UI •fètl M SJ ÉRi D Een klantvriendelijk koppel koeien Veel jonge moslims surfend naar de Waarheid in cyberspace WIJZEREÏZEN ïrika [Dagblad De Stem] INTERNET 1 31 hailand^ Pen" Unitravel en het n. Een exotische 141480 \NSE REP. 1475,- 1995,- kVA/BALI 3395,- BS REIZEN l\KANTIES -moslim meisje trouwen? Wat zegt Al lah over buitenaard INTERFACE TV volgens Microsoft Vaticaan: miljoen 'hits' per dag Red Alert, het vervolg DAG 12 APRIL i997 X blad De Li m b htl. Ido*" ■ress jverz |5, ld ^*Si°PVaka^e9ebied] reizen en Recratie «3| Jlfte 1 ZATERDAG 12 APRIL 1997 location: http://www.dse.nl/stem Reacties: I E-mail: L.Krijnen@uitg-zwn.nl CHIPS BITES hdia/ v.a. dgn. |i nu llieg- 1 etc. 6400 Bis Ihula Aktieve rondreis H 22-29 dgn. v.a. 350= vliegreis, vervoe? tii etc. Div.vertrekdata DJOSER 071 -5126400 ANVR/SGR. 400 Aktieve rondreis Thaiiajti (/Laos) 22-28 dqn 2395, vertrek in® mei v.a 2295, incl. vliegr< hotels, vervoer etc r vertrekdata. Fny DJOSER 071-5126400 AGR/ANVR. U IMIEf^AkT" fii? rondreis 25 dqi 3095, mei. vliegreis, tels vervoer etc. Div va trekdata. Folder? djÓ8B 071 -51264001 ANVR/SGR \IE STREVEN met KLM lo,-. 30 dgn Lombok 3325 ■jatra/Java/Bali 3360,-. 30 don .d RUDA INDONESIA, voll.verzomd ,éek en Ned.reisbegeleidina. li 374/078-6174654/0180-427749 TOURS videopresentatie 4 Middelburg, 27/4 Maastricht 5 Lieshout, 8/6/ Den Bosch t/brochure: tel. 0598 - 395830 TRIANGLE toURT-h Individuele en groepsreizd Retour Jakarta nu 1100 Inl: 073-5321560 (SGR of 0412-627922 "Reizen en Recreatie" stag boordevol aanbiedingen. Elke zaterdag in deze krant! talige reisleiding vluchten. Verblijf in luxe hotels. Iumatra, Java, Bali vanaf 5,295, Alle ontbijten, 13 lunches, 13 diners Inctusk... aar betoverend Tobameer pp Sumatra. I [rijkste attracties op Java. Botanische fldberoemde Borobudur. Bali ais toetje.] imantan, If Bali vanaf 5.895;* Alle ontbijten, 13 lunches, 15 diners fnclusle nd' Indonesië. Op een vlot en per rivier-] rweldigende natuur op' Sulawesi. Bezoe ra. Bijkomen op paradijselijk Bali. 'B reisbureau Vnug iwrdc biockih 1 'Indonesië' en 'Verre Oosten' I UN/mVEi vanaf EN LAN D 65 O,- jze uit diverse locaties), vlucht en transfers ervoer, hotels (l&o) en Ned. reisleiding ervoer, hotels (l&o) en Ned. reisleiding ures bij de NBBS Reiswinkels, NBBS Reis- fJcantoren of bij de reizenverkopende Ra M cpm). 24 uur per dag bereikbaar. RAMMA. MAAR PAN ANPERS' lelhotelvakanties met HP en roVLe?' bagagevervoer als vanuit een no 795,-. Bel: 053 - 430343ri__ week el HP tel: e out- omer- f87166 gids nen.in d) in eland, NDIVI- o.a. nkrijk, "OPO- CIRKEL HOLLAND v KANTIES organiseert 9 heel verzorgde kwalli N_ vakanties voor ALL GAANDEN van 25-43 35-55 en 45-65 laarrhure voor gratis broc 0314-382300(lid_2~-J; Imam antwoordt op internet De Profeet heeft zich Dok op Internet geves- ,(igd. Vooral jonge luoslims surfen nu jaar de Waarheid, omdat zij moeilijk [contact met de oude imams kunnen maken |e zij vaak niet eens temen verstaan, ffaarom die hoofd doek? Mag ik een tor jan Koesen Sinds een halfjaar heeft de Ne- lerlandse islam een eigen site op lel wereldwijde computernet- mrk Internet. Het is een vraag- baak en informatiebureau voor jonge moslims, dikwijls van de tweede en derde generatie, hier jeboren en ontkoppeld van hun moederland. Zij hebben hun vra- jen over leven en geloof en kun nen niet terecht bij de klassieke imams. Die beheren doorgaans immers niet eens het Nederlands enals ze al antwoorden, doen ze dat uitsluitend in klassieke tek sten uit de Koran of uit de Tradi- Ook op andere gebieden ontmoeten klassiek en modern elkaar in de islam: dit moslim-meisje eet en studeert in een McDonalds in Ja karta. FOTO ANP Fert uit Turkije is voorzitter van de vereniging Sa laam die de site, de Intemet-pa- jiia, beheert. Hij is zeer tevre- itn over de digitale benadering tin de Waarheid. „Salaam be slaat uit een flink aantal vrij wil- ligers uit Rotterdam van ver skillende afkomst, we zijn wat jenoemt echt multicultureel. Wij geven Nederlandstalige informa tie, we geven een maandblad uit ta verzorgen studieobjecten. We begeleiden ook jonge mensen die »t terecht kunnen bij de imams. Een van onze taken is de ijber-imam, die vragen beant- TOrdt die per e-mail worden pteld. Die cyber-imam is dus liet één persoon, maar een groep personen. .Die antwoorden halen we meestal ook uit een boek. Dat doet u toch ook? Als we u een vraag over de wet stellen, gaat u toch ook een wetboek raadple gen, u verzint toch ook niet zelf de antwoorden. Wij hebben vooral met jonge mensen te ma ken en ook met bekeerlingen, zo als Surinamers of Nederlanders die moslim zijn geworden. Ze ko men uit diverse culturen eb' zijn onwetend over de islam. Op de site is de fatwa-corner, waar de cyber-imam zetelt. In Naam Van Allah, De Meest Barmhartige, De Meest Genade volle, beantwoordt hij prangende vragen. Vast item is de vraag of je met een niet-gelovige mag trouwen. Het religieus correcte antwoord hangt af van het ge slacht. Een moslim-jongen mag best met een christelijk meisje trouwen, maar voor moslim meisjes ligt dat anders, zegt de digitale voorganger. Zo'n meisje mag niet met een christelijke of ongelovige jongen trouwen, want vrouwen zijn immers gemakke lijk te beïnvloeden en een mos lim-meisje zou dan licht van haar geloof kunnen vallen. Daar om zou die jongen eerst moslim moeten worden, wil het huwelijk doorgaan. Salaam houdt zich niet bezig met politiek. Als er weer explosies dreunen door Jeruzalem en b^nj de haat de recle vervangt, komen er vanzelf vragen, wanhoop en vervloekingen over en weer. Maar hierover wil Salaam zich niet uitspreken op de site. Moustafa Fert: „Met politiek kunnen we ons niet bezig hou den, evenmin als met uitbarstin gen van geweld en haat. We pro beren via onze site informatie te geven over de islam. Er is zoveel onwetendheid en onbegrip. Als de mensen meer over ons zouden weten, zou de afstand verklei nen, zou men niet zo intolerant zijn. Er worden leugens over mij verteld en die gelooft u, maar dat doet u niet meer als u me beter leert kennen. We zijn tevreden over de reacties. Ongeveer tien tot vijftien mensen doen per week onze site aan." De klassie ke imams, per definitie wars van vernieuwingen, hebben tot dus ver geen protest laten horen over deze elektronische geloofsvor- ming. Fert: „De klassieke imam is dik wijls niet thuis op Internet. Ik zie hem ook niet zo gauw surfen over (Je elektronische snelweg. De jonge Nederlands sprekende moslims kunnen geen ingang vinden tot bestaande islamiti sche organisaties, want die rich ten zich voornamelijk op hun ei gen culturele gemeenschap en bieden over het algemeen weinig of geen begeleiding." Salaam is een veelzijdige site. Wie klikt op een hyperlink - een poortje naar een andere Internet pagina - wordt doorverbonden naar informatie, cursussen, naar het maandblad, boeken en verta lingen. Er is een vrouwengroep en er zijn intrigerende uitspra ken zoals 'de baard van de man is de sluier van de vrouw'. Maar ook laat Salaam de Koran spre ken over hoogst moderne kwes ties als de ozonlaag en de vraag of er buitenaardse wezens zijn. Dat levert voor niet-moslims een verrassend andere benadering op. De zon is een reuzenbal van vuur die van binnen vijftien mil joen graden heet is en die meer dan een miljoen maal groter is dan onze planeet. Allah heeft er in zijn volmaaktheid voor ge zorgd dat die vuurbal ons niet verzengt. Dat zei de Koran (21:32) al veer tien eeuwen geleden. „En Wij hebben de hemel gemaakt tot een welbeschermd dak." Dat dak be schermt ons niet alleen tegen de hitte, maar ook tegen andere ge varen uit de ruimte, zoals de meeste ultraviolette stralen en meteorieten. Hoe groter het gat in de ozonlaag wordt, des te ge vaarlijker wordt de situatie voor alles wat leeft. Eigen schuld van vooral de westerse mens. Want de Koran wist het al, nog maals, 1400 jaar geleden: „Ver derf is gekomen over land en zee door hetgeen de handen der men sen hebben gewrocht." (lees: de cfk's). Even fascinerend is de visie van het Heilige Boek over de buiten aardse wezens. Bestaan er ET's, Klingons, Marsmannetjes? Wel nu, de profeet Mohammed twij felt daar niet aan, want hij zegt dat er 18.000 verschillende we zens (Alam) zijn. 'En onder Zijn tekenen is de schepping van de hemelen en de aarde, en de le vende wezens die hij daarin heeft verspreid.' Hoe de buitenaardsen eruit zien, vermeldt de Koran niet. En een heel sterke tekst die velen zullen beamen, is: 'Wat zal de mens naar de hel leiden? De mond en de geslachtsdelen.' De vragen stellers aan de cyber-imam blij ven dichter bij de grond. „Ik zit op school en daar wordt alcohol geschonken. Mag ik meedoen?" Nee. Dan: „Mag ik varkensvlees?" Ook niet, maar de cyber-imam licht dat verbod niet alleen toe met fragmenten uit de Koran, maar verstrekt ook nog min of meer wetenschappelijke bewij zen over het onreine van var kensvlees. Een moeslima (moslimvrouw) beschouwt zichzelf niet als een voorwerp van reclame. Ze heeft noch de behoefte om zichzelf te etaleren, noch de behoefte om op straat om zich heen te kijken om op te vallen of om gezien te wor den zoals dat momenteel gewoon is. Niet alleen voor de vrouw, maar zeker ook voor de man gelden er regels betreffende kleding en ge drag. Voor hen geldt dat zij zich minimaal moeten bedekken van af de navel tot en met de knieën, zodat dit lichaamsdeel niet zichtbaar is voor het oog. Tevens behoort hij zijn baard te laten staan. De baard van de man is te vergelijken met de sluier van de vrouw. Echtgenote en moeder zijn is door Allah het allerhoogst ge waardeerde beroep, zo hoog dat het onbetaalbaar is. Daarnaast kan zij ook een be taald beroep uitoefenen maar nooit ten koste van haar unieke taak in het gezin. In de buiten wereld is zij, en zal altijd blijven, de concurrent van de man, hoe wel zij in haar gezin een onge kroonde vorstin is en de bron van leven. Kleding is een zegen. En bedenkt bij het aankleden dat kleding een zegen is die Allah (de Glorierijke en de Verhevene) alleen aan de mens verleend heeft! Op de voorpagina van De Stem Online vindt u een uitgebreide verzameling links naar adressen die iets met de islam te maken hebben. ARDENNEN. 8 d. wandej' vakantie in prachtig ge Juli-Aug. 635^ aKTEjg folder: 'VOETTOfH" 072-5159681 (19-20 uur) Mei Duitsland, Rusland of Frankrijk ga Neen vergelijkingen maken, want ik wi bang dat veel van onze midden standers er dan té genadig vanaf zou den tomen, maar iedere keer als ik in taerika of Australië geweest ben valt het me weer op: sommigen kunnen hier Jia klantvriendelijkheid nog een hoop Niet alleen in woord en gebaar, naar ook in het afhandelen van proble men. 'ets ruilen bijvoorbeeld, of iets weer inle- teien en je geld terugkrijgen als iets je niet bevalt. Zo stond ik van de week te- ?en achten, sluitingstijd, bij de kassa in een op mijn fe wachten. Of we maar even op wilden smeten, riep een juf op zeer charmante *om, maar dat was dan ook een juf OP tape. ledereen dus, nog een mens of naar de kassa, waar een file ont rond voor de een meid van vlees en wed die nooit had leren lachen. D'r W nog een andere kassa, maar daar haar collega, ook al niet al van het opgewekte type, het zó druk met klein- W tellen dat-ie d'r maar een bordje gesloten' voor geparkeerd had. rad daarom tijd genoeg om een mani- te lezen dat aan de muur hing en over ruilen ging. Zoiets zie je in die Wen waar ze weten hoe dat hoort ook J eens hangen, maar dan staat er al- maar zo iets op van 'Niet goed?, voorwaardelijk geld terug!, of iets Pjks. Of, zoals een Amerikaanse van speciale versnellingsbakken r» i're'nauto s zichzelf aanprijst: 'Ga- r e? We hebben maar één soort ga- ra. als u hem kapot krijgt, dan ver- hem gratis...'. h«r achter dat hoofd gespijkerd steek meer iets Lutheriaans: 'Ruilen d"!us ,en zo, onder begeleiding van vprJ? ^assadon en in de originele Hr» m de originele verpakking? S®lkdan tot de conclusie komen aatle»s me niet bevalt? Zo stond ik mezelf een beetje te ergeren bij die kassa, een schakelaar van een tientje in de hand die zonder enige vorm van verpakking in een schap had gele gen. Geen zin meer om nog een discus sie aan te gaan over hoe dat nou moest als dat ding zonder origineel krimpfolie thuis kapot zou blijken te zijn. Een dag later ondervond ik weer hoe zo iets ook kan. U weet misschien nog dat ik een paar weken geleden bij Tucows, een van de meest complete sites waar van allerlei mogelijke internet-software voor Windows binnen te halen is, een cd-rom besteld had. Voor de goede orde leg ik eerst nog maar eens even uit hoe wat shareware precies is. Op de site van Tucows kun je honderden programma's van de plank halen die je nodig denkt te hebben. Dat kost je niets, en Tucows verdient dus ook niets rechtstreeks aan je. Die moe ten het hebben van de reclame die ze op hun site parkeren en ik ver moed dat ze zo links en rechts wat overeenkom sten gesloten hebben. Ik zou echt niet weten wat ze tegenwoordig allemaal te weten komen vanaf mijn compu ter, maar misschien sturen ze met iedere download wel 'cookies' mee waaraan zo'n softwarefabrikant later kan zien waar ik dat programma vandaan ge haald heb als ik het spul registreer. Is dat een paranoïde gedachte? Misschien wel, maar ik zou er toch niet echt van staan te kijken als het zo gaat. Hoe dan ook, de meeste van die pro gramma's zijn niet gratis. Sommigen, zoals Internet Explorer en Powertoys van Microsoft wel, maar het merendeel is 'shareware'. Ze staan klaar op honder den, duizenden verschillende plaatsen op internet en ze prijken op nogal wat cd's die bij de verschillende magazines zitten. Het voordeel van Tucows, en bij voorbeeld ook van shareware.com, is dat op zo'n site alles keurig gerangschikt tisch kappen met werken, anderen laten altijd een soort herinnering zien tijdens het opstarten: bevalt het u nóg steeds? Wilt u dan misschien óók zo netjes we zen om de registratiekosten over te ma ken? 00 Door Léon Krijnen is en dat je er snel en gericht kan zoeken naar de laatste releases van interessante software. Heb je een stuk binnen dat onder de noemers 'shareware' valt dan mag je het gratis uitproberen. Sommige program makers laten het a3 derti9 dagen au- <^Êttuamk torna- Doe je dat, dan krijg je een licentie en/of een registratiecode toegezonden in de vorm van een versleutelde reeks karak ters die je, volgens de handleiding die je erbij krijgt, op een bepaalde plaats in de directory van de desbetreffende soft ware wegschrijft of parkeert. Het pro gramma blijft dan ook na de testperiode werken en u ziet geen herin neringen meer van die vervelende digita le deurwaarder die zich in uw pc genes teld had. In Amerika schijnt bijna iedereen keurig die licenties te betalen, maar in Neder land werken hele volksstammen met software die nog iedere keer met opstar ten (Paint Shop Pro) of afsluiten (Graphic Workshop) die herinnering luid piepend laat zien. Hoe ik dat weet? Ehhhhdat komt omdat ik inmiddels nieuwe relea ses van die programma's bij Tucows ge haald heb en nou niet meer weet waar ik mijn officiële sleutels gelaten heb. Echt waar! Tegenwoordig wordt dat downloaden een steeds tijdrovender karwei. Het lijkt erop dat programma's van minder dan een megabyte binnenkort de dinosau russen achterna gaan. Om van Microsoft Internet Explorer 3.0 maar niet te spre ken. Dat monster is in gecomprimeerde vorm een megabyte of zes dus dat schiet niet echt op. Bij Tucows zijn ze daar handig op ingesprongen door ruim 600 megabyte van hun beste programma's (ze werken met een soort vijfsterren-systeem) op een cd te zetten en die voor dertig dollar aan te bieden. Plus vijf dollar voor het verzen den naar Nederland. Met een beetje tra ge verbinding heb je die kosten er al bij na uit met het installeren van dat Nijl paard dat ze Explorer genoem hebben. Misschien overdrijf ik een beetje, maar het is toch ook erg prettig om al dat spul op een schijfje bij de hand te hebben. Besteld en betaald begon het wach ten. Ruim twee weken later kreeg ik een standaard-mailtje dat ze kenne lijk aan iedere besteller gestuurd had den. Sommigen daarvan hadden er wat problemen mee dat op de factuur Cana dese dollars inplaats van Amerikaanse dollars vermeld stonden. Dat kwam al leen maar, zo schreef ene Simon Wit hers, omdat het verzendhuis vanuit Gil- roy, Canada werkt, en de omrekenkoers klopte. 'Maakt me allemaal niets uit', schreef ik nadat ik op de reply-button gedrukt had, 'voor mijn part zet je er roebels of yens op, alleen, dat geld is 17 maart af geschreven en vandaag de dag, 4 april, heb ik nog steeds geen cd gezien. What's up?' Een uur later kwam er antwoord. 'Ik heb geen idee', aldus Simon, 'de cd is op de zelfde dag de deur uitgegaan, dus je had hem allang moeten hebben. Maar als je zegt dat je niets ontvangen kan ik alleen maar constateren dat hij kwijt is, en dat jij daar niets aan kan doen. Daarom heb ik net voor de tweede keer de cd op de post gedaan en ik hoop dat die wel aan komt'. Twee dagen later grijnsde het mij inmid dels bekende logo van die twee koeie- koppen me nu ook vanaf de hoes van de cd aan. Daar wordt een mens eerlijk van. Als die eerste cd alsnog aankomt stuur ik hem terug of ik verpats hem aan een ander en maak het geld netjes over. Een jaar geleden overkwam me iets der gelijks by The Cyberian Outpost, de grootste hardwarewinkel in cyberspace. Ik had daar iets besteld wat niet hele maal bleek te kloppen toen het aan kwam. Na de klacht kwam het bestelde alsnog, met excuses, en dat ik andere ding ais goedmakertje voor de overlast ook mocht houden omdat het hun fout was geweest. Dat noem ik nou klantvriendelijkheid. Als je dan in Nederland met twintig man voor een kassa staat terwijl aan die an dere kassa iemand geld zit te tellen om- dat-ie zo snel mogelijk naar huis wil is de vergelijking snel gemaakt: ze kunnen hier nog een hoop leren. Software-gigant Microsoft heeft voor 800 miljoen gulden het Amerikaanse bedrijf WebTV Networks overgenomen om haar positie op de Internetmarkt te versterken. Web TV Networks is gespecialiseerd in systemen die Internet zichtbaar maken op het televisiescherm. Surfen op het Internet kan dan via de afstandsbediening van de tv. De aankoop van WebTV Networks lijkt een belangrijke zet in de browseroorlog tussen Netscape en Microsoft. Het kerkbezoek mag in sommige contreien nog steeds afnemen, over het 'bezoek' aan de 'website' van het Vaticaan op in ternet heeft de Heilige Stoel niet te klagen. De vernieuwde pauselijke homepage, die op paas zondag op internet werd vrijgegeven, werd tot en met dinsdag maar liefst 2.923.690 keer door net surfers opgeroepen, zo maakte het Vaticaan donderdag bekend. Ter vergelijking: bij het debuut van het Vaticaan op internet, Kerstmis 1995, werd de site de eerste dag 307.786 maal bezocht. Bij een derde deel van bezoeken aan de vernieuwde site ging het om het raadple gen van informatie over paus Johannes Paulus II. Verder werden het deel over de hiërarchie in het Vaticaan, het nieuwsbulletin van de Heilige Stoel en de pagina over het jubileumjaar 2000 bezocht. Adres: via De Stem Online. Door Martijn de Meulder De eerste presentatie stond gepland voor halverwege vo rig jaar. Toen trad het Quake- effect echter op: die presenta tie liet langer op zich wach ten. Het geduld van de spel- minnende computeraars werd eindeloos op de proef gesteld. Twee maanden geleden was de release eindelijk daar: de lang verwachte opvolger van Command en Conquer: Red Alert kwam beschikbaar. Red Alert is dus Command en Conquer twee. De program meurs van Westwood hebben er dan ook hun best op ge daan. Het resultaat is weder om prachtig, maar niet beter dan deel één. Voor iedereen die zigh niets bij het spel voor kan sfelïen even een opfrissertje. Het is bij Réd Alert de bedoeling dat je met je eigen partij de ande re verslaat. Verrassend con cept, niet? In dit geval be stuur je een grote troepen macht van boven af, een va riant op de napoleontische tinnen soldaatjestafel. De te genstander is nu echter de computer. Ook lijken je eigen troepen te leven, ze bewegen ook als je niets met ze doet. De troepen kunnen met meer deren tegelijkertijd geselec teerd worden om vervolgens en groupe de vijand in de pan te hakken. Of andersom, want die is ook niet gek. Dat ont aard dus in hevige vuurge vechten met bijbehorende ex plosies en sneuvelende man schappen. De meest primitieve gevoe lens van agressie kun je met dit spel botvieren. Al komt daar wel enig denkwerk bij kijken. Je moet een beetje zuinig op je troepen zijn, die kosten geld. Ze daarom stra tegisch gebruiken is heel ver standig, zonder de leiding van de mens achter de computer zouden ze zich in een blinde stormloop op de vijand stuk lopen. Ze achter de vijand omleiden en speciale eenhe den samenstellen is een goed idee. Een bijkomend probleem is de zorg voor het geld: je moet met speciale oogstmachines waardevole mineralen bin nenhalen, Daarnaast moet je zorgen voor een basis. Met de verschillende gebouwen daarvan kun je mineralen omzetten in geld, het leger trainen en bouwen, reparaties uitvoeren en geheime wapens produceren. Die basis is weer het doelwit van vijandelijke tegenaanvallen die je met je eigen troepen of vaste verde digingswerken moet afslaan. Dat alles maakt van Red Alert een complex, maar bui tengewoon verslavend spel. Red Alert speelt in een moge lijk heden. De introfilm laat een profes sor zien die terug in de tijd reist en in 1927 Adolf Hitler van de aardbodem doet ver dwijnen. Het resultaat is dat Stalin zijn kans grijpt en het scheve evenwicht in Europa gebruikt om het wereldcom munisme met geweld te ver spreiden. Hij verovert een groot gedeelte van Europa. Er komt verzet in de vorm van een wereldalliantie. Die oor log moet de speler beslechten. Door de kant van de Sovjets of de Geallieerden te kiezen. Het spel komt op twee cd's: voor iedere partij één. Tussen de gevechtshandelin gen wordt de speler getrac- teerd op geanimeerde film pjes. Die bestaan uit graphics en daarin naadloos geplakte beelden van acteurs. Ze voe gen veel toe aan de atmosfeer rond het spel. Ze zijn wat aan de korte kant en niet zo spec taculair als in C&C 1. Dat is jammer. Toch waan je je tij dens het spelen in die Red Alert- wereld die nooit heeft bestaan. Prima gedaan. Het concept achter dit soort spellen is al redelijk oud. In 1993 begon dat met Dune 2, ook van Westwood Die werd opgevolgd door spéllen als Warcraft (1 en 2) van Blizzard en onlangs Z van The Sitmap Brothers. Stuk voor stuk pro ducties die het goed deden op de overspannen spelmarkt. Het concept van strategisch denken en gecomputeriseerd geweld slaat blijkbaar aan. Red Alert heeft een paar aan passingen ten opzichte van zijn voorganger. De kunstma tige intelligentie bijvoor beeld: tegenstanders zijn slimmer. Er zijn nieuwe figu ren aan beide zijden bijgeko men. Met meerdere mensen tegelijkertijd spelen kan nu ook via Internet. Onder Win dows 95 is het mogelijk om in Super-VGA te spelen. Dat laatste is mooi, maar zwaar voor de computer. Een flinke Pentium komt daarvoor wel van pas. Het grote nadeel van de Win dows 95-mogelijkheid is de ruzie die het spel met S3 Trio videokaarten heeft. Dat ter wijl juist die kaarten door zeer veel mensen gebruikt worden. Spelen wordt door een con stant ensemble van springen de lijnen over het beeld scherm onmogelijk. De docu mentatie verwijst naar de hardwareleverancier voor nieuwe videostuurbestanden. Die zijn er echter nog niet. Geen Super-VGA voor Trio gebruikers dus. Onder Dos heeft het spel toch nog genoeg klasse om de moeite waard te zijn. De speelbaarheid blijft, en dat is toch het belangrijkste waar een spel om draait. Red Alert is ondanks de nieuwe eenhe den en mogelijkheden niet beter dan zijn voorganger: het is meer van hetzelfde en de filmpjes zijn minder specta culair. Iedereen die deel één uit heeft gespeeld zal echter ook aan Red Alert veel plezier beleven. Voor iedereen die het spel nog niet kent en van het genre houdt is dit een aanrader. Zorg wel voor voldoende vrije avonden. Systeemeisen: 486dx2-66, 8Mb (Win95 16Mb), 40 Mb HD, double speed cd-romdri- ve. Leverancier: Diamond Soft.

de Stem | 1997 | | pagina 47