lijdrage ilijft een lliot item' File krijgt een glimlach. tantal koffieshops link verminderd Vijf wonderen op een avondhalleluja! Vereniging wil geld van pirmade-organisatie i Afspraken Shell met milieu-o r ganis aties Koninklijke fanclub op zoek naar Queen Slachtoffers Ravensbrück herdacht PvdA wil zelfde SER-voorzitter laakt opstelling van D66 BINNENLAND files. Breng de glimlach terug in het verkeer, ook tijdens de spits. Ivrij zonnig j «verzekeraars zijn woedend toelatingseisen voor Turkije oor strengere maatregelen P GOUDKUIPJE BINNENLAND KORT Problemen DAF met ondernemingsraad Overname Het Financieele Dagblad rond Boek ter nagedachtenis Hercules-ramp 4WD sluit gordijnen voor buitenland' Wie genoeg heeft van in de rij staan, moet een motorfiets kopen. Het patent middel tegen I I I I I MAANDAG 14 APRIL 1997 A3 _.,en(anp) - De Vereni- |Sgen Piramidespelen J#n met de vereniging jait en Geldzaken een jUng aangespannen te- exploitanten van het -despel Team/No-Li- sVjer managers van die Ijjtie. De zaak dient "jdagvoor de president (.rechtbank in Gronin- .jigingen eisen dat de ex- jen aan iedereen die kan en IerlanA ®no1d®, maar ïlna 6n'll fadeochteii F-M'ddagtel |12 en 15 gra. burg-' Zonnig P°g- Middag pveer i2 g« 'en-Frankrijk Ovrijwel "dagtemperaJ nd 15 gradejv gorden iets lai Pgtemperatuur |-n 22 graden nn'g en drooj aantonen inleggeld van ongeveer 5000 gulden per persoon te heb ben betaald, het geld teruggeven. Verder wil ze een verbod op het organiseren van het spel. De Vereniging tegen Piramide spelen en de vereniging Consu ment en Geldzaken hebben be sloten de krachten te bundelen om samen de organisatoren van de piramidespelen aan te pakken. Daarvoor hebben zij een samen werking opgezet en zal de secre taris van de Vereniging Consu ment en Geldzaken deel gaan uit maken van het bestuur van de Vereniging tegen Piramidespe len. Die werd ruim een week ge leden opgericht door de gedu peerden en telt intussen al meer dan duizend leden terwijl nog eens 2500 anderen belangstelling tonen voor het lidmaatschap. Volgens de advocaten die zij in de arm hebben genomen heeft de rechtzaak kans van slagen nu zij menen dat het piramidespel strij dig is.met de Colportagewet. De organisatoren zouden zich daarmee schuldig gemaakt heb ben aan een onrechtmatige daad waardoor zij verplicht zijn de daaruit voortvloeiende schade te vergoeden. Het verbod is volgens de advocaten van toepassing op iedereen die een functie in de or ganisatie heeft omdat zij zouden profiteren van de onrechtmatige daden van anderen. De overeenkomsten die de gedu peerde spelers met de organisatie zijn aangegaan moeten als nietig worden beschouwd, nu die vol gens de advocaten tot stand zijn gekomen door bedrog of tenmin ste onder misbruik van omstan digheden. Een onbekend aantal Nederlan ders is de afgelopen tijd in de problemen gekomen omdat zij zich hebben laten overhalen deel te nemen aan een van de vele pi ramidespelen die er worden geor ganiseerd. Deelnemers aan het spel wordt voorgehouden dat zij na enige tijd een veelvoud van hun inleg terugkrijgen. In de praktijk komt daar meestal wei nig van terecht. »ig en droJ |19 graden aai ]kaje en costj en in Andalii iden: Periods dinsdag ooi Middagtemp r 25 gradei ir. ha: Vrij zon ïgtemperaturi zonnige perio 'insdag voor, in zuiden wol- ele regen- of Middagtemp en 20 graden Kreta: Maa. Iste bui rond rder droog en perioden. |ische Zee g„_ de dag liggen [wat zon, maai in het noorden bewolking en onweersbu graden, maani1 ische Zee koil andag zonnige" middag vooral wolkenvelden lat lichte regen, oosten en zui-i pe regen, elders fiddagtemperaj i14 graden, daandag flin aan de noord-1 Iele wolkenvel-J I overal droog, [de noordzijde gen of sneeuw Jtuurinhetzui-' Taden, in het S graden. t>oral aan de de Alpen wol.J en toe sneeuw |n. In het zuiden toe zon, maar] ft en nu en dan |tuur 's middags] faden. gram poeling; 5. eerbe- jt; 10. poema; 12. mineesvrouw; 17 studente; 20. ooropleiding; 2. g; 4. soepkop; 9. onguur; 17 15. eerbejag; 16- JFS Amsterdam (anp) - Wat de Pv dA betreft moet Turkije onder dezelfde voorwaarden lid kunnen worden van de Euro pese Unie als de Midden-en Oosteuropese landen. „Er mag geen verschil zijn in de toetreding van de Midden- en Oosteuropese landen, Cyprus en Turkije," stelde Europarlementa riër Dankert zaterdag op een Pv- dA-bijeenkomst in Amsterdam. De discussie over het verschil in cultuur en beschaving tussen Eu ropa en Turkije, dat Turkije on geschikt zou maken voor het EU- lidmaatschap zols WD-leider Bolkestein vorige week betoogde, is een non-discussie waar de Pv dA verre van wil blijven. Het moet gaan over de argumenten voor toetreding en niet over sen timenten, verklaarde PvdA-bui- tenlandwoordvoerder Van Traa. Ook oud-minister van buiten landse zaken Baykal van Turkije haalde op de drukbezochte bij eenkomst over de relatie van de EU met de Middellandse Zee landen hard uit naar de Europese christendemocraten en enkele li beralen die die 'absurde discus sie' begonnen zijn. Zij zouden zich schuldig maken aan vreem delingenhaat en nationalisme. Dankert vindt dat de EU duide lijk moet uitspreken wat het van Turkije verwacht om alle even tuele twijfels de kop in te druk ken, na de uitspraak van de zes Europese christendemocratische premiers vorige maand dat An kara onacceptabel is als partner. Baykal hield een krachtig plei dooi voor het Turkse EU-lid- maatschap, waarin hij de eeu wenlange historische verbonden heid tp^en Europa en Turkije onderstreepte. Hij erkende dat zijn land aanzienlijke problemen heeft .die. het moet oplossen voor het tot de EU kan toetreden. [a «aagse redactie j- De invoering van de eigen-bijdrage regeling in het Eenfonds blijft een hot item. Zorgverzekeraars zijn woedend Et'echt belachelijke' maatregel en beginnen een publici- iief. De SP wil een spoeddebat met minister Borst van gezondheid terwijl D66 de regeling pas bij de kabinetsfor- jjevan volgend jaar opnieuw wil bekijken. Mits de regeling d'h mislukking blijkt te zijn. D66-kamerlid Van in het tv-pro- Buitenhof. Hij werd der vuur genomen door tecteur van een Haags zie- ids en de patiënten- consu- èderatie. liirecteur, Van den Heuvel, tie de eigen-bijdrage rege- bïrht belachelijk'een 'onzin- Rmaatregel' en 'niet uit te leg- 13e eigen bijdrage levert al- meer bureaucratie op, lii mening van de tegenstan- lejen-bijdrage regeling is in- pn op 1 januari. De afgelo- j weken zijn de eerste kwar- fekeningen bij de patiënten fdebus gevallen. Ziekenfonds- kerden moeten een eigen fe betalgn van maqiqiaal '"'per jaar, om hen be- [ft lflakjjn v.ap de kosten van aeidszorg. Bezoek aan fliisarts en tandarts zijn uit- idsrd. [Eller Wiegel van de Neder- 'se zorgverzekeraars begint lag een publiciteitsoffensief de maatregel. Van Boxtel ■I dit een 'roadshow van ijtlomkiezersgewin'. Hij wil door de 'kleine' eigen bij- de gezondheidszorg voor ten toegankelijk houden, plaantal klachten valt mij tot ''«mee," zegt hij. „De zorg verzekeraars kunnen nog niet zeggen dat de regeling mislukt is, want hij is nog maar net inge voerd." Maar mochten de voor spellingen van de verzekeraars uitkomen dan moet de politiek bereid zijn er opnieuw naar te kijken, zei hij. „Dan praten we er volgend jaar weer over bij de ka binetsformatie." Ook minister Borst van Volksge zondheid verdedigde gisteren de regeling. Ze wees erop dat de re geling mede op aandringen van Wiegels partij is ingevoerd, de WD. De Socialistische Partij wil komende week een debat met Borst over de kwestie. PvdA-Kamerlid Oudkerk vindt dat er in de gezondheidszorg een 'miljardenverspilling' plaats vindt:,1 ^waaraan Borst=ite«weinig doet. Volgens haar heeft Oudkerk ech ter 'gemakkelijk praten'AJk heb al twee miljard uit de sector ge klopt en nieuwe maatregelen zijn niet van de ene op de andere dag te realiseren." Over haar eigen toekomst in de politiek zei Borst dat ze welis waar bereid is nog eens het mi nisterschap op zich te nemen, maar niet om in de Kamer te gaan zitten. „Op mijn leeftijd lijkt het me moeilijk om het politieke handwerk nog te leren," aldus de 65-jarige minister. s, -x Overlevenden en nabestaanden van slachtoffers van het vrouwenconcentratiekamp Ravensbrück hebben gisteren de bevrijding van het kamp herdacht. Minister Borst sprak bij het Ravensbrückmonument op het Museumplein ex-gevange nen, nabestaanden en belangstellenden toe. In het kamp ver bleven tijdens de Tweede Wereldoorlog 135.000 vrouwen en kinderen uit alle delen van Europa. Ongeveer 92.000 van hen overleefden het concentratiekamp niet. Borst pleitte voor het levend houden van de herinnering aan de verschrikkingen. „Intolerantie, louter en alleen omdat iemand als anders wordt beleefd, is onacceptabel. Onverdraagzaamheid sluimert overal en daarom moeten we waakzaam zijn. Tijdig datgene herken nen wat toen uitgroeide tot zulke verschrikkelijke gevolgen. Bij het monument-werden bloemen gelegd door onder meer het Comité Vrouwenconcentratiekamp Ravensbrück, minister Borst, kinderen van omgekomen vrouwen, de gemeente Am sterdam en leerlingen van de Nicolaas Maesschool, die het mo nument hebben geadopteerd. foto wfa Rijswijk (anp) - Voorzitter K. de Vries van de Sociaal-Economische Raad (SER) laakt de recente opstelling van D66 over een eventuele voortzetting van het paarse kabinet in een volgende regeerperiode. In een vraaggesprek zaterdag met het dagblad Trouw zegt de PvdA'er het curieus te vinden dat de Democraten hun eisen voor voorzetting van de coalitie met PvdA en WD steeds verder aanscherpen. De Vries, in 1994 co-informateur van Paars-I, is verbaasd dat verscheidene D66'ers steeds meer eisen stellen aan een nieuwe paarse regeerperio de. Zo zou het aantal zetels niet veel lager mogen worden, het correc tief referendum zou er moeten komen en de huidige milieugrenzen aan Schiphol mogen niet worden aangetast. - Het aantal koffieshops is de afgelopen twee ®fors gedaald. In de vier grote steden verdween 15 procent, -middelgrote gemeenten ruim een kwart. Dit blijkt uit een %oef in dertig gemeenten van het Groningse bureau In- «ajin opdracht van de ministeries van Justitie, Binnenland den, Volksgezondheid, enkele gemeenten en het Openbaar «terie. worden verhandeld daalde van 1460 begin 1995 naar 1293 eind vorig jaar. In de vier grote steden liep het aantal shops terug van 749 naar 635. In de vijftien mid delgrote gemeenten ging het aan tal terug van 306 naar 221. De onderzoekers geven een aan tal oorzaken voor de daling. Ze wijzen op het verbod op de ge combineerde verkoop van alcohol en softdrugs, het feit dat de vesti ging van koffieshops in strijd is met een bestemmingsplan en de strenge criteria waaraan de kof fieshops moeten voldoen. Zo mogen ze geen reclame ma ken, geen harddrugs verkopen, geen overlast veroorzaken, niet aan jongeren verkopen en niet meer dan 30 gram verkopen. Het aantal koffieshops in Breda is vorig jaar al gedaald van 23 tot 16. Het gemeentebestuur streeft er naar op den duur nog maar acht tot tien koffieshops binnen de stadsgrenzen te hebben. Dat past ook in het drugsbeleid, zoals dat onlangs is afgesproken door alle gemeenten in het poli tiedistrict Midden- en West-Bra bant. In de grote steden (meer dan 40.000 inwoners) wordt nog slechts een koffieshop per 15.000 a 20.000 inwoners getolereerd. Terneuzen heeft slechts een kof fieshop. In januari 1995 besloot het gemeentebestuur twee van dergelijke shops te tolereren. De stad heeft wel veel illegale ver kooppunten van drugs. wijst uit dat het *1 koffieshops waar drugs (ADVERTENTIE) I; ,el- vol en romig van smaak ff stuk 100 gram 5 kuipjes per klant) A [rak |5NADESIR00P _aa |$gw °f framboos. J99 van .229 GOED NIEUWS Door Emmanuel Naaijkens Tilburg - Voor de kleine Pink stergemeente Rehoboth Mini stries in Tilburg zijn de won deren de wereld nog niet uit. Gelijk de ongelovige Thomas mocht onze verslaggever zich zelf daarvan komen overtui gen. Het kerkgebouw van de Tilburg- se Pinkstergemeente ligt er deze avond wat naargeestig bij. Reho both staat er op de gevel van het voormalige bedrijfspand aan de Nimrodstraat. Een voor een druppelen ze binnen, het gemê leerde gezelschap gelovigen: tie ners met lichtjes in sportschoe nen, een jongere met opgeschoren kapsel, een blank bejaard echt paar, veel zwarte vrouwen in fel- kleurige kleding, een dame in een mantelpakje - de spiegel van de multiculturele samenleving. Ze komen allemaal voor de eerste van vijf diensten van wat de or ganisatie noemt 'het wonderen- en doorbraakweekend'. Gelijk de ongelovige apostel Thomas mag de verslaggever zich er van over tuigen dat God de kracht heeft om hier, in Tilburg, wonderen te verrichten. Dat de journalist de Bijbelse naam Emmanuel heeft ('God zij met ons') beschouwt men als een gunstig voorteken. De gebedsruimte is sober, een klein podium met popmuzikan ten, enkele tientallen kunststof stoeltjes. De gelovigen, Bijbel in de hand, zoeken stilletjes een plaatsje. Maar als een zangeres een gospellied inzet, is het alsof er een vonk overslaat. Het pu bliek springt op en iedereen geeft zijn buurman- of vrouw een hand, of kust. Er wordt blijmoe dig uit volle borst gezongen, ge- Blijmoedig zingende en dansende gelovigen van de Pinkstergemeente. foto jan stads danst, geklapt. Op het ritme van exotische muziek swingt het wel dra de pan uit. Praise the Lord! Het is de warming up voor het hoogtepunt van de dienst: onder leiding van de in Nigeria geboren voorganger Emmanuel Idu God bidden en smeken om wonderen. Gekleed in een kleurig net pak leest de predikant in het Engels in hoog tempo stukken uit de Bij bel. Keer op keer in een opzwe pend tempo herhaalt hij de die pere betekenis van de fragmen ten. „Wie is ziek en heeft de kracht van God nodig, kom naar voren," roept Idu terwijl de band constant doorspeelt. Een vrouw met de linkerarm in het verband komt naar voren, al twaalf jaar kan ze haar vingers niet bewegen. De voorganger vraagt iedereen om te bidden voor haar genezing, de vrouw begin te trillen, zakt door haar benen en blijft op de grond liggen. De jongen met het korte kapsel barst in snikken uit. Het publiek gaat ogenschijnlijk onaangeroerd door met bidden en zingen. Het bejaarde echtpaar schuifelt schuchter naar voren. De vrouw gaat gebukt onder hogebloedruk, de predikant spreekt heftig bid dend tot haar, ze wankelt maar blijft overeind. „God heeft haar met al haar kracht geraakt." Even later vertelt ze dat ze weer gewoon kan lopen. Een vader vraagt Gods hulp voor zijn zoon die astma heeft en zijgt even later ineen. Nog meer mensen melden zich. De vrouw met het verband is weer opgestaan en vertelt in de microfoon dat ze haar vingers weer kan bewegen. Ze getuigt van haar liefde jegens God, halle lujah en amen roepen de aanwe zigen. Vrij plotseling is de dienst afgelopen, vijf wonderen of te kens van God zijn er te noteren. Niks geen Jomanda, 'dat is een voertuig van de duivel'. Iedereen gaat zijns weegs in de stellige overtuiging dat de won deren de wereld nog niet uit zijn. Rijswijk (anp) - De stichting Natuur en Milieu en een aantal andere milieu-organisaties hebben afspraken gemaakt met Shell om de uitstoot van schadelijke stoffen door deze multina tional verder te beperken. Amsterdam (anp) - Wie denkt de 'ideale toekomstige ko ningin' van Nederland te zijn, kan daar op Koninginnedag in Utrecht naar solliciteren. Dan houdt namelijk de sinds kort bestaande Willem Alexander Fanclub (WAF) een alter natieve missverkiezing: de Miss Queen verkiezing. In een paar landelijke dagbla- zouden kunnen gaan met het den staat sinds vrijdag een leven in een gouden kooi lijkt kleine advertentie met een Van Maaren onzin. Een aantal postbusnummer (71204) in geënqueteerden op de Erasmus Amsterdam waar deelneem- Universiteit in Rotterdam zag sters zich kunnen aanmelden, dat eerder als absolute voor- Reacties zijn er nog niet bin- waarde voor een toekomstige nengekomen, aldus WAF-se- koningin. Van Maaren: „Als cretaris Leo van Maaren. wij ons koningschap zo zien, Hij wil wel even een nadere dan kunnen we er misschien omschrijving van de kandida- maar beter mee ophouden. Die tes geven. „Van Willem mensen moeten toch ook ge- Alexander wordt altijd gezegd woon kunnen leven." dat het zo'n gezellige spontane Als er zich meer dan zes dames vent is. Dat moeten die meiden aanmelden, gaat de Miss Queen ook zijn." Het wordt dus abso- verkiezing door. Willem luut niet een 'gewone' missver- Alexanctér, die drie dagen voor kiezing met hele mooie dames, de verkiezing dertig jaar „Alsjeblieft niet zeg. We hou- wordt, mag ook komen. Maar den het gewoon leuk," zo zegt Van Maaren rekent daar niet Van Maaren. op. „Hij zal het wel te druk Van adel hoeven de dames ook hebben met de officiële viering niet te zijn. Dat die beter om van Koninginnedag." Eindhoven - Vrachtwagenfabrikant DAF heeft problemen met het functioneren van de ondernemingsraad. Het bedrijf heeft de com- missie-Albeda gevraagd te bemiddelen in het al langer sluimeren de conflict tussen de fracties van de Industriebond FNV aan de ene kant en vakbond De Unie en de VHP aan de andere kant. Amsterdam - Het Financieele Dagblad komt in handen van de in vesteringsmaatschappij HAL Investments en van Willem Sijthof. Dat heeft Het Financieele Dagblad zaterdag bekendgemaakt. Met de verkoop aan een 'neutrale' eigenaar komt een einde aan een sle pende overnamestrijd rond het dagblad voor de financiële wereld. Vught - 'En toen werd het stil...' Zo luidt de titel van het herinne ringsboek ter nagedachtenis aan de Hercules-ramp op de vliegba sis Eindhoven, waarbij op 15 juli 1996 vierendertig mensen om het leven kwamen. Kolonel P. Winckelmolèn van het Regionaal Militair Commando Zuid overhandigde zaterdag op de Van Brederode-kazerne in Vught het eerste exemplaar van het boek aan de weduwe van com mandant J. Theelen. Hilversum - De WD doet de gordijnen dicht voor het buitenland en trq^t zich pp zjcljzelf. Met de aflyijzejide.sjandpuntep van de fractie over deelname aan de vredesmacht voor Albanië en het opheffen van het veto over het buitenlandse beleid van de EU 'doet de WD als het ware de gordijnen van Nederland dicht', stel de buitenlandwoordvoerder Van Traa van de PvdA gisteren in het TV-programma Buitenhof. Hij verweet WD-leider Bolkestein bo vendien schijnheilig te zijn, doordat die met zijn bezwaren tegen het EU-lidmaatschap van Turkije kwam na de brand in de Schil derswijk. De organisaties zullen ook met de onderneming samenwerken bij onderzoek naar de mogelijkhe den van zonne-energie. De over heid is ook betrokken bij de op stelling van de overeenkomst, waarvan de details in mei bekend worden. Directeur A. van den Biggelaar van Natuur en Milieu heeft dat zaterdag bevestigd. Volgens hem is de overeenkomst het eerste re sultaat van de nieuwe werkwijze van de milieuclub. Onder meer Natuur en Milieu wil voortaan meer direct in overleg met het be drijfsleven en andere maatschap pelijke belangenorganisaties om dat ze daar 'meer een gewillig oor vinden dan in de politiek', aldus Van den Biggelaar. De veranderde strategie van de milieulobby is al geruime tijd ge leden aangekondigd. De afspraak met Shell is het eerste 'concrete en resultaatgerichte' uitvloeisel daarvan. Van den Biggelaar wijst ook op de opstelling van Shell zelf die, zoals recent bleek, een grotere maatschappelijke verant woordelijkheid door multinatio nals voorstaat. Natuur en Milieu en Greenpeace zijn kortgeleden bij voorbeeld ook aan tafel ge kropen met de top van Unilever om te praten over nut en nood zaak van genetisch aangepaste grondstoffen. De bereidheid van de milieube weging tot deze opvallende coali ties en besprekingen met hun na tuurlijke 'tegenpolen' is volgens Van den Biggelaar vooral be doeld om effectief tot daden te kunnen komen. „We blijven ook in het politieke circuit actief, maar steeds meer moeten we con stateren dat daar weinig tot slecht naar ons wordt geluis terd." (ADVERTENTIE) Deze advertentie wordt u aangeboden door de RAI Vereniging, afdeling gemotoriseerde tweewielers. Als u 0223-610620 draait, hoort u snel waarde dichtstbijzijnde dealer zit. Meer over motorfietsen is elke week op donderdagavond te zien bij RTL5.

de Stem | 1997 | | pagina 3