ationale [oalitie in Kinkel: 'EU moet Iran-beleid bijsturen' (EAUu 1 w t verschiet Hernieuwd offensief 'au Zaïrese rebellen Monarchie gaat Albanië redden iK 313016 'De lijkwade is intacthet is een wonder 'Hongarije, Polen en Tsjechië snel in Navo' 'PELTJE 6 Geen politietaken Europese soldaten' Item BUITENLAND A4 SPETTER; gratis Lnyahu en Peres praten: SHAM >EN -ADE nu 0.71 ISGEBRAAD nu 7.95 ITAWORST nu 11.9! >STOOFVLEES nu 7.9J KANT EN KLAARi ak rijst NU 12.95 rAMMETJES gratis DE STEM COMMENTAAR Milieu en marketing nieuws KORT Europese actie tegen werkloosheid Geestelijke na oproep tot diefstal werkloos Turkse leger doodt 46 Koerden Londense politie slaags met demonstranten Britse musea hangen vol nazi-kunst 11 MAANDAG 14 APRIL 1997 (dpa/afp/ap) - De Minister van Buiten zaken, Klaus Kinkel, Li herziening van het ban Duitsland en de 8 Unie tegenover Iran lelijk- Lrduidelijke schending L volkerenrecht, noemde Tjj betrokkenheid van de Lutoriteiten bij de moord f-joerdische tegenstanders E regime in Teheran. Liters van Buitenlandse [jan de Europese Unie be- Ijch op 29 april over de e relatie met Teheran. Ke "bevroor de 'kritische Ij met het Iraanse regime donderdag na de uitspraak van de rechtbank in Berlijn. Op Grie kenland na riepen alle lidstaten hun ambassadeur uit Teheran te rug. Iran van zijn kant zegde gis teren de deelname aan die 'kriti sche dialoog' op. Teheran besloot zaterdag al zijn ambassadeurs in de EU-landen terug te roepen. Een woordvoer der van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat zijn land dezelfde maatregelen zal nemen als de Europese Unie heeft gedaan. Het parlement eiste gisteren ook een herziening van alle economi sche en politieke betrekkingen tussen Iran en Duitsland. De re gering is gevraagd alle investe ringen en aankopen van Duitse goederen stop te zetten. Meer dan honderdduizend men sen demonstreerden gisteren voor de Duitse ambassade in Teheran tegen de uitspraak in het Myko- nos-proces. Zij noemden het von nis een 'Israëlisch-Amerikaans complot'. Het was de tweede massale demonstratie sinds vrij dag. De emoties liepen hoog op. Israëlische en Duitse vlaggen gingen in vlammen De Washing ton Post meldde gisteren dat de Iraanse regering betrokken zou zijn geweest bij de bomaanslag in juni op een Amerikaanse legerba sis in Saudi-Arabië waarbij ne gentien Amerikanen om het leven kwamen. De krant maakte melding van een ontmoeting tussen een vooraan staand medewerker van de Iraan se geheime dienst en een lid van een Saudische groepering van sjiieten, dat onlangs in Canada is gearresteerd, omdat hij bij de aanslag betrokken zou zijn. De ontmoeting zou twee jaar voor de aanslag hebben plaatsgevon- den.De informatie is onder meer gebaseerd op afgeluisterde tele foongesprekken die de Saudiër voor zijn arrestatie met zijn fami lie voerde. In zijn interview met het zon dagsblad Welt am Sonntag pro beert Kinkel de Duitsers gerust te stellen. Zij hoeven volgens hem geen aan slagen te vrezen. Volgens Duitse media hebben de autoriteiten in Bonn de veiligheidsmaatregelen versterkt om vergeldingsacties van Iraanse extremisten te voor komen. De SPD'er Wilfried Pen ner, voorzitter van de commissie voor Binnenlandse Zaken van de Bondsdag, eiste het aftreden van Kinkel. Penner zei dat Kinkel zich 'vergaloppeerd' heeft met zijn Iran-politiek en zich heeft ingelaten met 'criminele elemen ten'. Penner pleitte voor het ver breken van de betrekkingen, maar als dat niet mogelijk is de bevriezing van de relaties. De SPD vindt ook dat het Openbaar Ministerie van Berlijn een onder zoek wegens moord in zou moe ten stellen tegen de Iraanse presi dent Hashemi Rafsanjani en mi nister van Buitenlandse Zaken Ali Akbar Velajati. slem (ap) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu jpositieleider Shimon Peres hebben gesproken over de vor- ivan een regering van nationale eenheid, teneinde met de 901 stijnen te kunnen onderhandelen over de definitieve status [eruzalem. ,e de Israëlische pers la. Netanyahu erkende met het idee van een der- iregering te spelen, omdat van zijn rechtse coalitie mogelijk niet de steun zullen die nodig is om de onder- lingen met de Palestijnen tinnen afronden. De Israëli- jtlegerradio meldde dat Peres xvestigd het idee vorige met Netanyahu te hebben raken. Netanyahu versloeg bij de in mei gehouden ver togen met een miniem ver is zei dat Netanyahu en hij details waren getreden en |!t premier hem niet officieel igd tot de regering toe lïtden. 5 zal naar verwachting bij Iip3 juni te houden partijcon- pisleider van de Arbeidspar- (iiden vervangen door Ehud li, die tegen een regering van bale eenheid is. Peres gaat ferverluidt vanuit dat hij, als ïltel gaat uitmaken van de Ege regering, de verantwoor- peid krijgt voor het vredes- èrhandelingen over de uit- klijk status van Jeruzalem in eigenlijk op 17 maart ta beginnen, om binnen laar te worden afgerond. De ierhandelingen zijn echter op- lort omdat Israël is begon- ®tde aanleg va een joodse iin Oost-Jeruzalem, dat de siijnen als hun toekomstige fead zien. Met behulp van een van de architecten van nu toe door Israël en de P gesloten akkoorden, zou de impasse mogelijk doorbreken. Leden van -C'Tempur is een oorspronkelijk aor de NASA ontwikkeld traag- am, dat bijzondere drukverlagen- s eigenschappen heeft, nder invloed van lichaamsgewicht i -warmte vormt de matras zich jtimaal naar uw lichaam en gelijk worden uw lichaamsdelen >ed ondersteund, in DFOTempur worden matras- n, hoofdkussens, lenden- en :kussens gemaakt. n ontspannen slaap- uding is belangrijk or uw gezondheid! >e grootste zieken- uizen kozen reeds oor DFOTempur .en u? Inaar DFOTempur n door meer dan seerd. stbijzij'nde adviseur R MATRAS! GARANTIE I f n(l over DFOTempur J unt deze bon kosteloos den aan: C COMFORT B.V. woordnummer 2304 O VB EDE unt ons natuurlijk ook en: 0318 - 625577 en Ze beweren op min- driehonderd kilometer «sa te zijn. lisjij,"™Mstad riepen oppositie- imT "Riddels Kabila's en gekozen, op tot een te staking, die vandaag a'j moet voortduren tot de aftreedt. Velen van de inwoners van Kins- jj aan het hamsteren ge- Karaha, de buitenland- t(jsatas van de rebellen ver- Kat'? kun holwerk Goma waarschijnlijk zelf föAfrika gaat om de on- l, ehngen over Mobutu's ven in te blazen. Mobutu het 1 van de rebellenleider Mobutu zowel de regering als de Arbeid sparty toonden zich verbaasd dat Netanyahu en Peres met elkaar hebben overlegd over een rege ring van nationale eenheid. Grens open Israël heeft gisteren de grens opengegooid voor zo'n 20.000 Pa lestijnen, die bij Israëlische be drijven kunnen werken. Door de afsluiting van dé Palestijnse ge bieden kwamen ongeveer 50.000 Palestijnen zonder werk te zitten. Israël laat nu nog niet de helft van die mensen toe. De grens tussen de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever werd vorige maand gesloten na de zelf moordaanslag op een terras in Tel Aviv, die aan drie Israëlische vrouwen het leven kostte. Zelfmoordaanslagen Een radicale rabbijn in Tapuah, een joodse nederzetting óp de door Israël bezette westelijke Jordaanoever, heeft publiekelijk een lans gebroken voor zelf moordaanslagen van joden. Jonge joodse militanten die zich zelf vrijwillig met een bom op blazen om de Palestijnen te be strijden zijn volgens Elitzur Se- gel 'helden en martelaren'. „In de oorlog is zelfmoord te respecte ren als dit goed is voor Israëls overwinning. Tot nu toe hanteren alleen Pales tijnse extremisten, onder wie die van Harnas, dergelijke methoden. Joden die zich als menselijke ex plosieven opofferen treden vol gens Segel in de voetsporen van de Bijbelse figuur Samson die een tempel verwoestte waardoor hij zelf maar ook zijn achtervolgers werden verpletterd. Turijn (ap) - In de vijftiende-eeuwse dom van Turijn is zaterdagochtend vroeg brand uitgebroken. Brandweerlieden slaagden erin vier lagen kogelvrij glas rondom de heilige lijkwade die daar wordt bewaard te doorbreken en het doek in veiligheid te brengep, Volgens veel katholieken gaat het om het doodskleed van Christus. Het interieur van de kathedraal, alsook dat van de bovenverdie ping van een nabijgelegen paleis, liep om vangrijke schade op. Tientallen inwoners van de stad applaudis seerden toen de brandweerlieden het zilve ren-glazen omhulsel waarin de lijkwade wordt bewaard naar buiten droegen. „Het doek is intact. Het is een wonder", zei aarts bisschop van Turijn Giovanni Saldarini. Een politieman noemde de situatie in de kerk 'dramatisch'. Het kostte de 200 brandweerlie den meer dan vier uur om de brand te blussen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De Italiaanse televisie meldde dat de brand kennelijk was uitgebroken in de 314 jaar ou de houten koepel van de dom die voor restau ratiewerkzaamheden in de steigers stond. De brand sloeg over naar de bovenverdieping van het nabijgelegen Koninklijke Paleis, waar kort daarvoor een receptie was gehou den die werd bijgewoond door secretaris-ge neraal van de VN Kofi Annan. „We roken rook en toen zagen we vlammen uit de dom woeden", aldus Giuseppe Ivano, een nachtwaker van het paleis. Brandweer man Mario Trematore slaagde erin het kogel- Jfca/Goma (rtr/afp) - Milities van de Zaïrese opstandelin- JWer Laurent Kabila hebben gisteren hun opmars hervat zij tevergeefs president Mobutu Sese Seko hadden opge- '■9® af te treden. .«door hen beheerste oosten de daar verblijvende s vluchtelingen cholera ®n. Er zijn inmiddels '«en geregistreerd, vijf J*Mjn overleden. as rebellen boekten dit ^de opnieuw belangrijke R»ti. Vrijwel zonder enig 3n het Zaïrese leger na- W ^anangai de hoofdstad b '"-Kasaï, en Kolwezi, in t ^oostelijke Shaba in. Mn'Relingen hebben n- ,/s hijna de helft van het v vetoverd, met inhegrip van «tonisch centrum met zijn koper-, kobalt- foto reuter binnen drie dagen de macht uit handen te geven. De al tijden zie ke 66-jarige president zei bespre kingen met Kabila niet uit te sluiten. Maar die moet hem dan wel beleefd uitnodigen. „Om te zeggen ik geef hem drie dagen, dat is niet mijn manier. Maar als hij zegt, meneer de president van de republiek Zaïre, mijn intentie is het u te ontmoeten, dan is dat beleefd." Mobutu wees ook de oproepen van westerse regeringen om af te treden van de hand. „Ik ben geen kolonie van het westen. Dat zij Kabila van wapens voorzien heeft alles te maken met onze rijkdommen en niets met hun liefde voor Zaïre". Door Aart Heering Tirana - 'Leka is Jezus en Berlusconi tegelijk'. Zo ka rakteriseert een aanhanger de nieuwe redder des vader lands, die zich dit weekeinde heeft aangediend in Albanië. Leka I, de pretendent van de sinds 1939 vacante Albanese troon, werd zaterdagmiddag op het vliegveld van Tirana inge haald door duizenden wild-en- thousiaste, met Albanese vlag gen en portretten van de aspi rant-koning zwaaiende aanhan gers. Leka heeft aangekondigd als 'bindende politieke factor' in zijn land te willen blijven en vormt daarmee een nieuwe com plicerende factor in de toch al zo chaotische toestand, waarin zijn land verkeert. Na de teleurstelling over het be wind van president Berisha en de ondergang van de piramide fondsen blijkt een aanzienlijk deel van de Albanese bevolking zijn verwachtingen nu te richten op een obscure vorst met een on duidelijk verleden. Elmir Hoti, een 21-jarige stu dent Duits uit het noordelijke Shkoder, legt bondig uit wat hij van de monarchie verwacht: „Ruhe, Ruhe, Friede, wirt- schaftliche Wohlstand und we- niger Korruption. Leka is der letzte Mann der Albanië retten kann!" Dat is wel wat eufemis tisch gezegd voor een man die zijn land niet kent en voorname lijk faam heeft gemaakt als wa penhandelaar en samenzweer der. De 57-jarige Leka is de zoon van de Albanese president Ahmed Zogu, die zich in 1928 tot koning liet kronen. In 1939, twee dagen na de geboorte van Leka, moest de koninklijke fa milie vluchten, toen de soldaten van Mussolini Albanië bezetten. In de jaren '70 verbleef Leka, die zijn in 1964 overleden vader als 'koning' was opgevolgd, in Spanje, waar hij een vergeefse opstand voorbereidde tegen het communistische Albanese regi- De verbannen Albanese koning Leka 1 sprak afgelopen zater dag zijn aanhangers toe in Tirana. Hij wordt gezien als de nieuwe redder van het land. foto reuter me van Enver Hoxha. Na de dood van de Spaanse dictator Franco in 1979 werd hij uitge wezen en sindsdien houdt hij hof in het stadje Bryanstone in Zuid-Afrika. In 1993 is hij een dag in Albanië geweest, nadat het parlement de wet had afge schaft die leden van de konink lijke familie verbood om Alba- Tirana - 'Viva Prodi!', schreeuwden circa 20.000 inwoners gis teren in het Zuid-Albanese Vlorë. De anti-Italiaanse stemming die een tijd de Europese vredesmissie in gevaar leek te brengen, bleek gisteren verleden tijd. Samen met zijn Albanese collega Bashkim Fino sprak Prodi met vertegenwoordigers van het rebellencomité van Vlorë die hem zeiden dat ze niet zozeer hulpgoederen nodig hebben als wel orde en gezag. Of de Europese missie die ook zal verschaf fen is echter nog steeds niet duidelijk. Prodi verklaarde gisteren dat de missie 'geen politietaken heeft, maar moet helpen bij de wederopbouw van de Albanese politiemacht'. De door Italië geleide militaire expeditie is 'uit sluitend bedoeld als bescherming van transporten en opslag plaatsen van voedsel en medicijnen'. Bovendien zullen de sol daten garant staan voor de veiligheid van de Europese waarne mers, die toezicht moeten houden op het verloop van de parle mentsverkiezingen in juni. Prodi kondigde verder aan dat de Europese soldaten een maand na de verkiezingen Albanië weer zullen verlaten. nië te bezoeken. Maar omdat hij toen weigerde zijn koninklijk paspoort in te leveren, liet Be risha hem binnen 24 uur het land weer uitzetten. Ook zaterdag presenteerde Leka zich met een koninklijk docu ment bij de douane, maar dit maal was zijn ontvangst heel wat hartelijker. De koning in spe mocht plaatsnemen in de mooiste regerings-Mercedes, die 30 jaar geleden speciaal voor dictator Enver Hoxha werd ge maakt. Anders dan vier jaar ge leden is de koning ditmaal een welkome verschijning voor Be risha. Leka kan immers een wig drijven tussen de monarchis tische Partij van de Legaliteit en de andere partijen van de tegen de president gerichte Regering van Nationale Eenheid. Boven dien is Berisha erop uit om de spanning in zijn land hoog te houden en zo de parlementsver kiezingen, die zijn Democrati sche Partij nu zeker zou verlie zen, zo lang mogelijk uit te stel len. Leka beschouwt zichzelf nog steeds als wettig heerser. „De met de Grondwet van 1928 ingestelde monarchie is nooit afgeschaft. Het Albanese volk moet zich kunnen uitspreken in een referendum, of het inder daad een republiek wil of de monarchie wil handhaven", ver klaarde de wit-gekuifde pret endent. Berisha heeft al laten weten dat hij zo'n volksstem ming wel wil laten houden: de organisatie daarvan zou immers de voorbereidingen van parle mentsverkiezingen nog verder vertragen. Bovendien ziet Leka zichzelf als 'koning van alle Al banezen', dus ook die van Kos ovo, Macedonië, Montenegro en Griekenland. Hij kondigde aan dat de vereniging van de hele Albanese natie het eerste doel van zijn politieke streven zal zijn. Het is de oude droom van een 'Groot-Albanië', waarmee in het ergste geval een nieuwe Balkan- brand kan worden aangestoken. I k GELD EN groen, het waren tot nu toe twee extremen, maar als was het een onverwacht, edoch liefdeshuwelijk hebben ze elkaar gevonden. Milieubewegingen en multinationals gaan voortaan hand in hand. 'Natuur en milieu', de grote actieclub die het initiatief heeft genomen, kiest voor deze aanpak omdat er huns inziens met de politiek nauwe lijks meer zaken te doen valt. Den Haag heeft slechts oog voor econo mische groei, milieuconsequenties komen daardoor op de zoveelste plaats. Voor concrete resultaten is het beter direct afspraken te maken met het voor de vervuiling verantwoordelijke bedrijfsleven. Shell, het eerste grote concern dat tot overeenstemming gekomen is met de milieulobby, beroept zich op een groeiend besef van maat schappelijke verantwoordelijkheid. Het is natuurlijk flauw om af te din gen op de positieve stellingname van Shell, enige nuance is echter op zijn plaats. Shell en collegae hebben de laatste jaren de kracht van de publieke opinie aan den lijve ervaren. Een door Greenpeace uitgeroepen consu mentenstaking in Duitsland heeft Shell zover gebracht het booreiland Brent Spar niet in zee te dumpen. En dezelfde firma heeft alle zeilen moeten bijzetten om de schade die de activiteiten in Ogoniland aan de naam van Shell toebrachten enigszins te herstellen. De burger-consument blijkt milieubewuster dan zijn regering. In elk geval in theorie. De publieke opinie laat zich zodoende gemakkelijk mobiliseren en het internationale bedrijfsleven is daar, vanwege het gevaar voor de eigen portemonnee, gevoelig voor. Niets op tegen, in tegendeel. Als dat eufemistisch maatschappelijke verantwoordelijkheid heet, uit stekend. Maar het is in feite natuurlijk niet anders dan een goed gevoel voor marketing. En daarvoor stond het bedrijfsleven altijd al bekend. De kathedraal van Turijn is afgelopen zaterdag voor een groot deel verwoest door brand. De lijkwade waarin Jezus Christus gewik keld zou zijn geweest, werd gered. foto reuters vrije glas rondom de lijkwade met een moker stuk te slaan, terwijl collega's de heilige schrijn tijdens de vijftien minuten durende reddingsoperatie met bluswater koel hielden. Weer buiten zeeg Trematore ineen. „God gaf mij de kracht het glas te breken", zei hij. Uit wetenschappelijk onderzoek dat in 1988 werdVëkricht bleek déit het doek, waarop een afdruk van het gezicht van Christus te zien zou zijn, niet ouder dan 700 is. De kathedraal in Turijn, die is genoemd naar Johannes de Doper, is het tweede historische Italiaanse gebouw in een jaar tijd dat is ge troffen door brand. Vorig jaar januari ging het operagebouw La Fenice in Venetië gro tendeels in vlammen op. Italiaanse kranten meldden toen dat de maffia achter de brand zat. Amsterdam - In tal van Europese steden beginnen vandaag mar sen tegen werkloosheid, armoede en sociale uitsluiting. De Euro pese marsen eindigen 14 juni in Amsterdam. Daar heeft twee da gen later de Europese Top plaats in het gebouw van De Neder- landsche Bank. Aan het Frederiksplein in de hoofdstad is in dat kader een ondersteunende actie. De Nederlandse werkgroep Eu ropese marsen loopt een uur mee uit solidariteit met-de marsen el ders in de Europese Unie. Londen - De anglicaanse geestelijke John Papworth mag zijn functie als assistent tijdens kerkdiensten niet langer uitoefenen. Zijn recente uitlatingen over winkeldiefstal hebben een 'aanzien lijk geschil' veroorzaakt, schrijft de aartsdiaken van Charing Cross in een brief een de emeritus-priester. Half maart noemde Papworth, een onbetaalde hulp tijdens kerk diensten, het toelaatbaar dat armen artikelen uit supermarkten meenemen zonder te betalen. „Dat is geen stelen, dat is een hoogst noodzakelijke herverdeling van goederen", zei de 75-jarige gees telijke toen. Bisschop Muskens van Breda noemde in maart de oproep van Papworth tot winkeldiefstal 'onverantwoord'. Zelf had hij vorig najaar gezegd dat het stelen van een brood geoorloofd is als ie mand zo arm is dat hij van honger dreigt om te komen. Ankara - Tijdens operaties van het Turkse leger in het oosten en zuid-oosten van Het'land hebben militairèn dit weekeinde 46 re bellen van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) gedood. Het Turkse leger heeft de acties tegen het Koerdische verzet hervat na een harde winter in zuid-oost Anatolië, dat het toneel is van de re bellie van de PKK. Begin april liet het leger weten al 59 rebellen te hebben geliquideerd. De PKK strijdt voor een onafhankelijke Koerdische staat in het zuid-oosten van Turkije. Bij de vergeldingsoperaties van het Turkse leger zijn sinds 1984 aan beide kanten in totaal meer dan 23.000 doden gevallen. Londen - De Londense politie is zaterdag slaags geraakt met be togers die trachtten de versperringen bij Downing Street, de resi dentie van premier Major, te doorbreken. De demonstranten gooi den met rookbommen, vuurwerk, bakstenen en bierflessen in de richting van de ambtswoning van de premier. Enkele duizenden mensen, onder wie veel daklozen, asielzoekers en gepensioneer den, hadden zich aangesloten bij de Mars voor sociale gerechtig heid. Eén betoger slaagde erin, ondanks alle veiligheidsmaatrege len, in het tegenover de residentie gelegen ministerie van Buiten landse Zaken binnen te dringen. Hij werd opgepakt, samen met vijftien andere betogers. Er raakten vier agenten gewond. Rijswijk - Grote musea in Londen hebben tal van schilderijen die in de jaren dertig in Duitsland van joden zijn gestolen. Dit blijkt uit tot nu toe ongepubliceerde documenten waar deskundigen in het Victoria and Albert Museum momenteel de beschikking over hebben. Zij zeiden tegen de Britse Sunday Times dat onder meer Edvard Munchs Het Zieke Meisje, dat in de Tate Gallery hangt, en werken van Emil Nolde die onlangs zijn tentoongesteld in Whitechapel Gallery in Oost-Londen er deel van uitmaken. Ook de in Londen aanwezige werken van Van Gogh, Franz Marc, Paul Klee, Cézan- ne en Otto Dix komen voor op de zogeheten lijst van Fischer, met titels van een kleine tienduizend 'ontaarde' kunstwerken die de nazi's hebben geconfisqueerd en verkocht. Van onze verslaggever Den Haag - Als het aan minister van Defensie Voorhoeve (WD) ligt, worden de voormalige Warschaupact-landen Polen, Hon garije en Tsjechië nog dit jaar lid van de Navo. Voorhoeve zei dat tijdens een bezoek aan een land- en luchtmachtoefening in Polen. De minister strijkt met die uit spraak flink in tegen de haren van WD-voorman Bolkestein, die tegen de uitbreiding van de Navo is met de voormalige War- schaupact-staten. Volgens Bol kestein is uitbreiding gevaarlijk omdat Rusland zich wel eens be dreigd zou kunnen voelen, wan neer de Navo verder 'oprukt' naar het oosten, met alle gevol gen voor de Europese veiligheid vandien. Voorhoeve deed zijn uitspraken tijdens een grootschalige oefe ning van landmacht en lucht macht in het noordwesten van Polen, vlakbij de havenstad Stet tin. „Het is geen geheim dat Po len een uitstekende kans maakt om bij de Navo te komen," zei de minister. „Alleen moeten er dan wel goede afspraken worden ge maakt met de Russische Federa tie. Er komt mogelijk snel een handvest waarin de Navo en de Russen afspraken maken over veiligheid en samenwerking. Rusland is tenslotte een groot Europees land en heeft dan ook recht op een rol in het Europese veiligheidsbeleid." Behalve een handvest onderte kend door Navo en Rusland, streeft Voorhoeve ook naar een handvest met de Oekraïne, dat grenst aan de drie potentiële Na- vo-partners. De landen van het voormalige Oostblok die nog geen zicht hebben op toetreden tot de Navo, krijgen van Voor hoeve het aanbod om de samen werking binnen het Partnership for peace uit te breiden.

de Stem | 1997 | | pagina 5