1 dl L lip ji b.v. ieding 999,00 Brabant vesting tegen hooligans Ben Mandemakers is je besta En de grootst) m t ff* l 'Systeem drugspasje is papieren tijger I i) 563410 Im m 1 1 I Hoofdofficier moet ook getuigen in zaak Juliet-bende 'Coup tegen Saddam verknoeid door CIA' lil WOERDEN Nooit meer Tour de Jean mm Ml FLOOR AKBEDEKKING 1 810 agenten moeten voetbalrellen voorkomen IrailiërS Zljll WOedend OVer SailCtieS EU Keukencentrum Mandemakers INDELOZE )NWERING. (AND IN HAND GAAN estraatlb Axel 1115 530530 AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Fixation denkt niet in hokjes Jean Nelissen 'doet' Tour dit niet meer 0p zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim 300 vacatures. Maak er werk van Kroongetuige in proces Hakkelaar aangehouden 'Bolkestein gevaar voor de coalitie' DESTEM x 53 [1 ■**sS T M •T7777/7/7// V 1 .ij 1 Jllili.:- Irs wil dan rechttoe, recht* Inve jaloezieën met zeer bij len lamellen ongekende de lheden. De vier typen - Po li en Ocean - zijn leverbaar e tinten. Heel speciaal zijn ■niette Jaloezieën met ver- laAvcrkingen. JBBMIH17-13 KT. )37e JAARGANG 5s I en natuurlijk krijgt tot ziens. (-16.45 uur (-17.45 uur (-21.00 uur (-13.00 uur sao 1.44 mb diskdrive windows 95 toetsenboro 1 Jaar online service 6 KATERNEN pe Binrenkrant A2 Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport A3/A4 A5 A6/A7 A8 BI t/m BB C1 t/m C5 ST 01/02 BTV-programma's D3/D4 Iioazzi 05 Weekend 81 t/m E5 t kleintjeskrant MEN: c0t70nfield diesel woman marc o'polo eddy's jackets WOMEN: DIESEL DONNA féft/i jackpot \m£JLIs kapalua UALS <f marc 0' polo more more public 4"3 ö000 armani jeans thomas basics Gespreid betalen lesgeld mag PAGINA Angola krijgt nationale regering PAGINA DE STEM 8 "7 I 0311 000225" I I I I I ZAUÊfcDAG 12 APRIL 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - 2ATERDAG: 2,75 Hennie Kuiper heeft heimwee naar de Hel van het Noorden Politie pakt dronken rijder harder aan PAGINA Tractaatweg mogelijk autosnelweg PAGINA '4 fs: PAGINA D5 i De echte voetbalfan gaat liever naar een Engelse match PAGINA j§^ ZATERDAG 1 MIN. MAX 1 2/11 3/10 Fris weer Veel regenen zal het dit weekeinde niet. Vandaag wisselen zon en wolken elkaar af en blijft het droog, Morgen is er een enkele opklaring, veel bewolking en kans op lichte regen of motregen. Vanonze verslaggevers 1 Eindhoven/Roosendaal [-Brabant verandert dit wekeinde in een ware vesting kwaadwillende voetbal- I hooligans, wier komst wordt gevreesd, het hoofd te bieden. Bij risico-wedstrijden in Eindhoven, Tilburg en Roos- 1 zet de politie in totaal agenten in. I De politie zet alles op alles om n en georganiseerde ontmoe- 'lean Nelissen fotoanp Van onze verslaggever Hilversum - De Limburger JeanNelissen (60) zal dit jaar voor de NOS geen verslag neer doen van de Tour de fence. Hij wordt vervangen hor de Drent Herbert Dijks tra, die de vaste partner wordt van Mart Smeets. Nelissen, die om leeftijdsre- toien stopt, zal overigens "iet geheel van het scherm vertrekken. Kleinere wieler- evenementen blijft hij doen. b 1967 ging hij voor het eerst naar de Tour. Nelissen ei Smeets vormden een ko- ringskoppel, waarin Smeets rtjn kompaan regelmatig een ^er gaf als hij in de fout is een wandelende encyclopedie als het gaat om 'e geschiedenis van en de uitslagen in wielrennerij. Hij was tot en met 1994 ook Jjielersport-medewerker en '«•-correspondent van (on to meer) De Stem. tingen van gewelddadige suppor ters te voorkomen. Een herhaling van het treffen bij Beverwijk, waarbij een Ajax-supporter werd gedood, moet uit alle macht wor den vermeden. De politie in Eindhoven staat voor de grootste operatie ooit bij een wedstrijd van PSV. 450 poli tiemensen worden morgen inge zet voor het duel PSV-Ajax. De operatie is voorbereid in nauw overleg met de politie in Tilburg, die voor de wedstrijd Willem II- Feyenoord 300 mensen inzet. De politie is als de dood voor het feit dat mogelijk relbeluste suppor ters van Ajax, Feyenoord en PSV zich morgen op zo korte afstand van elkaar bevinden. De politie in Roosendaal, waar vanavond het eerste-divisieduel RBC-ADO Den Haag wordt ge speeld, is er ook niet gerust op. Uit voorzorg zijn 60 agenten op getrommeld, 30 keer zo veel als normaal. Het bestuur van ADO Den Haag seinde RBC eerder de ze week in dat er vermoedelijk Haagse hooligans afreizen naar Roosendaal. Zware criminelen Het kabinet heeft gisteren over eenstemming bereikt over de aanpak van voetbalgeweld. Kern van de aanpak is dat groepen agressieve supporters voortaan worden behandeld als zware cri minelen. Dat maakt niet alleen zwaardere straffen mogelijk, maar geeft politie en justitie ook meer bevoegdheden bij de be strijding, zoals infiltratie, afluis teren of preventieve aanhoudin gen. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De advocaten in het Juliet-proces hebben hun eerste punt gescoord. Tegen de zin van officier van justitie mr. C. Spie renburg heeft de Bredase rechtbank beslist dat de mensen die betrokken zijn geweest bij de afspraken met kroongetuige Per ry E als getuigen gehoord moeten worden. De raadslieden en hun cliënten zijn daarmee erg in hun nopjes. Woedende Iraniërs bekogelen de Duitse ambassade in Teheran met tomaten. Ze voeren een reusachtig portret van de overleden fundamentalistische leider Khomeini met zich mee. foto epa De rechtbank constateerde giste ren aan het einde van de derde zittingsdag dat P. en de officier het oneens zijn over de inhoud van hun afspraken. De officier heeft zich steeds beroepen op een brief waarin de raadsman van P. de door Van Spierenburg op pa pier gezette afspraken heeft be vestigd. Deze week zei P. dat er heel wat meer afgesproken is. Onder de getuigen bevinden zich de Bredase hoofdofficier van jus titie mr. Wabeke, zijn vervanger mr. Bouman, vier leden van het Juliet-team van de politie, Perry P. zelf en de vier advocaten die hem hebben bijgestaan vanaf het moment dat er over een deal werd gesproken. Zij zullen vanaf maandag gehoord worden. Zeven andere personen hoeven niet te komen getuigen. Dat zijn de Bossche procureur-generaal mr. Gonsalvez, secretaris mr. Zwanenburg van de Centrale Toetsingscommissie, de vader van P., diens Engelse advocaat en twee Engelse politiemensen. Maandag beslist de rechtbank wat er moet gebeuren met vijftien andere getuigen die de verdedi gers van de acht hoofdverdachten hebben opgegeven. Na de inleidende schermutselin gen van de voorbije dagen wordt steeds meer duidelijk dat de ver klaringen van Perry P. voor de veroordeling van de acht van cru ciaal belang zijn. Er is de advoca ten alles aan gelegen om de bruikbaarheid van zijn beschul digingen van tafel te vegen. Als dat lukt, blijft er weinig bewijs meer over. Tegen die achtergrond speelt de vraag, enkele getuigen op te roe pen die zouden kunnen verklaren dat Perry P. zich schuldig ge maakt heeft aan andere, zeer zware misdaden waaronder moord. Mr. G. Spong vroeg daar voor een zekere Jantje B. op de lijst te plaatsen, terwijl mr. C. Korvinus met Marcel de B. uit St. Willebrord op de proppen kwam. Beiden zijn in het Juliet-onder- zoek nog niet eerder gehoord. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Van onze redactie buitenland Teheran/Berlijn - De Iraanse regering en bevolking hebben gisteren woedend gereageerd op het Europese besluit, het is lamitische regime voorlopig in de ban te doen. Terwijl de Eu ropese Unie - uitgezonderd Griekenland - haar ambassa deurs terugtrok, bekogelden honderden woedende Iraniërs de Duitse ambassade in de Iraanse hoofdstad Teheran met tomaten. De Iraanse president Rafsanjani zei dat de diplomatieke oorlog een 'passerende storm' is, uitgelokt door de Verenigde Staten en Is raël. De diplomatieke.rel ontstond na de uitspraak, donderdag, van de rechtbank in Berlijn dat de Iraanse autoriteiten achter de aanslag in 1992 in het Berlijnse restaurant Mykonos zaten, waar bij vier Koerdische tegenstanders van het bewind in Teheran om het leven werden gebracht. Honderden Iraniërs koelden hun woede over deze 'Duitse beledi ging voor Iran' door het gooien van tomaten op de Duitse ambas sade. Zij eisten dat Duitsland zijn verontschuldigingen aanbiedt en riepen hun regering op de betrek kingen met Bonn te verbreken als de Duitse regering niet toegeeft. De organisatie Ansar-Hezbollah dreigde met zelfmoordaanslagen tegen diplomatieke vestigingen in Teheran. De pro-Iraanse terreur organisatie Hezbollah vroeg de Duitse justitie dreigend, te bewij zen dat de Iraanse regering achter de moordaanslag zat. President Rafsanjani sprak van 'een schaamteloze daad'. De uitspraak van de Berlijnse rechtbank maakt in één klap een einde aan de omstreden kritische dialoog die Duitsland met Iran onderhield. De Duitse beslissing om vier Iraanse diplomaten het land uit te zetten en zijn eigen am bassadeur uit Iran terug te halen, vie', in goede aarde bij de Verenig de Staten en bij overige tegen standers van het islamitische be wind in Teheran. De Grieken vallen uit de toon: zij zeggen dat de genomen diploma tieke sancties niet de juiste manier vormen om Iran tot de orde te roe pen. Ook Rusland voelt niets voor isolatie van zijn buurland. Premier Kok zei gisteravond dat er een scherpe daad gesteld moest worden. „Iran is onacceptabel over de schreef gegaan." Kok sluit niet uit dat er in EU-verband nog een vervolg komt op het terug trekken van de ambassadeurs, maar hij wilde niet zeggen of hij daarmee doelde op een economi sche boycot OP BUITENLAND -A5: Uitkomst Mykonos-zaak dwingt Europa beleid te herzien Londen (anp) - Ongeveer driehonderd Irakezen zijn vorig jaar gedood bij een mislukte poging van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA om de Iraakse leider Saddam Hussein ten val te brengen. Het debacle luidde het einde in van de westerse ope raties voor steun aan de Koerden in Noord-Irak. Dit meldt het Britse dagblad The Independent. Pas nu komen daar mee bijzonderheden naar buiten van wat een van de grootste mis lukkingen is in het 50-jarige be staan van de CIA. De inlichtin gendienst financierde niet alleen een Iraakse oppositiegroep die honderd mensen doodde door een reeks aanslagen op burgerdoelen in Bagdad en andere steden, maar zette tevens aan tot een militaire staatsgreep die Saddam bloedig neersloeg. Tijdens de couppoging in juni werden ongeveer tachtig Iraakse legerofficieren geëxecu teerd of doodgemarteld. Twee maanden later stuurde de Iraakse leider, mogelijk gesterkt door het neerslaan van de coup, zijn tanks Iraaks Koerdistan binnen. Daar mee kwam een einde aan een van de grootste CIA-operaties. In het gebied werden 120 Irakezen ver moord die door de CIA waren ge ronseld. Enkele duizenden Irake zen en Koerden die werkten voor door de CIA gesteunde organisa ties moesten naar de VS worden geëvacueerd. De mislukking werd duidelijk toen de CIA-offieier in de Jor daanse hoofdstad Amman een te lefoontje uit Bagdad kreeg van vermoedelijk een functionaris van de Iraakse geheime dienst. Deze liet blijken over uitgebreide de tails van de coup te beschikken. (ADVERTENTIE) Antwerpen (anp/belga) - De Antwerpse diamantair Fouad Abbas, die in januari optrad als kroongetuige in het drugs proces rond Johan V. bijge naamd de Hakkelaar, is in Londen gearresteerd. Dit heeft justitie in Antwerpen gisteren bekendgemaakt. België heeft om uitlevering van de man gevraagd. De Pakistaan Ab bas wordt verdacht van betrok kenheid bij smokkel van grote hoeveelheden hasj uit Pakistan naar Nederland via de Antwerpse haven. Hij zou bovendien een mil jard frank (55 miljoen gulden) aan drugsinkomsten hebben witge wassen via de bank Max Fischer in Antwerpen. De bank in de Ant werpse diamantwijk werd vorig jaar november failliet verklaard. Er werd later ernstige fraude vastgesteld. Naar alle waarschijn lijkheid heeft de directie honder den miljoenen franken verduis terd. De vrijgeleide voor Abbas in hel Hakkelaarproces leidde in januari tot geruchten over een 'deal' tus sen minister Sorgdrager en haar Belgische collega De Clerck om de justitiële onderzoeken tegen de diamantair op een laag pitje te zetten. De advocaten van de Hak kelaar trachtten dit uit te buiten, maar slaagden er nie* in om de ge ruchten hard te maken. Beide mi nisteries ontkenden ook ten stel ligste dat er afspraken waren ge maakt. De 56-jarige Fouad Abbas Abdul lah gold in het proces tegen de Hakkelaar als de meest omstreden kroongetuige. Hij kocht zijn ver volging af met een bedrag van 1,8 miljoen gulden en een uitvoerige verklaring tegen de top van 'de firma' van V. De advocaten van de Hakkelaar en de zijnen vonden de overeenkomst met Abbas een got spe, omdat de man een veel grote re criminele staat van dienst zou hebben dan de hele bende van de Hakkelaar bij elkaar. Abbas, af komstig uit Pakistan, fungeerde in Antwerpen naar eigen zeggen een aantal jaren als drugsmakelaar tussen de westerse afzet- en de Pakistaanse leveranciersmarkt. Hilversum - WD-leider Bol kestein brengt met zijn aanhou dende bezwaren tegen de verdere Europese integratie de paarse coalitie in gevaar. Met name de uitspraak dat toetreding van Turkije tot de EU het einde van de unie kan betekenen, gaat te ver. Dat zei PvdA-fractievoorzit- ter Wallage gisteravond op de tv. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) fe mooiste collectie Onberispelijke service *De grootste keuze 3 Jaar garantie -m Nu reserveren, feigtot 12 maanden ler zonder meerprijs wering door «Nederland 'MSgênopen, 'lnJJaa,sheuvel' 0416-279269. Finse Golf 2. Woerden. 0348-480460. maandag t/m zaterdag, vrijdag koopavond. Volg de borden! Van onze verslaggever Terneuzen - De gezagsdragers in Zeeuws-Vlaanderen zien geen brood in een pasjessys teem voor kopers van soft drugs om zo het drugstoeris me in te dammen. Dat blijkt uit de reacties van vertegen woordigers van politie, justi tie en de marechaussee. Politie en justitie voorzien zelfs een nieuw gevaar door de invoe ring van de regeling, die bij wijze van experiment de goedkeuring van het kabinet wegdraagt. Het systeem creëert volgens hen het probleem van een nieuwe laag in de drugsscene, namelijk die van tussenpersoon tussen koffieshop uitbaters en drugstoeristen. Staatssecretaris Kohnstamm (Binnenlandse Zaken) zei afgelo pen donderdag na overleg met bewoners van door drugsoverlast geteisterde steden (waaronder Terneuzen), dat het kabinet be reid is mee te werken aan een pasjessysteem voor softdrugsko pers. Die pasjes zouden buiten landers moeten weren die naar Nederland komen om drugs te kopen. De staatssecretaris voeg de daar echter wel aan toe dat er juridische en praktische haken en ogen aan het plan zitten. De chef van de Zeeuws-Vlaaamse politie, commissaris F. Gouds waard, onderschrijft dat volmon dig. Hij noemt het beoogde sys teem 'een papieren tijger'. „Er gaat alleen een hele hoop tijd en energie in zitten. Het effect van zo'n maatregel is nihil. Op die manier help je zelf mee aan de or ganisatie van een ondergronds circuit. Zo ontstaat een nieuwe laag van tussenhandelaren. Het levert niets op. Wij voelen er veel meer voor in Zeeuws-Vlaanderen op de ingeslagen weg voort te gaan." Ook mr. D. van der Bel, officier van justitie bij het Middelburgse parket en specialist in het drugs beleid, is sceptisch over het pas jessysteem. Van der Bel wil zich nog niet echt uitlaten over de haalbaarheid ervan. Wel wijst hij op een soortgelijke poging die en kele jaren geleden in Almelo is ondernomen om Duitse drugstoe risten buiten de deur van Neder landse koffieshops te houden. Daar is de regeling, aldus de offi cier, voor de rechter gesneuveld op grond van discriminatie. Ook een collega van Van der Bel, parketsecretaris H. Osinga, wijst op het discrimerende aspect van een pasjesregeling. Volgens hem loopt de invoering van een pas jesregeling met het oogmerk het drugstoerisme een halt toe te roe pen onherroepelijk stuk op het verbod op discriminatie. „Het is een leuk idee, maar daar blijft het bij. Ik voorzie hier een hele hoop problemen. De enige mogelijk heid die ik zie om het drugstoe risme in te dammen, is uitbrei ding van de gedoogcriteria met een verbod om aan niet-ingezete- nen softdrugs te verkopen. Maar ook hier blijft de vraag of zo'n bepaling stand houdt voor het Europese Hof in Straatsburg." Burgemeester R. Barbé van Ter neuzen ziet evenmin een moge lijkheid. „Ik denk dat het gewoon niet kan om een pasjessysteem in te voeren." Hij is, net als Gouds waard, voorstander van voort borduren op de al ingeslagen weg. Terneuzen heeft bijvoor beeld wel al, stipt Barbé aan, een speciale bepaling opgenomen in de Algemene Plaatselijke Veror dening die drugstoeristen moet ontmoedigen. Die regel houdt in dat kopers de drugs niet mogen exporteren. In voorkomende ge vallen staat daar sluiting van de koffieshop op. Luitenant H. Bosma, comman dant van de marechausseebriga de in Zeeuws-Vlaanderen, spreekt op persoonlijke titel ster ke twijfels uit over de haalbaar heid. „Maar ik moet uiteraard eerst kennisnemen van inhoud en opzet van het plan. Het komt voor mij ais een bliksemschicht bij heldere hemel. Dit is nooit in vooroverleg aan de orde ge weest." De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode.Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND IV

de Stem | 1997 | | pagina 1