as heeft aast met ■estauratie ®stem INBRAAK BEVEILIGING Volgende kans pas in de volgende eeuw Van een trouwfeest komt een trouwfeest joonwagenbewoners willen volgens college niet naar Breskens Landbouwexposities in Agrimuda geopend DAG KLAPPER POLITIE RAPPORT ZEELAND A6 65 jaar 25 jaar getrouwd] Diana Hugo Trijnie De Gouveia deze jongen Iater blokkeert verkoop molen editie zeeland r'Wstraat 32,4532 CG p«5769, fax 0115-645742 KsttrTlei)r'Janneke Rood" Iti. ^00, fax 0113-273701 enzvK Bezoekersrecord Streekmuseum in IJzendijke Ook archeologische studie naar fort Ferdinandus Bazar van Breskense basisschool trekt honderden bezoekers Inbraak winkel Vernieling Drugsbezit Bromfiets gestolen Rijden tijdens ontzegging Wiet 64,- 74,- 92,- 99,- l'lil'iMlIlir"! T55/70R13 Dealeradviesprijs 156,- RÉOFILE LUCTOR veiligste adres MAANDAG 14 APRIL 1997 Dit is onze opa Kenk vandaag tak®' van Jurriaan -IgÈ!gjg" Roosmaria L verslaggever 1 Woonwagenbewoners een belangstelling om zich ^ens te vestigen. Dat melden feester en wethouders in een S om woningbouw aan de jplaatseweg in het vissersdorp ft te maken. Ljjjcie Zeeland is van dit nieuws nog niet op de hoogte, aldus het college. Daarom krijgt het provinciebestuur bin nenkort te horen waarom er in het nieu we bouwplan geen woonwagenplaatsen komen. De discussie over de mogelijke vestiging van een woonwagencentrum van vijf standplaatsen in Breskens dateert al van bijna tien jaar geleden. Toen moest Oost burg 'op korte termijn' elf nieuwe stand plaatsen voor woonwagens zien te reali seren. Tot drie keer toe zocht de gemeen te naar geschikte locaties. Die werden nimmer gevonden. Inmiddels is voor het terrein van de voormalige rioolwaterzui vering en het terrein van de puffabriek aan de Hoofdplaatseweg in Breskens een nieuwe bestemming voorzien. Er is een plan gemaakt voor de bouw van twintig vrijstaande huizen en twee-onder-een- kap-woningen. In verband met geconstateerde vervui ling van de bodem is momenteel een sa neringsoperatie aan de gang. Het college van Oostburg meldt in het voorstel dat de bouwers/bewoners van het terrein ui teraard een schone grondverklaring krij gen als die operatie achter de rug is. De woningbouw is strijdig met het be staande bestemmingsplan. Er wordt al aan gewerkt om dat planologisch alle maal te regelen, maar dat kost tijd. Daarom stellen B en W vooruitlopend daarop voor een voorbereidingsbesluit te nemen. Dat maakt bouw op kortere ter mijn mogelijk. Het voorstel komt aan de orde in de ver gadering van de commissie Planologie. Die vergadert woensdag 23 april in het gemeentehuis en brengt dan advies uit. H.G. Cindy, Roel, Lasja en Ralnh gisteren 15 jaar H.G. Opa en Oma 'T is raar maar waar doen het nu al 25 jr. Het is raar maar waar wordt 30 jaar H.G. Jolanda en kinderen en je muziekvrienden inGent - De gemeente Sas van Gent moet haast gaan ma- ;tde restauratie van de molen op het bolwerk Generali- 1 van de molen in zijn oude toestand moet uiterlijk IJzijn uitgevoerd. J de gemeente achter fd en loopt ze bijna drie ton 1-jjtvan de provincie Zee luis. Dat is ongeveer een un de totale restauratie- Die zijn geraamd op om iijde 1,1 miljoen gulden, ine regels voor de subsidie- |ian monumenten werken in :lvan Sas. De gemeente (tie restauratie van de molen ,J1 aangemeld voor een bij- uit de provinciale monu- ^t, Maar het dagelijks liitiebestuur is van plan die k te laten vervallen als liet zwart op wit verklaart Iiderestauratieklus uiterlijk |B heeft geklaard. icie stelt dat ze keuzes et gaan maken bij haar taak il terrein van monumenten- ij. Die keuze houdt in dat de overheid de subsi van restauraties met in- m 1998 wil laten verval- provincie richt zich voor- i vermijden dat het tot fiijke opknapbeurten moet ^Financiële steun voor ini- n die gericht zijn op on- 1 om een restauratie te domen, kunnen dus nog wel ;e rekenen. was er al sprake brestauratie van de korenmo- fl!inde jaren vijftig werden n in die richting gesmeed, fiïtoe is er echter van alle rij niets gekomen. logenaar van de molen, A. Wiiit, speelt een sleutelrol, fipieentebestuur wil de mo- PPaag van hem kopen, omdat Wmeer kans is op een hoog Webedrag voor het opknap- PMaenhaut verkeert echter in f kstig parket. De molen in 1898 in het bezit van de - A. Maenhaut kreeg de ran zijn vader op diens i geschonken. Naar ver pis het de enige nog resteren- I achtkantige korenmolen in fWerland. nit aanvaardde de schen- hter onder het uitdrukke- 9 beding dat hij de molen Nathten: [Wet, 076-5312312 l*«|. 8.00-17.00 uur l 800-12.00 uur Rft fen bank Deij (plv. ed.chef), Euj Peter°ggel(editie- I fel''4461 JK gever). '6,4561 E5 GjjJjl®'0'fa* 9114-372771 'wtraeten. Zeeland: 'aftivrij. 0115-645751 0115-645753 Wploitatie 01*1 14532 CG 'ax 0115-645741 |Woordfgers; "■ft Privé 0115-563976, 't,s. Privé 0115-562354 'Ie, privé 0114-314570, nPrivé 0114-316755. nooit zou verkopen. In het testa ment van de vader van Maenhaut is die clausule ook opgenomen. Met daarbij als stok achter de deur dat de molen tot op de laat ste steen moet worden afgebro ken als de molen verandert van eigenaar. Van onze correspondent IJzendijke - In het kader van het nationale museumweek end hebben de musea in IJ zendijke, Axel en Hulst zater dag en zondag de deuren gra tis open gezet voor het pu bliek. Het Streekmuseum in IJzendijke trok met ruim 200 mensen een recordaantal be zoekers. Dat was vooral te danken aan de jubileumten toonstelling '125 jaar Groei Bloei Beheerder C. van de Wijnkei was erg enthousiast over zo veel be langstellenden. „De jubileumten toonstelling van Groei Bloei met 1200 leden trok de meeste belangstelling. Voor de leden wa ren er boekjes en vitrines be schikbaar gesteld waar veel ge bruik van is gemaakt. Zo zijn wa ren er verzamelingen, zelfge maakte decoraties, poppen en smeedwerk te zien. En om ieder een in de tuinsfeer te brengen hebben enkele tuincentra een stukje voorbeeld tuin aange legd." In de Cadzandse kamer, geschil derd in een aparte kleur blauw tegen de vliegen, was een verza meling emaille uit grootmoeders- tijd te zien van Mevrouw Haak uit Biervliet. Het museum Het Land van Axel trok zaterdag 58 bezoekers. Hier was het een wisseltentoonstelling van aquarellen gemaakt door vijf Belgische kunstenaars die veel publiek trok. „Veel kinderen die meegedaan hadden aan het Scho lenproject kwamen vandaag met hun ouders nog eens terug. Zo leidden de kinderen hun ouders rond," aldus vrijwilliger A. van Avermaete. In Hulst viel de belangstelling echter wat tegen. Slechts onge veer twintig mensen kwamen er kijken naar de vaste tentoonstel ling en de tentoonstelling over Reynaert de Vos en Stijn Streu- vels. Van onze verslaggever Axel - Het dagelijks gemeen tebestuur van Axel wil 1700 gulden uittrekken om de ar cheologische studie naar het fort St. Joseph uit te breiden naar het fort Ferdinandus aan de Langeweg. De gemeenteraad van Axel stelde in januari dit jaar zevenduizend gulden beschikbaar voor archeo logisch onderzoek naar fort St. Joseph. Naar aanleiding van de bericht geving hierover vroeg de eigenaar van het fort Ferdinandus de ge meente ook dat fort bij de studie te betrekken. Aangezien het her stel van de fortenlinie de gemeen te een lief ding is, achten burge meester en wethouders een ge meentelijke bijdrage op zijn plaats. De eigenaar van het fort heeft verklaard dat het fort Ferdinan dus ook na de herinrichting toe gankelijk zal blijven voor het pu bliek. Puzzelen om de juiste sleutel van een schatkist te vinden. Van onze correspondent Breskens - De bazar op de openbare basisschool van Breskens was afgelopen za terdag een groot succes. Vele honderden mensen bezoch ten dit evenement aan de Van Dalestraat. Er werd een be drag opgehaald van 11.000 gulden. Daarvan wordt extra speelmateriaal voor de kin deren gekocht. Om tien uur 's morgens stonden voor de versierde deur al men sen in de rij te wachten. Zij kwamen in eerste instantie voor de rommelmarkt. De hele dag bleven de mensen toestromen. Er was voor groot en klein ge noeg te doen. Voor de jeugd wa ren er twee springkussens in de gymzaal, het spelcircuit, schminken, grabbelton, ballen gooien en dergelijke. Ook kon den zij op het schoolplein, hun kennis van het verkeer testen in de aangelegde verkeerstuin. Wijkagent H. Wiegman hield daar alles in de gaten. Een bij zondere attractie die druk werd bezocht, was het spooklokaal, bedacht door leerkracht Jan van Loon. Met ouders is hij daar da gen aan bezig geweest. Verder liepen er ook nog twee indianen en was er een clown die voor de jeugd figuren maakte van bal lonnen. De volwassenen deden zich te goed aan de heerlijke wafels met een kop koffie, spelletjes als rad van fortuin, enveloppentrekken, een gebakkraam en een hand- werkkraam met spulletjes waar de ouders vele uren werk in had den gestoken. Directeur P. Loonen was uiter mate tevreden. „De sfeer was fantastisch goed. Alles verliep FOTOCAMILESCHELSTREATE vlekkeloos. Een compliment voor de vele ouders die zich dag hebben ingezet. Iedereen heeft genoten en de middenstand van Breskens heeft ons ook goed bij gestaan. Een pluim waard." De dag werd besloten met een sponsorloop van de kinderen. De allerklein?tep voltooiden een parcours op het schoolplein en de rest van, de leerlingen vol-s tooiden vijf ronden in de buurts. Zij zorgden er voor dat er nog wat extra's in de schoolkas vloeit. De volgende bazar staat ook al gepland, in de volgende eeuw, het jaar 2001. Van onze correspondent St.-Anna ter Muiden - D. Luteijn,voorzit ter van de CLTB, opende zaterdag in streeklandbouwmuseum Agrimuda in Sint-Anna ter Muiden de exposities 'Van paarden tot paardenkrachten' en 'Het boerenleven in West-Zeeuws-Vlaande- Het zijn exposities die de ontwikkeling van de landbouw in West-Zeeuws-Vlaanderen in de ze eeuw uitbeelden. Dit aan de hand van fo to's, documenten, affiches, bouwtekeningen en ander materiaal. Duidelijk is in elk geval dat de landbouw een stormachtige ontwikkeling heeft doorge maakt en die, volgens Luteijn, ook nog zal doormaken. Volgens hem zal het aantal ak kerbouwers nog afnemen. Er komt een schaalvergroting met bedrijven van tussen de 200 en 250 hectare, maar de akkerbouw zal in de regio overeind blijven. Verder zal volgens Luteijn een intensivering van de veeteelt plaatsvinden. Pessimistisch is de CLTB-voor- zitter in elk geval over de agrarische sector niet. Hij acht de bijdrage van de vaste oeverver binding groot. Die zal meer bedrijvigheid te weeg brengen. oor dat in Agrimuda de openingshandeling werd verricht waren de genodigden bijeenge komen in de Nederlands Hervormde-kerk in Sint-Anna ter Muiden. Burgemeester C. van Liere was de eerste spreker. Hij werd na zijn welkomstwoord afgelost door A. Goossens, voorzitter van de Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen, die het verleden toe lichtte. Goossens verhaalde van de landbouw door noeste landarbeiders en de echte Belgische werkpaarden, die later werden verdreven door de tractoren. Hij presenteerde ook het jaarboek van zijn kring 'Van paarden tot paardenkrachten' geschreven door A.C. Sturm. Een boek dat volgens Goossens bij ie dere rechtgeaarde Zeeuws-Vlaming in de boekenkast moet staan. De exposities 'Van paarden tot paardenkrachten' en 'Het boerenleven in West-Zeeuws-Vlaanderen' zijn tot en met 30 september in Agrimuda te zien. De openingstijden zijn dins dag toten met vrijdag van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 18.00 uur. Op zaterdagen en zondagen is het museum open van 14.00 tot 17.00 uur. Van onze correspondente Sint Jansteen - Andre Dierick en Elisabeth Catry vierden af gelopen zaterdag in Sint Jan steen hun zestigjarig huwe lijksfeest, te midden van hun kinderen en kleinkinderen, familie en vrienden. Het gezegde 'van een trouwfeest komt een trouwfeest' is voor Andre Dierick en Elisabeth Catry werkelijkheid geworden. In het Belgische Paal leerden zij elkaar kennen tijdens een huwelijkfesti viteit. En al woonden zij op een flinke afstand van elkaar, zij in het Belgische Essen en hij in het Nederlandse Aardenburg, toch kwamen ze bij elkaar. Met de mo- ter die Andre toen had werden heel wat kilometertjes afgelegd. Zowel in Antwerpen als in Aar denburg werden de kermissen bezocht. En na de verkeringstijd werd hun huwelijk in het Bel gische Brecht ingezegend met een mis die toendertijd 100 Belgische frankenkostte. „Bij het burger lijk huwelijk,' vertelt Andre, „was het eigenlijk ook lachen ge blazen. Immers, de ambtenaar van de burgerlijke stand was een gepensioneerde gendarme die zelf niet kon schrijven." Via omzwervingen door Knokke, Essen en Aardenburg kwam het echtpaar met de inmiddels gebo ren kinderen 41 jaar geleden in Sint Jansteen terecht. Daar vond Het zestigjarig bruidpaar Dierick. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Andre werk want er moest na tuurlijk brood op de plank ko men. Nadat hij voor die periode als winkelbediende, militair, werkmeester in een internerings kamp en als hulpbesteller en tele fonist bij de PTT had gewerkt vond hij in de bouw uiteindelijk zijn beroep. Als bouwvakker, all round metselaar, had hij daar naast nog tijd voor zeer veel hob by's en verenigingswerk. „Ja," zegt zijn vrouw Elisabeth, „And- re is een verenigingsmens in hart en nieren." Zowel bij de kerk als bij de EHBO-vereniging, de vis vereniging, de Bouwvakkers- bond, het Rode Kruis als bij de reserve politie heeft Dierick zijn sporen verdiend. Onlangs nog mocht hij uit handen van de voorzitter van de Katholieke Bond voor Ouderen, afdeling Sint Jansteen, een gouden speld met oorkonde ontvangen voor zijn verdiensten. „Maar dat kun je allee," zijn de woorden van Andre, „als je vrouw achter je staat." Te mid den van haar gezin, vijf jongens, had vrouw Elisabeth het druk met naaien, breien en het huis houden voeren. Later vond zij dan ook nog tijd voor het helpen oprichten van de Vrouwenbond waar ook zij menig uurtje ver sleet. Daarnaast hadden Andre, die in middels 88 jaar is en Elisabeth die 82 jaar is, nog tijd voor veel reizen, In meer dan tien Europese landen zijn ze geweest terwijl zij ook graag in hun caravan in het Zwin verbleven. „Die tijden zijn voorbij," zucht het paar. „Maar vele mooie herinneringen zijn ge bleven." DIVERSEN CLINGE Kaarting - café De Gouden Kroon - 14.00 uur Koersbal - KBO - Malpertuus - 13.30 uur ST.-JANSTEEN Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur NIEUW-NAMEN Koersbal - KBO - De Kauter -14.00 uur SLUISKIL Callanetics - Meulengat - SKI - 19.30 en 20.30 uur Yoga - Meulengat - SKI -19.00 uur AXEL Expositie - zelfgemaakte oude in strumenten van Wim darijs - open bare bibliotheek (t/m 26 april) Kaarting - De Halle -14.00 uur WESTDORPE Jaarvergadering - EHBO - Concor dia -19.00 uur SAS VAN GENT Kaarting - St.-Albert -14.00 uur HULST Bieden - De Blaauwe Hoeve -13.30 FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Metro HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Metro 20.00 uur Dante's Peak 20.00 uur Jerry Maguire 20.00 uur The Empire strikes back 20.00 uur The English Patient 20.00 uur Devil's Own BRUGGE Kennedy Komplex 20.00 uur Jerry Maguire 20.00 uur Dante's Peak 20.00 uur The Empire strikes back GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Empire strikes back 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Turbulence 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Blood and wine 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Dante's Peak 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Jer ry Maguire 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The English Patient 17.00 uur Fierce Creatures 20.00 en 22.30 uur People vs Farry Flint 14.30,20.00 en 22.30 uur The Fan 22.30 uur Lost Highway 14.30 en 17.00 uur Space Jam 20.00 uur Michael Collins 20.00 uur Ransom 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Devil's Own 14.30 en 17.00 uur 101 Dalmatiërs 20.00 en 22.30 uur 101 Dalmatians 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Star Wars KNOKKE Beverly Sereens - 20.00 uur The English Patient 20.00 uur Turbulence 20.00 uur The Devil's Own 20.00 uur Dante's Peak Activiteiten en evenementen be stemd voor de dagklapper en uit slagen bij voorkeur per brief (kaart) zenden aan redactie De Stem, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen. Faxen kan ook: 0115- 645742. Telefonisch op dinsdag en donderdag tussen 13.00 en 15.00 uur via nummer 0115 - 645752. Sas van Gent - In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebro ken in een winkel aan de West kade. De winkelruit was inge gooid. Wat er precies gestolen is, is nog niet bekend, De poli tie stelt nader onderzoek in. Axel - Voetbalvereniging Axel deed aangifte van vernieling en diefstal. Onbekenden hadden Jiet; gemunt op de verlichtings installatie. Een aantal lampen en een beschermkap werden gestolen. Terneuzen - Drie jeugdige Fransen zijn afgelopen zater dag om 0.30 uur aangehouden op de Westkolkstraat in ver band met drugsbezit. Ze be taalden alledrie een boete van negentig gulden. De hasj die ze in hun bezit hadden, is inbe- slaggenomen. Ook kregen ze een binnenstadverbod. Terneuzen - De bromfiets van een 23-jarige Terneuzenaar is het afgelopen weekeinde gesto len. De brommer stond in het schuurtje van een woning aan de Bellamystraat. Hulst - Een autobestuurder uit het Belgische St. Gillis-Waas is in de nacht van zaterdag op zondag betrapt op rijden tij dens een rij-ontzegging. Hij kreeg daar een proces-verbaal voor. Oostburg - Vijf Belgen zijn dit weekeinde tegen de lamp gelo pen bij drugscontroles in Oost burg en Draaibrug. De politie nam tien gram wiet en een joint in beslag. (ADVERTENTIES) DWAZE STUNT Actieprijs Actieprijs Actieprijs Actieprijs Prijzen zijn geldig t/m 26 april en zijn ind. montage, "gouden garantie 3 n BTW, exd. balanceren, ventie len en verwijderingsbijdrage- Zolang de voorraad ït andere aanbiedingen. Iliroiïïllr45/70R)3 Dealeradviesprijs 132,- llliHHl 165/70R13 Dealeradviesprijs 157,- WMiiMl75/70R13 Dealeradviesprijs 160,- ""Af V" TYRECENTER Hulst, indusfrieterr. Hoge Weg, Afrikaweg 4, Tel. 0114 31 40 80. NIET ALLEEN BETER IN BANDEN BANDEN REMMEN SCHOKDEMPERS UITLATEN ACCU'S VELGEN UITLIJNEN BALANCEREN het Oranjestraat 5 - Telefoon 0115 - 562710

de Stem | 1997 | | pagina 9