat om een Griekse vrachtboot die 360 ton meel en 36 ton bonen komt brengen. Het is de eerste zending van voedsel hulp van de Verenigde Naties aan Albanië sinds dit voorjaar de on geregeldheden begonnen. Het transport en de verdeling vinden plaats onder toezicht van het We reld Voedsel Programma (WFP), de noodhulporganisatie van de Verenigde Naties. Aan Laura Boldrini, een kittige Italiaanse die namens het WFP de leverantie begeleidt, werd gis teren gevraagd naar het nut en de noodzaak van voedselhulp aan een land waarin in de winkels en op de markten nog helemaal geen gebrek lijkt te bestaan. Een van de doelstellingen van de operatie Dageraad is het geven een begeleiden van voedselhulp. Maar is er eigenlijk wel een voed seltekort in Albanië? „Er is géén hongersnood in Alba nië, maar er is wél behoefte aan gerichte hulp aan een beperkte doelgroep. Het gaat daarbij om weeshuizen, ziekenhuizen, instel lingen voor gehandicapten en ou den van dagen en om mensen die CRISIS ALBANIË Onze speciale verslaggever Aart Heering in Albanië leven van sociale uitkeringen, die door de instorting van de over heidsinstellingen nu niets meer krijgen." Om hoeveel mensen gaat het? „Het WFP gaat in eerste instantie 7500 mensen helpen. Het is een proefprogramma en op basis daarvan willen we in samenwer king met onze partners - het Al banese ministerie van Arbeid en Sociale Zaken, plaatselijke over heden en particuliere hulporga nisaties - de ware behoeften pei len en de meest efficiënte manier vinden om de hulpgoederen te verdelen onder degenen die het echt nodig hebben." Hoe kan de veiligheid van de voedseltransporten worden gega randeerd? „Het WFP gaat alleen transpor ten organiseren naar veilige ge bieden. Op plekken waar het nog niet veilig is, moeten we wachten op de komst van de multi-natio- nale legermacht. We gaan zeker niet als ongewapende voorhoede opereren." Hoe kan worden vermeden dat Wouderde productie-in- ijles i" Rusland komen di- L®m 'uc'1ten in het water jA'vanwaar zij in het men- 'lchaam kunnen worden 1'"men. Dioxines kunnen on- 'JWfe kanker, huid-, lever- r a"hten veroorzaken. - Dzerzjinsk, een cen- v°w chemische industrie, is LA e® van de auteurs van '^Peace-rapport 'Vergif- de concentratie van s'°ffen 50 miljoen keer an de norm. „Er woont ^kel gezond persoon, jodelde levensverwach- "njftigjaar." rse Stoa ->00 442 (40 cpm) Reactietelefoon Trimdon Colliery - Tony Blair woont in Islington, de trendy en politiek correcte, Noord- Londense wijk waar de huur van een beetje appartement tegenwoordig vierduizend gulden per maand is. Een gepaste woonwijk voor ad vocaten als Tony Blair en zijn vrouw Chery. Maar zijn zetel in het Lagerhuis dankt de koploper in de peilingen aan een heel an dere omgeving. Hij vertegen woordigt het kiesdistrict Sedge- field, een voormalig mijnwer- kersgebied onder Durham, bij Newcastle. Sedgefield zelf lijkt een vergis sing in een gehavend stuk Noord- Engeland. De deprimerende krotwoningen van gebroken mijnwerkers ontbreken. Het cen trum maakt een allerminst onbe middelde indruk. Historische kerk, knusse winkeltjes, veel gras en aardig wat bewoners in Bar bour. In de Dun Cowpubaan het grote dorpsplein, geen slurpende kompels, maar een kwekkende theekrans van zelfbewuste da mes. De tegenstelling waar journalis ten nu eenmaal graag mee wer ken - geacheveerde Blair verte genwoordigt rauwe kompels - moet elders in het kiesdistrict worden gezocht, een paar kilo meter verderop in Trimdon. Daar bestaan er trouwens vier van: Trimdon Grange (Schuur), Trim don Colliery (Kolenmijn), Trim don Station en Trimdon zonder. Ze liggen een paar mijl uit elkaar. Mirabello, het vakantiehuis van de Blairs, doet Italiaanse Rivièra vermoeden, maar staat in Trim don Colliery. In de hal van de ou de villa heeft John Burton, La bours kiesdistrict-secretaris en officieuze 'ontdekker' van Tony Blair, zijn kantoor. Met uitzicht over een kaal voetbalveld en klei ne rijtjeshuizen waar je niet vro lijk van wordt. Hier regeerde ooit King Coal. Category D Trimdon kreeg in de jaren vijftig de status Category Dwat bete kent dat er niet meer gebouwd mocht worden. In de voormalige Sovjet-Unie stempelden ambte naren 'geen perspectief' op der gelijke, economisch doodver klaarde, gemeenten. „Niet zo lang geleden waren er wel twee honderd mijnen in de county Durham. Er waren twee mijnen in dit dorp. Nu zou ik je er niet eentje kunnen laten zien. Gone. Finished," zegt Burton. Dat Trimdon geen spookstad werd kwam omdat de bewoners VERKIEZINGEN GROOT-BRITTANNIË Deel 3: Correspondent Bob van Huët blikt in een serie vooruit op de verkiezingen in Groot-Brittannië. Die worden op 1 mei gehouden. met de tijd meegingen. Twintig jaar na de laatste mijnsluiting ligt het lokale werkloosheidscij fer rond acht procent, iets hoger dan het fantastische (en omstre den) landelijke cijfer van 6,2 pro cent. Pragmatische lokale be stuurders keken al vroeg naar al ternatieven toen duidelijk werd dat de mijnen spoedig uitgeput zouden raken. Socialistisch mili- tantisme kon men zich niet ver oorloven en er kwam een part nership met de nieuwe investeer ders. Sanyo, Electralux, Black and Dekker, Thorn en andere multi-nationals kwamen naar Groot-Sedgefield vanwege gun stige vestigingsvoorwaarden. Volgens Burton stond de wieg van New Labour in Trimdon Col liery en nergens anders. Vervang in het bovenstaande de uitgeput te kolenmijnen door op Labour uitgekeken kiezers en het klinkt zo gek nog niet. „Wij begrepen dat veranderingen noodzakelijk waren om te overleven. Het was gemakkelijker voor Tony om hier aan te kloppen," vertelt de ex- profvoetballer. Voor Blairisme bestaat nog geen definitie. Maar als Trimdon er model voor staat, dan heeft het te maken met economische aanpas sing en verbetering, zonder de Thatcherite verloochening van het sociale geweten. „Natuurlijk hebben we onze problemen. Ik ken ook drugsverslaafden of mensen die in armoede leven. Maar over het algemeen kun je zeggen dat er hier nog steeds een sterke gemeenschapszin is. Men sen helpen elkaar. Veel kinderen van vrienden blijven hier wonen, dat zegt toch ook wat," zegt Bur ton. Kandidatenlijst Hij vertelt trots hoe hij en vier Labourvnenien nog maar veer tien jaar geleden de grote kans gaven aan 'Tony', die toen nog advocaat in Londen was. Blair zocht de nominatie van een loka le afdeling voor een plaats op de kandidatenlijst van een 'veilig' Labourdistrict. „Kom vanavond maar praten, dan hebben we een vergadering," zei Burton. Blair Franse soldaten gisteren op het strand van Durrës. Zij bereiden de komst voor van hun landgenoten vandaag. Frankrijk zal duizend manschappen leveren aan de internationale troepenmacht in Albanië. fotoanp het voedsel wordt gestolen en verkocht op de zwarte markt zo als in het verleden is gebeurd? „We zijn druk aan het zoeken naar veilige depots in elk van de plaatsen waar zendingen naartoe gaan, zodat we er zeker van kun nen zijn dat ze niet worden leeg geroofd." Voor dinsdag is het eerste trans port geplandwaar gaat dat naar toe? „De eerste boot komt dan in Dur rës aan en wordt daar gelost. Het is de bedoeling om vandaar naar Elbasan in het centrum van het land te gaan. Volgens een verken ningsmissie van het WFP is het daar veilig genoeg, maar omdat de toestand van dag tot dag ver anderd kunnen we op het laatste moment pas beslissen of we zul len gaan, dan wel eerst de komst van de soldaten af te wachten." Hoelang zal de voedselhulp in Al banië nodig zijn? „Zoals ik al zei hebben we op het ogenblik een hulpprogramma ge start voor een groep van 7500 mensen dat drie tot vier maanden moet duren. Het WFP heeft een tweede programma in studie dat een bredere laag van de bevol king betreft. Maar pas op basis van het eerste project zal moeten blijken of er ook behoefte is aan een operatie voor meer dan 7500 mensen." Rapport Dutroux vandaag naar parlement Brussel - De Belgische eommissie-Dutroux heeft gisteren na een dag vergaderen overeenstemming bereikt over haar eindrapport. Het rapport wordt vanmiddag aangeboden aan de voltallige Bel gische Kamer van Volksvertegenwoordigers. Dutroux en zijn handlangers werden vorig jaar augustus gearresteerd op verden king van ontvoering en seksueel misbruik van tenmin.ste zes meis jes. In de maanden daarna bleek steeds duidelijker dat de Bel gische politie en Justitie de afgelopen jaren ernstige fouten heb ben gemaakt. Grote vraag is wie persoonlijk verantwoordelijk worden gesteld voor het falen. Graafwerk in Jumet is weer hervat Charleroi - In de grootscheepse zoektocht naar verdwenen kinde ren heeft de Belgische justitie gisteren het graafwerk op ..het oude mijnterrein in Jumet hervat. De werkzaamheden spitsen zich toe op een onlangs ontdekte onderaardse galerij. Justitie beschikt over aanwijzingen dat in de oude mijngangen slachtoffers van de bende van Mare Dutroux te vinden zijn. Tot dusver is echte t niets gevonden. In januari werd het graafwerk stilgelegd. Wetenschap pers van de universiteiten van Leuven en Luik hebben de voorbije twee maanden met speciale apparatuur het terrein nog een s on derzocht, waarbij elektro-magnetische golven een nog onontdekte onderaardse galerij aantoonden. Aanslag in Addis-Abeba Addis Abeba - Zeker 33 mensen zijn gisteren gewond geraakt bij een aanslag op een grote supermarkt in de Ethiopische hoofdst ad Addis Abeba. De dader gooide een granaat tussen het winkelende publiek. Het is de derde aanslag met explosieven in drie dagem tijd. Zaterdag viel één dode en raakten 42 mensen gewond, ondeir wie vier Europeanen, toen een granaat onplofte in een duur res - taurant, vooral bezocht door buitenlanders en gegoede Ethiopiërs Bijna tegelijkertijd wierp een man een granaat in het Tigray Hotel in Adds Abbeba. Daarbij viel een dode en raakten 33 mensen ge wond. Oorlogsmisdaden-proces in Zwitserland Lausanne - Gisteren is in Zwitserland het eerste oorlogsmisda- denproces ooit begonnen tegen een Serviër die verdacht wordt van het martelen en doden van gevangenen in een berucht gevange nenkamp in Bosnië. Goran Grabez (32), die in de zomer van 1992 bewaker zou zijn geweest in het kamp Omarska in het noordwes ten van Bosnië, werd in 1995 gearresteerd toen hij in Genève asiel aanvroeg en door andere vluchtelingen werd herkend. Hij is aan geklaagd wegens het mishandelen met een stok van zes moslims en Kroaten, waarvan er een overleed als gevolg van de slagen. Grabez z'n advocaat houdt vol dat zijn cliënt onschuldig is. Het oorlogsmisdaden-tribunaal voor ex-Joegoslavie in Den Haag moedigt landen aan zelf processen te beginnen tegen minder be langrijke verdachten. Betogingen bij Duitse ambassade Teheran Teheran - De Iraanse politie heeft gisteren tussen de twee- en driehonderd betogers bij de Duitse ambassade in Teheran uiteen gejaagd. De oproerpolitie greep hard in, omdat de betogende stu denten de diplomatieke missie wilden bestormen. Er zijn tal van arrestaties verricht. Aanleiding was een uitspraak van een Duitse recti ter afgelopen donderdag dat de Iraanse autoriteiten verant woordelijk zijn voor een terroristische aanslag in 1992 op een res taurant in Berlijn, waarbij vier Iraanse Koerden om het leven kwamen. Opnieuw bloedbad in Algerije door GIA Algiers! - Een bloedbad ten zuiden van Algiers heeft het leven ge kost aan zeker 30 burgers. Zo meldden ooggetuigen gisteren. De slachto.ffers uit Boufarik werden gisternacht de kelen doorgesnë- den en de hoofden afgehakt door leden van de Zouabri-factie van de extre em gewelddadige 'Gewapende Islamitische Groep' (GIA). Ondertussen maakte de gematigd islamitische politieke partij Ha mas bekernd mee te zullen doen aan de Algerijnse parlementsver kiezingen van 5 juni als 'vreedzame maatschappijbeweging'. Sinds 199'6 zijn alle partijen met een religieuze basis verboden. Hamas is 21:0 de enige belangrijke islamitische partij waarop de Al gerijnen kunnen stemmen. Kinshasa (rtr/aifp) - Een algemene staking, uitgeroepen door tegenstanders v 'an president Mobutu, heeft gisteren het open bare leven in de' Zaïrese hoofdstad Kinshasa nagenoeg stil ge legd. kwam. „Kom binnen, we zitten met z'n allen voetbal te kijken," zei Burton. De jonge politicus had een hele toespraak klaar, maar Burton en zijn kameraden wilden wel eerst even de Europa cup H-finale zien tussen Aber deen en Real Madrid. Heiaas voor Blair kende die wedstrijd een verlenging. Pas laat die avond was het woord aan de man uit Londen. Ook al praatte hij 'BBC-Engels', Burton en de andere Geordies wisten meteen dat dit iets bijzon ders was. „Terwijl hij ons heel dringend nodig had voor de no minatie gaf hij zijn eigen ideeën over de toekomst van Labour. Niet iedereen was het daarmee eens, maar hij maakte zeker in druk door zijn bevlogenheid." In Trimdon houden ze wel van wat dramatiek. Als Blair uitein delijk niet de nominatie had ge kregen van de lokale afdeling, dan was hij geen Labourkaridi- daat voor het district Sedgefield geworden. En dan had hij in 1983 geen Lagerhuiszetel gewonnen. Dan had hij niet kunnen opklim men in het schaduwkabinet en was hij, na de plotselinge dood van John Smith, dus geen La- bourleider geworden. „En zo meteen geen premier," weet Bur ton zeker. Tienduizenden inwoners bleven weg van hun w>erk. Winkels, scholen en bedrijve n hielden hun deuren gesloten. Liet openbaar vervoer reed niet i;n er waren geen voertuigen vara burgers op straat. De zakenwijk: in de mil joenenstad was vrij wel geheel verlaten. Op verscheidene plekaken in de hoofdstad kwam het tot inciden ten tussen jongeren, di e barrica des opwierpen en veiligheids troepen. Tot de staking was opgeroepen door aanhangers van Etienne Tshisekedi. Ze protesteerden te gen het optreden van p resident Mobutu, die vorige week Tshise kedi al na een paar dag en ont sloeg als premier. Woordvoerders van de oppositie alliantie UDPS, die in pamfletten opriep tot het aftreden van presi dent Mobutu, noemden de sta king een succes. Zij zeiden dat ze net als de rebellen in Oost-Za'ire uit zijn op de val van Mobutu. De rebellen van Kabila zetten in middels hun opmars voort, nadat Mobutu een ultimatum om af te treden had afgewezen. Hun voor hoede zou nog maar 300 kilome ter van Kinshasa verwijderd zijn. Nederland riep gisteren als voor zitter van de Europese Unie op tot beëindiging van het geweld in Zaïre. Alle partijen die bij het conflict zijn betrokken moeten zo snel mogelijk een politieke oplossing zoeken. (ADVERTENTIE) Vraag het informatiejbakket van het Nationaal Forum aan bij de gritis Eurolijn 0800-1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 Vi) of raadpleeg de Eurosite http://wlvw.euro.nl Het Nationaal Forum voor de introducti e van de euro wordt gevormd door consumenten-, werkgevers- en werknemersorganisaties, organisaties uit de financiële sector en de overheid. Dez»e organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundi Igheid een bijdrage aan de voor bereiding van de invoering van de euro i n Nederland.

de Stem | 1997 | | pagina 5