Lesgeld in termijnen te betalen Angoj een n reger Strafrechtelijk onderzoek naar aftreden wethouder Ede Succes Zandstormen in Groningen en Drenthe Sorgdrager naar VS voor Euro-aanpak Vermiste kinderen Steeds meer boeren ontzien weidevogels 'Toegang tot privégegevens bemoeilijken' Tilburgse CDA-leider bedreigd met oog op opvolging van Brokx Spitsroeden lopen op C D A-partij bureau Uitkom Slezingen van dit v öaaredljn 66n stap op CDA wil opheldering over veiligheidsagenten Israël DE STEM BINNENLAND I DESTEM Per 1 augustus 1998 DESTEM COMMENTAAR Loon naar werken NIEUWS 300 banen bij IB-Groep op tocht 'Uitzettingen naar Iran onverantwoord' Scholen kunnen tp^ geld bijkrijgen Jonge offieren keren marine rug toe Voorhoeve neemt gas terug Na 20 jaar ei i i li ZATERDAG 12 APRIL 1997 Ede (anp) - Burgemeester en wethou ders van Ede hebben de hoofdofficier van justitie in Arnhem gisteren om een onderzoek gevraagd naar de ach tergronden van het aftreden van de Edese wethouder B. van de Wetering. Het aftreden van de ex-wethouder heeft in Ede tot een politieke rel ge leid waarin ook burgemeester W. Blanken van de gemeente betrokken is. Blanken zou ongeoorloofde druk op de wethouder uitgeoefend hebben. Van de Wetering trad drie weken geleden onverwacht af. Later bleek dat een plaat selijke aannemer hem beschuldigde van het eisen van steekpenningen. De be stuurder, die onder andere bouwen in zijn portefeuille had, zou van de aannemer geld gevraagd hebben in ruil voor goed keuring van een nieuwbouwplan. Van de Wetering ontkent. De aannemer stapte met het verhaal naar een andere wethouder in het Edese colle ge. Die lichtte de burgemeester in. Vol gens Van de Wetering eiste Blanken in een persoonlijk gesprek dat hij onmiddel lijk het veld zou ruimen. „Het kon geen uitstel lijden. Ik zou een weekje met va kantie gaan, maar ik moest direct mijn af treden aankondigen," aldus de ex-wet- houder. De Edese burgemeester schreef gisteren in een brief aan de fractievoorzitters van de raad dat er geen sprake is geweest van politieke druk. „Het was eerder anders om: het college was overrompeld toen Van de Wetering te kennen gaf op staan de voet af te treden." Staande de vergade ring besloot het college onder druk van de ex-wethouder om 'vertrek om persoonlij ke redenen' als officiële verklaring te ac cepteren. Volgens het college is een strafrechtelijk onderzoek de enige manier om duidelijk heid in de kwestie te krijgen. Dan moet blijken of de wethouder inderdaad steek penningen gevraagd heeft. „Zorgvuldig- Met deze voorstellen van minister Ritzen (Onderwijs) is het kabinet gisteren akkoord gegaan. De be windsman wil een gespreide beta ling in drie termijnen mogelijk maken. Voor de lagere inkomens groepen, die voor een tegemoetko- mimg in de studiekosten in aan merking komen, wordt het lesgeld automatisch verrekend met de te gemoetkoming. Voor deze groep is gespreide betaling dus niet nodig, aldus het kabinet. Van de 325.000 scholieren die geen lesgeldcompensatie ontvan gen via de Wet studiefinanciering of de Wet tegemoetkoming studie kosten, gaan er naar verwachting 195.000 gebruik maken van de ge- In het kader het Europese voor zitterschap van de Europese Unie neemt zij maandag pools hoogte bij het National Centre for Missing and Exploited Children (NCMEC) in Arlington. De in 1984 opgerichte particu liere organisatie helpt de politie bij het zoeken naar verdwenen kinderen. De organisatie registreert ver missingen, zorgt voor een snelle verpreiding van foto's en geeft ook voorlichting over de manier waarop ontvoering en misbruik van kinderen kan worden tegen gegaan. Voorts heeft Sorgdrager een ontmoeting met haar Ameri kaanse ambtgenoot Reno voor een gesprek over nauwere sa menwerking tussen Europa en de VS in de bestrijding van ge organiseerde misdaad en cyber crime. Het gaat bij dat laatste om de grensoverschrijdende as pecten van criminele handelin- Van onze Haagse redactie Den Haag - De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil van de ministers Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Van Mierlo (Bui tenlandse Zaken) opheldering over de veiligheidscontroles van de Israëlische veiligheidsdienst tijdens het bezoek van de Israë lische premier Netanyahu aan Nederland. CDA-Kamerlid Verhagen vindt dat de ministers maatregelen moeten nemen om te voorkomen dat bij toekomstige bezoeken van hoogwaar digheidsbekleders een buitenlandse veiligheidsdienst in Nederland het heft in handen neemt. Verhagen reageert op berichtgeving over de veiligheidscontroles op het Binnenhof donderdag, waarbij ambtenaren en de Nederlandse pers werden gefouilleerd door Israëlische veiligheidsmensen. Ook pre mier Kok kwam in aanvaring met de Israëlische veiligheidsmensen. Volgens een woordvoerder van de premier hadden de Israëli's hem te verstaan gegeven om het Torentje via de fietsenkelder binnen te gaan. Kok heeft dat geweigerd en is gewoon naar binnen gegaan, aldus de woordvoerder. De premier zelf liet het er gisteravond bij dat hij 'niet veel gemerkt' heeft van de veiligheidscontroles. Verhagen wil van Dijkstal en Van Mierlo weten of de Israëli's het recht hadden om op Nederlands grondgebied controles uit te voeren en of ze gewapend waren. Ook vraagt hij zich af waarom de controle niet door Nederlanders werd gedaan. „Zijn de Nederlandse beveili gingsautoriteiten niet in staat om op adequate wijze veiligheids- en persoonscontrole op Nederlands grondgebied uit te voeren?", aldus het Kamerlid in zijn schriftelijke vragen aan de twee bewindslieden. Het optreden van de Israëlische veiligheidsmensen had donderdag avond al tot verwondering geleid bij de WD. Het WD-kamerlid Weisglas had veel begrip voor de strenge veiligheidsmaatregelen, maar vond het toch wel vreemd dat Israëli's op Nederlands grondge bied Nederlanders fouilleren. Den Haag (anp) - Per 1 augustus 1998 wordt het mogelijk les geld voor scholieren van 16 jaar en ouder gespreid te betalen. Tegelijkertijd gaan ook leerlingen in het voorgezet onderwijs en middelbaar beroepsonderwijs die na 1 augustus 16 jaar wor den, over een deel van het schooljaar lesgeld betalen. spreide betaling. De introductie van dit systeem kost eenmalig 142 miljoen gulden. Volgens het andere voorstel gaan leerlingen lesgeld betalen voor elk kwartaal na hun 16e verjaardag. Nu betalen alleen leerlingen die voor 1 augustus 16 zijn, lesgeld (komend schooljaar 1507 gulden voor een heel jaar). Wie na die da tum 16 wordt, betaalt het hele jaar niets. Ouders uit de lagere inko mensgroepen krijgen het lesgeld terug. In het schooljaar 1998-1999 vallen naar verwachting 157.100 leerlingen onder de 'vervroeging' van de lesgeldplicht. Dit aantal loopt op tot 167.300 in het school jaar 2001-2002. Öen Haag (anp) -Minister Sorgdrager van Justitie brengt begin1 volgende week een bezoek aan de VS om zich op de hoogte te stellen van de Amerikaanse aanpak van de problemen rond vermiste en misbruikte kinderen. De bewindsvrouwe wil de in formatie gebruiken voor een Europese aanpak van de opspo ring van vermiste personen. Dit stelt de Registratiekamer in een gisteren gepubliceerd rapport Persoonsgegevens ter incasso. Deurwaarders hebben al toegang tot GBA-gegevens en blijven die ook houden. De overige instanties zullen moe ten aangeven waarom zij de gege vens nodig hebben en ze moeten een verklaring ondertekenen waarin zij beloven de gegevens niet voor andere doeleinden te ge bruiken. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zal daartoe met een modelverordening moe ten komen. Deurwaarders bijvoorbeeld krij gen altijd toegang tot de persoons gegevens ,ujt de qBJUDSfijpge neemt de deurwaarder een be voorrechte positie in ten opzichte van andere incasseerders. De ge meenten moeten bij verordening ook de overige groepen toegang tot de gegevens verstrekken, maar moeten aan deze toegang strikte regels verbinden, meent de Regis tratiekamer. Zo moet aan hen een privacy-reglement of aanmel dingsformulier worden voorge legd. Op het aanvraagformulier zou kunnen worden verklaard dat de gewenste gegevens nodig zijn voor een goede uitoefening van werkzaamheden en dat zij niet worden,,gebruikt ivoor een ander doel. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten zou voor buitenge rechtelijke incasso's aan bepaalde beroepsbeoefenaren en instanties een modelverordening moeten gen op onder meer Internet .Het Amerikaanse centrum voor ver miste kinderen kwam vorig jaar in de belangstelling te staan door een bezoek van de Bel gische premier Dehaene. Hij was op het spoor van het centrum gezet door de ouders van enkele in België verdwenen kinderen uit de Dutroux-affaire. De premier speelde met de ge dachte een Europees centrum op te zetten voor de registratie van vermiste kinderen. Sorgdrager beloofde toen het onderwerp op de agenda van de Europese mi nisters van Justitie en Binnen landse Zaken te zetten onder het Nederlandse voorzitterschap. De voorkeur van de Europese ministers lijkt inmiddels uit te gaan naar het opzetten van na tionale centra voor vermiste personen die nauw met elkaar samenwerken met eventueel een ondersteunende rol voor Euro pol. Rijswijk (anp) - Steeds meer boeren houden bij het beheren van hun grond rekening met de vogels die in de weiden nes telen. Mede dankzij hun inzet werden vorig voorjaar 44.000 nestjes van broedende vogels gemarkeerd en gered van de maaimaehines. De stand van Kievit, Grutto en Tureluur bleef daardoor in 1996 op peil. De stichting Landschapsbe heer Nederland coördineert de bescherming van de weidevo gels. Meer dan 3300 vrijwilli gers en bijna 5000 boeren werkten mee aan het zoeken en in tact houden van de nestjes. In totaal zochten zij 100.000 hectare landbouwgrond af. Gemiddeld loopt de helft van alle broedsels van de weidevo gels in het voorjaar de kans te sneuvelen onder een land bouwmachine. Dat was reden voor Landschapsbeheer om vier jaar geleden in samenwer king met landbouworganisa ties en overheid actie te onder nemen. Nu gaat nog 4 procent van de legsels in de landbouw door menselijk handelen verloren. Niet alle geredde nestjes ko men overigens uit: rond de 20 procent van de eieren gaat door natuurlijke oorzaken verloren. De telefoontjes zijn volgens Binderhagel het gevolg van de suggestie, afkomstig van de frac ties van PvdA en D66, dat het CDA kandidaat Stekelenburg on benoembaar zou vinden. Volgens Binderhagel ging het om telefoontjes in de trant van: „O wee, als het onze man niet wordt, dan doen we je wat. Ook mijn vrouw is meerdere malen telefo nisch lastiggevallen," aldus Binderhagel. Hij heeft overigens geen aangifte gedaan bij de poli- heid en voortvarendheid is nodig nu het om de integriteit van politici en andere betrokkenen gaat," schrijft het college aan de fractievoorzitters. De acht gemeenteraadsfracties, inclusief de WD-fractie van de ex-wethouder, zijn gisteren akkoord gegaan met het justitië le onderzoek. De fractievoorzitters vin den dat de burgemeester juist heeft ge handeld. Eerdere verzoeken om een in tern onderzoek naar het functioneren van het college trokken ze in. j 11 'DE ARBEIDER is zijn loon waardig', schrijft de evangelist Lucas en zeift niet religieus geïnspireerde vakorganisaties kiezen deze gedachte als uitgangspunt. Ze doen echter meer. Nederlandse bonden hebben niet alleen oog voor de belangen van hun leden, zij voelen ook een verant woordelijkheid voor de continuïteit en dus de winsten van het bedrijfs leven en voor 's lands economie. Al jaren zijn de looneisen gematigd er als het aan de Haagse politiek ligt, blijft dat voorlopig zo. Of dat lukt is echter de vraag. Want de top van het bedrijfsleven be loont zichzelf steeds beter en de werkvloer begint zich daarom af te vragen waarom er voor de verschillende niveaus een zo verschillende aanpak zou behoren te bestaan. Philips-topman Boonstra stelt zijn hogere managers een vorstelijke bo nus in het vooruitzicht, maar het is zeker niet uitsluitend het manage ment waarvan een extra inspanning ter redding van het wereldconcern gevraagd wordt. In 1988 betaalden twaalf Nederlandse bedrijven hun bestuurders meer dan een miljoen gulden per jaar, in 1995 waren dat er al bijna vijftig. Een Elzevier-topman, medeverantwoordelijk voor het afstoten van het florerende, maar in de ogen van het concern niet vol doende winst opleverende dagbladbedrijf, kende zichzelf zoveel beursopties toe dat hij in een jaar tijd bovenop zijn salaris van 2,5 mil joen nog eens zeven miljoen extra kon incasseren. Het argument is dat kwaliteit beloond moet worden en wel op markt- niveau. Goede bestuurders en ondernemers zouden zich anders niet meer verhuren aan het Nederlandse bedrijfsleven. Een vreemd verhaal want dit soort buitensporige toelagen verdwijnt niet in de zakken van nieuwkomers op moeilijke posities. Het zijn de doorgaans al enige tijd zittende leden van raden van besturen die het grote graaien beoefe nen. Het is niet loon naar prestatie, maar hun positie dicht bij de kas die het hun mogelijk maakt met hun vingers in de suikerpot te zitten. Deze praktijk is niet nieuw. Grote industriëlen wisten ook vroeger zich zelf rijkelijk te belonen. Hun nu als kantoor of conferentiecentrum in gebruik zijnde villa's en buitens bewijzen het. Maar in die tijd matigde de vakbeweging zich dan ook niet. Van het verleden wordt te weinig geleerd. Nu opnieuw en PvdA-frac- tievoorzitter Wallage heeft daarom groot gelijk dat hij de Nederlandse captains of industry waarschuwt. Jaloezie is geen goede, maar wel een menselijke eigenschap. Net als hebzucht. Als de top van het Nederland se bedrijfsleven die weet te beheersen, mag van de vakbeweging ge vraagd worden de afgunst te beperken. In Oost-Groningen en Zuid-Oost-Drenthe woedden gisteren enige tijd heuse zandstormen. Maar ook in West-Brabant zorgde de straf fe wind gistermiddag op sommige plaatsen voor flinke stofwolken. Door het droge weer van de laatste dagen zijn de nog niet ingezaai de akkers erg door geworden. Door de storm in het noorden ontstonden daardoor stofwolken waardoor het zicht soms terugliep tot en kele tientallen meters. FOTOWFA Den Haag (anp) - Advocaten, postorderbedrijven, incasso bureaus en dergelijke instan ties moeten niet meer als van zelfsprekend toegang krijgen tot persoonlijke gegevens in de Gemeentelijke Basisadmini stratie (GBA). voorleggen. Gedacht wordt aan banken, advocaten, financierings maatschappijen, postorderbedrij ven en handelsinformatiebureaus. Tot nu toe handelen gemeenten willekeurig in het verstrekken van gegevens aan bijvoorbeeld incas- sobureau's. Dat komt door een on heldere formulering van de wet (artikel 98 Wet GBA). Die wets tekst zorgt,y,oor, ,§ejivrijwel on werkbare situatie, omdat die niet aangeeft wie zich op die wet mag beroepen. De burger heeft overi gens het recht om geheimhouding van zijn GBA-gegevens te vragen (ingevolge artikel 100 Wet GBA). Tilburg (anp) - De Tilburgse CD A-fractievoorzitter H. Binder hagel, voorzitter van de Tilburgse vertrouwenscommissie die adviseert over de opvolging van burgemeester Brokx, is de af gelopen weken zeker tien keer telefonisch bedreigd. tie. „Ik heb dit al vaker meege maakt. Toen ik een jaar geleden fractievoorzitter werd, kreeg ik telefoontjes met discriminerende opmerkingen. Ik sta er boven," al dus de Tilburger van Surinaamse afkomst. Binderhagel wil niet be vestigen dat hij Stekelenburg niet geschikt vindt. Hij vindt dat het Openbaar Ministerie de woord voerders van D66 en PvdA best strafrechterlijk mag aanpakken. Zij zijn volgens hem de oorzaak van de ontstane ellende. Groningen - De ambtenarenbond AbvaKabo maakt zich grote zor gen over de ontwikkeling van de werkgelegenheid bij de Informa tie Beheer Groep. Volgens regiobestuurder W. Moorlag betekent een voorgenomen reorganisatie dat er driehonderd van de twaalf honderd arbeidsplaatsen verloren gaan. De IB-Groep wil de auto matisering aanzienlijk verbeteren en wil ook privatiseren. Dat laatste zou volgens de AbvaKabo nadelige gevolgen hebben voor de rechtspositie van de werknemers. Amsterdam - Vluchtelingenwerk heeft gisteren een dringend be roep op staatssecretaris Schmitz van Justitie gedaan vluchtelingen niet langer uit te zetten naar Iran. De vluchtelingenorganisatie vindt het onverantwoord uit te zetten naar landen waar op grote schaal mensenrechten worden gesehonden. Vluchtelingenwerk wijst op een recente uitspraak van de Duitse rechter over de be trokkenheid van het Iraanse regime bij vormen van staatsterroris- me. De organisatie ziet daarin de zoveelste bevestiging van haar vi- ,siex)pide slechte sitqatie in Iram Sinds 1995 al protesteert Kluchte- rliugeiïroerk tegen derde uitzettingen van Iraniërs. Zoetermeer - Een aantal scholen in het voortgezet onderwijs kan er toch geld bij krijgen. Zij krijgen zo compensatie voor een financië le tegenvaller, die is ontstaan door de nieuwe manier waarop de overheid scholen bekostigt. Dit blijkt uit een brief die staatssecre taris Netelenbos (Onderwijs) gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Zo'n 170 middelbare scholen vrezen dat zij docenten moeten ontslaan. Eind vorige maand verloren twee scholen echter een zaak voor de Raad van State. Netelenbos had voor het school jaar 1996-1997 een overgangsregeling ingesteld. Die zal zij met één jaar verlengen. Onder bepaalde voorwaarden kunnen scholen een aanvullende vergoeding krijgen om ontslagen te voorkomen. Den Haag (anp) - De Koninklijke Marine kampt met een tekort aan jonge beroepsofficieren. Veel jonge officieren kiezen bij nader in zien voor een baan in het bedrijfsleven. Voorzitter T. Steenbeek van de Koninklijke Vereniging van Marine-officieren bevestigt dat een aantal schepen niet kan oefenen, omdat er een tekort is aan gespe cialiseerde krachten. In de afgelopen twee jaar stapten tachtig jon ge officieren op. Ze zouden vooreen andere baan kiezen wegens het onduidelijke plaatsingsbeleid en de werkdruk. Den Haag - De regering maakt even pas op de plaats bij de deelna me aan de snel inzetbare VN-brigade Shirbrig. Zij wacht met de ondertekening van twee 'memorandums of understanding' tot meer landen zich bij het initiatief hebben aangesloten. Dat schrijft mi nister Voorhoeve (Defensie) in een brief, die gisteren bij de Tweede Kamer is bezorgd. De fracties van CDA, WD en GPV hadden in overleg met Voorhoeve al laten weten niet veel te voelen voor deel name aan de nieuwe brigade, waarbij maar een beperkt aantal lan den is aangesloten. De regering wacht nu met de volgende stap, het ondertekenen van een memorandum of understanding voor de oprichting van een ge zamenlijke kernbrigadestaf en een stuurgroep. Door PaulKokke Den Haag - Het CDA-partij- bureau aan de Dr. Kuyper- straat in Den Haag is een voornaam, stijlvol pand. Aan de gevel wappert de groene CDA-vlag sierlijk in de lente wind en het trappenhuis is behangen met portretten van de fractievoorzitters uit he den en verleden. Zoals Ruud Lubbers en Elco Brinkman. Of de recent gesneuvelde En- neüs Heerma. Maar 33 van de 34 leden tellende CDA-Tweede Kamerfractie die dezer dagen het partijbureau be treden, hebben wel iets anders aan hun hoofd dan de fier wap perende vlag of de foto's aan de muur. Zij dienen te verschijnen in de werkkamer van partijvoor zitter Hans Helgers. Krijgen van hem een kopje koffie of thee aangeboden. En vervolgens ver telt de partijvoorzitter of zij in de ogen van het partijbestuur al dan niet op een verkiesbare plaats thuishoren voor de Ka merverkiezingen van mei vol gend jaar. Voor minstens de helft van de huidige CDA-Kamerleden zijn het pijnlijke gesprekken. Want in de ogen van de CD A-partij voorzitter dient de fractie bij de komende verkiezingen uit vijftig procent nieuwkomers te be staan. En daarmee riskeert hij en het partijbestuur een fikse aan varing met de zittende Kamerle den. Want de overgrote meerder heid van de fractie zelf neemt hooguit genoegen met een ver nieuwing van eenderde van de fractie. „Je kunt toch niet zomaar de helft van de fractie naar huis sturen," zegt een prominent CDA-Kamerlid. „Dat is toch van de gekke. Je verliest zo ongeloof lijk veel ervaring. Nieuw bloed is op zich prima. Maar niet op deze manier." Helgers heeft voor zijn vernieu wingsoperatie een vrij duidelijke norm aangelegd. In principe wordt elk CDA-kamerlid dat er volgend jaar drie termijnen (twaalf jaar) op heeft zitten, niet geacht in de Tweede Kamer te rug te keren. Dat levert sommige Kamerleden pijnlijke gesprek- Ad Lansink FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP ken met een hoog 'au'-gehalte op. Anderen hebben de partij voorzitter laten weten niet aan dit evaluatie-circus mee te wil len doen en besloten de eer aan zichzelf te houden. Ze zijn niet meer beschikbaar. Op 18 april moet de zogenaamde groslijst bekend zijn met alle kandidaten voor de Tweede Kamer. Daarna buigt het partijbestuur zich over de volgorde. Ook Helgers weet dat de drie termijnen-norm alleen niet za ligmakend is. Daarmee zou hij zondermeer het hart uit de frac tie wegsnijden. Dus geldt de norm wel voor het ene Kamerlid, maar niet voor het andere. Niet voor Jaap de Hoop Scheffer bij voorbeeld. Hij mag dan volgend jaar al twaalf jaar in de Kamer zitten, maar is onlangs door het partijbestuur officieel gekandi deerd voor het lijsttrekkerschap. Hij is ook de enige die dezer da gen geen gesprek hoeft te voeren over zijn terugkeer. Ook andere CDA-kamerleden met een lange staat van dienst hoeven voor hun politieke toe komst niet te vrezen. Ze behoren tot de harde kern van de fractie. Zoals Pieter Jan Biesheuvel, af komstig uit Den Haag en Ka merlid sinds 1986. Hij maakt goede kans op vice-voorzitter- schap van de fractie en komt zeer zeker terug. Wim van der Camp, eveneens uit Den Haag, behoort tot de jongere Kamerle den en maakt eveneens goede kans op terugkeer. Maar voor Middelburger Martin Beinema lijkt de koers gelopen. Voor de Nijmeegse CDA-coryfee Ad Lansink verloopt het evalua tieproces ook pijnlijk. Lansink heeft zijn gesprek met Helgers al gehad, maar verlangt een tweede onderhoud omdat hij zelf graag nog een nieuwe termijn wil. Wim Mateman uit Aalten, sinds 1979 Kamerlid, heeft zich deze week kandidaat gesteld voor het vice- fractievoorzitterschap om de CHU-bloedgroep meer aan bod te laten komen. Het maakt zijn kansen op een nieuwe termijn niet groter. De toekomst van Marian Soutendijk-van Appel doorn uit Nuenen, in de Kamer sedert 1986, is nog onduidelijk. Frans Wolters uit Venlo-Blerick, al 16 jaar Kamerlid, heeft deze week zelf aangekondigd niet meer te willen terugkeren. Er zijn bovendien nog diverse CDA-kamerleden die weliswaar relatief kort in de Kamer zitten, maar om diverse redenen weinig I kans op een nieuwe termijn ma-1 ken. Kamerleden als drs. J. ta bor uit Deventer bijvoorbeeld. Gabor was staatssecretaris op Landbouw in het derde kabinet- Lubbers. Hij zit sinds 1994 inde Kamer, maar heeft slechte pa pieren voor een nieuwe termijn Ook voor 'Ozze' René van der Linden uit Nuth staan de sterren niet echt goed. Hij was staatsse cretaris op Buitenlandse lsU in het tweede kabinet-Lubbe en zit sinds 1988 in de Kamer- Van der Linden is zeer popular in Limburg maar steeds minder in het niet-Limburgse deel va» de partij. it Tot slot Yvonne van RooyJ» Den Haag, staatssecretaris m nomische Zaken tijdens het der de kabinet-Lubbers. Zij zi s 1994 in de Tweede Kamer, ma maakt nog steeds kans op burgemeesterschap van Hl J In de fractie is ze dooi openlijke oppositie tegen e langs afgetreden fracbevoo«£ ter Heerma niet echt pop Een eventuele benoeming in burg zou voor Helgers en groot deel van de fractie een komst zijn. poor Theo Hoeymakers Breda - Ali Fallahian i bel man. Ooit, in de da ayatollahs de macht hadden overgenomen, als 'hanging judge' het teland af, op zoek naai zakers' en 'godslastc wachtte de strop of de Fallahian ze in een suj procedure schuldig ha Nu is de voormalige r< Iran van de ayatollah K nister van Veiligheidszt Het is blijkbaar kwaad k( deze bewindsman, zo on de avond van de zeventiei 1992 vier Iraanse Koerder Luanda/Bailundo (afp/ar log is gisteren in Angola aangetreden. In het kabi de guerrillabeweging Un onder president Dos San radio. De pas na veel vertragin stand gekomen regering tijdens een plechtigheid in wezigheid van een tiental st hoofden en regeringsleidei de hoofdstad Luanda geïn leerd. President Dos S woonde de plechtigheid maar zijn grote rivaal, U leider Savimbi, liet ve gaan. Als eregasten waren de p denten van Portugal en 7 Afrika, Jorge Sampaio en Ni Mandela, aanwezig. President José Eduardo dos tos maakte de samenstelling de nieuwe ploeg donderdag kend. Vier ministers en z onderministers komen uit rangen van de. Nationale voor de Totale Onafhankc heid van Angola (Unita). De van de regering blijft zoal: was. Unita is met Dos Sa: regering van het Volksbe dingsleger van Angola (MI vanaf de onafhankelijkheii 1975 negentien jaar lang in log geweest. De nieuwe ploeg moet de steeds bestaande tegenstelli: wegnemen tussen de voor links-nationalistische MPL. de voorheen pro-Westerse U: Unita-leider Jonas Sav. kwam gisteren niet naa plechtigheid. Hij vreesde zijn veiligheid in het aan de gelegen Luanda en blijft in «gen hoofdstad Bailundo, i: binnenland. Over zijn positie is een langi node van touwtrekken v gegaan. Afgelopen week k bij een speciale status als tw man in het land: de officiël positieleider, met recht op r. matige consultatie met de p dent en een 'ambtswonin: Luanda. Do nieuwe regering is na vertragingen gevormd op ft de vredesakkoorden De formele vrede wen s °ten onder auspiciën va: Door Erwin Tuil Vukovar - 'Dresden Donau', zo noemde een se journalist Vukovar n oeieg m 1991. Gedurendi baanden regende het 'Iks vijfduizend bo: granaten en mortieren, gebouw bleef onbescha inds de val van Vukov bet Kroatische Oost-Sla- ^rvisch. Tot 15 juli gaande, dan wordt he «uur door de Verenigd! es overgedragen aan c v!!lg ln Zagreb. De 1 ar de overdracht aa oatische regering, een l'tuatie die dan ontsti heiri Van an§st en °nz sche h°°r ide ovei"wegend ëatni g van het 8 ka r v?or hen Republika Wor&a heet. De Se: Oost van meerderh^ KroatiIav0nië een uhnderh genaam Serviërs faar if vo°ruitzicht, bet ]P,n® ebben ze elkaar 1^ leven gestaan, terwij aa ieidi Iers - terwijl diepgewortelde ha

de Stem | 1997 | | pagina 4