Weekend Honger naar de Britse bal Kerncentrale moet straks een van de allerveiligste ter wereld zijn rr Auteur \S0iM m-srts DE STEM De kerncentrale in Borssele is voor vier maanden uit bedrijf genomen. Een heel leger ingeni eurs is er nu bezig de veiligste kerncentrale van de wereld te bouwen. Dodewaard is gesloten en Borssele renoveert. Op de steiger klinkt Mozart uit de ra dio van een Duitse werkploeg. Zware shag en Die Forelle, Ne derlands nieuwste stroomfa- briek is in aanbouw. a"e Sn'PPerS Wn Le°P?' ZATERDAG 12 APRIL 1997 H De verbouw van de Bol van Borssele! Door Cees Maas wee witte voetstappen om je voeten op te zetten. Ik sta in de kleine sluis van de kerncentrale. Iets piept en detecteert me op wapens of weet ik wat, ik word onschuldig bevonden door het machine en een glazen deurtje flapt open. Iemand van PTT Telecom sjouwt een bos grij ze kabels ergens heen. Ploegjes werkers heb ben allemaal verschillende kleuren helm op. De voertaal is Duits en maar een beetje Beve- lands. Met een klap ben ik in een andere we reld. Op onzichtbaar glazen deuren kleven grote sti ckers van meeuwen, zodat de diertjes er zich niet tegen dood vliegen. Ze houden hier van vogels. Ik ben in de kerncentrale in Borssele. Ik kom voor, met een afschuwelijk woord, het Project Modificaties. Een abstracte term voor verbouw, voor aanpassingen, voor onder houd. In werkelijkheid is het een gigantische klus. Er is 467 miljoen gulden uitgetrokken om de hele centrale te beveiligen en aan de meest moderne eisen te laten voldoen. De in 1973 gebouwde centrale wordt in een nood- Een van de turbines wordt voorzien van nieuwe onderdelen. tempo gemoderniseerd, zodat een der veilig ste kerncentrales van jde wereld ontstaat. Naar de ideeën van nu. Zelfs aardbevingen kan de nieuwe centrale hebben. Omdat veel trillingsgevoelige appa ratuur, muren en leidingen, met dempers en andere maatregelen gezekerd worden tegen bevingen. En wanneer de Westerschelde op mocht drogen, of er iets anders fout mocht gaan met de inname van koelwater voor de kernreactor, pompen ze koelwater op uit 48 meter diepe waterputten. De jaarlijkse stop vanwege de splijtstofwisse ling wordt gebruikt voor dit karwei. Ze heb ben 120 dagen de tijd en het schema moet worden gehaald. Want elke dag dat een cen trale als deze stil ligt en niet kan leveren kost veel geld. Verstuikingen „Kijk," zegt de man die me begeleidt, „wat verstuikingen en verder niets." Ik kijk ver wonderd om me heen maar zie nergens een verstuiking. Die heb ik trouwens nog nooit gezien. Hij wijst. Ik lijk wel blind. Het blijkt een groot bord te zijn. Een mededelingenbord in twee talen, waarop de vorderingen vermeld staan. Het aantal ongevallen dat tot nu toe is voorgevallen op de werkvloer, die verstuikin- Grote drukte op de parkeerplaats duidt op de verhoogde activiteit. gen dus, en of de klus op schema ligt. Ze zijn twee dagen voorylezeurwe. Tic ob Dat stemt de twee heren die me binnen in een kantoor ontvangen om me mondeling van al lerlei informatie te voorzien, nogal tevree. „We zitten nu op dag 46, we moeten er nog 73, en daarvan zijn er 45 bestemd om te testen. Warm en koud," zegt het Hoofd Nucleaire Productie. „Dus elke dag dat we winnen is een meegeno men dag," voegt de Chef Splijtstofwisselbu- reau er aan toe. Ze vertellen trots him verhaal. Deze weten schappers zijn fier op het uitvoeren van een klus, die werkelijk reusachtig van omvang is en technologisch van een niveau dat in Ne derland nog nooit is vertoond. Dat is natuur lijk ook mooi voor een technoloog. Ze vertellen er met een bevlogenheid over die veel verder gaat dan de normale betrokken heid van een werknemer bij de verbouw van de winkel van zijn baas. En de veiligheid is er welhaast tot religie verheven, hoor ik. Een werkploeg die bovengemiddeld stofjes in de ogen krijgt kan op bezoek van een inspecteur rekenen die bezorgd doch dringend zal vra gen of de veiligheidsbrillen toch wel goed worden gebruikt. Zestig ton lood is hier naar binnen gesjouwd om verwerkt te worden tot bescherming tegen nucleaire straling. Ook zo iets. Op het bureau staan drie vuistdikke mappen. Het draaiboek voor het Project Modificatie. Alle handelingen, van uur tot uur, staan er in. Welke ploeg wat doet, en waar die ploeg zich op dat moment bevindt. Het is gepland. Welk schroefje er in welk gaatje moet worden ge schroefd, wanneer en door wie dat moet ge beuren. En er zijn duizenden en duizenden lasjes te leggen en andere verbindingen te maken. Naast de regelkamer bijvoorbeeld, het ziet er daar uit als een gigantische telefooncentrale, staan mannen als mieren in een onderzeeboot tachtigduizend lasjes te maken. Tachtigdui zend plugjes op tachtigduizend pinnetjes te zetten. Elk stukje schakelbord dat klaar is wordt getest, voordat de technicus aan het volgende blokje mag beginnen. Dikke bossen kabels, als grijze plastic wormen verstoppen ze de kabelgoten. Het ruikt hier naar soldeer. In de jaren tachtig al, begonnen de voorstu dies om deze stop te kunnen uitvoeren. Nu het karwei aan de gang is komen dagelijks zo'n 1200 technici de poort binnen. Zestig procent is Duitser. De werkers verblijven zolang in al lerlei recreatieparken in de omgeving. Per dag gaan er 250 warme en 500 koude maaltij den door, meldt de beheerder van de kantine. t, v .-.r Buiten klinken onophoudelijk oproepen. In het Nederlands >©n in het Duits.;1 Gf ade heer blablabla van Siemens naar de telefoon wil komen. Dat er voor de poort een vrachtwagen geladen met blablabla wacht om binnen ge lost te worden. „Je wordt weieens gek van al die mededelin gen de hele dag rond. Dat getoeter in je oren," zegt mijn begeleider. Kansenverkleining Maar wat gaat er nu eigenlijk gebeuren? Waardoor wordt de centrale veel veiliger en gaat hij tot de meest veilige van de wereld be horen? De kans op serieuze ongevallen wordt nog eens ruwweg twaalf keer verkleind, zo wordt me verteld. Er komen grotere noodstroomag- gregaten, die gaan werken als de normale stroomvoorziening uitvalt. De modificatie is eigenlijk een pakket van zestien belangrijke wijzigingen in de systemen. De regelkamer, het hart van de centrale, wordt totaal vernieuwd. En niet eenmaal, maar tweemaal. De tweede regelkamer is in gebouwd in de simulator. Maar op dit mo ment is die tweede al klaar en traint het een- tralepersoneel er al op nog voor de centrale is aangepast. Gewenning aan de apparatuur en de aangepaste procedure is het belangrijkste argument. Er worden allerlei storingen nage bootst zodat het personeel zich daarop kan voorbereiden. Mijn tocht door de centrale doet me duizelen. Ik verdrink in woorden als drukontlastings- syteem en veiligheidsomhulling. De nieuwe centrale wordt explosiebestendig, hoor ik. Een exploderende LPG-tanker op de Wester schelde zal geen ernstige schade kunnen ver oorzaken. Aha. Maar ik begrijp het niet. De kerncentrale in Dodewaard is gesloten, en deze moet in 2004 dicht, heeft de Tweede Kamer besloten. Waarom dan nog voor een kwart miljard gul den verspijkeren aan iets dat toch geen toe komst heeft? Omdat het in de wettelijk vastgestelde plan ning staat. 2004 Is nog ver weg en tot die tijd moet er alles aan gedaan worden de veiligheid te verhogen als dat kan. Afgesproken is dat elke tien jaar een toets wordt gemaakt. Dan wordt gekeken hoe alles nog veiliger kan. In die tien jaar blijft Borsse le bij de top van de veiligste centrales van de wereld en dan komt er weer een toets. In 2000 is de volgende toets, voor het traject tot 2010. Het besluit voor deze modificatie was dus al genomen voor het besluit tot sluiting van de centrale viel. En, veel mensen binnen de Centrale zijn zelf iRogitassg Piet overtuigd zitjnivamfeêfl daadwer kelijke sluiting; Nederland heeft met Borssele een veilige centrale met de laagste kiloWat- tuur-kosten van Europa, zeggen ze. En wan neer straks de energiemarkt in Europa open gaat zodat er tussen de stroomleveranciers in de lidstaten concurrentie kan ontstaat, heeft Nederland met deze ultra-moderne centrale misschien een troef in handen die goedkoper stroom kan leveren dan veel concurrenten. Het zijn allemaal opties die deze voorstanders van kernenergie koesteren. En aan elkaar en anderen doorvertellen. Met het verstrijken van dé tijd kan de politie ke mening veranderen, het zal de eerste keer niet zijn. En er is het werkgelegenheids aspect. De kleine en kwestbare Zeeuwse eco nomie kan het zich niet permiteren 500 ar beidsplaatsen te verliezen. Veel van de hoog opgeleide centralemensen zullen echter weer snel aan de bak komen, maar elders. Borssele is, zeker nu Dodewaard dicht is de enige plek met ervaring in de nucleaire industrie. En het is de vraag of Nederland dat moet prijsgeven. Zeggen deze voorstanders. Maar ach. Ik loer door een opening in een wand en zie de enorme propellors van de tur bines. Ze liggen er uitgekleed bij. Als ijzeren torren zonder schild tonen ze hun ingew: Identrunridn -M .3 sr Het knettert van het lassen in die loods, genlijk is het simpel. De reactor wordt he door het nucleaire proces, het koelwat wordt stoom dat door dikke buizen naar turbines gaat. Die gaan daar van draaien i hup, je hebt energie dat opgevangen won en als stroom door hoogspanningkabels ki bels overal naar toe gaat. Ik mag niet in het nucleaire gedeelte. „Het daar zo druk nu met werk, daar kunnen geen toeristen bij hebben," zegt mijn bef leider. Tijd dan maar, om te gaan. De sluis weer het bezoekerspasje terugbrengen naar de b waker. Na de herrie en de drukte binnen het buiten ongewoon stil. Ik hoor de Schel ruisen en ruik het natte gras van de zeedi Ik heb zin om een liedje te zingen, waaroi weet ik niet. Op de kruin van de dijk bekijk ik de centra le nog eens aandachtig. De bomvrije bol va Borssele ziet er stoer uit. Een busje met teel nici draait de poort uit. Bewakers prate wat in portofonen. Bijna zevenhonderdd» zend manuren slokt dit karwei op. Van v weg nadert een mensje op een fiets. Ik mo gaan. I erhriivers zoeken lezers. De in slordige le een viaduct gekalkte mededeling 'Greet, ik I is niet alleen expressie van een individur !l maar is veeleer bedoeld als boodschap „oen van een niets vermoedende Greet. Dal maar aoed beseft dat er ergens een verlege !,ng rondloopt die zich in haar bijzijn niet du «reken, maar wiens gemoed zo overloop? I Ir haar bereid is tot waaghalzerij. De in het vuil van de achterkant geschrevf schuwing op een stadsbus 'ik kom overa knmt voort uit de woede van een schrijver, nnatteqeliik potentiële volgende klanten t den voor teleurstelling. Ondergekliederde ren uitkijktorens vol schots en scheef dor gekraste namen inclusief bezoekdata en sc ken met generaties lang ingekerfde bijna scheldwoorden voor impopulaire docenten evenveel bewijzen dat schrijven meer wil een uiting van trots of creativiteit. Zonder succes bij een lezend oog, werd er niet z~J pathologen, maatschappelijk werkers en qeschoold verliesverwerkingsvolk is het mee eens. Zij adviseren, als de wekelijkse ken tot niets meer leiden, hun verward clië de pen ter hand te nemen om de ellende te schrijven'. Papier is heilzaam, een laatste geloven zij, maar wat zij uitgevers, journe leraren Nederlands aan doen, beseffen ze resultaat van hun therapie verdwijnt namel dossier of schoenendoos; het gaat in en de ontvanger wordt serieus om comme vraagd over uitgeefbaarheid, schrijfstijl meend talent. Dagboeken zijn niet bestemd voor vreem probeert de kantoorboekhandelaar wijs ti In zijn uitstalkast liggen immers voor dit schikte, in linnen gevatte schriftjes voorzier Elke uitgeverij-secretaresse heeft echter in venla een speciale oude schaar. Want sleu ken zoek in de dagelijkse post. Dagboek; weren voor zich zelf te boekstaven. Zodra, met de neerslag van hun leven vol raakt, allen het bijzondere van hun bestaan in dr len zien. Léautaud, Warren en Oltmans, of boek nu geheim heet of openbaar, ze blij gehouden te hebben voor de drukpers. Af en toe lukt het een geheimschrijver zij bereiken. De eerste drie uitgevers zenden h script met vriendelijke woorden retour, vierde hapt toe op zoek naar continuïteit ir bieding. Het verhaal is weliswaar nog niet gaaf, maar heeft iets. En o wee, als een c talent ontdekt, heeft die ook het voorkeui een volgend misschien wel perfect boek ei Meer dan 50.000 km kabel moeten in de kerncentrale worden gecontroleerd en event:vet FOTO'S JAAP «VOLTE»! vervangen. VERVOLG VAN VORIGE PAGINA De Trent Bridge Inn, zo vindt het kwartet uit West-Brabant, is een fraaie pub. Patrick Hin ten houdt er in dit van traditie doordrenkte land zo zijn eigen gewoonten op na en bestelt om te beginnen een pint of Guinness, het don kere Ierse bier. Wat hem betreft mag pas de tweede pint met lager of bitter worden ge vuld. Het viertal valt overigens amper op te midden van de lager lads, de jongeren, die sa men met een eveneens groot aantal ouderen de pub vullen. Allen volgen op het grote scherm in de Trent Bridge Inn de laatste mi nuten van Chelsea-Arsenal, waar Dennis Bergkamp de uitslag op 0-3 bepaalt. Even daarvoor hebben Guus Paulissen, Pa trick Hinten, Jurgen van der Velden en Pa trick Hopstaken in een kantoor bij het sta dion hun toegangsbewijzen voor de Trent End Upper opgehaald, die ze een week eerder tele fonisch hadden besteld en met een credit kaart betaald. De overdekte zitplaats op de tribune achter een van de doelen kost zeven tig gulden, daarbij inbegrepen de zeven gul den voor de reservering. „Ja, dat is duur," menen ze, „maar waar tref je nou zo'n sfeer aan?" Ook aan de winkels waar dassen, shirts (onder meer tenues met de naam en het nummer 15 van Van Hooijdonk) en an dere Forest-parafernalia te koop zijn, kunnen ze niet voorbij zonder iets aan te schaffen. De pub verlaten ze twintig minuten voor de aftrap van het degradatieduel Nottingham Forest-Southampton, dat niettemin ruim 25.000 toeschouwers trekt. Tegenover de Trent Bridge Inn ligt een wed kantoor dat goede zaken doet. Wie tijdens de wedstrijd nog wil inzetten, kan terecht bij de bookmakers in de catacomben van het sta dion. Uiteraard kan er op de uitslag en rust stand worden gegokt. Maar op het standaard formulier kim je ook voorspellen in welke mi nuut er een doelpunt valt. En voor elke pond die deze mooie zaterdagmiddag wordt ingezet op de eerste score van Pierre van Hooijdonk voor de reds uit Nottingham, betaalt de book ie er drie uit. In de 66e minuut van de wedstrijd knalt de lan ge uit Welberg de bal achter de keeper van Southampton en bolt het net van de goal aan de Trent Riverside. Helaas voor Forest is aan Van Hooijdonks schot een handsbal van de Welsh man Dean Saunders voorafgegaan. Iedereen die op Van Hooijdonk gokte, is zijn inzet kwijt. Niet veel later vliegen er twee koppels eenden over het stadion. Ulrich van Gobbel, de Bre- danaar die rechtsback is bij Southampton, lijkt de vogels uit de lucht te willen halen, want hij schiet de bal vanaf eigen helft met een grote boog in de handen van de keeper van de thuisploeg. Het niveau van de wedstrijd is bedroevend. Southampton scoort in de achtste minuut en het elftal van Nottingham loopt de rest van het duel, met de schrik voor degradatie in de benen, achter de feiten aan. In een van de laatste minuten wordt het 0-2 door een doel punt van invaller Evans. Daarna wordt Pierre van Hooijdonk in het strafschopgebied van Southampton on gehaald; trainer-speler Stuart Pearce a niet en verzilvert de penalty nar"®s De toeschouwers die denken dat da soelaas biedt, worden in blessuretijd uii droom geholpen, andermaal slaat tva en de uitslag is 1-3. Het f-woord en a tards zijn vervolgens niet van de lucti De NAC-aanhangers op Trent End zijn i b dachte al bij de wedstrijd van IfJLjli- dag, als de geelzwarten aan de Rat straat aantreden tegen PSV. Na nog zoek aan de pub - de chauffeur cola - vangen ze de terugreis aan. ze 's nachts om drie uur. Het dagje n Ground heeft bijna 24 uur geduurd. René den Ouden heeft dit geluk gesmaak meegse firma SUN, mondjesmaat actief i gebied, heeft zijn potentiële kwaliteit oi Zijn eerste roman 'Dans van wederkeer' is uitgebracht. Ten onrechte. De ingrediën pen. Amsterdam, begin jaren tachtig, Rav drank, seks, onmogelijke liefde, Parijs, zelf vredesdemonstraties. Wie in die tijd bewu hoofdstad wandelde, herkent nogal wat linckscholengemeenschap in de Gabriël M bij het Amerikaanse consulaat, het Barlae sium met alle interne ruzies en het net w gue rakende studentencorps. Toch is het voor een lezer met die herinneringen m onhandige verteller, te nadrukkelijk sentir weinig diepgang. Den Oudens verhaal is W om te lezen, maar van te weinig spaarzame vrije uren voor te reserveren o gen nog te herinneren. SUN heeft van D een schrijver gemaakt, maar het vak zal nog moeten leren. Die kans heeft los Leenders niet meer. paar jaar geleden op 33-jarige leeftijd Zijn nalatenschap bestond uit een koffer paar door uitgevers geweigerde romans en gedichten. Normaal zou dit spul op stoffen en bij een volgende verhuizing als ran belang weggegooid worden. Leen echter actieve vrienden en familie. Die h papieren doorgebladerd en kregen het waarde in handen te hebben. Ee. Wolfsklauw werd daarom in het leven ge ze Rosmalense privé onderneming bre verzamelde werk van Leenders uit. Zijn ^nstelijke, surrealistisch aandoende rom een stilzitter' is het eerste product, het is aardig en misschien zelfs rechtvaar woltsklauwvrienden Jos Leenders uitge in druk verschijnt, overleeft, ook al is Aan de jaren noeste schrijftafelarbeii yrs worclt op deze wijze achteraf nog zi «ar wat is dat voor een soort verder lev ™nd zijn boeken leest? Daarvoor is de k j 0[sbeperkt. Een stapel onverkochte keider, een enkele bibliotheek die he 0ge" boek een paar jaar op de planke nan ^^Journalisten die de familie JMachtepis in ere te houden in w tod?1 beSCh"ift' 's dat het eeuwige toeken moeten gelezen worden, maar wi als minstens kwaliteit vereist. En n de lezers ook alles onder ogen M,„n)etf b«am, afgekeurd is of nooit scrint e'd' Het nimmer voltooide laa non i '!an Camus is daarom een Paar 9 staan jarvan roar een paar regels Jan t0!ale particuliere correspor rijt- 0 z'in in dikke delen en met gen ïers «gebracht. fiTnWil'en Selezen worden, maar e bepalen of iemand een auteur kr

de Stem | 1997 | | pagina 42