Vol is vol' Hulster roegen lassende oeg feestelijke dan oef met particuliere beveiliging in centrum Hulst blijft onzeker )ESTEM R 4532CG ter Diamanten paar in Heikant cel krijgt blauwe 'jud papier-container Subsidie voor stichting Groede blijft beperkt 'Een mis zonder zangkoor is geweldig Het Land van Reynaert kent geen grenzen POLITIE RAPPORT DAG KLAPPER STEM REGIO ZEELAND C2 bedemorgen... 50 jaar! Abraham 15-4-42 -15-4-97 in de vut 5x10 bod op drinken op straat i editie zeeland js Kï7°rdi9ers; Zakkenroller Leerlingen Zeeuwse Muziekschool geven concerten Renteloze lening van anderhalve ton Lezing over lelijke eenden en strijkijzers DINSDAG 15 APRIL 1997 I oor particulieren pinkje, jubileum, huwelijk, verloving Jprestaue, examen, Abraham enz I kolom0,65 inch B.T.W., één trmte I regel verplicht. f'") I formaat 35 X 40 mm 26.- incl B T |n op aanvraag. Foto's worden niet |07<K5312.313 of geef mv tekst 2 E Hig af bi] een van onze kantoren bve te ricluen aan: De Stem, Poslbus IB Breda t.a.v. Kleintjes Afdeling'. l/iH recht voor teksten, foto en tekeninmi Ifpgaaj van redenen Ie weigeren. Jan en Mary Jacobs H.G. Kinderen,Kleinkindert 30 jaar Martin Voet wil wél Tri déctééeriwey maar dan met Judith er t DeVoetjS9eaCo Deze kok heeft vandaag alleen op het menu t w Vandaag zijn onze (grootj ouders al 55 jaar een paar de koffiejof de borrel) staal klaar! Proficiat M.W.I.D.C.A.L.MJjlh. Wat is hier aan de hand, 1 ons (O)pa staat in de krant «verslaggever pe animo onder Hulster mid- Itanders om mee te betalen aan particuliere beveiligingsdienst izicht houdt in het winkelge- Ajjjft gering. Daarom blijft het eker of de proef van vorig 1(en vervolg krijgt, gisteravond gebleken tijdens de vergadering van de raadscommissie Al gemene bestuurlijke zaken. Slechts 34 van de ruim honderd onder nemers zijn bereid te betalen voor de in zet van de toezichthouders, „Jammer ge noeg leeft bij de meesten van onze leden de veronderstelling dat de politie het wel zal opknappen," zei R. Bosch namens de winkeliersvereniging Hulst Reynaert- stad. Bosch was niet gelukkig te moeten melden dat er maar zo'n bèperkt draag vlak is voor het beveiligingsproject. Vooral de horeca-exploitanten houden zich afzijdig, aldus Bosch. Het bestuur van Hulst Reynaerstad vraagt zich nu af of het wel gerechtvaar digd is aanspraak te maken op de bijdra ge van maximaal dertig mille gemeen schapsgeld, die de gemeente wil leveren. Toch houdt de winkeliersvereniging het plan nog even overeind. De bedoeling is gedurende tien tot twaalf uur particulie re veiligheidsbeambten toezicht te laten houden in het centrum. Dat is aanvul lend op de extra inzet die de politie met surveillanten gaat leveren. De politie gaat volgens inspecteur J. van Opdorp met name op zondagmiddag en maandag een oogje in het zeil houden. Diverse gemeenteraadsleden lieten zich sceptisch uit over de deelname van de winkeliers. Zij twijfelen over de bijdrage van de gemeente. T. Blommaert (D66) wilde de voorwaarde stellen dat het me rendeel van de bedrijven mee gaat doen. Hij kreeg steun van de CDA'er J. Steyae- rt. Onafhankelijk raadslid F. de Vries kwam met een andere suggestie. „Laat de gemeente de helft bijspijkeren van het geld dat de middenstand bijeen brengt." Burgemeester A. Kessen nam alle sug gesties in zich op en deelde mee dat de raad binnenkort een voorstel kan ver wachten. Deze kanjer gaaf O gut hij gaat nu aan zijft hobby's beginnen, maar zullen wel wat klussen verzinnen. De farnjjl^— Het is niet aan hem je z,enj maar hij wordt i Luie verslaggever L-Vol is voortaan echt vol in de kroegen van Hulst. Hore- Lploitanten die geen plaats meer hebben in hun gelegen- Ijofop hun terras, mogen nieuwe klanten niet schenken. Lilde gemeente Hulst paal en perk stellen aan het ver- ilvan alcohol consumerende uitgaanders op straat. Uneester A. Kessen kondig- Ijsteren een nieuwe bepaling liiAlgemene Plaatselijke Ver- pang aan die deze gedraging tifbaar stelt. (ttant namelijk nog wel eens t overlast op straat ont lat als jongeren in het uit- si van de Reynaertstad [sconsumpties niet in de kroeg lip het terras ervoor, maar aan Icerkant van de straat nutti- 'Épartijen |jdrankverbod op straat is een a de maatregelen om iets te ran de vechtpartijen die de maanden in Hulst ont- sl De raadscommissie Al ine bestuurlijke zaken ver- rde gisteravond onder meer rover. Het CDA-gemeente- èlidj. Steyaert pleitte in dat ïband ook voor invoering van t sluitingsuur. Volgens hem >ede ervaringen mee in ^aantal Belgische gemeenten, igemeester A. Kessen voorziet n. „Dat maakt het er 1 eenvoudiger op, omdat er n grote massa ineens in de innstad komt." Bovendien e de burgemeester de ijst van ouders van uitgaande dat hun kinderen na slui- 8 van de cafés in Hulst de grens over trekken. De enige overweging die mogelijk een rol speelt om toch een sluitingsuur in te vullen is, aldus opnieuw Kes sen, als na een bepaald nachtelijk uur een stroom Belgische jonge ren naar Hulst zou komen omdat er bij de zuiderburen een slui tingsuur is. Preventie A. Hegger (PvdA) opperde de suggestie dat de politie in pre ventieve zin meer moet doen om onregelmatigheden in het cen trum te voorkomen. Bijvoorbeeld door op scholen te gaan praten. Aan de hand van een reconstruc tie van de incidenten van de voorbije maanden, toonde poli tiechef J. van Opdorp echter aan dat er geen sprake was van ge organiseerde vechtpartijen. Er zijn in totaal veertig mensen aan gehouden in vijf tot zeven week einden. Mensen die betrokken waren bij op zichzelf staande on geregeldheden. „Dus is het lastig om preventief te werk te gaan. Je moet wel we ten welke groep je moet berei ken." Niettemin stond Van Op dorp zeker niet onwelwillend te genover het basisidee. „Als er een verzoek komt van scholen, zeg ik graag toe dat we ruimte maken om daarop te reageren." meeste politieke fracties ble- 1 gisteren tijdens de commis- pjergadering Openbare werken •stief over een proefproject om i;aanjejing van het oud papier 1 van een extra blau- Sfehten: ascontact, 076-5312312 |7 «ij. 8.00-17.00 uur "10-12.00 uur i,. 'tot 32,4532 CG E 769, fax 0115-645742. ■S n: LI"/0?'5"' Fran^ De'i (Pl*- ed.chef), ly,Helm, Peter Oggel (editie- Lu Puysseleijr, Janneke Rood- ■Jwiefchelfaut. Si,4461 JK 5®700',ax 0113-273701. (kitiis (PfPvincieverslaggever). re?16'1561 ES MlUt"0, fax °114-372771 B»aeten. Zeeland: J "women ICS'- 0115-645751 C 01,5 645753 isw exploitatie Wen"ZVK j! 6115-645741 R?rd'9ers: UDimm ,r""cu"3-303y/0, Huist pnvé 0115-562354 I 8rande' Privé 0114-314570, Vfai?5,jnprivé°l14-316755. Tilly Blanckaert-Picavet, Marie Taalman-Peersman, Juliette Bogaert-Blommaert en Riet van Campen-Weesepoel, (vlnr) vierden zondag in Graauw hun 25-jarig jubileum bij Sint Cecilia Graauw. fotocamilescheistraete Van onze correspondente Graauw - Zondag zongen vier dames van het Sint Ceciliakoor Graauw met een brok in de keel. Het kwartet zingt al een kwart eeuw in het koor en dat werd gevierd. Juliette Bogaert-Blommaert, Riet van Cam pen-Weesepoel, Marie Taalman-Peersman en Tilly Blanckaert-Picavet waren er als de kippen bij toen in oktober 1971 op aandrin gen van enkele dames het koor werd opge richt. Dirigent A. Roctus was de eerste die de twintig vrouwen de beginselen van koor zang bijbracht. „Er was al een mannenkoor dat Gregoriaans zong en dus verzorgden wij de rouw- en trouwdiensten. Maar het man nenkoor liep terug en toen zijn we samen gaan zingen. Dit gemengde koor verzorgde ook de zondagmissen," vertelt een van de dames. Zij laat ook meteen weten dat het koor geleid werd door A. Roctus en N. Hol- laard en nu, sinds een paar jaar, Ireen Du- rinck. „Die is zo heerlijk enthousiast en we zingen daarom weer uit volle borst. Het is een heel gezellige groep en er wordt veel gelachen. Dat moet kunnen hoor, we zingen graag, maar plezier hebben hoort er ook bij," stelt een goedlachse sopraan. „We zouden er best wat nieuwe leden bij willen hebben, mannen en vrouwen, want we willen binnenkort ook weer Gregoriaans zingen." Gisteren verzorgde het St. Cecila- koor een jubileummis om 10.30 uur en daar na brachten de koorleden een gezellige dag door in café Modern. De vier zilveren koor leden werden eens goed in het zonnetje gezet en zij lieten alle vier weten dat het zangkoor moet blijven. „Het is een leuke ontspanning en een mis zonder zangkoor zou geweldig saai worden." Jteonze verslaggeefster «-Volgens afvalinzamelings-deskundige J. Ibes is de ge- Ne Axel de eerste Zeeuwse gemeente die een minicontainer •rodpapier introduceert. Het plan gaat 54.000 gulden kos- !Vr- 8.30-17.00 uur we bak te verbeteren. Burge meester en wethouders willen in Zuiddorpe, Overslag, Magrette, Spui en een deel van de polders in totaal 750 blauwe minicontainers voor oud papier neerzetten. De proef met containers voor oud papier komt voort uit een onder zoek dat de gemeente heeft laten doen door J. Ibes, een deskundige is op het gebied van afvalinzame ling- en verwerking. Een van zijn conclusies is dat Axel moet streven naar een nog intensievere inzameling van pa pier. De doelstelling is per jaar per inwoner 72 kilogram bijeen te brengen. Om dat voor elkaar te krijgen, moet de inzameling van oud papier in de hele gemeente met ruim vierhonderd ton per jaar toenemen. Een andere niet onbelangrijke constatering is dat de inzameling niet kostenverhogend werkt. In tegendeel, het kan zelfs leiden tot een besparing. Het 'derde-container-plan' moet er dus voor gaan zorgen dat er meer kilo's worden opgehaald. Aangezien de papierbak in de ge meente Apeldoorn een groot suc ces was, zijn de verwachtingen positief gestemd. Als het proefproject een succes wordt, is het de bedoeling ook in de kern Axel papierbakken in te voeren. Tijdens de commissiever gadering benadrukte een aantal leden dat verenigingen tegen die tijd niet zomaar opzij kunnen worden gezet. Het zou volgens hen niet eerlijk zijn om de clubs die jarenlang het papier ophaal den op die manier te bedanken. Wethouder A. van Waes van Openbare werken benadrukte dat er in toekomst rekening wordt gehouden met de vereni gingen, maar dat het nog lang niet zover is. Van onze correspondent Heikant - Zestig jaar geleden stonden ze voor het altaar, P. Boone, nu 87 jaar oud en zijn vrouw M. Carpentier, nu 86 jaar en net als haar man gebo ren in Koewacht. Ze herdach ten het diamanten huwelijk jubileum in aanwezigheid van hun drie kinderen en vijf klein- en achterkleinkinde ren. Hoe ze elkaar leerden kennen weet de heer Boone niet meer zo precies. „Het was op de kermis in het donker. Dat is alles wat ik er nog van weet." Na hun huwelijksvol trekking ging het echtpaar wo nen op een boerderij aan de Ha zelarenstraat in Koewacht. Sa men met zijn zwager legde het bedrijf zich toe op de vlasteelt en varkenshouderij. Mevrouw Car pentier had de zorg over de kin deren en werkte mee op de boer derij. De kinderen hebben alle drie in de voetsporen van hun vader ge kozen voor een zelfstandig be drijf. Veel tijd voor hobby's was er niet. Alle vrije tijd werd in het agrarisch bedrijf gestopt. Het paar woont nog zelfstandig in de Julianastraat in Heikant en kan zichzelf nog bedruipen. Zestig jaar getrouwd, het echtpaar Boone uit Heikant. fotocamileschelstraete Van onze correspondente Hulst - Tijdens de officiële opening van de tentoonstellingen over Reynaert de Vos en Stijn Streuvels in het stadskan toor en streekmuseum van Hulst, deden alle sprekers hun best om de grenzen te slechten. In het Land van Reynaert zijn, volgens inwoners van Zeeuws-Vlaande- ren en het Waasland, geen grenzen. Wethouder P. Weemaes van cultuur ziet het helemaal zitten om Hulst de Reynaertstad te noemen. Hij prefereert deze titel boven deze van koopstad of vestingstad. Hij ziet de komst van de grote ex-libris-tentoonstelling, met Reynaert de Vos als onderwerp, als een beves tiging van Hulst als Reynaertstad. Rik van Daele, dé Reynaertkenner bij uitstek, feliciteerde Hulst met de twee exposities. „Er zijn overeenkomsten tussen beide tentoon stellingen. Ze stellen beiden het boek en de il lustraties centraal. Beiden zijn kleinschalig van opzet maar groot van vorm en uitvoering. Nog nooit was een expositie over Stijn Streu vels en zijn Reynaertbewerkingen te zien. Ik hoop dat het geen eenmalige zaak wordt." Heel wat Streuvelianen en Reynaerdisten wa ren aanwezig zaterdagmiddag. Onder hen de dochter (Isa Baert-Lateur), kleindochter en achterkleindochter van Stijn Streuvels. Het gezelschap luisterde naar de uitvoerige uitleg over de exposities door Rik van Daele en Wim Gielen. De ex-librissen zijn te zien op de eer ste verdieping van het stadskantoor. Het is een selectie (130 stuks) van de 760 inzendin gen van 438 kunstenaars uit 35 landen aan de internationale wedstrijd van 1995. Opmerke lijk zijn de bijdragen uit Oost-Europa. „Dit is een bevestiging van de internationale be kendheid van Reynaert de Vos. Er waren 69 Oekraïners die meededen en de winnaar kwam ook uit dat land. Opvallend is ook dat de meeste deelnemers Reynaert zien als een kwaadaardig wezen en dat zij zich goed geö- rienteerd hebben," aldus Van Daele. Net als Stijn Streuvels is Wim Gielen een vos senjager en al levenslang verknocht aan de Reynaertfiguur. Hij onderstreepte in zijn toe spraak het belang van de vele Reynaertge- schriften in het algemeen en deze van Streu vels in het bijzonder. Volgens hem is de vos senjacht nog lang niet gesloten. Dat De Vos de gemoederen blijft bezig hou den was duidelijk. Dat bleek ook uit de eigen tijdse bijdrage van Elizebeth Biesbroeck. Zij droeg met haar dochter Monique een gedicht in rijmvorm voor. „Mijn vader is tweemaal in Hulst geweest, in 1938 toen het beeld onthuld werd van Reynaert de Vos en in 1955 toen de Reynaertroute werd ingereden. Zelf ben ik al verschillende malen in Hulst geweest, puur toeristisch hoor en nu kom ik omdat mijn va der voor de derde maal in Hulst vertoeft via zijn werk. Ik ben blij dat er nu eindelijk eens aandacht is voor dit facet van zijn literaire oeuvre," vertelde de 74-jarige Isa Baert-La teur. „Nee, ik ben niet Prutske, dat is mijn oudere zus." Hulst - Zakkenrollers hebben zondagmiddag drie slachtoffers ge maakt onder het winkelend publiek. Twee vrouwen uit Zelzate en een Terneuzense raakten gezamenlijk zo'n zestienhonderd gulden kwijt. Hulst/Oostburg - De leerlin gen van de afdelingen Oost burg en Hulst van de Zeeuwse Muziekschool verzorgen naast de voorspeelavonden ook gro ter opgezette leerlingencon certen, vanavond in het Le- deltheater in Oostburg en vrijdag in Den Dullaert in Hulst. Terwijl het bij de voorspeelavon den vooral gaat om de individue le prestaties, ligt het accent bij de leerlingenconcerten vooral op het samenspel. Zowel in Oostburg als in Hulst treden de plaatselijke muziek schoolorkesten, klarinetensem bles, blokfluitgroepen en combi naties van dwarsfluit, gitaar en slagwerk op. Ook zijn er bijdra gen op cello, saxofoon, piano en keyboard. Naast de instrumentale program ma-onderdelen is er ook aan dacht voor het vocale element. De tweede klassen Algemene Muzi kale Vorming zingen enkele lie deren en begeleiden zichzelf op Orff-instrumentarium. Het leerlingenconcert in Oost burg begint om 19.00 uur en de uitvoering in Hulst om 19.30 uur. Toegangskaarten kosten vijf gul den. DIVERSEN AXEL Koersbal - De Halle -14.00 uur Expositie - zelfgemaakte oude in strumenten van Wim darijs - open bare bibliotheek (t/m 26 april) WESTDORPE Volksdansen - Concordia - 09.30 uur Gymnastiek voor ouderen - Con cordia -10.30 uur Koersbal - Concordia -13.30 uur Repetitie - Harmonie - Concordia - 20.00 uur CLINGE Koersbal - KBO - Malpertuus - 13.30 uur Kaarting - Gouden Kroon - 14.00 uur SAS VAN GENT Koersbal - Senioren Activiteiten Vereniging - De Speye -14.00 uur GRAAUW Jokeren - Gemeenschapshuis - KBO -13.30 uur IJZENDIJKE Bridgen - Bridgeclub IJzendijke - café Les Amies-19.30 uur HULST Dansen - KBO - De Lieve - 20.00 uur Bridgen - Bridgeclub Hulst - Den Dullaert -13.30 uur WALSOORDEN Schieting voor bejaarden - café Rue du Nord-13.30 uur NIEUW-NAMEN Vleeskaarting - café St.-Cecilia - 20.00 uur LAMSWAARDE Schieting voor bejaarden - café Lamsoren -13.30 uur MIDDELBURG Unitarisme en vrijzinnigheid - le zing - Zeeuwse bibliotheek - 19.30 uur ST JANSTEEN Bieden en jokeren - Café Zondags Vermaak -14.00 uur THEATER GENT De Schipbreukeling - van Benno Barnard - door Tom Van Bauwel De Kopergieterij - 20.00 uur (15 t/m 17 apr) MIDDELBURG Youp van 't Hek - Stadsschouw burg - 20.00 uur (15 t/m 17 apr) Workshop Flamenco-dans -19.30 en 20.30 uur - Kloveniersdoelen - 19.30-20.30 uur TERNEUZEN Paul Haenen - Frisse Warmte - Zuidlandtheater - 20.00 uur MUZIEK GENT Tannhauser - opera van R. Wagner - door koor en symfonisch orkest van de Vlaamse Opera en solisten o.l.v. Stefan Soltesz - Vlaamse Ope ra -19.00 uur (12 en 15 apr) Concert - door Octurn - Theater zaal de Vooruit - 20.00 uur FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Metro Podium 't Beest - 20.30 uur Uget- su monogatari HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Metro 20.00 uur Dante's Peak 20.00 uur Jerry Maguire 20.00 uur The Empire strikes back 20.00 uur The English Patient 20.00 uur Devil's Own MIDDELBURG Cinema Middelburg - 20.30 uur Exotica VLISSINGEN Alhambra Theater - 20.00 uur Dante's Peak 20.00 uur The English Patient 20.00 uur Devil's Own 20.00 uur The Empire strikes back BRUGGE Kennedy Komplex 20.00 uur Dante's Peak 20.00 uur The Empire strikes back 20.00 uur Shine GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Empire strikes back 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uurTur- bulence 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Blood and wine 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Dante's Peak 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Jer ry Maguire 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The English Patient 17.00 uur Fierce Creatures 20.00 en 22.30 uur People vs Farry Flint 14.30,20.00 en 22.30 uur The Fan 22.30 uur Lost Highway 14.30 en 17.00 uur Space Jam 20.00 uur Michael Collins 20.00 uur Ransom 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Devil's Own 14.30 en 17.00 uur 101 Dalmatiërs 20.00 en 22.30 uur 101 Dalmatians 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uut Star Wars riili (j KNOKKE Beverly Screens - 20.00 uur The English Patient 20.00 uur Turbulence 20.00 uur The Devil's Own 20.00 uur Dante's Peak Activiteiten en evenementen bestemd voor de dagklapper en uitslagen bij voorkeur per brief (kaart) zenden aan redactie De Stem, Postbus 145 4530 AC Terneuzen. Faxen kan ook: 0115 - 645742. Telefonisch op dinsdag en donderdag tussen 13.00 en 15.00 uur via nummer 0115 - 645752. Van onze verslaggeefster Groede - Het college van B en W van de gemeente Oostburg stelt voor de komende twee jaar een renteloze lening van 150.000 gulden en een subsidie van vijftigduizend gulden be schikbaar voor de Stichting Groede. Aanvankelijk wilde het gemeen tebestuur bijna twee ton subsidie aan de stichting schenken. Dat plan is omgezet in een lening om dat een deel van de raad het niet eens was met het collegestand punt. Zij vinden het onverant woord om zoveel geld in het pro ject te stoppen omdat de finan ciële situatie van de stichting al les behalve gunstig is. Een van de onderdelen van de stichting is Het Vlaemsche Erfgoed. De gemeente Oostburg acht het toch van belang om het project te behouden voor de streek. Het col lege is van mening dat dit waar devolle initiatief voor de streek en met name voor Groede niet verloren mag gaan en dat het pri ma past binnen het gemeentelijk beleid op het gebied van cultuur, toerisme en kleine kernen. Vol gens het college verwacht het be stuur van de stichting een gezon de groei van het aantal bezoe kers. Ze streeft naar een groei tot 15.000 bezoekers in het jaar 2000. Maar de financiële positie is zor gelijk, de continuïteit van Het Vlaemsche Erfgoed loopt hier door gevaar. De problemen zijn ontstaan doordat de kosten van renovatie van de herberg aan de Slijkstraat 1 veel hoger uitvallen dan was geraamd. Omdat de stichting bijna geen startkapitaal had, kon deze tegenvaller niet met eigen kapitaal worden opge vangen. Ook bleven Eeuropese en provinciale subsidies uit. De gemeente vult deze tekorten nu dus aan met de renteloze le ning. Daarmee kunnen de open staande vorderingen voor het pand Slijkstraat 1 en de schulden bij de bank afgelost worden. De lening van 150.000 gulden dient de stichting binnen vijftien jaar af te lossen. Ook de Rabobank wil de stich ting financieel steunen. De bank wil de komende drie jaar jaarlijks 6500 gulden beschikbaar stellen voor de exploitatie van Het Vlae msche Erfgoed. Het voorstel over de renteloze lening wordt don derdag behandeld tijdens de raadsvergadering van de ge meente Oostburg. De vergadering begint om 19.30 uur. Axel - Wie interesse heeft voor zogenaamde 'lelijke eenden' en 'strijkijzers' kan vrijdag 25 april in De Halle in Axel naar een in formatie-avond over de geschie denis van het automerk Citroen. De Alliance Frangaise is één van de organisatoren, omdat het beeld van Citroën nauw met Frankrijk is verbonden. Tijdens de bijeenkomst in worden onder meer archiefbeelden getoond van een autorit door Afrika in de ja ren twintig. Oprichter André Ci troën organiseerde deze lange tocht om te bewijzen dat zijn au to's van goede kwaliteit waren. De lezing begint om 19.30 uur. f

de Stem | 1997 | | pagina 13