Angola krijgt een nationale regering Succes VN in Oost-Slavonië is afhankelijk van Tudjman Kabila roept alle buitenlanders op Kinshasa te verlaten Internationale troepen arriveren in Albanië Noodkreet over armoede in joodse wijk Antwerpen commentaar I Uitkomst van Mykonos-zaak dwingt Europa beleid te herzien DESTEM BUITENLAND A5 NIEUWS op tocht onverantwoord' feld bijkrjjgen narine rug toe terug Na 20 jaar einde burgeroorlog BUITENLAND KORT Belgische para's gearresteerd Eerste Rwandezen per vliegtuig naar huis Akkoord Moldavië en Trans-Dnjestrië China verontwaardigd over VN-resolutie Servische onderminister vermoord Palestijnse politie grijpt in bij rellen 12 APRIL 1997 a4 I I I I I ZATERDAG 12 APRIL 1997 hrijft de evangelist Lucas en zelfs isaties kiezen deze gedachte als lederlandse bonden hebben niet leden, zij voelen ook een verant- i dus de winsten van het bedrijfs- en zijn de looneisen gematigd en jft dat voorlopig zo. de top van het bedrijfsleven be- kvloer begint zich daarom af te nde niveaus een zo verschillende jere managers een vorstelijke bo- sker niet uitsluitend het manage- er redding van het wereldconcern waalf Nederlandse bedrijven hun ilden per jaar, in 1995 waren dat i, medeverantwoordelijk voor het de ogen van het concern niet vol- dbedrijf, kende zichzelf zoveel I bovenop zijn salaris van 2,5 mil- >n incasseren. id moet worden en wel op markt- rnemers zouden zich anders niet bedrijfsleven. Een vreemd verhaal, n verdwijnt niet in de zakken van let zijn de doorgaans al enige tijd en die het grote graaien beoefe- maar hun positie dicht bij de kas i vingers in de suikerpot te zitten, lustriëlen wisten ook vroeger zich- kantoor of conferentiecentrum in ijzen het. Maar in die tijd matigde eleerd. Nu opnieuw en PvdA-frac- groot gelijk dat hij de Nederlandse oezie is geen goede, maar wel een icht. Als de top van het Nederland en, mag van de vakbeweging ge en. jvaKabo maakt zich grote zor- rkgelegenheid bij de Informa- tuurder W. Moorlag betekent er driehonderd van de twaalf- aan. De IB-Groep wil de auto- en wil ook privatiseren. Dat idelige gevolgen hebben voor de eeft gisteren een dringend be- n Justitie gedaan vluchtelingen De vluchtelingenorganisatie tten naar landen waar op grote ;eschonden. Vluchtelingenwerk de Duitse rechter over de be- bij vormen van staatsterroris- iveelste bevestiging van haar vi- nds 1995 al protesteertKluchte- •n van Iraniërs. nugy": het voortgezet onderwijs kan er compensatie voor een financië- _r de nieuwe manier waarop de ijkt uit een brief die staatssecre- ren aan de Tweede Kamer heeft cholen vrezen dat zij docenten ,nd verloren twee scholen echter Netelenbos had voor het school- ling ingesteld. Die zal zij met één oorwaarden kunnen scholen een ontslagen te voorkomen. ilarine kampt met een tekort aan ;e officieren kiezen bij nader in- even. Voorzitter T. Steenbeek van irine-officieren bevestigt dat een imdat er een tekort is aan gespe ten twee jaar stapten tachtig jon- in andere baan kiezen wegens het ie werkdruk. en pas op de plaats bij de deelna- rtorlQ dWhria 7.ii wacht met d( IS up uc pictats uij gade Shirbrig. Zij wacht met de sdums of understanding' tot meer ben aangesloten. Dat schrijft mi- n brief, die gisteren bij de Tweede m CDA, WD en GPV hadden in eten niet veel te voelen voor deel- irbij maar een beperkt aantal lan gende stap, het ondertekenen van mg voor de oprichting van een ge ;n stuurgroep. Door Theo Hoeymakers Breda - Ali Fallahian is geen aima bel man. Ooit, in de dagen nadat de ayatollahs de macht in Teheran hadden overgenomen, stroopte hij als 'hanging judge' het Iraanse plat teland af, op zoek naar 'geloofsver- zakers' en 'godslasteraars'. Hen wachtte de strop of de kogel, nadat pallahian ze in een supersnelrecht- procedure schuldig had bevonden. Nu is de voormalige rechter in het Iran van de ayatollah Khamenei mi nister van Veiligheidszaken. Het is blijkbaar kwaad kersen eten met deze bewindsman, zo ondervonden op de avond van de zeventiende september 1992 vier Iraanse Koerden, aan de dis in het Berlijnse Mykonos-restaurant. Vijf mannen betraden het etablissement en maaiden de Koerden neer. De arm van Teheran reikt ver. Het was niet de eer ste keer dat Iraanse dissidenten in West-Europa het slachtoffer werden van het bewind in Teheran. Maar in dit geval zou het bloedbad aanzienlijk gro tere consequenties krijgen. De moordenaars, een Iraniër en vier Li- banezen, werden aangehouden en al snel achtte de Duitse justitie voldoende gronden aanwezig om een arrestatiebe vel uit te vaardigen tegen Ali Fallahian, de opdrachtgever. Maar daar bleef het niet bij. Afgelopen november beschul digde de openbare aanklager in Berlijn de twee machtigste mannen in Iran - geestelijk leider Khamenei en president Rafsanjani - er van persoonlijk de hand in de aanslag te hebben gehad. Nu heeft de rechtbank in Berlijn die betrokken heid bevestigd. De beschuldiging leidde destijds tot een belegering van de Duitse ambassade in Teheran en van een nauwelijks verhuld dreigement dat Duitse aanklagers en rechters een Fatwah - een islamitisch doodvonnis - te wachten kon staan, als ze bij hun 'belediging van de vertegen woordiger van de Profeet' zouden blij ven. Voor de Europese Unie en met na me voor de Duitse minister van Buiten landse Zaken, Klaus Kinkel, zijn de druiven zuur. In 1992 kreeg Kinkel op de EU-top in Edinburgh zijn Europese partners mee voor een Iran-freundlicher beleid. Om de zogenaamd gematigden in Teheran - met name president Raf sanjani - te steunen koos Europa voor de 'kritische dialoog'. Contacten met Iran dienden te verbeteren, een nobel streven waaraan het feit dat met name Duitsland en Frankrijk belangrijke handelspartners van Iran zijn niet vreemd geweest zal zijn. Overigens valt over dat gematigde van Rafsanjani sterk te redetwisten, zoals menig Iraans dissident zal kunnen beamen. Het Europese beleid was tegen het zere been van Washington, dat Teheran be schouwde als hét broeinest van het in ternationale terrorisme. Voor westerse veiligheidsdiensten was immers al lang klip en klaar dat terreurcampagnes in Europa - een serie aanslagen en liqui daties - werden geregisseerd vanaf de derde verdieping van de Iraanse ambas sade in Bonn. De Amerikanen eisten daarom sancties tegen en een volledige isolatie van het bewind in Teheran. Europa meende dat zoiets vooral de Iraanse bevolking zou treffen en Iran over zou leveren aan Moskou. De voorstanders van de 'kriti sche dialoog' werden bovendien niet moe te verklaren dat Rafsanjani wel licht een schurk was, maar verre te pre fereren viel boven de werkelijke die hards in Teheran; parlementsvoorzitter Nateq Nouri, bijvoorbeeld, de waar schijnlijke volgende president. En die oproepen tot een fatwah tegen de Duit se justitie zouden slechts kreten zijn voor binnenlands politiek gebruik. Sal man Rushdie - schrijver te Groot-Brit- tannië - weet overigens wel beter. Nu is dat Europese beleid een fiasco ge bleken en heeft de EU een politieke draai van jewelste moeten maken. Luanda/Bailundo (afp/anp/dpa) - Na bijna 20 jaarburgeroor- log is gisteren in Angola een regering van nationale eenheid aangetreden. In het kabinet hebben vertegenwoordigers van de guerrillabeweging Unita en van de regeringspartij MPLA onder president Dos Santos zitting. Dit meldde de Portugese radio. De pas na veel vertraging tot I stand gekomen regering werd tijdens een plechtigheid in aan wezigheid van een tiental staats- hoofden en regeringsleiders in de hoofdstad Luanda geïnstal leerd. President Dos Santos j woonde de plechtigheid bij, maar zijn grote rivaal, Unita- leider Savimbi, liet verstek gaan. Als eregasten waren de presi denten van Portugal en Zuid- Afrika, Jorge Sampaio en Nelson Mandela, aanwezig. President José Eduardo dos San tos maakte de samenstelling van j de nieuwe ploeg donderdag be kend, Vier ministers en zeven onderministers komen uit de rangen van de Nationale Unie voor de Totale Onafhankelijk- I heid van Angola (Unita). De rest Verenigde Naties, die zesdui zend blauwhelmen in het land hebben om op de uitvoering van de akkoorden toe te zien. Die worden evenwel niet nage leefd. Beide partijen hebben hun legermacht en wapens behouden en leveren alleen kapot wapen tuig in. De meeste 'gedemobili seerde' Unita-rebellen zijn piep jong of gewond. De VN beginnen met de terugtrekking van hun blauwhelmen ondanks deze te genslagen en de aanhoudende tweedeling van het land. Er zijn in wezen twee regimes in Angola: 'het Angola van de olie' van de MPLA aan de kust en 'het diamantrijk' van Unita in het binnenland, dat 70 procent van het landoppervlakte '^beslaat. Beide regimes bevechtwelkaar snog steeds, zij het indirect in van de regering blijft zoals die jl Zftffë.- was. Unita is met Dos Santos' De MPLA stuurt wapens naar rebellenleider Laurent-Désrié Kabila en de Unita heeft solda ten bij het Zaïrese leger. Olie en diamant waren de delf stoffen waarmee beide partijen hun slepende strijd bekostigden. Een overeenkomst over de ver deling van deze rijdommen zou volgens waarnemers de vrede pas echt mogelijk maken. De MPLA heeft al een eerste stap gezet en de Unita toegestaan een eigen legale diamantmijnmaat schappij op te zetten. FOTO REUTER Albanese kinderen salueren voor Italiaanse mariniers, die gisteren in de havenstad Dürres arriveerden. regering van het Volksbevrij dingsleger van Angola (MPLA) I vanaf de onafhankelijkheid in 1915 negentien jaar lang in oor log geweest. De nieuwe ploeg moet de nog 's bestaande tegenstellingen l wegnemen tussen de voorheen links-nationalistische MPLA en I devoorheen pro-Westerse Unita. I t'nita-leider Jonas Savimbi gisteren niet naar de plechtigheid. Hij vreesde voor zijn veiligheid in het aan de kust i Luanda en blijft in zijn j f|gen hoofdstad Bailundo, in het bmnenland. Over zijn positie is een lange pe- I "ode van touwtrekken vooraf ogaan. Afgelopen week kreeg ij een speciale status als tweede Ian 'n het land: de officiële op- I Positieleider, met recht op regel- a'ige consultatie met de presi- I «ent en een 'ambtswoning' in Dürres (afp/rtr) - De eerste sol daten van de multinationale troe penmacht voor Albanië zijn gis terochtend gearriveerd in Tirana en de havenstad Dürres. Naast de tientallen Italianen zijn volgens Italiaanse media inmiddels ook de eerste soldaten uit andere lan den op weg naar Albanië. De in ternationale hulpoperatie heet Alba, het Italiaanse woord voor Dageraad. De Italiaanse voor hoede bestaat uit een groep ver kenners onder begeleiding van een aantal elite-marinierstroepen en een detachement parachutis ten. De eenheden gaan het ge bied in Dürres inspecteren waar de meeste militairen van de inter nationale troepenmacht zullen aanlanden. Ze gaan tevens de weg verkennen van Dürres naar de hoofdstad Tirana. In totaal zullen 6.000 buitenland se soldaten vanaf maandag bij de hulpverlening in Albanië worden ingezet. Naast Italië leveren Oos tenrijk, Denemarken, Frankrijk, Spanje, Griekenland, Turkije en Roemenië soldaten. Na een aantal betrekkelijk rusti ge dagen laaide het geweld in Al banië overigens weer op. In de Noord-Albanese stad Skhodër werd donderdagavond een poli tieagent doodgeschoten bij een aanval van een gewapende bende op het lokale politiestation. In de Zuid-Albanese stad Përmet vielen een dode en twee gewon den toen rebellen een opslagde pot overvielen. In Vlorë, ook in Zuid-Albanië, vernielden gewa pende mannen het elektrisch sys teem van het pompstation dat zorgt voor de watervoorziening in de stad. Sinds het begin van de opstand in Albanië zijn zeker tweehonderd doden en zevenhon derd gewonden gevallen. De Albanese regering maakt in- nieuwe regering is na veel vertragingen gevormd op basis v® de vredesakkoorden van L De formele vrede werd ge- ra onder auspiciën van de Antwerpen (anp) - De joodse ge meenschap in Antwerpen heeft steeds meer te kampen met bittere armoede. De hulporganisatie Cen traal Beheer voor Joodse Weldadig heid en Maatschappelijk Hulpbe toon deed gisteren een dringende op roep aan joodse ondernemers om meer geld te geven voor steun aan nooddruftige families. De organisatie zelf kampt door de aan houdende werkloosheid en crisis in de Antwerpse diamantsector met zware schulden. In het Belgisch-Israëlitisch Weekblad stelde voorzitter Henig Apfel- baum van Centraal Beheer gisteren dat de crisis 'heviger is dan ooit tevoren'. „De sector diamant, waarin een over groot deel van onze gemeenschap bedrij vig is of was, behoort tot de zwaarst ge troffen sectors in ons land. Daardoor komen in Antwerpen vooral joodse families in ernstige problemen: geen werk, geen inkomen en dikwijls ook geen vooruitzichten op ander werk," aldus Apfelbaum. De diamantwijk bij het Antwerpse cen traal station kent een zeer grote joodse gemeenschap. In deze normaal gesloten wereld bestaat de onderlinge verplich ting elkaar te helpen in tijden van ern stige nood. De diamantsector in Antwerpen werd eind vorig jaar extra zwaar getroffen door het faillissement van de zakenbank Max Fischer. Veei joodse diamanthan delaren hadden hun vermogen bij deze bank ondergebracht. Begin dit jaar raakte Max Fischer zijn bankvergunning kwijt als gevolg van grootschalige fraude door de directie. Daarbij werden tientallen miljoenen guldens verduisterd. relatief kort in de Kamer zitten, maar om diverse redenen weinig kans op een nieuwe termijn ma ken. Kamerleden als drs. J. bor uit Deventer bijvoorbeeia Gabor was staatssecretaris op j Landbouw in het derde kabmet- Lubbers. Hij zit sinds 1994 m de Kamer, maar heeft slechte p pieren voor een nieuwe teinnj Ook voor 'Ozze' René van der Linden uit Nuth staan desterren niet echt goed. Hij was staatsse cretaris op Buitenlandse in het tweede kabinet-Lu en zit sinds 1988 in de Kamer Van der Linden is zeer populair in Limburg maar steeds in het niet-Limburgse deel Tolot Yvonne van R°°J Den Haag, staatssecretaris E nomische Zaken tijdens het <1 de kabinet-Lubbers. Zij zft 1994 in de Tweede Kamer, maakt nog steeds kansTj£urg. burgemeesterschap van Tiiou g In de fractie is ze door haar openlijke oppositie teëe .t_ langs afgetreden fractievoo® ter Heerma niet echt pop Een eventuele benoeming burg zou voor Heige s en ee_ groot deel van de fractie komst zijn. °oor Erwin Tuil jukovar - 'Dresden aan de ü°nau', zo noemde een Fran- journalist Vukovar na het «gin 1991. Gedurende drie banden regende het dage- vijfduizend bommen, fanaten en mortieren. Geen touw bleef onbeschadigd. ®ds de val van Vukovar is e' Kroatische Oost-Siavonië ervisch. Tot 15 juli aan bande, dan wordt het be- uur door de Verenigde Na- es overgedragen aan de re- rang in Zagreb. De lokale ■toezingen van dit week- »aared?nneen St3£ °P W^g 1 ae overdracht aan de De»atische regering. eenh 'e c'an ontstaat is heid10n Van an§st en onzeker ste I°0r C'e overwegend Servi- 95. v°iking van het gebied ka v V°°r 'len Itepublika Srps- "ord a 3 ^eet' Servi®rs 0® dan van meerderheid in Wt n'ë een ™nderheid in Se Vo°r Serviërs geen aan- jaat,m vooruitzicht, want vier het ian® ze elkaar naar |eid eve'1. gestaan, terwijl hun s diepgewortelde haatge voelens oprakelden. De VN-missie, UNTAES, reali seert zich dat verkiezingen de angst niet wegnemen en ook geen vertrouwen herstellen. De groot ste VN-nachtmerrie is dan ook een exodus van de ruim 60.000 getraumatiseerde Serviërs die daarvoor al uit andere delen van Kroatië waren verdreven. Als de regering in Zagreb kwaad wil, dan zullen ze de vluchtelingen- vergaarbak Oost-Slavonië verla ten, gevolgd door de Serviërs die er al voor 1991 woonden. De laatste maanden zijn er al hon derden gevlucht en de angst voor een Kroatische bijltjesdag zit er goed in. Mocht het zover komen dan wordt de etnische zuivering van Kroatië, onder toeziend oog van de internationale gemeenschap, een feit. Want de Serviërs zijn nergens welkom. Milosevic wil ze niet en de Republika Srpska van de Bosnische Serviërs biedt geen alternatief. De VN zit in dat geval met een volgend Joegosla- vië-fiasco. Voorlopig houden de VN hoop. Wie het initiatief indertijd be dacht heeft, blijft op het UN- TAES-hoofdkwartier in Vuko var in het midden. Belangrijk is dat de vorig jaar opgezette Tran sitional Police Force (TPF) een bijdrage levert aan het kweken van wederzijds vertrouwen. De TPF bestaat uit zo'n tweedui zend Kroaten en Serviërs. Het is een onderdeel van psychologi sche demilitarisering, zegt Philip Arnold, woordvoerder van de UNTAES. „De Serviërs zijn geestelijk nog bezig met oorlog voeren. Voor hen is de regering in Zagreb nog steeds de vijand en zijn alle Kroaten anti-Servisch." De TPF-patrouilles zijn altijd gemengd en om problemen met karakteristieke namen te voor komen, zijn de identiteitskaarten voorzien van een nummer. Ook het commando is gemengd. De salarissen worden betaald door de Kroatische regering, terwijl Westerse donorlanden bijko mende kosten dragen. Logistieke ondersteuning komt van politie officieren van VN-lidstaten. Ondanks de aanvankelijke weer zin en onwil van zowel Servische als Kroatische zijde om samen te werken, lijkt er inmiddels een werkbare situatie te zijn ont staan. „In het begin heb ik ze bij na letterlijk met hun koppen te gen elkaar moeten slaan," zegt een Ierse politie-officier. „Zelfs het geringste oogcontact werd vermeden." TPF-agenten Damir Haluska en Vitomir Jovkovic praten intus sen over de oorlog hoewel het een delicaat onderwerp blijft. De Serviër Jovkovic woont1 sinds zijn geboorte in Oost-Slavonië. „Dan krijg je vragen over wat je deed tijdens de oorlog." Soms heeft hij het idee dat hij door Kroatische collega's wordt ge zien als een oorlogsmisdadiger. De Kroaat Haluska vermoedt op zijn beurt dat Servische collega's bloed aan zijn handen verden ken. Maar tot hun eigen verbazing hebben ze ontdekt dat ze kunnen samenwerken. Jovkovic vond het vernederend toen hij ontdekte dat hij het kon vinden met Kroa ten na de oorlog. Ze hebben een leefbare consensus gevonden in de gedachte dat ze allebei het slachtoffer zijn van nationalis me. De Verenigde Naties beschou wen de TPF in Oost-Slavonië als een succesverhaal in wording. Toch klinkt binnen de VN-missie ter plaatse scepsis. „Ze hebben elkaar niet vermoord of ge wurgd," zegt een Amerikaanse politie-officier. „In die zin is de TPF een succes. Maar in Oslo of Cleveland is deze politiemacht een regelrechte ramp." De kritiek geldt vooral het ver mogen en de wil om op te treden bij rellen of demonstraties. Zo kon op tweede paasdag in Vuko var een bus met Kroatische poli tici door Serviërs worden ver nield. De TPF keek lange tijd werkeloos toe. Pas toen het echt uit de klauwen dreigde te lopen, werd er een beschermend cordon gevormd. De politici werden met pantserwagens afgevoerd. De Servische en Kroatische propa ganda smulde van het voorval en wroette weer in nationalistisch vuur. Haluska en Jovkovic had den het vroeger geloofd, maar deden de berichtgeving nu af als leugens. VN-politie-officieren wijten het TPF-optreden aan de korte poli- tie-opleiding, maar vooral aan het dilemma tussen loyaliteit aan collega's of aan eigen volk. „Ze leven uiteindelijk toch in hun ei gen omgeving die jarenlang ge conditioneerd is door propagan da. Maar als ik er geen vertrou wen in zou hebben, zat ik allang thuis." Ondanks alle kritiek, heeft een project als het TPF een positieve uitwerking op de bevolking. Vol gens de UNHCR, de vluchtenlin- genorganisatie van de VN, wil een meerderheid van de Serviërs blijven en de Kroatische natio naliteit aannemen. Cruciaal is echter wat het gedrag van de Kroatische regering zal zijn na 15 juli. Serviërs zijn voor al bang voor wraak. Daarom worden wapens en munitie be waard ondanks pogingen van de VN ze op te kopen. Daarnaast bestaat er angst voor discrimina tie. Zo krijgen Kroatische TPF- agenten drie keer zoveel betaald als Serviërs voor hetzelfde werk. „Maar als er gediscrimineerd gaat worden, gebeurt dat slinks," aldus een VN-medewer- ker. „Geld maakt niet zoveel uit, aantasting van de trots komt veel harder aan en is moeilijker aan te tonen." Daarnaast bestaat er bij Serviërs en VN scepsis over de woorden en daden van president Tudj man. „Hij heeft meerdere malen laten blijken maling te hebben aan de VN-missie", stelt een VN- er. „Na het mandaat blijven er alleen nog waarnemers en daar veegt hij zijn gat mee af. Nie mand die dan nog zijn Oost-Sla vonië afneemt." Nairobi/Den Haag (dpa/anp) - Rebellenleider Laurent-Desiré Kabila heeft gisteren alle buitenlanders opgeroepen de Zaïrese hoofdstad Kinshasa te verlaten. Op de radiozender Stem van het Volk liet Kabila weten dat zijn organisatie, de ADFL, de veiligheid van de buitenlanders niet kan garanderen. De Zaïrese president Mobutu heeft vooralsnog geen gehoor ge geven aan een oproep van Kabila, die hem donderdag had gesom meerd binnen drie dagen af te treden en de macht over te dra gen aan de rebellen. In een reac tie gisteren op het ultimatum ver klaarde de onlangs door Mobutu aangestelde premier, de militair Lukulia Bolongo, dat de presi dent alleen aftreedt als hij de ver kiezingen verliest. Zuid-Afrika is overigens bereid de Zaïrese president, indien no dig, asiel te verlenen. Dit bleek uit uitlatingen van vice-president Thabo Mbeki tijdens zijn bezoek aan Washington. Mbeki zei dat Zuid-Afrika op een verzoek van Mobutu 'niet negatief' zou reage ren. Frankrijk, dat Mobutu lang heeft gesteund, heeft hem gisteren aan gespoord om besprekingen met Kabila te openen, „Zo'n bespre king kan een vreedzame oplos sing bieden voor een democrati sche overgang," aldus Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De nieuwe Zaïrese premier gene raal Likulia Bolongo presenteer de gisteren zijn regering voor na tionale redding. Het nieuwe ka binet bestaat uit 28 leden. Gisteren werd bekend dat leden van de speciale presidentiële een heid DSP eerder deze week vier buitenlandse journalisten - drie Britten en een Belgische freelan cer - en hun tolk in de Zaïrese stad Lubumbashi in elkaar gesla gen en met de dood hebben be dreigd. Na enkele uren mochten de journalisten en de vertaler vertrekken. Het Nederlands mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag raadt Nederlanders al sinds 21 maart in uitzendingen van de Wereldomroep aan Zaïre te verlaten. Op dit moment ver blijven er naar schatting van het ministerie nog 70 a 80 Nederlan ders in Kinshasa. tussen aanstalten om de samenle ving na twee maanden van ge weld weer te normaliseren. Gis teren werd bekendgemaakt dat middelbare scholen en universi teiten deze maand hun deuren weer openen. Wel zijn veel onder wijsinstellingen geplunderd en zwaar beschadigd. Ook werd gisteren de censuur op de pers weer wat verder opgehe ven. Voor het eerst sinds begin maart waren de dagbladen Alba nia en Rilindja weer vrij verkrijg baar. Eerder in de week werd het verschijningsverbod op twee an dere bladen al opgeheven. Brussel - Twee Belgische para's zijn aangehouden na beschuldi gingen over het folteren van kinderen tijdens een vredesmissie in Somalië in oktober 1993. Dit heeft het auditoraat-generaal bij het militair gerechtshof in Brussel gisteren bekendgemaakt. Het gerechtshof startte begin deze maand een nieuw onderzoek naar mishandeling door Belgische commando's naar aanleiding van anonieme getuigenissen in de krant Het Laatste Nieuws. Het dagblad publiceerde foto's waarop twee onherkenbaar gemaak te militairen een jongetje jonasten boven een vuur. Een ex-com mando verklaarde tegenover de krant dat verscheidene para's uit verveling de jonge Somaliër minutenlang hadden geroosterd. Ook werd een kind in een container opgesloten. Toen deze twee dagen later werd geopend bleek het kind te zijn overleden. Goma - De Verenigde Naties hebben gisteren in Zaïre een eerste groep vluchtelingen per vliegtuig naar huis teruggebracht. Een groep van 200 Zaïrezen, onder wie vrouwen en baby's, werd van de stad Kisangani naar het 500 kilometer zuidoostelijker gelegen Goma gevlogen. Het ging om een proefvlucht in voorbereiding op de repatriëring door de lucht van tienduizenden Hutu-vluchte- lingen vanuit Oost-Zaïre naar Rwanda. In het Oost-Zaïrese Ki sangani bevinden zicji zo'n 40.000 Zaïrezen die voor de recente strijd in'het land öp de vlucht zijn geslagen. «yru Chisinau - In Moldavië'is één doorbraak Bereikt in Het geschil" met de afvallige regio Trans-Dnjestrië. Dat heeft de Russische minister van buitenlandse zaken Jevgeni Primakov gisteren be kendgemaakt na afloop van onderhandelingen die de hele nacht hadden geduurd. Primakov zei dat leiders van Moldavië en Trans-Dnjestrië overeen waren gekomen op 15 mei in Moskou een memorandum te tekenen waarin zij beloven hun conflict vreedzaam op te lossen. Trans-Dnjestrië, een strook gebied in het oosten van Moldavië waar vooral etnische Slaven wonen, heeft zich in 1990 van Moldavië afgescheiden uit vrees dat de net zelf standig geworden republiek zou besluiten zich bij het buurland Roemenië aan te sluiten. Tweederde van de 4,3 miljoen inwoners van Moldavië zijn etnische Roemenen. Primakov zei dat de 5.000 man troepen die Rusland in Trans-Dnjestrie heeft gestationeerd op grond van de overeenkomst zullen worden teruggetrokken. Over de relatie die de twee gebieden binnen de republiek Molda vië zullen krijgen moet nog nader worden onderhandeld. Beijing - China heeft gisteren kwaad en verontwaardigd gerea geerd op het indienen bij de VN-Mensenrechtencommissie, don derdag, van een resolutie waarin het Chinese mensenrechtenbe- leid wordt bekritiseerd. De resolutie werd ingediend door een door Denemarken aangevoerde groep Europese landen en de Verenigde Staten. In een verklaring van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heette de resolutie een anti-China motie die door de betrokken landen werd ingediend ondanks de op rechte pogingen van Beijing om de mensenrechten van zijn be volking te bevorderen en te beschermen. Zoals gebruikelijk werd er op gewezen dat een dergelijke resolutie een inmenging bete kent in de binnenlandse aangelegenheden van China. Belgrado - De Servische onder minister van Binnenlandse Za ken en hoofd van de politie, Ra dovan Stojicic (foto), is gisteren vermoord. De Servische politie is een grootscheeps onderzoek be gonnen. Stojicic (46) werd kort na middernacht met een machi nepistool neergeschoten in een restaurant in Belgrado. De be windsman, die in het gezelschap van zijn zoon en een vriend was, overleed ter plaatse. Stojicic, bij genaamd Badza (de harde), was een gevreesde en omstreden poli ticus. Als hoofd van de politie was hij een belangrijk mikpunt van de oppositie. Stojicic was ja renlang een naaste medewerker en vertrouweling van Milosevic. Hij was zeer betrokken bij de voorbereiding van de oorlog in Joe goslavië en het leveren van wapens aan Serviërs in Kroatië en Bosnië. Hebron - Palestijnse politiemensen en Israëlische soldaten heb ben gisteren in Hebron op de Westoever rellen in de kiem weten te smoren. Palestijnse politieagenten achtervolgden een groep jongeren die stenen naar Israëlische soldaten gooiden. De politie vormde een buffer tussen de betogers en de Israëlische sector in de stad en leken hun best te doen verdere escalaties van het ge weld te voorkomen. De Israëlische legerradio meldde dat de Amerikaanse bemidde laar Dennis Ross van plan is naar het Midden-Oosten af te rei zen. Ook gisteren in Hebron voltrok zich een protestactie van zo'n 20 buitenlandse, Palestijnse en Israëlische journalisten. Met een sitdownstaking protesteerden ze tegen aanvallen door ste- nengooidende Palestijnen op media-vertegenwoordigers. Hun protest richtte zich tegen een politiechef die de Palestijnen had opgezet tegen journalisten door hen collaborateurs van Israël te

de Stem | 1997 | | pagina 5