Bizons zijn vogelvrij in Montana Plan voor vulkaan-pretpark verscheurt Goedk< drugs: misdrij Veilig gevo. In één winter meer dan duizend afgeschoten uit angst voor besmetting Scale Mode finale Zeeu DE STEM BUITENLAND Ml *4 WX Zeeuwse politie in in brand i i i MAANDAG 14 APRIL 1997 Door Bert Ummelen Gardiner (Montana) - „Daar," roept Joe Parrish. Terwijl hij me zijn veldkijker aanreikt, wijst hij naar het glooiende land aan de overkant van Yel lowstone River. Hij heeft me meegenomen naar de rand van zijn ranch in Gardiner, Montana, vlakbij de noorde lijke ingang van Yellowstone National Park. De zon laat duizenden zilveren visjes over het water scheren. Als ik de kijker wat hoger breng, zie ik eerst niets anders dan groepjes naaldbomen, plekken vuilwitte sneeuw en donkere aarde. Dan ontdek ik de silhouetten van drie, vier grazende bizons. De dieren bevinden zich nog net in het natuurreservaat. „Mis schien draaien ze om," oppert Parrish. Maar hij rekent erop dat ze zich op hun speurtocht naar voedsel in dezelfde richting blij ven bewegen. Het park uit, een zekere dood tegemoet. „Geen di me geef ik voor ze," gromt hij. Sinds november zijn al meer dan duizend bizons, die voortgedre ven door honger de onzichtbare grens tussen het federale park en het grondgebied van de staat Montana passeerden, afgescho ten of naar het slachthuis ge bracht. Amerika's laatste in het wild levende bizonkudde is daar mee in één winter tijd met één derde ingekrompen. De terugval van de populatie is zo drastisch dat parkbeheerders spreken van een crisis. Buffalo Bill De ironie wil dat Yellowstone dit seizoen zijn 125e verjaardag viert met, volgens de plannen, volop aandacht voor wat het als zijn meest trotse prestatie beschouwt: de-redding van de Amerikaanse bizon. In de jaren zeventig van de v.oxige eeuw had de niets, ontzien de handelsgeest van 'Buffalo Bill' Cody en zijn tijdgenoten de soort, die met tientallen miljoenen de prairies had bevolkt, op het rand je van uitsterven gebracht. Ook het nieuw geschapen park, het eerste in zijn soort, bleek de dieren geen veiligheid te bieden. Tenslotte riep president Grover Cleveland de hulp van de cavale rie in om de runners te verjagen. Geen dag te vroeg. In 1923 telde het park nog maar 23 bizons. Een dikke eeuw later probeert de federale overheid opnieuw Yel lowstone's bizons te beschermen. Maar dit keer niet tegen jagers. Nu zijn het agenten van de staat Montana, met de opdracht elke bizon die zich buiten het park be vindt te veranderen in biefstuk. Montana vreest de ziekte brucel losis (ook wel: ziekte van Bang) die de bizons, net als trouwens de elandherten in het park, bij zich kunnen dragen. Drachtige runde ren die besmet zijn, verliezen hun vrucht. Eten van vlees van aange tast vee kan ook mensen ziek ma ken. Een halve eeuw lang heeft het ministerie van Veeteelt van de deelstaat gevochten om de ziekte uit de veestapel te krijgen. De strijd, die volgens vertegen woordigers van het departement drie miljard dollar heeft gekost, is nog niet zo lang geleden ge wonnen. Montana voert de pro fijtelijke titel van brucellosis- vrije staat en voelt er niets voor die terwille van een natuurbe- schermingsideaal op het spel te zetten. Slachting „Hé," roept Joe Parrish enthou siast. Hij heeft zijn kijker weer aan zijn ogen gebracht, maar ook zonder is het tafereel goed te vol gen. Een patrouillewagen van de Park Rangers is bij de grazende dieren gestopt. Twee rangers zijn eruit gesprongen en doen, tierend en met stenen gooiend, hun best de dieren terug te jagen, dieper het veilige reservaat in. De bizons lijken eerst maar matig onder de indruk, maar dan nemen ze de benen. De slachting onder Yellowstone's bizons zit Parrish hoog. Extra hoog lijkt het wel, omdat die in feite uit zijn naam en die van col lega-veeboeren wordt aange richt. „Er zijn in Gardiner maar weinig ranchers die dit nodig vinden," zegt hij. „Er is geen en kel geval bekend van besmetting van vee door bizons. Het heeft zich gewoon nog nooit voorge daan." De woordvoerder van de Animal Plant Health Inspection Service, de veterinaire dienst van het de partement voor Veeteelt, is niet erg mededeelzaam. De bizons uit r het park bedreigen de veestapel van Montana. Basta. De ranchers betwijfelen dat, werp ik tegen. „Wij baseren ons op wetenschappelijk onderzoek, waaruit blijkt dat bizons brucel losis kunnen doorgeven aan vee," klinkt het door de telefoon. Officieel Montana reageert een beetje beschaamd, maar vooral verongelijkt op de golf van publi citeit over wat intussen de 'bizo noorlog' is gedoopt. Vanuit het verre Washington DC heeft mi nister Bruce Babbitt van Binnen landse Zaken, eerstverantwoor delijke voor het beheer van de nationale parken, de noodklok geluid over de decimering van Yellowstone's bizonkudde. En milieugroepen roepen toeristen op, Montana - dat zijn paradijse lijke natuur met toenemend suc ces te gelde maakt - te boycotten. Meer en meer lopen de fronten ook dwars door de eigen bevol king heen. De traditionele bewo ner met zijn gespierde levensstijl vindt over het algemeen dat Mon tana opkomt voor een vitaal eco nomisch belang. Jammer, maar helaas. De import, een mix van trendgevoelige rijken en end-of- the-roaders, aangetrokken door de ongereptheid van Montana's natuur, levert de achterban voor het protest. Stacey Varnes bekent zich via een raambiljet tot de Bizon Actie l0nzevws'a99everT. delburg - Verkeersdes- fLen van de Zeeuwse po- S veronderstellen dat de lologische ontwikkelin- de beveiliging van au- het terugdringen van snel- Üsovertredingen bemoeilij- MtlsÉC Zodra de bizons het Yellostone National Park verlaten, zijn ze vogelvrij. Groep. Het hangt voor de etalage van haar snuisterijenwinkeltje in Gardiner. De groep zorgde on langs nog voor het nieuws van de dag door op een discussiebijeen komst een emmer met ingewan den van een gedode bizon over de tafel, van) deiverzamelde dignita^ rissen, onder wie gouverneur Mare Racket/,, uit te storten* Stacey krijgt róde konen van ver ontwaardiging als ze over de 'ar rogante onderschikking van de bizon aan de belangen van de vleesindustrie' praat. „Montana zou zijn grootmoeder overhoop schieten als ze vier poten had," zegt ze kwaad. De lik-op-stuk toon in het bureau van gouverneur Racicot in de hoofdstad Helena illustreert de geharnaste sfeer rond het lot van Yellowstone's bizons. „Natuur lijk is het triest dat zo veel dieren zijn gedood, maar de verant woordelijkheid daarvoor ligt niet hier," zegt de woordvoerder. De federale politici, verklaart hij, la ten de oren te veel hangen naar milieu- en dierenbeschermings- groepen. Daardoor hebben ze verzuimd maatregelen te nemen tegen de overpopulatie van de bi zons en de brucellosis-dreiging. Montana pleit al jaren voor een test- en vaccinatieprogramma om de brucellosis uit te bannen. „Trouwens," zegt hij triomfante lijk, „het afschieten gebeurt vol gens een overeenkomst die mede is ondertekend door twee federa le instanties, waaronder de Na tional Park Service." De bureaucratie van de dienst, die als onderdeel van het ministe rie van Binnenlandse Zaken Amerika's nationale parken be heert, is gehuisvest in Mammoth Hot Springs. Het plaatsje ligt aan Amerika's laatste in het wild levende kudde bizons is in één winter met eenderde gedecimeerd. de enige weg door het park (van Gardiner via Tower-Roosevelt naar Cooke City) dip het hele jaar door open wordt gehouden. De afwezigheid van een massale toe- ristenstroom en een ongewoon zachte dag bieden ruimschoots compensatie voor de beperkte toegankelijkheid. De bergen zijn al half onder hun donsbed van sneeuw uitgekro pen. Ik zie muildier-herten, pronghorns, in de verte een wolf die zich met een soort hazespron- gen door de sneeuw ploetert, en bizons. Als iets ze te hulp kan ko men, dan is het de lente met haar belofte van voedsel. Maar nu is het in de Rocky Mountains nog bijna winter. Als ik naar het kantoor van Pu blieke Zaken loop, kijkt een wa- pitihert met een enorm gewei, dat zich in de groenstrook voor de ge bouwen heeft neergevleid, me ge moedelijk kauwend na. „Nee, je treft hier geen mensen aan die in de stemming zijn voor een verjaardagsfeest," zegt John Mack. „Dit is een slechte winter geweest voor Yellowstone, een heel slechte winter." Hij pakt de telefoon om me de laatste verlies cijfers te kunnen melden: 1074 bizons zijn intussen gedood. „Zijn die vijftien van afgelopen week daar al bij?" vraagt hij. Dat blijkt zo te zijn. Mack laat het Yellowstone-insig- ne op zijn rangersuniform zien. De kop van een bizon staat erop. „Daar loop je dan mee rond," zegt hij schamper. Hij zucht als ik hem de argumenten van Mon tana's bestuurders voorhoudt: het risico van brucellosis-be- smetting, de overpopulatie, het uitblijven van maatregelen. Er is geen enkele reden om van overpopulatie te spreken, zegt hij. - Slecht winterweer en niets anders heeft de trek van de bi zons uit de hoger gelegen delen van het park veroorzaakt. Een extreem dik pak sneeuw, in com binatie met een ijslaag als gevolg van zware regenval in januari, heeft het voedsel onbereikbaar gemaakt. Volgens Mack heeft eenzelfde situatie van voedselte kort zich alleen maar voorgedaan in de winter van '88/'89. Toen mede als gevolg van de rampzali ge bosbrahden van de voorgaan de zomer. Eenderde deel van Yel lowstone's territorium was ge blakerd. Ook in die winter trok ken de bizons naar beneden, over de staatsgrenzen van Montana en Idaho. Ruim vijfhonderd dieren werden afgeschoten. Ja, zijn dienst heeft de zoge naamde Interim Bison Manage ment Agreement, de wettelijke grondslag voor het bloedige handwerk van Montana's agen ten, ondertekend. „Het ging om een juridische schikking en we hebben er geen moment aan ge dacht dat het afschot ook maar in de buurt zou komen van dat in '88/'89, laat staan dat zou ver dubbelen." Hij wil er geen doekjes om win den: het besmettingsrisico is niet gelijk aan nul. „Maar het ligt wel vlak bij nul." Het onderzoek waarop Montana zich baseert, zegt Mack, betreft een typische laboratoriumsituatie. Bizons en runderen werden op een kleine wei bij elkaar gezet. Toen is over dracht van de brucellosis-bacte- rie geconstateerd. „In vrijheid mengt een bizon zich niet onder vee. En daar komt nog bij dat verreweg de meeste bizons zijn gedood toen het vee nog op stal stond." Dierentuin En de klacht dat de National Park Service de zaken op z'n be loop heeft gelaten? John Mack: „Wat Montana wil, is Door Wilko Voordouw Clermont Ferrand - De Franse Groenen hebben een eerste slag gewonnen tegen oud-president Valéry Gis- card d'Estaing. De plannen om een soort van vulkaan pretpark te bouwen in de schaduw van de Puy de Do me zijn tenminste tijdelijk in de ijskast gezet. De voor standers van Vulcania heb ben bij het sluitend maken van het bestemmingsplan enkele vormfouten gemaakt. Toch juicht Marcel Breugnot van het 'Comité ter bescher ming van de vulkanen van Au vergne' nog niet. „We hebben een slag gewonnen. Maar onze tegenstanders zijn ook niet van gisteren. Zij willen koste wat het kost hun park aanleggen. Giscard wil zijn eigen pyrami- de. Of: zijn eigen Giscardosco- pe." Rumoer is het anders zo rustige Auvergne. De Midden- Franse regio, het decor van een indrukwekkende serie gedoof de vulkanen, moet worden op gestoten in de vaart der volke ren. Vindt voorzitter Giscard d'Estaing. Hij was tussen 1974 en 1981 president van heel Frankrijk, nu is hij gedegra deerd tot leider van de vier de partementen (Puy de Döme, Al- lier, Haute-Loire en Cantal) die samen Auvergne heten. Industrialisering van de regio kan hij wel vergeten. Het dun bevolkte 'hinterland' is daar niet voor geschikt. Maar de schatkamer van Auvergne wordt gevormd door de 80 vul kanen. De hoogste ervan, de Puy-de-Döme, wordt jaarlijks bezocht door 400.000 toeristen. Dat aantal moet minimaal wor den verdubbeld, vindt Giscard. En aangezien de mode in Frankrijk het lanceren van pretparken is - gezien het suc ces van Futuroscope in Poitiers, het Asterixpark in Plailly en Eurodisney in Marne-la-Vallée - wilde ook Giscard zijn exem plaar. Het is de bedoeling dat nog voor de eeuwwisseling een park verrijst in Saint-Ours-les-Ro- ches, vijftien kilometer van Clermont, onder de - gedoofde - rook van de Puy-de-Döme. De bedoeling is dat op een verlaten militair terrein, midden in het regionale park van de vulkanen een 28 meter hoge betonnen na- maakvulkaan verrijst, waarin de bezoekers 35 meter in de granieten bodem afdalen. Via allerlei lichtshows, films en exposities moet het fenomeen 'vulkaan' worden uitgelegd. In teractieve praatpalen, compu tersimulaties en andere specia le effecten moeten er voor zor gen, dat de bezoekers inzicht krijgen in de krachten die vrij komen als een vulkaan uit zijn winterslaap wakker wordt ge schud. Geschatte kosten: mini maal 135 miljoen gulden. Gis card plakt een Europees label op het park. Hij denkt jaarlijks 500.000 toeristen te ontvangen. In totaal worden 63 banen ge schapen. De regio is vóór. De burgemeester van Saint Ours (1.230 inwoners) ook. Maarniet iedereen is even blij. „We zijn helemaal niet tegen een instelling waarin het vul kanisme wordt uitgelegd, inte gendeel. Maar we zijn tegen de plek waar het gebeurt en de manier waarop," vat Breugnot samen. Volgens hem bestaan er plan nen om naast het pretpark ook nog eens een autosnelweg aan te leggen, bedrijven aan te trekken, hotels te bouwen en een nieuwe stadswijk uit de grond te stampen. In totaal zou minimaal 200 hectare van het park moeten wijken voor beton. „Dat alles is in strijd met het bestemmingsplan van het re gionale park. Daarin staat let terlijk dat grote toeristische ac tiviteiten of wintersportoorden niet gebouwd kunnen en mogen worden. Saint Ours ligt midden in het regionale park. Boven dien ligt onder de plek waar ge bouwd wordt een ondergrondse rivier met water van een kwali teit die vergelijkbaar is met dat van Volvic. Dit soort bronnen zijn zeldzaam aan het worden. Die rivier moet beschermd. Geen enkele architect of geo loog wil garanderen dat de ri vier onbeschadigd uit de bouw activiteiten vandaan komt," somt de gepensioneerde belas tingambtenaar op. Breugnot is er van overtuigd dat het toerisme in Auvergne op een harmonieuze wijze ont wikkeld kan worden. „Bij voor beeld door het fenomeen vulka nisme op diverse, wat klein schaliger ontwikkelde plaatsen uit te leggen. Of door Vulcania twintig of dertig kilometer ver derop te bouwen. Want daar bevinden we ons buiten het re gionale park. En dat park, daar zijn we hier trots op. We willen onze unieke natuur graag zo houden, opdat de toeristen hier kunnen wandelen, fietsen of op een andere manier van het landschap genieten. We hebben op zich niets tegen op het mas- sa-toerisme, maar dat moet niet ten koste gaan van de schoon heid van Auvergne. Elders is al genoeg beton gestort en er zijn al voldoende wegen aange legd." Regio-voorzitter Giscard vindt de opposanten zwartkijkers, die 'het enige echte project voor het jaar 2000' kapot willen ma ken. „Hun winst tot nu toe is dat on ze plannen met een jaar worden vertraagd. Met andere woor den: ze hebben er voor gezorgd dat we 500.000 bezoekers min der krijgen, met alle economi sche gevolgen van dien." FOTO'SREUH dat we onze filosofie van een 1 veel mogelijk autonome natui opgeven. We zouden moeten bij) voeren in de winter, we zoud voortdurend moeten testen, e en selecteren, ja, eigenlijk zoude we hekken om het park moeten zetten. Ze willen van Y< lowstone in feite een grote dit rentuin maken." Toch is afgelopen winter, fa het aantal gedode bizons snel o] liep, overwogen om voedinj plaatsen in te richten. De a: grenzende staat Idaho kent bijl voorbeeld tweeëntwintig van zul ke winter-voedingsplaatsen vi zijn hertenbestand. Uiteindelij is ervan afgezien. Uit vrees v< de gevolgen die een onnatuurlijl concentratie van dieren zou kui nen hebben, juist ook als het on de spreiding van ziekten gaat. Even klaart het zorgelijke gezii van John Mack op als ik ver over het tafereel van de will zwaaiende en met stenen gooiei de rangers. „Ja, we hebben da: enig succes mee. Maar je mi geen volwassen stier tegenover je hebben. Die laat zich één, hooj uit twee keer wegjagen. Dederdi keer sta je geheid voor joker. D: kijkt-ie je aan met een blik vi dat-spelletje-ken-ik-nu-wel. Een ton onverzettelijkheid." Op een namiddag rijd ik na: West Yellowstone. Afspraak mi een gepensioneerde dieren; die volgens zeggen het soort on afhankelijke, overwogen opir" heeft dat in tijden van oorlog wel heilzaam, en in elk geval de moei te waard, kan zijn. Het is, nu Yel lowstone Park nog op slot zit, eer lange rit en de avond valt snel in de bergen. Even meen ik dat mijn koplampen een zwerver hebr"" gevangen. Een gebogen gesta met een deken om sjokt langs shoulder, de berm, van high® 89. Even later zie ik dat het een bizonstier is, en nog wat later be grijp ik ook waarom hij dat loopt. De wijkende sneeuwwalli langs de weg onthullen stoppelig gras. Verzinsel Larry Mansfield past met zip montuurloze bril, zijn grijze sik]e en zijn woudlopersoutfit wel het beeld dat ik me van hem»® gevormd. Volgens Mansne maakt de, al met al prak''""1"*' ruisloze, decimering van -- stone's bizonkudde duidelijk® de bijzondere rol die het diet® de Amerikaanse cultuur wip toegedicht meer een intellect»®1 verzinsel dan een echt vo"'"°"1 mentis. „De bizon zou het symbool w van een romantisch verlang® naar de dagen van de frontier.in laat tevens voor schuldgevoel» over de bruutheid waarmee onderwerping van het W Westen gepaard ging. Maar* zon in Yellowstone blijkt uiteindelijk niets mee op te scl» ten. Hij is een attractie, nuttig» toeristen te trekken." „Wat je ziet", zegt Mans® „zijn de grenzen van een MT Yellowstone is destijds niet fls richt als een vrijplaats voor natuur. Het was een move land, waarmee verder niks te ginnen viel, te exploiteren j bizon, aldus Mansfield, heeft *1 rol in dat stuk. Meer niet. portierbeveiliging, 9 en 'stuurbekrachtiging ge- (in onze verslaggever Middelburg - De lage prijs van 1 vorig jaar in Zeeland een daling drijven teweeggebracht. De recherchedeskundigen van de politie voeren dat althans aan als I mede-oorzaak voor de vermin derde registratie van vermogens delicten. Dat staat in de veiligheidsrap- over de laatste vier van 1996. Daarin geeft „Zeeuwse politie de recentste criminaliteitscijfers weer. Door de relatief lage prijs op de jlteuwse drugsmarkt, kunnen ge bruikers immers volstaan met het plegen van minder feiten, luidt de even simpele als rake verklaring van de speurders. Drugsgerelateerd I Bit de registratie blijkt dat mis drijven als diefstallen uit wonin gen en auto's eh fietsdiefstallen - die doorgaans de hoofdmoot vor men van wat bekend staat onder de noemer drugsrelateerde crimi naliteit - in de periode september tot en met december 1996 aan zienlijk lager scoren dan over de vergelijkbare periode een jaar eerder. De vermogensdelicten zijn in de onderzoeksperiode vo rig jaar gedaald met 665 delicten. Hierdoor neemt het aandeel van de vermogensmisdrijven af van 67,7 procent in 1995 tot 62,9 pro cent in 1996. De daling in de geregistreerde vermogensmisdrijven veroor zaakt tevens een daling in de to tale criminaliteit. Die ligt met 543 raken 7,9 procent lager dan in '95. Dit beeld volgt de trend die zich ook al in de eerste acht maanden van 1996 aftekende. Terwijl de vermogensdelicten da len, vertonen alle andere vormen van criminaliteit een zeer lichte De daling van de vermogensde licten laat zich voor nagenoeg de helft verklaren uit minder dief stallen uit woningen (-142), au- 'os (-105) en van fietsen (-78). "rovinciebreed is er sprake van c® daling met 19,2 procent van diefstallen uit woningen. Die I 'aling komt geheel ten goede aan onze correspondente «oes - De Goese formatie Sca Dek leuke finale de winnaar «euWSe Belofte. De groep ma Zeeland 1997' noemen. I hit de voorselectie uit vijfender- I ^?nmeldingen hebben vijftien I d 7 ®eshre<len in de voorron- Zaterdag traden in 't Beest in I Ho fi bands in de ring voor m t'na^e: Mindlink uit Terneuzen j0 cross-over-metal, Name- °PPer ud Goes met luisterlied- en ®cale Models met Britpop. Sluiskil i Sas Pen Een 23-jarige inwoner van Gent kreeg afgelo- jfv-f^ de schrik van zijn ben* n hij tankte bij een straat vi-ati0n aan de Baljuw" hrand. tendee1}!1 de brand gro- LD nnicoAn TA Kvo *-\ /-I doorl ?e P°>nphoudster wist ingrijpen de brand gro- toeer S te blussen. De brand- bluswerkZ°Mdf daarna het "a~ inent v j motorcomparti- ke schad^ aUt° aanzienlij-

de Stem | 1997 | | pagina 6