mmm HES STEM Een beetje liefhebber bezoekt tegenwoordig een Engelse match *jj Premier League voorbeeld voor BV Eredivisie Tv speelt hoofdrol bij voetbaltoerisme I The Blue Boy -Remember me is geen zaak van leven [dood,aldus wijlen Bill lankly, de vermaarde coach isLiverpool FC, „het is veel èngrijker." Guus Paulissen en ijn makkers houden van voet- al, het Britse spel wel te ver ton, waar van de aftrap tot het iitste fluitsignaal gestreden ■ordt, een 'tikkie breed' taboe is i de toeschouwers actie in the iox eisen. En de sfeer? Die is lergens beter dan in de pub. |D Frans Bauer Maria„ni, Weber-Deregenbooa" P R- Kelly -1 believe I can f|y 3) Spice Girls - Mama 3) The Kelly Familyf»|i in with an alien "nlo»e F' ^et-Hard to say rm sorfy I) No Mercy When I die 9) Jantje Smit - Ik zing dit lioa J jou alleen allied voor p) Hakkehbar -Supergabber En Vogue-Don't let go (love) 9) SarahBrightmanSandra Bocelli - Time to say 0) No Doubt - Don't speak 3) LtrtridaMcNeal-Ai„'t ,h3( 3) DJ Kool-Let me clear my thraa| 2) Future Breeze - Why rirm't V dance with me ™ydonty°" 4) Sash - Encore une fois |1) Party Animals-We like to 15) Foxy Brown feat. Blackstreet •w Get me home -0) Gala - Let a boy cry Eternal - Don't you love me Skunk Anansie - Hedonism Oust because you feel Cirque Du Soleil - Alegria Backstreet Boys-Anywhere foij Monstars of Space -Hit'mhigh - - Carlo Irene - Pittige tijden S wedstrijd. Weekend Eindelijk: Nottingham heeft gescoord. Pierre van Hooijdonk is in de supporters-shop van Forest al helemaal ingebur gerd. Eindelijk een beetje op winding: Pi-Air heeft zijn broekje gescheurd en krijgt een nieuw aangereikt. Frank Cunimondo Trio - Feelin' good Hamman Abraxas feat. Mc Lynx - I'll be your Bn'ers voor BNN - Hij gaat voor ICT - Lasciati Tentare Captain Jack - Together and Forever! Puff Johnson - Over and over Chris Rea/Shirley Bassey Disco La Passoine 3T - Gotta be you Charly Lownoise Menthal Theo - Party Texas - Say what you want Gabber Wijfie - Klappus in ie handjes White Town - Your woman Whitney Houston - Step by step Blackstreet - Don't leave me Apollo 440 - Ain't talkin' 'bout dub Tatjana - The first time |59) Juggernaut-Ruffneck rules da artcore scene |40) Bee Gees - Alone [42) Madonna - Don't cry for me Argentina -) Gabber Piet - Love U hardcore (44) Red 5 -1 love you..,stop 135) BZN - La spagnola 1(43) 'N-Sync -1 want you back ■51) Dignity - Talk to me I(47) B.E.D.- 1000 jaar Katja Schuurman - Wereldmeid... (48) Gordon - Niet een zoals jij (49) Toni Braxton - Un-break my J heart (75) The Course - Ain't noboby (46) Gala - Freed from desire -) 'N-Sync - Tearin' up my heart |(45) Linda, Roos en Jessica Goeie dingen (55) McLyte - Cold rock a party J (57) Ruth Jacott - Hartslag 1(53) MR-To France I (58) Khaled- Aicha (54) 3T -1 need you (62) Spiros - Denk ook aan mij (63) Lisa Stansfield - The real thing j (79) Republica - Ready or not (50) De Dijk - Laat het vanavond I gebeuren I (56) Spice Girls - 2 become 1 (64) Frank Galan Sandra Kim - Al camino de la vida (67) Ginuwine Pony (65) Mrs. Einstein - Niemand heeft nog tijd -) Depeche Mode - It's no good (61) Boude wijn de Groot - Avond (70) DJ Paul Rob featMc Hughie Babe - Lords of (90) Quad City DJ's - Space jam/Ik denk aan jou (81) DJ Quicksilver -1 have a dream/Bellisima (74) Whitney Houston I believe in you and me (68) Barbra Streisand 8r Bryan Adams -1 finally found (73) Cake - The distance (69) Rowwen Heze - En dan is't mar (41) TWB (The Wonderboys) - It's over -) The Source feat. Candi Staton - You got the love (72) Paul de Leeuw 8t Simone Kleinsma - Uiteind'lijk (86) Nana - Darkman (77) Real DJ - You make me feel (-) Candy Dulfer-for tbe love of you (66) De Mosselman - Mossels -) Hero - Toen ik je zag -) Puff Daddy - Can't nobody hold me down ntinll (85) Wet wet wet - If I never see you again (71) Hans Kraayjr.-Hep leluis. (-) Gerard Joling-Without your love (78) Xzibit - Paparazzi -) Gino Politi - Viva la mamma (91) Madonna-Another suitcase in another hall (95) Inxs - Elegantly wasted (98) Koos Alberts 81 Dave - Een echte kameraad (92) Maxine - Nooit meer alleen (76) René Froger - That't when I'll stop loving you (100) Daft Punk - Da funk (-) Babette-Why can't we live Honger naar de Britse bal Peter de Leeuw »ok 's nachts doorkruisen perso nen- en vrachtwagens Europa. Toch is het in de vroege uurtjes iterdag in april vrij rustig op de donkere snelweg. Guus Paulissen (34) geeft en stuurt met vaste hand naar Ant- ®]M, Gent en Calais. Sinds 1994 verbindt ile laatste havenstad Le Shuttle Frankrijk set Engeland. Calais-Folkestone: er loopt ®|spoor)weg tussen Groot-Brittannië en et vasteland van Europa, dat de Britten «alsnog het continent blijven noemen, als- heerniet bij horen. «Paulissen uit Gilze en Rijen ('de Rijen', bij zelf), Patrick Hopstaken (26) uit en de Bredanaars Jurgen van der en Patrick Hinten (24) kennen el- ®van de NAC-tribune of, liever o _o.~, ®leB-Side. Ze houden van voetbal, soccer bakermat ligt in het 19e-eeuwse het spel dat ruim honderd jaar la- Jls populairste sport ter wereld is. „Voet- is geen zaak van leven of dood," aldus Bill Shankly, de vermaarde manager «■Liverpool FC, „het is veel belangrijker..." e in de auto Ierse muziek: de in een pub, denkt hardop na over a celled love en weet daarbij een pair of eyes op zich gericht. Niet zo lang na de ™st weemoedige ballade volgt het krachti- Mubliedvan Chelsea, een van de vele vere- 5» uit Londen waar Ruud Gullit tegen- manager is, de eerste donkere in voetbal. De Amsterdammer, on- 5s uitgeroepen tot best geklede man van ■waad, stuurt er onder anderen de Italia- JWli, Zola en Di Matteo het veld in, en „i 'n omgeving van Stamford Bridge '«den gedragen, fleren a .f Glasgow is de club van de Ieren,ver- (j uj|s Paulissen achter het stuur van zijn ''•-«stond daar eens op de tribune naast gezegd, Patrick Hinten, Jurgen van der Velden, Guus Paulissen en Patrick Hopstaken laten op weg naar het stadion blijken van wie ze fan zijn. 'an een jaar of zeventig. Die man was I n-eerst sinds twintig jaar weer bij Cel- had het kaartje van zijn kleinzoon ge- 6» vertelde hij aan iedereen. Kijk, j-Semetiknou van..." de andere drie gaat het hem vooral |i.he s|j-er rond de Britse voetbalvelden. •fJT' Ze^ 's in Nederland vaak beter," w "ij, „maar in Engeland is alles heel el georganiseerd. Op het ogenblik naar een wedstrijd dan in a"d. Alles en iedereen gaat in Enge land naar het voetbal. Groot, klein, man, vrouw. Hele families. Het zijn echte suppor ters. Het maakt dan niet uit of je naar een wedstrijd in de Premier League gaat of naar één in de derde divisie." Hij vindt de in 1992 opgerichte Premier Lea gue, waar het soms lijkt of geld in plaats van een ferme trap de bal laat rollen, gelikt en be zoekt bij voorkeur clubs in de lagere regio nen. Zo rekent de Rijenaar, die de kost ver dient in een betonfabriek in Oosterhout, zich tot de vaste aanhang van tweede-divisieclub Burnley, het stadje dat de vereniging zijn naam geeft, ligt in Lancashire enkele tiental len kilometers ten noorden van Manchester. „Hoe noordelijker je komt, hoe vriendelijker de mensen," vindt Guus Paulissen. Twee uur na hun vertrek uit Breda passeren de West-Brabanders de Belgisch-Franse grens. Plaatsnaamborden als Steenvorde en Rosendael verraden dat hier ooit Nederlands werd gesproken. De bewegwijzering naar Le Shuttle is uitstekend: Tunnel sous La Manche staat er honderden malen geblokletterd om de automobilist van dienst te zijn. Om half negen, na 35 minuten van kaartjes ophalen en wachten, chauffeurt Guus Paulis sen zijn wagen de dubbeldeks-trein in. De kosten van het kaartje (235 gulden) en de ben zine worden gedeeld. De Britten rijden niet alleen links, ze houden er ook een andere tijd op na. In Le Shuttle gaat de klok een uur te rug. De aankomst in Folkestone is zodoende om acht uur Engelse tijd. „In 1987 ben ik hier voor het eerst bij een wedstrijd geweest, Arsenal-Aston Villa. Ik zag altijd die volle stadions op de televisie en wilde dat een keer meemaken. Die sfeer, dat zingen... Bij NAC heb je het ook wel, maar ga eens naar RKC-Volendam, daar zitten nog geen vierduizend man op de tribune," vertelt Guus Paulissen, die jaren geleden bij NAC de kreet Ronald Spelbos' Yellow Army introdu ceerde. Hij had die, met andere trainer en kleur uiteraard, opgevangen in Londen: in Upton Park, het stadion van West Ham Uni ted. „Sinds 1989 ga ik regelmatig naar Engeland. Als ik de vriendschappelijke wedstrijden meereken, heb ik er al meer dan honderd ge zien. Tegenwoordig kom ik niet meer zo graag in Londen. Te veel voetbaltoeristen. Je komt er veel Scandinaviërs tegen. Voor hen is En geland goedkoop. Fuc... tourists, zeggen de Engelsen." Tactisch mag het spel op de Britse eilanden misschien wat minder zijn dan el ders, aantrekkelijk om naar te kijken is het heel vaak wel. De elftallen spelen in een ra zend tempo. Een 'tikkie breed', laat staan een 'tikkie terug', vindt geen genade bij het pu bliek op de tribune, dat luid en duidelijk blijk geeft van zijn aanwezigheid in spreekkoren en fluitconcerten, negentig minuten lang wel te verstaan. FA Cup De crowd eist van voetballers dat ze zo onge veer de longen uit hun lijf lopen. Aangezien geen mens dat langer dan een half uur vol houdt, laten de spelers tegen het eind van de eerste en tweede helft steken vallen, waar door juist dan beslissende doelpunten worden gemaakt. Dat zou ook de reden zijn voor de dikwijls povere resultaten van Engelse clubs in Europese competities. 'Continentale' ploe gen spelen het door Britten uitgevonden spel letje immers bedachtzamer, hebben daardoor een langere adem en zijn natuurlijk nooit te beroerd om tegen het eind van de wedstrijd toe te slaan. De meeste Britten malen daar evenwel niet om. In hun eigen stadions is er altijd sfeer en strijd. Het streven van iedere speler is de bal zo snel mogelijk in de box te krijgen: actie voor de doelen, daar komen de toeschouwers voor. Voetbal is van het volk, dus krijgen de Britten het spel dat ze wensen. Ach Europa.., dè te veroveren cup is de FA Cup, waarvan de finale in een steevast uitver kocht Wembley wordt gespeeld. Aan de lin kerkant van de weg rijden, levert Guus Pau lissen geen problemen op. De reis gaat verder richting North, naar Nottingham waar Pierre van Hooijdonk, de lange uit Welberg, sinds kort voor Forest uitkomt. Voor het eerst dit jaar kleurt koolzaad de glooiende velden van East Anglia geel. Op de golfcourses langs de snelweg vermaken zich deze zaterdagochtend duizenden Engelsen. De autoradio staat in middels aan en het Nederlandse gezelschap luistert naar de voorbeschouwingen van de Grand National, waarbij het vooral draait om de vraag op welk paard het best gewed kan worden. Op geen, want 's middags zal blijken dat de 150e Grand National na een bomalarm van de IRA wordt afgelast. Om kwart over elf 's morgens begint in Lon den de wedstrijd Chelsea-Arsenal. Guus Pau lissen en zijn makkers volgen het radiover slag, dat lovend is voor Dennis Bergkamp. De Londense derby wordt ook rechtstreeks uit gezonden op de televisie. De Britse natie kan, FOTO'S KEES VAN DONGEN voordat ze zich 's middags naar de 'eigen' club begeeft, alvast genieten van een pot in de Premier League. Guus Paulissen, Patrick Hinten, Jurgen van der Velden en Patrick Hopstaken zijn nog nooit in Nottingham ge weest, maar rijden met behulp van de kaart in een keer naar het veld van Nottingham Fo rest, de City Ground die in tegenstelling tot veel Engelse stadions niet in het centrum van de stad ligt. Het thuis van Forest, waar de tri bunes zo'n dertigduizend supporters kunnen bevatten, staat op de oever van de river Trent in een haast lieflijke omgeving. Honderd a tweehonderd meter van het Fo- rest-stadion verwijderd ligt het veld van de Nottinghamshire County Cricket Club, dat omringd wordt door deels houten tribunes: onder cricketters is het een wereldvermaarde ground. Het stadion van Notts County ligt op de ande re oever van de Trent, toch is de afstand tot Forests City Ground niet veel meer dan een steenworp. Notts County komt dit seizoen uit in de tweede divisie van de Engelse competi tie en is de oudste voetbalclub van het land, opgericht in 1862. De vereniging is daarmee drie jaar eerder gevestigd dan Nottingham Forest. Notts is zelfs ouder dan de FA, de Football Association die in oktober 1863 in de Freemasons Tavern, Great Queen Street, Londen, werd gesticht en niet veel later de re gels van het spel opstelde. Het werd vanaf dat ogenblik, om het te onderscheiden van rugby, association football genoemd, kortweg assoc en vlug daarna, makkelijker uit te spreken, SOCCBV, LEES VERDER OP VOLGENDE PAGINA ZATERDAG 12 APRIL 1997 De onlangs in Nederland opgerichte BV Eredivisie heeft de Premier Lea gue als het grote voorbeeld voor ogen. Wat aan deze kant van de Noordzee met Sport7 zo jammerlijk is mislukt, een commerciële voetbal zender die de clubs goud geld ople vert, is in Groot-Brittannië sinds en kele jaren een feit. De satellietzen ders hebben het monopolie op live uitzendingen voor 1,8 miljard gul den voor vier jaar van de voor dat doel opgerichte Premier League ge kocht. De publieke BBC stelt het met de samenvattingen in Match of the Day, waar Ruud Gullit af en toe gastcommentator is. Tegelijkertijd met die ontwikkeling op tv-gebied heeft een grootscheep se vernieuwing plaatsgevonden van de Britse stadions, die in veel geval len al meer dan een eeuw oud waren. De belangrijkste verbetering was de vervanging van de staanplaatsen door zitplaatsen. Sein voor de ope ratie was de ramp op Hillsborough, het stadion in Sheffield waar in 1989 Liverpool FC en Nottingham Forest de strijd uitvochten in een halve finale van de FA Cup. Toen daar de crowd op de tribune ging bewegen, werden 96 mensen dood gedrukt tegen de hekken rondom het veld. Niet lang na de ramp werden in alle stadions de hekken verwij derd. In een Brits stadion kan de toeschouwer tegenwoordig pal ach ter het doel zitten en de keeper bijna aanraken. Op de redactie van Voetbal Interna tional komen dagelijks telefoontjes binnen van mensen die inlichtingen willen over wedstrijden in Enge land. „Ze vragen dan bijvoorbeeld hoe ze aan kaartjes kunnen komen," aldus bureauredacteur Harry Ha mer, die tevens vertelt dat het aantal bellers is toegenomen sinds Ruud Gullit zich aan Chelsea verbond en Dennis Bergkamp aan Arsenal. Toch lijkt dat niet de voornaamste oorzaak van de populariteit die het Britse voetbal momenteel in Neder land geniet. Televisie speelt daarbij een hoofdrol. Sinds het eind van de jaren tachtig is bijna overal in de la ge landen aan de Noordzee de BBC, de publieke omroep in Groot-Brit tannië, te ontvangen en de makers van Match of the Day staan elke za terdagavond garant voor samenvat tingen, een volledig overzicht en deskundige toelichting bij de 's mid dags gespeelde wedstrijden in de Premier League. „Hoeveel kaartjes er aan de kassa naar Schotten, Ieren, Italianen of Nederlanders gaan, weet ik niet. Ik heb de indruk dat er de laatste tijd wel meer Italianen op de tribune zit ten. Gullit heeft Italiaanse sterren gecontracteerd," zegt de woordvoer ster van Chelsea over de telefoon. Vast staat wel dat aanhangers van Club Brugge met enige regelmaat de supportersgelederen van de Blues versterken, de overtocht vanuit Oostende naar Londen is zo ge maakt. Bovendien komen de club kleuren van Chelsea en Brugge over een, en dat schijnt van invloed te zijn op de Vlaamse sympathie voor de elf van Gullit. Een zegsman van Arsenal vertelt dat er bij elke thuiswedstrijd van die Londense club zes- tot zevenhon derd Scandinaviërs op de tribune zitten, die boeken massaal en zijn zodoende bekend bij de organisatie van The Gunners. Op de bonnefooi naar Highbury gaan, lijkt overigens niet aan te raden. Het stadion van Arsenal is namelijk al een maand voor aanvang van elke wedstrijd uitverkocht. Borssele krijgt ambitieuze opknapbeurt WEEKEND Aartsvader Fokker Is niet meer WEEKEND E3 Wales overstelpt wandelaar met schoonheid VAKANTIE REIZEN Winkelen bij een klantvriendelijk koppeltje koeien INTERNET

de Stem | 1997 | | pagina 41