lerste mesterijen ireventief geruimd :en duur? Noodgebouw van school in Terneuzen brandt af Prijs landbouwgrond Zeeland flink omhoog Bomaanslag op paus in Sarajevo verijdeld DE STEM Kleintje LEENDERT V.D. BORN Seriemoordenaar dumpt opnieuw vuilniszakken Voetbalduels verlopen vlekkeloos ...ben ik van Britschen bloed... wmÊÊÊm ESCHERMING ♦161-412362 DE BIEBER Vaste planten, 400 soorten nergens goedkoper. Buxus, vele maten, scherp geprijsd. Bieberglaan 40 Breda. Tel. 076-5656400 Bastiaansen sbedrijf linnema (complete renovatie en -ondom huis en bedrijf Metselwerken Sloop- en freeswerk zaamheden in-Leendertse I0OP MET ZEKERHEID "n/let v.d. Born valt te praten! (nnoedelijk varkenspest bij bedrijf Tholen Beatrix blijkt [ten Brits staatsburger Maarde komt Mi bij ongeval Wim Rijsbergen woest na regen van gele kaarten dagopleiding 'Wakelaar O.G Verkiezingen chaotisch in Oost-Slavonië (Estratincen atingen. itwerp, inclusief offerte LUCHTKUSSENMAAIER maaibreedte 30 cm 70 Tel. 076-5415529. Een nieuw pluspunt ir reclame: Het plaatsen van eei KLEINTJE vormt een we zenlijke bijdrage tot het rea liseren van uw doel. TIEN DUIZENDEN lezen u I sloop, hak, freeswerk, betonboor, zaagwerk. Tel. 06-53442337/ 0165-549023 an milieu-vriendelijke bouw- Be prijsopgave en informatie. 76-5229936. 3K (Ver. v. Klusbedrijven). Tel. 0165-537194. luizingen kt Hulst. |35 jaar een begrip jvan meubeltransport aderland en België indig personeel. HN-volledige verzekering. ■311698, Fax:313692- BREDA 0JJ) 33 en 37, 4815 HR BREDA. Tel. 076-5223166 DE STEM 0311 "000218" I I I I I MAANDAG 14 APRIL 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 l KATERNEN Ljinnenkrant A2 eiland A3 inland A4 A5/A6 A7 programma's A8 BI t/m B11 Commotie over eigen bijdrage ziekenfonds PAGINA Prijzen drugs lager, minder misdrijven PAGINA Trea Dobbs (50) droomt f van comeback als zangeres PSVwint topper tegen Ajax Guesdon verrast favorieten in Parijs-Roubaix Wereldbeker dressuur voor Van Grunsven PAGINA PAGINA Geflatteerde nederlaag voor Hoek, 4-1 PAGINA Q] PAGINA PAGINA j Weinig verandering Een hogedrukgebied ten westen van Engeland blijft voorlo pig ons weer bepalen. Daarom komt er amper verandering in het weer. ttersum (anp) - Koningin afrix blijkt officieel Brits totsburger te zijn. De jurist tof. feserun d'Oliveira van (Universiteit van Amster- onthulde gisteren de |ibele nationaliteit van het ijlshoofd. ■Beatrix is daarmee onder lijn van koningin Elisabeth, stemrecht bij Britse |verkiezingen en kan bij voor lid zelfs tijdens een con- lüiit met de Britten worden ligd van hoogver- luid. Itetrix heeft evenals haar |«der Juliana en zusters Margriet en Christina liet Britse staatsburgerschap Itworven via een ingewik- [ïilde constructie als nazaat In prinses Sofie. Die kreeg I de Britse nationaliteit nadat lin 1704 in Engeland een wet |*ad aangenomen om ook de n het Huis van Han dover tot staatshoofd te kun- |«n kronen. toe werd aangeno- lita dat directe afstammelin gen van prinses Sofie alleen eigen initiatief de Britse j nationaliteit konden krijgen. I la blijken die evenwel auto- te bezitten. In 1948 waar een nieuwe Bri- lösh Nationality Act aange- I urnen die dat automatisme eft, maar die geldt niet terugwerkende kracht, I Zowel Beatrix, als haar moe léren zusters zijn van vóór IMS. Daardoor hebben zij 14 lid van het Huis van |f|nnje allen formeel de Brit- Is nationaliteit, concludeert Van onze verslaggevers Baarle-Nassau - De strengere aanpak van de varkenspest die minister Van Aartsen (Landbouw) heeft aangekondigd, begint merkbaar te worden. Afgelopen weekeinde zijn voor de eerste maal varkensmesterijen preventief geruimd. P«w verslaggeefster Wurg De 81-jarige C. de uit Eede is gisteren om 'wen gekomen bij een ver- pswgeval in Oostburg. Nbalf zes gistermiddag fiets- 1 "'er de Brieversweg rich- Eede. Een auto bestuurd «een 26-jarige inwoner uit St. Clns 2ag de fietser over het Fbejaarde man overleed FPlaatse. Dat gebeurde bij drie bedrijven in Baarle-Nassau. Bij die boerde rijen is geen varkenspest gecon stateerd, maar wel bij de buur man. Minister Van Aartsen be sloot vorige week om ook bij be drijven rond een besmette boer derij de veestapels te vernietigen teneinde verdere verspreiding van de ziekte zo veel mogelijk te gen te gaan. Vooralsnog lijkt de epidemie zich echter alleen maar uit te breiden. Dit weekeinde werd bekend dat bij varkenshouderijen op Tholen en bij Leiden vermoedelijk var kenspest heerst. Daarmee lijken er twee geheel nieuwe ziekte haarden bij te zijn gekomen; tot dusver concentreerde de ziekte Door John Nijssen Doetinchem - „Die Luinge is ge woon een dictator op het veld. Hij heeft het zeker moeilijk thuis of zo. Hij is niet goed bij zijn hoofd." NAC-trainer Wim Rijs bergen móest zijn gal spuien na de uitwedstrijd tegen De Graaf schap, waarin de Bredanaars voor de vijfde maal dit seizoen in de allerlaatste minuut punten weggaven (2-2). „Wat maakt het ook uit, ik zal toch wel weer in Zeist moeten op draven. Mijn opmerkingen over het horloge van deze scheidsrech ter zijn namelijk gerapporteerd." Rijsbergen was bovendien zo pis sig dat hij tijdens de aftocht naar de kleedkamers door vier ste wards ternauwernood weerhou den kon worden van een wat al te persoonlijk contact met scheids rechter Roelof Luinge uit Gro ningen. De woede van Rijsbergen ging over twee dingen: ten eerste het feit dat Luinge zo veel blessure tijd had bijgeteld, ten tweede het wel erg grote aantal gele kaarten dat zijn elftal moest incasseren: zeven, waaronder twee (en dus rood) voor Tony Vidmar. VERVOLG OP SPORT-BI zich in Zuidoost-Brabant, met vertakkingen naar Limburg, Gel derland en de regio's Baarle-Nas sau en Rijsbergen bij Breda. Bij de drie bedrijven aan het Groot Bedaf in Baarle-Nassau zijn zaterdag ongeveer 2000 var kens vernietigd. Een nachtmerrie voor de betrokken boeren: hun varkensstapels zijn naar alle waarschijnlijkheid volledig ge zond, maar ze hebben de pech naast een bedrijf te zijn gevestigd waar eerder vorige week var kenspest was geconstateerd. In Baarle-Nassau zijn nog zeven andere bedrijven 'verdacht' ver klaard. Zij hebben banden met het KI-station in Wanroy. Van daar uit is waarschijnlijk besmet sperma verspreid over vele var kensbedrijven in Nederland en België. Gevreesd wordt voor nog veel meer preventieve ruimingen in de pest-gebieden. In dat verband komt vandaag een groot aantal burgemeesters van getroffen ge meenten naar Baarle-Nassau voor crisisberaad. Gegrond Het bedrijf in Poortvliet op Tho len, dat 5500 varkens telt, is uit voorzorg van de buitenwereld af gesloten. Nader onderzoek moet uitmaken of het vermoeden van varkenspest gegrond is. Het zou het eerste geval van varkenspest zijn in Zeeland. Het bedrijf, dat nog maar kort bestaat, is eigendom van een gro te varkensmester uit Oost-Bra bant. Tholen telt nog zes andere varkensbedrijven van Oost-Bra bantse origine, die zich er tegen de zin van het gemeentebestuur hebben gevestigd. Voorzorg Het van varkenspest verdachte bedrijf bij Leiden is dit weekein de geruimd. Volgens een woord voerster van het ministerie van Landbouw vertoonden enkele beesten in hoge mate de ver schijnselen van varkenspest, waarna uit voorzorg is besloten alle 300 mestvarkens te doden. Op het bedrijf verbleven dieren die afkomstig waren uit de Bra bantse pestregio's. Van onze verslaggever Terneuzen - Wie in Zeeland een lapje landbouwgrond wil ko pen, moet daarvoor diep in de geldbuidel tasten. De grond is schaars, de vraag groot. De prijzen zijn daardoor de afgelopen jaren als een komeet omhoog geschoten. Afhankelijk van de regio gelden op dit moment prijzen van 48.000 tot 65.000 gulden per hectare. Het gaat dan om losse kavels. Wie een groter aaneengesloten blok wil of een geheel bedrijf, betaalt nog eens tien tot vijftien mille per hectare extra. Dit blijkt uit cij fers van de provincie over de ont wikkelingen op de grondmarkt in Zeeland en uit gegevens van het Bureau Beheer Landbouwgron den (BBL). „Het is de schaarste die de prijs opdrijft," zegt H. Zuidweg van het Grond-, pacht en taxatiebureau (Gropatax) in Goes. Van buiten Zeeland is er grote belangstelling voor land bouwgrond. Het gaat dan om met name varkens- en rundveehoude rijen die elders (Noord-Brabant, Utrecht) zijn uitgekocht. Maar ook akkerbouwers - bijvoorbeeld van het eiland Tiengemeten in het Haringvliet - vestigen zich in Zeeland. In 1992 'deed' een hec tare landbouwgrond nog een ge middelde prijs van 35.500 gulden. Deze prijs nadert nu een verdub beling. Overigens zijn er, zo geeft Zuidweg aan, per regio grote ver schillen. In Zeeland is Schou- wen-Duiveland qua prijsstelling koploper, gevolgd door achter eenvolgens Walcheren, Zuid-Be veland en Tholen/Sint Philips- land. VERVOLG OP 2EELAND-A5 (ADVERTENTIE) NuookmBteda school West-Brabant Scschoollaan 1 donderdag 17 april I 19.00 uur (start lezing) "er into: 026 - 351 63 79 GROOT NIEUWS! "crdt m»? tia90P'e'c'in9 Arnhem 'ingang van september 1997: ^CHOOL NEDERLAND ^LAnms„tefdam-Enschede ™n»-Rotterdam-Weert Sarajevo (afp/dpa/ap) - De Bosnische politie heeft afgelo pen weekeinde tijdens het be zoek van paus Johannes Paulus II aan Sarajevo een aanslag op zijn leven verijdeld. Zaterdag werden onder een brug langs de route die de paus zou afleggen mijnen en plastic explosieven gevonden. Wie de bommen heeft neergelegd is onbekend. De paus drong in Sarajevo aan op de noodzaak van vrede en vergeving en on derlinge verzoening. Hij riep op tot morele vernieuwing: „Nooit meer oorlog. Nooit meer haat en intolerantie." Jo hannes Paulus bezwoer de drie politieke leiders van Bosnië (de moslim Izetbegovic, de Kroaat Zubak en de Serviër Krajisnik) een duurzame vrede te con strueren. Hoogtepunt was een eucharistieviering in het Kose- vo-stadion, bijgewoond door 40.000 gelovigen. Het sneeuw de af en toe. De verkleumde paus maakte een verzwakte in druk. Hij is gisteravond weer vertrokken. Kinderen juichen de paus toe in het besneeuwde stadion van Sarajevo Met het noodgebouw van scholengemeenschap De Rede aan de Zuidlandstraat in Terneuzen is het definitief gedaan. Daar zorgde zaterdagmorgen vroeg de tweede brand binnen één week voor. Bij de eerste keer, vorige week, werd het grootste deel van het gebouw al is de as gelegd. Over de oorzaak is nog geen duidelijkheid. Het pand was niet meer als schoolgebouw in gebruik. OP ZEELAND - A5: Noodgebouw De Rede in de as. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Brussel - De seriemoordenaar die in de regio van het Belgische Mons actief is, heeft opnieuw enkele vuilniszakken met menselijke resten gedumpt. Een wandelaarster stuitte zaterdag op een voormalig mijnterrein bij het dorpje Havré op twee plastic zakken. Daarin zaten een stuk dijbeen, een voet en een hoofd. De macabere vondst komt drie weken nadat in Cuesmes en Mons al tien zakken werden aangetroffen langs de spoorlijn Brussel-Parijs. Daarin zaten zorgvuldig in stukken gezaagde lichaamsdelen van tenminste drie vrouwen, vermoedelijk tussen de 30 en 40 jaar oud. De vrouw die de vuilniszakken vond, ver klaarde tegenover de politie dat zij enkele dagen geleden een bestel wagen had zien stoppen, waarvan de bestuurder mogelijk de zakken zou hebben achtergelaten. Onderzoek heeft uitgewezen dat de resten toebehoren aan twee verschillende vrouwen, die al enige tijd terug om het leven moeten zijn gebracht. De seriemoordenaar speelt volgens in gewijden een kat-en-muisspel met de politie. Door nu een hoofd in een van de vuilniszakken te verstoppen, zou de moordenaar de onderzoe kers een stukje van de puzzel willen geven. Van onze redactie binnenland Breda - De beladen voetbalwed strijden PSV-Ajax in Eindhoven en Willem II-Feyenoord in Til burg zijn gistermiddag pro bleemloos verlopen. In Eindho ven hield de politie voor kleine vergrijpen 45 mensen aan, alle maal aanhangers van PSV. In Til burg zijn geen arrestaties ver richt. De politie had in beide ste den een politiemacht op de been van ruim 700 man. Daarmee wil de de politie voorkomen dat groe pen fans onderling slaags zouden raken. In Roosendaal was er zaterdaga vond geen enkel probleem bij de eerste-divisiewedstrijd RBC- ADO Den Haag. De politie had 60 man ingezet uit vrees dat Haagse hooligans de boel op stelten zouden komen zetten. Zagreb (afp/rtr/dpa) - De inwo ners van Oost-Slavonië kunnen ook vandaag hun stem uitbren gen. De VN-bestuurder voor het gebied, Jacques Klein, besloot daar gistermidag toe in verband met de chaos bij de parlements- en gemeenteraadsverkiezingen in de Oost-Kroatische streek, die door de Serviërs wordt beheerst. In de rest van Kroatië sloten de stembussen gisteravond. Over de uitslag is nog niets bekend. De chaos dreigt de toch al moei zame verzoening tussen Kroaten en Serviërs in Oost-Slavonië nog meer te belemmeren. Volgens het akkoord van Dayton komt het ge bied nog deze zomer weer in han den van Kroatië. De Serviërs ver overden Oost-Slavonië eind 1991. Nadat was gebleken dat 70 van de 171 stemlokalen verscheidene uren te laat open waren gegaan en op veel plaatsen geen of onvol ledige lijsten van kiezers aanwe zig waren, besloot Klein de stem lokalen ook vandaag open te hou den. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: O een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1