DE STEM Uw Joedkopere rugs: minder nisdrijven N oodgebouwen De Rede in de as 'eale Models winnen iale Zeeuwse Belofte Eerste Zeeuwse Vlootdagen doorslaand succes OBK huldigt jubilarissen Niek van Erk uit Terneuzen gaat voor landelijke titel Aantal ontuchtaangiften in Zeeland vrij stabiel tilig gevoel in betere auto's leidt af van veiliger verkeersgedrag (üuwse politie in rapportage: Wo in brand Tienduizenden bezoekers naar maritiem evenement in Vbssingen Grond onder de Westerschelde relatief goedkoop A5 Nieuwe Zeeuwse Voorleeskampioen Terneuzenaar gewond na ruzie met stadsgenoot 4DAG 14 APRIL 1997 Zeeland ^verslaggever idbiug - Verkeersdes- van de Zeeuwse po- [((ronderstellen dat de ijiogisehe ontwikkelin- hde beveiliging van au- i(l terugdringen van snel- teïertredingen bemoeilij- liiibags, portierbeveiliging, L stuurbekrachtiging ge ven de automobilist een veilig heidsgevoel. Zodanig dat ze hun verkeersgedrag niet aanpassen aan weg- en weersomstandighe den, aldus de experts. De tech niek doet de inspanningen die de politie en organisaties als Veilig Verkeer Nederland plegen om de wegen door intensieve controles en voorlichting veiliger te maken teniet. Zo verklaren de verkeersspecia- listen bij de politiedat het aantal vastgestelde snelheidsovertre dingen in Zeeland over de laatste vier maanden van vorig jaar met 17,2 procent is gestegen ten op zichte van dezelfde periode een jaar eerder. Het aantal hardrij ders in de provincie bedroeg in genoemde periode van 1996 in to taal 19.903, tegenover 16.987 in 1995. Rijden onder invloed vertoont daarentegen een nagenoeg gelijk beeld (1996: 392, 1995: 402), ter wijl van de overige verkeersre gels zoals rijden door rood licht en het dragen van de autogordel 16,7 procent minder overtredin gen zijn geconstateerd. In de onderzoeksperiode zijn in totaal 1935 verkeersongevallen gebeurd. Dat zijn er 154 minder dan in de vergelijkingsperiode. De vergelijking leert verder dat er drie dodelijke verkeersonge lukken minder gebeurden. Ook vielen er 3,6 procent minder zie kenhuisgewonden bij ongevallen. De secretaris van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid in Zeeland, A. Lodder, vindt dat er een kern van waarheid in de re denatie van de politie zit. Hij be twijfelt echter of de voortschrij dende technologie van doorslag gevende betekenis is. Hij merkt verder op dat de politie ook meer controleert. Dus zeggen meer verbalen vol gend hem niet veel over de toena- iKtierslaggever ielliutg - De lage prijs van verdovende middelen heeft eind i in Zeeland een daling in het aantal vermogensmis- •ieii teweeggebracht. FOTO'S REI I dat we onze filosofie van een Iveel mogelijk autonome natuur I opgeven. We zouden moeten bij moeren in de winter, we zouden voortdurend moeten testen, enten Jen selecteren, ja, eigenlijk zoudi |we hekken om het park hei noeten zetten. Ze willen van Yel- Cowstone in feite een grote die rentuin maken." |Toch is afgelopen winter, toi Jhet aantal gedode bizons snel o] lliep, overwogen om voedinj Iplaatsen in te richten. De grenzende staat Idaho kent bij; voorbeeld tweeëntwintig van zul- |ke winter-voedingsplaatsen voor Jzijn hertenbestand. Uiteindelijk |is ervan afgezien. Uit vrees voi Jde gevolgen die een onnatuurlijk! concentratie van dieren zou ki Jnen hebben, juist ook als het oi Jde spreiding van ziekten gaat. |E ven klaart het zorgelijke gezichj Ivan John Mack op als ik verti lover het tafereel van de wil( zwaaiende en met stenen gooien- 1de rangers. „Ja, we hebben da: lenig succes mee. Maar je moei Igeen volwassen stier tegenover je I hebben. Die laat zich één, uit twee keer wegjagen. De derdi I keer sta je geheid voor joker. D: I kijkt-ie je aan met een blik v: I dat-spelletje-ken-ik-nu-wel. Ei (ton onverzettelijkheid." jOp een namiddag rijd ik na: I West Yellowstone. Afspraak mei I een gepensioneerde dierena: I die volgens zeggen het soort on- (afhankelijke, overwogen opinie heeft dat in tijden van oorlog wel heilzaam, en in elk geval de moei-' I te waard, kan zijn. Het is, nu Yel- j lowstone Park nog op slot zit, eet lange rit en de avond valt snel in I de bergen. Even meen ik dat mijn I koplampen een zwerver hebbel I gevangen. Een gebogen gestalti I met een deken om sjokt langs shoulder, de berm, van highway Even later zie ik dat het een I bizonstier is, en nog wat later bi I grijp ik ook waarom hij daar I loopt. De wijkende sneeuwwallen j langs de weg onthullen droog, stoppelig gras. Verzinsel Larry Mansfield past met zijn 11 montuurloze bril, zijn grijze sikje j en zijn woudlopersoutfit wel m j het beeld dat ik me van hem heb j gevormd. Volgens Mansfield maakt de, al met al praktisch ge ruisloze, decimering van Yellow-1 stone's bizonkudde duidelijk dat I de bijzondere rol die het dier m j de Amerikaanse cultuur wordt I toegedicht meer een intellectueel verzinsel dan een echt volkssenti- j ment is. „De bizon zou het symbool zijn j van een romantisch verlangen i naar de dagen van de frontier,1 laat tevens voor schuldgevoelens over de bruutheid waarmee onderwerping van het Wilde Westen gepaard ging. Maar de bi zon in Yellowstone blijkt daar uiteindelijk niets mee op te schie ten. Hij is een attractie, nuttig o® toeristen te trekken." „Wat je ziet", zegt Mansfie"' „zijn de grenzen van een idyhe- Yellowstone is destijds niet inge* richt als een vrijplaats voor d D 'Kt ijckerehedeskundigen van de Jureren dat althans aan als iizaak voor de vermin van vermogens- slaat in de veiligheidsrap- isge over de laatste vier it van 1996. Daarin geeft politie de recentste liialiteitscijfers weer. jde relatief lage prijs op de ■se drugsmarkt, kunnen ge- te immers volstaan met het I jtn van minder feiten, luidt de p simpele als rake verklaring despeurders. gerelateerd registratie blijkt dat mis- als diefstallen uit wonin- ahto's en fietsdiefstallen - torgaans de hoofdmoot vor- ranwat bekend staat onder ismierdrugsrelateerde crimi- in de periode september a met december 1996 aan- ijk lager scoren dan over de ijkbare periode een jaar De vermogensdelicten iade onderzoeksperiode vo- met 665 delicten, neemt het aandeel van urmogensmisdrijven af van 1.1 procent in 1995 tot 62,9 pro- in 1996. in de geregistreerde 'gensmisdrijven veroor- tevens een daling in de to- criminaliteit. Die ligt met ien 7,9 procent lager dan Dit beeld volgt de trend ook al in de eerste acht van 1996 aftekende, ijl de vermogensdelicten da- ïertonen alle andere vormen ®rainaliteit een zeer lichte van de vermogensde- daat zich voor nagenoeg de verklaren uit minder dief- 1® uit woningen (-142), au- en van fietsen (-78). nciebreed is er sprake van aling met 19,2 procent van ^diefstallen uit woningen. Die "dg komt geheel ten goede aan Walcheren (-38,5 procent) en Zeeuws-Vlaanderen (-54 pro cent). Het politiedistrict Ooster- scheldebekken toont een stijging van bijna zestig procent. Ook de daling van fietsdiefstallen is met 16,5 procent het grootst in Zeeuws-Vlaanderen. In die regio zijn deze diefstallen ook in abso lute aantallen al laag. Minder dan een vijfde deel van de fiets diefstallen in de laatste vier maanden van vorig jaar vond be neden de Westerschelde plaats. Autodiefstallen Het aantal geregistreerde auto diefstallen ligt in deze periode nagenoeg op hetzelfde niveau als in dezelfde periode van het jaar daarvoor. Er was een bende ac tief die gemiddeld per weekeinde vijf autodiefstallen pleegde. De politie arresteerde de bendeleden in oktober vorig jaar. Specialis ten bij de politie menen dat hier mee gedurende de rest van dat jaar zo'n vijftig autodiefstallen konden worden voorkomen. An ders zou het totaal aantal uitge komen zijn op ongeveer honderd vijftig. De ophelderingspercentages voor drugsgerelateerde delicten liggen lager dan een jaar eerder. Opval lend is in dat verband het lage ophelderingspercentage voor au todiefstallen, terwijl toch een misdadigersbende is opgerold die verantwoordelijk was voor een groot aantal autodiefstallen in Zeeland. In veel gevallen ontbreken con crete aanwijzingen waardoor le den van de bende niet formeel aan te merken zijn als verdachte. Met name als de gestolen auto's al zijn omgekat. Dat drukt het ophelderingspercentage. De poli tie heeft in totaal 3,3 procent minder zaken opgehelderd. Het percentage daalt daarmee tot 27,2 procent, het laagste van alle rapportageperioden buiten het zomerseizoen, gemeten over 1995 en 1996. natuur. Het was een move offl land, waarmee verder niks te be ginnen viel, te exploiteren, bizon, aldus Mansfield, heeft zip rol in dat stuk. Meer niet. j*1© correspondente De Goese formatie Scale Models is na een voor het pu- kike finale de winnaar geworden van de finale van de e Belofte. De groep mag zich de 'meestbelovende band 1 iee«nd 1997' noemen. Zowel de jury als het publiek we zen Scale Models als duidelijk de beste band aan. „Een goede pre sentatie en absoluut een waardi ge opvolger van Sure dat vorig jaar won," aldus coördinator Ton van de Repe van de Stichting Pop Muziek Zeeland. Volgens de ken ners heeft Scale Models een zan ger met de flair, ijdelheid en ar rogantie van David Bowie of Brian Ferry. De muziek van de vier popmuzikanten (gitaar, bas gitaar, zang en drums) klinkt ver rassend intelligent en volwassen. Twee van de vier muzikanten wa ren lid van Drowning Accidents. Als Scale Models worden ze ver geleken met de Britpopbands Ri de, Suede, Smiths en Oasis. De band hoopt op veel publiciteit en veel optredens nu ze als 'belof te' uit de bus gekomen zijn. Bo vendien doet Scale Models mee aan de finale van de Grote Prijs van Nederland, in spetember in De Melkweg in Amsterdam. e 'oorselectie uit vijfender- JJ^'dingen hebben vijftien pstreden in de voorron- ^aterdag traden in 't Beest in Ij,;" ,ne ''oids in de ring voor 1st 6 ^"dlink uit Terneuzen |Lcross-°ver-metal, Name- Ifepfe uj' Goes met luisterlied- 1 btale Models met Britpop. 23-jarige inwoner 'an Gent kreeg afgelo- 5 S de schrik van zijn r^estati tankte bi' een at'on aan de Baljuw- zijn auto spontaan in pomphoudster wist «o De »j S1?e' ngrijpen de brand gro- '_e Mussen. De brand- daarna het na- Bet motorcomparti- ide o aUt° aanzieiüii- FOTOJAAPWOLTERBEEK Even zelf kijken wat die wapens van de mariniers nu echt voorstellen. Van onze correspondent Vlissingen - De eerste Zeeuwse vlootda gen die afgelopen weekend in Vlissin gen gehouden werden, waren een door slaand succes. In twee dagen tijd pas seerden 70.000 bezoekers de poorten van de Koninklijke Schelde Groep (KSG). De organisatie kijkt dan ook terug op een zeer geslaagd evenement. Zij rekende in eerste instantie slechts op 50.000 bezoekers. De grootse stroom men sen, zo'n 45.000, kwam gisteren. En de be zoekers kwamen niet voor niets naar de ter reinen van de KSG. Bij de hoofdingang manifesteerde zich het Korps Mariniers. De kijkers, en dan vooral de jeugdige belangstellenden, mochten overal in en op de voertuigen. Zelfs een ritje met een rupsvoertuig stond op het program ma. En wat te denken van een stormbaan in miniformaat, van een touw glijden en lang laufen? De jeugd genoot er met volle teugen van. De vlootdagen die georganiseerd werden door de KSG, de stad Vlissingen en de Ko ninklijke Marine lieten de bezoekers uiter aard genieten van het maritieme gedeelte. Zo konden oorlogsbodems bezocht worden, waaronder de nieuwe fregatten, en marine schepen van de Belgische en Franse marine met mijnenvegers. De KSG opende zijn deuren om de mensen nu eens te laten zien wat er allemaal op het gebied van het maken van een schip komt kijken. In verschillende productielocaties werden bewerkingen getoond. Het publiek trok vooral naar de demonstra ties van het Korps Mariniers. Zo werd de Zaandam, het schip van de Vlissingse zeeka- detten, omgedoopt tot piratenschip en moest dit geënterd worden. Tevens werden specta culaire reddingsdemonstraties uitgevoerd met lynx-helikopters. Het maritiem opspo ringsvliegtuig Orion scheerde laag boven de KSG. Kortom, er viel van alles te beleven en de bezoeker genoot. Luitenant ter Zee Robin Middel van de Ma rine Voorlichtingsdienst: „Wij zijn zeer te vreden als je naar het enthousiasme van de mensen kijkt. Er is geen wanklank gevallen. Alles liep op rolletjes." Middel roemde ook de medewerking die de KSG gaf aan dit eve nement en de vele vrijwilligers zoals de jeugdbrandweer en de scouting. „Je merkt dat zoiets leeft in de regio en dat er een be paald marine-gevoel is. Dat merk je als je met mensen praat." Overste H. van den Bos, die sterk aan deze vlootdagen heeft getrokken, toonde even eens een uiterst tevreden man. Of de vloot dagen een vervolg krijgen is nog onzeker. „De bereidwilligheid is er wel, maar ik denk dat het voor een herhaling nog wat vroeg is," aldus luitenant Middel. KSG was, zo meldde een woordvoerster van de scheeps bouwer, eveneens tevreden over het verloop van het evenement. - Timmy van de Ameele speldt de gouden onderscheiding op bij zijn eigen opa, jubilaris Han van de Ameele. Ook (van links naar rechts) Hubert Soulimans, Hans Nijsse en Tuur de Smit kregen een KNF- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE band met zijn 40-jarig lidmaatschap. Hij ontving een zilveren speld. Andere onderscheidingen waren er voor Bianca de Smit (12,5 jaar), Sylvia Spinnewijn, Femke Scher- beijn en Martijn Pielaet (allen 10 jaar lid). Marcel de Paauw was aanwezig namens de KNF. Naast muziekvereniging Oefening Baart Kunst, onder lei ding van Joop de Pooter, verleende ook de Saint- Michaelsband uit het Belgische Sint-Laureins mu zikale medewerking aan dit druk bezochte lente concert. Van onze correspondent Hoofdplaat - Muziekvereniging Oefening Baart Kunst huldigde afgelopen zaterdaga vond tijdens het drukbezochte lenteconcert in café De Vriendschap in Hoofdplaat drie jubi larissen die vijftig jaar muzikant zijn. Hans Nijsse, Han van de Ameele en Hubert Souli mans ontvingen uit handen van OBK-voorzitter les Jacobse en Timmy van de Ameele een gouden KNF- speld. Verder werd Tuur de Smit gehuldigd in ver- VERVOLG VAN VOORPAGINA Zeeuws-Vlaanderen sluit als goedkoopste regio de rij. Prijzen liggen hier gemiddeld zo'n vijf tot tien mille per hectare lager. Zuidweg heeft daar ook een ver klaring voor: de afgelegen ligging van Zeeuws-Vlaanderen. Het is mogelijk dat de komst van de Westerscheldetunnel begin vol gende eeuw daar verandering in zal brengen. „Maar dat is af wachten," vindt Zuidweg, „Stel dat een tochtje door de tunnel straks drie tientjes gaat kosten, dan vormt dat opnieuw een be lemmering." Nog duurder dan een losse kavel kost een aangesloten blok. Het gaat dan volgens Zuidweg om een areaal landbouwgrond van mini maal vijftig hectare. Dergelijke blokken zijn in Zeeland schaars: er zijn maximaal zo'n vijftien aanbiedingen per jaar. Voor een tweede zoon die ook wil boeren een bedrijf erbij kopen is met de productprijzen 'absoluut niet te rug te verdienen'. Het BBL verwacht dat de grond prijzen vooralsnog op een hoog niveau zullen blijven. Land- bouwvoorman ir. D. Luteijn waarschuwde Zeeuws-Vlaamse boeren eind vorig jaar al dat landbouwgrond steeds schaarser en dus duurder zal worden. Ook woningbouw, recreatie, natuur en aanleg van wegenleggen een steeds grotere claim op agrari sche grond. I I I I I MAANDAG 14 APRIL 1997 me van te hard rijden in de pro vincie. Wetenschappers van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) in Leidschendam onderschrijven wel dat de nieuwe veiligheidsvin dingen een negatieve invloed hebben op het verkeersgedrag van automobilisten. De SWOV voegt aan het genoemde rijtje ook het gestegen comfort, (minder ge luid) van auto's toe. Van onze verslaggever Middelburg - De Belgische zedenzaak Dutroux is niet of nauwelijks van invloed geweest op het aantal aangiften in Zeeland met betrekking tot ontucht met minderjarigen. Dat leidt de Zeeuwse politie af uit de cijfers over de geregistreerde misdaad in de laatste vier maanden van het vorige jaar. De zaak Dutroux kwam op 18 augustus vorig jaar in de publiciteit. Dat is kort voor de periode waaruit de Zeeuwse politie de betreffende cijfers over de ontwikkeling van de criminaliteit in de provincie put. Blijkbaar verwachtte de politie dat de publiciteit rond de Belgische zedenzaak meer mogelijke delicten boven water zou brengen. Het aantal geregistreerde seksuele delicten is van september tot en met december 1996 gelijk gebleven aan dat over dezelfde perio de een jaar eerder. Dat beeld wijkt wel af van de overige vier maandelijkse periodes van 1996, waarin de geregistreerde seksu ele delicten telkens lager uitkwamen dan in de vergelijkbare pe riodes van 1995. De categorieën 'incest' en 'ontucht minderjarige' vertonen ten op zichte van het vergelijkingsjaar respectievelijk een gelijk beeld voor incest (5) en een stijging met twee zaken voor ontucht met een minderjarige. Die stijging is toe te schrijven aan Zeeuws- Vlaanderen. Uit een onderzoek door de politie daar bleek dat alle vijf de ontuchtzaken met minderjarigen door één verdachte waren gepleegd. Over beide jaren tonen Walcheren (0) en het Ooster- scheldebekken (4), de twee andere politiedistricten in Zeeland, een gelijke score. Van onze verslaggever Terneuzen - De tweede brand in een week tijd vormde afgelo pen vrijdagnacht het definitieve einde voor het noodgebouw van scholengemeenschap De Rede aan de Zuidlandstraat in Terneuzen. De schadepost is nog onbekend. Vorige week legden de vlammen het grootste deel van het gebouw al in de as. Het afgelopen week einde brak er opnieuw brand uit. Onderzoek door de technische re cherche van de politie heeft geen duidelijkheid kunnen verschaf fen over de toedracht. De melding van de brand bereik te de brandweer van Terneuzen in de nacht van vrijdag op zater dag omstreeks 5.20 uur. Toen was het volgens brandweerman W. van der Peijl al te laat. De brand weerlieden konden het gebouw niet meer redden en beperkten zich ertoe te voorkomen dat de brand zou overslaan naar belend ende gebouwen. Volgens adjunct-directeur J. Be gijn van De Rede waren de vijf leslokalen en een bibliotheeklo kaal niet meer als zodanig in ge bruik. Het noodgebouw diende als op slagruimte. Dat stelt De Rede wel voor enige organisatorische problemen. Want in het gebouw waren tafels en stoelen opgeslagen. De meu bels moesten dienst doen om de laatstejaarsleerlingen binnenkort hun examens aan te laten maken. De tafels en stoelen zijn echter totaal in vlammen opgegaan. Hetzelfde lot was documentatie materiaal van de schooldecanen beschoren. Begijn heeft geen idee van de waarde van het noodgebouw. Volgens de brandweer moet al gauw gedacht worden aan een schade die in de tienduizenden guldens loopt. Van onze correspondente Terneuzen - Niek van Erk van basisschool De Oude Vaart uit Terneuzen heeft zaterdag in Middelburg de provinciale voor ronde van de Nationale voorleeswedstrijd gewonnen. Niek was een van de acht kandi daten die een regionale ronde had gewonnen. Samen met Daisy Wolfert uit Sluis, Ilse Kouijzer uit Koewacht, Ellis Vermeule uit Nieuw- en Sint Joosland, Mark van Maurik uit Kamperland, Saskia Hundersmarck uit Drei- schor, Esther Zuijdweg uit Goes en Linda Vos uit Koudekerke streed hij om de eer in de provin ciale bibliotheek in Middelburg. De jury, bestaande uit Wim de Meurichy (provincie Zeeland), Thea de Leeuwen (Zeeuwse bibli otheek) en Rosanne van Stuijven- berg (provinciaal kampioene 1996) had er een hele brok aan. De kandidaten lazen ieder een boekfragment voor. Opvallend was de keuze voor fragmenten uit griezelige boeken. Vooral uit werken van Roald Dahl, Paul van Loon en Carry Slee werden, na tionaal gezien, vaak voorgelezen. Niek van Erk, die nu de Zeeuwse Voorleeskampioen is, las iets voor uit Confetti-conflict van Carry Slee. Hij overtuigde de jury door een levendige voorstelling en goede intonatie. Van Erk mag Zeeland vertegenwoordigen in de landelijke finale, op 14 mei in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. „Ik had wel gedacht dat ik bij de laatste drie zou eindigen. Het werd echt spannend op het laatst. Ik vond het een leuke ervaring en de prijsuitreiking was voor mij een feest," vertelt de elfjarige Niek uit Terneuzen. Hij stelt vlot dat het allemaal goede kandida ten waren en dat de jury vooral lette op de intonatie, articulatie, tempo en tekstbegrip en ook op het contact houden met het pu bliek. Niek van Erk leest wel va ker voor op school maar heeft nog nooit aan een dergelijke wed strijd meegedaan. „Ik ga nu een beetje extra oefenen, mijn zus wil een vlag en een spandoek maken en op school zullen ze ook wel iets doen. Ik probeer het gewoon in Utrecht, wie weet." Terneuzen - Een ruzie tussen twee Terneuzenaren bij een benzinestation in de Schelde- stad is afgelopen zaterdag door een van de twee, een 34- jarige man, beslecht met een mes. Rond 12.00 uur kregen de twee woorden over een geldlening. De 34-jarige trok daarbij een mes en probeerde de ander daarmee te verwonden. De andere man wist zich te verweren maar raakte daarbij wel licht gewond aan het hoofd. Omstanders slaagden erin te voorkomen dat de ruzie volle dig uit de hand liep, waarna de messentrekker vertrok. De verdachte van de steekpartij is later op de dag in zijn huis aan gehouden door de politie. De po litie stelt nader onderzoek naar de exacte toedracht in. De Ter neuzenaar is in verzekering ge steld.

de Stem | 1997 | | pagina 7