Meer agressie laan balie van sociale dienst Passie krijgt spatborden. moer die BSE-koe had, kan weer nieuwe koeien melken directeur Kl-stations snapt kritiek minister niet ^c^ezya^nsverbete- I )e^e|Fd ME oefent op nep-supporters Per jaar 5100 doden door geweld of ongeval 'Leider Geldnet-bende wordt te zwaar gestraft' 38e verdachte in Spanje gearresteerd Ms e/ v? J A2|9eSTEM BINNENLAND A3 Ook door lagere uitkeringen I Rotterdam (anp) - De toegenomen mondigheid, 'zeg maar, las- I tgheid', van klanten van de sociale dienst leidt tot een groei in I óeagressie tegenover het personeel. Dat zegt P. Lemmen, direc- r van Divosa, het overkoepelende orgaan van de sociale asten in Nederland. Waarschuwing voor chirurg voor aidstest College laakt huisarts na dood meisje Politiemensen uiten over en weer, klachten Officier van justitie: C annabisgebruik levert op den duur problemen op Wie de laatste tijd wat weinig opwinding in zijn leven heeft, moet een motorfiets kopen. Het Jj/HÊ patentmiddel Jpll tegen een passieloos bestaan. j\ - 12 APRIL 1997 I I I I ZATERDAG 12 APRIL 1997 Jrittannië en letland. ftig weer met flinke zon' lerioden. In Schotland ten een buitje. Middag latuur rond 12 graden |e oost- en zuidkust en- pden lager. en Luxemburg: Perioden h en droog. Middagtem ir ongeveer 11 graden en Midden-Frankrijk: bn met zon en droog etemperatuur dalend hgeveer 12 graden. Frankrijk: Vrij zonnig en V Zaterdag langs de Pyre. look wolkenvelden. Mid- riperatuur uiteenlopend i! graden in de omgeving ion tot 22 aan de voet van reneeën. Langs de Mid- Idse Zee kust ongeveer 17 i. Zaterdag steekt de mis- I, zondag weer afnemend lal: Vrij zonnig en droog ^gtemperatuur op de plaatsen boven 20 gra- Je: Flink wat zon en droog. Igtemperatuur uiteenlo- pan 18 graden rond Bar- tot 23 in het zuiden en esten. Plaatselijk in het iland boven 25 graden, lische Eilanden: Perioden hn en droog. Middagtem- liur ongeveer 24 graden. |rca en Ibiza: Overwegend en droog. Middagtem- Uur ongeveer 19 graden. Overgang naar bewolkt net enkele regen- of on- Ibuien. In het uiterste len blijft het waarschijn- y-oog. Zondag alleen in het nog een enkele bui. na rond 17 graden, aan de kan de Alpen ongeveer 20 In. Zondag langs de Adria ekkende wind en nog 112 graden. penland en Kreta: Toene- |e bewolking en van het len uit regen. Vooral in het Inland een flinke plens. Ilijk ook onweer. In het pen in de bergen sneeuw, fdag op Kreta nog volop kondag daar misschien een gMaxima rond 16 graden, Treta ongeveer 19 graden, sland: Zaterdag af en toe ■en een enkele bui. In het ten hardnekkige bewolking en toe regen, in de bergen pw. Veel wind. Zondag in noorden meer bewolking. Bagtemperatuur dalend tot 9 graden. Iserland: Aan de noord- van de Alpen bewolkt en toe sneeuw, in de dalen Zaterdag een stevige tl. In het zuiden meer zon en yel overal droog. Middag- jjeratuur in de dalepj tegen 10 graden, in het noorden 10 graden, lenrijk: Vooral aan de jdflank van de Alpen veel «olking en af en toe sneeuw, pe dalen regen. Zaterdag nog veel wind. In het zui- meer zon en droog. Maxi- |in de dalen zaterdag rond raden, zondag lager. kram: Ikamer-makker linter-intree Igodin-doping Ikroet-dokter Isterk-estrik I laden-nadeel llabel-ballet ltalen-etalon lereis-remise Iramen-marine middenberm j [„„IvoPostma I jfj|p - Melkveehouder Dick i Voorde in het Gelderse i heeft weer een vee- ;1, Vijftig melkkoeien en ieertig jonge runderen stom- i-.elden gisteren uit twee vee- L'ansportwagens via loop- Janken zijn riante stal bin- |{jen die sinds 22 maart leeg I leeft gestaan. Ijthele veestapel van Ten Voor- li. 120 melkkoeien en 60 stuks - moest worden afge maakt nadat bij een van de koei en de gekkekoeienziekte BSE was geconstateerd. „Ineens zit je met lege stallen. Van de ene op de andere dag ben je boer af. Dat vergeet je nooit meer," zegt hij tijdens een staande persconfe rentie tussen het zojuist gearri veerde vee. Nerveus maar dolgelukkig was Ten Voorde er getuige van hoe de mannen van het transportbedrijf de dieren uit de vrachtwagens lieten afdalen. Sommige koeien belandden met een rodeo-achtige sprong op de stalvloer. Ten Voorde is er binnen drie we ken in geslaagd een veestapel over te nemen van een bedrijf dat met het zijne vergelijkbaar is. Voor hem stond het voorop dat hij een bestaande veestapel moest hebben. „Dieren van vee stapels die al jaren bestaan, hoe ven niet meer aan elkaar te wen nen, alleen maar aan de omge ving," zegt Jan ten Hove, de be drijfsadviseur die Ten Voorde terzijde heeft gestaan. De nieuwe veestapel van de Wilpse boer is afkomstig van een collega die besloten heeft tot be drijfsbeëindiging. Met de komst van de dieren komt voor het ge zin Ten Voorde een eind aan een dramatische periode die begon met het steeds vreemdere gedrag van Anja 3 in de loop van maart. „In het begin valt het niet eens zo op, alleen wat schrikkerigheid. Iemand van buiten zou er hele maal niets van zien," zegt Ten Voorde. Ongeveer half maart achtte de veearts een nader onderzoek noodzakelijk. Op vrijdag 21 maart werd het spookachtige vermoeden dat het om BSE ging bevestigd. Zaterdagochtend wer den de dieren op hun dagwaarde getaxeerd, waarna het ministerie van Landbouw de veestapel overnam. Twee veewagens brachten de dieren naar Zutphen waar ze nog dezelfde dag werden geslacht. Ten Voorde hoopt het nooit meer mee te maken. „Ineens heb je je normale werk niet meer," zegt hij. „Je melkt geen koeien meer. Je kunt alleen nog opruimen en de stallen schoonmaken. Onder tussen komen er berichten bin nen over nieuwe stallen die je kunt overnemen en er zijn voort durend telefoontjes van de me dia." Hoeveel de BSE-ramp hem heeft gekost, kan Ten Voorde nog niet zeggen. Over de afwikkeling van de schadevergoeding door het ministerie is hij tevreden, maar de omvang van eventuele ver- volg-schade zal pas na verloop van tijd duidelijk zijn. J .Daarnaast is de Bijstandswet I veranderd en zijn verschillende strakker geworden, Inardoor sommige mensen een I lagere uitkering krijgen. Ook dat I kan agressie oproepen," aldus de I iirecteur. I Donderdag werd in Rotterdam a medewerker van de sociale I dienst het ziekenhuis ingeslagen I door een klant die ontevreden I tas over de verlaging van zijn I aiikering. „Deze ernstige geval- i van agressie komen slechts liter incidenteel voor," zegt I Lemmen. „Veel vaker krijgt een I Den Haag (anp) - Het Centraal i Tuchtcollege heeft een rurg een waarschuwing opge- 1 omdat hij hij een patiënt I ra aidstest heeft afgenomen 1 zonder hem gogd tg informeren. I De man bleek besmet te zijn met het virus dat aids veroor- I zaakt, en hoorde dit uiteindelijk I na via. De uitspraak is, als onderdeel van het vonnis, gepubliceerd in tel vaktijdschrift Medisch Con- I tact. Eerder kwam het Medisch ge in Amsterdam tot I dezelfde uitspraak. De arts test te de patiënt omdat hij, voordat 'ij ging opereren, zeker wilde «eten of de man besmet was met li'. De patiënt was verslaafd en «akte als straatprostitué. Vol- de arts heeft hij de man verteld dat diens bloed zou wor- aen onderzocht, ook op de aan- Wigheid van het aidsvirus. Doordat de patiënt niet reageer- g de chirurg er vanuit dat n er mee akkoord ging. Het Centraal Medisch Tuchtcollege ;»dt dat de arts onzorgvuldig «ft gehandeld. 'De wetenschap dat een patiënt "leenrisicogroep van potentië- lf dragers van hiv behoorde, *ht uit het oogpunt van vei lheid van artsen en verpleeg kundigen geen aanleiding vor- I om een hiv-onderzoek bij de I P®ënt te doen." medewerker van de sociale dienst te maken met verbaal ge weld. Ook vinden er wel eens handtastelijkheden plaats. Maar bij dat soort agressie vindt het personeel het niet altijd nodig om dat te melden. Divosa heeft dan ook geen cijfers van het aan tal gevallen van agressie. Daar hebben wij nauwelijks zicht op." Divosa probeert op verschillen de manieren een afname van het geweld te bereiken. „Allereerst bevorderen we de openheid in de kantoren. Een gesloten sfeer bij de sociale dienst straalt te veel vijandigheid uit, terwijl open heid in het gebouw minder agressie oproept. Daarnaast wil len we dat werknemers de kans krijgen om deel te nemen aan cursussen en trainingen, zodat zij leren hoe ze met agressieve klanten moeten omgaan." De directeuren van de diensten laten personeel ook van elkaar leren. „We stellen handreikingen op schrift van situaties di£ bij de kantoren zijn voorgekomen en waarbij toentertijd^goedJ^^gj reageerd. Door deze ervaringen door te spelen aan andere socia le diensten kunnen die ook pro fiteren van de keuzes die in ver gelijkbare situaties zijn ge maakt," aldus Lemmen. Definitieve oplossingen voor het toenemende geweld heeft de di recteur van Divosa niet. „Het enige dat we kunnen doen is alert blijven. We kunnen agres sie tegenover het personeel van de sociale diensten nooit hele maal voorkomen." Ook leden van de Mobiele Eenheid moeten hun vak bijhouden. Daarom is er af en toe in een oe fening voorzien. Zo hield de politie Gelderland-Zuid gisteren haar praktijkoefendag. Agenten speelden voor 'voetbalsupporter', collega-agenten pakten de 'hooligans' aan. foto anp Amsterdam (anp) - Jaarlijks overlijden gemiddeld 5100 mensen door een ongeval of door geweld. Daarnaast is in ongeveer drie miljoen geval len medische hulp noodzake lijk. Vooral ongevallen in de privé-sfeer nemen de laatste jaren behoorlijk toe. Dit blijkt uit het eerste landelij ke standaardwerk van de Stich ting Consument en Veiligheid, dat gisteren is aangeboden aan het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport. Het werk heeft alle letsels en ongevallen in kaart gebracht. Ruim 40 procent van de dodelijke ongelukken vindt thuis of op het werk plaats en 25 procent in het verkeer. De rest is het gevolg van geweld of zelfdoding. Van alle verwondin gen waaraan de dokter te pas moet komen, is 80 procent ver oorzaakt in de privé-sfeer of tij dens de sportbeoefening. Slechts 7 procent is in het verkeer ont staan. „Er is ontzettend veel aandacht voor verkeersletsels. Maar als je de cijfers bekijkt wordt dat overschat," aldus een woordvoerder van de stichting. De stijging van het aantal onge vallen in de privé-sfeer doet zich vooral voor bij ouderen, kinde ren tot vijf jaar oud en bij men sen tussen twintig en veertig jaar oud. Het zijn vooral onge vallen met de (brom)fiets, tij dens het klussen, valpartijen in de kinderopvang en op school en ongelukken tijdens uitgaan en horecabezoek. Bij de ouderen doen de ongeluk ken zich vooral voor in openbare gebouwen, winkels en in verzor- gings- en verpleegtehuizen. De Stichting Consument en Vei ligheid gaat de ongevallen ver der onderzoeken. Ze wil onder meer weten of er een verband bestaat tussen ongelukken en welstandklasse en nationaliteit (allochtonen). uapnoips j;i ueui jeep 'siipaJ Jeei|6 E MET varkenspest ^smette Kl-stations in 11 anroij en Venhorst ben er 'een rommel- I J® van gemaakt, vindt I fluister Van Aartsen. II- export van sper- a naar België, een on gelijke administra- ten een onhygiënische I®kwijze zijn de he nrijkste klachten uit I ven,^aaS- Directeur Jan anVugtvan de Coöpe- la «arkensverbetering h ls zich van geen gibewust „Ik ben ,rt)aasd en teleurge- |2ofcnÜerOP Dek v vernietigende kri- Eeeft aSn minister Van Aartsen de rJrecteur Jan van Vugt van Vn al genoeS Pro" Kuan zijn hoofd. De twee Jobs in Wanroij en Ven- t ~lJi besmet met varkens- ^Jferuimd. Twee andere 1 in Keidonk en Mer- selo zijn vanwege hun ligging in het pestgebied gesloten. Alleen het station in Vught is nog in be drijf. „We lijden elke week bijna een half miljoen gulden verlies," zegt Van Vugt. „Als dit zo door gaat, zijn we over enkele maan den failliet." Terwijl de KI-organisatie voor haar overleving vecht, komen de uitspraken van Van Aartsen als een doodvonnis. Het is 'een rom meltje' op de Kl-stations, vindt de minister, die zelfs een straf rechterlijk onderzoek heeft ge last. Zijn woordvoerder in Den Haag vat zijn klachten samen: illegale export van sperma naar België, een ondeugdelijke admi nistratie en een onhygiënische werkwijze. „Ik ben verbaasd en teleurgesteld," zegt Van Vugt, die zich van geen kwaad bewust is. „Deze uitspraken treffen on ze organisatie in haar ziel." De CVZ heeft een naam hoog te houden. „We zijn een van de toonaangevende KI-organisaties in de wereld," zegt Van Vugt, die met trots spreekt over de Bra bantse bijdrage aan fokpro- gramma's in het buitenland, van Europa tot in het verre Azië en Zuid-Amerika. In eigen land zijn er ruim drieduizend afne- Directeur Jan van Vugt van de Coöperatie Varkensverbete ring Zuid. foto felix janssens mers van sperma van topkwali teit, geproduceerd door de beste beren. „Nooit hebben we klach ten gehoord over onze werkwij ze," benadrukt Van Vugt. Hij hoopt dat de minister volgende week uitleg geeft over zijn klachten. Op één punt kan Van Vugt de minister enigszins volgen. Hij betreurt het dat sperma uit Wanroij aan België is geleverd, tegen het exportverbod in. Al plaatst hij een ferme kantteke ning bij het 'illegale' van die handelwijze. „Wij hebben sper ma op verzoek naar het KI-sta- tion in Helden gezonden. Wat Helden ermee doet, daar hebben wij geen zicht op. Bovendien had de export de goedkeuring van de Rijksdienst voor de keu ring van Vee en Vlees." Bij de Kl-stations ontbreken volledige gegevens over hun met pestvirus geïnfecteerde beren en hun leveranties van sperma, stelt Van Aartsen vast. Daarom heeft hij alle 1641 varkenshour d'erijen, die sperma uit Wanroij of Venhorst hebben ontvangen, voor alle zekerheid verdacht verklaard. Van Vugt: „Uit eigen beweging hebben we al onze be standen ter beschikking gesteld van het crisiscentrum in Boekei. Van elke beer is bekend waar zijn sperma terechtgekomen is. Het verbaast mij ten zeerste als onze gegevens niet zouden klop pen. De mensen in Boekei heb ben daar niets van laten blij ken." Het bestuur van de Kl-coöpera- tie ziet nog geen reden tot een intern onderzoek. „Het gaat te ver om daarmee nu al te begin nen, alleen op basis van de uitla tingen van de minister," zegt Van Vugt. Dat de beschuldigin gen de CVZ schaden, staat voor Van Vugt vast. „Hoe hoog die schade oploopt, is nog niet te overzien. Tot nu toe zijn er nog geen klanten weggelopen. De te lefoon gaat de hele dag al, maar nog niet één afnemer heeft ons bij mijn weten verwijten ge maakt." Het Landbouwschap reageerde gisteren verbaasd op de aantij ging van de bewindsman dat het schap het KI-station te weinig zou hebben gecontroleerd. Voor zitter J. Mares vraagt zich af hoe het schap het station beter in de gaten had moeten houden. Hij is bovendien gepikeerd dat hij de kritiek van de minister uit de media heeft moeten vernemen. De vaste Kamercommissie voor Landbouw, die gisteren het cri siscentrum in Boekei bezocht, heeft zich na afloop uitgespro ken tegen een fokverbod. Vol gens voorzitter Blauw (VVD) heeft dat geen zin. „Er is nu brand, en dan moet je geen op lossing zoeken die pas over vier maanden resultaat oplevert." De varkenspestmaatregelen hebben het ministerie van Land bouw inmiddels 155 miljoen gul den gekost, heeft Van Aartsen de Kamer laten weten. Die kosten zijn voor een deel te verhalen op de Europese Unie (66 miljoen) en voor een deel op de sector zelf (dertig miljoen). Europees landbouwcommissaris Fischler heeft het verzoek van de minister gehonoreerd om ze venhonderdduizend extra vlees varkens en één miljoen extra biggen te mogen opkopen in het varkenspestgebied. Het beheers comité van de Europese Unie moet hiep echter nog een besluit over nemen. Dat gebeurt volgen de week. De totale kosten zou den met de verruiming van het opkoopsysteem uitkomen op zeshonderd miljoen gulden. Het is nog onbekend hoeveel Brussel daarvan betaalt. Driehonderd militairen staan vanaf maandag het ministerie van Landbouw bij bij de aanpak van de varkenspest. De soldaten zullen toezicht houden bij het transport van gezonde varkens die in het kader van de opkoop regeling worden vernietigd. Groningen (anp) - Het Medisch Tuchtcollege in Groningen heeft een waarnemend huisarts een waarschuwing opgelegd omdat hij niet meteen een ernstig ziek meisje heeft onderzocht. Het 11- jarig meisje overleed uiteinde lijk aan de gevolgen van een ern stige bacteriële infectie. De uitspraak is gepubliceerd in het tijdschrift Medisch Contact. De ouders van het meisje belden in het weekeinde de dienstdoen de arts omdat hun dochter hoge koorts had, wartaal sprak en zeer zwaar ademde. De huisarts schreef zetpillen voor. Hij ging ervan uit dat het meisje griep had. De moeder haalde de medicijnen op bij de arts, waar ze nog even over de toestand van haar doch ter praatte. Volgens haar leefde de arts nauwelijks mee en durfde ze hem daarom de volgende dag niet opnieuw te bellen. Pas aan het eind van de dag, toen de toe stand van het meisje nog verder was verslechterd, durfde de moeder de arts te bellen. Hij kwam alsnog en trof een ern stig ziek kind in een labiele toe stand aan. De arts liet het meisje direct overbrengen naar het zie kenhuis. De volgende dag overleed het meisje. Volgens het tuchtcollege was het kind zeer waarschijnlijk ook gestorven als de huisarts eerder was gekomen. -iF"- Haarlem (anp) - De Haarlemse politieman W. Koops heeft een klacht Ingediend tegen het hoofd, van de rijksrecherche in Amster dam, B. Woest. Woest zou een getuige hebben gedwongen een belastende verklaring tegen Koops af te leggen. Justitie heeft de klacht in behandeling geno men, aldus gisteren de Haarlem se persofficier C. Hemmes-Boen der. Woest zou samen met de Haar lemse politieman H. Meyer een getuige hebben gedwongen een verklaring af te leggen tegen Koops. Deze voormalig recher cheur bij de CID werd in decem ber door de rechter vrijgespro ken van het schenden van het ambtsgeheim. Als CID-rechercheur zou hij een Zandvoortse drugscrimineel en tipgever in het najaar van 1995 hebben gewaarschuwd voor een inval door de politie. Volgens de Haarlemse politieman hebben Woest en Meyer toentertijd een bewuste poging gedaan hem in een kwaad daglicht te stellen. Door de aantijgingen en de rechtszaak die er op volgde, werd Koops eerst op non-actief gezet en daarna overgeplaatst naar een andere afdeling. Merijn is tot en met volgende week uit het land. Door onze rechtbankverslaggever Arnhem - De leider van de Geldnetbende, de 37-jarige Vinke- vener Chiel O., heeft met twintig jaar gevangenisstraf een te hoge straf gekregen. Die opmerkelijke mening huldigt de Arn hemse officier van justitie mr. M. Pomper. De officier van justi tie, die achttien jaar had geëist, is dan ook 'uit principe' in ho ger beroep gegaan. „Ik vind twintig jaar te veel van het kwa de," aldus de aanklager in de Duivense Geldnetzaken. Het komt zelden voor dat een of- krijgt. Normaal gesproken moet ficier in appèl gaat omdat hij de iemand tweederde van zijn straf straf te hoog vindt, doorgaans is het omgekeerde het geval. Chiel O. wordt gezien als de lei der van de bende, die in septem ber 1995 een overval pleegde op de Geldnetvestiging in Duiven. Daarbij werd de 43-jarige bewa ker Johan Regeling uit Zevenaar door een collega-bewaker dood geschoten. Deze bewaker, John G. (35) uit Arnhem, is inmiddels tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechterhand van Chiel O., de 33-jarige Amster dammer Joop V., kreeg twaalf jaar gevangenisstraf. Bij de over val wérd 8,8 miljoen gulden buit gemaakt. In feite maakt het volgens offi cier Pomper niet zo veel uit of ie mand achttien of twintig jaar uitzitten. Chiel O. zou bij acht tien jaar gevangenisstraf dus twaalf jaar uit moeten zitten en bij twintig jaar dertien jaar en vier maanden. Dat scheelt dus één jaar en vier maanden. Dat is op zulke lange straffen relatief gezien niet veel, denkt Pomper. Daar gaat het de officier dan ook niet om. Het gaat hem om het principe. Chiel O. heeft - althans in het begin van het onderzoek - loyaal meegewerkt. Hij heeft schoon schip gemaakt en alle overvallen waar hij mee te ma ken had bekend. Dit in tegenstel ling tot zijn rechterhand Joop V. uit Amsterdam, die verkoos te zwijgen. De houding van O. moet beloond worden, vindt mr Pom per. VERVOLG VAN VOORPAGINA Mr. Van Spierenburg ontkende niet dat P. mogelijk andere mis daden heeft gepleegd. Hij wil daarover echter niets in het openbaar zeggen. Wel is hij be reid de rechtbank en de advoca ten in de raadkamer te informe ren. Hij zei dat de overeenkomst met P. uitsluitend over feiten uit het Juliet-onderzoek gaat en dat de man dus niet strafrechtelijk is gevrijwaard voor eventuele an dere misdaden. De officier heeft vooraf alle ver zoeken afgewezen om tijdens het strafproces getuigen te horen. Daarom moest de rechtbank daarover gisteren beslissingen nemen. De raadslieden wezen erop dat het verzoek niet apert onredelijk was - en dus moest worden toegewezen - omdat er rond het totstandkomen van de deal met P. veel onduidelijk is gebleven. De vraag is of de politie en de of ficier de man zo'n lekkere worst hebben voorgehouden dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan uitlokking. Hoewel P. zijn betrokkenheid bij diverse mis daden heeft toegegeven,is tegen hem maar twee jaar celstraf geëist. Die eis maakte deel uit van de afspraak, onthulde P. Volgens de officier is dat niet waar. De leden van de Juliet-bende worden verdacht van deelname aan een criminele organisatie, grootschalige productie en han del in xtc, handel in softdrugs, ontvoering, gijzeling, afpersing dan wel beroving van een aantal drugshandelaren en -producen ten, zwaar geweld en het bezit van en de handel in vuurwapens, munitie en springstoffen. Als de rechtbank de overeenkomst met P. aanvaardt, verwachten de ad vocaten eisen van tussen de tien en vijftien jaar. De rechtbank besliste gisteren ook dat een aantal wijzigingen die de officier in de tenlasteleg gingen heeft aangebracht bij vier verdachten niet toelaatbaar zijn. Dat viel vooral gunstig uit voor de 31-jarige Arjen P. en raadsman mr. A. Goedkoop. Ook voor Risto P. (31), Remond P. (30) en Jack B. leken daarvan te profiteren. De officier zorgde al snel voor een domper mèt de me dedeling dat hij de geweigerde wijzigingen alsnog apart ten las te zal leggen. Terwijl voor de rechtbank in Breda de behandeling van de eerste strafzaken in het Juliet- onderzoek plaatsvinden, is don derdag in de Spaanse badplaats Torremolinos de 38e verdachte in deze zaak. aangehouden. -> De 31-ja'ngè Nederlander T.H. werd internationaal gezocht, omdat hij in Nederland nog een' straf moet uitzitten wegens het bezit van wapens en verdovende middelen. Afgelopen najaar keerde hij na een proefverlof niet terug naar de gevangenis. Sindsdien woon de hij in Spanje. In zijn woning zijn sieraden in beslag genomen. H. maakt deel uit van de Juliet- bende. Amsterdam (anp) - Steeds meer mensen krijgen op langere ter mijn problemen met hun regel matig cannabisgebruik. De joint blijkt bij tussen de 2 en 4 procent van de chronisch gebruikers tot klachten te leiden. Dit zei direc teur J. Walburg van de Jellinek, de kliniek voor verslavingszorg in Amsterdam, gisteren naar aan leiding van zijn jaarverslag 1996. Vorig jaar is het aantal mensen dat bij de Jellinek heeft aange klopt omdat ze van hun canna bisgebruik af willen, sterk geste gen. Deze cliënten klagen over lamlendigheid en apathie en heb ben moeite van deze drug af te blijven. Chronisch gebruik van cannabisproducten leidt inder daad tot apathie, aldus Walburg. Mensen met problemen kunnen zich er prettiger door voelen, maar cannabisproducten verster ken aan de andere kant zelf ook bepaalde psychische klachten. (ADVERTENTIE) Deze advertentie wordt u aangeboden door de RAI Vereniging, afdeling gemotoriseerde tweewielers. Als u 0223-610620 draait, hoort u snel waar de dichtstbijzijnde dealer zit. Meer over motorfietsen is elke week op donderdagavond te zien bij RTL5.

de Stem | 1997 | | pagina 3